Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    karpatkurdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    asya 150t1
    motosıkletını sıfır aldın galıba benımde 151 rs var ılk başta çok yakar sonra duşer sakın ayar yaptırma eger 2cı el aldıysan ayar yaptır çok yakıyo

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ahmet bey merhaba; bende zat'ımı 1 ay önce aldım. 2.el ama güzel ve bakımlı... benzin ibresi sıfırın üstündki kısa kırmızı çizgiye geldiğinde depoyu devamlı full'üyorum. 22 ytl yada 22,30 ykr tutuyor...22 ytl'lik benzinle 168 km gidiyorum,dahada gider ama ben hep kısa çizgide dolduruyorum. ancak benimde aklıma takılan sorular var; 22 ytl'ye 6lt civarı benzin dolduruyorum,fakat zat'ın deposu 11lt !!! 5 lt fark var ve ibre 0 'ın üstünde... 6 lt'yle 168 km yaptığıma göre 5 lt'yle 140 km yapmam gerekiyor!!!! sizce bu mümkünmü????? pratikte doğru gibi ama teorikte sınıfta kalıyor galiba...1 depo benzinle 300 km eder... yorumlarınızı bekliyorum,teşekkürler...

Ahmet Erşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    Cevap : KARPATKURDU ..

Teşekkür ederim.....

Zat ım 0 değil 5500 Km de . sizin motorunuz 151 rs .. inceledim ...
    silindir hacmimiz ayni senin motorun ile kg ve hacim farkı var zata göre daha az yakması lazım . senin yakıt tankın 6.3 Lt zatın yakıt tankı 13 Lt yakıtına göre depo koymuşlar mantıken zatın yakıtı fazla ama bukarıdarda bana normal gelmiyor....
    İnşaalah mesajlardan ortalamayı bulurum.....

stunt_rider_35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K 1200 R
    Alıntı Ahmet Erşen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    stunt-rider-35 ..

Önce bir miktar rolantıyi artttıtr..sonra selenin altındaki hava filitrelerini temizle..

leo7 ...

Ben ocak ayında 150 zat ı aldım noter masrafım 158.93 ytl oldu .birkaç notere telefon ettim fiyat aldım. pazarlık etmek gerekiyor.Senden fazla almışlar....
    arkadasım öncelikle yardımcı oldugun için tşekkürler. daha önce hepsini denedim yine sonuc aynı.bunun dışında baska neler olabilir? yardımcı olursan sevinirim.

Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    Cevap : AYBERK..

Teşekkür ederim AYBERK ..

ZAT ın benzin deposu 11 litre olarak geçiyor . El kitabını okursanız yedek 2 litrelik bir deposu olduğunu söylüyor .Tabiiki ayrı bir depo değil .Ayni depo içinde benzin göstergesi onu algılamıyor . Motorlu vasıtalarda Benzin göstergesi kırmızıya geldiğinde mutlaka onu en yakın benzinciye götürecek benzin bulunur.Bu en az 50 KM dir.

Yani sizin benzin göstergeniz birinci kırmızıya geldiğinde daha en az 5 Lt + 2 litre yedek benzininizle birlikte 7 litre benzininiz olmaktadır. Buda yaptığınız Km kadar kilometre yapacağınızı gösterir.

Yani 13 Lt benzin ile 13 Lt / 4 Lt en az 300 Km yapacaksınız demektir.

Tabi ben 100 Km de 6 Lt. yaktığıma göre ancak 22o Km yaparım.
    yani ben size göre fazla yakıyorum demektir.....

Sizlerde iyi bilirsiniz... Kişiden kişiye yani kullanım farkına görede yakıt tüketimi çok farklılık gösterir . Ani ve hızlı kalkışlar, çok dur kalklar , iki kişi binme , normal hızın üzerinde gitme..en az % 20 , 30 farkeder...

Selamlar . keyifli ve Kazasız sürüşler..

CEVAP... SUTUND--RİDER 35

Karbürator ayarıdanda yapabilir...Hava ayarında veya benzin ayarında bir ayarsızlık olabilir..Bunu iyi bir ustanın yapması lazım..Fakat karbüratörü elletmeden önce bilmiyorun kaç oktan benzin kullanıyorsun .. Ben shell in 98 oktanını kullanıyorum.. En ucuz yol o . Bir depo doldur ve dene .....

Selamlar...

stunt_rider_35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K 1200 R

CEVAP... SUTUND--RİDER 35

Karbürator ayarıdanda yapabilir...Hava ayarında veya benzin ayarında bir ayarsızlık olabilir..Bunu iyi bir ustanın yapması lazım..Fakat karbüratörü elletmeden önce bilmiyorun kaç oktan benzin kullanıyorsun .. Ben shell in 98 oktanını kullanıyorum.. En ucuz yol o . Bir depo doldur ve dene .....

Selamlar...
    98 oktanlı yakıt kullanıyorum diğer söyledigin ihtimalleride göz önünde bulunduracağım. yardımların için teşekkürler kazasız sürüşler

Motosikleti
    ZAT 150
    Herkese Merhabalar ..

Dişli kutusunun yağını değiştirdim 40 - 50 Km yoldan sonra evin önünde motoru kitlerken baktım arka teker ve cant bütün yağ olmuş.Ertesi gün Tekeri ve cantı temizledim nereden akıyor diye baktım , akan yeri bulamadım.Yağ boşaltma tapasını ve conta vidalarını sıktım ve tekrar 20 Km yaptım Yağlanma cok azdı. Yağını tamamladım tekrar motorla turladım yine tekerlek ve cant yağ içinde idi.Servise gittim yağ keçesi patlamıştır dediler 5000 Km de kauçuk keçe patlamaz dedim dişli kapağı contasından olabilir dediler rotar kısmını söküp yeni conta taktılar şimdi dişli kutusu altı kup kuru oldu ve durduğu yerde de yağ damlatmıyor. Cezası ( 25 Ytl )

Kafama takılan ikinci konu şehir içi Benzin sarfiyatı 20 Ytl benzin ile 120 Km.Yani Km.de 24 kuruş , yani 100 Km 6 Litre . El kitabında 100 Km
    2.8 Lt. Hadi 3 litre tüketimi var diyelim ( 50 - 60 Km sabit hızda ve pistte tek kişi yapılan ölçüm ) Şehir içinde kullanımda % 35 yakıt artışı olsa kaba hesap 4 litre yakar buda km. de 13 kuruş demektir ben 20 kuruş yakıyorum.....

Siz ZAT larınızın yakıtını ölçtünüzmü ne kadar yakıyor benimkindemi bir anormallik var ? Şehir içi ve şehirdişi yakıtını ölçen varmı ? veya buna bir çare bulan varmı bilgilendirirseniz memnun olurum.....

( 97 model bir RENAULT EUROPA m var şehirdişı Km. de 20 kuruş yakıyor 1400 cc lık dört piston = ZAT 150 cc tek piston ayni yakıtı yakıyor )

ZAT kullanıcıları Görüşlerinizi bekliyorum......

Teşekkürler...
    Benim zat 20 ytl ye 150 km yapıyor

kankı10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zat150
    bende zat kullanıcısıyım arabadan bir farkı yok gibi,motorun butu bakımlarını yaptırdım bende de snın gibi yağ sorunu vardı keçe dediler açıp baktılar vidalrı gevşemiş sıktılar ve oldu not:ücret 10 ytl.bende cevap beklıyorum bencede çok yakıyo.

98 oktanlı benzinler ateşlemeden dolayı motoru fazla yıpratıyor diyorlar; eksikte yazmış olabilirim... ben shell 95 kullanıyorum,gayet memnunnum. ahmet bey cevap için teşekkürler; acaba yaşınızı öğrenebilirmiyim,ayrıca istanbul'damı ikamet ediyorsunuz...aynı ad-soyad'ta tanıdığım biri daha vardı...ama sanırım siz o değilsiniz.bilgilendirirseniz sevinirim;teşekkürler.

Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    Herkese merhabalar ....

CEVAP : LEO 7

Senin motor normal yakıyor .Km de 13.5 kuruş ..El kıtabına göre yakmış olsan 10 kuruş yakacaksın ..Buda imkansız..
    Onun için bol bol dua et.

CEVAP : Kankı 10

Ben servise götürmeden önce kendim vidaları sıktım fakat benimki dişli contasından kaynaklanıyordu, yeni conta taktılar sızıntı bitti.Yaparlarken dikat ettim bundansonra kendim hallederim çok kolay..
    Zaten 6 veya 7 vidası olan üzeri mondial yazılı varyasyon kutusu vidalarını
    çıkardınızmı hem hem varyosyon kayışına hemde debriyaja ulaşıyorsunuz.

CEVAP : AYBERK

Ayberk 58 yaşındayım sitede yazışma yapan en yaşlı üye olabilirim..Ehliyetimi 1967 yılında aldım ve o günden beri kullanıyorum gençliğimde normal ehliyet ile motorsiklet kullanılıyordu fakat daha sonra maliye ye ve soför kurslarına gelir olsun diye değiştirdiler.Bizim zamanımızın en popüler motorları Vespa ve Java idi.Bu kadar çok motor ve çeşit tabiki yoktu......

Adım iki isimli Ahmet Erşen İzmir li ve izmir doğumluyum.Erşen ismi çok fazla yok resmi daireler dışınde Erşen ismini kullanıyorum..Ama dediğin gibi benzerlik olabilir.. Siteye kendi ismim ile üye oldum..

Benzindeki oktan olayına gelince Motor elektronik ateşleme olduğu için avans ayarını kendi yapacaktır.95 veya 97 - 98 tamamen motorunuz ve sizin aranızdaki diyalog ile ilgilidir..Yani motorunuzu devamlı dinlemeniz gerekir..
    Aşagıda yazdığım konuya girip okursanız daha iyi anlarsınız.

GOOGLE la girip (yüksek oktan nedir ) diye yazıp tuşlayın.Konu ile ilgili yazıları okursanız bilgileneceginizi zannediyorum..Karar sizin olacaktır..

İyi Akşamlar......

melocann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YaMaHa YzF R25
    arkadaşlar aranızda mt125 kullanıcı yokmu biraz bilgi istedim ama kimse yardımcı olmadı
    kendini bişey zannedenlere uyuz oluyorum:

bilmiyorlar ki bugun bana yarın sana

Ahmet abi tekrardan merhaba; cevap için teşekkürler. 1-dediğin gibi isim benzerliği var,2- bence hiçte yaşlı değilsin,orta yaş desek daha doğru olur.MAŞALLAH.... 3- benzin,motor vs. konularını dediğin gibi araştıracağım... görüşmek üzere;iyi günler...

Motosikleti
    ZAT 150
    Alıntı melocann adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar aranızda mt125 kullanıcı yokmu biraz bilgi istedim ama kimse yardımcı olmadı
    Arkadaşım burada genelde zat kullanıcıları var. mt125 kullanıcıları çok nadir msj atıyorlar. Forumda başka hiçbir markada olmayan şey 125mt ve zat ta yapılmış ve aynı başlık altında toplanmış. Ben hala bunun nedenini anlayabilmiş değilim. Anlayan varsa beri gelsin...

melocann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YaMaHa YzF R25
    Alıntı gurseltekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım burada genelde zat kullanıcıları var. mt125 kullanıcıları çok nadir msj atıyorlar. Forumda başka hiçbir markada olmayan şey 125mt ve zat ta yapılmış ve aynı başlık altında toplanmış. Ben hala bunun nedenini anlayabilmiş değilim. Anlayan varsa beri gelsin...
    eyvallah saol hocam ilgilenmen bile yeter
    kendini bişey zannedenlere uyuz oluyorum:

bilmiyorlar ki bugun bana yarın sana

Forumdan Uzaklaştırıldı Dharma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    08 CBR 125R (tabiğki siyah!!)
    Fırsat!! Mondial ZAT 750 YTL
    Motoru yağsız kullanımdan yatak sardı 350 - 400 ytl masrafı var!!

başka hiç bir masrafı yok.. parçaları değişince motor 0 gibi olucak..

takas olur..
    2005 üzeri siyah veya gri YBR 125 ile..

750 YTL istiyorum

cep 533 392 29 12
    iş 232 465 14 15

Can VARGÜN

sahibinden ilan no: 7812973

BOO_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG tour ‘22, Xmax 250 '19
    Zat'cı arkadaşlar, bu yağ konusuna aman dikkat edin. şu veya bu sebebten tüm motorlar yağ eksiltebilir (bırakın mondiyi passat,golf, corolla bile!) yağını arada bir kontrol edin mutlaka, yaklaşık 1 dakikanızı alır ve motorunuzu kurtarır.

Dharma'yı okuyunca aklıma geldi...
    B00_74
    Önce denge, hayatınızı dengeleyin !!!

Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    [B]Evet ZAT çı arkadaşlar YAĞ konusu çok önemli :

Motorun içinde zaten 0.750 Lt yağ var conta sızıntısı , buharlaşma ve motorun Km sine göre segmanlardan kaçırma olasıllığını düşünür birde hiç yağına bakmazsak.[B]Dharma arkadaşımızın başına gelen herkezin başına gelebilir.

Sevis için moturu götürüyoruz usta yağını değistir diyoruz.Nasıl bir yağ kullanıldığını biliyormusunuz.Piyasada 1 Lt 5 Ytl den 19 Ytl ye kadar kağ var .Ustanın daha fazla kar etmek için en ucuz yağı kullanmıyacağı ne malum.Zaten yağı 10 . 11 yaşındaki cocuk değiştiriyor.Sizie verilen EL KKİTABIN da yağın nasıl değiştirldiğini gösteriyor .Bunun için al aletleride verilmiş....

Eğer siz değiştiremiyorsanız bile gidin hiper marketlerden normalmi ?, performansmı ? yoksa sentetik mi alırsınız karar verin . 1 Lt yağ alın usta değiştirsin sadece işçilik verirsiniz. Hiç olmassa Ne yağ koyduğunu bilirsiniz.

1 Lt yağ ile Motorun Tüm Yağ değişikliğini yaptırabilirsiniz..

LÜTFEN KULLANIM KİTABINI OKUYUNUZ........

Selamlar kazasız ve keyifli sürüşler.

arkadaşlar eski bir atasözü neder bilirsiniz; bakarsan BAĞ, bakmazsan DAĞ olur... doğru söze ne denir...

'' önce emniyet sonra hareket!!! ''

Motosikleti
    ZAT 150
    Arkadaşlar motorunuza hangi benzini koyuyorsunuz?

Ben ilk günden bu yana 95 oktan koyuyorum.

Forumda bikaç msj da yüksek oktan bizim motorlara göre değil falan demişlerdi o yüzden. ama bakıyorum 98 oktan koyanda var süper benzin koyanda var.

sizlere sorum acaba hangisi daha iyi olur.

ByPRoMiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MondiaL 150 Zat + honda 150 cbf
    SeLamLar Bende de MondiaL 150 zat var hiç memnun degiLim ama mecbur oLdugum için 3 senedir kuLLanıyorum benzin alacakSanız ben petroL ofisini tavsiye ederim sanki daha cok götürüyor gibime geLiyor birde 95 oktan oLsun aLdıgınız Benzin saygıLar..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler