Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

BMW F650 GS / Dakar Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mslck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650 GS
    Bu arada bilgili abilerime kardeşlerime bir şey daha sorayım; motor bazen benzin bitmiş gibi tekliyor, gitmek için nazlanıyor. 4. viteste giderken bile debriyaja elimi atınca stop edebiliyor. alt devirlerde çok cansız, gazı çok geç yiyor, ve bunu bazen çok yoğun yapıyor bazen uzun süre yapmıyor. Yapmadığı zamanlarda gidişi kayar gibi sarsıntısız ve problemsiz, çokda seri.

Ama huyu tuttuğu zaman felaket kötü gidişi oluyor. ivmelenirken bile sarsıntılı, kesikli gibi sıkışık trafikte birde onun huyunu kontrol etmek gerekiyor. aniden stop edebiliyor. bazen geç çalışıyor, çalıştıktan sonra stop ediyor bazen. Bazende marşlarken devir ilk alışmadaki gibi yüksek başlıyor, rolantiye iner inmez tık diye gidiyor bunu bazen 3-4 defa arka arkaya da yapabiliyor.

Bu anlattığım sıkıntı yaklaşık 3-4 aydır var...

Bu arada yağ, filtreler, Benzin filtresi ve buji 2 defa değişti. durum bunlardan bağımsız olarak değişkenlik gösteriyor.

Eski 2000 öncesi F 650 lerde regülatör arızası bunun gibi şeylere sebep oluyormuş ama bizimki dışarıda... Yinede bozulmuş olabilir, şimdi birde buna kafa yormak lazım.
    Ama yinede şükür sorunsuz gidiyor hiç bir zaman yolda kalacağımı hissettirmiyor
    seviyorum kırmızı tavşanı birde huyu tutmasa...
    kısmetindir gezdiren yer yer seni...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    a vagrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Motorunuzun modeli ne? Şunu da ekleyeyim. Motosikletiniz eğer 2004 üzeri (2 spark ise), röle yok( far için). Aküden elektrik alır ve arada sigorta var sadece. Ben röle bulamadım.
    Yeri gelmişken elektrik şemasını da sizlerle paylaşayım: http://rapidshare.com/files/27419671...7_Electric.zip
    Bunlar da röle ile ilgil paylaşımlar:
    http://rapidshare.com/files/289194820/Relaybox.zip

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:08 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:29 PM ----------

Alıntı mslck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada bilgili abilerime kardeşlerime bir şey daha sorayım; motor bazen benzin bitmiş gibi tekliyor, gitmek için nazlanıyor. 4. viteste giderken bile debriyaja elimi atınca stop edebiliyor. alt devirlerde çok cansız, gazı çok geç yiyor, ve bunu bazen çok yoğun yapıyor bazen uzun süre yapmıyor. Yapmadığı zamanlarda gidişi kayar gibi sarsıntısız ve problemsiz, çokda seri.

Ama huyu tuttuğu zaman felaket kötü gidişi oluyor. ivmelenirken bile sarsıntılı, kesikli gibi sıkışık trafikte birde onun huyunu kontrol etmek gerekiyor. aniden stop edebiliyor. bazen geç çalışıyor, çalıştıktan sonra stop ediyor bazen. Bazende marşlarken devir ilk alışmadaki gibi yüksek başlıyor, rolantiye iner inmez tık diye gidiyor bunu bazen 3-4 defa arka arkaya da yapabiliyor.

Bu anlattığım sıkıntı yaklaşık 3-4 aydır var...

Bu arada yağ, filtreler, Benzin filtresi ve buji 2 defa değişti. durum bunlardan bağımsız olarak değişkenlik gösteriyor.

Eski 2000 öncesi F 650 lerde regülatör arızası bunun gibi şeylere sebep oluyormuş ama bizimki dışarıda... Yinede bozulmuş olabilir, şimdi birde buna kafa yormak lazım.
    Ama yinede şükür sorunsuz gidiyor hiç bir zaman yolda kalacağımı hissettirmiyor
    seviyorum kırmızı tavşanı birde huyu tutmasa...
    BMS kontrol ünitesini resetleme ile işe başlayın. Uygulamalarınız hep en kolaydan en zora doğru olsun. Sele altında bir kutu var. Kutunun solundaki switch i çıkartın ve yaklaşık 15-30 dakika bekleyin. Motosikletin beyni bu cihazdır. Herşeyi bu cihaz kontrol eder. Kolay gelsin.
    The Venturer

Motosikleti
    '04 DAKAR - '08 CygnusRS
    herkese selam. 2004 Dakar'ım için orta sehpaya ihtiyacım var. hepco-becker,louis.de,touratech,Boru-san dışında, daha uygun şartlarda edinebileceğim bildiğiniz bir yer var mı veya elinde sağlam çıkması bulunan ve satmayı düşünen bir arkadaş? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

karapürçekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw R27 1957 model
    slm ben siteye yeni üye oldum herkeze hayırlı sürüşler

Motosikleti
    F650 GS
    Alıntı a vagrant adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorunuzun modeli ne? Şunu da ekleyeyim. Motosikletiniz eğer 2004 üzeri (2 spark ise), röle yok( far için). Aküden elektrik alır ve arada sigorta var sadece. Ben röle bulamadım.
    Yeri gelmişken elektrik şemasını da sizlerle paylaşayım: http://rapidshare.com/files/27419671...7_Electric.zip
    Bunlar da röle ile ilgil paylaşımlar:
    http://rapidshare.com/files/289194820/Relaybox.zip

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:08 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:29 PM ----------

BMS kontrol ünitesini resetleme ile işe başlayın. Uygulamalarınız hep en kolaydan en zora doğru olsun. Sele altında bir kutu var. Kutunun solundaki switch i çıkartın ve yaklaşık 15-30 dakika bekleyin. Motosikletin beyni bu cihazdır. Herşeyi bu cihaz kontrol eder. Kolay gelsin.

Merhaba, teşekkür ederim ilginize ve yardımınıza

Motorun üretimi 2000 yılı 3. ay. Tek bujili olanlardan. Dolayısıyla far için bir röle var anlattığınız gibi.

Paylaştığınız röle ile ilgili resimler 2004 üzeri modele ait. “Diode relay” eğer far rölesi değilse dediğiniz gibi far rölesi yok.

Bu dokümanlar f650 faq sitesinden mi acaba? 2000-2004 arası modelle ilgili de bir şeyler bulunabilir belki.

BMS kontrol ünitesini ABS beyni sanıyordum. Solundaki swicth e dikkat etmemiştim, bakmalı…

Service manual da Akünün değişimi ile ilgili konuda akü söküldüğünde BMS ünitesindeki bütün adaptasyonlar ve hata kodları silinir diyor. Demek ki bir nevi “fabrika ayarlarına geri dön” olacak onun resetlenmesi. Hafta sonuna kadar bu dersi çalışıp hafta sonu hem uzun far olayına hem de buna bakacağım.

Voltmetre ile farın uzun devresine elektrik gelip gelmediğini, yeni ampülün de hatalı olup olmadığını kontrol edeceğim, Eğer yeni aldığım ampül hatalı değilse ve elektrik sokete gelmiyorsa aradaki kablolar, anahtarlar ve röle kalıyor geriye. Anahtarlar ve kablolar sağlam olmalı ki göstergede mavi uzun huzme ışığı yanıyor ama ampül uzun devreye alınca sönüyor. Röle hatalı olabilir, yeni bir şey öğrenebilirsem sizinle tekrar paylaşacağım. Tekrar teşekkür ederim yardımınız için.

karapürçekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw R27 1957 model
    slm arkadaşlar

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Alıntı chiquita adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkese selam. 2004 Dakar'ım için orta sehpaya ihtiyacım var. hepco-becker,louis.de,touratech,Boru-san dışında, daha uygun şartlarda edinebileceğim bildiğiniz bir yer var mı veya elinde sağlam çıkması bulunan ve satmayı düşünen bir arkadaş? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
    Çıkma parçacı Tuncay var İstanbul'da. Ben de bir ara gitmeyi düşünüyorum. Ne var ne yok görmem gerek. Eğer gidersem sizin için bakabilirim. İsterseniz cep telefonunu da özelden yollarım.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:06 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:03 PM ----------

Merhaba, teşekkür ederim ilginize ve yardımınıza

Motorun üretimi 2000 yılı 3. ay. Tek bujili olanlardan. Dolayısıyla far için bir röle var anlattığınız gibi.

Paylaştığınız röle ile ilgili resimler 2004 üzeri modele ait. “Diode relay” eğer far rölesi değilse dediğiniz gibi far rölesi yok.

Bu dokümanlar f650 faq sitesinden mi acaba? 2000-2004 arası modelle ilgili de bir şeyler bulunabilir belki.

BMS kontrol ünitesini ABS beyni sanıyordum. Solundaki swicth e dikkat etmemiştim, bakmalı…

Service manual da Akünün değişimi ile ilgili konuda akü söküldüğünde BMS ünitesindeki bütün adaptasyonlar ve hata kodları silinir diyor. Demek ki bir nevi “fabrika ayarlarına geri dön” olacak onun resetlenmesi. Hafta sonuna kadar bu dersi çalışıp hafta sonu hem uzun far olayına hem de buna bakacağım.

Voltmetre ile farın uzun devresine elektrik gelip gelmediğini, yeni ampülün de hatalı olup olmadığını kontrol edeceğim, Eğer yeni aldığım ampül hatalı değilse ve elektrik sokete gelmiyorsa aradaki kablolar, anahtarlar ve röle kalıyor geriye. Anahtarlar ve kablolar sağlam olmalı ki göstergede mavi uzun huzme ışığı yanıyor ama ampül uzun devreye alınca sönüyor. Röle hatalı olabilir, yeni bir şey öğrenebilirsem sizinle tekrar paylaşacağım. Tekrar teşekkür ederim yardımınız için.
    Sizin model için de birşeyler öğrenirim en kısa zamanda. BMS ünitesi ile ilgili dediklerimi bir uygulayın derim size. Basitten zora doğru gitmek en iyisidir.
    Bizlere de bilgi vermeyi unutmayın lütfen.
    Keyifli ve güvenli sürüşler.
    NOT: Sizin motosiklette BMS switchi solda olmayabilir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:26 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:06 PM ----------

Yeri gelmişken sizlerle ön-arka fren hidrolik yağı değişimini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunları söylemem gerek::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::
    ---Her yıl tüm yağ değişimleri yapılmalı.(Motor ve fren hidrolik sıvıları)
    ---Fren hidrolik yağı sadece DOT4 olacak.
    ---Sakın grenajlara filan gelmesin. Kesinlikle boyayı kaldırır. Diğer plastik
    aksamlarda bir sorun çıkarmaz.
    ---LOCTITE 245 veya benim kullandığım RITE-LOK TL43 kullanın mutlaka!!!
    Yaklaşık bir yıl önce arka hidrolik sıvı rezervim vidasından kurtulmuştu ve
    ben bunun farkına gezimin ortasında (motordan inince)vardım. Şanslıydımki
    hiçbir zarar görmemişti ve geçici olarak yerine başka birşekilde sabitledim.
    ---Rezerv kapaklarını açmadan önce iyice silin.

Değişim::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::::
    Amaç;hortumların içine hava doldurmadan, sıvıyı değiştirmek. En iyi yöntem de rezervlerin içini boş bırakmamak. Bu yöntem iyi ama biraz uğraştırıcı. İki kişi ile oldukça kolay. Fakat ben tektim:( ve arka ile neredeyse yarım saat uğraştım.
    Motoru orta sehpaya alın, pedal kuvvetlice basın, ve sıvının çıkacağı vida 11 numaradır. Anahtarla açıp yağın çıktığını görün. Sonra sakın PEDALI BIRAKMAYIN ve vidayı sıkın. Tekrar pedala basıp, vidayı açın. Yağın bir miktar daha fışkırdığını göreceksiniz. Bu şekilde devam edin. Ve her 2 uygulamada rezervi yeni yağ ile doldurun. Hava girmesini engellersiniz. Hortumdan yeni yağın geldiğini görünce; rezervleri iyice doldurun. Ön lastiğe geçmeden önce; pedalın yumuşaklığını hissedin ve önceki hali ile karşılaştırın. Önceki sertliğe geçinceye kadar uğraşmanız gerekecek. Arka rezerv içinde bir tane diyafram var. Bu diyaframın içine yağ koymuyorsunuz. Sadece rezervin içine konuluyor. Rezervi ağzına kadar doldurun ve diyaframı contası ile yerleştirin. Yağ taşacaktır, bu normal. Bu diyafram yağın hava ile temasını kesiyor dolayısıyla yağ nemden etkilenmiyor. Nemden etkilenen yağ bozulur ve zamanla fren elemanlarına zarar verir, tıkanmasını sağlar. Bu yüzden de her yıl değiştirmek gerekir. Benim motorda arka sıvı kırmızı renge dönmüştü. Ön ise; kendi rengindeydi. Bu da benim arkayı daha çok kullandığımı gösterir.

Ön tekerlekte de sistem aynı fakat boyalı grenajlara dikkat. Özellikle freni sıkarken; fışkırma yapabiliyor. Ben kapağı yerine takıp veya avucumla rezervi kapatıp işlemi tamamlıyorum.
    Umarım anlamışsınızdır. Bir sorunuz olursa, yardımcı olmaya hazırım.
    The Venturer

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Sayın ''mslck'', sizin motosiklette de far için röle yok. Resimleri ve şemaları ekliyorum görebilirsiniz.
    Tüm modellerin orijinal şematikleri:
    http://rapidshare.com/users/J2E3PU
    Bu da 2000 model için.
    http://i237.photobucket.com/albums/f...I_page_001.jpg
    Herkesin işine yarayabilir.
    Daha önce de dediğim gibi tüm kablolar ortak bir yerde toplanıyor adeta. Röleler var fakat far grubu için yok.
    Röle kutusunun içinde bir sorun olabilir fakat buraya su girmesi imkansız.
    Kablolarda bir deformasyon olabilir. Kolay gelsin.
    The Venturer

adadost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Herkese selam !
    İlk görüşte vurulduğum F 65o Gs hayallerimi süslüyordu.Fakat muhtelif kafalardan çıkan parazit sesler benim de bir hayli kafamı karıştırmıştı Paylaşımlarınız sayesinde,herşey netleşti.Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
    Umarım bir kaç ay içinde kredi alabilecek duruma gelirim ve şimdilik platonik olan f650 aşkım,karşılıklı bir sevdaya dönüşür
    Tekrar selamlar.

Motosikleti
    F650 GS
    Alıntı a vagrant adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın ''mslck'', sizin motosiklette de far için röle yok. Resimleri ve şemaları ekliyorum görebilirsiniz.
    Tüm modellerin orijinal şematikleri:
    http://rapidshare.com/users/J2E3PU
    Bu da 2000 model için.
    http://i237.photobucket.com/albums/f...I_page_001.jpg
    Herkesin işine yarayabilir.
    Daha önce de dediğim gibi tüm kablolar ortak bir yerde toplanıyor adeta. Röleler var fakat far grubu için yok.
    Röle kutusunun içinde bir sorun olabilir fakat buraya su girmesi imkansız.
    Kablolarda bir deformasyon olabilir. Kolay gelsin.
    Merhaba,

yardım ve paylaşımlar için teşekkür ederim. Far için röle yok dediğiniz gibi. En son nereyi kurcaladıysak oraya bakmak lazım. kısa far geçince ampül değiştirdim dolayısıyla röle olmamalıydı. Anahtarlar, sigortalar, röleler, kablolar.... Kurcalarken far soketindeki kablonun koptuğunu gördüm. Olayı çözdüm. Bu arada bms rölesini söküp takınca motor ilk çalışmada rolantide kalamıyor bunuda korku ile gördüm.

biraz ısrarcı olup gazı açık bırakıp beklemek gerekiyor, 1-2 dk o şekilde çalıştıktan sonra rolantide kendi kendine çalışabildi. Ve sonraki çalışmalarda düzeldi. Ama bu güç kullanarak çalıştırdığım 1-2 dk dan önce her denemede çalışır gibi yapıp susuyordu. Sanırım bms komple resetlendi ve adaptasyonu için motorun bir süre çalışması gerekti.

Ayrıca rölelerin bazı ayakları su aldığından felaket pas almıştı. orada 3 röle ve sinyal flaşörü var.

şu anda sıkıntı yok ama eski atlayıp zıplamalar ve ara sıra öksürmeler, geç gaz almalar devam ediyor. 3500-4000 aralığında yeni çalıştığındaki aküde voltaj değeri 14 v. ısınınca deneyemedim. 13.8-15 v aralığı olması gerekiyor. sanırım regülatör sıkıntısı değil. f650 faq da bu da vardı bu sorun ile ilgili konuda. Zaman bulursam servise götürebilirim yada bakalım ne çıkacak.

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Merhaba,

yardım ve paylaşımlar için teşekkür ederim. Far için röle yok dediğiniz gibi. En son nereyi kurcaladıysak oraya bakmak lazım. kısa far geçince ampül değiştirdim dolayısıyla röle olmamalıydı. Anahtarlar, sigortalar, röleler, kablolar.... Kurcalarken far soketindeki kablonun koptuğunu gördüm. Olayı çözdüm. Bu arada bms rölesini söküp takınca motor ilk çalışmada rolantide kalamıyor bunuda korku ile gördüm.

biraz ısrarcı olup gazı açık bırakıp beklemek gerekiyor, 1-2 dk o şekilde çalıştıktan sonra rolantide kendi kendine çalışabildi. Ve sonraki çalışmalarda düzeldi. Ama bu güç kullanarak çalıştırdığım 1-2 dk dan önce her denemede çalışır gibi yapıp susuyordu. Sanırım bms komple resetlendi ve adaptasyonu için motorun bir süre çalışması gerekti.

Ayrıca rölelerin bazı ayakları su aldığından felaket pas almıştı. orada 3 röle ve sinyal flaşörü var.

şu anda sıkıntı yok ama eski atlayıp zıplamalar ve ara sıra öksürmeler, geç gaz almalar devam ediyor. 3500-4000 aralığında yeni çalıştığındaki aküde voltaj değeri 14 v. ısınınca deneyemedim. 13.8-15 v aralığı olması gerekiyor. sanırım regülatör sıkıntısı değil. f650 faq da bu da vardı bu sorun ile ilgili konuda. Zaman bulursam servise götürebilirim yada bakalım ne çıkacak.
    Oralarda oksitlenme olması için motorun suda yatması gerek. Çok dışarda kalmış muhtemelen. Motorun isteksizliği hakkında çokşey yazılır ve söylenir. Ama hep aynı şeyi söylüyorum: önce kolay ile başlayın. Yakıt filtresi, bujiler filan.... Sonrası zaten zincirleme gelir. Kolay gelsin. Bizi de bilgilendirin.
    The Venturer

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motorun sağ tarafında bir oksijen sensörü olması lazım,Hava filtresinin yanında o da kirlenmiş olabilir.

Motosikleti
    F650 GS
    Motorun dışarıda kalması konusunda tespitiniz aynen doğru!!

Aldığımda boyası güneş yanığıydı, birkaç kez cila ile şu anda biraz daha düzeldi, akort tellerinin janta giren bağlantıları ön tekerin pas almış, dokunulan çoğu vida biraz pas almıştı, motor sanırm bi arızadan dolayı dışarıda yatmış güneş ve yağmur...

Basit kontrollerin çoğunu yaptım, filtreler birkaç defa değişti.

Benzin Filtresi 17.000 de iken değişti, ondanda şüphelenmiştim zamanında ama yine düzelmemişti bu ara ara depreşen sıkıntı...

buji de çözüm olmamıştı.

Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun sağ tarafında bir oksijen sensörü olması lazım,Hava filtresinin yanında o da kirlenmiş olabilir.
    Teşekkür ederim onu görmüştüm. Gözle bir muayene edip durumuna bakabilirim

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    eski atlayıp zıplamalar ve ara sıra öksürmeler, geç gaz almalar devam ediyor. 3500-4000 aralığında yeni çalıştığındaki aküde voltaj değeri 14 v. ısınınca deneyemedim. 13.8-15 v aralığı olması gerekiyor. sanırım regülatör sıkıntısı değil. f650 faq da bu da vardı bu sorun ile ilgili konuda. Zaman bulursam servise götürebilirim yada bakalım ne çıkacak.
    Hasanpaşada Melih ustaya götürürseniz, diyagnoza bağlayıp olası elektronik arızalarını tespit edebilirsiniz.
    Servis, (Brsn) bu işlem için oldukça yüksek fiyat istiyor.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    F650Gs-DL650 konusundaki tartışmalarının vazgeçilmez yazısı

dele neden endüro değildir?.

bizler endüro motorları çok severiz, çünkü endüro motorlar güzeldir.
    aslında tüm motorlar güzeldir ama esas endürolar da güzeldir. dele de
    bir motordur , hemde güzeldir ama endüro değildir . çümkü endürolar
    daha güzeldir . ama dele de pek fazla güzeldir , diğerleri kadar.

dele endüro değildir , çünkü jantları alaşımdır . alaşımlar kırılır ,
    endürolar kırılmaz çünkü güzeldir , dele de güzeldir ama kırabilir. bu
    yüzden endüro değildir. tel jant sert darbede yamulur , sökülür
    düzeltilir , yolumuza gideriz ama delenin cantları kırılır , oturur
    üzülürüz.

delenin aküsü kurudur , enduroda kuru akü olmaz , fazla ısınırsa
    patlar ayrıca , dahada kötüsü su eklenmez , bu yüzden endüro değildir
    ama kuru akü de güzeldir . ama endürolar kuru akü sevmez , bozulursa
    yolda bırakır , endürolar yolda kalmaz , çünkü endürolar çok güzeldir.

dele nin amortisörleri serttir , bu yüzden endüro olamaz .
    amortüsörleri yumuşlatılabilir ama en yumuşak hali bile çok serttir ,
    sert iyidir ama toprakta sert olmaz , çok zıplar yer tutmaz, yer
    tutmazsa düşer , düşerse güzel olmaz , güzel değilse endüro değildir.
    çünkü endürolar güzeldir.

dele 'de tork yerine beygire vardır . endüro beygirden çok torku sever
    . dele caddede hepsini geçebilir ama arazide cırt cırt fites
    değiştirilir , vitesi falza değiştirisen kırılır ( hatta bir
    arakadaşın delesinin fitesi kırılmıştı ) . endüro kırılmaz , fiteside
    zırp pırt değiştirmesi gerekemz çünkü torkludur . tork güzeldir , eğer
    güzel se demekki o endürodur. tork bize çok faydalıdır , beygir
    yorulur , acıkır , kişner ama tork sakin bir hayvandır her zaman
    çalışlır ( tork: öküz ile sığır karışımı bir heyvan).

dele de elcik koruma , motor ( karter) koruma , balans topuzu , falan
    filan yoktur . çünkü o endüro değildir . koruma olmazsa korunamaz ,
    korunamazsa bozulur . bozuldumu kızar tekme atarız . tekme atarsak
    yamulur . yamulursa güzel olmaz . enduro güzeldir , demek ki deelee
    endüroo değildir.

dele nin lastikleri tüpsüzür. endüro tüp vardır . demek ki dele ye
    eksik parça koymuşlar . parçası eksik olan şey güzel değildir , bu
    yüzden dele endurö değildir. ayrıca tüplüsü her yerde tamir edilir ve
    şişirilebilir , tüpsüzünün her yerde tamir edilmesi zordur , güçsüz
    pompa ile de şişip canta oturmaz. yerine oturmazsa çirki gözükür , o
    zaman endürö olamaz.

peki dele endüro değilse nedir . ? dele melezdir . eğer bir beyazla
    bir siyah bir birlerini çok servse , leylek onlara melez verir. melez
    iyi midir , iyidir . enduro mudur , değildir çünkü melezdir. peki melez
    güzel olmazmı... olur. eğer annesi ve babası onu iyi yetiştirirse
    güzel olur , enduro gibi olur ama , enduro değildir enduro taklidi
    yapar. ama bu önemli değildir , çünkü o da enduro ile dolaşır ama
    enduro değildir çünkü enduro bir başka bişeydir. çok güzeldir...

Anonim bir yazıdır
    frt13 bunu beğendi.

of_lee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1000 rr fireblade
    hehe hikaye güzelmiş:D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:54 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:50 ----------

savaşkayan BMW 650cs hakkında ne düşünüyorsun.650 gs ye göre nasıl bir makinedir.örneğin motorları,yakıtları ve masrafları aynı mıdır?ama tabiki off-road kullanmıycaz cs yi
    VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN.NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE !

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı of_lee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hehe hikaye güzelmiş:D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:54 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:50 ----------

savaşkayan BMW 650cs hakkında ne düşünüyorsun.650 gs ye göre nasıl bir makinedir.örneğin motorları,yakıtları ve masrafları aynı mıdır?ama tabiki off-road kullanmıycaz cs yi
    Ben hayatımda iki kez CS gördüm,
    yanına gidip dokunmadım bile
    şimdi ne diyebilirim bu tecrübe ile

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Alıntı Gültekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hasanpaşada Melih ustaya götürürseniz, diyagnoza bağlayıp olası elektronik arızalarını tespit edebilirsiniz.
    Servis, (Brsn) bu işlem için oldukça yüksek fiyat istiyor.
    http://www.hexcode.co.za/

Şöylede bir cihaz satılıyor, iddiaya göre hata okur, siler, motor değerlerini okur vs vs...

Şavaş hocam yazı güzel ama bir eksiği; DeLenin ağırlık merkezi çok yukarda. Olmayacak yerde düşen gördüm.

purenake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Peki Savaş abi 1-2 sene içerisinde CBF250'den enduroya terfi etmek istiyorum kısmetse.

F650 mi F650GS mi ? Çünkü bazı tartışmalarda GS için pek bir fark yok gerek yok F650 daha sağlam diyorlar.

Bir de şu var F650GS'ler ikinci el pek satılmıyor mu ? Bayaa eski ilanlar var, 2000-2001 model makinalar 30.000-50.000 arası 7-8 milyara satılamıyor, piyasası bu mu ?

Bir de bu yaş bir enduro için bu km'ler az değil mi ? Yoksa kullanıcısna göre değişir mi ? 30.000^de kırmızı bir GS 7.500TL'ye var mesela.

Ragnosan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 900 Hornet
    merhabalar,

Daha önce Falcon sürüyordum ve çok yeni F 650 GS aldım 2000 model Aynı modelde makina kullanan istanbuldan benimle biraraya gelebilecek biri varmıdır? Motor üstünde sormak istediğim birkaç sorum var

şimdiden teşekkürler..

Bu arada sahibinden de 7.500 TL diyen arkadaş ön lastik ve zincir ister onuda ben değiştireceğim demişti.İlgilenenlere duyurulur.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler