Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    mondial 150zat
    rölanti sorunum şöyle:her şey normalken ışığa gelip durduğumda bazen sorun olmuyor normal oluyo rölanti bazende rölanti yüksek şekilde oluyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tulgacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı cgty89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rölanti sorunum şöyle:her şey normalken ışığa gelip durduğumda bazen sorun olmuyor normal oluyo rölanti bazende rölanti yüksek şekilde oluyor.
    "KARBÜRATÖRÜ SIFIRIYLA DEĞİŞ" olay bitmiştir

Crazy Motors - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS ABS (2017)
    Merhaba arkadaşlar.
    Motoruma alarm takmayı düşünüyorum. Biliyorum forumda birçok alarm başlıkları var ama ZAT kullanıcılarına sormak istedim. Daha önce bahsedildiyse affola.
    Mesela benim dikkatimi bu alarm çekti http://www.modacar.com.tr/store/Prod...roductid=68298
    Önerirmisiniz? veya sizin önerileriniz nelerdir? (Önerilerinize link paylaşırsanız sevinirim.)
    Kazasız belasız sürüşler..

Alıntı Crazy Motors adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar.
    Motoruma alarm takmayı düşünüyorum. Biliyorum forumda birçok alarm başlıkları var ama ZAT kullanıcılarına sormak istedim. Daha önce bahsedildiyse affola.
    Mesela benim dikkatimi bu alarm çekti http://www.modacar.com.tr/store/Prod...roductid=68298
    Önerirmisiniz? veya sizin önerileriniz nelerdir? (Önerilerinize link paylaşırsanız sevinirim.)
    Kazasız belasız sürüşler..
    Benim ZAT'ta araba alarmı takılıydı ben aldığımda, gayet iyidi antenli filan kumandası vardı. Uzaktan erişim için antenli kumanda öneririm. GT250R motoruma ise kanuni bilmemne için satılan alarm taktım 35tl, hem cırtlak sesi var hemde anteni olmadığı için belli i uzaklıktan düğme işlemiyor..

Motosikleti
    Alıntı tulgacan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim ZAT'ta araba alarmı takılıydı ben aldığımda, gayet iyidi antenli filan kumandası vardı. Uzaktan erişim için antenli kumanda öneririm. GT250R motoruma ise kanuni bilmemne için satılan alarm taktım 35tl, hem cırtlak sesi var hemde anteni olmadığı için belli i uzaklıktan düğme işlemiyor..
    Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Motosikleti
    MONDİAL 150 ZAT
    selamlar ben ön camdaki zırıltıyı kesemiyorum bir türlü, sırf bu yüzden camı çıkarıp atmayı düşünüyorum, bunun başka bi çaresi varmıdır acaba

teskocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ NİNJA 250
    merhaba abiler benimde bi sorum olacak motorum yüksek şarj etmesine rağmen stabel ''fa'' kornam yüzünden aküm çabuk bitiyor gün boyunca dolsun die parlar ve sinyal dışında kornayı vb. elektirikli aparatları kullanmadım bu seferde kendi kendine uzun kısa far açmaya başladı bunun sebebi nedir? cewaplar için şimdiden teşekkürler
    İYİ GELİŞMİŞ REFLEKSLER ŞANSTAN DAHA HIZLIDIR ;)

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı ZATimuhterem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selamlar ben ön camdaki zırıltıyı kesemiyorum bir türlü, sırf bu yüzden camı çıkarıp atmayı düşünüyorum, bunun başka bi çaresi varmıdır acaba
    içten ve dıştan yumuşak plastikten conta koyarsan çözebilirsin

Alıntı teskocu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba abiler benimde bi sorum olacak motorum yüksek şarj etmesine rağmen stabel ''fa'' kornam yüzünden aküm çabuk bitiyor gün boyunca dolsun die parlar ve sinyal dışında kornayı vb. elektirikli aparatları kullanmadım bu seferde kendi kendine uzun kısa far açmaya başladı bunun sebebi nedir? cewaplar için şimdiden teşekkürler
    kornayla alakası olduğunu sanmıyorum çünkü aynı korna bendede var.
    elektrik aksamında bir sorun var kesin. sorun ya uzun-kısa düğmende var yada biryerden kısadevre yapıyor.
    akünün boşalması olayıda statörle alakalı olabilir. düzgün çalışıyor görünmesine rağmen birkaç sargısında sorun varsa eksik şarj eder. ben geçenlerde değiştirdim, önceki statör şarj ediyordu ama ışıklarda filan durduğumda düşüyordu baya, yenisinde böyle bir durum yok. şarj ibresi sürekli yukarıda.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    içten ve dıştan yumuşak plastikten conta koyarsan çözebilirsin

kornayla alakası olduğunu sanmıyorum çünkü aynı korna bendede var.
    elektrik aksamında bir sorun var kesin. sorun ya uzun-kısa düğmende var yada biryerden kısadevre yapıyor.
    akünün boşalması olayıda statörle alakalı olabilir. düzgün çalışıyor görünmesine rağmen birkaç sargısında sorun varsa eksik şarj eder. ben geçenlerde değiştirdim, önceki statör şarj ediyordu ama ışıklarda filan durduğumda düşüyordu baya, yenisinde böyle bir durum yok. şarj ibresi sürekli yukarıda.

+1

Ayrıca KOray, sargı deiştimya, onu nurdoğana sordumu hiç sormadım ya, biliyorsa orayı sormuştur, bütün yedek parçaçılara sordum yok demişti arkadaş. Bende onun adına halen aramaktayım.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Ayrıca KOray, sargı deiştimya, onu nurdoğana sordumu hiç sormadım ya, biliyorsa orayı sormuştur, bütün yedek parçaçılara sordum yok demişti arkadaş. Bende onun adına halen aramaktayım.
    valla ben değiştirdim, vardı yani.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    mondial 150 zat
    merhaba arkadaşlar.150 zat motorumun şansumanından ses gelıyordu demır sürtme sesi gibi yüksek bır ses en sonunda motor yolda gıderken kasılde ve bır daha çalışmadı motorcu komple motor yaptı (krank ve yatağı hariç) motordan 10 gun sonra yıne aynı ses gelmeye başladı şimdide krank yatağı boşluk yapmış tornalanıcak dıyor. bu sorun doğrumudur? torna ile performans verıcekmı tekrar motor? yaptırayımmı?
    teşekkürler
    mondi mondial, mondi mondial, kalırım senle her yolda mondialllll

Ahmet Orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX
    Arka bagaja iki adet led yaptırdım. Ledlerin biri parklarla yanıyor, diğeri fren yapınca yanıyor. Fakat sağ sinyali yaktığım zaman parklarla yanan led yanıp sönüyor. Yapan zat larda böyle oluyor dedi. Sağ sinyal yakılınca parklarla yanın ledin yanıp sönmemesi için ne yapayım? Bu konuda bana fikir verirseniz memnun olurum.
    Orhan KÖNİ

Alıntı cenk14 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar.150 zat motorumun şansumanından ses gelıyordu demır sürtme sesi gibi yüksek bır ses en sonunda motor yolda gıderken kasılde ve bır daha çalışmadı motorcu komple motor yaptı (krank ve yatağı hariç) motordan 10 gun sonra yıne aynı ses gelmeye başladı şimdide krank yatağı boşluk yapmış tornalanıcak dıyor. bu sorun doğrumudur? torna ile performans verıcekmı tekrar motor? yaptırayımmı?
    teşekkürler
    Kardeş, motorun krank yatağının eğer motorun numarası olan kısımda ise kesinlikle kaç tl ise (150tl'yi geçmemesi gerekir tahminen) yaptır, ama yok diğer taraftaki motor numarası olmayan yerde ise yaptırma o kapağı alıp onu taktır.

Bildiğim bir konudur, yardıma ihtiyacın olursa yardımcı olurum...

Motosikleti
    mondial 150 zat
    soruyım bir ustaya hangı kısımmış. bu kapak derken hangı kapak?
    mondi mondial, mondi mondial, kalırım senle her yolda mondialllll

Alıntı cenk14 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    soruyım bir ustaya hangı kısımmış. bu kapak derken hangı kapak?
    Motor blok kapağının sağ ve sol kısmı, krank yatakları kapaklara bilya ile tutunuyor, tabi binlerce km'den sonra o bilyenin dış kısmı hiç dönmemesine rağmen, hız ile oluşan sarsıntı yediriyor yediriyor ve sonunda bilyanın oturduğu yuvayıda bollaştırıyor ve neticede durum ya motor no olan kısımda değilse yeni dış blok almaya yada tornacıya gitmeye kalıyor. Ah vah diyorum.

ZAT'ınmı var derdin var

Ahmet Orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX
    Alıntı Ahmet Orhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arka bagaja iki adet led yaptırdım. Ledlerin biri parklarla yanıyor, diğeri fren yapınca yanıyor. Fakat sağ sinyali yaktığım zaman parklarla yanan led yanıp sönüyor. Yapan zat larda böyle oluyor dedi. Sağ sinyal yakılınca parklarla yanın ledin yanıp sönmemesi için ne yapayım? Bu konuda bana fikir verirseniz memnun olurum.
    Bağlantı bilgisi verebilecek arkadaş olursa çok memnun olurum.
    Orhan KÖNİ

Motosikleti
    Merhaba arkadaşlar.
    Motorumda kalkışta titreme sorunu vardı ve buralardan öğrendiğim bilgilerle el atmak istedim ve hazır motoru açmışken benzin borularını değiştirdim ve subap ayarı yaptım.
    Gelelim yaptığımız işin resimlerine: (Resimler küçük boyutlu değildir, tıklayarak büyütebilirsiniz.)

Burda motoru komple söktüm.

İlk önce tüm benzin borularını, örgülü kaliteli borularla değiştirdim ama resim çekmeyi unuttuğumuzdan paylaşamıyorum. Daha sonra;

Varyatör kısmına el atıyoruz. Çünkü kalkışlarda fena titreme vardı.

Ön ve arka vadyatör parçalarını çıkardık.

Varyatör bilyelerini kontrol ettim ve ardından çok azıcık gresle yağladım. Çünkü edindiğim bilgiye göre ince tabaka gres bilyelerin aşınmasını geciktiriyormuş.

Kavrama balatasına el attım. Forumdan edindiğim bilgiye göre; varyatör tası ve balatasının pürüzsüzleşmesi, kavramada titremeye neden oluyormuş. Baktığımda gerçekten çok pürüzsüzdü, elimi sürdüğümde adeta kayıyordu. Görüldüğü gibi pürüzleştirme işlemi yaptım. Fotoğraflarda olmayan ayrıyetten ufak el alatimle balatanın üzerine çukurlar açtım.

Sonra varyatör parçalarını birleştirerek, varyatörü kapattım.

Sıra subap ayarına geldi.

Ve 2 vidayı açarak kapağı söktüm.

Ayarlarını yapıyorum. "_OLD_" abimizden öğrendiğim bilğiye göre emme subap'ını 0,08mm (0,003") ve egzos subap'ını 0,10mm (0,004") yaptım.

Subap ayarı yaparken; eksantrik milinin üzerinde üç yuvarlak delik vardır. Bunlardan büyük olanı üstte ortalama duracak şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Bu şekildeyken emme ve egzos piyanosuna eksantrik mili hiç bir şekilde basmıyor ve elimizle kontrol ettiğimizde ufak boşluk olduğu farkediliyor. Bu durumdayken subap ayarını yapıyoruz.

Ve bu şekilde tüm işlemleri tamamladım.

Subap ayarını yapma sebebim; bazı arızalardan dolayı servisteki usta subap ayarınıda yapmıştı ama sentil çakısını kullanmadan eliyle yaptı. Motorumda performans düşüklüğü vardı ve yapılan işlemin yanlış olduğu için (egzos ayarı doğruydu ama emme 0,005" idi) düzgünce sentil çakısıyla yapmak istedim.

Eski hafiften çatlamış benzin borularını, kaliteli ve örgülü borularla değiştirerek yenilemiş oldum.
    Varyatör tasını ve balatasını pürüzleştirerek, kalkışlarda ki titreme sorunu ortadan kalktı.
    Ve subap ayarını yaparak, performansta biraz düzelme oldu, serileşti ve ani gaz açışlarımda bir anlık boğulma sorunu ortadan kalktı.

Tüm bilgileri, forumda paylaşılan bilgilerden öğrendim ve bilgi paylaşımda bulunan tüm herkese çok teşekkür ederim.

Herkese kazasız belasız sürüşler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:24 ----------

Arkadaşlar birşey sormak istiyorum.

Resimde görüldüğü gibi boşta bulunan soket (2 pimli) nedir?

Sağda gelen boştaki soket genelde benzin motorunun soketi olur. Bazen yandığında uçları kesilip benzin motoruna direkt bağlandığıda olur. Kolay gelsin..

Motosikleti
    Sağda gelen boştaki soket genelde benzin motorunun soketi olur. Bazen yandığında uçları kesilip benzin motoruna direkt bağlandığıda olur. Kolay gelsin..
    Sağolasın.
    Benzin motorunun soketi var ve dediğim sadece o boştaydı.
    Konjektörüm değiştirilmişti acaba onla mı alakalı birşey diye sorayım dedim.

Konjektöre başka yoldan elektrik verilmiş ise belkide onun kablosudur..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)

Bu Konudaki Etiketler