Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha Ybr 125 / Ybr 125 Esd Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba.

2014 model ybr 125 esd sahibiyim. şu anda 14000 km'de

geçen hafta 2 kişi bir büyük sırt çantası ile toplamda 500 km yol yaptık. 250 gidiş 250 geliş diyebiliriz, ve gidiş geliş arasında 2 gün var.

sorun şu; giderken yayla yolu denen ve tırmanması bol olan bir yolu seçtim. bazı yerlerde motor 25 km hızdan fazlasını yapamadı. çok da zorlamadım açıkçası kokrtuğumdan. her 80-100 km de bir durup dinlendik motorla beraber yarım saat kadar.

ilk molanın ardından hareket ettikten motorun gösterge panelindeki ikaz ışığı özellikle yokuş aşağı inerken 80 km hız civarında yanıp sönmeye başladı. gazı kesip yokuşun eğimiyle gidince ışık pek yanmıyordu ama 80 ve üstü olduğu zaman yanıp sönmeye başlıyor.

dönüş yolunda sahil yolunu seçtim, orada tırmanma neredeyse yoktu, en azından hızı 25 kmye düşürecek bir yokuş yoktu. aksine yol, genelde yokuş aşağı şeklindeydi ki zaten giderken 6 saat süren yol dönüşte 5 saatte bitti.

neyse, dün şehir içinde tekrar sürerken fark ettim ki yokuş mokuş hikaye, 80 kmye gelince ibre, o ışık yanıp sönüyor.

sebebi nedir? ne yapılması gerekiyor? internette çok aradım ama böyle bir sorunla karşılaşmadım. sizlere danışmak isterim.

Saygılarımla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2014 YBR125 ESD
    Merhabalar. Aranıza 2014 model kırmızı bir ybr ile katılmış bulunuyorum.

Motor 1600kmdeydi. Üstünde alarm, Pirelli lastik, koruma demiri, anahtarsiz çalıştırma vs var.
    Elektronik yönden ekleme yapılmış.

Benim merak ettiğim ayaklık açıkken ybrler de çalışmama özelliği varmı? Ayakligin kapandığı yerde mekanik kablolu bir sistem gördüm aklıma takıldı. Ayaklık açıkken baya çalışıyor motor. Hatta acık unuttum sürtme sesi geldi kapandı.

boora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Alıntı twobros adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. Aranıza 2014 model kırmızı bir ybr ile katılmış bulunuyorum.

Motor 1600kmdeydi. Üstünde alarm, Pirelli lastik, koruma demiri, anahtarsiz çalıştırma vs var.
    Elektronik yönden ekleme yapılmış.

Benim merak ettiğim ayaklık açıkken ybrler de çalışmama özelliği varmı? Ayakligin kapandığı yerde mekanik kablolu bir sistem gördüm aklıma takıldı. Ayaklık açıkken baya çalışıyor motor. Hatta acık unuttum sürtme sesi geldi kapandı.
    Hayırlı olsun. Ayaklık açıkken çalışır ama vitese taktığın zaman stop eder. Normali bu

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:23 ----------

Alıntı omeraktash adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba.

2014 model ybr 125 esd sahibiyim. şu anda 14000 km'de

geçen hafta 2 kişi bir büyük sırt çantası ile toplamda 500 km yol yaptık. 250 gidiş 250 geliş diyebiliriz, ve gidiş geliş arasında 2 gün var.

sorun şu; giderken yayla yolu denen ve tırmanması bol olan bir yolu seçtim. bazı yerlerde motor 25 km hızdan fazlasını yapamadı. çok da zorlamadım açıkçası kokrtuğumdan. her 80-100 km de bir durup dinlendik motorla beraber yarım saat kadar.

ilk molanın ardından hareket ettikten motorun gösterge panelindeki ikaz ışığı özellikle yokuş aşağı inerken 80 km hız civarında yanıp sönmeye başladı. gazı kesip yokuşun eğimiyle gidince ışık pek yanmıyordu ama 80 ve üstü olduğu zaman yanıp sönmeye başlıyor.

dönüş yolunda sahil yolunu seçtim, orada tırmanma neredeyse yoktu, en azından hızı 25 kmye düşürecek bir yokuş yoktu. aksine yol, genelde yokuş aşağı şeklindeydi ki zaten giderken 6 saat süren yol dönüşte 5 saatte bitti.

neyse, dün şehir içinde tekrar sürerken fark ettim ki yokuş mokuş hikaye, 80 kmye gelince ibre, o ışık yanıp sönüyor.

sebebi nedir? ne yapılması gerekiyor? internette çok aradım ama böyle bir sorunla karşılaşmadım. sizlere danışmak isterim.

Saygılarımla.
    26 bin km ye geldim hiç öyle bir şeyle karşılaşmadım. Karbüratör üzerinde soketler var onlarla alakalı olabilir bir kontrol et istersen

kovboy03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Minsk125 Tiger250 MCT250 Süperlight150 YBR
    Hoşgelsin hayırlı olsun kardeşim.Anahtarsız çalıştırmayı çok merak ettim ayrıntılı foto,bilgi atarmısın.
    Ey insan!Kaf dağı kadar yüksekte olsanda Kefene sığacak kadar küçüksün.UNUTMA:her şeyin bir hesabı var;üzdüğün kadar üzülürsün!

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    [IMG][/IMG]

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:09 ----------

Geçen hanımla gezmeye çıktık motorla. Yolda kaskın vizörü açık gezerken sol gözümün altına böcek çarptı. Havada sıcak ona odaklandıydım hanımada böcek çarptı felan canım acıyor derken yol kenarındaki mıcıra bir kapıldım ikimiz pata küte yerdeyiz. Benim pantalon parçalandı diz kısmından,sol kolumda sıyrık,popomun yanında sıyrık var Allah'tan hanımın bir tek kolunda ufak sıyrık var. Motorunda vites pedalı yamuldu sol basamak lastiği yırtıldı. Birazda koruma demiri yamulup sıyrılmış. Ucuz atlattık sıcaklarda aman aman dikkat edin. Özellikle kaskınızın camı kapalı olsun. Ben öyle bir hata yaptım başıma iş geldi. Bu resimdekilerde internetten aldıklarım orjinal fren balatası 45 lira,boş vites müşürü aldım 10 lira civarı olması lazım,aç kapa anahtarda 9 lira civarı hepsi kapıda ödeme 93 liraya geldi
    crxforever bunu beğendi.

selam arkadaslar..2014 model ybr motorum 36.000 km de,son zamanlarda farkettigim motorum biraz isininca siriltili calisiyor,sogukken normal ama 30 dk calisinca vs isininca "siriltili" calisiyor..krank bilyesi degistiren bir arkadasima sordum o krank bilyelerinden degildir dedi..krank bilyesini o degistirmisti,onun motorunda birazda vuruntu diyebilecegimiz bir ses ile calisiyormustu,sonra serviste arizanin bilyelerden oldugunu tespit edip degistirmisler ve sorun cozulmus..benim motorumda vuruntu veya tikirti diyebilecegim bir ses yok ama dedigim gibi isindigi zaman tam kelime olarak siriltili,şikirtili calisiyor gidisinde veya titresiminde vs vs hic bir sorun yok fakat..ayni durumu yasayan veya yardimci olabilicek varsa cok memnun olurum..

Motosikleti
    coast17 sesin bir videosunu çekip attsan daha iyi olurdu anlattığın kadarıyla eksantrik zinciri ısınınca bollaşıp ses çıkarabiliyor olabilir mi?Ayrıca subap ayarlarınada baktır derim.Selametle
    Ey insan!Kaf dağı kadar yüksekte olsanda Kefene sığacak kadar küçüksün.UNUTMA:her şeyin bir hesabı var;üzdüğün kadar üzülürsün!

egzantrik zinciri olsa daha oncede fark ederdim yani motor 36 bin kmde 1-2 aydir dikkatimi cekiyor..subap ayarindan olabilir..birde 10-40 yari sentetik yag kullaniyorum,arkadas yazlari 10-50 daha iyi olur dedi..yagdan da olabilir mi acaba malum havalar cok sicak..

Motosikleti
    Yamaha YBR 125 ESD 2015
    Herkese merhaba. Motorun zincirine poşet dolanmış. Büyük uğraşlar sonucu çıkardım ama ben farkedene kadar parçalanıp baklaların arasına dahi girmiş. Motülün zincir temizleme spreyi ya da gaz yağı temizlememde işe yarar mı? Yaramazsa nasıl temizleyebilirim?

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Alıntı Ascargon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba. Motorun zincirine poşet dolanmış. Büyük uğraşlar sonucu çıkardım ama ben farkedene kadar parçalanıp baklaların arasına dahi girmiş. Motülün zincir temizleme spreyi ya da gaz yağı temizlememde işe yarar mı? Yaramazsa nasıl temizleyebilirim?
    Ben olsam zinciri komple çıkartır mazota yatırırdım ufak bir leğen gibi bir şeyin içinde. Yağı felan komple çıkınca tek tek temizlerdim.

Motosikleti
    Yamaha YBR 125 ESD 2015
    Hocam zinciri sökmek için ne yeterli bilgim, ne de alet edevatım var. Zincir temizleyiciler ya da gaz yağı bu tarz şeyleri de temizliyor mu yani eritir mi? Yoksa zinciri değiştirmek ya da servise temizletmek mi lazım?

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Alıntı Ascargon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam zinciri sökmek için ne yeterli bilgim, ne de alet edevatım var. Zincir temizleyiciler ya da gaz yağı bu tarz şeyleri de temizliyor mu yani eritir mi? Yoksa zinciri değiştirmek ya da servise temizletmek mi lazım?
    Zinciri değiştirmene gerek yok. Orjinal zinciri çok kaliteli. Zincirin üzerinde bağlantı yeri var tornavide ve pense ile çıkartıp takabilirsin. Ama beceremem diyorsan mazotlu yada gaz yağlı bezle sil parçaları üzerindeyken çıkar. Ön zincir kapağınıda yıldız tornavida ile söküp bir kontrol edersin orayada dolanmıştır poşet

Motosikleti
    Yamaha YBR 125 ESD 2015
    Alıntı boora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zinciri değiştirmene gerek yok. Orjinal zinciri çok kaliteli. Zincirin üzerinde bağlantı yeri var tornavide ve pense ile çıkartıp takabilirsin. Ama beceremem diyorsan mazotlu yada gaz yağlı bezle sil parçaları üzerindeyken çıkar. Ön zincir kapağınıda yıldız tornavida ile söküp bir kontrol edersin orayada dolanmıştır poşet
    Bir deneyeyim, inşallah işe yarar. Teşekkürler.

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Temiz,bakımlı,sakin kullanımda ybr esd'nin oringli zinciri kaç km gider (40.000km kullandım II. çizgide,yağmur,çamur,toz,toprak,kar sürüş koşullarını gördü)bakla ve o ringler şıkır şıkır çalışıyor,sıkıntısız
    Tek teker,ani hızlanma,sert kullanım söz konusu değildir
    Sizce kaç km daha kullanılır
    Zincir sökme anahtarı 420 530 kd marka var,beş para etmez,2 kez kullandım elimde kaldı,zincir sökme anahtarı ne tavsiye edersiniz

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı fz6_fazer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Temiz,bakımlı,sakin kullanımda ybr esd'nin oringli zinciri kaç km gider (40.000km kullandım II. çizgide,yağmur,çamur,toz,toprak,kar sürüş koşullarını gördü)bakla ve o ringler şıkır şıkır çalışıyor,sıkıntısız
    Tek teker,ani hızlanma,sert kullanım söz konusu değildir
    Sizce kaç km daha kullanılır
    Zincir sökme anahtarı 420 530 kd marka var,beş para etmez,2 kez kullandım elimde kaldı,zincir sökme anahtarı ne tavsiye edersiniz
    Benim de orjinal zincir var üzerinde, 38.400km'de sıkıntısız kullanıyorum. Henüz 'değiştir beni' de demiyor, zinciri gerdirecek yer kalmayana kadar kullanılır. Değişim gerekirse de yine orjinal zincir alırım, baya kaliteli.

Zinciri temizlemek amacıyla sökecekseniz uğraşmayın derim, zinciri sökmeden diş fırçası ile gaz yağı kullanarak iyice temizleyince de yeterli oluyor.
    fz6_fazer bunu beğendi.

Motosikleti
    ybr 125 esd
    Zinciri diş fırçası ile temizliyorum,zincirde bir sıkıntı yok,temzizlik açmaçlı sökmeyi,düşünmüyorum ama uzun bir yolculuğa çıkarsam,yanımda,orta kalitede,mutlaka zincir sökme anahtarı bulundurmalıyım
    Alıntı rebirth adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de orjinal zincir var üzerinde, 38.400km'de sıkıntısız kullanıyorum. Henüz 'değiştir beni' de demiyor, zinciri gerdirecek yer kalmayana kadar kullanılır. Değişim gerekirse de yine orjinal zincir alırım, baya kaliteli.

Zinciri temizlemek amacıyla sökecekseniz uğraşmayın derim, zinciri sökmeden diş fırçası ile gaz yağı kullanarak iyice temizleyince de yeterli oluyor.
    YAMAHA

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Zinciri diş fırçası ile temizliyorum,zincirde bir sıkıntı yok,temzizlik açmaçlı sökmeyi,düşünmüyorum ama uzun bir yolculuğa çıkarsam,yanımda,orta kalitede,mutlaka zincir sökme anahtarı bulundurmalıyım
    Zincir sökme anahtarını neden uzun yolculuklarda yanınızda istiyorsunuz. Merak ettim. Bende 500 km civarı günlük geziler yapıyorum bazen

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:40 ----------

Zincir sökme anahtarını neden uzun yolculuklarda yanınızda istiyorsunuz. Merak ettim. Bende 500 km civarı günlük geziler yapıyorum bazen
    fz6_fazer bunu beğendi.

Motosikleti
    ybr 125 esd
    28.000 kmlik tur planlması içindeyim,ne olur ne olmaz,yanımda dursun,sakin ıssız bir yerde,koparsa işimizi görsün,tedbir amaçlı
    Ybr ile uzun yolculukları severim,8060,4553,vb.
    Alıntı boora adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:40 ----------

boora ve crxforever bunu beğendiler.
    YAMAHA

Motosikleti
    28.000 kmlik tur planlması içindeyim,ne olur ne olmaz,yanımda dursun,sakin ıssız bir yerde,koparsa işimizi görsün,tedbir amaçlı
    Ybr ile uzun yolculukları severim,8060,4553,vb.
    Dostum çok merak ettim 28 bin km lik bir tur neleri dolaşacaksınız.Paylaşırsanız çok sevinirim ayrıca o kadar tur yapacaksanız bence yola çıkmadan zinciri değiştirin yolda onunla uğraşmayın.
    fz6_fazer bunu beğendi.

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    Bende ikinci el 3600km de aldım motorumu, önceki sahibi hiç temizlemeden hep yağlamış ve şu an bazı baklalar sıkışık ve çok ses yapıyor, ne yaptımsa zinciri düzeltemedim, şu an 5800km deyim,, defalarca gaz yağı ile detaylı temizledim, motul c5 ile yağladım, castrol chain lube de denedim yok olmuyor, elimle ileri alırken katır kutur seslerini duyuyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler