Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 125R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ErTech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    vaRRdı
    Alıntı seral adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba.

C.tesi günü uzun bir Bozcaada gezisine çıkıyorum. Cıbır şu anda 3800 de... 4000 bakımına girecek. Ne dersiniz geziden önce mi yoksa sonra mı bakıma sokayım?

Bir de tavsiye ettiğiniz servis var mı?
    Bence bakımı yaptırıp sonra yola çıksan daha sağlıklı olacaktır.

Az buz yol değil yollarda kalma sonra... (aslında bir sonraki bakımı atlasan bile yolda kalmaz bu motorlar )
    ... yaşlı bir devrimci düşürmez hiç ağzından özgürlük kelimesini
    ve yatmadan önce bir bardak su yerine denize bırakır takma dişlerini ...
    ''Four wheels move the body. Two wheels move the Soul.''

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Alıntı seral adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    800 km yaklaşık.

Bu arada gezi fotolarınız pek güzel
    sanırım en son 1000km'de yağı deişti motorun o yüsden 3bin km'yi doldurmuş nerdeyse sınırda yane.Bir an önce deiştirmelisin bence..Senin için ve motorunun ömrü için ii olur...yeni yağ daha sağlıklı yağlama demektir...Benim motor da aldı başını gidiyor ya bi dur demeliyim artık kendime...7400km oldu.Bi jant şeridi ile tank pad alamadım hep bi aksilik çıkıyor masraflı şu motor işi...Şimdi motor yağını deiştirmem lazım-zincir yağı almam lazım.en son 700km önce yağladım Allahtan çok kaliteli bir yağ kullanmıştım da idare ediyor...Aynı yağdan almak istiyorum fiyatı 30ytl sanırım.Markasını unuttum deişik bişedi.
    30ytl zincir yağı
    20ytl motor yağı
    jant şeridi ile tank pad en az 50ytl
    Eldiven-antifog-yağmurluk
    55€+15€+35€=105€ Eder 190ytl ort
    Pantalonum ve botum yok daha
    120€ Richa everest
    revi't freestyle bot 210ytl Gözüme kestirdiklerim bunlar şimdilik..Aslında SS çizmelerinden istiyorum ama param yok önümüzdeki sezona yeni motor yeni takım düzerim kendime artık...

Şu anda 600ytl lik bir alışveriş listem var Vay benim öğrencilik halime..istanbulmotoshow için de bir alışveriş listesi çıkarmaya başlayım en iyisi ona göre para biriktiririm...

Şu anda tek problemim şanzıman böle ani hızlanmalarda vitesi tam yerleştirmeyince ya atıyor ya da ilginç sesler geliyor Daha dikkatli olmalıyım...Aynı problemi yaşayanlar var mı acaba?

Alıntı ErTech adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence bakımı yaptırıp sonra yola çıksan daha sağlıklı olacaktır.

Az buz yol değil yollarda kalma sonra... (aslında bir sonraki bakımı atlasan bile yolda kalmaz bu motorlar )
    Denenip test edilmiştir desene...Eee hade ne duruyorsuun hala z750 fotoğrafları görmek istiyoruz senden.ne zaman alıyorsun...Artık free bir Bursa turu gerçekleştirirsin dimi alışınca z'ine...
    AKIN FİDAN

Motosikleti
    yok yok yook :)
    ultraukala bendede o şanzıman problemi oldu ilk başlarda vitesi geçirdim diye derbriyajı bırakıp gaza yükleniyorum ama motor boşta gibi bağırıyodu sonra gazı salınca tık diye vitese geçiyodu..

dorlion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 Versys 650 SE
    foruma ters düşecek biliyorum ama arkadaşlar derdim çok büyük. 2 ay önce aldığım cıbırım artık beni kesmez oldu. sorun bende mi motosiklette mi? bakıyorum da herkes uzun süredir zevkle biniyor. çıkış noktam ise şu oldu. b.çekmecenin girişindeki yokuş aşağı yolu bilen vardır. işte geçen gün öyle rüzgar vardı ki ölüyordum az kalsın, bi sola bi sağa savruldu motorum :( bana birşeyler deyin arkadaşlar...
    Sırf herkeste 4 teker var diye...

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Savrulma herkesde olur... Buna alışman ve tecrübe edinmen gerek....

Mesela Bursa gezisinde ben Dauville sürüyordum... Motor kuru ağırlığıyla 240 kilo. 18 litre depo var , çantalar eşya yüklü ve arkada Halis abi oturuyor... Düşün sen ağırlığı... O ağırlıkla bile savruluyorduk... Hangi motoru alırsan al savrulmadan kurtulamazsın... Kurtulmanın en iyi yolu tecrübeni arttırmandır...
    Ben motoru ilk aldığımda köprüden geçerken ölüyordum. Sonra sonra alıştım artık hiç zorluk çekmiyorum.

Ben cbr'ı yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum ve şu an hala memnunum. Çünkü motoru değil kendimi geliştirmek istiyorum. Benim düşündüğüm hız değil. Düz yolda herkes hızlı gider. Düşündüğüm virajlar. Cbr da virajları çok güzel olan bir makine... Sürekli viraj çalışıyorum ve daha çalışacak çok şeyim var. Bu yüzden cbr'dan sıkılmadım...
    Birçok büyük motor kullandım , fakat daha cbr'ın bana öğretecek çok şeyi var
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    CBR
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Motosikleti
    2006 Gilera Runner 200 VRX - Siyah
    MOTORON EYLUL 2007 Sayisi Yeni CBR125 Testi

Maksimum Hiz: 10000 Devirde 123.8km
    Tekerde Max Guc/Tork: 11.47Bg/9.2nm

Ivmelenme:
    0-100metre: 7.55sn / 74.8km/saat
    0-300metre: 15.532sn / 101.2km/saat
    0-400meter: 18.988sn / 107.5km/saat

Yeni CBR maksimum 124km/saat yapip 0-100km hizlanmasi ise yaklasik 15sn gibi gozukuyor. Bu motorla 170 yaptigini iddia eden arkadaslari gercekten takdir etmek gerekir. Gosterge hatasi yaklasik %7, yani 170 gorurken hizin 158 olmasi lazim, devir olarakta bu hiz icin 13000 falan lazimki dergideki tork egrisi 10000 devir ustunde ciddi dusmeye basliyor. Yokus asagi belki mumkun olabilir ama motor bu devire cikabiliyor mu? http://www.recumbents.com/WISIL/spee...cycle-2000.htm, gerci bir bisiklet ile bile 120km/saat yapmak mumkun olabiliyormus

170 yaptığını idda eden arkadaşı göster bize de biz de bilelim

Ayrıca max hız düz yolda ölçülür , bu da 120-130 km olması doğaldır.
    Yokuş aşağı 150 görebilir. Resmi olmayan max. hız da budur.
    Motor 12.400 devir çevirebiliyor. Sonrasında kesiciye giriyor.
    Ayrıca motorun hız göstergesi 1000RR ile ölçülmüş ve aynı çıkmıştır... 1000RR'ın da göstergesi gps ile ölçülmüş ve aradaki fark 3-4 km çıkmıştır. Bunun sonucunda biz 150 basarken en fazla 145'dir normal hızımız... Bunun diğer arabalarda da bu şekilde olabileceğini düşünürsek , gayet normal bir ölçümdür.

Kullananlar memnun oldukça kullanmayanlara laf düşmez.
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    AS 125 T
    yha abiler şu fiyatlar ucuzlarmı konunun nerde olduğunu bulamadımda.

çok pahalı cbr 125 nediosunuz seneye fln 3.500 olurmu şu anda 5.000

Seneye neden 1.500 ytl ucuzlasın ki? Ha dersen ötv-kdv kalkacak hükümet insaf edecek , bilemem...
    Bir de diğer açıdan bak... Motosikletini almışsın... Zaman geçmiş , satmaya hazırlanacaksın , bir anda motosikletin değeri 1.500 ytl düşüyor... ne düşünürsün?

Bence sen 2. el bir cbr125 bakabilirsin , 3.000-4.000 ytl arası piyasası var.

Motosikleti
    AS 125 T
    bayilere bakıcam antalyadaki zr bulurum 2. el

bide 1milyardaha koyarım sıfır honda alırı bıde o vr

Motosikleti
    2006 Gilera Runner 200 VRX - Siyah
    Kullananlarin alinabilecegi birsey soylemedimki ben , muhendislik sezilerimden hareket ederek duygulari bir kenara birakarak (her motor sahibi kendi motoru hakkinda cok duygusal olabiliyor bazen) sadece rakamlar uzerinden gidiyorum. MOTORON dergisindeki test anlastiklari yabanci bir derginin gayet profesyonelce yaptigi bir test, eminim ki oradaki rakamlar gayet gercege yakindir. 110km/saat gosterge hizinda 103km/saat yaptigini soyluyorlar, bu da %7 bir hataya denk gelir.

Benim kullandigim Gilera Runner 200 VXR icin de 160 yapiyor diyenler var ama gordugum kadari ile duz yolda 130u gecmesi pek kolay degil.

dorlion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 Versys 650 SE
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Savrulma herkesde olur... Buna alışman ve tecrübe edinmen gerek....

Mesela Bursa gezisinde ben Dauville sürüyordum... Motor kuru ağırlığıyla 240 kilo. 18 litre depo var , çantalar eşya yüklü ve arkada Halis abi oturuyor... Düşün sen ağırlığı... O ağırlıkla bile savruluyorduk... Hangi motoru alırsan al savrulmadan kurtulamazsın... Kurtulmanın en iyi yolu tecrübeni arttırmandır...
    Ben motoru ilk aldığımda köprüden geçerken ölüyordum. Sonra sonra alıştım artık hiç zorluk çekmiyorum.

Ben cbr'ı yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum ve şu an hala memnunum. Çünkü motoru değil kendimi geliştirmek istiyorum. Benim düşündüğüm hız değil. Düz yolda herkes hızlı gider. Düşündüğüm virajlar. Cbr da virajları çok güzel olan bir makine... Sürekli viraj çalışıyorum ve daha çalışacak çok şeyim var. Bu yüzden cbr'dan sıkılmadım...
    Birçok büyük motor kullandım , fakat daha cbr'ın bana öğretecek çok şeyi var
    peki bu savrulmayı bertaraf etme nasıl oluyor? zamanla alışıyor musun yoksa bi tekniği mi var? ben reşat arbaş'ın kitabından öğrendiğim tekniği kullanıyorum. rüzgar sağdan geliyorsa sağ gidonu itiyorum yani. ama rüzgar sürekli yön değiştiriyorsa ne yapmalı? benimki tam olarak savrulma denilemez, rüzgar motosikletin altına girip kaldırdı resmen cıbırla beni

peki görkem, bana nasıl viraj çalıştığını anlatır mısın? ben de denemek istiyorum. özel bi çalışma yöntemi var mı? yoksa km yaptıkça, viraj döndükçe oluyor mu bu çalışma?

bir de bana bu cıbırın yakıt tüketimi fazla geldi, aldığımdan beri hep şehir içi kullandım, aşağı yukarı hep 6500-7000 de vites değiştirdim; sonuç 500 km de 2,5 depo benzin yakmışım. PO'nun 95 oktanını kullanıyorum. motoru yavaş kaldırmayı sevmiyorum, hızlanma aralığını kısa tutuyorum ve motor bağırdıktan sonra vites atıyorum. yanlış mı yapıyorum? yoksa yakıt tüketimi normal mi?
    Sırf herkeste 4 teker var diye...

O savrulmayı reşat abinin de dediği gibi kontra tekniğiyle hallediyorsun... Bu da ne demek? Rüzgara karşı motoru yatır demek. Motor sağ sola savruluyorsa da gidona güzelce komuta edip sanki çakıllı bir yola giriyormuşcasına yol alacaksın. Ilk bu kontrol zordur , ama zamanla daha rahat kontrol etmeyi başarırsın...

Viraj çalışmasına gelince... Bende viraj çalışması çalışmayı geçti daha çok zevke dönüştü... Ara sıra virajları güzel olan , asfaltı düzgün bir yere gider viraj çalışırım.
    Daha önceden virajlar ve genel sürüş üzerine birkaç teori dersi almıştım bazı kurumlardan. Viraj çizgisi , viraja nasıl girilmeli vs... Sonra çıkıp bunları uygulamaya başladım. Çizgiyi oturtunca tekniğe yöneldim. Internetten viraj stillerini öğrendim sonra uygulamak için yine ve yine çıktım. Mesela buradan kaptırdım ağvaya şileye... Virajlı yollardan geçtim bol bol. Özgür (praetorian) de eşlik etti çoğunda.
    Demek istediğim , doğru bilgileri oku , öğren , sonra pratik yap. En iyi yöntem budur.

Yakıta gelince , hesaplamalardan pek anlamıyorum fakat benim cıbır bir depoyla 270 km civarı gidiyor. Vitesi ise erken değiştiriyorsun 8.500 civarı normal kullanımda , 10.000'de performanslı kullanımda değiştirirsen daha iyi performans alacaksın.

ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Valla benim genel vites deiştirmem 8-10bin devir arası km-'de hesapladığım birçok sefer 10ykr civarı ort...Ayrıca rüzgar olayı bazen çok bile zevkli gelecek die sölüyorum eğer ki rüzgarla oynamayı seversen...Ben şahsen kendimi yelken kullanıyormuş gibi hissediyorum çok eğleniyorum.Tehlikeli ama güzel Ayrıca benim düz yolda gördüğüm hız 150km ve çok şaşırdığım rüzgarlı bir havadaydı ama çok güzel kullandım rüzgarı çaprazdan vuruyordu özellikle sola itiyordu...Sapmaları bilemem o kadar.İddaam da yok zaten.

Ayrıca frenleme ve viraj en çok sevdiğim ikilidir motosiklet tepesinde ama İnsanoğlu her zaman daha fazlasını ister mantığıyla büyüğü olsa fena olmaz hane Düz yolda özellikle uzun yolda sıkıcı olabiliyor.Ama uludağ gibi bir yolda özellikle aşağı inerken inanılmaz büyük zevk alıyorum.Bunda hafifliğinin de etkisi var sanırım...Virajları da kontra tekniğini okuyarak çalışmalara başlayabilirsiniz...İnanılmaz zevk alacağınızdan emin olabilirsiniz...Ve ayrıca hızlandığınız kadar da frenleme çok önemli fren çalışın arkadaslar yaptığım kazadan motoruma var bana hiç bir şey olmayışını frenleme çalışmalarıma borçluyum...Çünkü istemeden refleks kitleyebiliyorsunuz bizzat kitledim.Önemli olan durup duramayacağınızı kestirmek ve max yavaşlamayı sağlamak.Ben kitledikten sora hemen saldım ve tekrar frenledim en son arabaya arkadan kuyrukta vurdum ilk vurduğum yer ön cam idi...Ama hızım göstergede 40civarı idi lakin yavaş indiği için zannımca 20civarı bişe idi hızım...Ve cıbırımda hiç bir şey yok...Ayrıca hiç bir şey olmayışını plastik tampona borçluyum çok esniyor çünkü...
    AKIN FİDAN

Düz yolda 150 mi... öh ne diyim yakında pistonu eline alırsın

ps: ben aldım biliyorum

fatihsevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    evet arkadaşlar çoğunuz uzun yola cıktınız ve en az 100-120 arası gitmişsinizdir peki hiç bu motorda radara yakalanan var mı?cok merak ettim yani yada motorları radara yakalıyorlar mı?
    HIZ YOLU DEĞİL ÖMRÜ KISALTIR

crayzboyone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gorkem Abi Sen En Fazla Kac Bastin Oo Motorla...belkİ Honda Cbf 250 Almassam Senin Motorunu Alabilirm :d:d:d

SuSpect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys KLE 650
    Görkem abimi? alla alla, görkeme abi diyorsan senın ehliyetin yok sanırım, yaştan dolayı :S

Neyse

Fatihsevim; daha hiç denk gelmedi ama 120 ile giderken yakalanabiliriz tabi, mümkün bir durum ama şuana kadar başıma hiç gelmedi.
    Soda Ayran Cool

Motosikleti
    kawasaki ninja 250r
    evet arkadaşlar uzun uğraşlarım sonucunda babamı ikna ettim ve de motoruma kavuştum. daha ruhsatı almadan başıma ufak bi kaza geldi. ayağımı sol ayak tarak kemiğimden burktum. şu an alçıda doktorlar çatlak var dedi. daha iki hafta ayağım alçıda kalacak. motor ise şu an babamda çılgınlar gibi geziyo)
    benide aranıza katarsanız sevinirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)

Bu Konudaki Etiketler