Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

BMW F650 GS / Dakar Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    uğuR1000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS-R 1150 GS-R 1200 GSAK1200 LT-R 1200 GS
    bartu35 ,bence vakit ayırıp geçmiş sayfalara bir göz at aradığın bütün cevapları bulacaksın.
    UĞUR 4 Teker hatunumun istediği yere,2 Teker burnumun dikine gider

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bartu35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Motor 150T
    baktım fakat bulamadım yardımcı olabilir misiniz ?

Wintermute - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS Dakar
    Bartu, km bence çok yüksek değil, problem çıksa çıksa su pompasından çıkabilir. Onun dışında alacağın motorun durumu da çok önemli tabi.

naregatsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200 GS
    Motosikletini satmak isteyen yada önerebileceğiniz 650 gs varsa beğenirsem almak isterim.Kendimde su an gs kullanıyorum babama bakıyorum.2004 ve üzeri tercihimdir.

Motosikleti
    uzun zamandır ilk defa 100 km de 3.5 lt yaktırdım. kaplumbağa hızında kullanınca oluyo,max 110 la
    bartu takma kafana fiyatı uygunsa km si gerçekse al derim ,zaten 50 bindeki bi gs çıkaracağı bütün problemleri çıkarmış ve tamiri yapılmıştır.çok çok benzin filtresi ister.belkide lastik.

Motosikleti
    F 650 GS Dakar
    Alıntı uğuR1000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun zamandır ilk defa 100 km de 3.5 lt yaktırdım. kaplumbağa hızında kullanınca oluyo,max 110 la
    bartu takma kafana fiyatı uygunsa km si gerçekse al derim ,zaten 50 bindeki bi gs çıkaracağı bütün problemleri çıkarmış ve tamiri yapılmıştır.çok çok benzin filtresi ister.belkide lastik.
    Aynen!

Bartu35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Motor 150T
    Çok teşekkür ederim arkdaşlar hayırlısı ile bu hafta alıyorum zaten tanıdıgım birinin motoru ustamızda tanıdık yakınımız aldıktan sonra resimleri bilgileri paylasırım

apn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS DAKAR
    Merhaba bu motoru almadan önce dikkat edilmesi gereken temel noktalar.
    1. 30.000 km civarı gidon bilyelerinin değişimi
    2. 35.000 km civarı devirdaim pompası tamir takımı değişimi
    3. 50.000 km civarı benzin filtresi ( motor sağlığı için kesinlikle orjinali ile değişmeli)
    Bu değişimler kesinlikle şart olup eğer değişmemiş ise kişiye açacağı masraf ortalama olarak işçilik dahil 1.000 TL civarıdır.
    Tabi bunların dışında standart olan yağ ve hava filtresi ve yağ değişimi, zincir dişli durumu, lastik v.s gibi sarf malzemelerde motorun durumuna göre değerlendirilmelidir.
    Bu masraflar standart olup her genç F 650 gs in başına gelebilir .

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Alıntı apn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba bu motoru almadan önce dikkat edilmesi gereken temel noktalar.
    1. 30.000 km civarı gidon bilyelerinin değişimi
    2. 35.000 km civarı devirdaim pompası tamir takımı değişimi
    3. 50.000 km civarı benzin filtresi ( motor sağlığı için kesinlikle orjinali ile değişmeli)
    Bu değişimler kesinlikle şart olup eğer değişmemiş ise kişiye açacağı masraf ortalama olarak işçilik dahil 1.000 TL civarıdır.
    Tabi bunların dışında standart olan yağ ve hava filtresi ve yağ değişimi, zincir dişli durumu, lastik v.s gibi sarf malzemelerde motorun durumuna göre değerlendirilmelidir.
    Bu masraflar standart olup her genç F 650 gs in başına gelebilir .
    benim anlamadığım bu gidon bilyelerini falan nasıl bozuyorlar o kmde? hani arazi yahut teker denemeleri falan yapılması lazım bozulması için o konik rulmanların.Benim motor 60küsürbinde geçen ön düzeni dağıtıp amortisör keçelerini söktüğümde kontrol ettim hiçbir sıkıntısı yoktu (en ufak bi boşluk dahi) kaldıki bendeki 13 yaşında?
    ANGARAJ

Motosikleti
    apn kardeşime çıkacak hasar,yada tamirat konusunda katılıyorum ammaaa fiyat olarak çok uçmuş. neden??
    1-gidon bilyasını değişmek lastik değişmekten kolaydır ve en markalısı en alası sanayide çifti 30 tl borusanda 130 tl civarı.
    2-devirdaim pompasının tamır takımı borusanda 120 tl komple.sanayiden sadece iki keçe alarak değişirse benim yaptığım gibi işçilikle 60 tl olur max.kimsede orjinalinin yerini tutmaz demesin 10 bin oldu bile.
    3-benzin filtremde 35.000 de değiştim şimdi 52 binde ww golf filtresi taktım 4 barlık küçük bir ayarla 3.5 bara düşürdüm motorun sağlıkla ilgili bi şikayeti yok 52 bin oldu. üsteki mesajımda yazıyor yakıtım, ha bu filitrede 35 tl
    bakalım ne ymiş masraf
    150:yağ ve filitre
    40:su keçeleri ve gidon bilyaları
    35 :benzin filitresi
    150 :toplam işçilik
    ------
    375 tl neresii 1000 tl neresi. 8-10 yaşında bir motora biniyosan kendi kendinin ustası olma vakti gelmiştir bence.yunus gidon bilyeleri bakınca bozuk değil gibi duruyo ama ince ince tıkırdıyo sinir oluyo insan.
    GaCCaLL bunu beğendi.

apn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS DAKAR
    Yahu doğru arkadaşlar bende kendi tamiratımı kendim yapıyorum ve çok ekonomik olarak halloluyor. Yukarıda yazdıklarım en en en maksimum fiyatlar hani alacak kişi bilmeye bilir ustaya mahkum olabilir diye düşünüp yazdım. Zamanında bende bilmeden 3 kuruşluk işlere maalesef dünyanın parasını vermiştim. Günümüzde de sizlerde bilirsiniz ki maalesef müşteriyi yolunacak kaz gözüyle gören yerler olduğu için alacak arkadaşlar sonradan şok olsun istemedim Gidon bilyesi sorunu illaki olacak diye bir şey yok tabi ama genel olarak çıkan kronik sorunlar listesinde var. Benzin pompası sorun çıkartmaya bilir ama kitapta değişmesi tavsiye ediliyor BMW nin en iyi yanı yedek parçalarının diğer markalar ile uyumlu olması, benzin filtresi gibi. Ama bilmeyen arkadaşlar ve maalesef cahil ustanın eline düşüldü mü basıncı çok farklı bir başka bir parça taktırıp sonradan üzülmemeleri.

Mesela zamanında bana çıkarılan fiyat:
    Gidon bilyaları değişimi işçilik dahil: 250 tl ohh yarasın
    Devirdaim tamir takımı değişimi işçilik parça ve yağ değişimi dahil: 500 tl civarı ooh ( gerçi bende 2 kere yağ değişmek zorunda kalmıştım su yağa karıştığı için :(
    Boru san yakıt pompası :240 tl

Ben yandım eller yanmasın misali
    İşin aslı bu değişen parçalar işten biraz anlayan birisi için çok çok ucuz hallolabiliyor.

Herkese merhaba,

Ben de yeni bir motosiklet alma peşindeyim. yaklaşık 6 ay (yaklaşık 5000km) YBR125 kullandım. Sonra sattım onu. Ondan önce de biraz Scooter tecrübem var.

Motoru sattıktan sonra, sattığım arkadaşla giderken (ben artçı) bir kaza geçirdik ve sağ bilek kemiğim kırıldı. Ben yaza motosiklet alayım derken hayaller biraz suya düşmüş gibi olmuştu. Kolum iyileşince (2 ay önce çıktı alçı) biraz biraz kullanmaya başladım. Motoru mıcıra kaptırdığımız ve dönerken düştüğümüz için biraz korkum da var tabi. En son DL650'ye bindim artçı olarak ve o konforu görünce tekrar motosiklet alma hevesim arttı.

Konuya gelirsek;

Bu yaz kolum daha kuvvetlensin istiyorum o yüzden alma peşinde değilim ama kışa doğru bir motosiklet almak istiyorum. Önceden planım yazın Honda CBR250R almak idi. Fakat DL650'ye bindikten sonra DL650 almak geçti içimden. Onun yerine bana F650GS al dendi hep. Ben de burada yazılmış bütün yazıları okudum. Gerçekten çok yararlı bilgiler var.

Fakat karar veremedim hala. Sizce 125lik motosikletten 650liğe geçme 250lik al mı dersiniz. F650GS iyi olur mu dersiniz. Tabi burada işin içine 0 Honda CBR250R almak (10bin lira) ya da 2. el 12-15 bin arasına 2004 model ya da daha yeni bir F650GS almak var.

Uzun geziler yapmayı çok istiyorum. Ybr125 ile bile mümkün olduğunca dağ bayır gezmeye çalıştım. Normal asfaltta da gezmeyi seviyorum. Şu durumda da F650GS yi kendime uygun gördüm.

Yine de sizlere sorayım istedim. Sizce 2. el 40bin km civarında 2004-2006 model bir F650GS mi almak mantıklı yoksa 0 Cbr250r alıp sonra f650gs ye geçmek mi? Beni düşündüren cbr250r'nin Türkiye'ye gelen modellerinde ABS yok.

Umarım sorunsuz bir f650gs bulabilirim. Bir de kışa doğru fiyatlarda azalma olur mu? Yılda kaç km normaldir?

Teşekkürler

canekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC700x
    Alıntı archimonde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

Ben de yeni bir motosiklet alma peşindeyim. yaklaşık 6 ay (yaklaşık 5000km) YBR125 kullandım. Sonra sattım onu. Ondan önce de biraz Scooter tecrübem var.

Motoru sattıktan sonra, sattığım arkadaşla giderken (ben artçı) bir kaza geçirdik ve sağ bilek kemiğim kırıldı. Ben yaza motosiklet alayım derken hayaller biraz suya düşmüş gibi olmuştu. Kolum iyileşince (2 ay önce çıktı alçı) biraz biraz kullanmaya başladım. Motoru mıcıra kaptırdığımız ve dönerken düştüğümüz için biraz korkum da var tabi. En son DL650'ye bindim artçı olarak ve o konforu görünce tekrar motosiklet alma hevesim arttı.

Konuya gelirsek;

Bu yaz kolum daha kuvvetlensin istiyorum o yüzden alma peşinde değilim ama kışa doğru bir motosiklet almak istiyorum. Önceden planım yazın Honda CBR250R almak idi. Fakat DL650'ye bindikten sonra DL650 almak geçti içimden. Onun yerine bana F650GS al dendi hep. Ben de burada yazılmış bütün yazıları okudum. Gerçekten çok yararlı bilgiler var.

Fakat karar veremedim hala. Sizce 125lik motosikletten 650liğe geçme 250lik al mı dersiniz. F650GS iyi olur mu dersiniz. Tabi burada işin içine 0 Honda CBR250R almak (10bin lira) ya da 2. el 12-15 bin arasına 2004 model ya da daha yeni bir F650GS almak var.

Uzun geziler yapmayı çok istiyorum. Ybr125 ile bile mümkün olduğunca dağ bayır gezmeye çalıştım. Normal asfaltta da gezmeyi seviyorum. Şu durumda da F650GS yi kendime uygun gördüm.

Yine de sizlere sorayım istedim. Sizce 2. el 40bin km civarında 2004-2006 model bir F650GS mi almak mantıklı yoksa 0 Cbr250r alıp sonra f650gs ye geçmek mi? Beni düşündüren cbr250r'nin Türkiye'ye gelen modellerinde ABS yok.

Umarım sorunsuz bir f650gs bulabilirim. Bir de kışa doğru fiyatlarda azalma olur mu? Yılda kaç km normaldir?

Teşekkürler
    Selamlar,

F650GS sahibi değilim ancak fikirlerimi belirtmek isterim.

Kullanım tarzınızı ele alırsak ve bütçeniz maksimum 15 olacaksa f650gs gerçekten başarılı bir tercih sebepleri :
    -yakıt ekonomisi
    -abs fren sistemi
    -yerden yüksekliği
    -enduro lastiklerle bozuk yollarda kullanabilme
    -uzun yol için sele konforu (sürücü de artçıda)
    -rahat sürüş pozisyonu
    benim gözümde tek eksi şu olabilir: kimilerinin uzun yolculuklarda rahatsız olduğu kiminin olmadığı kişisel bir görüş olan belirli bir sürat üzerinde tek silindirin neden olduğu titreşim. ama dediğim gibi göreceli bir kavram.

bakımlarının uygun yollarıda burada bolca anlatılıyor, yol gösteriliyor.

benim gözümde abs çok mühim olduğundan 15 civarı bir fiyata abs li DL650 bulmanız sanırım mümkün değil.

ybr den f650 ye geçiş konusunda bence sıkıntı olmaz, artık motosiklet tecrübeniz var. eğer akıllı uslu bir kullanıcısıysanız f650 zaten ağır olmayan ve kolay kontrol edilen bir motosiklet sadece devirli bir makina olmasada mevcut torkunun oluşturduğu ivmelenmeye alışmak ve dikkatli olmak şart. tabi bir de ek eğitim alırsanız art motoakademi yada honda motosiklet eğitimi gibi bir yerden sürüşünüz daha güvenli olacaktır.

ybr yi kullanım tarzınız vs. yapmayı düşündüğünüz yollara bakınca istediği kadar 0km olsun CBR sizin motorunuz olamaz, yatık ve rahatsız bir kullanım, dönüş çapı geniş bir motosiklet(düşük hızda manevra kabiliyeti zayıf manasında), rahatsız sele ve abs olmamasıda cabası ve 250cc dende kısa sürede sıkılacaksınızdır.
    bana racing asla hitap etmiyor özellikle oturuş pozisyonu benim motosiklette konfor ve kontrol anlayışıma ters. racing in otoruş ve kullanım pozisyonu günlük kullanımı neredeyse imkansız hale geitiriyor.

ben f650gs den biraz yeni honda nc700x ile 0 a yakın transalp700 arasına kaydım ama bütçeyi arttırabildim bu nedenle. kendime, motosikleti öğretme ve arada motosikleti paylaşma karşılığında bir sponsorluk buldum

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Alıntı canekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ben f650gs den biraz yeni honda nc700x ile 0 a yakın transalp700 arasına kaydım ama bütçeyi arttırabildim bu nedenle. kendime, motosikleti öğretme ve arada motosikleti paylaşma karşılığında bir sponsorluk buldum
    aralarında çok ciddi bir yakıt farkı var aman deyim paranız yetiyorsa nc700x
    ANGARAJ

kayasertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    Uğur bey, hadi 1200'e geçin de ben alayım 650'nizi

Alıntı uğuR1000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öNCELİKLE 220 kg lık ta650 yakıt konusunda 100 km en az 6 litre ile 190 kg lık f650 ye rakip olamaz,benim gs 2004 model ve 17. motorum f650 nin bu kadar keyifli bir motor olduğunu bilseydim çok önceden alırdım kısmet değilmiş .sırt ve bel ağrısı,yol yorgunluğu tarih oldu.32.binde aldım borusan onaylı.
    aralık ayında aldım 3.5 ay önce her gün kullanıyorum uzun yolda şu an 42.200 km de,borusanın beceriksiz işçiliği sonucu marş dişlisinin kamasını kesti 300 kurtarıcı 300tl de parça,yağ,işçilikle hallettim,bunun dışında filitreler ve yağ değişimleri fren balataları lastiklere ödediğim normal harcamalar dışında 100 km 4.2 lt benzin parası harici ödemem olmadı 120-140 arası kullanırım.
    unutmadan ön keçeleride 90 tl maliyetle kendim değiştim michelen aneke lastikleride 24 mart ta takıldı şürüş keyfi katlandı.
    bu keyfin üzerindeki tek makina R 1200 gs dir diye düşünüyorum,hedefde o var.yakıtı ta650 ile aynı bilgine
    [
    Geçmişe doğru okuyorum başlığı, fiyat/performans açısından düşeş arayışındayım, en kötü ihtimalle yaz sonu fiyatlar biraz daha sakinleşince bi çift buji alacağım
    Yorumlarınız ve anlatımlarınız için teşekkürler

Motosikleti
    kayasertac her ne kadar R 1200 bana göre keyifli isede,günlük kullanım için bana uygun değil o yüzden en az 1 sene daha elimde gs yi kullanıcam şu an km si 52 bin,bundan sonra alacağım motor allah kısmet ederse f 800 gs olacaktır.boxer motor olmadığından trafikte daha rahat bir kullanımı olacaktır.
    sana göre iyi bir gs de bulunur her zaman.ilanları akip et.

Motosikleti
    F 650 GS Dakar
    F650 gs den sonra geçilecek motor f800 gs dir derim ben

Motosikleti
    F 650 GS Dakar
    Dün akşam şöyle 1,5 - 2 saatlik bir tur attım. Banzin ışığı dağın başında yanınca aklıma geldi. Işık yandıktan sonra en fazla kaç km gidebiliyorsunuz? Ben dün 27 km civarı gittim.

devilcerkez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Benzin ışı yandıktan sonra 100 km kadar gittim fakat benzin bitmemişti. Sanırım 120 km gidiyor. 4 Lt yedek olsa maksimum 100-120 km eder ;)
    Volkanyaldiz.com
    Mantık insanı ve motor sadece araç.

GÜNTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 & BMW F 650 GS
    Arkadaşlar 2005 BMW F 650 GS motorum sürüş esnasında ellerimi bırakınca bir an da sağa yatıyor, sürüş esnasında da sol kolumun ağrıdığını farkettim. Bu acaba ön amortisörlerden kaynaklanabilir mi? ya da başka ne olabilir?

bir de elinde kullanılmayan 57 lt bagaj alt tablası olan arkadaşımvar mı?
    Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler