Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    handsports,
    yakıt tüketimi çokça tartışılan bazılarının bazılarına nasıl o kadar çok yakıyorsunuz, onlarında diğerlerine nasıl o kadar az yakıyorsunuz diye sorduğu bir sorudur. :D

bir arkadaşla fethiye gezimizde her benzin alışımızda benim depo 1 litreye yakın fazla alıyordu, aynı yol koşulları aynı hız gitmemize rağmen, kullanıcının ebatı ve motorun ağırlığınında etkisi var bunda. ben en düşük 2,7 en yüksek 4.13 yaktım ama genelde ortalama 3,5 litre civarı yakıyorum ve bu oranlarda yakan birçok kişi tanıyorum ;)

baran06,
    hava soğukluğu ilk çalıştırmada stop etmesine sebep verebilir, ilk çalıştırdıktan sonra 100 metre kadar jikle açık ara gaz vererek binersen sonra jikleyi kapatıp bir müddet daha ara gaz ile devam edersen ısınır motor stop etmez ;)
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    honda cbf 150
    teşekkürler abi rölantide stop ediyor dedim acaba bişey mi oldu:D

aSuBaYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki teker
    Alıntı baran06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbf 150 lerde soğuk iken yukarıda dediğini yapması normal benim motorumda ısınana kadar rolentide durmuyor, elimi gazda tutuyorum.

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı brkfrt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar yıllar önce bi gelmiştim cbf150 almak istiyorum diye belki hatırlarsınız. sonunda ilk motorumu. kimisi için pek bişey olmasada benim ilk motorum asya200 gy aldım. 3000km ye yaklaşıyorum. belki hatırlayan olur dedim kendimce bu mujdeyide size söyliyeyim istedim. herkese kazasız sürüşler dilerim.
    Merhaba, o yıllar önce tabirini kullandıktan sonra 3000 km yaptığını söyleyince bi baktım acaba yanlış mı okuyorum, yoksa 30 bin mi diye Çok az geziyorsun diyicem ama bence hiç gezmiyorsun gibi. Cbf al, gezmekten yol yapmaktan korkma. İyi günlerde kullan motosikletini.

gezgin_33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF-150
    Alıntı brkfrt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar yıllar önce bi gelmiştim cbf150 almak istiyorum diye belki hatırlarsınız. sonunda ilk motorumu. kimisi için pek bişey olmasada benim ilk motorum asya200 gy aldım. 3000km ye yaklaşıyorum. belki hatırlayan olur dedim kendimce bu mujdeyide size söyliyeyim istedim. herkese kazasız sürüşler dilerim.
    Hayırlı olsun İnsallah seciminden dolayı pişman olmassın... Gelişmeleri de bekleriz...
    Dostu-Düşmanı ayırdettik ve bıraktık bir ovaya. Dedik ki, gerçekten bilmiş miyiz.
    baktık ki, kime ne etiket yapıştırmışsak doğru çıkmış..

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    arkadaşlar bu jikleye fazla güvenmeyin...yani çok işlevselliği yok...sonucta cbf 250 deki gibi otomatik jigle değil...manuel kendiniz gazlayarak ısıtacaksınız...jikleyi orta konuma getirmeyi unutmayın...ha işe yarıyor ama çok değil...motor gerçek anlamda ısınmadığı sürece inceden gaz vermeye devam edin...yani jiklenin fonksiyonu anca zengin karışımı hızlandırmak...ve jiklede motoru unuttuğunuzda performans sorunu yaşarsınız çekişi değişir makinanınm...rölantiyide az yükseltebeilirsin...

motoruma yeni bir farklı ayna takmak istiyorum kendi kolumdan başka birşey göremiyorum...

http://www.rialli.com/urunler/motors.../3_ayna-grubu/
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

gezgin_33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF-150
    Motor rolanti ayarını biraz daha yukseltebilirsin.. Motorun sol tarafına deponun altına baktıgın zaman sihay bir toz lastigi görürsün Karburator üzerini kısmen kapatmış olarak. O toz lastigini yukarı kaldır. Karburatoe uzerinde iki tane ayar divaı var. Bunlardan Sag tarafadakini (Motorun arka tekerine yakın olanı) yarım veya ceyrek tur sıkıstır.(saat yonunde cevir) Bunu motorunu calıştırdıktan 5 dk sonra ve motor calışırken yaparsan rolantinin yukseldigini farkedebilirsin...
    Dostu-Düşmanı ayırdettik ve bıraktık bir ovaya. Dedik ki, gerçekten bilmiş miyiz.
    baktık ki, kime ne etiket yapıştırmışsak doğru çıkmış..

Motosikleti
    Alıntı gezgin_33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor rolanti ayarını biraz daha yukseltebilirsin.. Motorun sol tarafına deponun altına baktıgın zaman sihay bir toz lastigi görürsün Karburator üzerini kısmen kapatmış olarak. O toz lastigini yukarı kaldır. Karburatoe uzerinde iki tane ayar divaı var. Bunlardan Sag tarafadakini (Motorun arka tekerine yakın olanı) yarım veya ceyrek tur sıkıstır.(saat yonunde cevir) Bunu motorunu calıştırdıktan 5 dk sonra ve motor calışırken yaparsan rolantinin yukseldigini farkedebilirsin...
    hacı konuyu detaylandıralım motorunun rölanti ayar noktasını bilmeyen kalmasın...motorunuzun kitapcığından alıntıdır...

(1) Gaz kolu stop vidası

(A) Artar
    (B) Azalr

Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Meto ya, şu motora çok yağ yaktırıyosun, elinde bi tane mevsime uygun motorundaki yağ ile aynı özellikte yağ bulundur. 1000. km de 100 gram 150 gram salla. Motordaki eksilmiş yağ, eksilmeyi daha fazla tetikleyen bi etken olabilir. Yani bence bu şekilde eksik yağ ile motoru kullanma. Eksik yağ ile çalışan motor daha fazla ısınır. Motor çalışırken daha yüksek sıcaklıklarda çalışır. Hatta belki motor daha iyi kaçar. Daha verimli çalışır. Ama bu aşırı ısınmada, yağ eksilmeyi tetikler gibi geliyor bana. Ayrıca motorun ömrü açısından da eksik yağ ile çalışması iyi olmayabilir. Belki 40 binde motorun bitmesinin zeminin de sen oluşturmuş olabilirsin. Motorun yağ kapasite standardı 1 lt. Eksiye ne kadar töleransı var bilemem ama 200 gram eksik yağ ile de motora binme derim.. Çünki hatırladığım kadarıyla daha önce, yani motorun bitmeden kısa bir süre önce yağ eksilmenin arttığından bahsediyordun. Yani bu şekilde kullanım motoru bitirmişte olabilir. Yani yağ seviye kontrolü veya takviyesi yapmadan kullanım. Mesela belki dün gelmiş olsaydın 800 gram yağ ile yardırıp duracaktın hacıı Karamürsel-İznik 52 km vites 2-3. yazık olacaktı. 150 bini görmeye niyetli motor belki 100 binde bitecekti. Böyük konuşmayım ama ben 200 gram eksik yağ ile marşa dahi basmam ve her zaman takviye yağım vardır. Yağ değişiminde 1100 gram yağ koyarım. 2000 km de 200 gram dahi yaksa 2000 km sonunda karterden 900 gram yağ çıkar. Buda kritik seviye sayılmaz. Veya 1100 gram yağ koyarım. 1000. km de 50-100 gram daha atarım vs. Metocum böle giderse 2. 40 binde yine motor yicen ha. bak demedi deme. Servis bakımına gittiğin zaman bitanede aynı yağdan 1 lt yedek al. 1000-1500. km de falan 100-150 gram at. Biliyoruz ki kullanımına göre motorun 2000 km de bir 200 gram yağ yakıyor. Sen motora 1000. km de tam 150 gram yağ atacaksın abi. Buı kadar açık. Yağ çubugunun maksimum seviyesini 1-2 mm geçirmeye korkma. Yarım kg fala yağ da tabi konmaz ama 100 gram yağ koymaktanda korkma. ben 20 bindir böyle yapıyorum. Ne keçeler patladı ne bişey oldu. Bu 25 yıllık motor ustası tavsiyesi. Motor eksik yağ göreceğine 50-100 gram fazla yağ at. Her zaman daha iyidir. Db 1 lt yağı koyuyor. Yallah yapıyor hacı. Gerisi kullanıcıya kalmış. Kullnıcıda tınlamıyorsa iş bitik. Benim servis 100 gram fazla yağ koyuyor. Bide inan bas bas her bakıma gittiğimde tembiliyor. (Abi bu motorlar yağ yakar; ben 100 gram fazla yağ attım ama sen yine 1000-1500. km de yağ seviyesini kontrol et. Gerekiyorsa yağ at.) diyor. Ve bunu her bakıma gittiğimde adamcağız söylüyor. Ha yakmayan da yakmıyor tamam inanırım, yakmayan motorlarda elbet olabilir. Nasıl oluyor aklım almasa da Ama abi bizimkiler yağ yakıyor işte. Önlemini bi kullanıcı olarak kolaylıkla alabiliriz. 200 gram eksik yağ gördün yağ değşiminde. Peki ya 100 gram daha fazla eksilme olduğunu görmüş olsaydın ne olurdu sence ? Aman abi, bi daha servisin oralara yolun düşerse aynı mobil yağdan 1 lt al. Evine koy. Bende şu anda 2 lt Shell Advance 10-40 full sentetik var. Keyfimden almadım herhal Biri değişimlik. diğeri takviyelik. Soldakinden sağdakine 100 gram attım. Soldakini takviyelik yaptım. Sağdakini değişimlik. Tam 1100 gram. Ybrler yağ yakmıyorlar eksik yağ görmüyolar. Tabi bizim motorlardan fazla gidecekler. Cbf ise yağ kontolü ihmal edildiğinden ömrü erken biten motorlar yüzünden motoruna güvenilmiyor ve kötü bi adı var. Ybr de ise istediğin kadar yardır. Motor her halükarda standartlarındaki yağ hacmini koruyor. Motorun aşınma yıpranması yağ kontrolü yapılmayan cbf e nazaran tabiki uzun olacaktır. Ybr ciler yağ takviye etmiyorlar. Çünki motorları yağ yakmıyor. Bizim motorlar yağ yakıyorsa yağ takviye etmek zorundayız. Bu bukadar açıktır ve doğru orantılıdır. Öyleyse öyle, böyleyse böyle Yağ takviye etmeyipte ybr gibin kullanırsak zati iş bitmiş demektir. Ben yağ seviye kontrolleri ihmal edilmeyen bakımlı bir cbf in, her hangi bi ybr ye km ömrü olarak rahatlıkla kafa tutabileceği kanaatindeyim. Aradaki bilinen motor ömrü farkıda (ybr daha uzun gider) düşüncesinin kaynağı bence bu. Meto. Bidaa gelirsen bizim buralara evin önüne çekcem motörünü, gerekirse yağ takviyeni yapıcam

Hacı ben para babasımıyım 2 tane shell advance yağ aldımda baş köşeye koydum yaw

Abi yani şöyle, yağ eksilten motara yağ takviyesi yapıması şart. Motorda bulunması gereken yağ 5/1 oranında eksikken yol yapılmaz. Bu her motorlu taşıt için geçerlidir.

[img=http://img121.imageshack.us/img121/3079/img0678p.jpg]

KaPTaNHaSaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawa Z750
    bu arada castrol bulamadım 10-40 bende repsol 10 -50 salladım acaip bir yağmış belirtmeden geçmeyeyim dedim. 100 ü geçmeyen motor 120 lere dayanmaya başladı. ilginç. yada ben mi zayıfladım ne
    Beni sevmeyeni ben hiç sevmem. hayat felsefem budur..

Motosikleti
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Meto ya, şu motora çok yağ yaktırıyosun, elinde bi tane mevsime uygun motorundaki yağ ile aynı özellikte yağ bulundur. 1000. km de 100 gram 150 gram salla.

nası yağ yaktırıyorum lan...sert kullanım düşük vitesler için geçerli İstanbulda nerede dip gaz gidebileceğimki ...130 videoları için TEM de bir süre zorlamış olmamlamı alakası var sence...bence değil...

yooo beni öpselerr yağ eklememmm...o motorun kendi ayıbı kanka takıntılıyım...nedne ekleyeyeyim...en azından motorun ne halt yediğini bilirim eklemediğim sürece...krankta ciddi sıkıntıları görebilmek için ne kadar eksik olduğunu bilmem görmem lazım...ben bu şekilde piston sekmanımı garanti kapsamında değiştirebilirim...takılan parçaların 1 yıl garantisi var sonucta neden servise gitmeye devam ediyorum sence...

Motordaki eksilmiş yağ, eksilmeyi daha fazla tetikleyen bi etken olabilir. Yani bence bu şekilde eksik yağ ile motoru kullanma. Eksik yağ ile çalışan motor daha fazla ısınır. Motor çalışırken daha yüksek sıcaklıklarda çalışır. Hatta belki motor daha iyi kaçar. Daha verimli çalışır. Ama bu aşırı ısınmada, yağ eksilmeyi tetikler gibi geliyor bana.

kanka bak sen daha iyi bilirsin ama moto blok içinde 1 litre yağ var dimi...bu yağ her işlevi yapıyor...800 gr olsa ne olur...ve bu yağ birden 800 gr olmuyor...2000 km boyunca ...500 km de 50 gr gidiyor desek...2000.km de bakımda 200 gra ulaşıyor dimi manık bunu gösteriyor...farzet bulaşık yıkıyorsun...içind ebulaşık yıkadığın suyun oranında %20 lik azalma olsa ne farkedecekki...senin yağ ekleme olayın yanlış bunu biliyorsun...servis fazla yağın zararlı olduğunu söyledi ne alakaysa...

Ayrıca motorun ömrü açısından da eksik yağ ile çalışması iyi olmayabilir. Belki 40 binde motorun bitmesinin zeminin de sen oluşturmuş olabilirsin.

mümkün değil abi...neden yağ eksiltiyor söyleyeyim...piston dahil silindir ve diğer tüm blok parçalarının malzeme kalitesizliği...kanka gerçek bir piston daha dayanıklıdır ve uzun süre sonra çizilmeye başlar...yani benim pistonu görmeliydin...iki taraflı kocaman çivi kafası büyüklüğünde delik ve yanlarında aşınmalar vardı...yağ neden uçar...silindirden akar gider dimi...bizdeki dandik malzeme yüzünden(yani saflığı tartışılır silindir bloğu ve piston alaşım içeriği) piston üzerinde oluşan çiziklerden yavaş yavaş buharlaşıyor egszodan çıkıyor bence...olay budur...yağ yakıyor şerefsiz makina...ybr nedne yakmıyor söyleyeyim...YBR piston alaşımı saf çelik veya buna benzer çok sağlam bir silindir bloğu...ben alaşım yüzünden yakıyor diyorum...yani daha az kaliteli...kanka Mondıal UKH 100 cup yağ eksiltmezken Hondanın bu hususta sıkıntı yaşaması sence aklın alacağı bir şeymi...

Motorun yağ kapasite standardı 1 lt. Eksiye ne kadar töleransı var bilemem ama 200 gram eksik yağ ile de motora binme derim..

servis sorun yok değil diyor bende diyorum aslında...

Çünki hatırladığım kadarıyla daha önce, yani motorun bitmeden kısa bir süre önce yağ eksilmenin arttığından bahsediyordun. Yani bu şekilde kullanım motoru bitirmişte olabilir. Yani yağ seviye kontrolü veya takviyesi yapmadan kullanım. Mesela belki dün gelmiş olsaydın 800 gram yağ ile yardırıp duracaktın hacıı Karamürsel-İznik 52 km vites 2-3. yazık olacaktı. 150 bini görmeye niyetli motor belki 100 binde bitecekti. Böyük konuşmayım ama ben 200 gram eksik yağ ile marşa dahi basmam ve her zaman takviye yağım vardır. Yağ değişiminde 1100 gram yağ koyarım. 2000 km de 200 gram dahi yaksa 2000 km sonunda karterden 900 gram yağ çıkar. Buda kritik seviye sayılmaz. Veya 1100 gram yağ koyarım. 1000. km de 50-100 gram daha atarım vs.

abi makinayı göz göre göre neden ateşe atayım...makul sınırlarda yağ yakmayı idare ediyoruz...servisde bunu kanıksamış vaziyette...

Metocum böle giderse 2. 40 binde yine motor yicen ha. bak demedi deme. Servis bakımına gittiğin zaman bitanede aynı yağdan 1 lt yedek al. 1000-1500. km de falan 100-150 gram at. Biliyoruz ki kullanımına göre motorun 2000 km de bir 200 gram yağ yakıyor. Sen motora 1000. km de tam 150 gram yağ atacaksın abi. Buı kadar açık. Yağ çubugunun maksimum seviyesini 1-2 mm geçirmeye korkma. Yarım kg fala yağ da tabi konmaz ama 100 gram yağ koymaktanda korkma. ben 20 bindir böyle yapıyorum. Ne keçeler patladı ne bişey oldu. Bu 25 yıllık motor ustası tavsiyesi. Motor eksik yağ göreceğine 50-100 gram fazla yağ at. Her zaman daha iyidir. Db 1 lt yağı koyuyor. Yallah yapıyor hacı. Gerisi kullanıcıya kalmış.

yok abi kendime yediremiyorum yağ katmayı...mobiletci gibi benzinle yağı karıştırdığım günleremi döneyim lan...üşiendiğimden değil ama bi sıkıntı olursa en azından ne olduğunu anlayayım...

Benim servis 100 gram fazla yağ koyuyor. Bide inan bas bas her bakıma gittiğimde tembiliyor. (Abi bu motorlar yağ yakar; ben 100 gram fazla yağ attım ama sen yine 1000-1500. km de yağ seviyesini kontrol et. Gerekiyorsa yağ at.) diyor. Ve bunu her bakıma gittiğimde adamcağız söylüyor. Ha yakmayan da yakmıyor tamam inanırım, yakmayan motorlarda elbet olabilir. Nasıl oluyor aklım almasa da Ama abi bizimkiler yağ yakıyor işte. Önlemini bi kullanıcı olarak kolaylıkla alabiliriz. 200 gram eksik yağ gördün yağ değşiminde. Peki ya 100 gram daha fazla eksilme olduğunu görmüş olsaydın ne olurdu sence ? Aman abi, bi daha servisin oralara yolun düşerse aynı mobil yağdan 1 lt al. Evine koy. Bende şu anda 2 lt Shell Advance 10-40 full sentetik var. Keyfimden almadım herhal

kanka belkide Hondanın kullandığı yyağ gerçekten dandik bir yağdır...Geçen servisime sordum..garantide dğeilim ne önerirsin yağ diye...bana söylenen şu....bana getirebilirsen IPONE yağ bakalım görelim ne eksiltecek...ama litresi 35-40 lira pahalı...yani inceden servis bana IPONE nın ne kadar kaliteli olduğüunu anlatıyor...önceden kitleyen actıvalar şimdi asla bu sıkıntıyı yapmıyorlarmış...mcdonalds galiba tüm motorlarında bu yağı kullanıyormuş...yada tüm burger kıng motorları hangisi hatırlayamadım ...yağ kaynaklı sıkıntıda olabilir...

Biri değişimlik. diğeri takviyelik. Soldakinden sağdakine 100 gram attım. Soldakini takviyelik yaptım. Sağdakini değişimlik. Tam 1100 gram. Ybrler yağ yakmıyorlar eksik yağ görmüyolar. Tabi bizim motorlardan fazla gidecekler. İstediğin kadar yardır. Motor her halikarda standartlarındaki yağ hacmini koruyor. Motorun aşınma yıpranması yağ kontrolü yapılmayan cbf e nazaran tabiki uzun olacaktır. Ybr ciler yağ takviye etmiyorlar. Çünki motorları yağ yakmıyor. Bizim motorlar yağ yakıyorsa yağ takviye etmek zorundayız. Yağ takviye etmeyipte ybr gibin kullanırsak zati iş bitmiş demektir. Ben yağ seviye kontrolleri ihmal edilmeyen bakımlı bir cbf in, her hangi bi ybr ye km ömrü olarak rahatlıkla kafa tutabileceği kanaatindeyim. Aradaki bilinen motor ömrü farkıda (ybr daha uzun gider) düşüncesinin kaynağı bence bu. Meto. Bidaa gelirsen bizim buralara evin önüne çekcem motörünü, gerekirse yağ takviyeni yapıcam

kanka ybr ile cbfyi kıyaslama sağlamlık konusunda kaybederiz...

Abi yani şöyle, yağ eksilten motara yağ takviyesi yapıması şart. Motorda bulunması gereken yağ 5/1 oranında eksikken yol yapılmaz. Bu her motorlu taşıt için geçerlidir.

]

........................

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı KaPTaNH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu arada castrol bulamadım 10-40 bende repsol 10 -50 salladım acaip bir yağmış belirtmeden geçmeyeyim dedim. 100 ü geçmeyen motor 120 lere dayanmaya başladı. ilginç. yada ben mi zayıfladım ne
    Repsol ün 10w/50 simi var =? O biraz kaliteli bi yağ ile yağ değişimi yaptığının farkındalığı ile psikolojik bi hissetme olabilir düşüncesindeyim Her zaman rüzgar esen yolda, o anda rüzgar yoktur veya her zaman karşıdan esen rüatgar arkaya geçmiştir veya benzeri. Ama bu mevsim ve havalar 15/50 den 10/40 a geçiş için uygun zamanlar. 15/50 den 10/40 a bu mevsimde geçenler bi perfomans farkı hissedebilirler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:15 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:13 ----------

Meto olum amma döşemissin bee.. Şimdi tamda yuatacaktım ha. Du okiyim bari Yaw Metocum zati bu şekilde kullnasada tamam Hoında kalite. 1 sene içinde bitmez zaten. Motor garantiden çıkar, 1 sene daha binersin 450, kaat daha bayılırsın. Yani yine 30-40 bin gezersin. Bu km yi zaten 1 sene içinde yapamazsın. Sonuçta bu konuda garantiden faydalanamassın ki zaten garanti için 2000 km de değil 4000 km de bir servise gitmen yeterli. Aradaki yağ değişimini kendin de yapabilirsin. Ki zaten yapmalısın. 2000 km de bir servise bağlı kalma. Motorun 2000 km de bir yağ değişimi haricinde bakım gereksinimi yok.

Krankın durumunu öğrenmek için motordan 200 gram eksik yağ çıkasını beklemek bence doğru değil. Naparsın. Mesela 8-10 bin km de bir tam 1 lt yağ koyarsın. 1000. km de değişim yaparsın ve 1000 km de yaktığı yağı ölçersin. 100 gram eksik yağmı gördün dersin ki 2000 de 200 gram yakar. 100 gram eksik yağ ile 1000. km ye ulaşmak ta motor için risk sayılmaz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    honda cbf 150
    teşekkürler herkese.bu arada ankaralı arkadaşlarla tanışmak isterim.bu sıralar vizeler olduğundan çok zamanım yok.zaten daha sadece 100km ye yakın yol yaptım.okuldan sadece 1 kere çıktım ama.haftasonları sizin görüşçeğiniz zamanlarda bende arada kaynamak isterim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:18 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:16 ----------

mete abi sanırım ben rölanti ayarını beceremem.ama dediğin gibi hafif gaz vererek ısıtacağım.sanırım ısınmadan yüksek devirli kullanmak motora çok zarar veriyormuş.

teşekkürler herkese.bu arada ankaralı arkadaşlarla tanışmak isterim.bu sıralar vizeler olduğundan çok zamanım yok.zaten daha sadece 100km ye yakın yol yaptım.okuldan sadece 1 kere çıktım ama.haftasonları sizin görüşçeğiniz zamanlarda bende arada kaynamak isterim.
    Tabi tanışırız. Ankara MT sayfasını takip et genelde haftasonları falan buluşmalar oluyor. Ankara'nın hangi semtindesin?

yamahasülo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ford fokus
    kanka ybr ile cbfyi kıyaslama sağlamlık konusunda kaybederiz... itraffffffff ediyorum
    mobilyette + panter 105+ asya motor150 +yamaha YBR125 opel astra ford fokus inşallah cbr 250 yamahasülo

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabi tanışırız. Ankara MT sayfasını takip et genelde haftasonları falan buluşmalar oluyor. Ankara'nın hangi semtindesin?
    odtüdeyim üstad.valla şöyle doğa gezileri özellikle ilgimi çeker.karagöle filan

Motosikleti
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

[/COLOR]Meto olum amma döşemissin bee.. Şimdi tamda yuatacaktım ha. Du okiyim bari Yaw Metocum zati bu şekilde kullnasada tamam Hoında kalite. 1 sene içinde bitmez zaten. Motor garantiden çıkar, 1 sene daha binersin 450, kaat daha bayılırsın. Yani yine 30-40 bin gezersin. Bu km yi zaten 1 sene içinde yapamazsın. Sonuçta bu konuda garantiden faydalanamassın ki zaten garanti için 2000 km de değil 4000 km de bir servise gitmen yeterli. Aradaki yağ değişimini kendin de yapabilirsin. Ki zaten yapmalısın. 2000 km de bir servise bağlı kalma. Motorun 2000 km de bir yağ değişimi haricinde bakım gereksinimi yok.

Krankın durumunu öğrenmek için motordan 200 gram eksik yağ çıkasını beklemek bence doğru değil. Naparsın. Mesela 8-10 bin km de bir tam 1 lt yağ koyarsın. 1000. km de değişim yaparsın ve 1000 km de yaktığı yağı ölçersin. 100 gram eksik yağmı gördün dersin ki 2000 de 200 gram yakar. 100 gram eksik yağ ile 1000. km ye ulaşmak ta motor için risk sayılmaz.
    yanılıyorsun kanka...o kitapcıktaki olay değişti...artık 2000 de bir bakım agitmezsen (biri bakım biri yağ değişimi) garantiden çıkarıyor servis...burada böyle...istersen sor...ama farklı kullanım durumun vardır şudur budur...hafta içi basmazsın hafta sonu basmazsın...yani 2000 km çok sıkıştırıp motorda 300-400 gr yağ çıktığınıda bilirsin...bu meret sıkıştırmaya gelmiyor olay budur...100 ü geçmediğin sürece sorun aslında yok hacı...

yamahasülo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ford fokus
    motoruma yeni bir farklı ayna takmak istiyorum kendi kolumdan başka birşey göremiyorum...-------------- metehan ben ayna yı değişmek yerine kollarını uzattım süper oldu kardeşim
    mobilyette + panter 105+ asya motor150 +yamaha YBR125 opel astra ford fokus inşallah cbr 250 yamahasülo

Motosikleti

[/COLOR]mete abi sanırım ben rölanti ayarını beceremem.ama dediğin gibi hafif gaz vererek ısıtacağım.sanırım ısınmadan yüksek devirli kullanmak motora çok zarar veriyormuş.
    becerirsinnn...bi yıldızı oraya sokamıyonmu...

Alıntı yamahasülo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kanka ybr ile cbfyi kıyaslama sağlamlık konusunda kaybederiz... itraffffffff ediyorum
    itiraf.com

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    odtüdeyim üstad.valla şöyle doğa gezileri özellikle ilgimi çeker.karagöle filan

yav Elmdağa çıksanıza...ilçeye değil Kayak merkezine...Hasanoğlan Lalahan...ah siz var ya nerey egitceğinizide benmi söyleyeyim...yani bi amac için değil km yapmak ve oraları keşfetmek...ben orada askerdim...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:27 ----------

Alıntı yamahasülo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoruma yeni bir farklı ayna takmak istiyorum kendi kolumdan başka birşey göremiyorum...-------------- metehan ben ayna yı değişmek yerine kollarını uzattım süper oldu kardeşim
    abi oraya gelirsem bi yardımcı oluversene...

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Meto sna yazdım ha, bi karışıklık olmasın; Mesajı değiştiremiyoz ya 10 dk sonra ondan böyle oldu.

1Abi 100 binin üzerine çıkmış cbf lerde var. Bunlar nasıl bu km yi yapıyor. Motoru bitenler neden bitiyor. Bunuda sorgulayabiliriz. Ybr bi motorla atıyorum 300 bin yapmış mı. Cbf o kadar sağlam değil de 150 bin yapmış diyelim. Değerler kafandan bu arada. Yani sağlam olupta ybr ye 300 bin km mi yaptırıcaz abi yaw. Bu sağlamlık benim işime yaramaz açıkçası. Şase elimizde kalır o zaman zarfında. Ben bu motora 2 sene daha binsem binsem 50-60 ninde zaten ya satar yada sıfırını alırım yada ufak bi terfi gerçekleştiririm. 300 bin gitse ne olacak. 10 sene binmem ki abi. Hangimiz aynı motora 10 sene 15 sene biniyoruz. Varsada bi elin beş parmağını geçeceğini sanmıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler