Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mz Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Hyosung GV 650 Haojue 150-9 Mz 301
    Alıntı Mz1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar..
    1991 model 301 mz sahibim.yeni topladım.fotoğraf yüklemesini öğrendiğim an yükleyecem fotoğrafını..
    Çözemediğim bir sorunla karşı karşıyayım.
    Motorun platin meksefe bobin yeni takıldı..
    Karbülatör eski tip bir karbülatör..
    Aküde yeni buji buji kablosu ve elekrtik tesisatı konple yeni
    Motorun sorunu şu
    Motor düşük devir kullanımda bujiyi kurumluyor ve bozuyor ..
    Ve sonra patlatmaya gaz yememeye başlıyor bujiyi değiştirdiğimde motor saat gşbi çalışıyor..
    Anlaşılır bir sorun değil ustalardan yardımlarını rica ediyorum..
    aynı durumu bende yaşamıştım keçeler patladığı için yağ karışıyordu şanzımandan onlar değişti düzeldi.
    aynı zamanda şanzıman yağı benzin kokuyordu seninki de kokuyorsa kesin keçeler patlamış

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:35 ----------

Alıntı 585858 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çkişte pek bi düşme yok.

Bugün karb taktım takarken gaz pistonunun iğnesinin sekmanı düştü kayboldu yedek vardı taktım, fakat sorunlar bitmedi motor rolantide durmuyor yandaki vidayla oynadım hikaye iğne ölçüleriyle oynadım olmuyor hava körüğü takılı karb geçtiği yer sıkılı, aşşağı karb kazan contası takılı sağlam, zil gibi gaz yiyor fakat rolantide durmuyor gaz kolunu bırakınca stop, şamandırayla alakalı olsa ya benzin çok gelir boğar yada gelmez benzin gaz yeme yarıda kesilir oda değil.
    Sökmeden önce motor rolantide duruyordu sadece ilk çalıştırınca vurduruyorduk. Sorun ne olabilir içinde karb kazanında 3 adet meme sötüm geri taktım temizledim. ordada sıkıntı yok jikle malzemelerinide sötüm temizledim taktım. herşey tamam ama rolantide durmuyor.
    şuan aynı sorun bende de var alt conta patladığı için rölanti tutmuyordu ama ben silindiri söküp taktığım için patladı.
    senin sorun sanki ayardan kaynaklı ana jet memeyi değilde küçük bir meme daha olması lazım onun içerisine tel koy benzin biraz azalsın o zaman ayar yaptığında rölantinin değişmesi lazım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Çok tesekkurler Alp bey depo paslanmasıyla ilgili tavsiyeniz varmı?

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı etzysf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok tesekkurler Alp bey depo paslanmasıyla ilgili tavsiyeniz varmı?
    Biz klasikçiyiz...
    Depoyu boşaltıp 2 ltre benzinle 3-4 avuç kumla akşama kadar sallamışlığım vardır... Daha sonra maddi imkanınız varsa galvaniz ya da nikelaj yaptırablirisin...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

585858 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1955 r25 Mz 1990 251 Honda cb 125 e
    Sayın mz severler, motorun karbüratörün büyük ayar videsının yanın da bir küçük ayar deliği daha varmış yeni keşfettim 251 etz 89 model ve sökülüp taktıktan sonra yeniden oradan ayar yapılıyor. mz in servis videosundan izledim. Yani şu zamana kadarda birisi kaldırıp demedi böyle böyle diye.

http://www.youtube.com/watch?v=QXApK2e4vfQ
    işte bu video izleyin herşey nasıl milimetrik. Bu video yu izlemeseydim uğraş dur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:42 ----------

Alıntı atomhamdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynı durumu bende yaşamıştım keçeler patladığı için yağ karışıyordu şanzımandan onlar değişti düzeldi.
    aynı zamanda şanzıman yağı benzin kokuyordu seninki de kokuyorsa kesin keçeler patlamış

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:35 ----------

şuan aynı sorun bende de var alt conta patladığı için rölanti tutmuyordu ama ben silindiri söküp taktığım için patladı.
    senin sorun sanki ayardan kaynaklı ana jet memeyi değilde küçük bir meme daha olması lazım onun içerisine tel koy benzin biraz azalsın o zaman ayar yaptığında rölantinin değişmesi lazım
    O memeye tel koymeyı ben denedim herşey alt üst oluyor boşa.
    ZEMHERİ!

Motosikleti
    demekki karışım zengin değilmiş
    ayrıca sen hiç düşünmedin mi ikinci vida ne için konulmuş diye

Motosikleti
    Alıntı atomhamdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    demekki karışım zengin değilmiş
    ayrıca sen hiç düşünmedin mi ikinci vida ne için konulmuş diye
    Ben orayı daha yeni keşfettim çünki vida görünmüyor üzeri plastik tıpa ve bal mumu basmışlar bende kir sannediyorum bir tek o büyük ayar vidası var sanıyorum kaç sayfa öncede yazdım karb ayarını bozukluğunu şamandıra ayar bozukluğunu ama diyen çıkmadı demekki herkes bi haber. Ben demeden önce forumda kimse o vidadan bahsetmemiş.
    ZEMHERİ!

MZ781 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 251/1993 , Bajaj Boxer 150
    Ben orayı daha yeni keşfettim çünki vida görünmüyor üzeri plastik tıpa ve bal mumu basmışlar bende kir sannediyorum bir tek o büyük ayar vidası var sanıyorum kaç sayfa öncede yazdım karb ayarını bozukluğunu şamandıra ayar bozukluğunu ama diyen çıkmadı demekki herkes bi haber. Ben demeden önce forumda kimse o vidadan bahsetmemiş.
    Ah be kardeşim forumda "hava ayar cıvatası" dedikleri o işte nasıl duymazsın?

Motosikleti
    Alıntı MZ781 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ah be kardeşim forumda "hava ayar cıvatası" dedikleri o işte nasıl duymazsın?
    Demekki dikkat etmedim beşer şaşar Olsun geçde olsa öğrendim önemli olan birbirimizin problemlerini çözmek uğraşmak yardımcı olmak.
    ZEMHERİ!

egnkhrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 251 1990
    Herkezin kurbay bayramini kutlarim kazasiz belasiz

mz_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 150, MZ ETZ 251, MR 150 Vulture
    Bayramınız Mübarek Olsun...

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bayramınız kutlu olsun Mz severler...

hsn01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz ETZ 251 / 1991
    Herkese iyi bayramlarr

Motosikleti
    MZ 251
    Alıntı baran900 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kdz.Ereğli'den herkese selamlar saygılar, aranıza yeni katıldım, ama yeni motorcu değilim

buda benim efsane: http://imageshack.us/a/img203/4056/xqa2.jpg

Zonguldak düzce çevresinde iyi bir mz ustası arıyorum, aslında mz değilde usta olması yeterli
    Herkese selamlar baran kardeş bende Devrek'teyim burada MZ ve JAWA ile geçmişte çok uğraşmış ve bunların dilinden anlaya iyi bir usta var ben ona götürüyorum zaten burada 5 tane motosiklet ustası var hiçbiri MZ ile ilgilenmiyor hep scooter tarzı şeylere bakıyorlar ben çok memnunum yolun düşerde gitmek istersen mesaj atman yeterli

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:32 ----------

Selam kardeşim bende o vidayı bir türlü bulamadım eski karbüratör nede olsa yok diye bıraktım dediğin gibi sarı bir plastik yada ona benzer bir şey var yarın ilk işim o şeyi çıkarıp vidayı bulmak

Motosikleti
    Alıntı MZ'Cİ SONER adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar baran kardeş bende Devrek'teyim burada MZ ve JAWA ile geçmişte çok uğraşmış ve bunların dilinden anlaya iyi bir usta var ben ona götürüyorum zaten burada 5 tane motosiklet ustası var hiçbiri MZ ile ilgilenmiyor hep scooter tarzı şeylere bakıyorlar ben çok memnunum yolun düşerde gitmek istersen mesaj atman yeterli

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:32 ----------

Selam kardeşim bende o vidayı bir türlü bulamadım eski karbüratör nede olsa yok diye bıraktım dediğin gibi sarı bir plastik yada ona benzer bir şey var yarın ilk işim o şeyi çıkarıp vidayı bulmak
    Ve aleykümselam yani o vida ayarını yapmadan önce benim motor rolantide durmuyordu şimdi duruyor.
    ZEMHERİ!

Motosikleti
    MZ 251
    Ve aleykümselam yani o vida ayarını yapmadan önce benim motor rolantide durmuyordu şimdi duruyor.

Bugün o sarı parçayı çıkardım vida ileride göründü ben bu karbüratör videosunu izledim o vidayı gördüm benim motora baktım onun yerinde senin dediğin gibi bir parça vardı neyseki bulduk şimdi bu ayar vidasıyla hiç oynamadım motor rölantide 1 dakika kadar çalışınca devir düşüyor stop ediyor bu küçük vida tam olarak havayımı benzinimi ayarlıyor.

Motosikleti
    Alıntı MZ'Cİ SONER adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün o sarı parçayı çıkardım vida ileride göründü ben bu karbüratör videosunu izledim o vidayı gördüm benim motora baktım onun yerinde senin dediğin gibi bir parça vardı neyseki bulduk şimdi bu ayar vidasıyla hiç oynamadım motor rölantide 1 dakika kadar çalışınca devir düşüyor stop ediyor bu küçük vida tam olarak havayımı benzinimi ayarlıyor.
    Ben sadece çalıştırdım ve vidalarla oynadım sotop etmeden stop edecekken gaz verdim sonrada rolantide durunca bitirdim.
    ZEMHERİ!

misirli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MuZ RT125
    Merhaba arkadaşlar,

İmzamdan da görüldüğü gibi bende bir MuZ Rt 125 var. 2002 model. 2005'te almıştım. Geçen hafta marş motoru dönmesine rağmen motor çalışmadı. Tamirciye götürdüm ve marş rublesinden olduğu ortaya çıktı. Usta "bu kadar küçük rubleyi ilk defa görüyorum, uyumlu birşey de bulamadım." dedi. Ben de kara kara düşünüyorum. Yurtdışından bile sordum ama adamlar ya cevap vermiyorlar veya bana gösterdikleri parça elimdekinin aynısı değil. O kadar para verip uyumsuz parça da almak istemiyorum. İstanbul veya Türkiye'de bu parçayı nasıl bulurum bilen var mı? Nerelere bakmak gerekir?

Teşekkürler,

tuna_tour - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 301- YAMAHA YBR 125- YAMAHA XTZ 660 TENERE
    Merhaba arkadaslar, yillardan beri hayalini kurdugum bir suru motora sahip oldugum hatta bir suru motora sahip olmadigim ama surdugum halde bir turlu denk getirip bir tur atamadigim motordur MZ , bazi forumlarda okudugum kadariyla en buyuk sikintisi ve tehlikesi sanziman kitleme ve yag pompasi arizasi nedeniyle motor kilitlenmesi... Bir suru insan saydirmis rezalet bir motor defalarca yolda kaldim vs ... Bazi insanlarda hayatta yolda kalmaz ariza yapmaz gibi yorumlarda bulunmus velhasili kelam bende de bir kilitlenme problemi vardi ve bu problemi cozdum ve dun bir 1999 model Seyhan 301 aldim motora yeni rektefe yapilmis ve suan rodajin 600. Km sinde, motoru aldigim gibi lastiklerini michelin yaptim asla baska marka lastikle kullanmam , anladigim kadariyla motor sag tarafa saglam yatmis cunku gidonun sag elcigi sola gore daha yukarida , on camurluk metal ve baska marka bi motorun camurluguydu onu bugun degistirdim , seyhanlarin gidonu daha chopper vari ve bu benim tsrzim degil, klasik MZ gidonu aldim onuda yarin degistirecegim, motor ile ilgili gorusume gekirsek, performans ve seriligini daha goremedik rodaj nedeni ile 70 km hizi gecmiyorum, on amortisor asiri yumusak, motorun dengesi mukemmel, frenleri iyi gibi gorunuyor ( on frende celik fren hortumu var ), selesi gayet konforlu, rolantideki vibrasyonu kabus gibi, 2500 - 3000 devirde giderken bi ufak silkeleme yapiyor gazi biraz actigimda geciyor ... Ozetle cok mutluyum sonunda MZ im oldu omur boyu muhafaza etmek istiyorum, en onemli destegi sizlerden bekliyorum gorus oneri yardim vs hepsine acigim, motorumun nesine dikkat etmeliyim, ne tur seylerden uzak durmaliyim, sanziman ve yag pompasi olayi nedir onlemi nedir, istanbuldayim bu makinanin gercek anlamdaki ustasi kimdir, kime gotureyim ... Saygilar ve Sevgiler

Motosikleti
    mz-251 1991
    merhabalar alp bey mz251 1991 motorun altında 2 adet somun var ikisi de yağ boşaltmak için mi? teşekürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:30 ----------

1991 mz 251 sorun: 1 vitese verdiğimde debriyajı sıktığım halde motor hafiften kendini ileri atıyor ve hafif gazla kalkış yapmak istediğimde zaman zaman istop ediyor. biraz fazla gaz vererek bunu gidermeye çalışıyorum .Bu normal midir?saygılar NİHAT

Motosikleti
    Alıntı tuna_tour adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar, yillardan beri hayalini kurdugum bir suru motora sahip oldugum hatta bir suru motora sahip olmadigim ama surdugum halde bir turlu denk getirip bir tur atamadigim motordur MZ , bazi forumlarda okudugum kadariyla en buyuk sikintisi ve tehlikesi sanziman kitleme ve yag pompasi arizasi nedeniyle motor kilitlenmesi... Bir suru insan saydirmis rezalet bir motor defalarca yolda kaldim vs ... Bazi insanlarda hayatta yolda kalmaz ariza yapmaz gibi yorumlarda bulunmus velhasili kelam bende de bir kilitlenme problemi vardi ve bu problemi cozdum ve dun bir 1999 model Seyhan 301 aldim motora yeni rektefe yapilmis ve suan rodajin 600. Km sinde, motoru aldigim gibi lastiklerini michelin yaptim asla baska marka lastikle kullanmam , anladigim kadariyla motor sag tarafa saglam yatmis cunku gidonun sag elcigi sola gore daha yukarida , on camurluk metal ve baska marka bi motorun camurluguydu onu bugun degistirdim , seyhanlarin gidonu daha chopper vari ve bu benim tsrzim degil, klasik MZ gidonu aldim onuda yarin degistirecegim, motor ile ilgili gorusume gekirsek, performans ve seriligini daha goremedik rodaj nedeni ile 70 km hizi gecmiyorum, on amortisor asiri yumusak, motorun dengesi mukemmel, frenleri iyi gibi gorunuyor ( on frende celik fren hortumu var ), selesi gayet konforlu, rolantideki vibrasyonu kabus gibi, 2500 - 3000 devirde giderken bi ufak silkeleme yapiyor gazi biraz actigimda geciyor ... Ozetle cok mutluyum sonunda MZ im oldu omur boyu muhafaza etmek istiyorum, en onemli destegi sizlerden bekliyorum gorus oneri yardim vs hepsine acigim, motorumun nesine dikkat etmeliyim, ne tur seylerden uzak durmaliyim, sanziman ve yag pompasi olayi nedir onlemi nedir, istanbuldayim bu makinanin gercek anlamdaki ustasi kimdir, kime gotureyim ... Saygilar ve Sevgiler
    kardeş istanbul da mz ustası benim getir motoruna bir bakayım, şaka bir yana 12 yıldır mz kullanıcısıyım dolayısıyla ustası da olmak zorunda kaldım sancaktepe de oturuyorum yolun düşerse görüşelim. keşke alman temiz bir mz alsaydın türk yapımlarının şanzıman dişlilerini kanuni ucuz bir firmaya yaptırdığı için şanzıman da kilitleme sorunu oluyor. bu yüzden üretim hakkını geri almışlar. kanunide şase yapımında çalışan bir abimizle sohbet sırasında öğrenmiştim.
    rodajda olması çok önemli değil biraz basarak kullan ben sürekli tam gaz kullanarak açtım şimdi yağ gibi gidiyor 100 km de 4 lt benzin harcıyor sadece karbüratördeki benzinle 1,5 km gidiyor. Titreme diye bir şey yok 4 zamanlı motor pürüzsüzlüğünde akıp gidiyor.
    defalarca elazığ tokat arası benzin almak dışında durmadan yol gittim bir kere yolda bırakmadı zaten bozulacak bir parçasıda yok sonuç ta savaş ta kullanılmak amacıyla yapıldığı için yağı kontrol edildiği sürece bir şey olmuyor. Ama her şeyden önce bakımlı ve temiz olacak sahibi adam gibi kullanacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:20 ----------

Alıntı NİHAT-BG adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar alp bey mz251 1991 motorun altında 2 adet somun var ikisi de yağ boşaltmak için mi? teşekürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:30 ----------

1991 mz 251 sorun: 1 vitese verdiğimde debriyajı sıktığım halde motor hafiften kendini ileri atıyor ve hafif gazla kalkış yapmak istediğimde zaman zaman istop ediyor. biraz fazla gaz vererek bunu gidermeye çalışıyorum .Bu normal midir?saygılar NİHAT
    senin sorununa gelirsek debreyaj tam ayırmıyor debreyajın ayar civatasından yada motor sol kapağın üzerinde yuvarlak bir kapak var oradan ayarlanması lazım ama mz den anlayan birisi yapmalı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler