Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha XJ6 / XJ6 Diversion Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gidon yükseltme:sw motech,motosiklet aksesuarları.com'dan,
    orjinal yamaha arka çanta taşıyıcı döküm aparatı ve radyatör koruma'yı;yamaha bayisinden(ben bayide çalışırken),
    yan çanta taşıyıcı demirler;givi plxr364;özen motor'dan,
    givi v35 yan çantaları(beyaz kapaklı olanından);özen motordan,
    topcase'i;kappa k49 (beyaz kapaklı olanından);özen motordan,
    yağ ısı göstergesini ABD.'den,
    12 volt çakmak girişi;ali expressten,
    dış ısı göstergesi;ali expressten,
    çelik lastik yan siboplarını,TR'den(ismini hatırlayamadım)
    arka çakarlarım,el yapımı(bir arkadaşım/sağolsun)siz msttech.net'ten(yerli firma,tavsiye ederim)
    sünger yumuşak elcik kılıfları;n11,hepsi burada vs.den.
    ön cam rüzgar saptırıcı;ako tuning,(yerli firma,tavsiye ederim)
    bir tek yan motor koruma takozunu hatırlayamadım.(onu da sakın karenajı deldirmeden,araştırın bağlantı aparatlı olanını bulun yada bağlantı aparatı yaptırın)

bu yazdıklarım,motorunu seven tüm arkadaşlara kaynak olsun.
    Tekrardan teşekkürler Bora abi. Ben 2. el ilk sahibinden aldığım için motorun grenajları delinerek koruma takozu takılmış maalesef. Ona yapabileceğim bir şeyim yok. :(
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti

İlk 600'lük 4 Silindirli Makinem. Artı ve Eksileriyle Kısa Ön İnceleme.

Herkese merhaba. Bugün sizlere ilk 600'lük 4 silindirli motorumun olan Yamaha XJ6 Diversin F modelinin ufak bir incelemesini yapacağım. Aynı zamanda 2. ele güvenip aldığım da ilk büyük motordur kendisi. Öncelikle neden XJ6'yı tercih ettim? Uzun yıllardan beri beni cezbeden ve isteklerime hitap eden bir motordu. Fazla güçlü olmayışı, orta segmente hitap etmesi ve motor bloğunun da uzun ömürlü olması benim için bir avantajdı. Bundan önce çok fazla motosiklet geçmişim olmasa da yaklaşık 7 yıl önce 2 teker sevdasına ayak basmıştım ve CBF 150 ile 15 bin km, Z 250 SL ile 10 bin km ve MT-25 ile de bin km yaptıktan sonra, artık hayallerimi gerçekleştirme zamanı geldiğini düşündüm ve gidip 2. el 14 bin km'de ilk sahibinden gidip aldım motoru.

[IMG][/IMG]

Motor saf Japonya üretimi. 10.000 devirde 78 HP ve 8.500 devirde de 59.7 NM üreten, 4 zamanlı, su soğutmalı, enjeksiyonlu, hafif öne eğimli sıralı 4 silindirli ve 16 valfli DOHC bir bloğa sahip. R6 bloğunun kırpılmış hali ve toplamda 13 bin devir çevirip, yaklaşık 12 bin devirde kesiciye giriyor.

[IMG][/IMG]

Motorun ıslak ağırlığı 220 KG. 17.3 litre yakıt deposu var. Şehir içinde 100 km'de ortalama 5.5 litre, uzun yoldaysa 4-5 litre arasına kadar düşüyor. 600'lük 4 silindirli motorlar arasında en ekonomik olanlardan birisi.

[IMG][/IMG]

Motor dik bir oturuş pozisyonuna sahip. Sport Touring bir model olduğu için de sizi hem uzun yolda hem de şehir içinde yormamış oluyor. Gidon genişliği yeterli ölçüde ve şehir içi sıkış trafikte, yanlarda çantanız yoksa şayet, rahat bir şekilde aralara girerek trafikten sıyrılabiliyorsunuz.

[IMG][/IMG]

Motorun ön tekerinde ABS'li, çift piston kaliperli 2*298 mm disk frenleri mevcut. Frenleri başarılı ve yeterli ölçüde durduruyor. Ön tekerin ölçüsü 120/70 ZR17M/C.

[IMG][/IMG]

Arka tekerdeyse yine ABS'li tek piston kaliperli 245 mm disk fren mevcut. ABS'den dolayı teker kilitlenmiyor ve motoru yavaşlatmak için yeterli seviyede gibi. Arka tekerin ölçüsü 160/60 ZR17M/C.

[IMG][/IMG]

Motorun selesi son derece rahat ve alçak. 785 mm yüksekliğe sahip. Ben 1.73 boyumla rahat bir şekilde ayaklarım yere basarak binebiliyorum. Selesinin rahatlığı commuter sınıfında olan CBF 150 ve İnazuma gibi motorlarla neredeyse aynı gibi. Totoya yumuşaklık hissi veren ve artçının rahat ettiği bir seleye sahip. Uzun yolculuklarda totonuzun fazla ağrıtmadan yolculuk yapabilmenize imkan sağlıyor.

[IMG][/IMG]

Depoyu kavraması kolay ama bir stomp grip istiyor yine de. Kontrol tuşlarının konuda son derece güzel. Korna, sinyal, selektör ve 4'lü düğmeleri, eski alıştığımız sistemde. Sağ taraftayda kill switch ve marş düğmesi mevcut.

[IMG][/IMG]

Motor tek farlı, çift farlı motorlara göre cılız kalabilir ama aydınlatması normal düzeyde. Kafanın sabit olmasından dolayı, virajlarda ve dönüşlerde baktığınız yeri aydınlatmıyor tam olarak. Bunun önüne geçmek için de ön çamurluğa sis farı takmayı düşünüyorum. Aynalar katlanabilir cinsten ve görüş açısı güzel. Dirsekleri fazla göstermiyor.

[IMG][/IMG]

Motorun şasesi Diomond Tipi çelik şaseye sahip. Ön süspansiyonlar 43 mm Teleskopik çatallı 130 mm dönüş açısına sahip. Arka süspansiyonsa ortadan tek amortisörlü sertliği ayarlanabilir Monokros bir sisteme sahip. Süspansiyonlar genel olarak başarılı ve konforlu bir sürüş yapmanıza olanak sağlıyor. Çukurları çok fazla hissetmiyorsunuz arka tarafta özellikle. Yaylanması ve totoya verdiği yumuşaklık hissi çok güzel.

[IMG][/IMG]

Göstergesi biraz fakir düzeyde. Vites göstergesi ve yol bilgisayarı yok. Sağ tarafta analog devir saati, sol taraftaysa hızınızı, harareti, saati, yakıtı ve odometreniz mevcut. Odometrede Trip A ve Trip B tuşları da mevcut.

Motorumdan şu an için son derece memnunum. İsteklerime cevap verebilen rahat ve hızlı giden bir motor. Acemi birisi için son derece tehlikeli olabilir çünkü 0'dan 100'e 4 saniyede ulaşıyor. Gaz tepkisi korkutucu değil. Stabil ve istikrarlı bir şekilde yükseliyor. MT-07'ye nazaran ağır bir motor olduğu için de tekere gelmiyor gaz ile. Motorun eksileri biraz mevcut olsa da sağlamlığı ve verdiği konfor hissi ile yeterli düzeyde. Dezavantajları olarak, arka maşanın balkon demirinden olması, göstergenin fakir kalması, şehiriçi sıkışık trafikte biraz hararetten dolayı sıcaklık hissetmeniz olabilir. 220 kilo olduğu için de durduğu yerde motoru çalıştırmadan haraket ettirmek de biraz efor isteyen bir motor. 125-250 cc kadar hafif olmadığı için pratikliği daha az şehir içinde ama hantal bir motor değil kesinlikle. Gaz vermeye başladığınız anda dengeli ve viraja güzel giren bir motosiklet.

Avrupa'da Euro4 normalarından dolayı artık üretilmiyor ama Brezilya gibi ülkelerde 2020 modelleri hala mevcut. 2. el piyasası cansız durumda ve yedek parça için de Japonya'dan 1 ay süre içinde parça gelmesini beklemek gerekiyor. Ülkemizde pek tutulmayan ve bilinmeyen bir model olduğu için de aksesuarları son derece kısıtlı. Bunun için Aliexpress gibi yerlerden alışveriş yapmak gerekiyor. Şimdilik aklıma gelenler bu şekilde. İlerleyen zamanlarda ufak tefek detayları bu başlık altında eklerim belki.

Sormak istediğiniz bir şeyler varsa bu motor hakkında, şu anlık bilebildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim. Okuduğunuz için teşekkürler. :
    fazil bunu beğendi.

Motosikleti
    Konu başlığını canlandıralım birazCIK. Motoru kullanalı 2 bin km oldu. Şu ana kadar bana bir masraf çıkarmadı. Yakıtı ortalama 4.7 litre civarında. Arkaya topcase de taktım. Eşya taşıma yönünden rahatlattı beni bayağı. Gidonda tokatlama olayı da yok neredeyse. 60-70 le giderken çok hafif bir şekilde sallama var sadece. Onun dışında hala stabiletisini korumaya devam ediyor.

[IMG][/IMG]

CBR250R dan geçiş yapacam. Kawasaki er 6 f ile xj6 diversion f hangisini güzel temiz bulursam alma niyetindeyim. Ağırlıklı olarak Şehir içi, şehir dışı karma kullanım. Ancak sarı sitede abartı fiyatlar görüyorum. Gerçekten bu kadar uçtu mu?

Asıl gönlüm xj6 diversion f, satmayı düşünen varsa irtibata geçebiliriz.

Edit: Hayırlı Bayramlar..

Omerius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt25 - XJ6N - cb650f - Speed Triple 1050
    arkadaşlar Co ayarını kaç yapıyorsunuz öğrenebilir miyim egzoz yada açık hava filtresi yok her şey orjinal -16 -5 diye okudum bir yerde yada bu ayarın motora bi etkisi var mı? bide herkes az yakıyor diyor ve gerçekten az yakıyor ama benim ortalama hep 6-7 litre şehir içi agresif de kullanmıyorum, hava filtresini değiştirdim sıra bujilerde ama o kadar etki eder mi bilemiyorum. önceki sahibi iridyum takmış kmdir üstünde bilmiyorum. baktık durumu iyiydi temizledik yine taktık bujileri.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    Alıntı AHZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CBR250R dan geçiş yapacam. Kawasaki er 6 f ile xj6 diversion f hangisini güzel temiz bulursam alma niyetindeyim. Ağırlıklı olarak Şehir içi, şehir dışı karma kullanım. Ancak sarı sitede abartı fiyatlar görüyorum. Gerçekten bu kadar uçtu mu?

Asıl gönlüm xj6 diversion f, satmayı düşünen varsa irtibata geçebiliriz.

Edit: Hayırlı Bayramlar..
    bende cbr250den geçtim günlük işe git gel hafta sonrları ufak geziler yapıyorum.fiyat konusuna gelirsek ben 2018de cbrı 14model 27binde zincir dişli vs yeniydi 11.750ye satmıştım.2011model 45bindeki xj6 f ide 25bine aldım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:22 ----------

Alıntı Omerius adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar Co ayarını kaç yapıyorsunuz öğrenebilir miyim egzoz yada açık hava filtresi yok her şey orjinal -16 -5 diye okudum bir yerde yada bu ayarın motora bi etkisi var mı? bide herkes az yakıyor diyor ve gerçekten az yakıyor ama benim ortalama hep 6-7 litre şehir içi agresif de kullanmıyorum, hava filtresini değiştirdim sıra bujilerde ama o kadar etki eder mi bilemiyorum. önceki sahibi iridyum takmış kmdir üstünde bilmiyorum. baktık durumu iyiydi temizledik yine taktık bujileri.
    co ayarıyla oynadım biraz şehir içi şehir dışı.yakıta bi katkısını görmedim belki 10 15km etki eder öyle 1 2 litre edeceğini sanmıyorum.-30 yapmışlığımda var.0 da kalsın tercihim

Motosikleti
    Alıntı Omerius adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün motorumla 700 km uzun yol yaptım. Yakıt ortalamam 3.5 litre ile 4.3 litre arasında yaktım. Devir sabit 5-6 bin arasıydı. Şehir içinde de ortalamam 4.9 ile 5.5 arası değişiyor. 5.5 üzerini görmedim henüz.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün motorumla 700 km uzun yol yaptım. Yakıt ortalamam 3.5 litre ile 4.3 litre arasında yaktım. Devir sabit 5-6 bin arasıydı. Şehir içinde de ortalamam 4.9 ile 5.5 arası değişiyor. 5.5 üzerini görmedim henüz.
    doğru,bu şekilde kullanımda ben de yıllardır aynı değerlerdeyim.
    Ezio41 bunu beğendi.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    Kawasaki Z1000sx
    Forum biraz yeşillendirelim. Bu arada arkadaşlar orijinal egzoz arıyorum, satmak isteyen var ise ya da takas etmek isteyen varsa iletişime geçebilir.

Ezio41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı profesor06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forum biraz yeşillendirelim. Bu arada arkadaşlar orijinal egzoz arıyorum, satmak isteyen var ise ya da takas etmek isteyen varsa iletişime geçebilir.

https://i.hizliresim.com/IHefrE.jpg
    Grenajlara ne uyguladınız hocam? Çok güzel olmuş.
    profesor06 bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Z1000sx
    Boyattım hocam, çok uğraştırdı ama güzel oldu. Yabancı forum sitelerinden renk kodunu buldum boyacı boyacı gezip boyasını buldum fırında boyattım çok uğraştırdı ama fena olmadı

Ezio41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Boyattım hocam, çok uğraştırdı ama güzel oldu. Yabancı forum sitelerinden renk kodunu buldum boyacı boyacı gezip boyasını buldum fırında boyattım çok uğraştırdı ama fena olmadı

https://i.hizliresim.com/QzuJmU.jpg
    Kazasız belasız hocam, çok güzel olmuş.

Motosikleti
    Cb250r
    Şu makinaya hayranım. Ehliyet alırken sürme şansım oldu bayıldım. Bir kaç defa arkadaşımdan alıp kullandım. Sattiginda almadığına pismanim. Ankara'da denk gelirsem size wallahi birakmam bilesiniz ;P

Motosikleti
    Alıntı hükümdar06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu makinaya hayranım. Ehliyet alırken sürme şansım oldu bayıldım. Bir kaç defa arkadaşımdan alıp kullandım. Sattiginda almadığına pismanim. Ankara'da denk gelirsem size wallahi birakmam bilesiniz ;P
    Piyasa yükselmeden al bir tane XJ6 hocam.

Motosikleti
    Kawasaki Z1000sx
    Hocam ben Ankaradayım müsait oldugunuz bir zaman gezebiliriz.

Motosikleti
    Cb250r
    Piyasa yükselmeden al bir tane XJ6 hocam.
    Piyasa aldı gitti başını zaten. 27bin olduğu zamanı bilirim. Elimde para olsa yedek alıp sadece zevkine haftasonu sürmek için almak isterim. Kışın azda olsa inerse değerlendirme yapicam. Baktıkça icleniyom ahhhhh ah diye

Motosikleti
    Alıntı hükümdar06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Piyasa aldı gitti başını zaten. 27bin olduğu zamanı bilirim. Elimde para olsa yedek alıp sadece zevkine haftasonu sürmek için almak isterim. Kışın azda olsa inerse değerlendirme yapicam. Baktıkça icleniyom ahhhhh ah diye
    Aralıktan itibaren bir nebze düşer fiyatlar hocam ama çok da fazla düşmesini beklemeyin. Bu ülkede fiyatlar genel olarak düşmez, artar her zaman.

Motosikleti
    Kawasaki Z1000sx
    Bugun biraz parladık

Ezio41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Ne uyguladınız hocam? Çok iyi olmuş.

Motosikleti
    Kawasaki Z1000sx
    Ne uyguladınız hocam? Çok iyi olmuş.
    Önce üzerindeki kalıntıları su zımparası ile alman gerekiyor. Sonra işlem tamamlanınca metal parlatıcı ile son rötuşlar yapman lazım. İnternet'te bolca video var ama bunun için direkt bir spreyde mevcut sanırım yurt dışı forum sitelerinde örnekleri gördüm. Bu şekilde biraz uğraştırıcı.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler