Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

RKS RT250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 125 mh drift+Honda Africa Twin
    Sevgili gençler,65 yaşındayım, yaklaşık 50 yıldır motosikletler le içiçe yetiştim,binmedigim, kullanmadığım motor kalmadı.Su an Honda Afrika Twin kullaniyorum(bunları tecrübe süremi bilmeniz açısından yazıyorum.) Aşağıdaki yazdıklarınızı tesadüfen okudum ve gerçekten çok üzüldüm..Bilinmesi gereken en önemli şey,motosiklet sevdalısı olmak çok özel ve farklı bir tutkudur.
    Özellikle ilk defa sıfır motor alıp kullanacaklar için tavsiyem,piyasada adı sanı duyulmamış,en azından 20-30 bin km.leri görüp mümkün olduğunca az sorun çıkarmış makinaları tercih edin(özellikle Çinli markalardan bahsediyorum.)zira onlarında kendini ispat etmiş modelleri var,yoksa motordan keyif alayım derken dert sahibi olursunuz,zarar edersiniz,servislerle akraba olursunuz,en önemlisi Allah vermesin kaza yaparsınız.,tekerinize taş değmesin. yardımcı olabilirsem mail adresim,sevgilerimle... agakyuz@yahoo.com
    levend84 ve onurordek bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Ahmet Galip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili gençler,65 yaşındayım, yaklaşık 50 yıldır motosikletler le içiçe yetiştim,binmedigim, kullanmadığım motor kalmadı.Su an Honda Afrika Twin kullaniyorum(bunları tecrübe süremi bilmeniz açısından yazıyorum.) Aşağıdaki yazdıklarınızı tesadüfen okudum ve gerçekten çok üzüldüm..Bilinmesi gereken en önemli şey,motosiklet sevdalısı olmak çok özel ve farklı bir tutkudur.
    Özellikle ilk defa sıfır motor alıp kullanacaklar için tavsiyem,piyasada adı sanı duyulmamış,en azından 20-30 bin km.leri görüp mümkün olduğunca az sorun çıkarmış makinaları tercih edin(özellikle Çinli markalardan bahsediyorum.)zira onlarında kendini ispat etmiş modelleri var,yoksa motordan keyif alayım derken dert sahibi olursunuz,zarar edersiniz,servislerle akraba olursunuz,en önemlisi Allah vermesin kaza yaparsınız.,tekerinize taş değmesin. yardımcı olabilirsem mail adresim,sevgilerimle... agakyuz@yahoo.com
    Saygilar hocam,daha nice yillar saglikla sürmeniz dileklerimle.

Tekerinize taş değmesin.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Öncelikle hayırlı olsun. Forumun hatta Türkiye'nin yanlış bildiği bir konu var ki şudur :

"Hava soğutma motor bloğu. Bu şu demek 11-13 yada 13-17:30 saatlerinde seyahat edecekseniz max 100 km'de bir motoru gölgede dinlendirmek gerekiyor."

Öncelikle sıcaklık göstergesinin olmadığı bir motorda motorun fazla ısınıp ısınmadığını anlayamazsınız. Rodajda olduğu için fazla ısınıyorsa biraz kasıntılı çalışacaktır ama rodaj sonrasında anlaşılamaz.

İkinci olarak hava soğutmalı bir motor, adı üzerinde hava ile soğur. Hava akışı az ve güç üretimi, devir fazla olursa fazla ısınacaktır. Peki hava akışı acaba şehir içinde mi daha fazla olur yoksa uzun yolda giderken mi ? Keza motor devri, hızına oranla şehir içinde mi daha yüksektir yoksa uzun yolda mı ? Bu soruların cevabını verdiğinizde aslında uzun yoldaki bir motorun daha az ısınacağını görürsünüz. Tabi bunun ön koşulu motoru kırmızı devir bölgesinde sürmemektir. Orada sürekli yapılacak bir sürüşte bu yazdıklarım geçersiz olur.

100 km'de bir dinlendirme konusuna gelirsem: Şimdi hayal edelim. Yola çıktınız ve motor sürdükçe yavaş yavaş ısınıyor ama öyle bir hızda demlene demlene ısınıyor ki ancak bir saat kadar sonra veya yaklaşık 100 km sonra motoru dinlendirmek gerekecek sıcaklığa erişmiş oluyor. Bu size mantıklı geliyor mu ? Su soğutmalı olan ve ekranında motor sıcaklığını görebilen arkadaşlar bilirler. Motor çalışmaya başladıktan sonra sıcaklık yaklaşık dakikada 5 -10 derece hatta daha hızlı yükselir. Sabit sürüşte de 85'lere birkaç dakika içerisinde çıkar ve sabit kalır (benimki böyle). Siz 0-100 denemiyorsanız, uzun yolda sabit seyahat hızınıza bir dakika içerisinde çıkmış olursunuz. O durumda eğer motorun soğutmasında tasarımdan kaynaklı bir hata yoksa, hava akışı ile motor sabit olarak soğumaya devam edecek, zannedildiği gibi sürekli ısınıp yanmayacaktır. Bu motorun su veya hava soğutmalı olmasından bağımsızdır. Dolayısıyla uzun yolda motor dinlendirmek diye bir şey yoktur. Bir şey olacaksa da 10 dakikada olur ki bu da bahsettiğim tasarım kaynaklı bir hatanın veya başka bir problemin varlığını gösterir.

Bu anlattıklarımı biraz ısı transferi okumuş arkadaşlar rahatlıkla anlayacaklardır.

Yukarıdaki bazı arkadaşlar için yazıyorum :

İnsanların hevesle borca harca girip aldıkları motorlara çöp diyemezsiniz. Sokakta yan yana geldiğinizde insanların yüzüne söyleyemeyeceğiniz şeyleri burada da yazmayın.
    nicknamer ve emeklia bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ŞU tarz motosikletler ucuz olsa da alıp dağlarda atlayıp zıplayıp belini kırsak misal 10000 tl gibi kırılınca canımızda yanmaz bize birşey olmasın der devam ederiz

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hayırlı olsun. Forumun hatta Türkiye'nin yanlış bildiği bir konu var ki şudur :

"Hava soğutma motor bloğu. Bu şu demek 11-13 yada 13-17:30 saatlerinde seyahat edecekseniz max 100 km'de bir motoru gölgede dinlendirmek gerekiyor."

Öncelikle sıcaklık göstergesinin olmadığı bir motorda motorun fazla ısınıp ısınmadığını anlayamazsınız. Rodajda olduğu için fazla ısınıyorsa biraz kasıntılı çalışacaktır ama rodaj sonrasında anlaşılamaz.

İkinci olarak hava soğutmalı bir motor, adı üzerinde hava ile soğur. Hava akışı az ve güç üretimi, devir fazla olursa fazla ısınacaktır. Peki hava akışı acaba şehir içinde mi daha fazla olur yoksa uzun yolda giderken mi ? Keza motor devri, hızına oranla şehir içinde mi daha yüksektir yoksa uzun yolda mı ? Bu soruların cevabını verdiğinizde aslında uzun yoldaki bir motorun daha az ısınacağını görürsünüz. Tabi bunun ön koşulu motoru kırmızı devir bölgesinde sürmemektir. Orada sürekli yapılacak bir sürüşte bu yazdıklarım geçersiz olur.

100 km'de bir dinlendirme konusuna gelirsem: Şimdi hayal edelim. Yola çıktınız ve motor sürdükçe yavaş yavaş ısınıyor ama öyle bir hızda demlene demlene ısınıyor ki ancak bir saat kadar sonra veya yaklaşık 100 km sonra motoru dinlendirmek gerekecek sıcaklığa erişmiş oluyor. Bu size mantıklı geliyor mu ? Su soğutmalı olan ve ekranında motor sıcaklığını görebilen arkadaşlar bilirler. Motor çalışmaya başladıktan sonra sıcaklık yaklaşık dakikada 5 -10 derece hatta daha hızlı yükselir. Sabit sürüşte de 85'lere birkaç dakika içerisinde çıkar ve sabit kalır (benimki böyle). Siz 0-100 denemiyorsanız, uzun yolda sabit seyahat hızınıza bir dakika içerisinde çıkmış olursunuz. O durumda eğer motorun soğutmasında tasarımdan kaynaklı bir hata yoksa, hava akışı ile motor sabit olarak soğumaya devam edecek, zannedildiği gibi sürekli ısınıp yanmayacaktır. Bu motorun su veya hava soğutmalı olmasından bağımsızdır. Dolayısıyla uzun yolda motor dinlendirmek diye bir şey yoktur. Bir şey olacaksa da 10 dakikada olur ki bu da bahsettiğim tasarım kaynaklı bir hatanın veya başka bir problemin varlığını gösterir.

Bu anlattıklarımı biraz ısı transferi okumuş arkadaşlar rahatlıkla anlayacaklardır.

Yukarıdaki bazı arkadaşlar için yazıyorum :

İnsanların hevesle borca harca girip aldıkları motorlara çöp diyemezsiniz. Sokakta yan yana geldiğinizde insanların yüzüne söyleyemeyeceğiniz şeyleri burada da yazmayın.
    Teşekkürler. Gerçekten böyle. Rodajdan hemen sonra yola çıkmış ve bayinin verdiği yağı kullanmıştım. Ancak zaman geçtikçe blok daha geç ısınıyor ve benim için de daha iyi bir noktada. Hatta kışı andıran bu soğuk havalarda arıyorum diyebilirim.

Son cümledeki yorumunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:21 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ŞU tarz motosikletler ucuz olsa da alıp dağlarda atlayıp zıplayıp belini kırsak misal 10000 tl gibi kırılınca canımızda yanmaz bize birşey olmasın der devam ederiz
    zaten bu öyle bir motosiklet. elcikleri metal elcikle değiştirip denenebilir bence. ben yapmadım ama biraz bu konuda seçenekli olsam bunda denerdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:57 ----------

Alıntı Ahmet Galip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler, iyi yolculuklar.

gayet memnunum ben şu an bir kullanıcı olarak, başta bende de benzer düşünceler vardı. pişman da olabilirdim. yeter ki iyi bakın, her makina güzel. tekrardan teşekkürler.

Motosikleti
    13 Ekim Çarşamba günü yağmurlu 20 dk lık sürüşün ardından garaja park ettiğim Bade'nin, 14 Ekim Perşembe sabahı arka lastiğinin patladığını (görünen haliyle) fark ettim.

Whatsapp grubunun önerisi en yakın benzin istasyonunda şişirip, motosiklet lastik tamircisine gitmem yönündeydi. Benzin istasyonu bayır aşağı bir yerdeydi. İndirmiş olsam çıkaramayacaktım. Bende hemen yan taraftaki galeriden hava basma cihazları varsa yardım istedim. Garajdan çıkarmak biraz güç oldu ama galeride de hava basma cihazını bulunca, kapının önüne çıkarınca işler çözülecek edasıyla devam ettim. Ancak hava basamadık. Bende o an anladım ki sorun ya hem şamyel hem lastikte yada daha büyük bir sorun var, tel gibi.

Ancak telleri kontrol etmiştim. Ve göremiyor olsam da lastiği kontrol ettiğimde de sorun yoktu. Neyse en yakın lastikçiye bisiklet sürer edasıyla yanında yürüyerek götürdüm. Lastikçi bakar bakmaz "şamyel sorunlu, yenisi bende yok" diye birine sordu onda da bulamadı.

Ve işte o flaş gerçekle tanışma hikayesine geldim: ne yazık ki cross motosikletlerin şamyel lastikleri kolay bulunmuyor. İstanbul Anadolu yakasında neredeyse her yere sordum. Kadıköyde 230 TL'ye, Hepsiburada'da 140 TL ve Ümraniye'de 630 TL'ye buldum. İzmir'de bir yerde ise 85 TL idi. İzmir'deki ürün, Hepsiburada'da satılan ve muhtemelen Kadıköy'de de olan ürünle benzerdi. Sipariş ettim. Gelmesini bekliyorum. Tamir sonrası yine yazarım.

Linki de şuraya bırakayım: https://www.lastiktv.com/urun/120-90...-conti-1209019

Toplam maliyeti merak ediyorsanız: 145 TL. Bunun 85 TL'si Şamyel (kargo dahil) ve 60 TL de motosiklet lastik tamircisinin işçiliği olacak gibi görünüyor. 4.500 km'lere yaklaştık.

Motosikleti alan diğer kullanıcılar da deneyimlerini eklerse tek taraflı birikmemiş olur diye düşünüyorum. Ben zaten whatsapp grubundaki konuşmaları süzgeçleyip yazıyorum ama olsun. Neyse, tekeriniz düz bassın!

Evet boş vakit bulabildim ben haziran ayında 2021 model 0 olarak bayiden aldım zonguldak ve çevre illerinde motora alışma sürecim olarak rodajı bitirdim (köy ve düz orman yolları ) rodaj bitene kadar ve lastikler biraz aşınana kadar çok zorladı lastikler dansöz gibiydi resmen yoldaki beyaz çizgiler ve kamyonların arkalarında bıraktığı o yollardaki yol boyu uzanan lastik izleri beni baya zorluyordu ( lastikler aşındıktan sonra yol tutuşu benim için yeterli oldu )

Zonguldak- Hatay yolculuğum vardı rodajdan sonra kısmet oldu başladım yolculuğa aşırı zevkli bir şekilde yaklaşık 250-300 km aralıksız 7 bin devirde gittikten sonra motorun ateşleme sigortası attı sağa çektim kontrol edince ateşleme bobininin yandığının farkına vardım (Facebook ve Whatsapp grubunda bu tek benim başıma geldi başka duymadım bu sorunu yaşıyan) garantiden ücretsiz şekilde bobini değiştirdik ve eve vardım.

Eve vardıktan sonra ateşleme bobininin yanma sebebini araştırmaya başladım bu sırada motorda hafif itekleme öksürme tabiri bir sorun vardı uzun uğraşlar sonucu buji başlığından olduğunun farkına vardım ve ilk işim buji, buji kablosu ve buji başlığını değiştirmek oldu ondan sonra sıkıntısız binmeye devam ediyorum yeni alacaklara tavsiyem kesinlikle buji kablosu, buji ve buji başlığını değiştirin (cbf150 nin aldım ben)

Bir müddet geçtikten sonra 2 kişi binmeye başladım motora çukura girince arka çamurluk lastiğe sürtüyordu kırma riski vardı aldım elime tornavidayı(sizde elinize tornavida almaktan korkmayın) çamurluğu clips( plastik kelepçe) ile sabitledim ve amortisörü yeterince sertleştirdim biraz yükselme oldu motorda ve yol için daha güvenli hala geldi arazide de daha rahat atlıyıp zıplıyorum bunuda kesinlikle öneririm.

Aradan biraz daha zaman geçti ön kafanın hafif titreşime yol açtığını gördüm söktüm hemen ön çamurluğu onu biraz uzaklaştırdım ön amortisörlerden şuan titreşim yok.

En son olarak motorun partikül filtresini söktüm fark edilir rahatlama oldu motorda sesi fark edilmeyecek kadar yükseldi ama çok tatlı oldu( çevirmeye 5-10 sefer girmişimdir)

Jant tellerini değiştirdim(2021 modellerde pek görülmedi ama için rahat olsun diye değiştirdim benimkiler kırılmadı)

Ek olarak motoru alacaklar ne beklemeli?
    1-F/P olsun arazide gitsin parçaları ucuz olsun(10 yıl parça garantisi var )
    2-Şekil ve dikkat çekici olsun
    3-Trafikte az yüksekte olsun
    4-Tabiki crf kalitesi beklemeyin 20 bin liralık motordan 50 bin liralık kalite beklemek olmaz ama 20 bin liralık motora göre günümüz piyasasında en mantıklısı bence ki hondalarla beraber arazide hiç eksik kalır yanı yok selesi 10 beden daha rahat bizim :D
    5-Top speedi bu tarz motorlar için yeterli ama 110-120 bandında hız yeterli olmalı sizin için
    6-Boy mevzusu selesi yüksekte motorun,motorda yüksek 176 yım ayaklarımın ucu değiyor ama alıştıktan sonra ayaklarımı yere koymasam da olur
    7-Yeni başlıcaklar için boy sorunu yoksa rahatlıkla kullanabilir yok ben alacam zamanla alışırım diyenler içinde kullanılabilir.
    8-Servisinden pek birşey beklemeyin garantisi bozulmasın diye yağ değişiminden yağ değişimine gidilebilir.
    9-30 bin km blok garantisi veya 2 yıl garantisi mevcut
    10-Hard enduro ve araziye uygun değil bunun için 2w( 2 zamanlı) bakabilirsiniz

Ben şahsen çok memnun olduğum ve severek bindiğim ve bineceğim motor

Genellikle gelen sorulardan biri ise mondialle farkları
    1-Genel yapı olarak aynı motorlar rks biraz daha güçlü ve torklu
    2-Rks daha dikkat çekici ve tasarımı daha hoş
    3-Rks biraz daha iri duruyor
    4-Mondiallere göre enjeksiyon daha iyi ve stabil
    5-Rks inin lastikleri daha büyük
    6-Servisleri 2 markanın da kötü
    7-Mondialde analog gösterge, Rks de ise dijital gösterge mevcut
    8-Grenaj kalitesi aynı ama kullanılan boya farkı var
    nicknamer bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı emeklia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet boş vakit bulabildim ben haziran ayında 2021 model 0 olarak bayiden aldım zonguldak ve çevre illerinde motora alışma sürecim olarak rodajı bitirdim (köy ve düz orman yolları ) rodaj bitene kadar ve lastikler biraz aşınana kadar çok zorladı lastikler dansöz gibiydi resmen yoldaki beyaz çizgiler ve kamyonların arkalarında bıraktığı o yollardaki yol boyu uzanan lastik izleri beni baya zorluyordu ( lastikler aşındıktan sonra yol tutuşu benim için yeterli oldu )

Zonguldak- Hatay yolculuğum vardı rodajdan sonra kısmet oldu başladım yolculuğa aşırı zevkli bir şekilde yaklaşık 250-300 km aralıksız 7 bin devirde gittikten sonra motorun ateşleme sigortası attı sağa çektim kontrol edince ateşleme bobininin yandığının farkına vardım (Facebook ve Whatsapp grubunda bu tek benim başıma geldi başka duymadım bu sorunu yaşıyan) garantiden ücretsiz şekilde bobini değiştirdik ve eve vardım.

Eve vardıktan sonra ateşleme bobininin yanma sebebini araştırmaya başladım bu sırada motorda hafif itekleme öksürme tabiri bir sorun vardı uzun uğraşlar sonucu buji başlığından olduğunun farkına vardım ve ilk işim buji, buji kablosu ve buji başlığını değiştirmek oldu ondan sonra sıkıntısız binmeye devam ediyorum yeni alacaklara tavsiyem kesinlikle buji kablosu, buji ve buji başlığını değiştirin (cbf150 nin aldım ben)

Bir müddet geçtikten sonra 2 kişi binmeye başladım motora çukura girince arka çamurluk lastiğe sürtüyordu kırma riski vardı aldım elime tornavidayı(sizde elinize tornavida almaktan korkmayın) çamurluğu clips( plastik kelepçe) ile sabitledim ve amortisörü yeterince sertleştirdim biraz yükselme oldu motorda ve yol için daha güvenli hala geldi arazide de daha rahat atlıyıp zıplıyorum bunuda kesinlikle öneririm.

Aradan biraz daha zaman geçti ön kafanın hafif titreşime yol açtığını gördüm söktüm hemen ön çamurluğu onu biraz uzaklaştırdım ön amortisörlerden şuan titreşim yok.

En son olarak motorun partikül filtresini söktüm fark edilir rahatlama oldu motorda sesi fark edilmeyecek kadar yükseldi ama çok tatlı oldu( çevirmeye 5-10 sefer girmişimdir)

Jant tellerini değiştirdim(2021 modellerde pek görülmedi ama için rahat olsun diye değiştirdim benimkiler kırılmadı)

Ek olarak motoru alacaklar ne beklemeli?
    1-F/P olsun arazide gitsin parçaları ucuz olsun(10 yıl parça garantisi var )
    2-Şekil ve dikkat çekici olsun
    3-Trafikte az yüksekte olsun
    4-Tabiki crf kalitesi beklemeyin 20 bin liralık motordan 50 bin liralık kalite beklemek olmaz ama 20 bin liralık motora göre günümüz piyasasında en mantıklısı bence ki hondalarla beraber arazide hiç eksik kalır yanı yok selesi 10 beden daha rahat bizim :D
    5-Top speedi bu tarz motorlar için yeterli ama 110-120 bandında hız yeterli olmalı sizin için
    6-Boy mevzusu selesi yüksekte motorun,motorda yüksek 176 yım ayaklarımın ucu değiyor ama alıştıktan sonra ayaklarımı yere koymasam da olur
    7-Yeni başlıcaklar için boy sorunu yoksa rahatlıkla kullanabilir yok ben alacam zamanla alışırım diyenler içinde kullanılabilir.
    8-Servisinden pek birşey beklemeyin garantisi bozulmasın diye yağ değişiminden yağ değişimine gidilebilir.
    9-30 bin km blok garantisi veya 2 yıl garantisi mevcut
    10-Hard enduro ve araziye uygun değil bunun için 2w( 2 zamanlı) bakabilirsiniz

Ben şahsen çok memnun olduğum ve severek bindiğim ve bineceğim motor

Genellikle gelen sorulardan biri ise mondialle farkları
    1-Genel yapı olarak aynı motorlar rks biraz daha güçlü ve torklu
    2-Rks daha dikkat çekici ve tasarımı daha hoş
    3-Rks biraz daha iri duruyor
    4-Mondiallere göre enjeksiyon daha iyi ve stabil
    5-Rks inin lastikleri daha büyük
    6-Servisleri 2 markanın da kötü
    7-Mondialde analog gösterge, Rks de ise dijital gösterge mevcut
    8-Grenaj kalitesi aynı ama kullanılan boya farkı var
    + mondial xtreme max'de vites göstergesi yok. sadece boş "N" göstergesi bulunmakta.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:34 ----------

Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    13 Ekim Çarşamba günü yağmurlu 20 dk lık sürüşün ardından garaja park ettiğim Bade'nin, 14 Ekim Perşembe sabahı arka lastiğinin patladığını (görünen haliyle) fark ettim.

Whatsapp grubunun önerisi en yakın benzin istasyonunda şişirip, motosiklet lastik tamircisine gitmem yönündeydi. Benzin istasyonu bayır aşağı bir yerdeydi. İndirmiş olsam çıkaramayacaktım. Bende hemen yan taraftaki galeriden hava basma cihazları varsa yardım istedim. Garajdan çıkarmak biraz güç oldu ama galeride de hava basma cihazını bulunca, kapının önüne çıkarınca işler çözülecek edasıyla devam ettim. Ancak hava basamadık. Bende o an anladım ki sorun ya hem şamyel hem lastikte yada daha büyük bir sorun var, tel gibi.

Ancak telleri kontrol etmiştim. Ve göremiyor olsam da lastiği kontrol ettiğimde de sorun yoktu. Neyse en yakın lastikçiye bisiklet sürer edasıyla yanında yürüyerek götürdüm. Lastikçi bakar bakmaz "şamyel sorunlu, yenisi bende yok" diye birine sordu onda da bulamadı.

Ve işte o flaş gerçekle tanışma hikayesine geldim: ne yazık ki cross motosikletlerin şamyel lastikleri kolay bulunmuyor. İstanbul Anadolu yakasında neredeyse her yere sordum. Kadıköyde 230 TL'ye, Hepsiburada'da 140 TL ve Ümraniye'de 630 TL'ye buldum. İzmir'de bir yerde ise 85 TL idi. İzmir'deki ürün, Hepsiburada'da satılan ve muhtemelen Kadıköy'de de olan ürünle benzerdi. Sipariş ettim. Gelmesini bekliyorum. Tamir sonrası yine yazarım.

Linki de şuraya bırakayım: https://www.lastiktv.com/urun/120-90...-conti-1209019

Toplam maliyeti merak ediyorsanız: 145 TL. Bunun 85 TL'si Şamyel (kargo dahil) ve 60 TL de motosiklet lastik tamircisinin işçiliği olacak gibi görünüyor. 4.500 km'lere yaklaştık.

Motosikleti alan diğer kullanıcılar da deneyimlerini eklerse tek taraflı birikmemiş olur diye düşünüyorum. Ben zaten whatsapp grubundaki konuşmaları süzgeçleyip yazıyorum ama olsun. Neyse, tekeriniz düz bassın!
    şuraya da resmini koyayım. demir parçanın girdiği yere de fitil atmış usta, notlayayım.

Motosikleti
    Şu an biraz da sinirli bir ruh haliyle yazıyorum. Normalinde Yamaha yada Tracer başlıklarından birine yazmam gerekirdi ama hiç içimden gelmiyor artık.

Tracer olmuş 139k TL. R25'i 67'ye satıyorlar. Bade'nin (yeni okuyanlar için benim düldül) sıfırını 31.xxx TL'den gördüm sahibindende. Özetle yine kendi lafıma dönüyorum ama "en iyi motosiklet sahip olduğundur"

Zamanında Twin almak için bayiye gittiğimde "yok efendim hepsi satıldı" denmişti. Ben de içimden "şu hale bak para var ama ürün alamıyoruz" demiştim.

Neyse, ben konuya geri döneyim. 4.800 km'lerdeyiz artık.

Neler oldu derseniz hepsi yukarıda yazılı zaten 2 sayfa, okuyunuz. yolda çok fazla dikkat çeken, sorulan bir motosiklet. insanlar tanışmak da istiyor. buraya yönlendiriyorum.

Son dönemlerde canımı sıkan değil ama midemi bulandıran iki olayı paylaşıyorum:
    1) motosikletinizi asla bir ustaya teslim etmeyin.
    2) motosikletinizi bir ustaya teslim edecekseniz, bu siz olun. rks bu konuda sizi usta yapar, yılmayın, öğrenmekten vazgeçmeyin.

hikayeyi de yazayım:
    motosikleti yıkadım. benzinlikte sildim temizledim. evin önüne geldim.
    temizledim, kuruladım. temizlik malzemeleri, parlatıcılar. seviyorum da.
    yetmedi. kuş pislemişti. grenajları falan sildim ama nasıl detay.
    sonra marş almadı. marş çalışıyor elektrik gidiyor.
    yukarda da yazmışımdır, akü değiştirin demişlerdi. neyse bir şekilde marş aldı. (ayak marşı da almamıştı - bunu aklınızdan geçirdiyseni ben yazmadan doğru yoldasınız)
    garaja koydum. aradan 1-2 gün geçti yine marş almadı.
    yakından yıkadım benzinlikte ondan mı acaba dedim?

götürdüm sürükleye sürükleye usta'ya. (abartmayayım lastik patlakken motosiklet daha ağırdı, bu defa n de gittim ama sırt-kanat kası istiyor) 116 kg.

usta dedi 2 gün bende kalsın. bakacağım.
    zamanında ben bir servise verdim motosikleti. sis far'lar takılsın diye. mahvetmişler elektronik aksamını. kablolar zaten açıkta ama yerleri değişmiş.
    usta bakmış, aradı. "yakından yıkama tekrar" dedi.
    dinlenmesi gerekti bizim düldülün.
    şimdilik bir sorun yok. olaydan sonra 400 km falan oldu.

tabi ben durur muyum? baştaki 2 madde'ye binaen, açtım motosikletin elektrik aksamına bakayım bir neymiş diye, bir yandan da temizliyorum. kuş pislemiş parkettiğim kafenin önünde. bir de ne göreyim: yerleştirilmesi gereken elektronik parçalar için yerlerine bile oturtulmamış. alalade konulmuş kapatılmış.

keşke fotoğrafını çekseydim buraya da atardım dememe gerek yok. kıllandım bu işte. baştan elden geçirteceğim.

rks servislerinin en kötü yanı, yaptıkları iş için "servise müşteri giremez" mottosu.

yamaha bu konuda dünya markası ama tuna yamaha. yıldız da değil.

gözümün önünde yapılmayan her işe karşı olma algısıyla, iyi ki rks almışım diyorum.

tracer'ı alıp, yamaha tuna'ya bırakırım yine gözüm kapalı. güvene para ödüyorsunuz.

yine de bu tek bir örnek. her zaman için en iyisi kendi motosikletiniz için en iyi usta olmaktır. herkes sürücü, herkes artçı olabilir. ama herkes motosikleti için en iyi usta olamaz.

hem iyi bir usta hem iyi bir sürücüyseniz, bence motosikletçi oldunuz demektir. en azından benim için böyle olan durum artık. sağolsunlar, el birliğiyle işini düzgün yapmayan insanlar sayesinde biz de bilgileniyoruz. emeği geçenlere teşekkürler.

not: esasında tracer'a gelen zam'ma da tepkimden biraz sinirli yazmış olabilirim. 1 hafta önce 132k TL olan motosiklet, 1 haftada ne oldu da 139k TL oldu. Yamaha'ya değil tepki tabi ama yazık günah ya.

niye mi yazık günah bugun bu paraya sahip olan biri olsam ve Mayıs 21'de bana söylenen "Tracer için 6 ay beklersiniz, beklemek ister misiniz?" denildiğinde "tamam" demiş olsaydı, aradaki fiyat farkıyla RKS RT250'yi yani benim düldülü de alıp hayatına devam edebilirdi.

Ne iyi ki ben birşeyler aldım, yaz güzel geçti. Ya umudu çok az olanlar? Yarınları heba edilen motosiklet severler varsa başlığı okuyan, vazgeçmeyiniz. Motosikletinizi rüzgara karşı sürerken hepsini unutuyorsunuz.

Şimdi, motosikletimi maviliklere sürmeye gidiyorum. Unutmaz isem 6.000 km bakımından sonra tekrar yazıyor olurum.
    cenkito bunu beğendi.
    Hayatımdaki en iyi sürüşü arıyorum. Yarım kask takıp kanayacağınıza, Full face kask takıp terleyin. En iyi motosiklet, sahip olduğunuzdur.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    15 beygirlik motora bu fıyat cok kı yolda da zaten goremedık hıc bu arada oncam olmaz bu motora cok kotu olmus nıkımer

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Ben de 700 km'yi geçtim. 3/4 ü arazi. Geçen tırmanırken düşme sonucu motoru yerde çekmeden/sürüklemeden kaynaklı olsa gerek akabinde ayağa kalkar kalmaz ayak peglerinden biri koptu. İkisini de kaynak vasıtasıyla güçlendirmeye çalıştım. Bilginiz olsun.

Motosikleti
    yaklaşık birkaç haftadır elektrik tesisatı ile ilgili sorun yaşadığım motosikletim.

hoş ilgilenebiliyor muyum? Hayır. usta usta gezdim de denemez. iş yoğunluğundan ağustostaki hikayelerin üstüne ekleyemedik.

aküyü değiştirmeyi umuyorum ama nasıl ne zaman bilmiyorum. motosiklet şu piyasada bu fiyatla halen alınabilitesi en yüksek model, fikrim sabit. onlar nasıl fiyatlar öyle.

tekeriniz düz bassın. değişiklikleri birkaç aya-işten fırsat bulabilirsem- unutmazsam yazarım.

o kadar şey yazmışım da ne sorun yaşadım yazmamışım. marş problemi var. elektrik gelmiyor. kablolar bir değişik durumda iyice esnediler. gözüme batıyor honda'dan, yamaha'dan sonra. akü'den kaynaklı bence ama bakacağız.
    Hayatımdaki en iyi sürüşü arıyorum. Yarım kask takıp kanayacağınıza, Full face kask takıp terleyin. En iyi motosiklet, sahip olduğunuzdur.

Merhabalar 36 yaşındayım Antalya'da yaşıyorum. Belek'te otelde çalışıyorum ve ikamet ediyorum. 13 senedir motorsiklet sürücüsüyüm. 2 Aralık 2021 tarihinde 6900kmde 2020 model RKS RT250 aldım. İlk vitesli motor deneyimim oldu. Son 13 yıldır hep otomatik vites motorlar sürdüm(Honda Activa, Yamaha BWS, vb). Ehliyet kursunda yarı otomatik bir motorla 2. vitesle direksiyon sınavından geçtim. Vitesli motor direksiyon eğitimi almadım ne yazıkki.
    RKS RT250'yi Alanya-Konaklı'dan almaya gittim. Daha önce hiçbir vitesli araçla tek başıma yola çıkmadım. Bu benim için büyük bir korkuydu ve bir sekilde motorun üstüne atlayıp buraya gelmek benim için büyük bir adım olacaktı. Motoru aldım ve önceki sahibi birkaç şey gösterdi sadece 1-2-3. viteslerde ara sokakta 5dklık bir sürüş deneyimim oldu. Ardından kask almak için bir yedek parçacıya gittik ama uyduruk bir kaska 300-500 TL vermek istemedim. Enduro kask da olmadığı için en yakın Manavgat'taki yedek parçacıyı rotama ekledim ve yola çıktım. Karayolunda 4. - 5. viteslere çıkınca daha bir özgüvenim arttı. Manavgat'a gelene kadar 2 tane çevirme atlattım, ceza yememek için de köy yollarından dolaşarak bir şekilde Manavgat'a vardım. Önce sanayisindeki yedek parçacıları dolaştım ama maalesef orada da Enduro kask bulamadım. Şehir içinde Yamaha bayinin olduğunu orada bulabileceğimi söylediler. Oraya giderken belki 10 kez motoru stop ettirdim. Hiç deneyimim yoktu. Bu utançla motoru soteye bir yere park ettim ve motordan inip 7kmlik mesafeyi taksiyle gitmeye karar verdim. 500-600m yürüyüp bir taksi durağı buldum, taksi durağına giderken kendi kendime Murat sen Belek'ten çıkıp Alanya-Konaklı'dan motor almaya cesaret etmişsin ama altında motor varken 7kmlik bir mesafeyi taksiyle gitmek nedir! Mal mısın olm! Dedim ve özgüvenimi yükselterek motora geri döndüm. Atladım üstüne ve Yamaha bayisine geldim. 1750 TL LS2 Enduro Kask aldım. Gözlük yokmuş. Antalya'da bulabileceğimi söyledi. Ve kaskı takıp yola koyuldum. Akşam olmuştu artık. Karayoluna çıkıp Manavgat'tan uzaklaşınca farların çalışmadığını farkettim. Arabaların arkasından takip mesafesini ayarlayarak bir şekilde Ghostrider gibi Belek'e vardım. Ertesi gün ilk işim Antalya'da farı yaptırmak oldu. Elektriksel bir sıkıntısı var uzunlar çalışıyor sadece ancak kısa gibi yanıyor. Zenon taktıracağım için daha yaptıramadım. Gözlük almak için birkaç yedek parçacı gezdim 465 TL'den ucuz gözlük bulamadım. Aynı günün akşamında internetten 465 TL'lik aynı gözlüğü 63 TL'ye aldım 😈
    Ardından 130 TL alarmlı bir disk kilidi sipariş ettim. Motor yağları zamlanmadan internetten 2 tane Motul 5100 motor yağı ve 1 tane de Motul C2 zincir yağı sipariş ettim 270 TL) Daha sonra motor ıslanmasın diye motor brandası sordum 300 TL denilince internetten kargo dahil 68 TL ye aldım 😈. Eldiven seçimim biraz yanlış oldu. Internetten 309 TL'ye XXL bir eldiven aldım maalesef elime büyük geliyor geri iade edemedim. Şimdilik bununla idare ediyorum.
    Ardından bir tane telefon tutucu aparat aldım 108 TL'ye daha sonra kamera ve kamera kask aparatı siparişi verdim 444 TL'ye. Bunun 116 TL'si kask aparatı için. Boşa almışım. Kameranın içinde bütün aparatları mevcut (EKEN H9 327 TL) Gayet başarılı sadece fazladan batarya almalısınız. 2 tane de batarya sipariş ettim 60 TL'den 120 TL kargo dahil. Son olarak evim ile otel arası yaklaşık 70km olduğu için izin günlerimde evime gidiyorum. Haliyle çanta taşımak içinde topcase gerekiyordu. Alüminyum topcase düşünüyordum en başta ancak fiyatların el yaktığını görünce su geçirmez bir yan heybe ve topcase almaya karar verdim onun da siparişini yeni verdim 544 TL. Hâlâ lastikler arazi lastiği ve süpermoto için jant bulamadığımdan ötürü lastikleri henüz değiştiremedim. 17 inç 3.0 ön 3.50 arka tel jant arıyorum onları bulursam sıfır asfalt lastiği alacağım bakalım. Deneyimim olarak şuan çok alıştım motora. Birkaç kez eve gittim, geldim nerdeyse her gün biniyorum. Acemiliği attım diyebilirim. 2. 3. ve 4. viteslerde deviri 7000-8000 civarı kullanıyorum 5. vitesi normal devirde sürüyorum. 100km de 35 TL yaktım. Km de 35 Kr yakıyor yani. Son gelen zamla ne kadar oldu bilmiyorum. Son görüşüm olarak iyi ki Cross/Enduro tarzı bir motora biniyorum. Herkesin gözü üstümde. Trafikte şimdi çok daha iyiyim. Tam bir Antalya motoru diyebilirim. (yollar yüzünden) Cross/Enduro'ya geçme sebebim yolların kötü olması diyebilirim. Ben çok memnunum, bu motoru da acemiliğimi yeneyim diye aldım. Beklentilerimi her türlü karşıladı.

Motosikleti
    Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaklaşık birkaç haftadır elektrik tesisatı ile ilgili sorun yaşadığım motosikletim.

hoş ilgilenebiliyor muyum? Hayır. usta usta gezdim de denemez. iş yoğunluğundan ağustostaki hikayelerin üstüne ekleyemedik.

aküyü değiştirmeyi umuyorum ama nasıl ne zaman bilmiyorum. motosiklet şu piyasada bu fiyatla halen alınabilitesi en yüksek model, fikrim sabit. onlar nasıl fiyatlar öyle.

tekeriniz düz bassın. değişiklikleri birkaç aya-işten fırsat bulabilirsem- unutmazsam yazarım.

o kadar şey yazmışım da ne sorun yaşadım yazmamışım. marş problemi var. elektrik gelmiyor. kablolar bir değişik durumda iyice esnediler. gözüme batıyor honda'dan, yamaha'dan sonra. akü'den kaynaklı bence ama bakacağız.
    geçen süreçte neler oldu? motosiklet çalışmadı, 3-4 kez garajdan güç bela sürükleyerek en yakın motosiklet ustasına götürdüm. 400 TL'ye önce marş dinamosu dedi. sonra araya biraz zaman girdi vatani görevimizi tamamladık. döndük bu defa yine aynısını yaşadım. aynı ustaya gittim. önceki seferde "randımansız çalışıyor sibop ayarı lazım, çiğ atıyor motorun" diyen usta "yok öyle şeyler, aküyü değiştirdim daha yüksek ama orta halli bir akü taktım" dedi ve 480 tl daha ücret aldı. bilmiyoruz tabi, belki iyi belki kötü. ama olan oldu. akü ne markaymış diye açıp bakmadım dahi. kurcalamadım. zaten iş yoğunluğundan fırsatım olmadı.

şimdi tek marşta motosiklet çalışıyor eyvallah. ama sanki ilk marşta, motosikletim kalp krizi geçiriyormuş gibi hissediyorum. öyle kötü başlıyor çalışmaya. bir de stop sorunu var. ısınmayla mı ilgili yoksa başka bir sebep mi bilemiyorum. zaten anlayabilsem şu en son entry girdiğim 5 aylık periyotta 880 TL'lik olmazdım.

28 nisan'da servis randevum var. ekranda bir hata kodu var. bilen bir arkadaş motobike fuarında baktı, akü ile alakalı dedi. ama akü değişmeden önce de olan bir hataydı. bakalım rks servisi ne diyecek.

genel olarak nasıl diyenler için şu an 5.599 km'deyim. halen ilk günkü gibi seviyor, bakıyor, temizliyorum. seviyorum Bade'yi. Allah kimseye kaza bela vermesin, tekerine taş değdirmesin.

peki önümüzdeki süreçte ne olacak şimdiden notlayayım. bir kardeş, bir yakın arkadaş evliliği var ufukta. ayarlayabilirsem bir tracer alayım diyordum. tracer'lar 2.el'de 125k TL üstüne çıkmışlar. artık çok seviyoruz ama uzaktan. rks'nin trv242 modelini gördüm fuarda bayağı da güzel geldi. bayi ile konuştum bakalım. eğer evliliklere dair finansman sürecini yönetebilirsem öyle satabilirim. alırken de aklımda yol enduro'su gibi kullanmak vardı. halen de çok mutluyum kendisiyle ancak karakter olarak böyle olan bir motosiklet istiyorum sanırım. ya 1 yıl daha devam edeceğiz (ydışı muhabbetine) yada bir-iki aya kendisine ve onlarca güzel anı'ya veda edeceğim.

şu piyasada kesinlikle listede yer alması gereken motosiklettir. bir gün işler yolunda gitmez, işsiz kalınırsa listemde yeri olacak modeldir. yamaha'dan honda'dan sonra seni yorar, çinli üzer diyen görüşler için yazıyorum: her motosiklet güzeldir yeter ki iyi bakın, ilgilenin tezini daha doğru bulanlardanım.

rota planı da henüz yapmadım ama Bade benimle kalırsa bir ihtimal İzmir-Bozcaada sürüşü gelir. Gelirse buralarda yeni deneyimleri paylaşırım. Yakında youtube'da detaylı bir inceleme de sunacağım. merak eden, takip edenler için kanalımı da buraya bırakıyorum: https://www.youtube.com/channel/UC_M...DePkDVddgdK-LA

tekraren sezon için herkese kazasız sürüşler dilerim.

Motosikleti
    6.005 km'ye geldik bu sabah. son bir kez 15 temmuz şehitler köprüsü'nden geçtim ve Bade'den ayrıldım.

6.000 bakımı için rutin bakım ücreti 250 tl tuttu. servis kendi yaptığı hata için sinyalleri düzeltmiş ve 250 tl de ona ödedim -tam kızmalık ama takılmadım artık yeter ki motosiklet iyi olsun.

motosikletteki marş sorunları devam edince, yakındaki bir usta aküyü değiştirelim dedi. ve ta-da! sorunlar çözüldü. rks türkiye grubunda söylenmişti, akü'yü değiştirin diye. ben inatlaşmıştım kendi içimde, değmezmiş. değiştiriniz.

ekrandaki arıza lambası sorunu çözülmüş. özetle 500 tl servis ve 500 tl akü'ye ödedim. ne marka akü cidden bilmiyorum bakmadım bile. ama 12amper mi 12volt mu ne bir akü taktığını ve yeteceğini söyledi. normalde 7a yada 7v bir aküyle geliyordu motosiklet. gerçektten de yetti. artık tek marş çalıştı 500 km kadar da işte son yazdığım girişten bu yana sorunsuz sürdüm.

Bu sürede polonezköy falan yaptım hatta. gayet iyiydi.

bu sabah itibariyle de vedalaştık bade'yle. 3 şehir turu, onlarca fotoğraf, bir sürü reels videosu, bir sürü youtube videosu bıraktı geride. çok da sevdiğim bir modeldi. halen fikrim aynı f/p bir motosiklet. alıcıya da kaza bela vermemesi dileğiyle.

6.000 km tecrübemi de yine buraya bırakayım: her motosiklet güzeldir, yeter ki iyi bakın.

Selam,

Bir RT250 kullanıcısıyım. Fiyat/performans motoru olduğu iddiam değişmeden devam ediyor. Motor bir enduro değil, cross motoru da değil, ikisi arası hibrit bir model. Ben 5000 km'de ikinci el olarak aldım. 2021 model motorum şu anda 7500 km'de ve sorunsuz kullanıyorum. 100 km üzerinde sarsılma vb olmuyor ancak ben genelde 70-85 km arasında sürüyorum. Motocross gibi kullanırsanız cantları eğmeniz muhtemel. Biraz patika ve dağ yollarında kullanmıştım. Jant demirleri içeri batıp şamreli parçaladı, şamreli değiştirmek zorunda kaldık. Köy yollarında, patikalarda, dağ yollarında birebir. Fabrika çıkışı lastiklerle şehiriçi dolaşmanızı önermem. Lastikler doğa şartlarına göre takılmış, isteyen değiştirebilir. Eksik olarak gördüğüm birkaç nokta şunlar

a. Hidrolik hortumu gösterge panelinin önünden geçiyor ve kullanıcıya bir engel teşkil ediyor.
    b. Yakıt kapağı kimi zamanlar ses (tıngırtı şekilde) çıkarıyor. Conta koymayın, zira benzinden dolayı eriyebilir ve depoyu tıkayabilir.

Bu motora çok kötü yorumlar yapılmış, anlamak mümkün değil. Bu paraya size Tenere mi verilmesini bekliyordunuz acaba? RT250 şu anda 2022 model 51bin TL, Tenere 700 330bin TL. İsteyen Tenere alabilir.

Motorumdan gayet memnunum. Herkese tavsiye ederim. Arkasına bir de heybe tipi 60 Litrelik çanta aldım. Aktif olarak kullanıyorum.

Merhaba,

RKS RT-250 sele nasıl çıkarılıyor bilenler yanıtlarsa memnun olurum.

Motosikleti
    anılar canlandı gözümde. alyan ile koltuğu çıkarmanız gerekiyor. kuyruk kısmından iki vidayı çıkarıyorsunuz. sonra koltuk gidona doğru geçmeliydi diye anımsıyorum. geriye çekince geliyordu sanki.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)

Bu Konudaki Etiketler