Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

TDM 900 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

MOTOR
    Tipi Sıvı-soğutmalı, 4 zamanlı, öne eğimli sıralı, 2 silindir, 5 supap, DOHC
    Hacim 897 cc
    Çap x strok 92.0 x 67.5 mm
    Sıkıştırma oranı 10.4:1
    Azami güç 7,500 dev/dk. @ 63.4 kW (86 BG)
    Azami tork 6,000 dev/dk. @ 88.8 Nm (9.1 kg-m)
    Yağlama sistemi Kuru karter
    Yakıt besleme sistemi Yakıt enjeksiyonu
    Debriyaj tipi Yağlı, çok diskli helezon yay
    Ateşleme sistemi TCI
    Marş sistemi Elektrikli
    Şanzıman sistemi Sıralı, 6 vites
    Son aktarım sistemi Zincir tahrikli
    ŞASİ
    Şasi Alüminyum, boru şaşi
    Ön süspansiyon Teleskobik çatallar
    Ön çatal esneme mesafesi 150 mm
    Arka süspansiyon Salıncak (bağlantılı süspansiyon)
    Arka çatal esneme mesafesi 133 mm
    Ön fren Çift disk, Ø 298 mm
    Arka fren Tek disk, Ø 245 mm
    Ön lastik 120/70ZR18 M/C (59W)
    Arka lastik 160/60ZR17 M/C (69W)
    BOYUTLAR
    Toplam uzunluk 2,180 mm
    Toplam genişlik 800 mm
    Toplam yükseklik 1,290 mm
    Sele yüksekliği 825 mm
    Tekerlekler arası mesafe 1,485 mm
    Minimum yerden yükseklik 160 mm
    Ağırlık (yağ ve dolu yakıt deposu dahil) 226 kg
    Yakıt kapasitesi 20 litre
    Yağ kapasitesi 4.7 litre

TDM 900
    Yazar Kıvanç Aslan
    Pazartesi, 13 Kasım 2006
    Geçtiğimiz hafta da belirttiğim gibi bundan böyle her hafta nacizane araştırmam ve bilgimle bir modeli inceleyip sizlerle paylaşıyorum. Bu hafta araştırmaya uygun gördüğüm model ise ülkemizde motorsiklet kullanıcıların gözünden kaçırdığı bir model olan "Yamaha TDM 900A".

Dünyanın ilk büyük motorsiklet üreticisi olan Yamaha Motor Co. Torakusu Yamaha tarafından 1887 yılında kurulmuştur.1900 yılında piyano üretimiyle hayatına başmıştır. 1954 firmanın ilk motorsikleti olan tek silindir 2 zamanlı 125cc'lik DKW RT125 modeliyle motorsiklet üretimindeki ilk adımını atmıştır.

Yamaha'nın kurcusu Torakusu Yamaha ve RT125...

Yamaha günümüzde profosyonel müzik enstürmanları,profosyenel ses sistemleri,ev teknolojileri,deniz araçları,golf arabaları,iş makinaları,jenaratörler ve diğer endüstriel araçları üretmektedir.

Yıllardır ülkemizde satılmakta olan büyük markanın şuanda sadece İstanbulda 10 satış ve 23 servis noktası bulunmaktadır.1985 Yılında Yamaha tarafından üretilen ve 1985-2006 yılları arasında sadece rengini değiştirerek üretimini devam ettirdiği ve "kuruluştan bu güne en iyisi" olarak adlandırdığı efsane bir model olan V-Max'inde üreticisidir.

Şimdi tdm 900 e bir göz atalım.

Ülkemizde son yıllarda Touring modellere olan eğilim hiçde yabana atılır türden değildir. Hepimizin kabul edeceği gibi Türkiye pazarında Touring serisinin yayılmasına en çok katkısı olan model yine bir Yamaha ürünü olan Fazer'dır. Touring motorsikletler gerek rahat oturuş pozisyonu gerekse dengesi veya işlevselliği ile yaygınlığını arttırmaya devam ediyor.Suzuki Bandit,Honda CBF serisi gibi modellerlede ilerlemeye devam ediyor.

TDM'in geçmişini araştırıken ilgimi çeken bu modelin aynı zamanda Touring sınıfının doğmasına sebep olduğunu görmem oldu.İlk TDM 850 modeli Mk2 adıyla 1991 yılında 849cm3 hacminde 2 silindirli ve 78hp gücüne sahip bir model olarak üretilmiş.1992-1993 yıllarında Amerikan pazarında satılan model burdaki başarısının ardından 1996 yılında yenilenen kasasıyla Avrupa'daki kullanıcıların beğenisine sunuldu. 1999 yılında ise yenilenen Mk3 modeline 6.vites,yeni bir tasarım,yakıt enjeksiyonu,R1'in fren sistemi ile TDM yenilendi.

Bir Dual Sport ve Adventure Sports olarak da adlandırılan modelin kalbi ise Paris Dakar şampiyonu Yamaha XTZ 750 Super Terene modeline ait. 2001 yılında tamamen değişmiş olan motor karbüratör'den 10 supaplı elektronik enjeksiyon yakıt sistemine geçirilen motorla yenilenmiş oldu.2001 yılından itibaren artan 48cm3 hacmiyle ve ABS fren sistemi eklentisiye TDM 900 olarak adlandırılmaya başladı.

TDM'in motoru geliştirilen XTZ 750 Super Terene modeline aittir.

İşte TMD 900...

1990'ların başında motor endüstrisinde üretilen motorlarda konfordan yoksun endurolar ve fazla hızlı racing motorlar olmak üzere iki ayrı katagori bulunurken konforu ve hızı bir araya getiren TDM bu tabuyu yerle bir ederek sınıfının lideri oldu. TDM ile ilgili ön bir görüş belirmek gerekirse konforlu seyehat koltuğu ile rahat oturuş pozisyonuna önem veren kullanıcılar bu motordan inmek istemeyeceğini söyleyebiliriz.Kız arkadaşınız rahat ettsin istiyorsunuz,uzun yolda yakıt tüketimi ve gidişiyle sizi üzmesin istiyorsunuz.İçinizde de durdurmadığınız yaramaz bir çocuk var kalbiniz bazen hızlı atıyor ve gaza yüklendiğinizde o ivmeyi her an hissetmeyi seviyorsunuz. İşte o zaman doğru motora bakıyorsunuz.Spor görünümüyle göz zevkine hitap eden şık bir tasarıma sahip. Genel hatları spor bir dizayna sahip olan motorun kontrol panelinde devir ve hararet gösterkeleri dışındaki tüm sistemler dijital panelde yer alıyor.Dijital saat,yağ ve yakıt göstergesi ile km sayacı bu göstergede mevcut. TDM'in 2 silindirli TWIN motorun verdiği olumlu performans yakıt tüketimine de yansımış. Yakıt tüketimi kullanıcı profiline göre değişiklik göstersede 20LT'lik depo ile 90-110km ortama hız ile 400km menzili olduğu belirtilmiş.

TDM 900'in kalbinde 897cm3 hacminde tek sıra 2 silindirli 4 zamanlı Twin bir motor yatıyor.TDM'in üzerindeki bu özel motor Yamaha patentli silindir
    başına 5 supaplı kullanan ve iyi bir hava yakıt akışı sağlayarak performansa katkı sağlıyor.İki silindirli motorun gücü ise Twin özelliğine yani silindirlerin birlikte haraket etme prensibi ile güç kazanıyor.Elektronik enjeksiyona sahip TDM 0'dan 100km hıza 3.5sn gibi bir sürede çıkıyor ki bu da sınıfında oldukça başarılı. 10.4-1'lik sıkıştırma oranına sahip motor 7500rpm'de 86.2HP güç üretiyor. 9100 devirde ise motordan 88nm'lik bir tork almak mümkün ki tekrar söylüyorum bunu 2 silindir bir motor olarak düşündüğünüzde rakiplerini performans yönünden geride bırakıyor. Ağırlık,motor gücü dengesine baktığımızda kilo başına 0.4475 HP gibi bir oran düşüyor.

86HP gücündeki TDM 900 motoru:

193kg ağırlığındaki TDM'in ölçüleri de şu şekilde: 1,290mm toplam yükseklik,825mm Sele yüksekliği.2,180mm uzunluk bunun 1,485mm'i dingil mesafesi.800mm genişliğindeki motorun yerden yüksekliği ise 160mm gibi touring bir motor için yeterli bir boyutta.

Ön teker 120/70 ZR18M/C 59W ölçülerine sahipken arka tekerde 160/60 ZR17M/C 69W ölçülerinde. 3.5LT yedek dahil olmak üzere toplamda 20LT'lik bir depoya sahip.193kg olan kuru ağırlığa eklenen benzinin yanı sıra 4.7Lt'de yağ kapasitesini koyarsak motorun brüt ağırlığı 217kg'ya ulaşıyor. ABS'nin standart olduğu TDM 900'de en büyük yenilik fren sisteminde yatıyor. Ön tekerleklerde 298 mm’lik çift disk, arkadaysa 245 mm’lik tek disk kullanılmış.

Rahat oturuş pozisyonu ile rahat bir artçılı kullanım imkanı sunuyor.

Beldeyama'nın web sitesinde 24.400YTL gibi bir referans fiyatı bulunan modelin ikinci eline göz atacak olursak,2002-2004 modellerinin 13.000-15.000YTL , 2004-2006 modellerinin ise 16.000 - 18.000YTL olduğunu görüyoruz. Eski TDM850 serisi ise 7.500YTL'den 12.000YTL aralığında değişiklik gösteriyor.

Rakiplerine baktığımızda iki silindirli 80hp üzeri bir Touring motor açıkcası ben bulamadım. Sınıfında rakipsiz bu modeli bence rahatlıkla listenin üstlerine yazabiliriz.

Sabırla okuduğunuz için teşekkürler. BİZ TEŞEKKÜR EDERİZ BİLGİLERİNİZİ MOTOSİKLET SEVERLERLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN Selçuk K.T.
    Kıvanç ASLAN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    feryth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Hiç TDM sahibi yok mu bizimle tecrübelerini paylaşacak?

komodor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TDM 850 YAMAHA
    tdm 850 sahibiyim,yerine göre mükemmel,asfaltı aglatan,yerine görede yaramaz bir alet fakat artıları yüksek olan bir makine tavsiye ederim.sevgilerimle.

atiturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şuan BMW R 1150 GS önce R 1150 R vardı
    tdm 850 nin yada tdm 900 yakit tüketimi konusunda bilgi verebilecek olan bir kullanici var mi acaba?

Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı komodor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tdm 850 sahibiyim,yerine göre mükemmel,asfaltı aglatan,yerine görede yaramaz bir alet fakat artıları yüksek olan bir makine tavsiye ederim.sevgilerimle.
    Olumlu ve olumsuz yönlerini birazdaha anlatsanız fena olmazdı ?

uzun bir süredir tdm 850 leri araştırıyorum. belkı hakkında yazılan bütün yazıları okumuşumdur . kesin olan şey ,yüksek performanslı uzun ömürlü ,sorunsuz ve az yakan bir motora sahip olduğudur , kullananların neredeyse hepsi ; rutin servis bakımları haricinde servise uğramadığını ve sorun yaşamadığını iddia etmekte . yakıt tüketimi sakin kullanımda 4-5 lt arası devirli kullanımda ise 5 litreyi geçiyor. 0-100 hızlanma 3.8 saniye son hız 210 km . uzun yolda çok konforlu ve yormayan bi makine . 8 binde redline a giriyor egzoz sesi pek tok cıkmıyor ve motoru biraz gürültülüçalışıyor gibime geldi ama gerçekten mükemmel bi görünüşe sahip .

tekrar söylüyorum ben motoru kesinlikle kullanmadım ama almayı düşündüğüm için çok araştırdım. hatta uygun bitane bulsam hemen alcam şunuda ekleyeyim 2.elde piyasası cok zayıf

Tenere600 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200
    Ülkemizde bulunduğu yeri hak etmeyen bir motor.

Daha önce bir kere kullanma imkanım oldu. Gerçekten çok keyifli harika bir touring. 100 kilometrede 4,5-5 litre arasında yakıt tüketimi var.
    Burçinhan Doğan

Motosikleti
    F 650 GS
    850'lerin yag eksiltmesi konusunda bilgisi olan var mı?

Tenere600 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200
    Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    850'lerin yag eksiltmesi konusunda bilgisi olan var mı?
    Açıkçası ben 900 kullandım fakat 850'nin yağ eksiltmesi şeklinde kronik bir sorunu ilk defa duyuyorum. 850'nin motoru Super Tenere'nin az gelişmiş hali.

S.Tenere eksiltmezken 850'nin böyle bir rahatsızlığı olduğunu düşünmek benim pek aklıma yatmadı açıkçası.
    Burçinhan Doğan

Motosikleti
    F 650 GS
    Bende bazı kaynaklardan yag eksilttigini okumuştum.Hatta az önce kontrol ettim o yazılar hala yerlerinde...
    (google'ye tdm 850 yag eksiltme dediginizde konuyu anlatan mesajlar geliyor).

Aslında en saglıklısı 850 kullanıcılarının yorumları. 850 kullanıcısı bir arkadaş şu konuya açıklık getirse....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    eski bir forumu hatırladım girdim buldum,bu arkadaş (songiden) blogundada bilgi veriyor
    en son açtığı başlığa verilen tek ve absürt cevap sanırım arkadaşı küstürdü pek görünmüyor bu aralar.
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...o-funduro.html

bloğundanda alıntı aşağıda (fotolar çıkmamış yukarıdaki linkten bloğuna ulaşabilirsiniz)

'tdm 850' için Arama Sonuçları
    TDM 850′yi bırakmak
    Yayınlanma Mart 23, 2011 Uncategorized Leave a Comment

Bugünlerde; eski dostum, uzun yol arkadaşım TDM 850′ye yolları ayırmak üzereyim. Kendisi 50.000km sınırına dayandı. Hemdeğişiklik yapma isteğim hem de 50.000km’yi aşmış motor kullanmayı pek tercih etmemem nedeniyle, normal fiyatının oldukça altına olsa da satışa çıkardım. Görmek isterseniz, kendisi şurda duruyor: http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...31224567/detay

Satışa çıkarmasına çıkardım da, yerine yeni bir motor almak gerek değil mi? Ama bu iş, bu sefer sandığım kadar kolay değilmiş.

TDM resmen benim için tasarlanmış bir motor. Benim için derken… Kendimi uzun yol motorcusu olarak tanımlıyorum. Toprakla pek alakam yok, asfaltı seviyorum. Ama bir yandan da, İstanbul’dan birkaç kilometre uzaklaşıp otobanın dışına çıkınca, memleketimizde asfaltta bile enduro ortamının başladığını biliyorum. Çok kez, asfalt olması gereken yollarda krater büyüklüğünde çukurlardan, domuz çiftliği gibi çamurlardan geçtim. Yani sadece asfalt kapasitesi olan bir uzun yol motorunun bana yetmeyeceğinin bilincindeyim.

TDM, sınırlı enduro kapasitesi olan bir uzun yol motoru. Çok sportmen bir karaktere sahip olmama rağmen, bu motor üzerinde yorulmadan aynı gün içinde yüzlerce kilometre yol yapabiliyorum. Aynı gün içinde yağmur ve yandan rüzgâr eşliğinde 850km yol yaptığımı bilirim. Aynı zamanda performanslı bir makine. 80hp gücü, dibine kadar emrinize sunuyor. Otoanda 140km/s hızla giderken, devir saati yarısına anca geliyor.

TDM 850, “sport touring” kategorisini yaratan makine. Sonrasında bu kategoride birçok makine lansmanı yapıldı. Ama bence hiçbiri, TDM’in yerini doldulmuyor.

Fazer ya da CBF600 gibi makineleri “sport touring” olarak gösterenler var. Bence bu makinelerin sport touring’le alakaları yok. Ayrıca bu motorlarla uzun yola çıkmayı da hiç istemem. Bu motorlar, şehirde kullanmak için…

Öncelikle bu makineler, TDM’e göre oldukça alçak. Bir çukurda, altlarını vurmak işten bile değil. Ayrıca bu makinelerin oturuş pozisyonu oldukça yatık. Bunun da nedeni, bu makinelerin hız öncelikli performans makineleri olması. Uzun yolda kollarıma bu kadar ağırlık binsin istemem.

Diğer tarafta ise “funduro” olarak adlandırılan dual purpose makineler var. F650, Transalp ve V Storm gibi makineler… Bunlar da ayrı bir klasmanda…

F650, iyi bir makine. Ama bence F650, büyük bir cross motoru. Uzun yolda, tek silindirli ve bu yüzden oldukça titreşimli bir makine, zamanla yorgunluğa yol açacaktır. Ama Allah için, makinanın sağlamlığı ve sadeliğine diyecek yok. Ayrıca bence, F650CS, dünyadaki en başarılı motosiklet tasarımıdır.

F650CS

Transalp ise bir türlü ısınamadığım bir makine. Eski kasasının şekli hiç hoşuma gitmiyor. Yeni kasası daha güzel. Ama Transalp de, daha fazla toprakta gitmek isteyen motorcular için. İnce toprak lastikleri, performans eksiği olan motoru… Tam olarak bana göre değil…

Yeni kasa Transalp

Bu motorlar arasında kendime en yakın bulduğum V-Storm. Gayet hoş bir tasarıma sahip. Transalp kadar toprak motoru değil. Daha çok yol kullanımına hitap ediyor. V-Storm’un sorunu da fiyatlarının biraz yüksek olması ve ikinci ele 30.000km altına V-Strom bulmanın imkânsız olması.

V-Strom

Bir de tabii TDM 900 var. Ama fiyatları o kadar yüksek ki… V-Storm’la arasındaki bu fiyat farkını anlayamıyorum.

TDM 900

Sıkıntılı bir süreç beni bekliyor. TDM’i satmasam mı acaba diye düşünmeye de başladım. Zira yurt dışında 90.000 – 100.000′lik TDM 850′ler gördüm. Hala yollarda, hala canavar gibi…

umarım yardımı olur elint

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    O değil bende kafayı kırdım valla bu alete hadi allahtan hayırlısı ZIPPIRMAN üstadın yazısı içinde teşekkür ederim ayrıca aslında belkide aradığım alet bu sanki..
    ANGARAJ

Motosikleti
    F 650 GS
    ZIPPIRMAN paylaşım için tşk. Seninde songiden'ninde eline saglık

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O değil bende kafayı kırdım valla bu alete hadi allahtan hayırlısı ZIPPIRMAN üstadın yazısı içinde teşekkür ederim ayrıca aslında belkide aradığım alet bu sanki..
    Valla dost omu bumu bilmem güzel alet güzel alette alırsın,hani olurda yarın öbürgün beraber yok falan yaparız,önümüzden uzar uzar gidersen hele birde bizi toprağa falan sürersen
    bak ozaman darılırım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:55 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:47 ----------

Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ZIPPIRMAN paylaşım için tşk. Seninde songiden'ninde eline saglık
    Lafı bile olmaz dost

Motosikleti
    Alıntı ZIPPIRMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla dost omu bumu bilmem güzel alet güzel alette alırsın,hani olurda yarın öbürgün beraber yok falan yaparız,önümüzden uzar uzar gidersen hele birde bizi toprağa falan sürersen
    bak ozaman darılırım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:55 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:47 ----------

Lafı bile olmaz dost

yok öle uzayıp gitme merakım yoktur pek hatta arkadan gitmek daha çok hoşuma gider grup sürüşlerinde öle hız seven bi insan değilim böle bi alet alırsam da dahada değiştiricem demem heralde.Yakıtı çok iyi hem şehir içi hem şehir dışı uzun yol ne istersen gelir biraz büyük aralara girilmez ama olsun taş yerinde ağır bugün bitane vardı ankaradan satılık tam arıcam adamı 5 dk içinde adam satıldı ilanını koydu kalakaldım ölece bilgisayar başında bu ne bahtsızlık anlamadım ki sahibini veya yeni alan arkadaş umarım hayrını görür kmsi çok düşük ve gayet temize benziyordu alet. DEmek kısmet değilmiş allahtan hayırlısı artık ne diyelim.
    ANGARAJ

Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok öle uzayıp gitme merakım yoktur pek hatta arkadan gitmek daha çok hoşuma gider grup sürüşlerinde öle hız seven bi insan değilim böle bi alet alırsam da dahada değiştiricem demem heralde.Yakıtı çok iyi hem şehir içi hem şehir dışı uzun yol ne istersen gelir biraz büyük aralara girilmez ama olsun taş yerinde ağır bugün bitane vardı ankaradan satılık tam arıcam adamı 5 dk içinde adam satıldı ilanını koydu kalakaldım ölece bilgisayar başında bu ne bahtsızlık anlamadım ki sahibini veya yeni alan arkadaş umarım hayrını görür kmsi çok düşük ve gayet temize benziyordu alet. DEmek kısmet değilmiş allahtan hayırlısı artık ne diyelim.
    Bu mesajı okuyunca inş. o degildir diyerek direk sahibinden'e baktım. Uygun fiyatlı bir o vardı oda satıldı....

O degilde

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...tdm-850/detay/

1992 model 7000 Tl'ye nasıl satıldı yahu. Hadi 6000 Tl ye satılsın. Yine çok. Tamam saglam motor vs. ama okadarda degil

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Arkadaşlar bu bana fena gelmedi biraz pazarlıkla olurmu olur bir konuşsanıza

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...243383/detay/?

Motosikleti
    F 650 GS
    O bütçe bende yok. Olan arkadaşlar görüşebilir

Motosikleti
    Aynen bütçe olsa affedilmeyecek alet dünki motora resmen içim gitti nasıl görmedim nasıl farketmedim hala kendime kızıyorum yoksa limitimi aşıp alırdım ben onu forumdan arkadaşın sattığıda gayet uygundu mesela
    ANGARAJ

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yahu forumdaki motor sanırım 1,5 ay önce satışa cıkmıştı adam konuda açmıştı,benim bu motorla ilgim olmamasına ragmen gördüm sizler nasıl görmediniz yahu yazık,şimdide taktırdınız kafama sizin için motor bakıyorum saga sola haber saldım bişey çıkarsa havaya ateş edip haber veririm

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler