Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TVS Apache 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı rumelian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BEyler nihayet bugün Sürat Motor'a gittim. Küçücük bir masrafı varmış makinamın 610 TL...

Birazcık baktık alete:
    http://i.imgur.com/NqX543A.jpg

Sorun şu ki egzozum tıkalı olduğundan egzoz görevini motordaki bilimum contalar görüyormuş. Serkan gaz vererek tek tek gösterdi. Yeni egzoz, piston kiti, contalar, tüm sübaplar, normal bakım (yağı, hava yağ filtreleri felan filan) buji falan elden geçmiş oldu. Maddi olarak sıkışık olmama rağmen harcadığıma pişman değilim. Çünkü motor şimdi oldu. Serkan'a çok çaktırmadım, ama aldığımdan beri motorun böyle kaçtığını görmedim. Şimdi rodajdayım. rodaj bitince son hız deneyeceğim. Serkan iddialı senin kilona rağmen en az 120 görmezse geri getir dedi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:33 ----------

ufak bir ilave: Serkan, ustanin adi.
    hadi hayırlı olsun da keşke motor nosunu gizleseydin
    rumelian bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    Alıntı designserhat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende pek inanmamıştım ama tahminen 20000 30000 km lerde doluyormuş benim motor 18000 km de riskli km'ler yani ilk fırsatta iptal ettircem.Bu arada iptal ettirince motor çok daha rahat nefes alıyor ve çok daha güzel gidiyor
    Benim henüz 1100 km lerde falan tam hatrlamıorum ama 1124 olabilir. Bende bu ara yaptırmalımıyım acaba yoksa bi 5000 orjınal haliyle gezip daha sonramı yaptrmalımıyım ?
    Eğer kask takmıyosanız koruyacak bişeyiniz yok demektir!!!

designserhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Alıntı ronnytechno adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim henüz 1100 km lerde falan tam hatrlamıorum ama 1124 olabilir. Bende bu ara yaptırmalımıyım acaba yoksa bi 5000 orjınal haliyle gezip daha sonramı yaptrmalımıyım ?
    Daha çok erken 10000 'den sonra iptal et bence

Motosikleti
    tvs rtr 150
    öncelikle herkese selamlar foruma yeni katıldım ve bugünde ikinci el 2011 rtr 150 aldım sorum şu ki sizlere yüksek devirde motor bi tekliyo bırakıyo kendini sonra tekrardan gazı yiyo... tecrübeli arkadaşlarıma soruyorum neden ???

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serkan iyidir sorduğun soruları cevaplar.Bende ikidir servise gittim ve kuryelerin bana dediği tek şey katalizatör iptalini yaptır.Biz yeni öğrendik bizim canımız yandı senin de yanmasın.Adam motoru 0 yaptırmış ve katalizatör dolduğu için motor gene kitlemiş.Büyük bir ihtimal sizinde katalizatör doldu ve motorun kitledi.Bende ilk iş iptalini yaptıracam
    Egzoz onlarin yaptirdigi yan sanayi egzoz. Boom bos zaten. Arkada susturucu var. Ama egzozun guzel bir sesi var.

Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Egzoz onlarin yaptirdigi yan sanayi egzoz. Boom bos zaten. Arkada susturucu var. Ama egzozun guzel bir sesi var.
    Bu egsozdan önceki egsoz orjinal miydi?
    rumelian bunu beğendi.

Evet ama bnimki en eski kasa. Onun orjinal egzozuydu. Farki, sizin motorun altinda katalizor var. Benimkinde koruma demirinin orada U seklinde boruya bagli bir katalizor(veya susturucu) vardi.

Orada bir honda spacy'ye komple motor topluyorlardi. Onunda egzozu dolmus, tikanmisti. Onun egzozu (orjinali) 850 tl civariydi. Benim yan sanayi egzoz 170 lira.

Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Orjinal egzozu kaç km de doldu?

Orjinal egzozu kaç km de doldu?
    35000-40000 arasinda su an motorum. Kadranda 28000 yaziyor ama 1 sure km teli kopuk gezmis. Tahminen o kmlerde.

Evet ama bnimki en eski kasa. Onun orjinal egzozuydu. Farki, sizin motorun altinda katalizor var. Benimkinde koruma demirinin orada U seklinde boruya bagli bir katalizor(veya susturucu) vardi.

Orada bir honda spacy'ye komple motor topluyorlardi. Onunda egzozu dolmus, tikanmisti. Onun egzozu (orjinali) 850 tl civariydi. Benim yan sanayi egzoz 170 lira.
    katalitik konvertör egsoz borusu içinde sağ ayak peginin biraz gerisinde kalıyor bizde egsozda resonatör yok servis manuelinde yazdığına göre geri dönüşüm yapıp torku arttırıyormuş

Valla motorum simdi gidiyor. Cok ciddi fark var. Bir de su yagmur dursa da adam gibi test etsem
    centil40 bunu beğendi.

centil40 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys 650 (Pulsar 200-Discover 150--EN500)
    Arkadaşlar motorum 3500 km de. Önceki sayfalardan edindiğim bilgilerle motorun daha rahat çalışacağını düşünüp 3 gün önce katalizörü iptal ettirdim. İptal sonrası egzozun sesi Harley misali biraz daha kalınlaşıyor. Düşük hızlarda orjinal sesi bence daha yakışıyordu. Ancak özellikle yüksek devir ve süratlerde motor daha rahat çalışıyor gibi ve egzoz sesi orjinaline göre daha az rahatsızlık veriyor. Dün eşimle birlikte 200 km lik bir gezi yaptım ve motorun performansının arttığını gözlemledim.

Yapılan işlemlerle ilgili bilgi vermek gerekirse;

Katalizörün bulunduğu yer egzoz çıkış tarafındaki en kalın yerden sonra hafif bir kıvrım ve motorun ayağının dayandığı plastik takozdan sonraki düz borunun içi. Bu düz boru birbirine yakın iki kaynak yeri ile daralmaya başlıyor. Katalizörün yapıştığı yer bu kaynak noktalarının ilkinden yaklaşık 1 cm egzoz çıkışı tarafında. Anlatımım biraz karışık olabilir ancak resimlere bakıp motorunuzda kontrol ettiğinizde yerini hemen anlayacaksınız.

Kırmızı çizgi katalizörün yerleşim şekli.
    Ustam egzoz borusunun komple kesilmesi halinde yeniden kaynatılırken tam eksenine oturtulamayabileceğini ve dengesinin bozulabileceğini söyledi. Bu nedenle tamamen kesmeden şekilde görüldüğü gibi spiral ile H harfi şeklinde bir kesi yapıp kaynak makinesi ile katalizörün ek yerini eriterek katalizörü dışarı çıkardı. Bu kesiyi egzozun tam alt iç kenarına gelecek şekilde yaptı ve iş bittiğinde dışarıdan yapılan işlem ile ilgili en ufak bir iz görünmüyordu.

Bu da meşhur katalizör.

Katalizörün uzunluğu yaklaşık 6 - 7 cm. Siz benimkinden daha kısa bir kesi ile katalizörü çıkarttırabilirsiniz.

Katalizör çıktıktan sonra iki kattan oluşan egzozun içteki kalın borusu egzozcuya gönderilerek kaynak yapıldı. Dıştaki ince borusu motorcu ustam Hakkı Usta tarafından elektrot kaynağı ile kapatıldı.

Kaynaklar sonrası tüm egzoz zımparalanarak boyaya hazır hale getirildi. Ben oto yıkamanın basınçlı suyunun bile egzozun orjinal boyasının atmasına sebep olduğunu gördüğümden komple boya yapmanın iyi olacağını düşündüm.

Son olarak egzoz motip 690 derece ısıya dayanıklı boya ile boyandı ve 1,5 saat 190 derece fırına verildi. Fırın işlemini sanayideki kebapçıya rica ettim ve böylece bedavaya geldi.
    Egzozun son hali renk olarakta orjinalinden daha siyah oldu ve hoşuma gitti.

Montaj sonrası dışarıdan tadilata ait bir kaynak yeri görünmüyor ve simsiyah güzel bir egzozum var.
    rumelian, M.balibey ve Apices bunu beğendiler.

beyler bu 180 cc silisndir setlerinin hepsi mi 62 mm o zaman 160 ccye denk geliyor ki servis manuelinde çap 62 mm olarak belirtilmiş 160 cc için

Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beyler bu 180 cc silisndir setlerinin hepsi mi 62 mm o zaman 160 ccye denk geliyor ki servis manuelinde çap 62 mm olarak belirtilmiş 160 cc için
    180 lik olculeri, bore/ stroke 62,5 x 57,8 mm

http://www.tvsapache.com/index-180.html#%2Ftechspec
    M.balibey bunu beğendi.

hector15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PULSAR 200NS
    acaba apache 2014 modeli gelecekmi :D

drej73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150 2011 (Raş)
    Alıntı centil40 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motorum 3500 km de. Önceki sayfalardan edindiğim bilgilerle motorun daha rahat çalışacağını düşünüp 3 gün önce katalizörü iptal ettirdim. İptal sonrası egzozun sesi Harley misali biraz daha kalınlaşıyor. Düşük hızlarda orjinal sesi bence daha yakışıyordu. Ancak özellikle yüksek devir ve süratlerde motor daha rahat çalışıyor gibi ve egzoz sesi orjinaline göre daha az rahatsızlık veriyor. Dün eşimle birlikte 200 km lik bir gezi yaptım ve motorun performansının arttığını gözlemledim.

Yapılan işlemlerle ilgili bilgi vermek gerekirse;

Katalizörün bulunduğu yer egzoz çıkış tarafındaki en kalın yerden sonra hafif bir kıvrım ve motorun ayağının dayandığı plastik takozdan sonraki düz borunun içi. Bu düz boru birbirine yakın iki kaynak yeri ile daralmaya başlıyor. Katalizörün yapıştığı yer bu kaynak noktalarının ilkinden yaklaşık 1 cm egzoz çıkışı tarafında. Anlatımım biraz karışık olabilir ancak resimlere bakıp motorunuzda kontrol ettiğinizde yerini hemen anlayacaksınız.

Kırmızı çizgi katalizörün yerleşim şekli.
    Ustam egzoz borusunun komple kesilmesi halinde yeniden kaynatılırken tam eksenine oturtulamayabileceğini ve dengesinin bozulabileceğini söyledi. Bu nedenle tamamen kesmeden şekilde görüldüğü gibi spiral ile H harfi şeklinde bir kesi yapıp kaynak makinesi ile katalizörün ek yerini eriterek katalizörü dışarı çıkardı. Bu kesiyi egzozun tam alt iç kenarına gelecek şekilde yaptı ve iş bittiğinde dışarıdan yapılan işlem ile ilgili en ufak bir iz görünmüyordu.
    http://i.hizliresim.com/DX2993.jpg

Bu da meşhur katalizör.
    http://i.hizliresim.com/QXBWWj.jpg

Katalizörün uzunluğu yaklaşık 6 - 7 cm. Siz benimkinden daha kısa bir kesi ile katalizörü çıkarttırabilirsiniz.
    http://i.hizliresim.com/8nZQ21.jpg

Katalizör çıktıktan sonra iki kattan oluşan egzozun içteki kalın borusu egzozcuya gönderilerek kaynak yapıldı. Dıştaki ince borusu motorcu ustam Hakkı Usta tarafından elektrot kaynağı ile kapatıldı.
    http://i.hizliresim.com/rLMR8a.jpg

Kaynaklar sonrası tüm egzoz zımparalanarak boyaya hazır hale getirildi. Ben oto yıkamanın basınçlı suyunun bile egzozun orjinal boyasının atmasına sebep olduğunu gördüğümden komple boya yapmanın iyi olacağını düşündüm.
    http://i.hizliresim.com/P3kB68.jpg

Son olarak egzoz motip 690 derece ısıya dayanıklı boya ile boyandı ve 1,5 saat 190 derece fırına verildi. Fırın işlemini sanayideki kebapçıya rica ettim ve böylece bedavaya geldi.
    Egzozun son hali renk olarakta orjinalinden daha siyah oldu ve hoşuma gitti.
    http://i.hizliresim.com/p4z9Bn.jpg

Montaj sonrası dışarıdan tadilata ait bir kaynak yeri görünmüyor ve simsiyah güzel bir egzozum var.
    helel olsun çok güzel paylaşım!!!

180 lik olculeri, bore/ stroke 62,5 x 57,8 mm

http://www.tvsapache.com/index-180.html#%2Ftechspec
    @M.balibey 160 cc de 62 x 52,9 mm aralarinda max 2 hp var zaten.
    M.balibey bunu beğendi.

enesbingl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache 2012 kasa
    katalizörü ne tür bi sıkıntı yapar bu konu hakkında hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

@M.balibey 160 cc de 62 x 52,9 mm aralarinda max 2 hp var zaten.
    strokeyi bulamamıştım çap olarak aynı yazınca dedim bu işte çakallık olmasın

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Alıntı enesbingl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    katalizörü ne tür bi sıkıntı yapar bu konu hakkında hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim
    egsoz gazının rahat çıkmasını engeller biraz birazcıkta egsoz gazını soğutur motosikleti bilmemde arablarıın ki baya damarlıdır ben kendi aracımda olanıda dolmasın diye söktüm

enesbingl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache 2012 kasa
    Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    strokeyi bulamamıştım çap olarak aynı yazınca dedim bu işte çakallık olmasın

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

egsoz gazının rahat çıkmasını engeller biraz birazcıkta egsoz gazını soğutur motosikleti bilmemde arablarıın ki baya damarlıdır ben kendi aracımda olanıda dolmasın diye söktüm
    kaç bin km reden sonra sökmek iyidir
    İnsanlar motosiklet gibidir,her birinin farklı tarzı ve özelliği vardır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 26 kullanıcı var. (0 üye ve 26 misafir)

Bu Konudaki Etiketler