Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Zat-150
    Herkese merhabalar.Ben Ankara'dayım.Geçen yaz Çin malı alarm aldım(60 TL.) işçilik 40 TL. Kumandasınada kontak anahtarını kıl testere ile kesip taktım.Yandan sustalı oldu.Ama uzaktan kumanda ile çalıştırma özelliğini bağlattırmadım.Zat 150 de marşa özel olarak kablo çekmek gerekiyormuş.Halbuki sattığım RS 150 de boşta bir fiş (soket) vardı.Alarmı satın al, tak fişi, bitir işi idi ama Zat 150 de kablolrı sıyırarak veya keserek ara bağlantı(saplama yapmak gerekiyor.Ön grenaj sökülüyor.Yani zaman alıyor.Ama değiyor doğrusu.Yalnız darbe ayarlı olanlarını tercih etmelisiniz.yoksa kediye ötüyor, çöp kamyonunun pres basıncına(ekzost sesine), sokaktan geçen ekzostu açık motorsikletlere ve BMW cinsi araçlara ciyak ciyak ötüyor.Aman darbe algılama ayarı(3 kademeli olanlarından) olanlarından alınız.Doğu Bankın yan sokağındaki motorsiklet parçası satan mağazalara bakılması tavsiye olunur.Fiyatları 45TL. 75 TL. arasında değişiyor.Kazasız sürüşler...
    HİÇ KİMSE GÖRMEK İSTEMEYENLER KADAR KÖR DEĞİLDİR..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Crazy Motors - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS ABS (2017)
    Evet arkadaşlar, aslında alarm işi önemli ama hangi alarm iyidir ve dandik olanlarıda olunca ister istemez geri duruyoruz. Benim motorda dışarıda duruyor, aslında tam dışarıda duruyor sayılmaz ama yinede hırsızlara karşı korkuyorum. Motorumu ön lastikten, arka lastiklten kitliyorum ve bide disk kilit takıyorum. Yeterince güvenlik önlemini aldım ama bi tanıdığın motorunu, zincirini kesip götürünce ister istemez bir korku sarıyor.

Bizim mahallede 5 motor daha var ama adamlar hiç bir şekilde ne kilitliyorlar ne de başka bişe. Motorlar;
    Honda FES 250 Foresight (yaklaşık 1 yıldır var)
    2 tene Honda CBF 150 (yaklaşık 1-2 aydır varlar)
    Honda Bali (yaklaşık 5-6 aydır var)
    Mondial 150HS (yaklaşık 1,5 yıldır var)
    Bide mondial'in 125ZN modeline benzeyen bir scooter, şimdi çıkaramadım (yaklaşık 1,5 yıldır var)

He birde BMW F 800 ST ye benzeyen bir BMW vardı (~2yıl kaldı dışarıda). Yaklaşık 1 yıl önce taşınınca gitti. Ve korkusuzca bırakıyordu dışarıda.

Motosikleti
    Merhaba arkadaşlar, bir soru soracağım.
    Bugün motorumu kitlerken ön lastiğin rahat dönmediğini farkettim. Yani fren sanki ufaktan dokunuyormuş gibi. Lastik dönmesine dönüyor ama frenin ufaktan dokunma hissi var gibi.
    Acaba benmi öyle sanıyorum? Tüm ZATlarda böyle bişe varmı yoksa frenimde bir sorun mu var?
    Şimdiden teşekkür ederim. Herkese kazasız belasız sürüşler..

Motosikleti
    Zat-150
    Bildiğim kadarıyla sigorta şirketleri motorsikletlere trafik kasko sigortası yapmıyorlar.Yani bazen gecede 10 motorsikletin birden kamyonlara yüklenerek Akdeniz ve güney doğu Anadoluya kaçırılan motorsikletler oluyormuş.Ankara'da herkes ön diskine kilit takıyor ve uzun, kalın zincirlerle apartman yan demirlerine, ağaçlara bağlıyor:-))Çadır genelde mutlaka var.Benim Zat'ın alarmı çalınca cama çıkıp baktığım için hiçkimse yakınından bile geçmiyor(Kaldırımda duruyor)Alarm gerçekten caydırıcı etkiye sahip! Alarmı öttüren çocuklara mahalleli bile uyarıda bulunuyor mesela.Çok faydasını gördüm.
    CRAZY MOTORS nickli arkadaşım, Zat'ların ön fren balataları eşit aşınmıyor.Mesela benim motorun iç balatası daha fazla aşınıyor.Yani önce o aşınıyor.Ayrıca balata diske tam oturmuyor(basmıyor) Dış kenarda yarım santim boşta kalıyor.iç kısımı aşınıyor.Balata dıştan içe baskı yapıyor.Söküp tam plaka ince zımparayı dümdüz ve pürüzsüz zemine serip, balataları sürterek zımparalıyoruz.(talaş alıyoruz)Bu kolay, ucuz, basit yöntem.Dene şayet olmazsa toz lastikleri yıprandığı, parçalandığı için disk pistonları paslanmıştır.Düzgün çalışmıyordur.Yani yeterince geri çekilmiyordur ve diske baskı yapmaya devem ediyordur.Sökülüp temizlenecek maalesef...Kolay gelsin.Ayrıca üstadlarımızın değerli bilgi ve tecrübelerini,yorumlarını esirgememelerini reca ederim.

Motosikleti
    Asya 150 cc T1
    Alıntı behZAT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar.Ben Ankara'dayım.Geçen yaz Çin malı alarm aldım(60 TL.) işçilik 40 TL. Kumandasınada kontak anahtarını kıl testere ile kesip taktım.Yandan sustalı oldu.Ama uzaktan kumanda ile çalıştırma özelliğini bağlattırmadım.Zat 150 de marşa özel olarak kablo çekmek gerekiyormuş.Halbuki sattığım RS 150 de boşta bir fiş (soket) vardı.Alarmı satın al, tak fişi, bitir işi idi ama Zat 150 de kablolrı sıyırarak veya keserek ara bağlantı(saplama yapmak gerekiyor.Ön grenaj sökülüyor.Yani zaman alıyor.Ama değiyor doğrusu.Yalnız darbe ayarlı olanlarını tercih etmelisiniz.yoksa kediye ötüyor, çöp kamyonunun pres basıncına(ekzost sesine), sokaktan geçen ekzostu açık motorsikletlere ve BMW cinsi araçlara ciyak ciyak ötüyor.Aman darbe algılama ayarı(3 kademeli olanlarından) olanlarından alınız.Doğu Bankın yan sokağındaki motorsiklet parçası satan mağazalara bakılması tavsiye olunur.Fiyatları 45TL. 75 TL. arasında değişiyor.Kazasız sürüşler...

bak bu guzel acıklama olmus yolum o tarafa dustugunde muhakkak ugruyacagım. gozumun onunde 1 dk ıcınde koca asma kılıdın kırıldıgını gorunce zıncıre falan guvenım kalmadı acıkcası. ancak seslı alarm olsa bıle motoru sese aldırmadan kamyona atıp goturuldugunu duydum. uzun sure kullanılmıcagı zaman seslı alarmla beraber zıncırde kullanılabılır en azından alarmın uzun sure calmasını saglanabılır.

ama en onemlısı seslı bı alarm cunku kımse bu gune kadar bana bu motor senın mı dıye sormadı. cunku bazen bende motorun altına yatıp ugrasıyorum bısılerını kurcalıyorum bı hırsızda gelse aynı sekılde kurcalama yapsa sen napıosun bılader dıyen bı kısı bıle cıkmaz.

Motosikleti
    Alarm konusu devam ettiğine göre bir soru sorayım.
    Kendi alanım elektrik-elektronik olduğundan alarm takmak beni zorlamaz (tabi motorun panellerini çıkarıp takmak biraz uğraştırır ) ama motora alarm takmak garantiyi bozar mı? Motorumuzda alarm için özel soket olmadığı için ve kabloları sıyırarak yapacağımızdan

(Bu arada motorumun garantisi 2011 eylül de bitiyor )

Motosikleti
    Asya 150 cc T1
    tam olarak emın olmamakla beraber nornal beyaz esya yı yada tel ı sokuldugunde garantı dısı kalır bu muhtemelen motorun plastık aksamı ıcınde bence uygulanıyorduk o yuzden hele kı elektrık aksamında keserek bısıler yapmak motoru garantı dısı eder bence ancak bunu en kesın sekılde yasayan bırınden ogrenebılırız

Motosikleti
    Merhaba arkadaşlar. Serviste yanlışlıkla arka ampullerimi patlatmışlardı daha önceden. Çıkan bozuk apulleri LED aydınlatma yapayım dedim ve örnek olarak bir tane yaptım.

NOT: Resimler, kalitesiz telefon kamerası ile çekildiğiden resimler kalitesizdir.

ARES programından çıkış aldığım baskı yolları. (Daha sonra ütü yöntemiyle plakete bastım - bu aradaki resimleri çekmeyi unutmuşum )

Uygulamanın gerçekleştirilmesi

Bitmiş hali

Tail ışığının çalışırken resmi

Stop ışığının çalışırken resmi

Motorun üstünde deneme fırsatım olmadı. Sizce nasıl olmuş?

Bir not eklersem:
    Tail ışığı ~11mA (0.011A) çekiyor, o da ~135mW (0.135W) eder.
    Stop ışığı ~72mA (0.072A) çekiyor, o da ~865mW (0.865W) eder.
    Ampuller 5W/21W iken yaptığımız LED ışıklandırma 0.135W/0.865W dır. Enerji tüketimini azaltmak için güzel bir uygulama.

Herkese kazasız belasız sürüşler.

Ahmet Erşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    ZAT çı arkadaşlarıma herhaba..

Crazy . çalışmaların gerçekten güzel olmuş tebrik ederim..Bu tip çalışmalarının da devamını dilerim..

Arkadaşlar Çok sessiz kalan Formuzmuzun eski hareketli halını özler öldum.. ,Biz İzmir de scooter kullanan ve seven ben yaştaki arkadaşlarla bir arya gelip dertlerimizi anlatıp paylaşacağımız bir form kurduk...Ben zat veya skooter ile bilgilerimi orada paylaşıyorum....Sizlerinde güzel çalışma ve değerli fikirlerinizi orada görmek isterim..

http://www.scooter.web.tr/forumlar/latest.html . Burayı tıklarsanız Scooter Formunu görebilirsiniz

Herkese kazasız ve zevkli sürüşler..

Motosikleti
    CORVUS
    [QUOTE=Ahmet Erşen;1972282][SIZE="3"]ZAT çı arkadaşlarıma herhaba..

Crazy . çalışmaların gerçekten güzel olmuş tebrik ederim..Bu tip çalışmalarının da devamını dilerim..

Arkadaşlar Çok sessiz kalan Formuzmuzun eski hareketli halını özler öldum.. ,Biz İzmir de scooter kullanan ve seven ben yaştaki arkadaşlarla bir arya gelip dertlerimizi anlatıp paylaşacağımız bir form kurduk..

Herkeze selamlar...
    ahmet abi forumu inceledim çok beğendim iştirak etmeye çalışıcam fakat sadece uzaktan bakarım herhalde Senin kadar teknik bilgim olmadığından ötürü....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:22 ----------

Arkadaşlar cuma günü CNR de olan fuar'a gidiyorum eğer gelmek isteyen warsa bilet ayarlayabilirim....
    istiyen arkadaşlar bana burdan veya 5057622880 den ulaşabilirler...
    [B]ALLAH KASK'LARIMIZA ASFALT YÜZÜ GÖSTERMESİN[/B]

Motosikleti
    Asya 150 cc T1
    herkese merhaba . sonunda motoruma alarm taktırdım sımdılık memnunum sizlede paylasmak ıstedım belkı dusunen arkadaslara yardımcı olabılırım. alarmın markası inwells. cok kuvvetlı sesı var. rahahız edecek gereksız seslerı yok ( marsı kapatınca alarmı aktıf etmeden cık cık dıye otmesı gıbı.).50 tl ye alarmı alıp 20 tl ye taktırdım. ancak t1 lerde alarma uygun soket varmıs bılmıyordum. bosuna gıttı 20 teklık. aklınızda olsun alarm alacaksanız once bır bakın bosuna montaj parası vermeyın.

cok uzak mesafeden kumandası etkılı. sık bı kumandası var saglam kalıtelı malzemeden yapılmısa benzıyor. cekınerek kabul ettım ancak uzaktan calıstırması oldukca basarılı sayet sabah ılk calıstırma ıcın degıl yer tespıtı ıcın alarmı caldırma butonu mevcut.

dusunenlere daha fazla bılgı aktarabılırım.

Motosikleti
    Zat-150
    Herkese merhabalar.Motorsiklet fuarına giden arkadaşlar varsa 250 cc. scooter olarak hangi markalar vardı? Fiyat+kalite vb.özellikleri nelerdi? Tavsiyeler nelerdir? Şimdiden teşekkürler

Motosikleti
    ZAT 150
    Selam arkadaşlar.
    Ben motoruma yakıt tasarruf aparatı taktırmayı düşünüyorum. Sizce bir faydası olurmu?
    Yakıt tasarruf aparatı hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

Örnek link:
    http://www.modacar.com.tr/urun/ekoya...et-092074.aspx

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı Meraklıyım adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar.
    Ben motoruma yakıt tasarruf aparatı taktırmayı düşünüyorum. Sizce bir faydası olurmu?

Örnek link:
    ilk kez duyuyorum, bende merak ettim açıkçası
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Asya 150 cc T1
    Alıntı Meraklıyım adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar.

Örnek link:
    gercekten ıse yarıyorsa % 20 lık tasarruf goz ardı edılemez seneyen olursa bızlede paylassın bıze de yol gostersın lutfen

Motosikleti
    Zat-150
    Yakıt tasarruf aparatı denilen şey iki parçadan oluşan mınatıstır ve benzin hotumu üzerine takılmasıdır.Bu bayağı eski bir olay aslında.Yani yıllardır biliniyor ve kullanılaıyor.İşe yarıyor.Fakat kıymetli arkadaşımın verdiği linkdeki fiyatı biraz çok.60 TL. bana biraz pahalı geldi.Ben zamanında tesadüfen bulduğum silindirik ve iki parça mıknatısı benzin pompasının önüne takıp bantlamıştım.Şimdi aynı şekildeki ve iki parçadan oluşan mıknatısı nereden bulacağız? Sorun bu.Elektrik, elektronik, veya bobinajcılar bu konuda fikir verebilir.Maximum masraf 5 TL. olacaktır yani:-) Aslında bu tam Sayın Ahmet üstadımızın konusu.Umarız bu konunun gerçekliği ve mıknatısın hangi meslek erbabları tarafından kullanıldığı(bulunabileceği) konusunda bizleri değerli bilgi ve tecrübeleri ile aydınlatacaktır.Şimdiden teşekkürler.

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Yakıt tasarrufu sağladığı iddia edilen mıknatıslı zımbırtının büyük bir balon olduğunu düşünüyorum..
    Yıllar öncesinden beri bildiğim bir konudur ve şimdiye kadar alıpta 100 km de şu kadar fark ettirdi, şöyle tasarruflu böyle tasarruflu diyen birisini görmedim..

Eğer taktıran arkadaşımız varsa test sonuçlarını cidden merak ediyorum..

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    olay sadece mıknatıs ise gönüllü olurum ben(:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:04 ----------

bu arada iki gün önce başıma gelen olayı anlatiyim dikkatli olmamız açısından
    2 gün önce motorumun elektrik sorunu olduğunu düşünüp sevpaya götürmeye karar verdim. orayı bilen bilir, bi önceki ışıklarda önüme taksi çıktı, yavaşladım, motor birden stop etti, arada bir yapıyodu fazla önemsemedim, marşa bi bastım sağlam bi patlama sesi geldi, bi daha bastım, marş basıyo, dönüyo ama boşa dönüyodu sanki, neyseki tam yerinde bozulmuştu. 100-200 metre yokuş aşağı sürüp ustaya gösterdim. bujiye baktı, direk buji eline geldi heral, yalama olmuş, üst kapak değişecek dedi, ne kadar 180tl moralim bozuldu haliyle, az para değil ama ya orda değilde otoyolda 80-90-100le giderken bozulsaydı, sağa nası çekicem, çat diye motor freniyle durur miret, vitesi boşa alma şansım yok. şanslıysam hayatta kalırdım artık.
    şimdi motorum yapıldı, bi sorun yok
    ha burda dikkatli olmamız gereken ne? bujiyi düzgün takmamız, bilmiyosak bilene taktırmamız, benim gibi yapmamanız yani en son 2000-3000km önce bujiyi takmıştım, o sıra ben yalama ettim heral, bu kadar kmdir, bu kadar aydır hiçbi belirti vermemiş miret.
    şimdiye kadar kaç kere buji söktüm taktım hatırlamıyorum bile ama dalgınlığıma geldi heral, dişler ince zaten, gitmiş direk
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Mondial - ZAT 150
    Herkese selam , Mondıal 150 Zat 2005 model 345 ( Ucyuzkırkbes ) km de..Fıyatı 1850..
    Bu konudakı dusuncelerınız ve ılk olarak ne gıbı bakımlar yapmalıyım.Pesınen tesekurler..

Herkese kazasız surusler..

Ahmet Erşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    Alıntı ozersea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selam , Mondıal 150 Zat 2005 model 345 ( Ucyuzkırkbes ) km de..Fıyatı 1850..
    Bu konudakı dusuncelerınız ve ılk olarak ne gıbı bakımlar yapmalıyım.Pesınen tesekurler..

Herkese kazasız surusler..

ZAT çı arkadaşlara selam...Maaşallah formumuza 1 ayda 1 sahife yol katetmişiz..HERKESİN MOTORU TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR DEMEKTİR..

Ozersea ., ZAT gerçekten 345 Km demi ?..Birde Bütün ZAT lar 2005 model...Çin den Türkiye ye gelişi..Önemli olan Trafiğe çıkış tarihi..
    Ruhsatından bunlara bakarsan daha iyi yardımcı oluruz...

Herkese kazasız ve keyifli sürüşler..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler