Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

BMW F650 GS / Dakar Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CBF 150
    Herkese merhabalar,

Uzun zamandır hevesim olan motosiklet hayatına, Kasım 2016'da abimin CBF 150'si ile başlamış bulunmaktayım. Yaklaşık olarak 20000 km kullandım bu zamana kadar. Büyütmenin zamanının geldiğine karar verdim ve araştırmaya başladım. Yoğun araştırmalar ve haftalarca süren kararsızlıklar sonucunda F650 GS (2005-2006) almaya karar verdim. Motorumu en yakın zamanda satıp F650 GS alacağım. F650 GS tercih sebebimin başında yakıt tüketimi ve motosikletin fiyatı oldu. 11-12 yıllık araçlar ancak BMW kalitesine güveneceğim sanırım. Tecrübeli arkadaşlar motorun 2. elinde karşılaşabileceğim veya motorun kronik sorunlarıyla ilgili bilgi verebilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Tekeriniz düz bassın. İyi forumlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    İlanın numarasını paylaşırsan yardımcı olalım.Temizini alırsan üzmez, ölüsünü alırsan pişman olursun.

Motosikleti
    CBF 150
    Şu an takip ettiğim 3 tane ilan var;

75000 km'de: 464443021
    64000 km'de: 458424566
    40000 km'de: 448112405

km'lerin doğruluklarına inanmak istiyorum ama açıkçası 5 haneli km saati nedeniyle çok da inanamıyorum

Motosikleti
    Hyosung Gv 250
    Merhaba, 75000 km deki diğerlerine nazaran temiz duruyor. ama düzgün bir ustaya baktırmadan almamak lazım nitekim sonu çok üzücü oluyor

Motosikleti
    CBF 150
    Bana da o daha temiz gibi gözüktü ama tabi motor ve yürüyen aksamı nasıldır bilemem.

Motorumu şu anda götürdüğüm, güvendiğim bir ustam var. Onunla birlikte gitmeyi planlıyorum. Bir dahaki hafta kredi işlemlerini başlatıcam. Sorun çıkmazsa artık birini seçerek alıcam. Hayırlısı olsun.

Valla benim bir ustam var hatta Çorlu Çerkez köy bölgesinde eli ayağı düzgün iki üç adam dan birisi .bende GS alayım diyorum ustam bana rotax motor bana güvenip alma bakmam diyor , yabancı formalarda öve öve bitiremiyorlar rotax motoru , şaştım kaldım Suat işi bilmese hani salla diyeceğim yabancılar işi bilmese onları salla diyeceğim.

Çıkardığım karar şu , motor güzel olmaca güzel ama bizde ki kullanıcılar motorun anası öptügü için bulaşılmaz , yani hem ustam hem yabancılar haklı.

Bu tip mallarda temizi bulmak şart gibi

Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Alıntı Amphissus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana da o daha temiz gibi gözüktü ama tabi motor ve yürüyen aksamı nasıldır bilemem.

Motorumu şu anda götürdüğüm, güvendiğim bir ustam var. Onunla birlikte gitmeyi planlıyorum. Bir dahaki hafta kredi işlemlerini başlatıcam. Sorun çıkmazsa artık birini seçerek alıcam. Hayırlısı olsun.
    Hocam bu şekilde acele ederek yanlış iş yaparsınız, bu yıl bu km de motor alacaksanız biraz sabredin.

Birincisi motor çok el değiştirmemiş olsun.Alacağınız kişi en az 3 4 senedir biniyor olsun ki o süre zarfında yapılan bakımları kayıtlı bir şekilde önünüze koyabilsin.Önceki sahiplerini tanıması da büyük bir etken.Motorun geçmişini bilmeniz açısından.

Eğer sizi kötü yakalarsa satıcı, motordan ve ustalardan nefret etmeyin.Kendiniz edip kendiniz bulursunuz.

Çünkü ülkemiz de ne kullanıcı düzgün ne ustalar düzgün.Tek tük titiz düzgün kullanıcı, bir elin parmağını geçmeyen usta var.Bunlardan motor bulmaya çalışın, evet zor ama bu şekilde bulursanız doğru bir iş yapar motordan zevk alırsınız.

Usta olarak ıstanbul da özellikle F650gs için kesinlikle MotoSenkronu öneririm.Alacağınız modeli de gidin onlara expertiz yaptırın, bilgisayara bakıp orjinal km kontrolü ve çeşitli kontrolüne baksınlar.Kuru düzen usta ile bu makinalar yürümez..
    oxus bunu beğendi.

Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bu şekilde acele ederek yanlış iş yaparsınız, bu yıl bu km de motor alacaksanız biraz sabredin.

Birincisi motor çok el değiştirmemiş olsun.Alacağınız kişi en az 3 4 senedir biniyor olsun ki o süre zarfında yapılan bakımları kayıtlı bir şekilde önünüze koyabilsin.Önceki sahiplerini tanıması da büyük bir etken.Motorun geçmişini bilmeniz açısından.

Eğer sizi kötü yakalarsa satıcı, motordan ve ustalardan nefret etmeyin.Kendiniz edip kendiniz bulursunuz.

Çünkü ülkemiz de ne kullanıcı düzgün ne ustalar düzgün.Tek tük titiz düzgün kullanıcı, bir elin parmağını geçmeyen usta var.Bunlardan motor bulmaya çalışın, evet zor ama bu şekilde bulursanız doğru bir iş yapar motordan zevk alırsınız.

Usta olarak ıstanbul da özellikle F650gs için kesinlikle MotoSenkronu öneririm.Alacağınız modeli de gidin onlara expertiz yaptırın, bilgisayara bakıp orjinal km kontrolü ve çeşitli kontrolüne baksınlar.Kuru düzen usta ile bu makinalar yürümez..
    Evet kesinlikle haklısınız iyice araştırmadan eski model almanın sorun çıkartma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum ben de. Haftaya kredi işlemlerini başlatmamın sebebi, kredi sorunsalı. Kredi çıkmama ihtimali var ve biraz uğraştıracak kefille falan. Kredi hazır olduktan sonra ince eleyip sık dokuyarak seçimimi yapacağım.

Ustama güveniyorum. Elinden kurtulamayan motor, arıza olduğunu görmedim. Daha önce de F650 GS müşterilerinin olduğunu ve motorları büyüttükleri için sattıklarını biliyorum. Keşke daha önce tanısaydım da temiz olanlardan bir tanesi bana düşseydi

Orijinal km kontrolünü yapabiliyorlarsa Motosenkron'a bir kere göstermek isterim. Böyle bir şey mümkün müdür bilemedim. Geçmişlerini iyice öğrenmek çok büyük bir artı olacaktır. Dediğiniz gibi kötü motor soğutur insanı.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

sinansari_fb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1300S
    3 tane f650 eskittim, kredi ile alacaksın, borç ödeyeceksin, tavsiyem yeni bir motor al, ama yok benim param çok uğraşacak vaktimde çok dersen, ben bilmem. bu motorlar artık eskidi metal yorgunlukları var, 40 bin km de devirdaim değişir normalde, bir sene yada 10 bin km dayanmıyor,amortisör keçesi yağ kaçırıyor ,değişiyor 5 bin km sonra yine patlıyor, arka amortisör sağlam alsanda yakındır patlayabilir,bir fiyatını araştır. sürekli bir yerinde sorun çıkartıyor, çok severdim evlenince gerçekleri görünce aşkımız bitti f650den çok iyi anlarım, çokta temiz bakarım,aşağıdaki resimden eski motorumu görebilirsin.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...st4045210.html

Motosikleti
    Bmw F650 GS
    3 tane eskitene kadar baya mücadele etmişsin

Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı sinansari_fb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 tane f650 eskittim, kredi ile alacaksın, borç ödeyeceksin, tavsiyem yeni bir motor al, ama yok benim param çok uğraşacak vaktimde çok dersen, ben bilmem. bu motorlar artık eskidi metal yorgunlukları var, 40 bin km de devirdaim değişir normalde, bir sene yada 10 bin km dayanmıyor,amortisör keçesi yağ kaçırıyor ,değişiyor 5 bin km sonra yine patlıyor, arka amortisör sağlam alsanda yakındır patlayabilir,bir fiyatını araştır. sürekli bir yerinde sorun çıkartıyor, çok severdim evlenince gerçekleri görünce aşkımız bitti f650den çok iyi anlarım, çokta temiz bakarım,aşağıdaki resimden eski motorumu görebilirsin.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...st4045210.html
    Tavsiyeniz için teşekkürler. Malesef bütçem çok arada kalan bir bütçe. Daha üstüne de çıkamıyorum. İstek ve taleplerime cevap vericek bir motor bırakın 0'ı 2. el alternatif bile çok az.
    Orjinal km'si 80-90 bin olan BMW motorda metal yorgunluğu olması ne kadar motosiklette yeni olsam da çok olan bişey gibi gelmedi bana. İlla ki tecrübeli arkadaşların yorumları değerlidir. Bu konuda bi kaç arkadaştan daha yorum duymak isterim.

Motosikleti
    ZONTES 350 T2

Bir yerde yanlış yapıyoruz ama nerede, ustalarla ilgili kötü tecrübelerinizi dinleriz Sinan bey : )

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:21 ----------

Alıntı Amphissus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tavsiyeniz için teşekkürler. Malesef bütçem çok arada kalan bir bütçe. Daha üstüne de çıkamıyorum. İstek ve taleplerime cevap vericek bir motor bırakın 0'ı 2. el alternatif bile çok az.
    Orjinal km'si 80-90 bin olan BMW motorda metal yorgunluğu olması ne kadar motosiklette yeni olsam da çok olan bişey gibi gelmedi bana. İlla ki tecrübeli arkadaşların yorumları değerlidir. Bu konuda bi kaç arkadaştan daha yorum duymak isterim.
    Sizin yerinizde olsam, 10 12 fiyatlarda motor koştururum.Kazasız orjinal km de kurcalanmamış motor alıp, komple söktürürüm.
    *Bütün bilyaları Skf olarak değiştiririm, *Orjinal conta takımı ile bütün keçe contaları yenilerim.Bu arada motorun durumu da görülür, yataklar krank piston segman, egzantrik vs.
    *Devir daim ve motor üzerinde bulunan bütün bilyalarda dahil değişir.
    *Bütün teller değişir
    *Bütün balatalar, yağlar, sular
    *Lastik balansları
    Bunlarla sanıyorum 3 4 bin arası çıkarsınız bir daha da arkanıza bakmazsiniz.

Usta tabiki Çok önemli..

Yakın zamanda aynısını yaptim, oradan biliyorum.Saat gibi..
    Riptalon ve oxus bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW K1300S
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=kTOVaFoSsa8

Bir yerde yanlış yapıyoruz ama nerede, ustalarla ilgili kötü tecrübelerinizi dinleriz Sinan bey : )

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:21 ----------

Sizin yerinizde olsam, 10 12 fiyatlarda motor koştururum.Kazasız orjinal km de kurcalanmamış motor alıp, komple söktürürüm.
    *Bütün bilyaları Skf olarak değiştiririm, *Orjinal conta takımı ile bütün keçe contaları yenilerim.Bu arada motorun durumu da görülür, yataklar krank piston segman, egzantrik vs.
    *Devir daim ve motor üzerinde bulunan bütün bilyalarda dahil değişir.
    *Bütün teller değişir
    *Bütün balatalar, yağlar, sular
    *Lastik balansları
    Bunlarla sanıyorum 3 4 bin arası çıkarsınız bir daha da arkanıza bakmazsiniz.

Usta tabiki Çok önemli..

Yakın zamanda aynısını yaptim, oradan biliyorum.Saat gibi..

Tam bir yıl önce tamda sizin gibi düşünüyormuşum bir yıl önce yine buraya yazmışım aşağıdaki yazımı okumanızı tavsiye ederim Ustama hiç sorun yaşamadım, hem ustama hemde kendime güveniyordum şimdi şöyle bir motor var çok temiz şöyle bakımlı çokta uygun, ancak satmak için alırım bineceğimi düşünmüyorum

aşağıdaki bir linkte neler yaptığımı görebilirsiniz.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/171508-2000-model-f650gs-icin-yardim-lutfen.html#

f650 serisi ayrı bir tutkudur, bende 2004 model var şuan, bu 3. F650 oldu, bugüne kadar neler yaşadım anlatayım, ilk F650 motorum 1999 Model idi, 10 bin km kadar kullandım, ciddi bir arızasını görmedim, bir kere marş rublesi değiştirdim, sattım, 2005 Model siyah renk F650GS çift bujili aldım, bu motoru beni mahvetti, polis çıkmasıymış, çok bakımsızmış,km orjinal değilmiş, f650 ve f650gs tek silindir serilerinde km sayacı 100 bin km geldiğinde sıfırlanır, bu nedenle gerçek km de f650gs bulmak zordur.yani benim aldığım 250 bin yada 350 bin gibi bir km olabileceğini tahmin ediyorum. Motorda sökülmedik yer kalmadı heryerinden arıza çıkartıyordu, topladık temiz hale getirdik sonra param bitti sattım, fazla dayanamadım kısa süre sonra yine 2004 model bir F650GS çift buji aldım, bu motoru alırken tüm tecrübelerim faydalandım orjinal 88 bin km de motorumu aldım, şuan 98 bine geldi , bu motorda da çok masraf ettim, değişen parçaları yazıyorum,

eksantrik zinciri - 250 TL
    eksantrik zincir gergisi- 200 TL
    motor contaları 150 TL
    devirdaim seti 150 TL
    benzin filresi 320 TL
    zincir dişli seti 450 TL
    Direksiyon rulmanlari 200 TL
    salıncak bilyaları, 350 TL
    Direksiyon bilyaları, 200 TL
    Teker bilyaları, 100 TL
    Buji Pipoları, 380 TL
    Bujiler, 50 TL
    Far stop park lambaları, 50 TL
    Ön arka Fren diskleri 500 TL
    Ön arka Fren balataları 100 TL
    Yağ Müşürü, 30 TL
    Debriyaj Teli,120 TL
    Gaz teli 100 TL
    Borusan Diagnostik Kontrol, 99 TL
    + işçilik 1000 TL

bunları 3 ay önce yaptırdım, diskler,bilyalar ve rulmanlar haric parçaları orjinal aldım(rulman ve bilyalar çok pahalı orjinali sırf bmw olduğu için) , diskleri balataları %50 indirimle aldım, bu yapılan bakımlar 12 yıldır bu km de ilk kez yapılıyor,silindir kontrol edildi ayna gibi tertemizdi, motora bakımlarını düzgün yaparsan uzun yıllar binersin, alacağın motoru kesinlikle borusana götür, diagnostic cihazına bağlatıp kontrol etsinler, benim motorum da sadece bir tane arıza çıktı hareret sensör lambası yanmıyor çıktı,lamba bişey değil, fakat farklı sorunlar çıkabilir, bmw kalitelidir, ama pahalıdır, bunları gözönüne alarak almalısın, sormak istediğin bişey olursa yardımcı olmaya çalışırım. numaramı istersen özelden yaz atabilirim.
    Erdost bunu beğendi.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Tam bir yıl önce tamda sizin gibi düşünüyormuşum bir yıl önce yine buraya yazmışım aşağıdaki yazımı okumanızı tavsiye ederim Ustama hiç sorun yaşamadım, hem ustama hemde kendime güveniyordum şimdi şöyle bir motor var çok temiz şöyle bakımlı çokta uygun, ancak satmak için alırım bineceğimi düşünmüyorum

aşağıdaki bir linkte neler yaptığımı görebilirsiniz.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/171508-2000-model-f650gs-icin-yardim-lutfen.html#
    üşenmedim hesapladım 4799TL yapıyor sinan hocam,
    umuyorum ki hala kullanıyorsunuzdur.
    Zira bu kadar masraf yapıp da satmak ancak alan adamı sevindirir.
    sinansari_fb bunu beğendi.
    ANGARAJ

Motosikleti
    Bmw F650 GS
    Benim de başımda olduğu "km sayacı kendini sıfırlama" problemi yaşayan sadece ben değilmişim.Araştırmalarda bu sorunundan da müzdarip olanların olduğunu gördüm.

halen sorunu çözmek için araştırıyorum

Motosikleti
    BMW K1300S
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üşenmedim hesapladım 4799TL yapıyor sinan hocam,
    umuyorum ki hala kullanıyorsunuzdur.
    Zira bu kadar masraf yapıp da satmak ancak alan adamı sevindirir.
    Sattım sattığım arkadaşta iki sorun yaşamış, biri devirdaim keçesi patlamış su kaçırıyormuş, komple devirdaim seti değiştirmiş, ben değiştireli daha 10 bin km, 1 sene olmuştu, buji bobinde aynı şekilde değiştirmiştim yine buji bobini bozulmuş, arkadaşlarımda iki tane 2005 model var, bozulunca beni arıyorlar, bir ay önce birtanesi de su keçesini patlattı, bunu istanbul trafiğinde kullanmamıza bağlıyorum. motorlar çok ısınıyorlar sıkışık trafiğe dayanmıyor.

Alıntı fakrapınarlı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de başımda olduğu "km sayacı kendini sıfırlama" problemi yaşayan sadece ben değilmişim.Araştırmalarda bu sorunundan da müzdarip olanların olduğunu gördüm.

halen sorunu çözmek için araştırıyorum

Benim km 99.999 dan sonra sıfırlandı mecburen sayaç 5 haneli olduğu için, sizde bu km gelmeden mi sıfırlandı ?

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Sattım sattığım arkadaşta iki sorun yaşamış, biri devirdaim keçesi patlamış su kaçırıyormuş, komple devirdaim seti değiştirmiş, ben değiştireli daha 10 bin km, 1 sene olmuştu, buji bobinde aynı şekilde değiştirmiştim yine buji bobini bozulmuş, arkadaşlarımda iki tane 2005 model var, bozulunca beni arıyorlar, bir ay önce birtanesi de su keçesini patlattı, bunu istanbul trafiğinde kullanmamıza bağlıyorum. motorlar çok ısınıyorlar sıkışık trafiğe dayanmıyor.
    Aynen sıkışık trafikte artık motorlardaki metal yorgunluğundan olmadık yerlerinden gereksiz arızalar çıkarmaya başlıyor. Yoksa kontağı çevirip uzun yolda 500km giderek bi sıkıntı çıkarmıyor bu aletler.
    ANGARAJ

Motosikleti
    Bmw F650 GS
    Benim km 99.999 dan sonra sıfırlandı mecburen sayaç 5 haneli olduğu için, sizde bu km gelmeden mi sıfırlandı ?[/QUOTE]

Evet.Motor 52.748 km idi.yolda gider iken birden ibreler ve sayaçlar kendini sıfırladı.Daha sonra göstergeler ve zaman saati normalae döndü ama km sayacı her kontağı açıp kapadığında tekrar ----- olarak sıfırdan başlıyor.Bu gün gösterge tamiratı yapan bir ustaya gösterdim program uçmuş,aynı göstergeden getir programı yüklerim dedi.

Motosikleti
    Bmw F650 GS
    Motor 52.748 km idi.yolda gider iken birden ibreler ve sayaçlar kendini sıfırladı.Daha sonra göstergeler ve zaman saati normalae döndü ama km sayacı her kontağı açıp kapadığında tekrar ----- olarak sıfırdan başlıyor.Bu gün gösterge tamiratı yapan bir ustaya gösterdim program uçmuş,aynı göstergeden getir programı yüklerim dedi.[/QUOTE]

Hala bekliyoruz.

Sinan hocam ,
    bu konu konuda anlatıkların ile çok duayensin ,Peki biz boy fukaraları neylesin ?
    Bende GS650 çok halenirim ustama giderim bana bakma der, vaz geçirir. Sen yazdıkların ile vaz geçiriyorsun bizi.

Bacak iç boyu 74Cm, bilekleri bükünce olsun sana 80Cm azcık motor yatırdın olsun sana 82 cm daha 83 cm olmaz
    Bu gidiş ile valla bacak uzatma ameliyatı olacagım Benim GS hallenmem sele boyu kısa olması ,

Kıstas ;
    **Çok yakan bir araç ,ekomonik olmalı araba ile gelsem daha az yakardı dersem moralim bozulur piskolojik olara (araba dizel)
    **model umrumda değil 20-30 senelik olsun problem değil
    **Sorunsuz olmalı zırt pırt arıza sevmem
    **En önemlisi tel jantlı istiyorum ,
    **Bütçe 35 gaymeye kadar çıkarım..

Biz ne alalım şimdi ? Triump dan başka seçenek kalmıyor o da az satılıyor ,parçası şusu busu nasıldır bilemiyorum ....

Yoksa bu senin yazdıklarını okuyup da GS halenmek akıl karı değil,
    sinansari_fb bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler