Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda VFR 800 ABS Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw S1000 RR HP4 & Aprilia Sr150 2T
    güzelmiş resimler yani..şu ağustos sonundaki kampa artık kaldı umutlar
    Kask konusuna gelince,Emre eğer bütçen uygunsa ve bedeni varsa ve konforlu bir kask arıyorsan Schuberth i tavsiye ederim,emsal kasklara göre 70-100gr daha ağırdır ama pedlerinden konforuna kadar çok iyidir,zamanında s1 ni kullanmıştım,içinden güneş gözlük idi.
    Shoei xr1000 yada 1100 de iyidir,eğer aksesuar olarak satılan çene kapatma aparatını da alırsan,hafiftir ama vizörüne (renklisi) kuş çarpsa suomy vandal gibi çizilmez anında.
    T R O E bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    CoyoteVFR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA VFR 800
    Arkadaşlar öncelikle yazılarınıza zamanında cevap yazamadığım için özür dilerim. Son 3 gün çok yorucu ve hareketliydi. Motoru satın aldım izmir den kullanarak geldim gerçekten çok ama çok tatminkar. hiç zorlanmadan 240 ları gördü. Lastikler yeni olduğu için fazla yüklenemedim. M5 aldım lastikleri grubumuzdaki tüm sürücülerin lastikler M5 henüz herhangi bir sıkıntı yaşayan olmadığı için benim tercihim de bu yönde oldu. Üzerine konuşmak için biraz erken olsa da bu gün yaşadığım bir olaydan bahsetmek istiyorum. Sürekli 140 km hızlarla girdiğim bir viraja yine ortalama aynı hızla girdim. Tam virajın dönüşüne biraz mucur dökülmüş. Lastik sıyırdı biraz ama VFR nin dengesine hayran kaldım çok çabuk topladı. 2 defa kafa salladı toparlarken çok şükür kazasız belasız atlattık. motorda söylenenin dışına bir sıkıntı yoktu. Her şey yolunda. Eskişehir konusuna gelince şehir olarak gerçekten anlatılmaz yaşanır. (Üniversite öğrenimim esnasında 5 yıl kaldım tecrübe ile sabittir ) ) ayrıca festivali yapan Serdar abi planlama konusunda gayet titiz ve tecrübeli olan biridir. burada Eğirdir Motofest planlamasını bu yıla kadar yapanda kendisidir. Hayal kırıklığına uğramayacağınızı garanti ederim Ayrıca festivalde çekiliş ve yarışmalardan kazanılacak olan hediyeler yabana atılacak gibi olmuyor motosikletten Kaska kadar birçok hediye veriliyor. Şenlik esnasında ve yolculuklar esnasında yaşanılan hazda cabası. Biz grup olarak 7 veya 8 motorla katılacağız. Şiddetle tavsiye ediyorum. Saygılarımla...

T R O E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 1000 FA
    Emre bak rencide ederim seni...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:32 ----------

O zaman buyrun biraz daha resim size . Ben de yoktu komşudan aldım...

Bunlar Manavgat fotoları...

Bunlar da Manavgat'dan 2-3 hafta önce yaptığımız Pozantı-Karboğazı Kampımızdan (Adana Mt) Kareler...

wolrath, erginturhan ve akira2012 bunu beğendiler.

serkani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Made in Japan!
    Alıntı akira2012 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    VFR aslen çok yüksek devir çevirmek için yapılmış bir motor mekaniği yok üzerinde yani piston kolları(piston kolları honda modelleri içinde en uzunlardan bir tanesidir)ve krank mili açıları ve aktarma sistemleri bir SS sınıfı gibi değildir.

Merhaba, ben krank mili açısındaki değişikliğin SS sınıfına göre ne gibi bir farklılık içerdiğini pek anlamadım, öte yandan asıl sormak istediğim husus: Piston kollarının uzunluk birimi nedir? Yani bu değeri el kitabında yahut teknik veriler çizelgesinde nasıl anlayacağız? VFR 800'ün piston kolu uzunluk değeri nedir ki?
    Honda Today 50 • Honda Beat 100 • Yamaha YBR 125 • Kawasaki ER5 • Yamaha Fazer FZ6 • V-Four Racing 800 ABS

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pani / 3colore
    teknık verılerde bulacagın,

600rr
    Silindir çapı x strok (mm) 67 x 42.5mm
    vfr800
    Silindir çapı x strok (mm) 72 x 48mm

Strok pistonun silindir içinde çıktıgı en üst nokta ile en alt noktanın mesafesi diyebiliriz.
    Stroke'un değişmesi için için krankın değişmesi onemli , burda önemli nokta hacim olarak değişebilmesi için pistonun taradıgı alanın değişebilmesi gerekir.En çok karıştırılan yanma hacmi ile silindir hacminin karıştırılmasıdır.Krankın haraketi değişmediği veya piston ölçüleri değişmedigi sürece hacim artmaz.Ayrıca sadecek kol uzunlukları ile oynadıgınızda sadece yanma hacmini değiştirmiş olursunuz , demişler

alpi16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800A En Kırmızısından
    ramazandan sonra İznik köfte (köftenin kralı) yapalım yalova dan 55 km.
    erginturhan, wolrath ve akira2012 bunu beğendiler.

erginturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    0-36500 Hyosung GT250R, 0-51000 Honda VFR 800
    Alıntı T R O E adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi geceler herkese...
    Söz verdiğim gibi bir kaç resim yüklüyorum arkadaşlar...

Tanıştırayım kendisi benim VFR'm olur... Çok iyi anlaşırız. Biz bir bütünüz...http://www.hizliresimyukle.com/image...7/26/nTZpX.jpg
    Karboğazı Kampı... Ergin sana gelsin bu foto...
    http://www.hizliresimyukle.com/image...7/26/vVIip.jpg
    Veee kızım Mina... Çok iyi artçıdır kendisi...
    http://www.hizliresimyukle.com/image...7/26/0LWfc.jpg

Resimler fazla olmadı kusura bakmayın...
    Emrecim Samba ve Revü çalışanlarının ve bilumum emek sahibi çalışanların yakından çekilmiş fotoları mevcut ancak burda paylaşmam rencide edici olabilir kaygısıyla vaz caydım...
    Hepsi güzel resimler, teşekkür ederiz Muratçığım. Kızın Mina da çok tatlı maşallah, analı babalı, şansı bol, sağlıklı ve uzun ömürlü olsun inşallah...
    Bu arada Manavgat'ı hakkaten kaçırmışız Haluk Levent'in fotoğrafını ve diğer fotoğrafları görünce gerçekten kaçırdığıma üzüldüm...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:37 ----------

Alıntı CoyoteVFR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar öncelikle yazılarınıza zamanında cevap yazamadığım için özür dilerim. Son 3 gün çok yorucu ve hareketliydi. Motoru satın aldım izmir den kullanarak geldim gerçekten çok ama çok tatminkar. hiç zorlanmadan 240 ları gördü. Lastikler yeni olduğu için fazla yüklenemedim. M5 aldım lastikleri grubumuzdaki tüm sürücülerin lastikler M5 henüz herhangi bir sıkıntı yaşayan olmadığı için benim tercihim de bu yönde oldu. Üzerine konuşmak için biraz erken olsa da bu gün yaşadığım bir olaydan bahsetmek istiyorum. Sürekli 140 km hızlarla girdiğim bir viraja yine ortalama aynı hızla girdim. Tam virajın dönüşüne biraz mucur dökülmüş. Lastik sıyırdı biraz ama VFR nin dengesine hayran kaldım çok çabuk topladı. 2 defa kafa salladı toparlarken çok şükür kazasız belasız atlattık. motorda söylenenin dışına bir sıkıntı yoktu. Her şey yolunda. Eskişehir konusuna gelince şehir olarak gerçekten anlatılmaz yaşanır. (Üniversite öğrenimim esnasında 5 yıl kaldım tecrübe ile sabittir ) ) ayrıca festivali yapan Serdar abi planlama konusunda gayet titiz ve tecrübeli olan biridir. burada Eğirdir Motofest planlamasını bu yıla kadar yapanda kendisidir. Hayal kırıklığına uğramayacağınızı garanti ederim Ayrıca festivalde çekiliş ve yarışmalardan kazanılacak olan hediyeler yabana atılacak gibi olmuyor motosikletten Kaska kadar birçok hediye veriliyor. Şenlik esnasında ve yolculuklar esnasında yaşanılan hazda cabası. Biz grup olarak 7 veya 8 motorla katılacağız. Şiddetle tavsiye ediyorum. Saygılarımla...

http://imageshack.us/scaled/thumb/823/c84g.jpg
    http://imageshack.us/scaled/thumb/855/y2fk.jpg
    Orhan, tekrar hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız zevkli sürüşler dilerim. Eskişehir'de görüşeceğiz diye umuyorum...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

Alıntı alpi16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ramazandan sonra İznik köfte (köftenin kralı) yapalım yalova dan 55 km.
    Alper, önümüzde Eskişehir kampı organizasyonu var ama dönüşünde neden olmasın. Eskişehir'e geliyorsun değil mi? Hı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:43 ----------

Biraz fotoğraf da benden gelsin...

Cuma Riva'da güneşi batırırken...
    Uploaded with ImageShack.com

Bunlarda bugünden, Şile'ye gitmiştim dün, bugün biraz parlatayım dedim benimkini...
    wolrath, akira2012 ve T R O E bunu beğendiler.

Motosikleti
    Günaydınlar, iyi haftalar...

akira2012 ve T R O E bunu beğendiler.

serkani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Made in Japan!
    Alıntı wolrath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teknık verılerde bulacagın,

600rr
    Silindir çapı x strok (mm) 67 x 42.5mm
    vfr800
    Silindir çapı x strok (mm) 72 x 48mm

Strok pistonun silindir içinde çıktıgı en üst nokta ile en alt noktanın mesafesi diyebiliriz.
    Stroke'un değişmesi için için krankın değişmesi onemli , burda önemli nokta hacim olarak değişebilmesi için pistonun taradıgı alanın değişebilmesi gerekir.En çok karıştırılan yanma hacmi ile silindir hacminin karıştırılmasıdır.Krankın haraketi değişmediği veya piston ölçüleri değişmedigi sürece hacim artmaz.Ayrıca sadecek kol uzunlukları ile oynadıgınızda sadece yanma hacmini değiştirmiş olursunuz , demişler
    Öncelikle açıklamalar için teşekkür ederim.

Sevgili Akira VFR'nin Honda modelleri içinde piston kollarının en uzun olanlardan biri olduğunu yazmış. Oysa küçük bir karşılaştırma yapmış olduğumda bunun pek te öyle olmadığını görüyoruz. Şöyle ki;

VFR 800 : 72*48
    FAZER 8 : 68*53,6
    CBF 1000 : 75*56,5
    Deauville 700 : 81*66
    NC700 : 73*80

Listeye bakarsan Fazer 8 bile ondan daha uzun ömürlü görünüyor. Hatta en uzun ömürlü model NC700. Kendisine en yakın modelin piston kol boyu bile VFR'den daha uzun. Peki neden VFR listede kendinden sonra gelenlerden uzun ömürlü?
    Honda Today 50 • Honda Beat 100 • Yamaha YBR 125 • Kawasaki ER5 • Yamaha Fazer FZ6 • V-Four Racing 800 ABS

Motosikleti
    Arkadaşlar şu konuya hakim birisi varsa ayrıntılı bir açıklama getirse de anlasak...

akira2012 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800
    Biraz işlerim var.

biraz sonra tekrar aranıza katılacağım.

Konu cok hakim olmamakla birlikte asil uzun omurlulugun nedeninin v motor olusundan vebpiston diziliminden oldugunu biliyordum ben ama teknik detaylar icin bende bu sorunun cevabini merakla bekliyorum cok bilimsel gordum bu forumu ya :d

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    uzun strok uzun ömür, kısa strok kısa ömür gibi birşey yok

kısa strok devirlenebilme, yüksek devir çevirebilme,silindir duvarını ovalleştirme gibi konularda iyidir, ama uzun stroka göre torku düşüktür.Daha kısa mesafede çalışan piston daha az iş yapar.(kabaca)

racinglerde ve yarış otomobillerinde yüksek devir ve güç üretebilmek için mecburen kısa strok kullanılır
    wolrath bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800

Şimdi bilindiği üzere pistonlar arasında ki açı ne kadar büyükse o kadar büyük güç üretir.

V motorların, düz sıralılardan farkı silindir; yatay eksene ne kadar paralel ise o kadar kullanım kolaylığı yaratmaktadır.

Şimdi, sıralı silindirlerde daha kısa olan piston kolu yüksek devirlerde sorunsuz sıkıştırma veriyor ve yüksek güç hem de çok yüksek güç üretiyor ancak şöyle bir durum var silindir en tepede yakıt ve havayı karıştırıyor ve patlama gerçekleşiyor ve bu enerji direkt olarak krank miline direkt hareket veriyor. Yani krank milini 90 derece ile itiyor. Mekanik bir aksam da ne kadar mantıklı bir metalin diğer bir metale direkt güç uygulaması?

Yalnız bu bir süre sonra motorun ömrünün kısalmasına neden oluyor, oluşan yüksek ısıdan ötürü metal aşınıyor ve ömür kısalıyor bunu önlemenin iki çözümü var;

1.Motoru ya çelik türevinden ki sferodan üretilen motorlar aşınma dayanımları yüksek ısı dayanımları da yüksek üretim maliyetleri ise oldukça düşük ama bir kusuru var bu metalin ağır. Düşünün ki Alüminyum'un özgül ağırlığı 2,7 gr/cm3 sfero ise 7,8 gr/cm3,dolayısı ile bu ağırlık istenmez hale geldi.

2. Motor üreten firmalarda ne yaptı bu konuda basitçe DOHC sistemini yarattı yani ikinci çözüm. Yanma odasında ki sübapları birbirinden ayırdılar yani yanma odasında ki ısıyı daha rahat kontrol eder hale geldiler. Kısa piston kollarına rağmen silindir bloğunun içine daha fazla patlama hacimi elde ettiler. Ancak yine de üstte bahsettiğim gibi sıralı düz silindirlerin yüksek devirlerde kullanılması geometrik olarak da motor ömrünü kısaltıyor ve bu yeni DOHC motorlar da oluşan bir tork kaybı var bunu da silindir bloğunu(dolayısı ile silindir çaplarını büyüterek) büyüterek, krank mili açılarını değiştirerek gidermeye çalıştırlar ki düz sıralılar artık eskileri gibi 90 derece de durmuyor. Birazda olsa açıları var.

V motorlarda ise, yapıları gereği düz sıralılara nazaran daha az yer kaplamakta, blok içinde çalışan pistonlar kendiliğinden de sıçratma yöntemi ile yağlama yapabilmektedir ki silindir bloğu olsun, krank mili olsun yağlama son derece önemlidir. V motorların ideal açısını tam emin değilim ama yanılmıyorsam 42–45 derece arasında olması ideal diye hatırlıyorum ki geometrik yapısından ötürü daha kolay tork verebiliyor. V motorun burada ki eksisi ise, alt devirlerde biraz sarsıntı olarak dönüyor maalesef. Ses ise biraz kişiye göre görecelidir. Ben mesela Corvette’in sesini hep İtalyan üretimi bir süper spor otomobile göre hep daha çok sevmişimdir. Torku düşük devirlerde vermeye başlar ve nispeten uzun süreli bir tork eğrisi verir.

Aşağıda ki hareketli resimlerde V motorlar krank şaftlı yani asıl terminolojik terimi dinamik balans vardır yani gemiler de kullanılan dinamik balansın ilkel şeklidir diyebilirim çalışma prensibi basit bir tarafa güç verilirken veya dışarıdan güç gelirken karşı ağırlık kullanarak sağlıklı çalışmasını sağlamak ve uzun ömürlülük.

Yukarıda bahsettiğin,modellerden NT 700 tam bir touring makinadir sportif kısmı olmayan bir makinedir,bir VFR veya ne bilim FAZER 8 ile kıyaslayamam elimden geldiğince kelime dağarcığım yettiğince anlatmaya çalıştım.

Umarım yeterli olup da konu kapanır artık.
    ihakanvardal, wolrath ve T R O E bunu beğendiler.

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pani / 3colore
    Alıntı serkani adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle açıklamalar için teşekkür ederim.

Sevgili Akira VFR'nin Honda modelleri içinde piston kollarının en uzun olanlardan biri olduğunu yazmış. Oysa küçük bir karşılaştırma yapmış olduğumda bunun pek te öyle olmadığını görüyoruz. Şöyle ki;

VFR 800 : 72*48
    FAZER 8 : 68*53,6
    CBF 1000 : 75*56,5
    Deauville 700 : 81*66
    NC700 : 73*80

Listeye bakarsan Fazer 8 bile ondan daha uzun ömürlü görünüyor. Hatta en uzun ömürlü model NC700. Kendisine en yakın modelin piston kol boyu bile VFR'den daha uzun. Peki neden VFR listede kendinden sonra gelenlerden uzun ömürlü?
    yalnız bu degerler pıston kolu degıl strok boyları ve caplardır. strok , a.o.n ıle u.o.n arasındakı mesafedır. (alt-ust olu noktalar) pıston kolu daha da uzundur dogal olarak. ama bu uzunluk aradakı farkı kapatır mı onu bılemem.

bu arada uzun-kısa strokların farkı-dezavatantajları vs ıle ılgılı olarak ;

ÇAP/STROK ORANI
    Çap strok oranı adından da anlaşılacağı gibi pistonlu motorlarda piston çapının piston stroğuna oranıdır ve kısaca strok oranı olarak da anılabilir. Strok oranı aynı zamanda motorun karakteri hakkında genel bir bilgi verir.
    Bir motor, piston çapı stroğuna eşit pistonlara sahipse çap/strok oranı yada kısaca strok oranı 1 olacaktır. Mesela 81mm piston çapı ve yaklaşık 81mm ( 81.4mm) stroku olan B17A motoru için çap strok oranı:

81mm / 81mm = 1 ; 1’e eşittir. Böyle bir motor kare motor olarak da anılır.

Bir motor stroğundan daha fazla çapta pistonlara sahipse doğal olarak çap/strok oranı yada kısaca strok oranı 1’den büyük olacaktır. Mesela 81mm piston çapı ve 77.4mm stroku olan B16A2 motoru için çap strok oranı:

81mm / 77.4mm = 1.0465 ; 1’den büyüktür. Böyle bir motor kısa stroklu motor yada kare altı motor olarak da anılır.

Bir motor stroğundan daha az çapta pistonlara sahipse doğal olarak çap/strok oranı yada kısaca strok oranı 1’den küçük olacaktır. Mesela 81mm piston çapı ve 89mm stroku olan B18A motoru için çap strok oranı:

81mm / 89mm = 0.91 ; 1’den küçüktür. Böyle bir motor uzun stroklu motor yada kare üstü motor olarak da anılır.

AVANTAJ VE DEZAVANTAJLAR
    Kısa stroklu motorların piston yolunun daha az olmasından kaynaklı, sürtünme kayıpları daha azdır. Krank milleri de daha küçük ( biyel bağlantıları merkeze daha yakın ) olduğu için daha az zorlayıcı kuvvete maruz kalırlar. Bu avantajlarından dolayı özdeş bir uzun stroklu motora göre daha dayanıklıdır. Krank zorlayıcı kuvvetleri daha az olduğu için daha yüksek devirlere çıkarlar. Aşınmalar daha azdır. Güç açısından karşılaştırma yapıldığında, uzun stroklu motorlara göre çok ciddi bir kayıpları olmasa da ( güç, devir ve torka bağlı bir büyüklüktür ) düşük devir torkları uzun stroklu motorlara göre bir miktar düşüktür. Bu, biyel bağlantılarının merkeze daha yakın olmasının fiziksel bir sonucudur. Zira tork; piston kuvveti ve krank merkez – krank biyel bağlantı mesafesine bağlı bir büyüklüktür ( manivela kolu gibi ) . Kısa stroklu bir motor, sıkıştırma oranı açısından özdeş bir uzun stroklu motorla karşılaştırılacak olursa daha düşük sıkıştırma oranına sahip olmak zorundadır. Daha düşük sıkıştırma oranı, daha yüksek yakıt sarfiyatı ve daha yüksek egsoz emisyonları ile sonuçlanır.

Kısa stroklu motorlarda piston yolu daha kısa olduğundan ve daha az yüzeyde sürtündüğünden dolayı daha az sürtünme kayıpları oluşur ancak, bu aynı zamanda daha az ısı transferi ve daha zor soğutma demektir. Bu yüzden, bu tip motorlar daha etkin bir soğutma sistemiyle donatılırlar. Günümüz teknolojisinde soğutma kısa stroklu motorlar için çok ciddi bir sorun oluşturmaz.

Kısa stroklu motorlar, uzun stroklu motorlara göre daha alçak ebatta daha hafiftir. Ancak uzunluk ve genişlikleri daha fazladır. Bu çap ve strok ebatlarının kaçınılmaz bir sonucudur.

Formula 1 motorlarında çap strok oranı yaklaşık 2.5 dur ve yaklaşık 19.000 RPM devir sayılarına ulaşırlar. Yani bu eğer 81mm piston çapına sahip olan bir Formula 1 motoru olsa idi strokunun 32,4mm olacağı anlamına gelir.

Uzun stroklu bir motor özdeş bir kısa stroklu motora göre daha küçük bir piston çapına sahiptir. Bu aynı zamanda daha küçük emme ve egsoz subaplarrı anlamına gelir. Daha küçük subaplar ve manifold portları emme ve egsoz gazlarının alınıp atılmasında elbette sınırlayıcı bir etkendir. Fakat günümüz teknolojisinde bu da çok ciddi bir teknik sorun yaratmaz. Daha efektif tasarımlarla bu handikap giderilir.

FARKLI TASARIMLAR

1950’lere dek birçok İngiliz firması, araç vergilerinin silindir çapına göre alınmasından dolayı uzun stroklu motorlar üretmiştir. Austin A serisi motorlar bunun tipik bir örneğidir. Chrysler Slant-6 motorunun piston çapı 86mm stroku ise 105mm dir. 0.82 gibi düşük bir strok oranı söz konusudur. Bu motor maksimum gücüne yaklaşık maksimum tork noktasında ulaşır ve maksimum motor devri 4500RPM’dir. Bunun yanı sıra, test koşullarında, şarj dinamosu ve yağ pompası çıkarılmış ve uygun ayarlar yapılmış bir Slant-6 motor 75RPM gibi çok çok düşük rolanti devirlerinde çalışabilmiştir.

Willys markası da uzun stroklu motorlar üreten bir firmadır. L134 ve F134 MOTORLAR 74.9mm çap, 111.1mm strok, 0.674 strok oranları ile büyük olasılıkla en uzun stroklu seri üretim motorlardır.

Günümüzde üretilen bir çok motorda bu denli uzun stroklar söz konusu değildir. Motorlar daha çok 1 strok oranına yakın imal edilnektedir. B18A 0.91 strok oranı ile Willys’in 0.674 strok oranı karşılaştırıldığında, B18A’nın kare motora çok daha yakın bir tasarım olduğu anlaşılır.

Ortalama piston hızı ve maksimum piston hızı motorlar için önemli büyüklüklerdir.
    akira2012, initial-D ve T R O E bunu beğendiler.

Motosikleti
    VFR 800
    Alıntı initial-D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun strok uzun ömür, kısa strok kısa ömür gibi birşey yok

kısa strok devirlenebilme, yüksek devir çevirebilme,silindir duvarını ovalleştirme gibi konularda iyidir, ama uzun stroka göre torku düşüktür.Daha kısa mesafede çalışan piston daha az iş yapar.(kabaca)

racinglerde ve yarış otomobillerinde yüksek devir ve güç üretebilmek için mecburen kısa strok kullanılır
    Juan Pablo MONTOYA!nın kaskını hep beğenmiş ve F1'de en sevdiğim sürücülerin başında gelirdi ki Brezilya'da Schumacher'e atağını hala bugün gibi hatırlarım. Yalnız kısa mesafe de çalışan silindir nasıl daha az iş yapar onu anlamış değilim. Burada senin dediğinden daha az sürtünme gücü,daha az basma gücü ve daha az ısı anlamı çıkıyor?

Motosikleti
    Benim bünyeye fazla geldi bu kadar teknik bilgi
    İlgimi çekiyor lütfen devam edin, hatta hakim olanlar ortak noktada buluşana kadar devam edin ama sonucu da yazın bir zahmet çünkü anlamaya çalışmak bile güç benim açımdan
    akira2012 ve T R O E bunu beğendiler.

Motosikleti
    VFR 800
    Ergin,çok mu karışık yazdım yavvv

Motosikleti
    Ergin,çok mu karışık yazdım yavvv
    Yok Emreciğim ayrıntılı yazmışsın (sanırım) hatta açıklayıcı da olmuş (galiba) ama benim bünye zorlandı Üstüne bir de Barış'ın yazdıklarını okuyunca
    T R O E bunu beğendi.

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    Juan Pablo MONTOYA!nın kaskını hep beğenmiş ve F1'de en sevdiğim sürücülerin başında gelirdi ki Brezilya'da Schumacher'e atağını hala bugün gibi hatırlarım. Yalnız kısa mesafe de çalışan silindir nasıl daha az iş yapar onu anlamış değilim. Burada senin dediğinden daha az sürtünme gücü,daha az basma gücü ve daha az ısı anlamı çıkıyor?
    motor güç üretmez, tork üretir.tork ise motorun tüm bileşenlerine bağlı olarak ortaya çıkar.malzeme,ölçüler,tasarım vs vs..uzun strokta piston patlamadan sonra kısa strok mesafesine göre diyelim 2 katı kadar yol alıyorsa torku daha verimli bir şekilde sunar.dizel motorlarda olduğu gibi.ama fazla devir çeviremez.katetmesi gereken mesafe fazladır çünkü.

kısa strok ise bir miktar daha düşük torka sahiptir fakat çok yüksek devirlere çıkabildiğinden gücü daha fazladır.Aynı torku daha yüksek devirde daha etkili şekilde yola yansıtabilir.bu yüzden devir için kısa stroka yönelir üretici.Arada mühendislikten ötürü tarsini yapanlarda olabilir ama genelde böyledir.

daha az silindir ve daha geniş çap+uzun strokla daha torklu makine üretmek isteyenler olabilir fakat yüksek devir için küçük herşeyin küçüğü ve hafif olanı makbul
    akira2012 ve wolrath bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler