Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Suzuki DL 650 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Dr.MZÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 + Hero Xpulse 200
    Öncelikle 1150RT Çok güzel bir motordu. Kendisiyle 6000 km birlikteliğimiz oldu. Her ne kadar çok çeşitli motosiklet kullanmış birisi olmasam da kullandığım ve denediğim motosikletler içerisinde (k1600gt yi ayırmak koşuluyla ) asfalt yolda beni en mutlu eden motordu diyebilirim. Rüzgar koruması gerçekten efsaneydi. uzun yolda müthiş keyifliydi. Çok uzun süreli yollar yapmadım kendisiyle ama vaat ettikleri gerçekten güzeldi. Hafif bir titreşim 160 sonrasında oluyordu ama beni rahatsız eden bir titreşim olmadı. Sesi çok güzeldi. Alttan tahrik ediyordu. Yani duygusal yaklaşıyorum ama o motoru satmadan elimin altında tutup, bir hafta sonu ona bakım yapıp, sonra turlayıp geri eve getirmek çok zevkli olurdu. Kısmen o sebeple aldım ama yoğun hayat şartları buna müsade etmedi. bakım için aldığım tüm malzemeler (çeşit çeşit tork anahtarları bile aldım ) elimin altında ama bir kere bile kullanma şansım olmadı. Buraya kadar yazdıklarım subjektif
    Gelelim objektif kısımlara o fiyatlara alınabilecek daha güzel makineler olabilir. Mesela honda st1300 ya da yamaha fjr 1300 daha performanslı makineler. daha sorunsuz olduğu yazılıyor. RT nin benim gördüğüm iki dezavantajı var. Yedek parça azcık zor bulunuyor ama bu konuda müdavimleri bana hemen itiraz edecektir. Yurt dışından bulunuyormuş. krank sensör problemi var. Krank sensörünü ve ateşleme bobinini değiştirmeden önce bu durum beni motordan soğutma noktasına gelmişti. Onları çözdükten sonra motorla aşk yaşadık resmen Bakımı kolay olur diye düşünüyordum ama zormuş. Hidrolik değişiminin vites kavramalarının değişiminin pek çok inceliği varmış onu gördüm. Ben o kadar yetenekli ve bol zamanı olmayan birisi olduğum için hevesimi başka bir motorda çıkartmaya karar verdim ve elimden çıkarttım. İlerde tamirat tadilat konusunda daha rahat olabileceğim bir motor alacağım.
    Günlük kullanıma çok da uygun değil bence ben günlük işe gider gelirken kullandım motoru otobanda kullanıyordum. Çok keyifliydi. Ta ki yolda metro çalışması başlayana kadar. motor hararet yapmaya başlıyor durgun trafikte doğal olarak. Hararetten dolayı bir sıkıntı yaşamadım ama motoru elden çıkartma vaktini getiren nokta bu oldu. Motor bende kalsaydı yazık olacaktı. ABS'si çalışan düşük kilometreli bir RT'ye (benim gözümde klasik motor adayıdır kendisi) yazık olacaktı ben de sattım. Performans olarak da tam olarak DL 650 ile aynı diyebilirim ölçmedim ama 0 100 hatta 100-160 benziyor. henüz dl ile son hız denemesi yapmadım ama RT ile tüm şartlar lehime iken son hız 205-210 arasını gördüm (gösterge hızı söylediğim, GPS de kaç bilmiyorum) ama benim güvenle ben bu hıza çıkarım dediğim sürat 180 olur... NC'750x ten örnek verecek olursak on motorda benim için bu sürat 160 idi ama ben NC'de en son 190 görmüştüm. Yakıt olarak da ortalama 6-6,5 yakıyordu yakışıklı ama kendisiyle hiç aman az yakayım kasmam olmadı ya da çok süratli kullanan biri de değilimdir. Bir kaç kere hesapladım bu şekilde çıktı.

Toprak yolda çok mutlu etmeyen bir makine... Belki benim yetersiz tecrübem ya da motora zarar gelmesinden aşırı korkmamdan bilmiyorum ama toprak yolda korkuyordum. Diğer satma sebebim de bu oldu. Toprak yola gönül rahatlığı ile giremeyeceksem satıp enduromsu makinelere geçmeliyim dedim ve sattım. Neticede DL650 aldım. Şimdilik mutluyum ama Heybeti motor sesi ve temiz asfalt yoldaki hissiyatını özlüyorum RT'nin. Eğer asfalt yolda ve rahat trafikte kullanacaksanız fiyat performans açısından mutlu edebilir. Diyebileceklerim bunlar. Umarım faydalı olmuştur.
    tommygun bunu beğendi.
    Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
    Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez buyunum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Görseli VSTROM Türkiye Facebook grubundan apardım. Bu km.yi yapan psikopat bizden değil, yurtdışında yaşayan biri. Adam bir de laf sokmuş, mealen demiş ki "100.000 km'de motora hurda diyene kapak olsun" Bizim ülkemizde 100.000'e ulaşan motor zaten yok, 30.000 km sonrası her motor çöp sayılıyor.

espresso bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görseli VSTROM Türkiye Facebook grubundan apardım. Bu km.yi yapan psikopat bizden değil, yurtdışında yaşayan biri. Adam bir de laf sokmuş, mealen demiş ki "100.000 km'de motora hurda diyene kapak olsun" Bizim ülkemizde 100.000'e ulaşan motor zaten yok, 30.000 km sonrası her motor çöp sayılıyor.

https://i.hizliresim.com/1kgjg3c.jpg
    Bu motor 1000 lik Vstrom , yıllar önce İngiltere'de takip ettiğim biri vardı o zamanlar 350.000 km deydi o kişi olabilir adını hatırlayamadım , adam motora bulduğu en ucuz otomobil yağını koyuyordu , baya eleştrilmişti ama 350K yı gören susuveriyordu :D
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Selamlar, sonunda aranıza katıldım :D (Bu fotoğraf çekildiğinde motosikletim daha 20km'de yeni doğmuş bir bebek...)

-Black-, espresso, tommygun ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar, sonunda aranıza katıldım :D (Bu fotoğraf çekildiğinde motosikletim daha 20km'de yeni doğmuş bir bebek...)
    Hayırlı olsun. "Mantık" lı karar.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Hayırlı olsun, kazasız belasız keyifle binin, güzel bir tercih olmuş kesinlikle.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:02 ----------

ilaveten başlığı görünce eski ilk mesajlara bakayım dedim, forumda insanların birbirine o zamanlar çok daha saygılı ve düşünceli davranarak yazdığını gördüm şimdi bakıyorum o üsluptan eser yok maalesef bu beni üzüyor.

Motosikleti

https://i.hizliresim.com/he5iasw.jpg
    Ooo hayırlı olsun birader eski bir Vstromcu olarak kendim almış gibi sevindim kazasız belasız uzun uzun seneler keyifle binesin , bir tur verirsin artık :D

rengide mavi en sevdiğim renk , alt plastik motor kaplamayı taktır derim bu motoru bambaşka gösteriyor ;)
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ooo hayırlı olsun birader eski bir Vstromcu olarak kendim almış gibi sevindim kazasız belasız uzun uzun seneler keyifle binesin , bir tur verirsin artık :D

rengide mavi en sevdiğim renk , alt plastik motor kaplamayı taktır derim bu motoru bambaşka gösteriyor ;)
    Evet bu renk gerçekten çok güzel. Bugün çanta ek destek demiri, alt ve üst tabla ve arka çanta da takıldı.

Alt sakal çok pahalı sanki, o parayı Givi Airflow cama harcamayı tercih ederim. Şimdilik sadece deflektör takacağım, cam da almayacağım. Muafiyetsiz 1m imm klozlu kaskosu 17,5₺ çıktı. Onu yaptıracağım, artık başka bütçe kalmadı.

Sonra elcik koruma, elcik ısıtma, airflow cam, alt sakal, yan çanta, hyperpro yaylar falan duruma ihtiyaca göre kısım kısım eklenir. (Sırasız yazdım...)

Motor güzel ve keyifli, CB500F'ten sonra boyutu pek zorlamadı şimdilik. Kullanımı son derece rahat ve kolay bir motosiklet.

Bu cevheri son senesinde, halen sıfır bulunabildiği son zamanlarda alabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum.
    F54, espresso ve joshua bunu beğendiler.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Daha öncesinde bu topic altında yaklaşık 1 sene önce aldığım Vstrom DL 650 ile ilgili paylaşımlarda bulunmuştum. Motoru sattım şu an 2021 Tenere700 le yola devam ediyoruz. Tenere ile ilgili başka topic te yazarım yakında ama Vstromla ilgili bir iki şeyi buraya ilave etme gereği duydum.

1 - Öncelikle motor dayanıklılığı; motor 100 bindeydi aldığımda ve ben gayet iyidir diye düşünüyordum burda kah yetkili servise kah bir iki tanıdık ustaya gösterince egsantrik zincirlerinden ses geldiğini söylediler. Ben çok önemli değil bu ses desemde usta " tmm ama bi koparsa açacağı zarar ona katlar, değişmeli" dedi. Başka sitelerden de araştırdım, 100 binlerde değiştirende var çok daha sonra değiştirmeyende. Ben fiyat araştırdım, zaten çok az yerde var ve fiyatlar fahiş. İlave olarak motorda kısmen açılmış olacak. Ben dokunmadım. İçime de sinmedi ama. Yani motor dayanıklılığı bir yere kadar. Sonuçta olay cepten çıkacak paraysa bu motor 100 binde bunu yapıyor.

2- Ayarlı arka amortisör gerçeği; benimkinin plastik ayar vana başı deforme olmuştu, zaten sistem çalışmıyordu, bir iki ustaya götürdüm, söküldü takıldı ama randıman vermedi. Bilinki 100 binde motorunuz bir ayarda kalmış ve sertleştirilemez halde (benimki gibi) olabilir. O sistemi değiştirmek isterseniz de piyasada yok, bir iki yabancı sitede var ve deli para. Kaldı o da.

3- Plastik aksam; yani illaki 15 yaşında bir motorun grenajlarının sıfır gibi kalmasını bekleyemezsiniz ama, malzeme özelliğini de yitiriyor yapısal olarak. Hem metal yorgunluğundan (bu yorgunluk sadece metaller de olmaz) hem hava koşullarından çok daha kırılgan hale geliyor. Yani grenajın bir yerini söküp takarken vs çok daha dikkatli olmalı paramparça olabiliyor o bölge cam gibi. Zaten mat yerler rengini de kaybetmiş oluyor ne yapsanızda gri-beyaz lığa çözüm yok.
    4- Motor aksamındaki kauçuk malzemeler ; bunlarda yukarda saydığım sebeplerden artık bilinmez öngörülmez hale geliyor mesela su boruları, çürümüş olabilirler kullanıma bağlı. Düşünün çoğu kullanıcı 2 senelik lastiğe sert diye güvenmez, dişleri dura dura değiştirir. Bu hortumlarda sertleşiyor. 15 sene dile kolay, bir bebek delikanlı oluyor bu sürede.
    5- ABS belası; benim en pahalı ve sinir bozucu tecrübem oldu 40 yıllık motosiklet hayatımda. Satma arefesinde motoru yıkadım gelen pis görmesin diye. Sonrasında ABS ışığı yandı yolda giderken. Daha önce 1-2 kez yapmıştı. O dönemde amortisör keçeleride cacıkladığı için arada yağ akıyordu sensöre doğru. Ben orayı silince ABS düzelmişti, doğal olarak yıkadım sudan mı oldu diyerek sildim düzelmedi. Bu düzelmeyiş 2 şeye sebep oldu sonrasında motordan iyice soğumam ve hazat mezat kurtulmak için satmam.
    Sensör vs değil, beyin bozulmuş. Açıklama şu; fren hidroliğinin 2 yılda bir komple değişmesi gerekiyor normalde. Bu fren yağının özelliğini yitirmesinden çok içinde biriken partiküllerin ve suyun alınması için. Bilen bilir hidrolik suyu çeker ısınıp soğudukça ve bu sistemde aşınmaya yol açar bu aşınma da beyindeki pistonların yerlerinde sıkışıp kalmalarına yani "kilitlenmelerine" sebebiyet veri. Bu benim teşhisim değil servisin açıklaması. Beyin araştıması yaptık ve uyumlu sadece 1 adet bulabildik, o da tesadüfen, 2.si yok. Şu an araştırın yoktur yani. 100 bindeki Vstromunuzun ABS beyni bozulursa TR de yok dostlar, bunu bir yere yazın. Ben sonuncuyu aldım. Çıkması da zor zira piyasada kaç adet pert olmuş Vstrom var. Bana 12000 lira masraf açtı, ben motoru 83 bine sattım düşünün. Eğer Japonyadan gelseydi en az 3 katıydı.
    6-Yedek parça; sarf malz. dışında çok aşırı pahalı. İi Suzukim oldu 28 motorum içinde ikiside bana bunu yaşattı. İnazuma da da bir yeri kırmıştık, sanırsın kuyumcudan alıyoruz. Honda-Yamaha X 3-4 fiyat farkı Suzukide.
    7- Servis; servis yok arkadaşlar (İstanbul dışı) olsada 100 bin km deki motorunuza dilenci muamelesi yapıp sizi bezdiriyorlar. Zaten bir Honda kalitesi yok doğal olarak. Merdiven altı ucuz ustalar.
    8- İkinci elde de üzüyor, şöyleki; artık 100 bindeki Vstrom müşterisi 15 sene öncekinden çok daha farklı. İlk büyük motoru olacak, çinden büyüğe heves etmiş, motordan hiç anlamayan tiplere motoru anlatıyor ve defalarca "100 bin km motor bozulurmu" muhabbetine maruz kalıyorsunuz. Seviye demek istemiyorum ama anlayın, ne kaa ekmek o kaa köfte hesabı.
    9- Altı cidden çok yakın yere; eşimle binmek çileydi. Rahat bir motor o konuda laf yok, ancak bu da rahatlık kavramına dahil. Her kasiste hesap yapmalar, ufaktan arazide bile taşları-çıkıntıları seçmeler bıktırıyor insanı bir yerden sonra. Bunu yapamamışlar Suzuki Mühendisleri.

Aklıma gelen bunlar, asla motoru eleştirmiyorum. 100 bin km deki bir Vstromun size yaşatabileceklerini bilin istedim. Kazın ayağı tam öyle değil yani.

Motosikleti
    Yedek parça fiyatları , enteresan parçalarında ha deyince TR de bulunmayışı , 15-20 yaşında motorun plastik grenajlarının renk değiştirmesi , hortumlarının vs sertleşmesi , değişmeyen hidrolik sebebiyle abs arızaları ( ki bu Bmw lerin %75 inde yaşanan bir problem) , tüm bu yazdıklarınız Suzuki'ye veya Vstrom'a has sorunlar değil , bu yaşlarda heleki gerekli bakımları yapılmayan tüm motorlarda yaşanabilir , kendim iki tane Vstrom kullandım 2004 80.000 km 2013 105.000 km , samimiyetle yazıyorum yukarıdaki problemlerin hiçbirini yaşamadım , şu an Bmw sahibiyim uzak bir coğrafyaya gittiğimde hep abidik gubidik bir sebeple kalırmıyım korkusu yeşeriyor :D Vstrom'la bir kere bile bu korkuyu hissetmedim..

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    15 yaşında ve 100 binde ilk kez motorum oldu ve bitti şükür. Diğer motorları bilemem, Suzukiydi zira. Ama Honda Yamaha olsa daha az paniklerdim, bu gerçek.
    O zaman şöyle düzeltme yapayım, 15 yaş ve üstü bir motor alacaksanız çok çok iyi düşünmeniz gerekiyor, eğer bu motor Suzuki Kawasaki ise 50 X çok çok iyi düşünmeniz gerekiyor..;+)))...
    Ben artık şu fikre katılıyorum, Vstrom tecrübesinden sonra; bu tarz kullanım tarihi geçmiş (kah km kah yaş) motorlar alınacağına 250-500 cc yeni kuşak Cin-hint motorları alınabilir. Artık onlarda ilk seriler gibi değiller, uzun km sorunsuz kullanılabilenleri var. Üstelik en azından servis ve ucuz yedek parcaları var. Zamanında bir Lifan xplore sahibi olmuştum o kadar camura kara sokmama rağmen iyi dayanmıstı. İkinci motor olarak RKS200 de vardı. O da baya baya iyiydi ki şimdikiler neredeyse japon gibiler...
    Ben bu konuda hep 100 binlik japon 10 çinliyi gömer derdim, hayır. Belki gömer ama 5 çinli motor parasına...

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008

3-4 gündür daha yeni foruma girebildim. Hayırlı olsun, çok güzel bir tercih yapmışsın.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Lastikleri Road 6 ile değiştireceğim. Orijinal Bridgestone Battlax Adventure A40 lastikleri henüz 170km'de (değiştirene kadar 200-250 falan olur...), buradan lastikleri isteyen olur mu acaba? Uygun bir fiyat yaparım...

İlgilenen olursa özelden yazın lütfen.
    espresso bunu beğendi.

Merhaba hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın. 650 olarak gelmicek 800 olarak gelecek sanırım artık. O konuda bilginiz var mı?

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://i.hizliresim.com/1kgjg3c.jpg
    Ülkemize özel bir teknoloji, motoru ilana koymadan önce 90 binde bile olsa 35 40 bin km ye düşüyor. Suzuki dl lerin blokları çok sağlamdır bakımını düzgün yaptığın sürece ölmezler kolay kolay.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ahahaha

Bu fiyatlarla avrupa yerine japon motoru alan idiot tur diyen cyan gitmis japon almis

Ahagagafaga

Benim bildigim ucuncu kisi oldu bu,avrupali motorlari ovup ovup sonra japon alan

Uzay gemisi
    Tarzan rifki
    Cyan..

Siradaki avrupaci kim olacak merak ediyorum.

Neyse,dogru karar hayirli olsun diyelim ;)

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Dükkânda olan malı aldım Hırbonda Açıkçası 2023'lerden bana mal kalacağından emin olamadım, doğru karar oldu. DL650 de her zaman çekmiştir beni, aratırsan bulursun...

Dükkânda Tiger 660 olsa onu alırdım muhtemelen. İyi ki de yokmuş; kullandıkça daha da çok seviyorum bu katırı, yaşıma da daha uygun gibi.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    250r

Oooo. Hayırlı olsun. Kazasız belasız. Çiçek gibi makine.
    Cyan bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Evet bu renk gerçekten çok güzel. Bugün çanta ek destek demiri, alt ve üst tabla ve arka çanta da takıldı.

https://i.hizliresim.com/jsj2xza.jpg

Alt sakal çok pahalı sanki, o parayı Givi Airflow cama harcamayı tercih ederim. Şimdilik sadece deflektör takacağım, cam da almayacağım. Muafiyetsiz 1m imm klozlu kaskosu 17,5₺ çıktı. Onu yaptıracağım, artık başka bütçe kalmadı.

Sonra elcik koruma, elcik ısıtma, airflow cam, alt sakal, yan çanta, hyperpro yaylar falan duruma ihtiyaca göre kısım kısım eklenir. (Sırasız yazdım...)

Motor güzel ve keyifli, CB500F'ten sonra boyutu pek zorlamadı şimdilik. Kullanımı son derece rahat ve kolay bir motosiklet.

Bu cevheri son senesinde, halen sıfır bulunabildiği son zamanlarda alabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum.
    hayırlı olsun tekerine daş değmesin
    sıfır motosiklet almak yeni ev düzmeye benzer hiç eksiği bitmez o yüzden full aksesuar temiz 2. el favorimdir
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Hakan abinin bahsettiği şu kuş cıvıltısı gibi ses bende yine yeniden hasıl oldu. Hakan abi, seni de yanlış bilgilendirmişim o zaman kusura bakma...
    Başına gelenler olur belki sorunu anlatayim, ön lastik milinin sol tarafında hız ile ilgili bir sensör mevcut. Bu sensörün jant ile temas eden iç kısmının greslenmesi gerekiyor, gres tükendiğinde maalesef bu ses çıkıyor. Lastik değişiminden lastik değişimine greslense yeterli olur herhalde. Wd40 falan çözüm olmuyor maalesef, ulaşamıyor çünkü oraya.
    Böyle bir ses duyan arkadaşlar, burayı kontrol edin
    Cyan ve infernus bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler