Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda VFR 800 ABS Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı erkinerdem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onuda bir bayide ekspertize sokup baktiracagiz sanirim suan icin biraz zor olur 2.bir motor memur adamiz ilerleyen zamanda belki olabilir dediginiz ama ne hikmetse vfr ye kapilmis gibiyim gozum suan baska birsey gormuyor ya Allah deyip girisicem herhalde yarin bir arkadasla gorusecegiz kendiside durust bir arkadasa benziyor bakalim hayirlisi yarin haber veririm son durumu
    Hadi hayırlısı diyelim o zaman. Allah gönlüne göre versin kardeşim
    Önemli olan nereye gittiğin değil, seni bekleyenlere sağ sağlim dönmektir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Tricity
    Alıntı sailor33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi hayırlısı diyelim o zaman. Allah gönlüne göre versin kardeşim
    Bugun arkadasla gorustuk sagolsun tam dedigim gibi beyfendi bir abimiz bu motorada boyle bir adam yakisir..simdi kafami karistiran bir iki soru var

1-bu havada bile 2 tur attim 102 dereceye cikti bacaklarim yandi )) yazin napar bu beni sapir sapir terletmesin alttan alttan

2-motorun debriyaj balatasinin arkasindaki yaylar gevsekmis biraz ustasi balata degisiminde degistiririz demis o biraz isindiginda ses yapiyor bu sorun olurmu bana birde 10.000km icinde egzantrik degismesi gerekli bayi harici bu isi baska yerde yaptirmak pek mantikli gelmedi fiyatlar cok yuksekmidir acaba

3- hic korktugum gibi bir makina cikmadi agirligida dengeli gucude dengeli genisligide boyle yasli bir ihtiyara vurulucagimi dusunmemistim mt07 hevesim kacti resmen nasil guzelliktir bu napicami bilemedim )

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Bugun arkadasla gorustuk sagolsun tam dedigim gibi beyfendi bir abimiz bu motorada boyle bir adam yakisir..simdi kafami karistiran bir iki soru var

1-bu havada bile 2 tur attim 102 dereceye cikti bacaklarim yandi )) yazin napar bu beni sapir sapir terletmesin alttan alttan

2-motorun debriyaj balatasinin arkasindaki yaylar gevsekmis biraz ustasi balata degisiminde degistiririz demis o biraz isindiginda ses yapiyor bu sorun olurmu bana birde 10.000km icinde egzantrik degismesi gerekli bayi harici bu isi baska yerde yaptirmak pek mantikli gelmedi fiyatlar cok yuksekmidir acaba

3- hic korktugum gibi bir makina cikmadi agirligida dengeli gucude dengeli genisligide boyle yasli bir ihtiyara vurulucagimi dusunmemistim mt07 hevesim kacti resmen nasil guzelliktir bu napicami bilemedim )
    Motor kaç km de ?
    Birde o ses geldiğinde debriyaja bastığında ses kesiliyorsa tas sesi dediğimiz debriyaj yaylarından dolayı gelir.

Isındığında gelen ses egzantirik sesidir. Yalnız en son fiyat sorduğumda komple egzantirik setin değişmesine 3500 tl idi.

Motosikleti
    Yamaha Tricity
    Motor kaç km de ?
    Birde o ses geldiğinde debriyaja bastığında ses kesiliyorsa tas sesi dediğimiz debriyaj yaylarından dolayı gelir.

Isındığında gelen ses egzantirik sesidir. Yalnız en son fiyat sorduğumda komple egzantirik setin değişmesine 3500 tl idi.
    Motor suan 66bin kmde evet debriyaja basilinca ses kesiliyor ama sogukken gelmiyor ses isininca geliyor sakirti sesi degil egzentrik icin 8-10bin km var en az dedi , az cok tahmin ettigim fiyatlar kis bitiminde tek masrafi bu olacaksa cok dert degil acikcasi baska sorun cikartmadigi surece egzentrik uzun sure gidecek birsey sonucta lastikler falan daha sifir ustasinin dedigi parcanin resmini alta birakayim hatta isterseniz.

https://i.hizliresim.com/BzY1NG.jpg

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Motor suan 66bin kmde evet debriyaja basilinca ses kesiliyor ama sogukken gelmiyor ses isininca geliyor sakirti sesi degil egzentrik icin 8-10bin km var en az dedi , az cok tahmin ettigim fiyatlar kis bitiminde tek masrafi bu olacaksa cok dert degil acikcasi baska sorun cikartmadigi surece egzentrik uzun sure gidecek birsey sonucta lastikler falan daha sifir ustasinin dedigi parcanin resmini alta birakayim hatta isterseniz.

https://i.hizliresim.com/BzY1NG.jpg
    Mobilden giriyorum linke bakamıyorum. Normalde egzantrik sesi gelmeye başladığında genellikle gergi paletinin yayı bozulduğundan gergi paletini değiştiriyorlar sadece. Ama km itibari ile imkan varsa komple değiştirmek tabiki de daha iyidir.

Motosikleti
    Yamaha Tricity
    Motor kaç km de ?

Mobilden giriyorum linke bakamıyorum. Normalde egzantrik sesi gelmeye başladığında genellikle gergi paletinin yayı bozulduğundan gergi paletini değiştiriyorlar sadece. Ama km itibari ile imkan varsa komple değiştirmek tabiki de daha iyidir.
    Daha yetkili servise goturmedik orada da bir bilgi almak gerek onlar isin daha erbabidir cuma gunu olmazsa birde yetkili servisi dinliyelim bakalim nediyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:41 ----------

Motor kaç km de ?

Simdi arkadasa sordum da vitese atip elini debriyajdan yavasca cekerken kesiliyor ses dedi

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Boşta iken debriyaja bastığında kesilir tas sesi. Yetkili servisler çok uçuk fiyatlar istiyor. Sorun olmadığı halde gidon rulmanı değişmesi için 700 tl istemişlerdi.

Arkadaşlar benim çözemediğim bir iki problem var. Bundan 10 gün kadar önce şehir içinde giderken kasisten yavaşça geçtikten sonra debriyaj sıkılı iken motordan basınçlı bir fısss sesi geldi ve aynı anda motor istop etti. Hafif bir yanık kokusu geldi(böyle yağ ile plastik karışımı bir koku) ama kenara çekip baktım bir problem göremedim herşey çalışıyor. Çalıştırdım gittim 3-4 gün sonra stoplarda farlarda bir voltaj düşüşü başladı 1-2 saniye voltaj düşüyor sonra düzeliyor ve bunu düzenli bir şekilde tekrar ediyor. Arızaya dair sinyali yok göstergede aküde şarj oluyor herşey tıkır tıkır işliyor vtec de açılıyor...
    Dün yine çarşı içinde gidiyorum ışıklarda tam kalktım debriyajı salarken yine bir fosss diye bir ses yine istop etti. Kaç yıldır motor kullanıyorum debriyajdan istop ettirecek değilim bir problem var ama çözemedim. Hidrolikler dolu benzini var yagi var teller sağlam.
    Usta uzakta. 1 aydan önce ustamın olduğu şehire gidemeyeceğim. o yüzden bir bilen varsa söylesinde motorun başına birşey gelmesin böyle kullanmaya devam ederken. aktif olarak kullanmaya devam ediyorum.

Motoru aldığımdan beri 3000km oldu. 1.5 ay önce yağını hidroliklerini zincirini vb temel bakımlarını yerel ve büyük motorlara bakan bir tamircide yaptırdım.

Birde merak ettiğim birşey var 100-120 gibi bir süratle giderken ışıklara yaklaştığımda debriyajı sıkıyorum yavaşlıyorum ve vitesimi düşürüyorum. Ancak debriyajı sıktıktan sonra yavaşlarken motorda tuhaf bir vınnnn diye bir ses geliyor diğer motorlarda pek rastlamadim bu duruma normalde debriyajı sıkarsın frenini yaparsın yavaşlarsın. Duyacağım tek ses frenin hafif bir sürtünme sesi olur. Bu motordan gelen bir ses sanki vitesten geliyormuş gibi geliyor bana. Problem yaratmasada ileride problem yaratmayacağı anlamına gelmiyor.

Uzun olduğu için kusura bakmayın hoşgörünüz için teşekkürler.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Sorun sargıdan kaynaklanıyor olabilir.Tabi bilen bir ustanın görmesi daha doğru olacaktır.

O ses olayına gelince. Bende senin gibi ilk kullanırken o sesten rahatsız olmuş ve tırsmıştım.Sonrasında 2 arkadaşım ki vfr sahibiydi ikisi de, sesin normal olduğunu söylediler. Hatta birinin videosu vardı ve sesi de dinletti

KEYİFLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 ABS
    Üstatlar, ön farlar, arka stop, fren ve göstergeler birlikte yanmamaya başladı. Korna, sinyaller ve marş faal. Tüm sigortalar faal. Sorun nerede sizce? Herkese şimdiden teşekkürler!!..

zekerya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ8 Fazer & Honda Goldwing
    Muhtemelen şarj dinamosunda (alternatör) sıkıntı var. Geçmiş olsun.

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Nightingale adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar benim çözemediğim bir iki problem var. Bundan 10 gün kadar önce şehir içinde giderken kasisten yavaşça geçtikten sonra debriyaj sıkılı iken motordan basınçlı bir fısss sesi geldi ve aynı anda motor istop etti. Hafif bir yanık kokusu geldi(böyle yağ ile plastik karışımı bir koku) ama kenara çekip baktım bir problem göremedim herşey çalışıyor. Çalıştırdım gittim 3-4 gün sonra stoplarda farlarda bir voltaj düşüşü başladı 1-2 saniye voltaj düşüyor sonra düzeliyor ve bunu düzenli bir şekilde tekrar ediyor. Arızaya dair sinyali yok göstergede aküde şarj oluyor herşey tıkır tıkır işliyor vtec de açılıyor...
    Dün yine çarşı içinde gidiyorum ışıklarda tam kalktım debriyajı salarken yine bir fosss diye bir ses yine istop etti. Kaç yıldır motor kullanıyorum debriyajdan istop ettirecek değilim bir problem var ama çözemedim. Hidrolikler dolu benzini var yagi var teller sağlam.
    Usta uzakta. 1 aydan önce ustamın olduğu şehire gidemeyeceğim. o yüzden bir bilen varsa söylesinde motorun başına birşey gelmesin böyle kullanmaya devam ederken. aktif olarak kullanmaya devam ediyorum.

Motoru aldığımdan beri 3000km oldu. 1.5 ay önce yağını hidroliklerini zincirini vb temel bakımlarını yerel ve büyük motorlara bakan bir tamircide yaptırdım.

Birde merak ettiğim birşey var 100-120 gibi bir süratle giderken ışıklara yaklaştığımda debriyajı sıkıyorum yavaşlıyorum ve vitesimi düşürüyorum. Ancak debriyajı sıktıktan sonra yavaşlarken motorda tuhaf bir vınnnn diye bir ses geliyor diğer motorlarda pek rastlamadim bu duruma normalde debriyajı sıkarsın frenini yaparsın yavaşlarsın. Duyacağım tek ses frenin hafif bir sürtünme sesi olur. Bu motordan gelen bir ses sanki vitesten geliyormuş gibi geliyor bana. Problem yaratmasada ileride problem yaratmayacağı anlamına gelmiyor.

Uzun olduğu için kusura bakmayın hoşgörünüz için teşekkürler.
    Elektrik tesisatında, topraklama da falan bir sıkıntı olmuş olabilir. Grenajları vs. söküp bir baktırman gerekli.

Bu konuyla ilgili Honda bir geri çağırma yapmış zamanında sorun belki de bundan kaynaklı büyük ihtimalle.

https://auto-recalls.justia.com/hond...000/index.html

Motosikleti
    Xj6
    Herkese selamlar, neredeyse 3senedir xj6 kullanıcısıyım fakat vfr 800'e bayadır ilgi duyuyorum çok kısada olsa kullanma fırsatım oldu. Dahada a uzun süre kullanmak isterim tabii. Şimdi sorum şu 2014 model yeni nesil biraz hafif motoru bırakıp, kullandığımdan daha eski, daha ağır, bellini teknolojisi yok denecek kadar az bir makineyi almak ne kadar mantıklı. Bu arada nostalji severim teknolojisi çok önemli değil. Güvenlik konusu önemli önemli aslında. Çok sorun çıkaran makine midir? Parçasını kolay bulabilir miyim? Bakımları pahalı mıdır? Kronik sorunu var mıdır? Aldığın motora göre değişir diyeceksiniz fakat alacağım insan ilk sahibi ve yaklaşık 8k km yapmış herşeyiyle orjinal. Teşekkürler şimdiden yorumlarınız için.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı serkan24 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar, neredeyse 3senedir xj6 kullanıcısıyım fakat vfr 800'e bayadır ilgi duyuyorum çok kısada olsa kullanma fırsatım oldu. Dahada a uzun süre kullanmak isterim tabii. Şimdi sorum şu 2014 model yeni nesil biraz hafif motoru bırakıp, kullandığımdan daha eski, daha ağır, bellini teknolojisi yok denecek kadar az bir makineyi almak ne kadar mantıklı. Bu arada nostalji severim teknolojisi çok önemli değil. Güvenlik konusu önemli önemli aslında. Çok sorun çıkaran makine midir? Parçasını kolay bulabilir miyim? Bakımları pahalı mıdır? Kronik sorunu var mıdır? Aldığın motora göre değişir diyeceksiniz fakat alacağım insan ilk sahibi ve yaklaşık 8k km yapmış herşeyiyle orjinal. Teşekkürler şimdiden yorumlarınız için.
    Merhaba.

Soruları kendi açımdan cevaplayacağım. Kişilere göre farklı yaklaşımlar olabilir.

1- Teknoloji konusunda bana göre vfr , xj6 ya göre daha teknolojik. Abs , cbs , vtec gibi artıları var. (günümüz motosikletlerine bile abs zorunluluğunun yeni geldiğini varsayarak bunu söylüyorum) Vtec olayı zaten hondanın civic serisinde yıllardır kullandığı ve son serilerinde geliştirdiği bir sistem. Ha bu xj6 kötü bir motor demek değil. Xj6 modeli benimde beğendiğim bir motor. Fakat seçim yaparken beklentilerini ve hangi motorun bu beklentilerini karşıladığını tek tek düşünmek ve ona göre karar vermek lazım.

2- Güvenlik olarak fren sistemi emin ol hiç birine benzemiyor. Hani panikle frene bassan bile motosiklet dengeli bir şekilde yavaşlıyor. Ağırlık konusunda dezavantajlı olduğu kesin. Bu dezavantajı genelde motoru geri geri çıkarmak istediğinde hissediyorsun. Fakat motora alıştıktan sonra virajlarda filan ne kadar keyifli ve dengeli olduğunu görünce ben herşeyi unuttum :D

3- Çok sorun çıkarma konusunda vfr nin zaten kronik sorunu statör(sargı) ve konjektör.(aslında bu her motorda yaşanabilicek bir sorun. Neden kronik diyorlar onu da bilmiyorum. Diğer motorlar sanki hiç statör ya da konjektör arızası vermiyormuş gibi ) Bunun her ikisi de bozulmuyor aslında. Birinde ki sıkıntıyı fark etmediğinde arızalı olan sağlamı da bozuyor. Yani statöründe sıkıntı var ve sen bunu fark etmiyorsun. Konjektöründe beslemeyi tam alamadığından ve sorunu zamanında fark etmediğinden o da bozuluyor. Böyle düşün.

4- Genel bakım parçalarını (filtre , fren balatası vs.) internetten rahatça bulabilirsin. Burada bulamadığın parçalar için yurt dışı siteleri kullanabilirsin(hatta bazı parçalar Tr den daha ucuza gelebilir)

5- Bakımları kendim yapıyorum( Servis manuelini de ingilizce olarak indirdim) O nedenle bakım masraflarında ustalar ne ister bilemiyorum 3.1 lt yağ alıyor mesela.

İki motorda güzel. Xj6 daha sakin ve az yakan bir motosiklet. Yine sorunsuzluğu ile biliyorum ben xj6 yı. Vfr nin 2. el piyasası çok ölüdür. Bilen alır. Şehir içi kullanıma uygun değildir. Özellikle yaz aylarında. Ama uzun yolda çok keyiflidir.

Motosikleti
    NC 750X
    stator şarj üretiyor peki çok sık arıza verirmi yani sık aralıklarla şarj bobinini yakarmı

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı fazMAKİNA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    stator şarj üretiyor peki çok sık arıza verirmi yani sık aralıklarla şarj bobinini yakarmı
    Hayır. Sürekli arızalanan bir parça değil. Zaten genel olarak , arıza yaşayanlar statörü sardırıyor. İşini iyi yapan bir bobinaj sargı ustasına yaptırılırsa gayet sağlıklı ve uzun km ler kullanılıyor.

Sorun yaşayanlar zaten ortalama 50-60 bin km civarında bu sorunu yaşıyor.

Motosikleti
    VFR 800

Yedek parça hk

Merhabalar ,

Uzun zamandır buralarda bir hareket olmamış. Yoksa artık kimse vfr kullanmıyormu Ben bu motora buradaki yazışmalardan merak sarıp hayran oldum. Aslında tecrübem yok denecek kadar az. Fakat merakımı yenemeyip 2006 model biraz masrafı olan uygun bir motor aldım. Tecrübe kazanana kadar en aşağı bir sezon kadar tamir bakım yapılıp garajda saklayacağım. Sizlere sormak istediğim yedek parçaları nereden temin edebilirim. Şu an statör konjektör gidon bilyası gibi ihtiyaçlarım var.
    Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Hayırlı olsun. Maalesef antikacı konumundayiz

Bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışayım.

1- statoru sardirabilirsin. Bende stator sıkıntısı cektim. 1 yıldır sorunsuz kullanıyorum. Ama işin ehli bir usta da sardirin. Lakin konjektor konusunda bir fikrim yok. Ama öncelikle statorde sıkıntı varsa onu hallet. Sonrasin da aküye gelen voltajı ölç. Kısa farlar açık 5000 rpm de 14.7-14.8 volt elektrik geliyorsa konjektorde sorun yok demektir.

2- gidon bilyasi dediğiniz rulman sanırım. Üzerindeki rulmanı söküp , sanayide bulunan rulmancilardan aynısını bulabilirmisiniz öğrenin.

Motosikleti
    VFR 800
    Cevabınız için teşekkür ederim. Antika olabilecek kadar kıymetli bir makinamız var demekki Ne yazıkki ülkemizde pek rağbet görmemiş ama ismini hangi ortamda ansam kalitesinden yana herkes aynı hayranlıkla yorum yapıyor.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Hayırlı olsun. Maalesef antikacı konumundayiz

2- gidon bilyasi dediğiniz rulman sanırım. Üzerindeki rulmanı söküp , sanayide bulunan rulmancilardan aynısını bulabilirmisiniz öğrenin.
    Hocam bunlar genelde konik rulman oluyor söküp de götürmezseniz rulmancı da muhtemelen bulamayacaktır.Ayrıca gidon rulmanı ihtiyacınız olduğunu nasıl tespit ettiniz sormamın bir sakıncası varmıdır?
    ANGARAJ

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler