Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Asya Motor Scooter'ları Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    foresight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya 150 T-1,Mobylette 52 VS Electronic,Kanuni Seyhan 250C
    CanCanFB Hidrolik kutusunun üzerinde DOT3 veya DOT4 diye yazıyor.Orada yazan değeri kontrol et.Ona göre uygun değerde olanı koy.Aksi bir çeşit kullanman tüm fren merkezinin iptal olmasına neden olabilir.Ona göre dikkat et.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Asya Motor AS 125 T
    heh ben de onu soruyordum işte. bu dot3 veya dot4'lerin normal arabalarda da kullanıldığını bilmiyordum.. onu da öğrenmiş oldum..
    ne kadar dönersen dön, popon yine arkandadır... :queen:

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı foresight adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CanCanFB Hidrolik kutusunun üzerinde DOT3 veya DOT4 diye yazıyor.Orada yazan değeri kontrol et.Ona göre uygun değerde olanı koy.Aksi bir çeşit kullanman tüm fren merkezinin iptal olmasına neden olabilir.Ona göre dikkat et.
    bende öğrenmiş oldum bu arada
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    as t1
    dot 3 dot 4 nedir yağın inceliğimi ?
    Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar. Normal insanlar sonuçları tartışırlar. Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar. :bounce:

Kaan T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya 150t
    Alıntı Kaan T adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sakın ve sakın benzin katkılarından kullanmayın. Motorumun kompresyona girince subaplardan patlama yapıyordu. Ustaya sordum benzin katkısı kullan geçer dedi. Bende saflık yapıp ustanın konu ile ilgili bilgisi vardır diye dinledim. Sonuçta süpapları ve contayı yakmışız. Şu anda motor yokuş çıkarken 30 km'yi düz yolda ise 60km'yi geçmiyor. Maliyeti ise yaklaşık 120-130 tutar dediler.

Artık başka servisten garantiden değiştirmeye çalışacağız.

Herkese kazasız sürüşler,
    Herkese Tekrar merhaba,

Daha önce yazmış olduğum yazıya istinaden motorum yapılmış bulunuyor. Ankarada 2 adet Asya motor servisi var. İlk servise gittiğim zaman sorunun motorda olduğunu sibopları yaktığımı söyledi ve yaklaşık 120 ila 130 YTL arasında bi masraf çıkarır ama garantiden alamayız diyede not düşmüştü.

Bende garanti konusunda birde şansımı diğer serviste denemek üzere diğer servise gittim. Buradaki "Usta" da arızanın motordan olmadığını debriyaj ve oradaki çeşitli millerden kaynaklandığını. Bu parçalarıda garanti kapsamında değiştirebileceklerini belirtti.

Bende bir ustanın motor, diğerinin debriyaj dandır ikilemi içerisinde garanti kapsamına sokucaklarını söylediği için ikinci serviste yaptırmayı uygun gördüm.

ikinci servis debriyaj kısmı ile yaklaşık 2,5 - 3 saat uğraştıktan sonra sorunun buradan kaynaklanmadığını, motor bölümünden kaynaklandığını belirtti ve oranın tamir işlemini 2 gün geçikmelide olsa yaptı ve sorun çözüldü.

Arka Jantımda yamulduğu için;

Debriyaj Milleri - 35
    Sibop takımı - 40
    Conra Takımları - 10
    Arka Jant - 80
    Lastik Sökme-Takma - 5
    Motor Yağı - 15

işlermeri için yaklaşık 185 YTL masrafım oluştu ve birgüzel de garantiye hiçbir parça sokulmaksızın ödendi.

Sonuç:
    İlk Yetkili Servis soruna doğru teşhis koydu ancak çıkardığı rakam 120-130 YTL, ikinci servis yanlış teşhis sonucu deneme-yanılma yöntemi ile sorunu çözdü, sadece motor tamiratı için çıkan rakam 65 YTL

Buradaki sormamız gereken 2 soru
    1- Fiyatlar arasında niye bu kadar fark var
    2- Ustalar yeterli bilgi ve tecrübeye sahiplermi

ama maalsef bu soruların bir cevebı yok...

Herkese Kazasız Sürüşler

Motosikleti
    as t1
    kaa t kardeşim benim bi arkadaş var bianchi aldı servisi okadar dandiktiki adam motorun m sinden anlamıyordu papaz oldular adamla şimdi motorun garantisi bitmediği halde bizim asya servisine götürüyor asya servisinden çok memnunum her konu da yardımcı oluyorlar komple motor yaptırdım sadece işçilik parası 65 ytl aldılar oda onların hakkıydı çünkü bizim t 1 lerin motorları çok zor indirilip toplana biliyor t leri 2 saat içinde topluyorlar t1 ler içinse en aşa 4 - 5 saat uğraşıyorlar motorun hertarafını açmak gerekiyor çünkü
    Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar. Normal insanlar sonuçları tartışırlar. Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar. :bounce:

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı Kaan T adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese Tekrar merhaba,

Daha önce yazmış olduğum yazıya istinaden motorum yapılmış bulunuyor. Ankarada 2 adet Asya motor servisi var. İlk servise gittiğim zaman sorunun motorda olduğunu sibopları yaktığımı söyledi ve yaklaşık 120 ila 130 YTL arasında bi masraf çıkarır ama garantiden alamayız diyede not düşmüştü.

Bende garanti konusunda birde şansımı diğer serviste denemek üzere diğer servise gittim. Buradaki "Usta" da arızanın motordan olmadığını debriyaj ve oradaki çeşitli millerden kaynaklandığını. Bu parçalarıda garanti kapsamında değiştirebileceklerini belirtti.

Bende bir ustanın motor, diğerinin debriyaj dandır ikilemi içerisinde garanti kapsamına sokucaklarını söylediği için ikinci serviste yaptırmayı uygun gördüm.

ikinci servis debriyaj kısmı ile yaklaşık 2,5 - 3 saat uğraştıktan sonra sorunun buradan kaynaklanmadığını, motor bölümünden kaynaklandığını belirtti ve oranın tamir işlemini 2 gün geçikmelide olsa yaptı ve sorun çözüldü.

Arka Jantımda yamulduğu için;

Debriyaj Milleri - 35
    Sibop takımı - 40
    Conra Takımları - 10
    Arka Jant - 80
    Lastik Sökme-Takma - 5
    Motor Yağı - 15

işlermeri için yaklaşık 185 YTL masrafım oluştu ve birgüzel de garantiye hiçbir parça sokulmaksızın ödendi.

Sonuç:
    İlk Yetkili Servis soruna doğru teşhis koydu ancak çıkardığı rakam 120-130 YTL, ikinci servis yanlış teşhis sonucu deneme-yanılma yöntemi ile sorunu çözdü, sadece motor tamiratı için çıkan rakam 65 YTL

Buradaki sormamız gereken 2 soru
    1- Fiyatlar arasında niye bu kadar fark var
    2- Ustalar yeterli bilgi ve tecrübeye sahiplermi

ama maalsef bu soruların bir cevebı yok...

Herkese Kazasız Sürüşler
    bu bildiğimiz lastiklere hava bastığımız siboblar değilmi?

piyasada tanesi 5 ytl
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    as t1
    babaçi şakamı yapıyorsun motorun sübaplarıdır o 40 ytl lastiklerin ki okadar değil ben yeni yaptırdım ikisi için 10 ytl aldılardı

Kaan T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya 150t
    Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu bildiğimiz lastiklere hava bastığımız siboblar değilmi?

piyasada tanesi 5 ytl
    Yok Patron motorun sibopları. Direk motoru açtılar. Bu arada benim 150 T 11.000 Km de.

Keşke lastik sibopları olsaydı

Alıntı okayyorukcuoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaa t kardeşim benim bi arkadaş var bianchi aldı servisi okadar dandiktiki adam motorun m sinden anlamıyordu papaz oldular adamla şimdi motorun garantisi bitmediği halde bizim asya servisine götürüyor asya servisinden çok memnunum her konu da yardımcı oluyorlar komple motor yaptırdım sadece işçilik parası 65 ytl aldılar oda onların hakkıydı çünkü bizim t 1 lerin motorları çok zor indirilip toplana biliyor t leri 2 saat içinde topluyorlar t1 ler içinse en aşa 4 - 5 saat uğraşıyorlar motorun hertarafını açmak gerekiyor çünkü

Ankara zaten motor konusunda kıt biryer. Birde çin malı motorun servisi deyince gerisini sen düşün. Ama olsun, motora her binişimde iyiki almışım seni diyorum. Taksiye verdiğim para gözönüne alınırsa şimdiye kadar parasını çoktan çıkardı.

Motosikleti
    Arora YY 150T-4
    eveeeeeet

yauu epey bakmadım yine de fazla hareketlenmemiş ortalık beaa...

bu arada 2 gün önce 600 YTL cezayı gömdüler haşadan ))) neymiş ters yoldan karşıya geçmişim fırıdakların derdine bakele.. velasli kelam A2 de olmayınca vazgeçtiler ters yoldan (ters yolda; göbekten 5 metre içeri karşı kaldırıma geçmek yani görseniz başka tarafınızla gülersiniz buna mı ters yön dediler diye)

motorda da yeniden üç beş sorun başladı yine arka fren müşürü müdür nedir o bozulmuş arka frene basınca fren lambası oralı olmuyo, eksozdan herkesin bir süre sonra kulağının duyduğu sesi duymaya başladı benim kulaklarda, susturucuları döküldü heral yarin garantiden getittirecem bitane...

yav benim epeydir marşta bi tuhaflık var sizde de aynı sorun varmı ? basıyorum basıyorum tık tık tık diye ses geliyor bazen bazen ilkinde alıyor ama alacağı zamanda çıvv.. ediyo 1 tur dönüyo 1 sn. susuyor ondan sonra çıvı çıvı devam ve çalışıyor.. enteresan. diyecem akü bitik 1 sn. sustuktan sonra neden çeviriyor ve gayet te güzel çeviriyor... akü bitik olsa 1 tur çevirdikten sonra benim bildiğim kökten susar ve bi daha çevirmez.. :S nedendir bir size sorayım...

motorda varsa yoksa 2 ses biri eksozun zırıltısı bi de arka diskin zırıltısı bıktım bu arka diskin zırıltısından yauu.... plastiğimidir nedir değiştiriyoz 1 hafta sonra yine zıngırdamaya başlıyo yau :S bu davaya köklü bi çözüm bulabilen varmı? yahu arkadaşta Mondial 150T RH Racing var onda arka fren kampana iddalaşıyo benle kampana diskten iyi diye ben diyom disk iyi o diyo kampana yahu sonunda hak verecem sırf bu zırıltıdan :S

neyse ben susuyom susuyom yazdım mı yine döşüyom ben en iyisi susayım )

yorum ve cevaplar haydiiiiiiii............

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    sayın sözlünün parke yolları egzot düşmanı ondan olma olasılığı yüksek.
    belkide egzost sabitleme bleziklerinde gevşeme olabilir.
    arka fren ile ilgili sorun; arka fren hamilinden de olabilir kalitesiz balatadan da olabilir.
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

Motosikleti
    Arora YY 150T-4
    hocam hemşoymuşuz biz

bende ceyhan'lıyım

doğru diyosun Sayın Sözlü' nün parkeleri meşur ama ondan olacağını sanmam bu motorların eksozlarından bu tip seslerin bir süre sonra gelmesi normalmiş dandik ne olacak... ben yenisini istettirdim, yolda...

balatada dandik işte o da normaldir ama bir çözüm bulan vardır muhakkak onu soralım dedik ;)

bu arada A2 ehliyetin yoksa dikkatli ol yan komşuya da yazdılar ehliyetsizlikten bu ara sıkı tutuyolar Ceyhan' ı istihbaratı geldiydi zatende pek aldırış etmemiştim aldık nasibimizi...

sen Ceyhan' ın neresindensin ? ne iş yaparsın ?

Motosikleti
    Alıntı CooLony adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eveeeeeet

yauu epey bakmadım yine de fazla hareketlenmemiş ortalık beaa...

bu arada 2 gün önce 600 YTL cezayı gömdüler haşadan ))) neymiş ters yoldan karşıya geçmişim fırıdakların derdine bakele.. velasli kelam A2 de olmayınca vazgeçtiler ters yoldan (ters yolda; göbekten 5 metre içeri karşı kaldırıma geçmek yani görseniz başka tarafınızla gülersiniz buna mı ters yön dediler diye)

motorda da yeniden üç beş sorun başladı yine arka fren müşürü müdür nedir o bozulmuş arka frene basınca fren lambası oralı olmuyo, eksozdan herkesin bir süre sonra kulağının duyduğu sesi duymaya başladı benim kulaklarda, susturucuları döküldü heral yarin garantiden getittirecem bitane...

yav benim epeydir marşta bi tuhaflık var sizde de aynı sorun varmı ? basıyorum basıyorum tık tık tık diye ses geliyor bazen bazen ilkinde alıyor ama alacağı zamanda çıvv.. ediyo 1 tur dönüyo 1 sn. susuyor ondan sonra çıvı çıvı devam ve çalışıyor.. enteresan. diyecem akü bitik 1 sn. sustuktan sonra neden çeviriyor ve gayet te güzel çeviriyor... akü bitik olsa 1 tur çevirdikten sonra benim bildiğim kökten susar ve bi daha çevirmez.. :S nedendir bir size sorayım...

motorda varsa yoksa 2 ses biri eksozun zırıltısı bi de arka diskin zırıltısı bıktım bu arka diskin zırıltısından yauu.... plastiğimidir nedir değiştiriyoz 1 hafta sonra yine zıngırdamaya başlıyo yau :S bu davaya köklü bi çözüm bulabilen varmı? yahu arkadaşta Mondial 150T RH Racing var onda arka fren kampana iddalaşıyo benle kampana diskten iyi diye ben diyom disk iyi o diyo kampana yahu sonunda hak verecem sırf bu zırıltıdan :S

neyse ben susuyom susuyom yazdım mı yine döşüyom ben en iyisi susayım )

yorum ve cevaplar haydiiiiiiii............
    Arkadaşım bende T-1 sahibiyim.Şu anda 11000 km.deyim.Disk sesiyle ilgil hiçbir sıkıntım olmadı.Ama arada bir temizledim.Kaliteli balata aldım taktım.Ve hiçbir ses duymadım.Eksozla ilgili de hiç problem yaşamadım.Sadee lastik patladığında söktüm aksozu o kadar.Bene disk frenin yerini tutmuyor kampana.Kim ne derse desin.Çünkü bindiğim diğer hiç bir motosiklette bizdeki frenin rahatlık ve güvenliğini bulamadım.Disk frenin bakımını yaptıktan sonra sorun yaşamak pek olası değil.Ama kampana öyle değil.geçenlerde bizim arkadaşın Mondial 110 Ft Cup motorunda arka balata kırılmış,farkında olmamış.Fren tutmamasından şikayetçi idi.Dedi ki yağ bulaşmış.Ama baktım yağ işine benzemiyor.Söktük baktık ki balata kırılmış,parçalanmış.Parçalar dağılmış kampananın içinde ve içeride balata değen yerler hep oluk oluk olmuş.Kampana olayı zaten birçok markada bitme noktasına gelmiş durumda.Benim her zaman disk tercihim.

Alıntı okayyorukcuoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dot 3 dot 4 nedir yağın inceliğimi ?
    Bildiğim kadarıyla Dot 3 veya Dot 4 yağın inceliği değil.Yağın diyoruz ama gerçi hidrolik yağ değil bir sıvı.Ve hidrolik sıvısı olarak geçer bir çok yerde.Bu numaralar bu sıvını karşıladığı değerlere göre veriliyor.Yani kullanıldığı sistemde istenen özelliklere göre olan durumlarından bu numaralar veriliyor.Bu yüzden sistemde kullanılması gereken hidrolik sıvı türü (genellikle sistemin herhangi bir yerinde yazar ki bu da genelde hidrolik haznesi kapağıdır)dışında bir sıvı kullanmak çeşitli zaralara yol açar.Bu zararlar keçelerin bozulması,sitemin kullanılamaz duruma gelmesi gibi durumlar olabilir.Umarım yardımı olabilmişimdir.

arslanfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 390 düke-kmcyo 250 xciting
    Arkadaşlar asya 125t scoterr kullanıyorum ve kayış değiştiricem servisler biraz
    kazık fiyat çekiyorlar kayışın ne tip olduğunu nasıl bir kayış olduğunu bilen varsa
    o kayıştan alıp kendim halledicem.

Motosikleti
    Alıntı arslanfb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kazık fiyat çekiyorlar kayışın ne tip olduğunu nasıl bir kayış olduğunu bilen varsa
    Bizim motorlardaki kayışlar triger kayış olrak geçiyor.Ben de değiştirmiştim.Numarasını şu anda bilmiyorum.Ancak en iyisinin Honda Cvt sistemli motorlarda da kullanılan Bando markalı olanı olduğunu biliyorum.Benimn şu anda kullandığımda BANDO markalı olandan.Tavsiye ederim bu kayışlar Japon malıdır.

Motosikleti
    Asya Motor AS 125 T
    1000 km bakımında neler yapılmasını tavsiye edersiniz acaba? (as125t)

sadece yağı yenisi ile değiştirmek yeterli olur mu?

Motosikleti
    Alıntı CanCanFB adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1000 km bakımında neler yapılmasını tavsiye edersiniz acaba? (as125t)

sadece yağı yenisi ile değiştirmek yeterli olur mu?
    1000 km. bakımında kaliteli bir yağ ile yağ değişimi yapman,hava filtresini temizlemen,tüm vida civata ve somunları kontrol etmen-sıkılaman,kaliteli bir buji takman,lastik hava basıncını kontrol etmen,elektrik sistemini bir gözden geçirmen kanaatimce yeterli olacaktır.Tabi yine şikayetçi olduğun bir konu varsa bu bakımda o nokta üzerinde de durulmalıdır.saygılar...

Motosikleti
    Asya Motor AS 125 T
    hava filtresi ile buji olayını yaptırmamıştım.. onları da hallettireyim en iyisi ilk fırsatta.... çok teşekkürler.. ;)

Motosikleti
    as t1
    foresight teşekkürler

Alıntı arslanfb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet servisler hakkatten çok fiyat çekiyorlar ancak sorun sadece kayıştamı debriyajlar falan nasıl onlardan da süratte çok farkediyor ben 95 e yapırdım kayış ve debriyaj değişti ama sürat arttı birde bildiğim kadarıyla kayışı taktıktan sonra debriyajı çok sıkmak gerekiyormuş hava tabancalarıyla sıkıyorlar başına iş alma

arslanfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 390 düke-kmcyo 250 xciting
    teşekkürler arkadaşlar foresight ve okay saolun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler