Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dururken bu parçaların sağlam olup olmadığını anlamak pek kolay değil, yani motorun çalışmasını dinlemek lazım, iyi bir kulak lazım yani. ama en azından rölantideyken düzgün çalışıyormu ona bakabilirsin yada normal sürerken arada bir gazı kökle, silkeleme yapmaması lazım, uzun vadede ise çok benzin yakıyormu ona dikkat edebilirsin
    hava filtresi ile ilgili hangi hortumu diyosun bilmiyorum ama ustan çok bilmiş sonuçta o yırtıktan içeri ya hava giricektir yada çıkıcaktır. hava girerse içeriye filtreye takılmadan toz, pis vs girer, hava çıkarsada karbüratöre az hava gider, motor fazla yakar, yada ön kapağa soğutma için giden hava kesilir, motor hararet yapar. çin malları zaten her türlü maliyetten kesilerek yapılan aletler, fazladan birşey koymazlar emin ol (otomatik jikle hariç)
    Evet bilgiler icin teşekkürler gayet acıkca bir anlatım olmus fakat nedense bizim burada [manisada] ustalar böyle acıklama yapamamaktalar. Hortumu mondialin yedek parca sitesinden baktım sekilde ki hortumun ismi HAVA FILTRESI CIKIS HORTUMU olarak adlandırılmış işte benimde bu hortum yırtık ve ben bu hortumu bulamıyorum. İzmirede telefonda sordum ellerinde bulunmadıgını söylediler. ancak parcayı yanımda getirirsem uygun bir parca ellerinde olup olmadıklarını söyleyebilirlermiş nasıl halledecegim bilmiyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı tilsim86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet bilgiler icin teşekkürler gayet acıkca bir anlatım olmus fakat nedense bizim burada [manisada] ustalar böyle acıklama yapamamaktalar. Hortumu mondialin yedek parca sitesinden baktım sekilde ki hortumun ismi HAVA FILTRESI CIKIS HORTUMU olarak adlandırılmış işte benimde bu hortum yırtık ve ben bu hortumu bulamıyorum. İzmirede telefonda sordum ellerinde bulunmadıgını söylediler. ancak parcayı yanımda getirirsem uygun bir parca ellerinde olup olmadıklarını söyleyebilirlermiş nasıl halledecegim bilmiyorum
    oha diyorum, o hortum yırtık ve önemli değilmi diyor. ben üst kapağa giden ince hortum için demiştir diye düşünmüştüm. o yırtık olan hortumdan karbüratöre hava gidiyor ve öncesinde iki tane filtre var, madem önemsiz o hava filtresi sisteminide komple gereksiz demek. ilginç valla
    filtre olmadığında gaza basıldığında yok bir ses gelir pat pat diye, o patlak yüzünden aynı ses geliyo olabilir
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    JINCHENG JT150
    neyseki basit bir sorunmuş zaten motorda böyle anormal bir durum söz konusu olduğunda çözümü genelde çok basit oluyor, buji fişinin çıkması, karbüratör hava vidasının düşmesi vs
    birde bizim motorların göstergeleri tam doğru değil, onuda belirtiyim, %10 fazla gösteriyor

yahu işte göstergede ne yazıyosa onu söledm ama çok sevindi babam motor acaip serileşti

Motosikleti
    Alıntı mr.marble adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yahu işte göstergede ne yazıyosa onu söledm ama çok sevindi babam motor acaip serileşti
    hayırlı olsun yeni! motorunuz(:
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    JINCHENG JT150
    hayırlı olsun yeni! motorunuz(:
    sağolasın kardeş

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    oha diyorum, o hortum yırtık ve önemli değilmi diyor. ben üst kapağa giden ince hortum için demiştir diye düşünmüştüm. o yırtık olan hortumdan karbüratöre hava gidiyor ve öncesinde iki tane filtre var, madem önemsiz o hava filtresi sisteminide komple gereksiz demek. ilginç valla
    filtre olmadığında gaza basıldığında yok bir ses gelir pat pat diye, o patlak yüzünden aynı ses geliyo olabilir
    Evet motordan egzozdan sölediginize benzer ses geliyor ben ustaya bu neden böle diye sordum her motorda olur hava sıkısması diye cevapladı önemli degil dedi. gaza bastıgımda motor pat diye ses geliyor heralde aynı sesten bahsediyoruz.cok canım sıkkın suan ne yapacagımı bilemiyorum koli bantı ile bantlasam idare edermi şimdilik acaba

Motosikleti
    Alıntı tilsim86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet motordan egzozdan sölediginize benzer ses geliyor ben ustaya bu neden böle diye sordum her motorda olur hava sıkısması diye cevapladı önemli degil dedi. gaza bastıgımda motor pat diye ses geliyor heralde aynı sesten bahsediyoruz.cok canım sıkkın suan ne yapacagımı bilemiyorum koli bantı ile bantlasam idare edermi şimdilik acaba
    tutarmı bilmiyorum. bikaç kat yaparsan tutabilir. yada hortumun malzemesini hatırlamıyorum ama hafifçe eriterekte yırtık yeri birleştirebilirsin.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    tutarmı bilmiyorum. bikaç kat yaparsan tutabilir. yada hortumun malzemesini hatırlamıyorum ama hafifçe eriterekte yırtık yeri birleştirebilirsin.
    Bilgiler icin cok teşekkürler. Motoru 3 günlük bir tamir ve bakımdan sonra az önce teslim aldım hortumu yapıstırttım ustaya ve üstünede güzelce bantladı motorun sesi calısması herseyi degisti simdi rodaj süresine dikkat etmek zorundyım insallah bizim makinada 100 ü görür. Heyecanla 1500 km dolmasını bekleyecegim

AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    herkese selamlar...

RunemagicK maşallah elinden geldiğince yardımcı olmuşsun ve çözüme ulaştırmışsın... tebrikler!!!

zaten forumlar bu sebepten dolayı var ayrıca; motorunuzu mutlaka devirli kullanın,aynı vitesli kullanıyormuş gibi yani. gazı köklemenin bir gereği yok,çeyrek gazla kalkıp devam ettiğinizde zaten motor akıp gidiyor... duruma göre zaten siz gaz veriyorsunuz. unutmayın ki zat'lar hız motoru değil gezi motorudur...

2 gece önce bir arkadaşımı evine bıraktım,istikamet olarakta bostancı-kızıltoprak arasıydı... bağdat cad. devam ettik ama gece saat 00:30 olmasına rağmen inanılmaz bir yoğun trafik vardı. ben ve arkadaşım 100'er kg'dan 200 kg eder motorda 150kg,etti size 350 kg!!!!

o kadar rahat ve akıcı gittik ki arkadaşım bile şaşırdı;kalkışlarımız,son sürattimiz (95kmh) gayet tatmin ediciydi. indikten sonra motor hakkında epeyce konuştuk ve dediği şuydu;
    '' BÜTÜN ÖN YARGILARIMI SİLDİM''

Evet bizim motorlarımız çinli ama,düzenli ve doğru kullanım + sürüşle sizi uzun bir süre tatmin edecektir...

herkese kazasız,belasız güzel günler diliyorum...

HAZIR AKLIMA GELMİŞKEN...

İSTANBUL ANADOLU ve AVRUPA YAKASINDA OTURAN ARKADAŞLAR!!!!
    EN KISA ZAMANDA,UYGUN BİR GÜN BELİRLEYİP BULUŞALIM VE BİRAZ YOL YAPALIM DERİM... MESELA; AVR. YAKASINDA BULUŞTUĞUMUZDA,SİRKECİDEN YOLA ÇIKIP BOĞAZDAN SARIYER İSTİKAMETİ YAPIP BİR YERDE OTURABİLİRİZ... YADA ANADOLU YAKASINDA BULUŞTUĞUMUZDA,HAREM'DE BUŞUP SAHİL YOLUNDAN TUZLA YADA YİNE BOĞAZ TURU YAPABİLİRİZ...
    SONUÇTA KARAR VERELİM GERİSİ KOLAY...
    YORUMLARINIZI ACİL OLARAK BEKLİYORUM...

Motosikleti
    Mondial - ZAT 150

Selam...

Ayberk arkadasım , ben varım..Musaıt oldugumuz zaman yapalım bu orgınızasyonu...

Saglıcakla kalın...!

o halde şimdiden liste oluşturalım...

1- Ayberk
    2- ozersea
    3- ????

toplantı gününü talep doğrultusunda belirleriz...

Motosikleti
    1- Ayberk
    2- ozersea
    3- RunemagicK
    4- ????

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:21 ----------

Alıntı AYBERK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkese selamlar...

RunemagicK maşallah elinden geldiğince yardımcı olmuşsun ve çözüme ulaştırmışsın... tebrikler!!!
    bende özellikle siz ve ahmet erşen abimizden öğrenerek bilgi sahibi oldum bildiğimce yardımcı olmaya çalışıyorum. yanlışım olursa düzeltin tabi

bilmediğim birşeyide soriyim yeri gelmişken. zatıma hararet göstergesi taktım belki görmüşsünüzdür. amacım motor fazla ısındığı anda dinlendirmekti, ki ısınmaktan kastımda tahminen 100 derece, olmadı 110 dereceye ulaşması. Ama mesela bugün ümraniyeden kadıköye gidiyim dedim otoyoldan, 130a ulaştı sıcaklık ama motorda şişme filan olmadı zaten 10-15 dakika içerisinde bu sıcaklığa ulaştı. Gazı hiç köklemedim, 85i geçmedim zaten. Normalmidir bu kadar ısınması?
    (gösterge doğru gösteriyor, müşürü kaynayan suya koyup test ettim, 100dereceyi gösterdi ve müşür motorda kartere takılı, yağın sıcaklığını gösteriyor yani)
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

valla bu konu hakkında hiç bilgim yok... nedesem yanlış olur ama o kadar sıcaklık olması bide şişmemesi garip. acaba kaç dereceden sonra şişme yapıyor? tabi bunlar hep teknik konu,incelemek gerek...

hararet göstergesini kaça ve nerde taktırdın?

1- Ayberk
    2- ozersea
    3- RunemagicK
    4- ????

İSMİNİ EKLE!!!!!!

Motosikleti
    valla bu konu hakkında hiç bilgim yok... nedesem yanlış olur ama o kadar sıcaklık olması bide şişmemesi garip. acaba kaç dereceden sonra şişme yapıyor? tabi bunlar hep teknik konu,incelemek gerek...

öğrendiğim kadarıyla yağın sıcaklığının 120 derece civarı olması normalmiş, ki benimki 120yi biraz geçip sabitleniyordu, 130 civarı sanırım, göstergem 120 ye kadar gösterdiği için tam bilemiyorum ilerisini.
    göstergeyi 25e aldım ama su için farklı yağ için farklı deniyor, ben su için almışım sanırım, çünkü yağ için olanlar 150 dereceye kadar gösteriyor. gerçi ikiside sıcaklığı ölçüyor, bi fark olucağını sanmam.
    takma işinide kendim yaptım, basit birşey zaten. motorun sol tarafındaki yağ tapasına taktım müşürü, göstergeyide camın oraya sabitlemeden koydum, kablo gergin olduğundan kımıldamıyor zaten. kablo bağlantısı ise gerekmiyor çalışması için, sadece ışıklandırma için + uç bağlanması yeterli.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:39 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:08 ----------

bayadır farkettiğim bir sorunumuda yaziyim, gerçi sorunmu bilmiyorum
    yaklaşık bir aydır 40km hız civarı motordan bir zırıltı sesi geliyor, yavaş hızlarda olmuyor, daha hızlı oluncada ses devam ediyormu bilmiyorum çünkü motor sesi ve rüzgardan duyulmuyor olabilir. metalik bir sese benzemiyorda, motorun gidişindede hiçbir sorun yok, sadece ses var
    birde dün yeni bir ses ortaya çıktı yada ben yeni farkettim, motorda gaza bastıkça bir uğultu geliyor rüzgar sesi gibi (hatta elektrikli süpürge, düğmesine basıp kapatılınca sesi toklaşırya, aynen öyle)
    nedir bunlar anlamadım
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Zat150 gitti MCT250 geldi :)

1- Ayberk
    2- ozersea
    3- RunemagicK
    4- ????

İSMİNİ EKLE!!!!!!
    Bende katılmayı çok isterdim ama malesef okul 11 haziranda bitiyor ertesi gün motorla birlikte geliyorum İstanbul'a , üstünde değil bi yolunu bulup getirecegim, motora değil kendime güvenemediğim için getirmiyorum üzerinde yoksa ümmet abiyle görüştük burada çıktı gitti İstanbul'a gidebilecegini anladım yani.12 haziranda motorumla birlikte İstanbul'dayım bütün gezilere katılacagm Herkese kazasız sürüşler....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:33 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:26 ----------

Bu arada ümmet abinin tavsiyesiyle 150hs karbüratörü taktırdık.Motorun sesi, yakıtı herşeyi değişti valla. Uzun yolda 10 krş a kadar düşüyor yakıt en kötü kullanımda 14krş yaktı(ani kalkış,2kişi,rampalar).Tavsiye ederim.Birde bişey soracaktım.2 kişi bindiğimiz zaman sanki arkada bişeyler sürtüyomuş gibi ses geliyo anlamadım gitti bilen varmı acep
    Mondial zat 150 ' ımı sattım , Suan MCT250 :)

1- 150 hs karbüratörünün maliyeti ne tuttu?
    2- sen hele istanbul'a gelde,yine gezi vs. yaparız... olmadı beraber takılırız...
    3- en kötü 14kr. demişsin... bence o bile fazla,ama neyse

Motosikleti
    Zat150 gitti MCT250 geldi :)
    60tl ye taktırdım abicim önceden 20kr. gibi yaktıgı için en kötü 14kr yakması çok ii bşey :D
    Mondial zat 150 ' ımı sattım , Suan MCT250 :)

tulgacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geziye GELEN KIZ ARKADA$ VARSA BENDE GELEBILIRIM )))

Arkadaslar 150ZAT'ímla geçen 23 nisan da Zonguldak'a gittim Istanbul'dan. Gidistede gelistede sabah 8 de çíktím aksam 5 te hedefteydim. Git gez gel toplam 713km yol yaptim. 23 nisanda gittim 25 nisanda geldim. Egsozun vida gevsemesinden dolayi cuma namazi saatinde 1 saate yakin Düzce'de kalmanin disinda sorun hiø yasamadim. Bu yolculugu çok uzun zamandir planlíyordum ve motorlarì aldígím haziran 2008 den buyana istanbul içinde 16bin km staj yaptim. Ehliyetim var tabi.

VEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

2 Mayìs pazartesi, Ümraniyeden $ile yolu ile sileye gidiyoruz öglen saati. Önde ben 72kg, arkada askerden izne gelen eski isye i arkadasim 86kg. Bastìk gittik 2-3 kere durup fotograf vs için mola verdik.

$ileye 6-7km kala son bayirida çíktík I$IK ÜNÍVERSÍTESÍNE 1KM kala bayir assagi son gaz giderken.................

Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    1- 150 hs karbüratörünün maliyeti ne tuttu?
    2- sen hele istanbul'a gelde,yine gezi vs. yaparız... olmadı beraber takılırız...
    3- en kötü 14kr. demişsin... bence o bile fazla,ama neyse
    Aklıma bir konu takıldı özellikle 150 HS Karburatoru olmasının bir espirisi varmı ? Yani herhangi bir 150 cc lik karburatoru taksak olmuyormu bunlar zten standart degilmi Hs modelinde daha mı kaliteli kullanıyor karburatoru. Birde bu karburatoru degistirince yakıtın dustugu yazılmıs bu performansı kötü yonde etkiliyormu yani daha az benzin daha az verim cekiş vs gibi.

Bir başka konu ise bu karburatorun içersinde ki ignenin üzerinde bir pim var 3 kademe sanırsam bunu en kısık seviyeye aldırdım ben daha az yakması icin motorun performanstan düstü. Bunu gidip ustaya bildirdim bununla alakası yoktur dedi. Cünkü motorun cok yakmasının cok gitmesiyle alakası yoktur dedi o ayarı en üst seviyeye alsakta aynı hız yapacaktır en altada alsak aynı hız yapacaktır dedi. Bunun bir alakası varmıdır.

Son olarak krank degiştireli yaklasık 4 günde 550 km yol yaptım. 500 km oldugunda yagını tekrar degiştirdim. deneme amaclı az önce otoyolda gazı devir vererek son gaz yaptım ve hız degişmemiş krank degişmeden öncede 80 yapıyordu şimdide en son 80 i gördü bu motor neden bukadar yavas gidiyor cok sogudum motordan :( krank silindir debriyajla alakalı olan hersey degişti hava filtresini temizledi usta bulamayacagımızdan burada yenisini takamadık fakat sonuc degişmedi bir yardım edenim olsa ne iyi olur :(

Motosikleti
    Alıntı tulgacan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geziye GELEN KIZ ARKADA$ VARSA BENDE GELEBILIRIM )))
    bu neydi??
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler