Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
72. sayfa BirinciBirinci ... 22627071727374 ... SonuncuSonuncu

Yamaha XCITY 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Sayın AzÇok; bilgi için teşekkürler. Kitapçığı hemen indirdim. Bir güzel okuyup not edeyim.

1-Varyatör dediğiniz kısma mutlaka bir iki güne bakacam. Kitapçığı okumam gerek. Henüz ne olduğunu bilmiyorum.
    2- Yağ hakkında satıcı tanıdık olsa da sizin de telkininiz ile az önce baktım. Zaten motorsiklet orta takozda ve dün saat 16 dan beri çalışmadı, iyice süzülmüştür. Seviye iyi gözüküyor. Yağın rengi çok iyi görünüyor. Yağ ince geldi bana ama yapışkanlığı (viskozite mi deniliyordu ? ) normal. Kaç no yağ olması gerektiğini öğrenecem.
    3-Lastikler çok yeni, Michelin city. sanırım 1000 km gidilmemiş üstüne. her noktası pırıl pırıl. Buna çok sevindim.
    4-Soğutma su seviyesi ve balata kontrolü bir iki güne yaparım.

Yapabilirsem telden foto ekleyecem.
    Dün ilçeler arası 25 km yol geldim. Bol yokuşlu inişli, çokça rüzgarlı, bozuk asfaltlı, normal trafikli. İlk izlenimlerim ; süspansiyon sert geldi CBF de sonra. CBF de yolun durumunu selede daha az hissediyordum.Fakat rüzgardan az etkilendim. Tabi ben 60-80 km hızda giden biriyim Gücü çok iyi. Yola tutunması güven verdi. Korktuğum gibi değil. Virajları CBF gibi alamıyorum henüz.
    Yeni bir scooter kullanıcı olarak bunları gördüm.
    Aklıma takılan tek şey, motorun ilk kalkışta titreme mi desem hafif gürültü mü desem kestiremediğim bir sarsıntı var. Acaba sizde durumlar nasıl bu konuda ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    X city ve Xmax lerde o titreşim belirli bir oranda olur. Varyatör ve debriyaj bakımından sonra kesilir merak etmeyin. Ama çalışma prensibinden dolayı belirli bir süre sonra yine titreme yapacaktır. Benim elimden böyle şeyler geldiği için varyatör bakımlarını falan kendim yapıyorum elimde alet edevat olduğu için. En ufak bir titreme hissedersem açar bakarım pimpirikli biriyim. eğer sürekli şehir içi kullanacak olursanız. Yaklaşık 1000-1500 km sonra hafiften başlar titreme.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı DENİZ ÇOLAK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın AzÇok; bilgi için teşekkürler. Kitapçığı hemen indirdim. Bir güzel okuyup not edeyim.

1-Varyatör dediğiniz kısma mutlaka bir iki güne bakacam. Kitapçığı okumam gerek. Henüz ne olduğunu bilmiyorum.
    2- Yağ hakkında satıcı tanıdık olsa da sizin de telkininiz ile az önce baktım. Zaten motorsiklet orta takozda ve dün saat 16 dan beri çalışmadı, iyice süzülmüştür. Seviye iyi gözüküyor. Yağın rengi çok iyi görünüyor. Yağ ince geldi bana ama yapışkanlığı (viskozite mi deniliyordu ? ) normal. Kaç no yağ olması gerektiğini öğrenecem.
    3-Lastikler çok yeni, Michelin city. sanırım 1000 km gidilmemiş üstüne. her noktası pırıl pırıl. Buna çok sevindim.
    4-Soğutma su seviyesi ve balata kontrolü bir iki güne yaparım.

Yapabilirsem telden foto ekleyecem.
    Dün ilçeler arası 25 km yol geldim. Bol yokuşlu inişli, çokça rüzgarlı, bozuk asfaltlı, normal trafikli. İlk izlenimlerim ; süspansiyon sert geldi CBF de sonra. CBF de yolun durumunu selede daha az hissediyordum.Fakat rüzgardan az etkilendim. Tabi ben 60-80 km hızda giden biriyim Gücü çok iyi. Yola tutunması güven verdi. Korktuğum gibi değil. Virajları CBF gibi alamıyorum henüz.
    Yeni bir scooter kullanıcı olarak bunları gördüm.
    Aklıma takılan tek şey, motorun ilk kalkışta titreme mi desem hafif gürültü mü desem kestiremediğim bir sarsıntı var. Acaba sizde durumlar nasıl bu konuda ?
    Merhaba,
    Varyatörü kurcalamanı tavsiye etmem. İşi bilen birine bakımını yaptırmanı tavsiye ederim.

Bu motor CBF 150’yi 4 konuda aratır sana. Birincisi özellikle arka amortisörün sertliği. İkincisi şehir içi yakıt tüketiminin yüzde 25 oranında daha fazla olması. Üçüncüsü bakım ve yedek parça maliyetleri. Dördüncüsü CBF 150 gibi virajlarda kolaylıkla yatmaz. Dik gitmek ister. Bunlara rağmen CBF150’yi hiç aramadım.

XCITY için güzel bir yağ var. Motul scooter expert 10-40 MB (MA değil). Ben şimdiki motorumda da kullanıyorum. Tavsiye ederim.
    https://www.motul.com/tr/tr/products...rt-4t-10w40-mb

Şanzıman yağı da Motul Transoil Expert 10W-40
    https://www.motul.com/tr/tr/products...l-expert-10w40

Titreşime gelince dur kalkta titreşim yapması normaldir. Ben 20 bin km. bakımına kadar hiç varyatör bakımı yaptırmadım. Sert gaz açarak titreşimi engelledim. 20 bin bakımında oriinal bagalarla değişim yapıldı.

İkinci ağır bakımda(40 bin) ise titreşime çözümü dr.pulley baga takarak bulmuştum. Daha sonra ön varyatördeki bagalara toplam 4 tatlı kaşığı Speedol Lityum Komplex Gres sürerek motorun vitesli motor gibi kalkış yapar hale gelmesini sağlamıştım. Normalde bagalara gres ince bir film tabakası oluşturacak şekilde sürülür. Fazla sürülünce yüksek ısının etkisiyle eriyerek varyatörden dışarı sızmasına ayrıca yüksek sıcaklıkta yanan gres atıkları bagaların düzensiz aşınmasına çeşitli sorunlara neden olur. Fakat bu gres yüksek ısıya dayanıklı erime sıcaklığı 260 derece.
    Ben ustaların tavsiyesi dışına çıkarak böyle bir uygulama yaptım. Scooterim vitesli motor gibi kalkış yapar oldu. Hiçbir soruna da neden olmadı. Yağ aşağıda.
    https://im0-tub-tr.yandex.net/i?id=a...ac1bb32b9&n=13

Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Varyatörü kurcalamanı tavsiye etmem. İşi bilen birine bakımını yaptırmanı tavsiye ederim.

Bu motor CBF 150’yi 4 konuda aratır sana. Birincisi özellikle arka amortisörün sertliği. İkincisi şehir içi yakıt tüketiminin yüzde 25 oranında daha fazla olması. Üçüncüsü bakım ve yedek parça maliyetleri. Dördüncüsü CBF 150 gibi virajlarda kolaylıkla yatmaz. Dik gitmek ister. Bunlara rağmen CBF150’yi hiç aramadım.

XCITY için güzel bir yağ var. Motul scooter expert 10-40 MB (MA değil). Ben şimdiki motorumda da kullanıyorum. Tavsiye ederim.
    https://www.motul.com/tr/tr/products...rt-4t-10w40-mb

Şanzıman yağı da Motul Transoil Expert 10W-40
    https://www.motul.com/tr/tr/products...l-expert-10w40

Titreşime gelince dur kalkta titreşim yapması normaldir. Ben 20 bin km. bakımına kadar hiç varyatör bakımı yaptırmadım. Sert gaz açarak titreşimi engelledim. 20 bin bakımında oriinal bagalarla değişim yapıldı.

İkinci ağır bakımda(40 bin) ise titreşime çözümü dr.pulley baga takarak bulmuştum. Daha sonra ön varyatördeki bagalara toplam 4 tatlı kaşığı Speedol Lityum Komplex Gres sürerek motorun vitesli motor gibi kalkış yapar hale gelmesini sağlamıştım. Normalde bagalara gres ince bir film tabakası oluşturacak şekilde sürülür. Fazla sürülünce yüksek ısının etkisiyle eriyerek varyatörden dışarı sızmasına ayrıca yüksek sıcaklıkta yanan gres atıkları bagaların düzensiz aşınmasına çeşitli sorunlara neden olur. Fakat bu gres yüksek ısıya dayanıklı erime sıcaklığı 260 derece.
    Ben ustaların tavsiyesi dışına çıkarak böyle bir uygulama yaptım. Scooterim vitesli motor gibi kalkış yapar oldu. Hiçbir soruna da neden olmadı. Yağ aşağıda.
    https://im0-tub-tr.yandex.net/i?id=a...ac1bb32b9&n=13
    İyi akşamlar.Cevap için geç kaldım, kusurabakmayın. Ayrıca hep ayrıntılı cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla uzun zamandır X City kullanıyorsunuz. Uygun bir zamanda varsa uzun yol deneyimerinizi ve motorsikletlette hoşunuza gitmeyen ya da dikkat edilmesi gereken önemli gördüğünüz ayrıntıları yazar mısınız ?
    Varyatörü temizi ya da yağlama konusunu aklımdan çıkaramadım henüz Hatta burgman ın varyatör temizliği için çekilmiş video gördüm, zor gelmedi. Tabi X City aynı olmayabilir ama mantık olarak zor gelmedi de, kimbilir ne zaman fırsat bulucam denemek için.
    Bugün son defa ilçeye emanet motorsikleti vermek için CBF ile geldim. Gerçekten CBF kendi sınıfında ( 150 lik hava soğutmalı olarak ) çok konforlu ve güvenli, bence. Neden bunun 200 vy 250 sini su soğutmalı olarak üretmezler ki ? Yol tutuşu, titreşim azlığı bence çok güzel.
    Neyse , biz X City aldık ve onun nimetlerinden faydalanma yoluna gidecek
    Salı günü muayenesi var. Bir sorun çıkacağını sanmıyorum ama dikkat edilecek bir şeyi var mı?
    Ayrıca çadır siparişi verdim, gelip deneyince durumu yazarım.
    Sayın AzÇok ve cevap veren herkese teşekkür ederim.

@DENİZ ÇOLAK

XCITY250'yi 6 yıl 50 bin km. kullandım. 2 yıl önce sattım. Alan kişi hala sorunsuz kullanıyor. Soracağınız soruların cevapları service manual ve bu başlığın önceki sayfalarında var. Diğerlerine de bilgim dahilinde cevap vermeye çalışırım.

Herkese günaydın. Yakıt ölçümü yaptım, yazmak istedim. Bir kaç gün öce depoyu fulledim (karttan çekeceğim için küsurat önemli olmadığından tabanca atar atmaz çektik) . Sonra ilçeler arası (şehir içi denk gelmedim), az engebeli, tek kişi (artçısız), yüksüz, devirsiz kullanım ile 102 km gidip aynı istasyon ve aynı pompaya geçip yine fulledim (yine tabanca atar atmaz çektik). 2,8 litre aldı. 0,2 lt de bizden hata payı olsun, 100 km de 3,0 lt tüketmiş olduk. Bana normal geldi, burada da paylaşmak istedim.

Herkese günaydın. Yakıt ölçümü yaptım, yazmak istedim. Bir kaç gün öce depoyu fulledim (karttan çekeceğim için küsurat önemli olmadığından tabanca atar atmaz çektik) . Sonra ilçeler arası (şehir içi denk gelmedim), az engebeli, tek kişi (artçısız), yüksüz, devirsiz kullanım ile 102 km gidip aynı istasyon ve aynı pompaya geçip yine fulledim (yine tabanca atar atmaz çektik). 2,8 litre aldı. 0,2 lt de bizden hata payı olsun, 100 km de 3,0 lt tüketmiş olduk. Bana normal geldi, burada da paylaşmak istedim.
    Yakıt tüketimi sürücüye göre değişiyor. Sakin kullanıyorsunuz demek ki. Uzun yolda en düşük tüketimim 3.4 litre olmuştu.
    Kazasız belasız sürüşler...

Yakıt tüketimi hakkındaki Msj gece mesaide yazdım. Sabah yine 98 km de aynı pompadan aldım. 2,75 lt aldı.
    Evet sakin kullanıyorum. Hatta çoğu kişiye göre sıkıcı geliyor. Kolay kolay gaz açmam (sıkışmadıkça), ışıklardan sakin kalkarım, yeşile yetişmeye gayret etmem. Bizim buralarda ortalama 70 km hız gidiyorum.
    Böyle kullanmamın 2 sebebi var.
    1-deneyimli motorsiklet kullanıcısı değilim.
    2-ben motorsikletten ancak sakin kullanımda , gezerek, yetişme telaşı olmadan, sağa sola göz gezdirerek keyif alabiliyorum.

Yasaklar kalkınca ilk defa bu motorsiklet ile uzun yol deneyeceğim (git gel 200). Bakalım nasıl olacak.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yakıt tüketimi sürücüye göre değişiyor. Sakin kullanıyorsunuz demek ki. Uzun yolda en düşük tüketimim 3.4 litre olmuştu.
    Kazasız belasız sürüşler...
    Benim de 2012 modelle (2. el, 12.0000'den 30.000'e kadar kullanmıştım...), İstanbul şehir içi trafiği 3,65-3,85 l/100km yakardı, 2 kişi heybelerle istiap haddini tamamen doldurarak tatilde İstanbul - İzmir - Bodrum - İzmir - İstanbul uzun yolda 3,25 l/100km yakmıştı. Kalıbı ve sunduğu konfor için kesinlikle çok değil. (Şu anda kullandığım CB500F şehir içinde aynı yakmasına ve kat kat torklu ve güçlü olmasına rağmen aynı fikirdeyim...)

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de 2012 modelle (2. el, 12.0000'den 30.000'e kadar kullanmıştım...), İstanbul şehir içi trafiği 3,65-3,85 l/100km yakardı, 2 kişi heybelerle istiap haddini tamamen doldurarak tatilde İstanbul - İzmir - Bodrum - İzmir - İstanbul uzun yolda 3,25 l/100km yakmıştı. Kalıbı ve sunduğu konfor için kesinlikle çok değil. (Şu anda kullandığım CB500F şehir içinde aynı yakmasına ve kat kat torklu ve güçlü olmasına rağmen aynı fikirdeyim...)
    Sayın Cyan, istanbul İzmir arası iki kişi seyahatiniz nasıl gitmişti, biraz bahseder misiniz?
    Mesela durmadan gittiğiniz mesafe kaç km ya da X City de herhangi bir şeye ayrıca dikkat etmeniz gerekti mi ?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Sayın Cyan, istanbul İzmir arası iki kişi seyahatiniz nasıl gitmişti, biraz bahseder misiniz?
    Mesela durmadan gittiğiniz mesafe kaç km ya da X City de herhangi bir şeye ayrıca dikkat etmeniz gerekti mi ?
    Ayvalık - Bandırma arasını 3 saatte gitmiştik, bir 10dk benzin sigara molasıyla. (Etapları hatırlamıyorum - 4 yıl geçmiş - ama şunu net hatırlıyorum; bizim sürüş temposu ve mola verme sıklığı ve süreleriyle saatte 80-85km gibi bir ortalama ile vardık her yere...) Tam yükle düz yolda 120 sürati rahat tutturuyordu, 130 da tutturuyordu ama ön taraf hafif kaldığı için titremeye gezmeye başlıyordu. Dolayısıyla biz yol müsait olduğunda 110-120 bandında takıldık hep... Ön tarafa bir ağırlık konursa daha dengeli ve stabil olur.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayvalık - Bandırma arasını 3 saatte gitmiştik, bir 10dk benzin sigara molasıyla. (Etapları hatırlamıyorum - 4 yıl geçmiş - ama şunu net hatırlıyorum; bizim sürüş temposu ve mola verme sıklığı ve süreleriyle saatte 80-85km gibi bir ortalama ile vardık her yere...) Tam yükle düz yolda 120 sürati rahat tutturuyordu, 130 da tutturuyordu ama ön taraf hafif kaldığı için titremeye gezmeye başlıyordu. Dolayısıyla biz yol müsait olduğunda 110-120 bandında takıldık hep... Ön tarafa bir ağırlık konursa daha dengeli ve stabil olur.
    Cvp için teşekklürler. Merak ettiğim tabiri caizse; kontak kapatmadan sağlıklı olarak kaç km gidebildiği idi ama zaten bandırma ayvalık arası 221 km görünüyor nette. Demek ki ortalama 200-250 km gidilebiliyor. Bu sene yolculuk planı yapıyoruz ama bakalım zaman ne gösterecek..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Cvp için teşekklürler. Merak ettiğim tabiri caizse; kontak kapatmadan sağlıklı olarak kaç km gidebildiği idi ama zaten bandırma ayvalık arası 221 km görünüyor nette. Demek ki ortalama 200-250 km gidilebiliyor. Bu sene yolculuk planı yapıyoruz ama bakalım zaman ne gösterecek..
    Sürücü için sorun yok ama artçı için daha zor; geniş arka sele bir süre sonra popoyu ağrıtıyor.

Motosikleti
    2011 c8 Crypton & 2013 xmax250
    @DENİZ ÇOLAK kontak kapatmadan gitmek demek zaten mantık olarak sağlıklı değil.. hiç manzara seyretmeden yada çeşme kenarında mola vermeden seyahatmi olur 😉

Alıntı schnitzel_34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @DENİZ ÇOLAK kontak kapatmadan gitmek demek zaten mantık olarak sağlıklı değil.. hiç manzara seyretmeden yada çeşme kenarında mola vermeden seyahatmi olur 😉
    Yok öyle demek istemedim. Motorsikletin amacı seyir Kafamda yolculuk planı yaparken nereleri nasıl geçerim hesabı yapıyordum. Mesela hatay mersin arası 250 km ve otoban (sağda solda bir şey yok diyebiliriz). X City ile böyle mesafelerde gönül rahatlığı ile durmadan gidebilirim demek ki..

Benim rekorum sabahtan gece yarısına bir günde 880km XCITY ile. Yoruldum. Fakat, perişan olmadım. Otele gittiğimde kendimi hemen yatağa atmadım. Ayrıca ihtiyar sınıfında bir sürücüyüm.

Benim rekorum sabahtan gece yarısına bir günde 880km XCITY ile. Yoruldum. Fakat, perişan olmadım. Otele gittiğimde kendimi hemen yatağa atmadım. Ayrıca ihtiyar sınıfında bir sürücüyüm.

Maşallahınız var , hem sizin hem X City nin Ben de 50 bin km nerde nasıl yapılır diye düşünüyordum

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Abi af buyur,tevellüd kaç?

@levend84
    Ben 18 yaşında gibiyim. Fakat, oğlum 30'una yaklaştı

Maşallahınız var , hem sizin hem X City nin Ben de 50 bin km nerde nasıl yapılır diye düşünüyordum
    Kendimi bilemem. Ama XCITY'yi 2 sene önce 50 bin km.de sattım. Haberini alıyorum. Hala daha maşallahı varmış.
    O seyahatte 3 günde 1800km yapmıştım.
    https://ozdilek.wordpress.com/2015/0...de-ege-turu-2/

Herkeze merhabalar 2011 model x city sahibiyim forumda daha önce fan ile ilgili bir paylaşımım olmuştu belki okuyamamış arkadaşlar olabilir diye tekrar yazayım bajaj 200 ns fanı bizim motora bire bir uyuyor yapmanız gereken orjinal soket kablosunu yarıdan kesip aldığınız fana aynı şekilde monte etmek.
    Gelelim şu anda yaşadığım probleme arka teker sağa sola balanslı dönüyor jantı söküp ölçümlerini yaptırdık hiçbir sapma yada yamulma belirtisi yok hatta usta bu jantın yamuk yada atık olduğunu kim söyledi boşuna söktürüp getirmişsin dedi inanmadım başka bir yerde torna tezgahına taktırıp kontrol ettirdim 0 hata çıktı ama tekrar yerine taktık durum aynı göbekten itibaren sağa sola balans var ve bu durum fren kaliperini diski dahi etkileyip bozmuş vaziyette bu durum lastik atıklığından yaparmı göbek mili ve jantta hata çıkmıyor jantının yamulduğunu söyleyen arkadaşlardada aynı durum mu vardı geçen sene servise jant fiyatı sordum 2350 tl dediler bu sene 5000 olmuştur herhalde arka diski xcitiye uyan model varmıdır ? Diski uygun alabileceğim yer öneriniz?
    biraz uzun oldu mazur görün vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim
    agulec bunu beğendi.

REKLAM ALANI
72. sayfa BirinciBirinci ... 22627071727374 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)