Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı nevZAT150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 ZAT Mondial
    CartaL bende entellektüelin dediğine katılıyorum.. özellikle lastik büyüttükten sonra vites atışını hisseder oldum.. gerçi bunlarda dişli yok ama cidden ivmelenmesi azalınca biraz makinada gaz kesiyorsun komprösöre binmicek kadar, sonra tekrar gaz açıyorsun ivmelenmesi artıyor makinanın...

anlata bildim mi bilmiyorum fakat, yine vitesli makina kullanır gibi kullandığında daha zevkli bir makina oluyor, ayrıca az yakıyor bu teknik kullanıldığında..

entellektüel abi bu konuda seninde fikirlerini bekliyorum... saygılar..

Alıntı FutureShock adlı üyeden alıntı
    Arkadaşlar bi de bi sorum olucak zat150 de şu orta boşluk varya oraya uygun çanta satılıyomu.Yada biz uydurabilirmiyiz ??
    ben oraya küçük bir valiz sığdıra biliyorum. direksiyona engel olmucak ve ayaklarımı engellemeyecek kadar büyüklükte bir valizim var, gezilere giderken sıkıştırırım oraya, bak sol tarafta avatarımda da o çanta görünüyor hatta
    fakat orjinal bişee gelmedi aklıma çünkü orda benzin kapağı var, eğer olmasaydı araya kadro yaptırcaktım şu anadolların kaportalarından yapılan malzemeden, üsttende bir kapak alsana bağaj, nasıl fikir, fakat işte koltuğun açılıp kapanması, ve yakıt kapağı işi bozuyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ersankuneri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    zat150 siyah
    ben motoru alalı 700 km oldu bana motoru alırken 500 de yağ değiş dediler sizce değişeyimmi?? birde calıstırdıktan sonra stop ediyo..bazen arka arkaya 2.3 kere yapıyo bujiden herhelde..buji ve yağ markası verirmisiniz..som olarak servis nereye götureyım herkes sevpa diyo ben ortakoyde oturuyorum bi ii yer varmı bu tarafta sevpa ya gidemiyorum ehlliyete yeni girdim sınava yani yokk..)

CartaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZAT 150 mondial
    teşekkürler Etellektüel, Deamon ve NevZAT150

bir de bahsettiğiniz şekilde kullanmayı deneyeceğim. Gerçi yukarıdaki yazımı iş yerinden yazmıştım eve dönerken biraz önerdiğiniz şekilde kullanayım dedim ama yol kısa sayılabilecek bir mesafe olduğu için pek birşey anlamadım.

Ben 100 kiloyum dolayısı ile neredeyse 2 kişi biniyor gibiyim Kolay kolay tam gaz vermiyorum. Motor gazı yedikçe veriyorum. Zaten gaza abansam da gidemeyeceği yerde gitmiyor.

Eğer yanlış anlamadıysam bu olayı vitesi büyütmek için yapıyoruz di mi ?
    [COLOR="DeepSkyBlue"]üçtashashoşhofaş[/COLOR]

FutureShock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT660Z Ténéré
    Alıntı ersankuneri adlı üyeden alıntı
    ben motoru alalı 700 km oldu bana motoru alırken 500 de yağ değiş dediler sizce değişeyimmi?? birde calıstırdıktan sonra stop ediyo..bazen arka arkaya 2.3 kere yapıyo bujiden herhelde..buji ve yağ markası verirmisiniz..som olarak servis nereye götureyım herkes sevpa diyo ben ortakoyde oturuyorum bi ii yer varmı bu tarafta sevpa ya gidemiyorum ehlliyete yeni girdim sınava yani yokk..)
    - 500 km yağ değişmen çok iyi olur.Zaten 700 km olmuş hemen değiştir bence.

- buji için bosh en iyi tercihtir genelde.

- yağ içinse bana herkez shell rimula tavsiye etti.Ben de sana onu tavsiye edebilirim.Ben de zaten bunu kullanıyorum.

- Servis herkez sevpa dior ben gitmedim ama gidenler memnun.

faruking - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar merhaba benim alet 1300 km.de bende servise ilk gittiğimde ordakiler lastik değiştirmemi(büyütmemi) önerdiler ama onlar bu işi motorun altını yere vurmamak için tavsiye ettiler demek hızlanmaya falan da faydası oluyo yani epey mantıklı ama 80 milyon para istediler az değil dimi ama

Motosikleti
    150 ZAT Mondial
    lastik 45 dediler (1 tane)

pazarlık ve 2 adet aldığım için 80 ytl e aldım motorumun yeni ayakkabılarını...

Motosikleti
    ZAT 150 mondial
    Ben de servise gittiğimde sormuştum
    - Bunun arka lastiğini ön lastikle aynı ebatta değiştirebilir miyiz ? diye
    - Yok abi olmaz sığmaz oraya. falan dedi
    - Yaw olur mu değiştirenler var dedim internette gördüm falan

neyse sonunda ikna oldu yapabiliriz dedi.

Kendi servisini kendin eğiteceksin bu devirde

Bakalım birkaç bin km dolsun lastik biraz yıpransın ben de düşünüyorum.

badabat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV650-Yamaha MT09
    arkadaslar bizim motorlarda vites diye bisi yok. gazı kesmeyın bosuna fazladan benzin harcarsınız. cunku vites yerine kayıs var. kayıs tekerlege baglayan yere bı parca takılı o parca motor hızlandıkca acılıyo dıslı kucultuyo gıbı oluyo o parcanın ıcı aynı 18 vıtes bısıkletlerı arka dıslısı gıbı ama dıs yok düz yanı vites olayı baska scooterlarda nasıl bılmıyorum ama bızımkının ıcını acıldıgında servıste sordum saolsun ismet usta anlattı bana.bosuna gaz kesmeyın yanı.
    hem bende arkaya buyuk lastık taktırdım cok ıyı oldu cok rahat ıkı kısı gıdıyo ama cekıs dustu yokus yukarı bıraz daha gaz vermek gerekıyo aynı hızda aynı yokusu cıkmak ıcın bıde ben balatayı degıstırdım super oldu makına bınınce tanıyamadım yolda kayıyo motor süper oluyo tavısye ederım yanı

Motosikleti
    150 ZAT Mondial
    badabat sana daha önce anlatmıştım... (msn de baya konuşmuştuk) hiç fark edemedin mi? zaten gaz kes diorum fakat komprösör yaptırmıcak kadar gaz kesicen, sonra tekrar gaz açtığında hızın daha da artıyor...

yani olay şu önde motorda bir ayna var (yüzeyi parlak bir kasnak, dişli yok) ve arkada debriyaj balatası olan yer var hıza göre daralıyor...

sen gaz verince öndeki halka daralıp kayışı çekiyor ve deviri arttırdıkça en son noktaya geliyor ve sen gaz kesmeyince o seviyede tur atıyor... hızlanmayı sağlayan arkadaki debriyaj balatasının olduğu yer, yine burasıda daralıyor ve çap büyüyünce turu büyütmüş oluyor.. işte bu arkadaki genişleme ve rahatlatma olayını gaz kestiğinde makina birazdaha sıkıştırıyor kayışı yanlardan ve sen gaz verdiğinde öndeki de daraldığında maksimum ivmelenme elde ediyorsun...

neyse isteyen istediği gibi kullanır. ama bişey sorucam. tam devir(tam gaz) yaptın peki bu makina nasıl çapını büyütüp (arkadaki) gidecek ???, büyütemez yani yanlardan kayışa baskı yapamaz gaz kesersen makineyi rahatlatırsın sonra gaz verince yağ gibi akarsın yolda..

BOO_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG tour ‘22, Xmax 250 '19
    gaz konusunda arkadaşlara katılıyorum, motora hafif nefes aldırınca daha iyi gaz yiyor, daha iyi ivmeleniyor.

bu giderken gazı tamamen bırakmak anlamında değil, ama gazı normal pozisyonundan biraz boşlayıp (5-10 derece, 3-5 mm) tekrar yüklenince daha iyi kaçıyor.

bu arada lastik tabanını genişletmek viraj yeteneğini azaltır diye bir yorum geldi bir arkadaştan....

nevzat150 kardeşimiz lastik yanağını yükseltmiş, tabanı genişletmemiş.
    B00_74
    Önce denge, hayatınızı dengeleyin !!!

İskenderunluKILIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İskenderun/HATAY ama Şimdilik AĞVA/İstanbul
    Motosikleti
    Yok Yok İşte Beah ama Olacak merak etmeyin
    Alıntı okan4037 adlı üyeden alıntı
    mersınde cok zat var
    Tabi abi yaa bu motor boru değil

___KILIÇ___
    [B] ยภยtยlคภlคг ยภยtคภlคгı ครlค ยภยt๓คzlคг ¤ۣۜ __ к ı ℓ ı ç __ [/B]

badabat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV650-Yamaha MT09
    nevzat150 kızma kardesım hemen yaw bi deniyeyim bakayım bana biraz mantıksız geldıde ondan ama tecrube var karsımızda boynumuz kıldan ince. peki ne kadar gaz kesecem

ARMAGEDON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZAT 150
    bence gaz kesme olayı motorun devriyle alkalı gibi geliyor mesela tam gaz giderken motor bağırıyor biraz gazı kesin sona kadar dayamadan tekrar gaz verin motorun bağırmadan aynı hızda gittiğini göreceksiniz ve bu bağırmama olayıda motorun asfaltta kaydığı izlenimini doğuruyo bence dolayısıylada yakıt sayfiyatındada bir düşüş olması gayet normal
    [B]TÜRK MİLLETİ PARAYA BENZER İÇİNDE [COLOR="DarkOrange"]ATATÜRK [/COLOR]YOKSA SAHTEDİR:cat:[/B]

Motosikleti
    cvt şanzımanın bir özelliğidir bu. normal viteslerdeki gibi sabit kademeleli oranlar yerine cvt de başlangıç ve bitiş oranı vardır. yani klasik vitesli motorlarda 1.vites 2.vites diye giderken cvt de 1.vites, 1,1. vites, 1,25.vites , 3,5.vites gibi sonsuz ara değer vardır. gazı biraz boşlamak cvt şanzımanın bir üst vites oranına daha rahat çıkmasını sağlar, eğer motor yokuş yukarı ve aşırı yük altında değilse. ama motor yük altındaysa bir alt orana (vitese) gider otomatikman.

yani şanzıman olarak her daim işe yarar demek çok doğru değil, ama motora giden hava miktarını arttırmak ve yakıtın daha seri yanmasını sağlamak için yapılabilir.
    B00_74

Motosikleti
    ZAT 150 mondial
    Alıntı BOO_74 adlı üyeden alıntı
    motora giden hava miktarını arttırmak ve yakıtın daha seri yanmasını sağlamak için yapılabilir.
    Benim aklıma yatan bu cümle oldu. Gaz kesme olayı vites degiştirmekten çok fazla gazla boğulmuş sayılabilecek motorun gaz kesilerek uygun karışımla daha verimli çalışmasını sağlayabilir.

Ben motorun yediği kadar gaz veriyorum. Daha fazlasını verdiğimde motor zaten gitmiyor üstelik zorlanma sesi geliyor. Fazla gaz verilince gereğinden fazla yakıt-hava karışımı motora gidiyor. Motor bu yakıt-hava karışımının hepsini yakamıyor o yüzden sesi de değişiyor. Bu da yakıt tüketimini artırmaktan başka işe yaramıyor. Oysa gazı biraz azaltınca motora yeteri kadar yakıt-hava karışımı gidiyor ve motor zorlanmıyor. Sesi de daha güzel çıkıyor.

150 hs alacaktım babam saolsun bana güzel bi sürprizle zat almış. Nazilli'de olduğumuzdan dolayı bayilere dağıtım yapan ana yerden aldık. Hemde bayilere verilen fiyattan, yani 2 milyara Peşin falanda değil. Babama sürekli işleri düşüyormuş mesleğinden dolayı, e allah razı olsun ne diyim Ama yarın teslim edeceklermiş. Yarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Motosikleti
    Alıntı Egitim_Sart adlı üyeden alıntı
    150 hs alacaktım babam saolsun bana güzel bi sürprizle zat almış. Nazilli'de olduğumuzdan dolayı bayilere dağıtım yapan ana yerden aldık. Hemde bayilere verilen fiyattan, yani 2 milyara Peşin falanda değil. Babama sürekli işleri düşüyormuş mesleğinden dolayı, e allah razı olsun ne diyim Ama yarın teslim edeceklermiş. Yarını sabırsızlıkla bekliyorum.

hadi hayırlısı, güle güle kullan.
    B00_74

Motosikleti
    150 ZAT Mondial
    Egitim_Sart e hayırlısı olsun dostum ne diyim...

2 milyara geldiğini bilmiyordum... sayende öğrenmiş olduk... zaten hs parasına alıyorsun oda ayrı bi güzellik de... burada böyle ucuza aldığını yazman ii olmamış biz enayimiyiz dostum, sen 2 ye al biz daha pahalıyaa, madem aldın baaarınma burda içimiz gitmesin

Motosikleti
    ZAT 150 mondial
    Alıntı Egitim_Sart adlı üyeden alıntı
    Dilerim güle güle kazasız belasız kullanmak nasip olur.

babanın mesleğini merak ettim walla.

İskenderunluKILIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İskenderun/HATAY ama Şimdilik AĞVA/İstanbul
    Motosikleti
    Yok Yok İşte Beah ama Olacak merak etmeyin
    Egitim_sart kardeşim hayırlı olsun

___KILIÇ___
    [B] ยภยtยlคภlคг ยภยtคภlคгı ครlค ยภยt๓คzlคг ¤ۣۜ __ к ı ℓ ı ç __ [/B]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler