Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    iskenderunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xmax 250
    zat150 rapor

evet arkadaşlar depomu doldurmuştum.
    benzinim bitti ve 216 km den sonra tekrar doldurdum. 11,05lt aldı. (benzin 3,15 tl depo 34,80tl ye doldu.)

veee en son ve üzücü haberse bu sabah işe gelirken bir de baktım ki benzin akıyor motordan. bayağıda boşalmış. musluktan akar gibi fışkırıyordu. benzin hortumlarını değiştirdim ama bi yerden koptu galiba. motor şu anda bi marketin önünde duruyor. akşam eve götürüp iyiyce bakacam. hayırlısı demekten başka bişey gelmiyor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    ramzey qm 250
    geçmiş olsun osbourne arkadasım.kimsenin kimseye saygısı kalmamıs bu ülkede insan durup kimin bu motor gerekeni yapalım falan diyende cıkmamıs anladığım kadarıyla..tekrar geçmiş olsun.

Gürcell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Zat tı. :P
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mutlu mesut evimin önüne bağlayıp örttüğüm motoruma yaklaşık yarım saat sonra parktan çıkan bir araba çarpıp devirmiş.. kapımı çalan çocuklar söyledi..
    düşünsenize o kadar özenip bezenerek baktığınız motora itin biri çarpıyor/deviriyor ve kaçıyor..
    sağ granajdan derin çizikler oluşmuş..
    onun da fotolarını çekip yollarım yarın..
    Geçmiş olsun dostum. Cidden üzücü bi durum. Umarım çarpan adamın arabasında da hasar olmuştur, ne diyelim. Cana geleceğine mala gelsin.

Alıntı iskenderunlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zat150 rapor

evet arkadaşlar depomu doldurmuştum.
    benzinim bitti ve 216 km den sonra tekrar doldurdum. 11,05lt aldı. (benzin 3,15 tl depo 34,80tl ye doldu.)

veee en son ve üzücü haberse bu sabah işe gelirken bir de baktım ki benzin akıyor motordan. bayağıda boşalmış. musluktan akar gibi fışkırıyordu. benzin hortumlarını değiştirdim ama bi yerden koptu galiba. motor şu anda bi marketin önünde duruyor. akşam eve götürüp iyiyce bakacam. hayırlısı demekten başka bişey gelmiyor
    Bu tecrübe sonucu bizim zatların deposunun 11 lt olduğu, bahsedilen 2lt yedek deponun olmadığı anlaşılıyor. Test ve sonuçları için teşekkürler.

Benzin akıtma işi cidden can sıkıcı oluyor. Geçmiş olsun umarın hortum gibi basit bir nedeni vardır da çabucak yapılır.
    Nerede bu hayatın restart düğmesi? Kasmaya başladı artık, Yeniden başlatmam lazım...

Motosikleti
    ZAT 150 - 2005
    Alıntı Gürcell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun dostum. Cidden üzücü bi durum. Umarım çarpan adamın arabasında da hasar olmuştur, ne diyelim. Cana geleceğine mala gelsin.

Bu tecrübe sonucu bizim zatların deposunun 11 lt olduğu, bahsedilen 2lt yedek deponun olmadığı anlaşılıyor. Test ve sonuçları için teşekkürler.

Benzin akıtma işi cidden can sıkıcı oluyor. Geçmiş olsun umarın hortum gibi basit bir nedeni vardır da çabucak yapılır.
    Zaten bildiğim kadarıyla 2 lt yedek dahil 11 lt olarak söyleniyor.

Motosikleti
    Kawasaki Er6n
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün servisten geldim ve ustaya bilhassa sordum bak ben e-5 e çıkıyorum 70-80 gidiyorum motorun rodajını bozmasın bunlar diye..

gene ilk söylediklerini söyledi bana;
    uzun süre aynı hızda gitme,
    80 den yukarı çıkma,
    motoru tam gaz kullanma.

söyledikleri bunlar.

bu arada bugün göztepe den kalktım 1. köprüden geçip taa perpa ya kadar gittim.oradan eminönü ve sirkeci derken harem e arabalı vapurla geçtim..vapurda cbf 500 ü olan bir abiyle birlikte geçtik karşıya.biraz ağır takılıyor gibime geldi

perpa nın orada feyizoğluna uğramıştım oradan fosforlu bant, ışıklı sibop, cant reflektörü şerit ve güçlü bir havalı korna aldım..gerçi korna pek tatmin etmedi ama
    yarın fotoları ekleyeceğim..

mutlu mesut evimin önüne bağlayıp örttüğüm motoruma yaklaşık yarım saat sonra parktan çıkan bir araba çarpıp devirmiş.. kapımı çalan çocuklar söyledi..
    düşünsenize o kadar özenip bezenerek baktığınız motora itin biri çarpıyor/deviriyor ve kaçıyor..
    sağ granajdan derin çizikler oluşmuş..
    onun da fotolarını çekip yollarım yarın..
    Kardeş çok geçmiş olsun ya bende üzüldüm baya bulup kafasını gozunu patlatmak lazım o herifinnnn!!!!!

Bende motorumu dun aldım ilk gezime cıktım cok iyidi

bide su camdan ses gelme olayına çözüm neydi yawwww

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı serkanzat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    osbourne cok uzuldum....
    gecmis olsun....
    Alıntı kasap35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun osbourne arkadasım.kimsenin kimseye saygısı kalmamıs bu ülkede insan durup kimin bu motor gerekeni yapalım falan diyende cıkmamıs anladığım kadarıyla..tekrar geçmiş olsun.
    Teşekkürler hepinize..Adam parktan çıkarken çarpıp motoru deviriyor ve tüyüyor hemen..Çevredeki motorumu tanıyan çocuklarda hemen bana haber verdiler işte..Bi indim baktım ki zatcığım yerde yana devrilmiş yatıyor..İnsan bi tuhaf oluyor..NEyse..

150_zat_ank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zat, vulture, rs200, dominar400
    slm arkadaslar dun arka lastigimi on lastikle aynı ebatta(110/90/12) metzeller le degiştirdim.. daha ilk gunu oldugu için fazla yormadım ama son suratte bes km ciwarında farketti 105 km gordum we daha gider gibiydi .. lastık deiştirilirken egzoz da bi patlak wardı onu da kaynak yaptırdım we eksilen yagını da tamamladım sesi durusu gidisi tamamen deişti.. 50 km ciwarında babamla yol yaptık babam 100 ben 80 kiloyuz, lastik buyudugu için sert girilen kasislerde lastik alttaki plastik camurluga degiyo ama onemli bişey deil gibi gorunuyo.. normalde en ufak kasiste altını wuruyodu iki kişiyle şimdi problem ortadan kalktı.. merak eden arkadaslara lastigi 60 lira bolu 4 taksıtle aldım we egzoz + yag için de 20 lira werdim.. benım zat 2004 model we yenı gibi oldu...
    fakatt gelelim aksam yasadıgım olaya; aksam yuksek bi kaldırımın yanında durdugumda kaldırım tarafından fazladan bi sıcaklık hissettim..elimi dokundugumda kayısın oldugu waryator muhafazasının el degmiyecek kadar cok ısındıgını farkettim. zaten 2-3 gundur kalkarken alt dewirlerde wuruntu yapıyodu.. muhtemelen içindeki bilyelerden diye tahmin ediyorum ama bakalım .. we bir ikincisi benzin akıtıyomuş motor..:( bunu da bu sabah deponun boş oldugunu gorunce farkettım.. daha once de depodan gelen benzin hortumum catlamıştı( 2 sene once) . baktıgımda bu sefer yerını bulamadım.. hiç waktim olmadıgı için ilgilenemedim we cıktım.. sizden ricam bu konuda bana yardımcı olabılırmısınız . zatımın her parcasını kendım sokup takabılıorum ama arıza tebiti konusunda tecrubesızım aksam gıttıgımde nereye bakmalıyım..?

Motosikleti
    Arkadaşlar geçen gün bizim mahalledeki motor tamircisiyle sohbet ediyordum. Benim zat bazı günler altına çok az benzin kaçırıyor, yani tamamen akıtmıyorda 10-15 cm lik bir alana çok az akıtıyor ve sadece arada sırada yapıyor. Geçen sene benzin hortumlarını değiştirmiştim. Bizim motorcuya bunu sorduğumda. Zatlar benzin hortumunu çabuk yıpratıyor dedi. sanırım geçen sene takılan hortumlarım tekrar değişecek.

Yani demem o ki eğer bana söylenen doğru ise hortumu değiştirdim artık akıtmaz düşüncesi ne yazıkki geçerli değil...
    Nerede bu hayatın restart düğmesi? Kasmaya başladı artık, Yeniden başlatmam lazım...

Motosikleti
    ZAT 150 - 2005
    Arkadaşlar geçen gün bizim mahalledeki motor tamircisiyle sohbet ediyordum. Benim zat bazı günler altına çok az benzin kaçırıyor, yani tamamen akıtmıyorda 10-15 cm lik bir alana çok az akıtıyor ve sadece arada sırada yapıyor. Geçen sene benzin hortumlarını değiştirmiştim. Bizim motorcuya bunu sorduğumda. Zatlar benzin hortumunu çabuk yıpratıyor dedi. sanırım geçen sene takılan hortumlarım tekrar değişecek.

Yani demem o ki eğer bana söylenen doğru ise hortumu değiştirdim artık akıtmaz düşüncesi ne yazıkki geçerli değil...
    Arkadaşlar hortumlarınızı değiştirirken orjinal hortumla değiştirmeyin. Sanayiden benzin için özel olan (yağ hortumu yada mazot hortumu değil bu önemli) bezli hortumlardan alın. Böylece bir daha uzun süre sorun yaşamazsınız. 2 sene önce benim hortumda yırtılmıştı. Bir gün geldim depo kupkuru. Gittim bir bidon benzin aldım depoya boşalttım alttan olduğu gibi yere Bende gidip sanayiden bezli benzin hortumu aldım tüm grenajı söktüm ve bütün hortumları bu hortumla değiştirdim.
    2 senedir hortum derdim kalmadı.

AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ARKADAŞLAR;

ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN....

BENZİN DEPOSU; 11LT + 2 LT'dir... benim, 12,5 lt doldurduğum zamanlar oldu!!!!!!!

Motosikleti
    ramzey qm 250
    mrb arkadaslar benim zat benzin kokuyor ama akıtma yok acaba çatlak patlak biyermi var.sizin hortumlar delinmeden önce benzin kokuyomu yoksa bi andamı patladı.

Motosikleti
    Kawasaki Er6n
    Alıntı monerr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar hortumlarınızı değiştirirken orjinal hortumla değiştirmeyin. Sanayiden benzin için özel olan (yağ hortumu yada mazot hortumu değil bu önemli) bezli hortumlardan alın. Böylece bir daha uzun süre sorun yaşamazsınız. 2 sene önce benim hortumda yırtılmıştı. Bir gün geldim depo kupkuru. Gittim bir bidon benzin aldım depoya boşalttım alttan olduğu gibi yere Bende gidip sanayiden bezli benzin hortumu aldım tüm grenajı söktüm ve bütün hortumları bu hortumla değiştirdim.
    2 senedir hortum derdim kalmadı.
    Dostum sen iki senedir kullanıyomusun bu motoru maşallah diyelim yawwww

benim daha iki gun olduuuu bi ayna ayarını yapamadım yanlız bide bu cam ötmesini....

Motosikleti
    ZAT 150 - 2005
    Alıntı ilkeraln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum sen iki senedir kullanıyomusun bu motoru maşallah diyelim yawwww

benim daha iki gun olduuuu bi ayna ayarını yapamadım yanlız bide bu cam ötmesini....
    2005'in ağustosundan beri kullanıyorum.
    Sıfır aldım 12000 km ye yaklaştı.

Nerdeyse 4 sene oldu Görsen sıfır sanırsın. Bakınca bağ...

150_zat_ank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zat, vulture, rs200, dominar400
    kasap35 kardeşim aynen oyle oldu yaa.. sen soyleyınce dank etti kafama. babam 2-3 gundur hafıf bı benzın kokusu war diyodu, ben de benzin deil de yag yakıyo olabilir diyodum we sanırım benım kı benzın pompasının ordan biyerden kacırıyo depodan deil.. dikkatli ol..

Motosikleti
    Kawasaki Er6n
    Alıntı monerr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2005'in ağustosundan beri kullanıyorum.
    Sıfır aldım 12000 km ye yaklaştı.

Nerdeyse 4 sene oldu Görsen sıfır sanırsın. Bakınca bağ...

maşallah maşallahhhhh benim cam feci otüyo sen naptın oraya bişe mi koydunnn....???

Motosikleti
    ZAT 150 - 2005
    maşallah maşallahhhhh benim cam feci otüyo sen naptın oraya bişe mi koydunnn....???
    Ben zamanında camın altına çift taraflı bant yapıştırıp vidalarını sıkmıştım.
    Ses oldukça azaldı ama tam kesilmedi.
    Beni fazla rahatsız etmiyor. Kaskın içinden duymuyorum zaten.

Ahmet Erşen'in bahsettiği kapı/cam fitili uygulaması daha güzel olur gibi geldi bana ama.
    Bir dene istersen. Onların biraz inceleri var.

Motosikleti
    Kawasaki Er6n
    denerim ya bide eski baslıklara bi bakim vardır orda biseler

valla ben şimdilik keyfini suruyorum sorun yasamam insallah titiz adamım zaten yasarsamda gider yaptırırız cok sevdim ben motorumu bide tahminimden birazcık agırrrrr

iskenderunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xmax 250
    hakkaten haa aynalarda herkeste sorun var galiba değilmi. az nişe dönderice boşa geliyo vida gevşemiş gibi sonra diğer tarafa sıkınca düzeliyor

yoksa sadece bende mi var

Motosikleti
    Kardeş çok geçmiş olsun ya bende üzüldüm baya bulup kafasını gozunu patlatmak lazım o herifinnnn!!!!!

Bende motorumu dun aldım ilk gezime cıktım cok iyidi

bide su camdan ses gelme olayına çözüm neydi yawwww

Ön cam için benim çözümüm bu şekilde:
    Hocam ben kendi çözümümü anlatayım istersen.

Ön camı söküp. İşaretli yerlerden.

Şu ürünü yapıştırdım. camı taktım. ve ses kesilmişti.

Ahmet Abimiz de burada faydalı bilgiler vermiş.
    Alıntı Ahmet Erşen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüm ZAT çı arkadaşlara merhaba...

15 gündür forma giremiyorum..Çeşmeye internet bağlattım fakat bu seferde bilgisayarı çoçuklara kaptırdım..Neyse babalık ağırlığımı kullanarak dün akşam oturdum iki saat yazdım tam forma gönderdim buseferde şifre işteyip beni formdan attı..Tekrar şifre verip foma girdim buseferde iki saattir yazdığım yazı yok oldu..Zaten şu bilgisayar denen nesneyle birtürlü anlaşamadım gitti...Bende saat zaten 12 olmuştu, birdaha yazmayı gözüm yemedi..Yattım..

Arkadaşlar 15 gündür giremediğim formu kaldığım yerden okudum hem üzüldüm hem sevindim.....

Üzüldüm...Çünkü..Serkan , Sero 81 , Şafak 112 ve Tek izmirli Aliço
    motorlarını satmışlar.....hayırlı olsun..Allah gönlündekilerini versin....

Sevindim ..İzmirden 2 arkadaş kasap 35 , Enis 51 , ve İlkeraln arkadaşlar aramıza katılmışlar hayırlı uğurlu olsun...Kazasız ve zevkli sürüşler......

Bu arada ehliyetini alan ,,,,, mondialci...osborn ...ve Sinanferah 05
    ' u tebrik ederim hayırlı olsun kazasız sürüşler dilerim.......

Ayberk,,sanada geşmiş olsun ZAT ın sıfır km oldu. Tüm parçaları yenilendi.. 20.000 km ile formun liderliğini üstlendin..Ama anlaşılan sende motorunu değiştirmeye niyetlisin..ege taraflarına gezmeye gelirsen beni ara tüm arkadaşlarla beklerim..

Engin ,,seninde bu arada yeni işin hayırlı olsun..Yeni ,işinde kolaylıklar dilerim...

Şimdi birazda şikayetler konusunda bilgiçlik taslıyayım.....

Motorun titreme olayı......Motordaki titreme direk olarak tekerleklerden kaynaklanmaktadır...Bendede vardı çok kontrol ettim çantın tornasında da hata var ama esas salınınm yaptıran üzerindeki orjinal DURO marka lastiklerden kaynaklanmakta..Bende motoru sehpa üzerine aldığımda lastik sanki getliymiş gibi salınım yapıyordu.Yani lastik tam bir çember gibi değil. sanki çenberin üzerinden basılıp eğriltilmiş gibi 2 . 2,5 cm
    salınımlı dönüyordu.Buda motorda tireme yapıtordu..Ben yakın zamanda orjinal lastiği IRC 120 / 70 / 12 ile değiştirdim sorun kayboldu..Şimdi sehpa üzerinde kontrol ettiğimde lastik sıfır salınımla dönüyor.. Jant oldukça kalın aliminyum kolay kolay eğrileceğini zannetmiyorum . Eğilmesi için , Allah korusun kötü bir kaza geçirmek lazım...Janttan olsa olsa Balansile ilgili titreşim sorunu çıkabilir......??????????....Fakat bir titreşim daha var onu elciklerde hissediyorum..Varyatör kayışının çalışması esnasında oluşan titreşimden kaynaklandığını sanıyorum.....

Ön siperliğin ses yapması....

Çoğu arkadaşımız siperlikten gelen titreşim sesini sadece öndeki şeffaf pleksiglasa bağlıyorlar ... Oysa ona bağlı olarak ayni ses üç dört yer daha veriyor.. 1. ön göğüslüğün sağ ve solundaki siyah yıldız vedaların gevşemesi...2 .Siperliğin altındaki siyah yıldız iki vidanın gevşemesi ...3. sağ ve sol sinyallerin alt ucundaki ön grenaj üçgeni tırnaklarının , ön grenaja girmiş olduğu yerdeki titreşmesinden kaynaklanmaktadır.Genellikle ince olan tırnaklar en ufak bir darbede kırılırlar ve titremeye başlarlar....4 .Yine ön üçgen grenajın iki far camının önde birleştiği yerdeki tırnağın titreşiminden kaynaklanır...5 . son olarakta pleksiglas siperliğin ön grenaj üçgeninde oturduğu yerde grenaj ile yaptığı temas ile titreşmesinden kaynaklanır...Eğer siperlerin somunlarının bulunduğu kauçuklar çatlamış ve
    yırtılmışlar ise , en basitinden alacağınız 14 adet küçük çeşme kauçuğu ve yedi adet metrik 5 somun ve rondela ile bu sorunu halledersiniz...Siperliğin altına ve somunun altına birer küçuk çeşme kauçuğu koyup rondela ile somunu sıkın. .Siperlikteki ses probleminin kalmadığını ve çok kolay halledildiğini göreceksiniz..Zira siperliğin altına koyacağınız diğer seyler siperliğin siyah boyasını almakta ve şeffeflaştırıp çirkin bir görünüm olmaktadır..
    Grenajdaki titreşimleri iki parça arasına , çift taraflıyapışkan şeffaf bant koyarak titreşimi engelleyip yapışmasını sağlıyabilirsiniz...

İyi günler dileğiyle,

Kazasız , Masrafsız ve zevkli sürüşler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:58 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:50 PM ----------

hakkaten haa aynalarda herkeste sorun var galiba değilmi. az nişe dönderice boşa geliyo vida gevşemiş gibi sonra diğer tarafa sıkınca düzeliyor

Arkadaşlar belki biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için söylemiş olayım.
    Aynalarda elimle tuttuğum plastiği yukarı kaydırınca altında bir somun var oradan çok kolay ayar yapılabiliyor.

Motosikleti
    ZAT 150 - 2005

Benim de 1 aynam sürekli gevşiyordu. Kol ile ayna başının birleştiği mafsaldan.

Aynayı ayarlayıp japonu bastım Sorun kalmadı.

Yolda giderken sürekli düzeltmek zorunda kalıyordum. Şimdi ayna problemini unuttum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler