Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba. Bir süredir motorlarla ilgileniyorum ve her model aramamda bu forum ilk sıralarda çıktığı için başvuru kaynağım oldu. Fiyat/Performans/Beğeni klasmanında da ZAT tercihim oldu ve hakkında bilgi almak üzere bir süredir misafiriniz oldumi paylaşımları ilk gününden itibaren dikkatlice okudum. Diğer bazı modeller için de araştırdım ancak hepinizi tek tek tebrik ediyorum zira en en doyurucu, en heyecanlı, en tatlı paylaşımı bu başlık altında buldum. Forum içinde forum gibi olmuş.

Ben aslında motorlardan hep uzak durdum, iki tekerlekli şeyler güven vermedi, karakter de sağlamcı olunca uzak durdum. Ben bu araçları sadece ulaşım aracı olarak algılıyorum ve binip gidiyorum o kadar. Sökmek-takmak, tamir bakım yapmak, güzelleştirmek, hatta yıkamak bile ilgi alanımın dışında. Öte yandan motor kullanımının ulaşımdan da öte bir heyecan ve keyif aracı olduğunu estirdiğiniz rüzgar yüzüme çarptıkça hissediyorum. Kimbilir belki söküp takıp lego gibi oynamanın da keyfini anlayabilirim zamanla.

Adım Erdoğan. 40 yaşındayım. Halk Eğitim Merkezlerinde bilgisayar kursları vermeyi seviyorum, maddi getirisi yok ama öğretmenlik te benim hobim. Dokuz Eylül Üniversitesinde okuduğum için İzmir'i de çok severim, öğretmenlik hayatımın çoğu orda geçti, geçen sene Bayraklı Halk Eğitimdeydim ve kuruluş aşamasında bulundum. F Klavyeyi yeniden yaygınlaştırmak için İzmir de çalışmalar yaptım. Ancak 2010 Nisan ayından itibaren doğup büyüdüğüm İstanbul Taksim-Cihangirdeyim halen.

Sizinle bugün keşfettiğim bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Şimdilik tanışmış olalım, kısaca şöyle söyleyeyim, bir sonraki mesajımda geniş açıklarım: Bir firma buldum. Mondial, Asia gibi markaların modellerinin aynısını bir anlamda no-name yani isimsiz getiriyorlar. Biliyorsunuz aynı kasa etiket farkıyla satılıyor, Mondial, Asya, Kanuni, Ramzey, vs. Yalnız ZAT gerçekten orijinal zira aynı kasanın diğer markalarda karşılığı yok. Asyanın bir modeli var çok benziyor. Sadede geliyorum, mesela ZAT muadili Asya 150t1 malum 2800, ZAT 3000 TL. Aynısı plaka, vergi, sigorta falan dahil 2000 TLye satılıyor. Sanırım hiç bir fark olmadan bu markaların tedarikçisi fabrikadan isimsiz olarak çıkıyor başka da bir farkı yoktur. Bizim örneğin 2000 TL fiyatla aldığımız Mondial 150 HS (aynı kasa her markada var), herşey dahil 1600 TL, no name olarak. Bilginiz olsun, ben aynı şeyse madem servisler de adı var kendi yok, nerdeyse %50 daha ucuza alma şansını değerlendirme fikrini tartışmak istiyorum.

Peşinen hepinizle tanıştığıma memnun oldum. Sevgiler. Erdoğan MERT.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aramıza hoş geldiniz,güzel düşüncelerinizden dolayıda herkes adına teşekkür ederim...
    Gelelim konunuza;
    NONAME olarak adlandırdığınız motor %99,9 JINCHENG markadır.Zaten bu marka motor satılmakta,hatta motorunuzun şase no yazan bölümüne bakarsanız,bu markayıda göreceksinizdir... Ama başka bir markaysa,o zaman dikkatli olmakta fayda var...İncelemek,araştırmak gerek... En azından arkadaşınızın bu motorları nerden ve ne şekilde aldığını açıklamalı,sonuçta zaman kötü... başımıza neler geliyor...
    Ama dediğim gibi JİNCHENG marka satıyorlarsa,fırsattır diyebilirim...

Alıntı AYBERK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aramıza hoş geldiniz,güzel düşüncelerinizden dolayıda herkes adına teşekkür ederim...
    Gelelim konunuza;
    NONAME olarak adlandırdığınız motor %99,9 JINCHENG markadır.Zaten bu marka motor satılmakta,hatta motorunuzun şase no yazan bölümüne bakarsanız,bu markayıda göreceksinizdir... Ama başka bir markaysa,o zaman dikkatli olmakta fayda var...İncelemek,araştırmak gerek... En azından arkadaşınızın bu motorları nerden ve ne şekilde aldığını açıklamalı,sonuçta zaman kötü... başımıza neler geliyor...
    Ama dediğim gibi JİNCHENG marka satıyorlarsa,fırsattır diyebilirim...
    O halde konuyu açayım. Tesadüfen bulduğum bir firma bu, gidip görmedim Tuzla tarafında. Ben gitsem de anlamam. Ama anlayan bir arkadaş gidip bakar buradan da bizimle bilgileri paylaşırsa memnun olurum. Zira %5-10 değil gördüğüm kadarıyla yarı yarıya fiyat farkı var. Bizim 3000 TL'ye alabileceğimiz motor RUHSAT +PLAKA+SİGORTA+3 YILLIK MUAYENE HERŞEY DAHİL 2000 deniyor.

En sağlıklısı buraya satıcının linkini koymak olacak (daha önce sahibinden linklerinin paylaşıldığını gördüm, sorun olmayacağını düşünüyorum) sanırım.
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...ey-dahil/detay Bu benim ilgilendiğim model. Çin malları zaten taklit, taklidin de taklidi olmaz diye düşünüyorum. Ancak Mondial gibi firmalar için üretilenlerde ıskartaya çıkan parçalarla toplanıyorsa bilemem tabii.
    http://ucerlermotorsiklet.sahibinden.com/ bu da o firmanın protföyünün linki, bildiğimiz markalar aynı fiyatlarla da mevcut. Firmayı veya firmadan kimseyi tanımıyorum, o yüzden sizin uzman görüşünüze ihtiyacım var.

Kısacası, RUHSAT +PLAKA+SİGORTA+3 YILLIK MUAYENE HERŞEY DAHİL 2000 TL yerine Mondial markasına çıplak halyle 3000 TL vermemizin mantığı var mıdır? Bu gerçekten %50 tasarrufmudur yoksa tamamen çöp mü satın almış oluruz?

Selamlar, Sevgiler.

AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    veriğiniz linkteki motorla;http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...ey-dahil/detay MONDİAL ZAT'ın hiçbir alakası yok!!!!!!!
    Linkteki model,ÇELİK MOTOR'un modelindendir...
    Piyasada bu kasanın aynısından eşitli markaar mevcut.
    ZAT'la karıştırmayın!!!!!

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Yeni motorumu almış bulunuyorum. Ancak gönlüm kalbim sizlerle. Zat'ımla kısa zamanda cok uzun yollar yaptım. Şehirler arası yolda çok rahat gittim geldim. Günü birlik 1000 KM lik gezilere cıktım. Ancak bu gezilere giderken birçok alet takım çantamda dolaştım. Yani yolda kalırım korkusu hiç olmadı çünkü yolda kalmam için motorumun krankın kitlenmesi yada daha büyük bir problem ( ne olabilirki daha büyük) olması gerekiyordu. Öte taraftan başıma gelebilecek hertürlü arızayı giderecek kadar ekipmana sahiptim diyebilirim. Tabiki bu güveni veren ise birçok kez usta tarafından nerelerin ne şekilde söküldüğünü izleyip ilerleyen zamanlarda araştırıp ve sorarak öğrenmemdir. Yani ZAT ile uzun yola gidiyorsanız çok fazla anlamasanızda az çok elinizden iş gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Sakın yanlış anlaşılmasın bunu ZAT'ı sattım diye söylemiyorum. Kullandığım günden beri dile getiriyorum. Motoru alıp yağına suyuna bakmadan eşeğe biner gibi binerseniz o sizi taşımaz siz onu sırtınızda taşırsınız. Zat ile 5 ay da 7000 KM civarı yol yaptım ki çoğu kişi araç ile yapamamaktadır bu yolu.

Zat'la alakalı problemi olanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

İşte bu eski ZAT'ım gördükçe hala daha buruk bir hüzün oluyor.

ZAT'ım uzun yollarda

Veee ZAT kardeşliği

Veee bu da yeni scooterim. SYM Joyride 200. Uzun yol yaptığım için su soğutmalı bir motor almak istedim yoksa ZAT'ıma ihanet etmek istemezdim. Umarım bu ihanet olmamıştır.

Bugun akşam 22.00 sıralarında daha erken ya da daha geç olabilir bostancı sahilden geçen bir zat vardı aranızdan biri olabilir mi

korsanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çeşitli motorlardan sonra Gölgeyele Titanic 20
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1: motora göre değişir ama benimki 3,2lt yakıyor
    2: ortalama hızı sana bağlı ama 80km hızla sabit olarak gidersen sıkıntı yaratmaz. maksimum hız olarakta arka teker küçük iken 105-110 arası sürate ulaşmıştım, arka tekeri büyüttükten sonra yaklaşık yarım gazda 100ü gördü. rüzgar olmazsa, motorda iyi durumdaysa bir anlık 120 yapabilir tahminim. ama gerek yok, motoru elimize almayalım sonra
    3: yağ kaçırma, kalkışta titreme
    4: edirneye gittim geldim, gayette rahattım. biraz daha hızlı olsa süper olurdu aslında ama bu haliylede iş görür.
    5: bi fikrim yok

hayırlı olsun, güle güle kullan

güzel bilgiler için teşekkürler anladığım kadarıyla mct250 ile aralarındaki tek fark 150cc olması. ama performansları neredeyse aynı.
    mct 250 ile 1.30 saat kontak kapadan gidebiliyorum bundada 1 saat gidilir 80le gidiyorum buda 80le gidiyor sanırım alacağım mctyi satıp konforundan dolayı tabiikide

Motosikleti
    150 Zat
    tilsim kardeş... motorun hayırlı olsun... Allah kaza bela vermesin...

bu arada korsanxxx konfor için doğru yerdesin kardeşim.... ama Allahı var, uzun yol için güvenmiyorum çok motoruma...

ve bu arada arkadaşlar Kilometre - hız göstergem çalışmıyor... Benzin - Akü göstergesi OK ama... yapabileceğim bişey varmı???

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Alıntı srpennywise adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bu arada korsanxxx konfor için doğru yerdesin kardeşim.... ama Allahı var, uzun yol için güvenmiyorum çok motoruma...

ve bu arada arkadaşlar Kilometre - hız göstergem çalışmıyor... Benzin - Akü göstergesi OK ama... yapabileceğim bişey varmı???
    güzel dileklerin için teşekkürler

Yapabileceğin birşey var öncelikle ön tekerlekten gelen sensör kilometre tablasına baglıdır. Bu kablo ucu somunlu gibidir ve titreşimden dolayı zamanla gevşeyip yerinden çıkabilir. Sag yada sol dekor kapagını cıkartıp ( far muhafazasının yanlarındaki siyah küçük kapak) oradan elinizle kablonun çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz hatta bakarakta görebilirsiiniz. Kilometre tablasının tam ortasında bir yer görürsünüz zaten. Eger çıkmış ise bu kablonun ucunda ince bir tel vardır. Teli kilometre tablasındaki yerine sokup somunu bu şekilde sıkın..

Şekilde ki 2 nolu kablonun ucunu 1 nolu göstergenin orta kısmındaki deliğe sokacaksın resim daha yardımcı olur heralde

korsanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çeşitli motorlardan sonra Gölgeyele Titanic 20

bakalım bulursam alacağım yada takaslayacağım motora alıcı çıktı yarın satarsam zatı alıcam

dostum senin km teli kopmuş değişmen lazım

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400

tel kopmuştur, 2 kez koptu benim. ikiside durduğu yerde
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    150 Zat
    Evet abi bence de kopmuştur ama işin garibi açtım baktım, çıkmış veya kopmuş tel falan göremedim

inşallah masraf çıkarmaz düğün öncesi )

beyler bu arada, bizim rodaj kaçta doluyodu ya... bi servise gitmek lazım herhalde ben 1000i devirdim...

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Evet abi bence de kopmuştur ama işin garibi açtım baktım, çıkmış veya kopmuş tel falan göremedim

beyler bu arada, bizim rodaj kaçta doluyodu ya... bi servise gitmek lazım herhalde ben 1000i devirdim...
    çıkmış bir tel yoksa kopmuştur. önce cıkıp cıkmadıgını kontrol etmeni istemiştim. 1000 km den sonra motoru biraz daha verimli kullanmalısın. Net birsey söylemek dogru olmasada 1500 km civarlarında rodajın artık tamamlanmış olur.

Motosikleti
    mondial 150zat
    scooterımızda yolculuk ederken yanımızda bulundurmamızın yarar sağlıcağı araç gereçler nelerdir acaba?

bende 150 zat alıcam bi aksilik olmazsa.yanımda bi sorun olduğunda (müdahale etmemiz gereken sorunlar için ) ne gibi alet edavat lazımdır?

tulgacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı cgty89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    scooterımızda yolculuk ederken yanımızda bulundurmamızın yarar sağlıcağı araç gereçler nelerdir acaba?

bende 150 zat alıcam bi aksilik olmazsa.yanımda bi sorun olduğunda (müdahale etmemiz gereken sorunlar için ) ne gibi alet edavat lazımdır?
    YAZ...

Tırnak makası,
    Lastik eldiven,
    Kuru sıkı tabanca,
    Gaffur Pijaması,
    Tek camı olmayan güneş gözlüğü,
    Ericsoon 628,

veeeeeeeee

Usb çoklayıcı olmazsa olmaz.

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT

Bu alet ve edevatlar uzun veya kısa yola göre değişiklik gösterir. Kısa yola giderken alacaklarını uzun yola giderken de alırsın ancak uzun yola giderken biraz daha fazla esya tasıman gerekir.

Kullandıgın sehirede baglı olarak örnegin istanbul gibi bir sehirdeysen hemen hemen her semtte motorcu oldugu icin pek birsey olmasınada gerek yok motorunda. Sonuc itibariyle bazı seyler elinden geliyorsa zaten bunların bakımını yapıyorsundur.. Örnegin bir buji durup dururken bozulmaz yani sen kontrolunu yapıyorsan temizse bas gaza gitsin. bunun gibi örnekleri cogalta biliriz.

Ama illada yanımda tasıyacam içim rahat etmiyor diyorsan

Şehir içi için.
    Bir gaz teli.
    Bir Buji
    Bir buji anahtarı ( hırdavatcılarda kovan anahtarı diye satılıyor)
    Bir yıldız tornavida
    Bir düz tornavida
    Bir lastik patlagına karsı sprey
    Ve 1 metre kadar benzin hortumun olsa yeterlidir.

Daha büyük bir problem oldugunda zaten elinizden gelmiyorsa veya daha önce yapmadıysanız yol ortasında yapamazsınız. Örnegin varyatorle alakalı bir sorun varsa varyator kapagını acıtıgınızda muhtemelen ayak marsı olan yarım ay dişlisini yerine takamayacaksınız bundan dolayı kayıs tasımanıza gerek yok. Bunun yanında aletiniz yoksa ön veya arka varyatoru de sökemezsiniz dolayısıyla baga tasımanıza gerek yok.

Motosikleti

ön tekerin ordan km telini sök, içteki teli çek, gelirse kopmuştur

ben yanımda taşıdıklarımı aklıma geldiğince yaziyim
    buji
    buji anahtarı
    buji başlığı
    kayış
    benzin hortumu
    tornavida
    pense
    bant
    makas
    her numara alyen
    her numara anahtar
    patlayan lastik için köpük
    motor yolda kalırsa çekmek için halat
    yedek ampul
    ışıldak
    vsvsv

birde ufak bi düzeltme yapiyim tilsim86 (selim) arkadaşımın yazısını
    varyatörü açtığınızda şansınız varsa o dişliler yerinden çıkmayabilir ama olduki çıktıysada sorun yok, onları takmadanda motor çalışır sorunsuz. kayış taşıyın yani yanınızda ne olur ne olmaz. kışın, sabahın 5inde tünel içlerinde mahsur kalmayın benim gibi:D
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ön tekerin ordan km telini sök, içteki teli çek, gelirse kopmuştur

ben yanımda taşıdıklarımı aklıma geldiğince yaziyim
    buji
    buji anahtarı
    buji başlığı
    kayış
    benzin hortumu
    tornavida
    pense
    bant
    makas
    her numara alyen
    her numara anahtar
    patlayan lastik için köpük
    motor yolda kalırsa çekmek için halat
    yedek ampul
    ışıldak
    vsvsv

birde ufak bi düzeltme yapiyim tilsim86 (selim) arkadaşımın yazısını
    varyatörü açtığınızda şansınız varsa o dişliler yerinden çıkmayabilir ama olduki çıktıysada sorun yok, onları takmadanda motor çalışır sorunsuz. kayış taşıyın yani yanınızda ne olur ne olmaz. kışın, sabahın 5inde tünel içlerinde mahsur kalmayın benim gibi:D
    Koray düzeltme için teşekkürler o bilgiyi eklemeyi unutmuşum ancak gerci o varyatoru söküp kayısı degiştirebilen bir insan en azından 1 defa da olsa varyatoru sökmüştür ve o dişliyide takabiliyordur artık zaten değilmi yani benim gibi :D ilk söktügümde tüm gün ugrasmıstım. ancak ikinci söktügümde cok profesyonel olarak takmıştım. bu arada oldu olacak birde varyator sökme aparatı bulunudurulsun degilmi

Koray fren telim falan var zatımdan kalan lazım olursa demeyecegim muhakkak lazım olur vereyim sana müsait oldugunda

arslanfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 390 düke-kmcyo 250 xciting
    Arkadaşlar motorda tamir takımı şart olmazsa olmaz ben makina teknisyeniyim
    ve motoru parçalar toplarım.Elimden herşey gelir basit bir örnek vereyim geçen
    hafta sonu ctesi sabah evden çıktım 1 km sonra motorun arkası sürekli kaymaya
    başladı alla alah ne oluyor demeye kalmadan arka tarafın kontrolu kaybederken
    kontra ile topladım ve motoru sağa çekip durdum.Motordan indim bide ne görim şakır şakır
    benzin akıyor depomda fulldü nerdeyse bu arada hemen takkım çantasını çıkarıp
    grenajları sökmeye başladım 2 dakkada söktüm.Depo girişinde çürümüş ve çıkmış hordum depodan
    direk boşalıyordu zaten depoda da boşaldı gibi birşeydi yeni hortumu takana kadar da
    depoda bir şey kalmadı.Benzinliğe kadar ittim yakındı zorlanmadım fazla benzini doldurdum yola devam.
    İşte bir takım çantasının faydası yoksa motoru ya orda bırakacan ya da servise
    taşıyacan ya da hazır yerler benzin verecen ateşi

Motosikleti
    Alıntı tilsim86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Koray düzeltme için teşekkürler o bilgiyi eklemeyi unutmuşum ancak gerci o varyatoru söküp kayısı degiştirebilen bir insan en azından 1 defa da olsa varyatoru sökmüştür ve o dişliyide takabiliyordur artık zaten değilmi yani benim gibi :D ilk söktügümde tüm gün ugrasmıstım. ancak ikinci söktügümde cok profesyonel olarak takmıştım. bu arada oldu olacak birde varyator sökme aparatı bulunudurulsun degilmi

Koray fren telim falan var zatımdan kalan lazım olursa demeyecegim muhakkak lazım olur vereyim sana müsait oldugunda
    valla ben yüz kere söktüm varyatörü ama o dişlileri takmayı beceremedim bi türlü, ustaya gittim o da benim gibi taktı ama oldu niyeyse:D neyse
    varyatör sökme aparatıda gerekli bir malzeme ama ben hala temin edemedim. Olsa bile şehir içinde yanımda taşımazdım zaten Paranoya yarattıkmı yedek lastik bile taşırız valla:D

Fren telimi aslında yeni değiştirdim, ihtiyacı olan arkadaş varsa o alsın, yok ise ben alırım tabiki Bu arada istanbulamı geldin?
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler