Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Bende, iphone, würth ve castrol zincir yağlarını kullanıp gres yağına dönenlerdenim. Diş fırçasıyla yedire yedire sürüyorum rahatsız edici bir sıçratma yapmıyor.

Ama motor yağında iphone'u tek geçerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende, iphone, würth ve castrol zincir yağlarını kullanıp gres yağına dönenlerdenim. Diş fırçasıyla yedire yedire sürüyorum rahatsız edici bir sıçratma yapmıyor.

Ama motor yağında iphone'u tek geçerim.
    Sayfanın üst kısımlarında sormuş olduğum cbf zincir koruma kapağının ne derece kullanışlı olduğu ve işe yarayıp yapılmayacağı konusunu konuşsak mı ? yeri gelmişken

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı mustbe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayfanın üst kısımlarında sormuş olduğum cbf zincir koruma kapağının ne derece kullanışlı olduğu ve işe yarayıp yapılmayacağı konusunu konuşsak mı ? yeri gelmişken
    İşe yararmı bence yarar. Ama üste para verseler onu motoruma uygulamam çünkü çok çirkin bir görüntüsü var, bizzat yapılmışını yakından incelemiştim zamanında yapan kişiylede konuşmuştum. Malzemeyi alır almaz cuk oturmadığını biraz kesme biçme işlemi yapıldığını falan anlatmıştı.

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sözde janta sıcramamaları ile övünen böyle reklamını yapan..zincire üzerinde kısa sürede kuruyarak yağlama kabiliyetlerini yitiren pahalı yağlardan tavsiye etmiyorum. Piyasada bulunan.. nalburlardan..oto parçacılardan 10-15 tl gibi çok daha uygun fiyata temin edebileceğiniz..piyasa işi sprey gresleri tercih edin. Bırakın janta sıcrasın. Bu işin oluru..bu işin tabiatı bu..Janta sıcramayan..Zincir üzerine yapışarak kısa bir süre sonra kuruyan yağlar..zinciri yağlama kabiliyetini düşük yağlardır. Ben tavsiye etmiyorum. Geçmiş tarihte bu hatayı bende yaptım. reklamlarına kandım. Sözde özel üretilmiş motosiklet zincir yağlarıydı. Pahalı olacaklardı elbette..bir dönem bende repsol..iphone..förch..würth gibi zincir yağlarını kullandım. 200-300 ml.lik küçücük ambalajlar..30tl..yok 35 tl. yazık günah. Zaten yağ değiller ki..bildiğin beyaz duman. Ve çok ısa bir süre sonra zincir üzerindeki yağlama özelliğini yitiriyor. Sonra bi gün yağım bitmişti. Karamürsel' de yok böyle yağlar. Ya Kocaeli merkeze gideceksiniz..yada int. ten falan alacaksınız..Gittim bi nalbura..aldım bir piyasa işi sprey gres. orta sehpada zincire bi sıkayım dedim. Tekerleği elimle çevire çevire. ya bide baktım. bir de baktım ki..tekerlek dönerken..zincir dşili grubundan neredeyse hiç ses gelmiyor. Ben o kaliteli yağlarla yağlarken bile en çok yağlı olduu an bile zincir düşlü grubundan daha çok ses geliyordu. Yağ dediğin zincirin üzerinde patıl parıl parlayacak arkadaş. İlk 20-30 km lik sürüşte janta sıcrama oluyor. Onuda..elinde mazot bulundurursun. yağladıın sabahın akşakmı eve dönünce mazotlu bezle siliverirsin. aten fazlasını atmış oluor ve bi daha da fazla sıcratmıyor. Sonuç itibariyle.. vermeyim o pahalı yağlara para.. yazık etmeyin. motorunuza da kesenize de.

10w-40 ta olur.. 15-w50 de olur. Ama benim tavsiyem.. motoru 100-km-h ın üzerine fazlaca çıkarıyor.. uzun süre yüksek devirlerde sürüş yapıyorsan..yazın 15w-50 kullanman yönünde olacak. Hem ufakta olsa yağ yakma varsa..azalır yada keser. Bende Ankara yolculuğumdan önce 15w-50 ile değişim yapmak istedim.. Ama bu civarda bulamadım. Kocaeli den temin edebilirsen.. nereden aldıını ve markasını yazarsan sevinirim. bende alayım.

15w-50 nin yaz aylarında motoru koruma kabiliyeti elbette daha yüksek. Fakat şöyle ufak bi gözlemin olabilir. motor çekişi. max. hızı. ara gaza veridği seri tepki zayıflayabilir. Motoru çalıştırdığında motorun ısınması gecikebilir ve 10-40 a nazaran daha çok ufak oranda daha düşük rölanti ile marş alabilir. Yani ilk marş bastıktan sonra..10-40 a nazaran rölanti devri biraz daha düşük olabilir. Ama bu olumsuzluklar öyle seni üzecek..motora zararlı olacak oranda asla değil. Bakarsın.. gözlemlersin. Bu ufak farkların hepsi yağın 10w-40 a nazaran biraz daha halın olması kaynaklıdır.

100 km-h ın üzerinde kullanım. cbf 150 nin motor ömrünü alenen yer. böyle hızlı süratli kullanımın varsa.. 15w-50 kullan. ve yağın 100 gram bile eksik olmasın. Doğru yağı tercih eden. yağ değişimlerini ihmal etmeyen..asla 100 gram dahi olsa eksik yağ ile gezmeyen ..motorunu sert..redline seviyesinde devirli kullanmayan bir kullanıcının motoruna ben ömür bile biçmiyorum. Yada bence motor silindir piston grubuna müdahale edilmeden.. en kötü 100 bin km. yi görür.

Yağ konusunda çok kararsızım bende . AEA zinciri yağlamak için ucuz yöntem olarak direk motordan çıkan atık yağı sürün diyor fırça ile . Acaba nasıl bir performansı olur denemek lazım . Gress yağıda alıp bir ara deneyeceğim . İphone zincir yağında hem janta çok sıçrama yapıyor , hemde yağ az ise zincir ses yapıyor .

Yağ konusuna gelirsek , Haldızda yalnızca İphone yağ var , başka marka yok . Hep iphone denedim . Bazı arkadaşımlar Motul dene , vites geçişleri daha yumuşar dediler . Denemek amaçlı Motul bulabilirsem motul deneyecem . Austos ayı için sırf ya 15 50 kullanacam yada 10 w40 ile idare edecem . Kullanım olarak genelde sakin kullanırım . 80 90 giderim hep . 100 km yi kolay kolay geçmem , motoru zorlamamak için . 100 km ye kadar rahat ilerliyor zaten . Ama 100 km den sonra yavaş artıyor hızı . Heleki önden rüzgar vuruyorsa 115i zor yapıyor . Gerçi 110 la bile gidince redline'a çizgisine gelmiyor . 8000-8500 devir aralarına denk geliyor .
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ konusunda çok kararsızım bende . AEA zinciri yağlamak için ucuz yöntem olarak direk motordan çıkan atık yağı sürün diyor fırça ile . Acaba nasıl bir performansı olur denemek lazım . Gress yağıda alıp bir ara deneyeceğim . İphone zincir yağında hem janta çok sıçrama yapıyor , hemde yağ az ise zincir ses yapıyor .

Yağ konusuna gelirsek , Haldızda yalnızca İphone yağ var , başka marka yok . Hep iphone denedim . Bazı arkadaşımlar Motul dene , vites geçişleri daha yumuşar dediler . Denemek amaçlı Motul bulabilirsem motul deneyecem . Austos ayı için sırf ya 15 50 kullanacam yada 10 w40 ile idare edecem . Kullanım olarak genelde sakin kullanırım . 80 90 giderim hep . 100 km yi kolay kolay geçmem , motoru zorlamamak için . 100 km ye kadar rahat ilerliyor zaten . Ama 100 km den sonra yavaş artıyor hızı . Heleki önden rüzgar vuruyorsa 115i zor yapıyor . Gerçi 110 la bile gidince redline'a çizgisine gelmiyor . 8000-8500 devir aralarına denk geliyor .
    Vites geçişlerinde biraz daha konfor istiyorsan 15w-50 yi mutlaka dene..10w40 tan bir gömlek daha iyi olduunu göreceksin. Motul.. iphone daha iyi değil bu arada. Benim gözlemim bu şekilde. iphone un 15w-50 si kaymak gibi olur. Feyizoğlundan alabilirsin. Bir günde siparişin gelir. Buradan çok yağ almışlığım vardır. Link vereyim.

http://www.feyizoglu.com/15W50-4T-Sentetik-Motor-Yagi-1L-_47479.html#0

Ya benim motor 110 km-h ta 9000 devir çeviriyor. 80 km-h ta 6400-6500 seviyelerinde. arka lastik bitmek üzere. arkada 42 t diş olmasına rağmen böyle. 43 t taksam ne olur bilmem. Sen arka dişli ile oynamadın dimi ? Yani orjinal 43 t mi arka dişlin ? birde 45 bin km dir aynı dişliler. Hiç değişmedi. Acaba dişleri de yendi..dişlilerin çap oranları düştü. Birde arka lastik 10 bin km nin üzerinde. lastik çapıda düştü. Ondan mı benim motor. 100 km h ile giderken 8000-8500 aralığında devir çeviriyor. Mümkün mertebe 100 ü görmemeye çalışıyorum. Motor 15 bin km dir servis bakımına girmedi. 1 seneyi geçti. Hatta 16-17 ay olmuş olmalı. iki üç ay daha kullanayım. Şu sezon bi bitsin gideceğim. 2015 sezonu da beni servise mahkum etmeyecek şekilde..lastikler dişli zincir grubu..vb. değişimlerde dahil olmak üzere sağlam bir bakım yaptıracağım inşallah.

Motosikleti
    Vites geçişlerinde biraz daha konfor istiyorsan 15w-50 yi mutlaka dene..10w40 tan bir gömlek daha iyi olduunu göreceksin. Motul.. iphone daha iyi değil bu arada. Benim gözlemim bu şekilde. iphone un 15w-50 si kaymak gibi olur. Feyizoğlundan alabilirsin. Bir günde siparişin gelir. Buradan çok yağ almışlığım vardır. Link vereyim.

http://www.feyizoglu.com/15W50-4T-Sentetik-Motor-Yagi-1L-_47479.html#0

Ya benim motor 110 km-h ta 9000 devir çeviriyor. 80 km-h ta 6400-6500 seviyelerinde. arka lastik bitmek üzere. arkada 42 t diş olmasına rağmen böyle. 43 t taksam ne olur bilmem. Sen arka dişli ile oynamadın dimi ? Yani orjinal 43 t mi arka dişlin ? birde 45 bin km dir aynı dişliler. Hiç değişmedi. Acaba dişleri de yendi..dişlilerin çap oranları düştü. Birde arka lastik 10 bin km nin üzerinde. lastik çapıda düştü. Ondan mı benim motor. 100 km h ile giderken 8000-8500 aralığında devir çeviriyor. Mümkün mertebe 100 ü görmemeye çalışıyorum. Motor 15 bin km dir servis bakımına girmedi. 1 seneyi geçti. Hatta 16-17 ay olmuş olmalı. iki üç ay daha kullanayım. Şu sezon bi bitsin gideceğim. 2015 sezonu da beni servise mahkum etmeyecek şekilde..lastikler dişli zincir grubu..vb. değişimlerde dahil olmak üzere sağlam bir bakım yaptıracağım inşallah.

Motul'üde merak ediyorum tepkisinin nasıl olacağı hakkında . Olmadı 15 w50 İphonda deneyebilirim . Muhtemelen burada olmadığı için mecbur netten sipariş verecez gibi duruyor .

Benim motor 5200 km de şuan , dişlileri orjinal herhangi bir oynama yapmadım . Şöyle söyleyeyim 90 ile giderken devir 7000 bin 7200 civarında oluyor sanırsam . 8.500 devirden itibaren redline'a giriyor . Yani motoru redline sokmadan 110 - 115 rahat gidiyor . 115 ten sonra 9000 devirleri geçmeye başlıyor , hafif redline çizgisinde oluyor devir saati . 125 km de 9500 devir falan çeviriyor aşağı yukarı . Benim lastiklerde yeni sayılır , 650 km iken michelin taktırmıştım .

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Bugün tekrar bi devir saatlerine göre hızıma baktım , 8500 devirde 110 yapıyor önden rüzgar yoksa eğer . Redline'a girmeden yaptı bu hızı , 100 km hızı ise 7500 - 7600 devirde yaptı .

Bu arada motoruma Dakar stickerı ve led sis farları taktırdım buyrun fotolar ;

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Bu da Led farlarımın gece görüşü ;

Motosikleti
    cbf 150
    Önünü iyi aydınlatmş ama ben ışığın bittiği yerden daha ileriye bakıyorum yani o yüzden biraz daha uzağı aydınlatsa daha iyi olurmuş

vabisciler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150 . fiesta 1.6 tdci ghia.detroit fuller.
    bence siz bırakın bu işleri, abim artık modifyede çağ atlamış http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-garaj-motoru-sahibinden-174980435/detay

Motosikleti
    Alıntı mustbe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önünü iyi aydınlatmş ama ben ışığın bittiği yerden daha ileriye bakıyorum yani o yüzden biraz daha uzağı aydınlatsa daha iyi olurmuş
    Daha uzağı aydınlatan sis farları 400 500 tl civarında , 50 tl ye bu kadar oluyor hocam . Yalnız normal fara göre geceleyin görüş açısını bu ledler yüzde 50 rahat attırıyor söyleyeyim .

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:56 ----------

Bu arada motoruma bugün Motul 15 w 50 yağ aldım değişiklik olması açısından . Hep ipone 10 w 40 kullandım , bakalım bu sefer ne farklılıklar olacak . Gelişmeleri yağ değişiminden sonra yazarım .

[IMG][/IMG]

Motosikleti
    cbf 150
    Öyle dememin sebebi görüşünü düşürmemen için hocam. Şimdi aydınlık yere bakmaya alışırsan iyi olmaz diye ;) bende motul koymayı düşünüyorum şu an Castrol gtx 15w40 var. Vites geçişleri şehir içinde düşük süratlerde kemikli. Onun dışında güzel fakat ben sakin kullanırım ve yumuşacık olsun istiyorum

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Bu arada motoruma bugün Motul 15 w 50 yağ aldım değişiklik olması açısından . Hep ipone 10 w 40 kullandım , bakalım bu sefer ne farklılıklar olacak . Gelişmeleri yağ değişiminden sonra yazarım .

http://<a href="http://hizliresim.co...Ev.jpg</a></a>
    Nereden aldın ? Kocaeli çevresindeyse..Bulvar caddesindeki motorcularda falan bulduysan bende alayım. 15w-50 daha önce kullanmadıysan..motor aşırı sısındığındada özelliğini..kalitesini yitirmeyen vites geçişlerindede konforu mutlaka farkedeceksin. Ve motorun artık 10w-40 a nazaran daha da sessiz çalıştığı fikri oluşacak İyi günlerde kullan.

Motosikleti
    cg 200 + chopper cg 150

zincir yağları konusunda sonuç olarak hepsi kirletiyor. benim zincir oringli felan değil. yanık yağ da kullandım gres yağı da. gres yağını kesinlikle tavsiye ederim tabi asfaltçılara. hazır zincir yağı hiç kullanmadım. dediğinize göre o da sıçrıyor. Gres de çok sıcak olduğunda akabilir. orantılı sürerseniz belki de hiç kirletmez. oringlide gresi denemedim. ben ucuz yöntemi deniyorum. öbür türlü neye el atsak masraf.

Motosikleti
    Nereden aldın ? Kocaeli çevresindeyse..Bulvar caddesindeki motorcularda falan bulduysan bende alayım. 15w-50 daha önce kullanmadıysan..motor aşırı sısındığındada özelliğini..kalitesini yitirmeyen vites geçişlerindede konforu mutlaka farkedeceksin. Ve motorun artık 10w-40 a nazaran daha da sessiz çalıştığı fikri oluşacak İyi günlerde kullan.

İstanbula gidip motoplus'tan aldım . Henüz yağı değiştirmeye fırsat bulamadım . Haldıza gidip 2 3 tane sızdırmazlık pulu alacağım kendim yağ değişebilmem için . Yağı değiştirdikten sonra görüşlerimi yazarım . Yalnız 15 w 50 yi havalar sıcak diye aldım . Ekimden itibaren yine 10 w 40 a dönerim , motoru satmazsam eğer .

Alıntı seyyid47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zincir yağları konusunda sonuç olarak hepsi kirletiyor. benim zincir oringli felan değil. yanık yağ da kullandım gres yağı da. gres yağını kesinlikle tavsiye ederim tabi asfaltçılara. hazır zincir yağı hiç kullanmadım. dediğinize göre o da sıçrıyor. Gres de çok sıcak olduğunda akabilir. orantılı sürerseniz belki de hiç kirletmez. oringlide gresi denemedim. ben ucuz yöntemi deniyorum. öbür türlü neye el atsak masraf.
    Sonuçta zincire yağ sürüyoruz , elbet sıcrayacak kirlenecek . O yüzden artık arka jantın kirli olamsına pek aldırış etmiyorum eskisi kadar . Zaten motoru yıkayınca jantlarıda yıkıyorum , sıfır tertemiz gibi oluyor jantlar yine .

Motosikleti
    Honda cbf 150
    Motorumun gösterge ışıklandırması bozuldu kendim yapabilirmiyim basit birşeymi???

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    Alıntı Santanaaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorumun gösterge ışıklandırması bozuldu kendim yapabilirmiyim basit birşeymi???
    ön takımı komple sökmen gerekiyo. söktükten sonra sadece ampülü takıyosun o kadar :D sonra tekrar monte ediyosun ön takımı. koruma demiri varsa onlarda sökülücek vs vs. sana tavsiyem böyle sür. hem gittiğin hızı hissetmende etkisi olur.

Motosikleti
    cbf 150

Motosikleti
    Motul 15 w50 yağımı motoruma koydum , vites geçişleri yumuşadı . İpone varken vitesleri artırırken tak tak diye ses geliyordu o ses artık yok . Motor soğukken yine tek marşta sorunsuz şekilde çalıştı . İstop etme vs birşey olmadı . Austos ayından sonrada motul 10 w40 deneyeceğim .

Motosikleti
    2014 KIRMIZI BAJAJ BOXER BM 150
    Bu yag 15 50 tam sentetik mi bide ester falan ıslak debraj olduğu için bir sıkıntısi yok mu
    2006 MONERO ANGEL 150/2013 ARORA KARTAL 100/2013 MONDİAL 100 MG PRİNCE/2014 BAJAJ BOXER BM 150

Motosikleti
    Alıntı OSİMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yag 15 50 tam sentetik mi bide ester falan ıslak debraj olduğu için bir sıkıntısi yok mu
    Tam sentetik olması lazım , debrijaya bi zararı olduğunu duymadım hiç .

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    Tam sentetik olması lazım , debrijaya bi zararı olduğunu duymadım hiç .
    Koyduğunuz yağ yarı sentetiktir..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)

Bu Konudaki Etiketler