Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Suzuki Burgman Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki AN 650 Burgman Executive
    Havalar ne zaman ısınacak? Nedir bu şansım? Motoru alalı 3 hafta oldu. 3 kez binebildim... :(

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nomarka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman AN400
    Alıntı vedatarpacı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün fevzi ustaya 40bin km bakımına gittim ve arka fren balatalarını yeni değiştirdim. süre nasıl?ön fren balatalarını 30 bin km deyken değiştirtmiştim.
    Vedat Bey, sizin motorda Retarder falan mı var. Benim arka balata 20 bin, ön balata ise 40 bin gidiyor. Ben kendimi fren kullanmaz bilirdim siz benden de iyimişsiniz.
    2004 Suzuki Burgman AN400 @ 71500 km

"Ride as if you are invisible and everyone wants to kill you."

vedatarpacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki burgman an400
    Alıntı Nomarka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vedat Bey, sizin motorda Retarder falan mı var. Benim arka balata 20 bin, ön balata ise 40 bin gidiyor. Ben kendimi fren kullanmaz bilirdim siz benden de iyimişsiniz.
    valla sinancım banada süre çok geldi. demekki çok kullanmamışım

Motosikleti
    suzuki burgman an400&sym joyride200
    Tüm burgman kullanıcılarına merhaba. Arkadaşlar dün Eskişehirden İstanbula yaptığım yolculuk neticesinde 100 km'de 3.4lt lik yakıt tüketimim oldu. Bu 3 senedir kullandığım bu motorla ulaştığım en iyi değer oldu. Ortalama 90-100 km hızlarda seyir ettim. Sonuç olarak motoru değiştirip daha büyük bir şeye geçmeyi düşünürken bu düşüncemden de vazgeçmiş oldum. Bu burgman hastalığından kurtulmayı başaran varsa yardımcı olabilirse sevinirim )
    [B]face your fears,live your dreams[/B]:bounce:

cihanolcay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 2003
    Ortalama dolu depo ile kaç km gidiyorsunuz ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:27 ----------

Disklerim biraz cizildi acaba taşlatmamı yapsam yoksa değiştirsemmi ?
    Suzuki Burgman 2003 67500Km

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN400
    Alıntı emraq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüm burgman kullanıcılarına merhaba. Arkadaşlar dün Eskişehirden İstanbula yaptığım yolculuk neticesinde 100 km'de 3.4lt lik yakıt tüketimim oldu. Bu 3 senedir kullandığım bu motorla ulaştığım en iyi değer oldu. Ortalama 90-100 km hızlarda seyir ettim. Sonuç olarak motoru değiştirip daha büyük bir şeye geçmeyi düşünürken bu düşüncemden de vazgeçmiş oldum. Bu burgman hastalığından kurtulmayı başaran varsa yardımcı olabilirse sevinirim )
    Merhaba,

Sabit 90-100 km hızlarla gittiğiniz sürece böyle tüketmeniz normal. Hatta 3.2, 3.1 gibi rakamlara da inebilirsiniz hızınızı biraz daha düşürerek. Hastalık konusunda merak etmeyin, eninde sonunda bu hastalık geçecek ve kendinizi başka motorlarda giderken bulacaksınız . Ben ve birkaç arkadaş sadece bu hastalıktan kurtulmayan...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:12 ----------

Alıntı cihanolcay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ortalama dolu depo ile kaç km gidiyorsunuz ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:27 ----------

Disklerim biraz cizildi acaba taşlatmamı yapsam yoksa değiştirsemmi ?
    Genelde ibre kırmızı bölgenin altına indiğinde alıyorum. Bu şekilde yazın ort. 300 km., kışın ise 240 km yol yapıyorum. Disk konusunda tek diyeceğim çok pahalı oldukları . Mümkünse değiştirmeden çözüm bulmanın yollarını deneyin.

vedatarpacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki burgman an400
    frenler, lastikler bizi hayata bağlayan motosikletin en önemli elemanları. bunlarda tasarruf yapmayın. diski değiştir mutlaka.

Selam Beyler aranıza bende katıldım ;)
    Tekirdağ tarafına yolunuz dusunce beklerim

Motosikleti
    suzuki burgman AN 400 k6
    Alıntı xeniss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap için çok teşekkür ederim.
    Bu arada benim makine sanırım 0,30krş. yakıyor. Bir düşünce aldı beni şimdiden Evle iş arası 30km günde 100km yolum var yaklasık. Haydi hayırlısı bakalım
    0.30 kuruş iyi sayılır arkadaşlar bende 2007 model en az düşük kmde burgman aramaktayım sahibinden.comda fiyatlar uçuk bu alt sürtme sorunu ne kadar ciddi boyutlara sahip mesela alt tarafta bir yerler kırılacak kadar ciddimidir yoksa sadece sürtmeden kaynaklı alt tarafmı cizilir bu konu benim için çok önemli 2007 kasanın 10000 15000 civarı oluru nedir öerneğin 9500 10 000 arası alınabilirmi fazlasını versem kazıkmıdır çok sordum ama lütfen cevaplayın cevap bekliyorum
    ne toyotası lan benim babam adam gibi adam:salut:

Motosikleti
    suzuki burgman AN 400 k6
    Alıntı serkanyeliz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    0.30 kuruş iyi sayılır arkadaşlar bende 2007 model en az düşük kmde burgman aramaktayım sahibinden.comda fiyatlar uçuk bu alt sürtme sorunu ne kadar ciddi boyutlara sahip mesela alt tarafta bir yerler kırılacak kadar ciddimidir yoksa sadece sürtmeden kaynaklı alt tarafmı cizilir bu konu benim için çok önemli 2007 kasanın 10000 15000 civarı oluru nedir öerneğin 9500 10 000 arası alınabilirmi fazlasını versem kazıkmıdır çok sordum ama lütfen cevaplayın cevap bekliyorum
    verdiğin cevaplar için sağolun çok yardımcı oldunuz
    ne toyotası lan benim babam adam gibi adam:salut:

olympos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x9 500
    Merhaba,
    Konya'dan Sabri ben. 2 ay kadar önce 2000 model AN400 aldım. 3 kişi binmek zorunda olduğumuz için "en uzun seleli motor" arayışım sonucunda karşıma çıktı Burgman....
    Kullanan arkadaşlar vardı ama çokda dikkatimi çekmemişti işin açıkcası..... Birazda serde choppercılık varya...

Modeli eski olmasına rağmen performansından ve rahatlığından çok memnun kaldım. Benim diyen rampaları 90 km hızla çıktım.... "Yatmaz" diyorlardı, ayakçığı 2-3 kez sürttüm. (tek başımayken)
    İlk seferde yaklaşık 400 km, ikinci seferde 1.500 km yaptım. 0,20 TL yaktı.

Ama yağını kontrol etmedim ben.... :( )))))))
    Geçen gece hanımla tur atarken motordan garip sesler gelmeye başladı. Bugün ustaya götürdüm. Sizlere ömür. Motor kaldı elimde.....

Forumunuzu gezerken, yağın sık sık kontrol edilmesi gerektiğini yüzümde garip bir tebessümle okudum.... ))

Şimdi sitelerde ucuz parça arıyorum.

Vesile ile aranıza katılmış oldum.

Herkese merhaba diyorum......

weed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynı sorun bendede oldu. Motordan garip garip traktör gibi sesler gelmeye başlayınca tamirciye gitmeden kendim açtım motoru.
    Sonuç itibari ile;

krank kolu
    krank bilyası
    krank kol mili
    piston

sizlere ömür.
    Mustemelen sizin motordada benzer parçalar gitmiştir. Özellikle traktör gibi ses çıkarıyorsa piston hariç gitmiş demektir. Ve oluşabilecek en kötü arızadır çünkü bütün motorun komple dağıtılması gerekiyor maalesef :( !!
    Çekişinde bir şey yoksa piston çizikde olsa kullanabilirsiniz artık çizik durumuna göre tabii.
    Tamirci önce piston kapağını açıp piston kolunu kontrol edecek boşluk varsa piston kolu vs.vs. değişecek.

Parçaların yenisini Türkiyede de araştırdım. Açıkçası doğru dürüst satan yer bulamadım. Suzuki satıyordu onlarda tonla para istiyorlardı. Yada ben ucuz yerini bulamadım.

Eğer uygun fiyata satan yer bilen varsa burada paylaşırsa sevinirim.

Bende USA getirtmeye karar vardim. Keza toplamında 500 tl gibi bir rakama getirttim yukarıdaki parçaların hepsini. Yeni elime geçti toplamaya başladım bakalım.

Dediğim gibi Burgman parçalarını Türkiyede en ucuz nerde bulabilriz? Konu hakkında bilgisi olan varsa çok sevinirim. Keza piston kolu milini gözden kaçırmışız. yenisi lazım ve getirtmek en aşşa 1 ay sürecek. Eğer Türkiyede bulassam tabi..

Kolay gelsin.

olympos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x9 500
    weed,

Forumda geçmişte yazdıklarını okudum.
    Süpersin. Çok başarılı.
    Benimde elimden tamir gelir ancak buna ne vakit ayırabilirim, ne bu işlemleri yapabilecek uygun yerim var...
    Bugün internetten "burgman tamir klavuzunu" indirdim. Motor ayarlarını yapabilmek için tool'lara ihtiyaç var. Bunlar olmadan hassas ayarları yapabilmek çok güç olsa gerek. Bunu da ancak "tecrübe" ile çözüyorsun anladığım kadarı ile...

Geçmişte yazdıklarınızı okudum söylediğim gibi. Amerikada ucuz evet ama kargoyu nasıl çözüyorsun? Belki birlikte hareket edersek kargo maliyetlerini kırışabiliriz. Senin içinde uygunsa tabii.

Teşekkürler, Saygılar....

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN400
    Merhaba weed,

Uzun zamandır yazmadınız merak ediyordum yurtdışı parça getirme işleri ne oldu diye. Bende araştırdım da 2000 model Burgman parçaları her sitede yok. Şu sitelerde buldum. Fiyatlarının ne olacağı ve Türkiye ye teslim yapıp yapmadığını bilemiyorum.

http://www.bike-parts-suz.com/suzuki...ListID=2724296

http://www.suzukiscooterspares.co.uk...26%3AK5525%3A5

2. sitenin parçaları daha pahalı gibi...

Öncelikle hangi parçaların değişmesi gerektiğini çıkarmanız lazım. Umarım en uygun en kısa şekilde çözüme kavuşursunuz...

KingoftHeWest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800
    ben yetkili serviste komple motor yaptırmıştım aynı problem olduğunda 800 tlye malolmuştu geçen sene.

Merhaba Nomarka.

Evet geçen sene başladım ben bu motoru tamir işine.
    Öncelikle full sevis klavuzunu uzun süren araştırmalar sonucunda bulabildim. Normalde para ile satılıyor 34 mb felan bir PDF dosyası. Sanırım sendede bundan var.
    Genel olarak bu klavuza bakarak motoru yerinden çıkardım ve parçaladım. Sorun krank kolunda olunca ne yazıkki motoru komple dağıtmak gerekiyordu. Daha önceki motor tecrübelerimden sorunun krank kolunda olduğunu anlamak zor olmadı tabi. Krak kolunu sökünce durumun vahamiyeti ortaya çıktı. Krank kolu bilyası ve krank kol mili gitmiş. Yağsız kalmaya bağlı olarak krank kol yatağı sarmıştı ve büyük bir boşluk vardı. Hal böyle olunca inanılmaz ses yapıyordu. her turda bir çarpma sesi. E düşünün dakikada kaç bin devir dönüyor.
    NEyse.. Ben tr de fiyatlara bakınca çok pahalı gelmiş ve ABD den getirtmeye karar varmiştim.
    http://www.suzukipartshouse.com/#/Su...002/5606100007
    Bu siteyi uzun aramaları sonucu buldum. Çok rahat bir şekilde parçaları seçip sipariş verebiliyorsunuz. Ancak işin ters tarafı Türkiyeye yollamıyorlar. TAbi normal karşılıyorum neticede türkiyede bir servis var ve hepsi parçayı japonyadan alıyorlar. Türkiyedeki servisin haberi olsa adamları gider şikayet eder benim pazarıma el atıyo diye. Yani amerikadakinin tr yollaması etik değil. Ve yollamadılar. Bende bunun üzerine oradaki kuzenime yollattım. Kuzenimde bana yolladı.
    TAbi bu süreç çok tantanalı oldu. Önce parçalardan krank kolunu japonyadan gelmesi için bekledik. Sonra kargoda problem çıktı. parçalar geri adamalra gitti sonra geri yolaldıalr. Sonra oradaki akrabam tr ye yolaldı. Parçalar geldikten sonra bir baktım piston bir büyük alacağıma yanlışlıkla orjinal boyutunu almışım. Tekrar sipariş ver felan derken acemilikten uzun sürdü parçaların elime geçmesi. Sonra gelen pistonu sahibinden.com da sattım yenisini bir büyüğünü aldım.
    Şimdi parçaların hepsi elimde. Ancak son dakika bir baktıkki daha önce farketmediğimiz krank kolu mili de arızalıymış. Artık onu amerikadan getirtmek yaz sonunu bulur korkusuyla mili tr de tornacıya yaptırmaya karar verdim. İşde milin de işi yarın bitiyor sonra bir eksik yok toplamaya başlıcam.

Amerikadan parça getirtme işine varım. Amerikadaki kuzenimle konuşur bir şeyler ayarlarım. Toplu alışveriş yaparsak kargo parası çok ucuza gelir. En fazla 50-60 doalr kargo parası veririz sanırım. Türkiyeye gelene kadar iki kez kargolanacağını hatırlatırım. Toplam 50-60 dolar tutar.

@kingofthewest

Sen o paraya kurtardığına yat kalk dua et. seninkisi fazla tutmamış çünkü sende sadece pistonu değiştirmişler. Pistonun maliyeti yaklaşık 200 tl. 600 tl işçilik alınmış. Bilgin olsun.
    Yağsız kalma sorunalrında genelde piston gidiyor. fakar daha ilerisinde bendeki gibi piston kolu mili bilyası vs.vs. bunu yapmak içinde işin içine ciddi bir işçilik giriyor. Ozamanda fiyat artıyor. Benim sadece malzeme maliyeti tr de yaklaşık 800tl tutuyordu. Bende 400 tlye mal ettim birde yanında yedek kayış ve conta takımıda geldi.

Peki türkiyede bu parçaları ucuza alabileceğimiz bir yer bilen var mı ? Ufak tefek parçalar için uzun süre beklemek istemiyorum.

İyi günler herkese.

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN400
    Alıntı weed adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Nomarka.

Evet geçen sene başladım ben bu motoru tamir işine.
    Öncelikle full sevis klavuzunu uzun süren araştırmalar sonucunda bulabildim. Normalde para ile satılıyor 34 mb felan bir PDF dosyası. Sanırım sendede bundan var.
    Genel olarak bu klavuza bakarak motoru yerinden çıkardım ve parçaladım. Sorun krank kolunda olunca ne yazıkki motoru komple dağıtmak gerekiyordu. Daha önceki motor tecrübelerimden sorunun krank kolunda olduğunu anlamak zor olmadı tabi. Krak kolunu sökünce durumun vahamiyeti ortaya çıktı. Krank kolu bilyası ve krank kol mili gitmiş. Yağsız kalmaya bağlı olarak krank kol yatağı sarmıştı ve büyük bir boşluk vardı. Hal böyle olunca inanılmaz ses yapıyordu. her turda bir çarpma sesi. E düşünün dakikada kaç bin devir dönüyor.
    NEyse.. Ben tr de fiyatlara bakınca çok pahalı gelmiş ve ABD den getirtmeye karar varmiştim.
    http://www.suzukipartshouse.com/#/Su...002/5606100007
    Bu siteyi uzun aramaları sonucu buldum. Çok rahat bir şekilde parçaları seçip sipariş verebiliyorsunuz. Ancak işin ters tarafı Türkiyeye yollamıyorlar. TAbi normal karşılıyorum neticede türkiyede bir servis var ve hepsi parçayı japonyadan alıyorlar. Türkiyedeki servisin haberi olsa adamları gider şikayet eder benim pazarıma el atıyo diye. Yani amerikadakinin tr yollaması etik değil. Ve yollamadılar. Bende bunun üzerine oradaki kuzenime yollattım. Kuzenimde bana yolladı.
    TAbi bu süreç çok tantanalı oldu. Önce parçalardan krank kolunu japonyadan gelmesi için bekledik. Sonra kargoda problem çıktı. parçalar geri adamalra gitti sonra geri yolaldıalr. Sonra oradaki akrabam tr ye yolaldı. Parçalar geldikten sonra bir baktım piston bir büyük alacağıma yanlışlıkla orjinal boyutunu almışım. Tekrar sipariş ver felan derken acemilikten uzun sürdü parçaların elime geçmesi. Sonra gelen pistonu sahibinden.com da sattım yenisini bir büyüğünü aldım.
    Şimdi parçaların hepsi elimde. Ancak son dakika bir baktıkki daha önce farketmediğimiz krank kolu mili de arızalıymış. Artık onu amerikadan getirtmek yaz sonunu bulur korkusuyla mili tr de tornacıya yaptırmaya karar verdim. İşde milin de işi yarın bitiyor sonra bir eksik yok toplamaya başlıcam.

Amerikadan parça getirtme işine varım. Amerikadaki kuzenimle konuşur bir şeyler ayarlarım. Toplu alışveriş yaparsak kargo parası çok ucuza gelir. En fazla 50-60 doalr kargo parası veririz sanırım. Türkiyeye gelene kadar iki kez kargolanacağını hatırlatırım. Toplam 50-60 dolar tutar.

@kingofthewest

Sen o paraya kurtardığına yat kalk dua et. seninkisi fazla tutmamış çünkü sende sadece pistonu değiştirmişler. Pistonun maliyeti yaklaşık 200 tl. 600 tl işçilik alınmış. Bilgin olsun.
    Yağsız kalma sorunalrında genelde piston gidiyor. fakar daha ilerisinde bendeki gibi piston kolu mili bilyası vs.vs. bunu yapmak içinde işin içine ciddi bir işçilik giriyor. Ozamanda fiyat artıyor. Benim sadece malzeme maliyeti tr de yaklaşık 800tl tutuyordu. Bende 400 tlye mal ettim birde yanında yedek kayış ve conta takımıda geldi.

Peki türkiyede bu parçaları ucuza alabileceğimiz bir yer bilen var mı ? Ufak tefek parçalar için uzun süre beklemek istemiyorum.

İyi günler herkese.
    Selam weed,

Çok yararlı bilgiler anlatmışsınız. Sayenizde bizde öğrenmiş olduk ama yine de merak ettim aşağıdaki piston krank grubunun resminde sizin değişmesi gereken parçalar hangi numaralar oluyor?
    Krank kolu
    Krank bilyası
    Krank kolu mili

Nomarka..
    kısaca 2 - 3 - 4 nolu parçalar değişmesi gerekti. 7 nolu parçalarda şöyle bir gözden geçirilse faydalı olur .. bendeki ileri düzey bir problem olmasına rağmen 7 noluda osrun olmadı ama genede bir gözlemlemek lazım.
    TAbi bu arad 3 nolu parça gözden kaçmıştı. Sonradan getirtmek uzun süreceği için tornacıda yaptırdım.
    Bu arada pistonda var tabi onu hiç saymıyorum değişceklerin başında gelio zaten

TAbii ben motoru aldığım zamanda bu problem varmış aslında. Çünkü aldığımda bu traktör gibi dediğim sesden çok az da olsa geliyordu. Satan hanzo bana fabrika çıkışı egzozu performans egzozu ile değiştirdim dedi. Bende sesin oradan geldiğini düşünüp üzerinde hiç durmadım. MEğer bu krank kolundaki boşlukdan geliomuş o vuruntu sesi. TEcrübe ettik gerçi ama gende geç oldu.
    TAbi gene bu arada 3 nolu pini çıkartma takma işini pistonu rektefe ettireceğiniz motorcuya yaptırmak lazım. ORada ince ayarlar var. Pres ile çıkarılıyor 3 nolu parça ve gene pres ile takılıyor. Sökme ve takma esnalarında incelikler var. TAmirciye 3-5 para verip yaptırmak hatta pistonun yanında bedavadan yaptırmak en mantıklısı.

Sorunu varsa sorabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN400
    Anlatım için çok teşekkürler. Pistonu alırken segmanlarıyla beraber alınıyor değil mi aynı 21 nolu gruptaki gibi. Ama bu tabi 0.5 kadar büyüğünden...

Yağsızlık ne kadar kötüymüş.

Evet hocam çok doru söyledin. Yağsızlık gerçekten çok kötü bi şey. Motoru mahvediyor. Ama üreticidede sorun var. Bu kadar önemli olan yağ seviyesini ölçmek ve sınıra geldiğinde kullanıcıyı uyarmak çok basit işler. Ama adamlar ticari düşünüp bozulsunda parça satalım dediklerine eminim. O bakımdan yağ bittiğinde kullanıcıyı uyarmıyorlar. Ama şu motoru toplarken araya bir sensör sıkıştırıcam. Yağ azaldığında alarm verdiricem. Benim mesleğim otomasyoncuyum. Tam benim işlerim. Bakalım motoru toplarken bu konunın üzerine eğilicem.
    piston iki boyutta satılıyor. bir fabrika çıkışı boyutu. Birde 0.50 büyük boyutu. Her ikiside segmanları ile birlikte gelmiyor !!
    Ayrı ayrı almak gerekiyor. Sanırım her iki boyuttaki pistondada aynı segman kullanılıyor.
    Burgmanusa.com daki forumdan da okuduğum kadarı ile fabrika çıkışında yağı çok yakan segmanların yapısını değiştirmişler. Yani bu yeni model segmanlar artık yağ yakmıyormuş güyya..
    Bakalım zamanla görecez.

İyi günler..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler