Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha XJ6 / XJ6 Diversion Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    negager - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha XJ6 S diversion
    hafta sonu Yıldız Ticarette 10.000 bakımını yaptırdım kızıltoprakta verilen fiyatın yaklaşık yarısı kadara mal oldu ,
    ıphone 10-40 4T yağ ,yağ filitresi değişti hava filitresi temizlendi,bujiler vs. kontrol edildi,ve diğer ıvır zıvır tüm bakımları yapıldı (zincir , soğutma sıvısı vb.) hepsi 235 tl tuttu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sodalimon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha S10
    Haftasonu ben de 10000 bakımını yaptım. Yağ filtresi, 15-50 castrol tam sentetik koyduk, tüm aksamlar söküldü, temizlendi, hava filtresi temizlendi (odamdan daha temizdi), tekerler söküldü, göbek ve frenler elden geçti, debriyaj, manet tel yağlamaları, yağı, suyu, tuzu tüm ara bakım ve yağlamalar yapıldı, bi güzel topladık sonra. Bujileri unuttum ama :(
    200 TL.
    negager bunu beğendi.
    Motosikleti; biraz da, geri gitmeyen bir yoldaş olduğu için seviyorum. Hep ileri; ama, hep ileri gidiyor... Geçmişle hesabınız kalmamışsa, tam size göre motosiklet.
    Size göre de; daha keşfedilecek, yaşanacak çok şey varsa, haydi atlayın motosikletinize...

chatkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    ABS konusunda kendi tecrübemi aktarayım fikir versin merak edenlere: Yeni lastikleri takmadan önce üstünde fabrika çıkış lastikleri vardı ve 2 yıllık olmuştu lastikler (motorum 2011), lastikler kötü ve kış şartlarında kullanırken vites düşürmelerde falan arka teker yolu bırakıyordu ve arka gezmeye başlıyordu. Bende motor dengede kalsın diye vites düşürürken hafif arka frene dokunuyordum böylece ABS çok az devreye girip lastiğin ilk kaymaya düşmesini engelliyordu yani biraz oyuncak gibi kullanıyordum ama çok güvenli vites düşürme yapıyordum. Lastikler çok iyi değilse ve üzerine kış şartları eklendiğinde ABS keyfini kesinlikle tavsiye ederim. Geçen yaşadığım olumlu/olumsuz bir örnek aktarayım bir de: Trafikte dur kalk ilerliyordum bir ara sola doğru baktım kalkıştan sonra tekrar önüme baktığımda öndeki araba da ilerlerken aniden durmuş ve ani fren yapmam gerekti. Ön frene asıldım normalde motorun çakılması lazım ama ABS devreye girdi ve motor normalden biraz fazla ilerledi. Ancak ABS devredeyken ne dengeniz bozuluyor ne de motorun kontrolünü kaybediyorsunuz. Sonuçta frenleme devam ederken gidonu sola kırmayı başarabildim ve aracı 10 cm falan geçerek solunda durdum. ABS olduğu için motora kontrolum devam etti olmasaydı da araca gelmeden önce durmuş olurdum ama ani frenlemeyle durduktan sonra motoru devirirmiydim bilmiyorum

ABS bence en çok şu işe yarıyor, panik frenlemelerde zaten soğuk ter atıyorsunuz bunun üzerine ön teker veya arka teker kaymaya başlayınca motor kontrolu sizden çıkmaya başladığında bu yaşanan stres katlanmaya başlıyor. Ancak ABS motoru dengede ve sizin kontrolünüzde tutmaya devam ettiği için hem stres düzeyiniz artmıyor hem de buna bağlı olarak motora hala hakim olmaya devam ediyorsunuz. Motor hakimiyetiniz devam ettiği ve paniğe kapılmadığınız için hala düşünebiliyor ve kendinizi kurtaracak bir hamle varsa onu yapmaya başlıyorsunuz.

Ben kendi kullanım tarzıma göre absyi faydalı buluyorum. Mümkün olduğunca az frenle motoru kullanan ve beklenmeyen durumlarda ani frenlemeler yerine tehlikeden kurtulmayı planlayarak, yolu okuyarak motor kullanıyorum. Fren yapmam gerektiğinde de motorun kontrolü bende kaldığı sürece frenleme anında da tehlike durumundan kaçmayı planlayarak sürerim. Ani gazlamalar ve sık frenlerle agserif motor kullanmayı seviyorsanız ABS belki de fren mesafesini biraz uzatarak faydasız duruma düşebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:03 ----------

Yağ olarak da Shell Advance AX7 kullanıyorum, tavsiye ederim...
    xismailaydin, sodalimon ve ichiroo bunu beğendiler.

xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Alıntı chatkut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABS konusunda kendi tecrübemi aktarayım fikir versin merak edenlere: Yeni lastikleri takmadan önce üstünde fabrika çıkış lastikleri vardı ve 2 yıllık olmuştu lastikler (motorum 2011), lastikler kötü ve kış şartlarında kullanırken vites düşürmelerde falan arka teker yolu bırakıyordu ve arka gezmeye başlıyordu. Bende motor dengede kalsın diye vites düşürürken hafif arka frene dokunuyordum böylece ABS çok az devreye girip lastiğin ilk kaymaya düşmesini engelliyordu yani biraz oyuncak gibi kullanıyordum ama çok güvenli vites düşürme yapıyordum. Lastikler çok iyi değilse ve üzerine kış şartları eklendiğinde ABS keyfini kesinlikle tavsiye ederim. Geçen yaşadığım olumlu/olumsuz bir örnek aktarayım bir de: Trafikte dur kalk ilerliyordum bir ara sola doğru baktım kalkıştan sonra tekrar önüme baktığımda öndeki araba da ilerlerken aniden durmuş ve ani fren yapmam gerekti. Ön frene asıldım normalde motorun çakılması lazım ama ABS devreye girdi ve motor normalden biraz fazla ilerledi. Ancak ABS devredeyken ne dengeniz bozuluyor ne de motorun kontrolünü kaybediyorsunuz. Sonuçta frenleme devam ederken gidonu sola kırmayı başarabildim ve aracı 10 cm falan geçerek solunda durdum. ABS olduğu için motora kontrolum devam etti olmasaydı da araca gelmeden önce durmuş olurdum ama ani frenlemeyle durduktan sonra motoru devirirmiydim bilmiyorum

ABS bence en çok şu işe yarıyor, panik frenlemelerde zaten soğuk ter atıyorsunuz bunun üzerine ön teker veya arka teker kaymaya başlayınca motor kontrolu sizden çıkmaya başladığında bu yaşanan stres katlanmaya başlıyor. Ancak ABS motoru dengede ve sizin kontrolünüzde tutmaya devam ettiği için hem stres düzeyiniz artmıyor hem de buna bağlı olarak motora hala hakim olmaya devam ediyorsunuz. Motor hakimiyetiniz devam ettiği ve paniğe kapılmadığınız için hala düşünebiliyor ve kendinizi kurtaracak bir hamle varsa onu yapmaya başlıyorsunuz.

Ben kendi kullanım tarzıma göre absyi faydalı buluyorum. Mümkün olduğunca az frenle motoru kullanan ve beklenmeyen durumlarda ani frenlemeler yerine tehlikeden kurtulmayı planlayarak, yolu okuyarak motor kullanıyorum. Fren yapmam gerektiğinde de motorun kontrolü bende kaldığı sürece frenleme anında da tehlike durumundan kaçmayı planlayarak sürerim. Ani gazlamalar ve sık frenlerle agserif motor kullanmayı seviyorsanız ABS belki de fren mesafesini biraz uzatarak faydasız duruma düşebilir.
    ABS'nin en güzel tanımı. Başlangıç ve orta seviye sürücüler için ideal.

Üst düzey sürücülerin ABS'yi beğenmemesinin sebebi, odaklanmayı hiç bırakmadıkları için risk durumlarında ABS'nin sağladığı faydayı tecrübe ve teknikle kendilerinin yapabiliyor olmaları.

Türkiye'deki sıkıntı, çok az bulunan bu üst düzey sürücülerin argümanının, daha dün motosiklet sürmeye başlayan süper zeka arkadaşlar tarafından kullanılması.
    chatkut, porsuk80 ve theplatoon bunu beğendiler.
    Yeni değil bu yalnızlık . . .

Motosikleti
    yamaha XJ6 S diversion
    aynen bendede aynı işlemleri yaptılar minik fiyat farkı yağdan kaynaklanmış olabilir Allah kazasız bela vermesin..

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    Benim sadece yagi yag filtresini degistiler hava filtresini temizlediler 10000 bakiminda !!!
    Bu nasil is arkadas benmi soylemem lazim servise baska eksigi varmi diye?
    Benim niye debriyaj fren tel yaglamasi buji temizligi zincir vs. Dedinizya benim bunlara bakilmadiki siz soyleyincemi baktilar ?
    Gecen 5000 bakiminda ise civatalari felan gozden gecir demistim usta bunlar saglam sıkılı bakma bile bakmamisti.
    Baska servise mi goturim tekrar orasida extra iscilik alirmi yagi disinda bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:23 ----------

Dadas motordaki ustayi aradim dogru bakim eksik yokmus benim.
    15000 bakiminda bujiler degisiyormus.
    2 senede bir sogutms suyu sıvıları degisiyormus.
    Debriyaj felan bitikse degisiyormus.debriyajin bitik oldugu nasil anlasiliyor bilen varmi ?

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Tak vitesi 1e
    sık frenleri
    ver gazı motor stop etme yerine çalışmaya devam ediyorsa debriyaj yaprakları inceldiginden kacırıyor demektir .

Motosikleti
    yamaha XJ6 S diversion
    Normalde her bakımda senin söylemeden tüm o ufak tefek ayrıntılara bakılmalıdır (elcik,zincir ayarı yağlaması ,hava filtresi ,buji temizlemesi,süspansiyon keçeleri ,gevşeyen ses yapan grenajlar vs. ) belkide ustan bakmıştır bir sor birde hangi ustaya gidiyorsun (istanbul ise tavsiye ettiğim ve etmediği yerler var )

Motosikleti
    Alıntı negager adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normalde her bakımda senin söylemeden tüm o ufak tefek ayrıntılara bakılmalıdır (elcik,zincir ayarı yağlaması ,hava filtresi ,buji temizlemesi,süspansiyon keçeleri ,gevşeyen ses yapan grenajlar vs. ) belkide ustan bakmıştır bir sor birde hangi ustaya gidiyorsun (istanbul ise tavsiye ettiğim ve etmediği yerler var )
    Istanbulda tavsiye ettigin yer neresi?

Motosikleti
    yamaha XJ6 S diversion
    yıldız ticaret ümraniyedeki gayet başarılıydı bu 10.000 bakımı ilk gidişimdi bakalım diğer bakımlardada yanı ilgiyi gösterirler umarım.

fevzikeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DIVERSION F
    arkadaşlar herkese iyi akşamlar dileğiyle.

bi sorum olacak bu xj6 ların radyatöründe kaç lt sıvı var net bilen birisi varsa yazabilirmi. antalyadayım özellikle yaz aylarında şehir içinde hemen 105 110 lara kadar derece yükseliyor. radyatör sıvısı varmış özel. antifiriz değil yalnız dikkat edin. bu su antifirize göre 15 dereceye kadar daha soğuk çalıştırabiliyormuş. bir zararını görmedim 110 derece olmasının ama yinede 90 95 aralığında çalışsa çok iyi olacak. sıvının net ne kadar aldığını bilen biri varsa yazarsa okadar alıp değiştireceğim. ipone var 1 lt 25 tl. motul üretmiş 1 lt resi 60 tl. arasında neden bu kadar fark var çözemedim ama vardır bir bildikleri

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:28 ----------

kendi soruma kendim cevap vereyim kitapcıkta yazıyomuş. full boşken 2 lt alır yazıyor.

585858 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1955 r25 Mz 1990 251 Honda cb 125 e
    Bu motor fiyat olarak çok uygun neden forum ölü tutulmuyormu? Tutulmuyorsa artıları eksileri nedir?
    ZEMHERİ!

Motosikleti
    Alıntı 585858 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motor fiyat olarak çok uygun neden forum ölü tutulmuyormu? Tutulmuyorsa artıları eksileri nedir?
    Tek eksigi turkiyeye gelmemesi gelse bile 1 2 tane numunelik teshir getiriyorlar. Piyasada nadir bulunan motordur.o yuzden kullanici sayisi az olunca ve kullananlar +30 yas uzeri tahminimce herkes is güç derken forum bu yuzden ölü durumda.
    Artilari saymakla bitmez .

Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    Satsam mı, tarz mı değiştirsem, iyi ya biniyoruz seneye değiştiririm diye düşünürken sabah bir gazla ilan koyayım dedim. Yarın başka gazla kaldıra da bilirim :D Biraz x-max binesim var bakalım neler olacak

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...9743928/detay/

Motosikleti
    Alıntı chatkut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satsam mı, tarz mı değiştirsem, iyi ya biniyoruz seneye değiştiririm diye düşünürken sabah bir gazla ilan koyayım dedim. Yarın başka gazla kaldıra da bilirim :D Biraz x-max binesim var bakalım neler olacak

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...9743928/detay/
    Sarmaz zevk alamassin x max tan bu saatten sonra. Bence büyüt eger sıkıldıysan.
    Z1000 tavsiye ederim.

Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    Alıntı barodi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sarmaz zevk alamassin x max tan bu saatten sonra. Bence büyüt eger sıkıldıysan.
    Z1000 tavsiye ederim.
    Adrenalin olarak sarmaz tabii ki, biraz konfor ve klasik giyimle takım elbise ayakkabı ile falan kullanacağım kısa mesafe için bir makina düşünüyorum
    Küçük insanlar kişilerle, Sıradan insanlar olaylarla, Büyük insanlar fikirlerle ilgilenir.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    biraz sayfa şenlensin.geçen hafta yaptığımız kampa gitmeden hemen önce çekilen yüklü hali ile XJ6'ım.bir nevi MANAVGAT FESTİVALİ hazırlığı.

visamlord ve barodi bunu beğendiler.

Motosikleti
    2014 ybr esd
    iyiymiş...hayırlı yolculuklar...

yasinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim Roadwin 250r
    vay vay vay adanalı abim. Abi geziyi bilmem de bir motora çanta ancak bu kadar güzel yakışır ya çok beğendim az kaldı xj6 bende alacam seni abi Allah kaza bela vermesin gerçekten çok beğendim

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Arkadaşlar Merhaba, Adım Mehmet.Formunuza yeni üye oldum, Kullandığım motor 2011 Model Yamaha Xj6 Diversion S modeli motorumdan oldukça memnunum, bakımlarını düzenli olarak çok güvendiğim ustama yaptırım her bakımda yağ, yağ filtresi, buji(standart olanlar NGK marka CR9E Model) değiştirim günü gelsin gelmesin her bakımda değiştirim, Yaz sıcaklarının iyiden iyiye bastırdırdığı günlerde motorumun harareti beni oldukça düşündürüyor. evden işe işten eve gidip gelmelerde motor harareti 90-100'lerde dolaşıyor ve 90 dereceden sonra fan açıyor, iyi ki fan açıyor yoksa motorun contalarını çoktan yakmıştık.Yalnız formunuzu okurken dikkatimi çeken bir husus oldu, antifrizi 3 senede bir değiştirmek gerekiyormuş, benim ki 2011 model tam 3 sene olmuş,acaba hararetin yükselmesi antifriz suyuyla doğrudan ilişkisi var mı? antifriz değiştikten sonra motor harareti sizce düşer mi, tavsiye ettiğiniz bir antifriz markası var mıdır?.Bir de bugünlerde bilgisayar kasalarında kullanılan fanları araştırdım, bu fanlardan 3 tane büyük ve kaliteli olanlardan alsam bir düzenekle radyatör fanının yanına ilave etsem ve direkt elektrik aksamına bağlasam fanlar devamlı çalışsa sizce nasıl olur?
    Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum,

Motorun son bakımını ekliyorum,
    19.04.2014-23.080 KM
    1-)4 Adet NGK buji-CR9E-70TL
    2-)E.B.C MARKA KARBON SRK-05 KOD.NO DEB.BALATA-SAÇ-YAY SETİ(FZR6-2004-2008 UYUMLU)-360TL
    3-)BRENTA MARKA ÖN FREN BALATASI-ORGANİK-KOD:FT 3019/431-111-60TL
    4-)GOLD MARKA ARKA FREN BALATASI-SERAMİK KARBON-SİNTER METAL-KOD:020-70TL
    5-)2,75 LT CASTROL ACTEVO 4T 20-40 W YAĞ-60TL
    6-)HİLFO Marka Yağ filtresi-35TL

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:33 ----------

barodi ve zaferkarizma bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler