Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TVS Apache 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    orjinal gergi paleti çok sağlam, çizik bile olmuyor, ben yanlışlık ile tekinin tombul kısmını uçurdum ve yan sanayi aldım, yan sanayi gergi paletinin üzerinde muşamba gibi poşet gibi ince sert bir tabaka var ve o kalkmış... orjinal olanda bir şey yok.. orjinal gergi paletinin şerit kısmında bir çeşit metal var yani plastik değil, matkap ile delemedim düşün artık, tombul parçası kopan orjinal gergiye bir şeyler uyduracaktım ama dediğim gibi matkap ile delemedim bir türlü..

gerginliğini motor soğuk iken ayarlıyorum, motor çalışır iken sıkıyorum ve motor devri düşmeye başlayınca fazla sıktığımı anlıyorum, motor devri normale dönene kadar gevşeltiyorum ve devir norlammeşince çeyrek turdan biraz daha az gevşeltip öyle sabitliyorum... zaten motor ısındıktan sonra parçalarda genleşme olduğu için normal çalışma ısısına geldiğinde zincir kendini biraz daha serbest bırakır...

zamanla zincir bollaşıyor ve motordan garip sesler geliyor, bunu kolayca anlıyorsun ve gergiyi sıkınca garip sesler gidiyor...

---------------------- ben şimdi 180cc silindiri taktım ama piston yeterince traşlanmamış ve her ihtimale karşı araya 1 tane conta fazladan koymuştum oda yeterli gelmemiş... gücün tadı damağımda kalacak, o yüzden 150cc silindiri takmak istemiyorum, piston biraz daha traşlayıp silindire bir kaç conta daha koyacağım...

olmazsa eskisi gibi 150cc silindiri takarım.

işini hakkıyla yapan tamir ustaları olsa ben şu anda bunları konuşuyor olmazdım, motorcuların kazığını yeterince yedim, paramızla yeterince rezil olup enayi yerine konduk.. şimdi bakım olsun, tamir olsun, modofiye olsun artık kendim yapacağım, motor tamircileri yerine böyle hobi olarak uğraşanlardan akıl almak daha mantıklı, tamir ustalarına güven olmaz, sonuçta para için yapıyorlar bu işi.
    Yıllar önce ilk motorum altından yağ damlatıyordu. Motorcuya gittim. Motor inecek şu olcak bu olacak dedi. Asgari ücret kadar para istedi.

O gün bu gündür kendi motorumu, arkadaşların motorunu bile kendim tamir ederim.

Blok açarım şanzıman toplarım her işi itina ile yaparım. Virago 250 açıp toplamışlığım bile var.

O asgari ücret parası istenen motora gelince. Günümüzün parası 10 tl olan debyaj kapak contası alarak tamir ettim.
    fatih.met bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben o ustalara laf anlatmaktan bıktığım için garajımda yapıyorum bütün işleri sayelerinde meslek öğrendm kariyerimle alakasız olsada elim ayağım tuttuğu sürece ne evime nede araçlarıma usta eli sürdürmem.

Sen beni dinle paranı biriktir bir üst kapak al. Kapağı alana kadarda araya contayla besle yanlız hem contdadan dolayı motorun iç hacmi büyüdüğünden fazla hava çekecek hemde karbüratörün küçük olduğu için az yakıt olmasından dolayı fakirde çalışacak yüksek devirleri çok zorlama dedim pistonu eritebilir. Su soğutmalı motorlarda bile bu sorun oluyor.

Hem bu süre zarfında krank bilyanıda değiştirirsin bozuktu sanırım oda

Ben satıp ktm duke 390 ayalayım dedim. Hurdası bile 35 binde aşağı yok. Mecbur bunu 180 yapıp binmeye devam. 200lük enjektörlü olmasa 200lüğün sandık motorunu alırdım.
    krank sağlam imiş, manuel gerginin sıkma zamanı gelmiş ve ben krank sesi sanıyordum ama değilmiş..

zamanında 180cc silindir almış bulundum, pek fazla modifiye yapmak istemediğim için üst kapak yada başka bir şey almayacağım... şimdi 250cc bir tane chopper alacağım... tanıdık birinde yuki yk250-4 var.. senelerdir yatıyor, baya masraflı olacak bir şey, ben ucuza alıp motoru yürür hale getireceğim..

belki de onu kullanırım, kararsızım.. tvs apache yedek parça fiyatları tepemi attırıyor, çok pahalı değil ama 150cc bir makine için bu rakamlar çok geliyor..

yk250-4 sağlı sollu kumanda paneli 125 lira, tvs apache kumanda paneli ne kadar bilmem...

yk250-4 arka amortisör takım 240 lira iken tvs apache arka amartisör takımı belki bin lira civarıdır.. apache güzel motor ama yedek parça daha ucuz olabilirdi..

yk250-4 yedek parçalar

biraz daha araştırmam lazım...

tvs apache silindir modifiyesi önerilebilecek bir şey değil, piston strok mesafesi uyumsuz oluyor, üst kapağı bilmem ama alt blokta da değişiklik var sanıyorum çünkü 180cc ve 150cc pistonların biyel kolu bağlantısı noktasından yukarı kısmı farklı boyda..

EneS_Turker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    krank sağlam imiş, manuel gerginin sıkma zamanı gelmiş ve ben krank sesi sanıyordum ama değilmiş..

zamanında 180cc silindir almış bulundum, pek fazla modifiye yapmak istemediğim için üst kapak yada başka bir şey almayacağım... şimdi 250cc bir tane chopper alacağım... tanıdık birinde yuki yk250-4 var.. senelerdir yatıyor, baya masraflı olacak bir şey, ben ucuza alıp motoru yürür hale getireceğim..

belki de onu kullanırım, kararsızım.. tvs apache yedek parça fiyatları tepemi attırıyor, çok pahalı değil ama 150cc bir makine için bu rakamlar çok geliyor..

yk250-4 sağlı sollu kumanda paneli 125 lira, tvs apache kumanda paneli ne kadar bilmem...

yk250-4 arka amortisör takım 240 lira iken tvs apache arka amartisör takımı belki bin lira civarıdır.. apache güzel motor ama yedek parça daha ucuz olabilirdi..

yk250-4 yedek parçalar

tvs apache silindir modifiyesi önerilebilecek bir şey değil, piston strok mesafesi uyumsuz oluyor, üst kapağı bilmem ama alt blokta da değişiklik var sanıyorum çünkü 180cc ve 150cc pistonların biyel kolu bağlantısı noktasından yukarı kısmı farklı boyda..
    Bir çinli ile kıyaslamak doğru değil apachenin parça kalitesi fersah fersah önde. Ama tabi japon gibi pahalı olması da mantıksız biyerde.

Bende her işimi kendim hallediyorum şükür servis görmez motor. Bloğu açmadım umarım açmam da , geri kalan herşey bende ^^
    Bu aralar tek canımı sıkan egzozdaki zırıltı yüksek devirde. Ona baktıracak usta da yok buralarda.
    fatih.met bunu beğendi.
    TVS Apache 150 9Bin Km ..- Gilera Runner 200 33Bin Km ... - Honda Cbr 125r 36Bin Km ... TVS Apache 150 33Bin Km... Pulsar 200NS.. Dominar D400
    Motor surerken O AN ORADA olun..Ne o anin onunde, ne ardinda..!

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yk250-4 yedek parçalar

Fatih krank kapağı sağ ve sol 150 ve 180 için ortak parça sübablarda aynı şekilde scooterları dahil ortak parça kullanmışlar. Bence üst kapa ve egzantik farkı var yada zamanlamayı kaçırmış olmayasın. Sürat motor sorunsuz dönüşüm olduğunu söyledi ama üst kapakla. Yurtdışında yapanlarda aynı şekilde yamışlar hatta onlar egsoz dahil değiştirmiş pegler vsde değişmiş. dışarıdanda benzesin diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:18 ----------

Alıntı EneS_Turker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir çinli ile kıyaslamak doğru değil apachenin parça kalitesi fersah fersah önde. Ama tabi japon gibi pahalı olması da mantıksız biyerde.

Bende her işimi kendim hallediyorum şükür servis görmez motor. Bloğu açmadım umarım açmam da , geri kalan herşey bende ^^
    Bu aralar tek canımı sıkan egzozdaki zırıltı yüksek devirde. Ona baktıracak usta da yok buralarda.
    Koruma demirinden olmasın kopma var mı kontrol ettin mi?

Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Koruma demirinde çatlak var ancak sağlam kanka , önceki shibi sola yatırmış bir kez. onda zırıltı yok dırek egzozdan gelıyor egzoz saglam dış kapağı sağlam duruyor içinde ses. ondan eminim.
    TVS Apache 150 9Bin Km ..- Gilera Runner 200 33Bin Km ... - Honda Cbr 125r 36Bin Km ... TVS Apache 150 33Bin Km... Pulsar 200NS.. Dominar D400

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    benim kesin bir bilgim yok, sürat motor öyle diyorsa doğrudur.

tokmak ile motorun her yerine vuruyordum ve ses gelmiyordu ama egzoza vurunca zırıldıyordu... tabi 180cc silindir değişiminden sonra egzoz zırıltısı gitti, 180cc silindiri takmak için komple sökmüştüm ve motoru tekrar topladıktan sonra egzozdan zırıltı gelmediğini fark ettim,

il bir kaç gün zırıltı yoktu ama sonradan yine gelmeye başladı, egzoz contası yok bende ve egzozu tutan civataları fazla sıkmak istemiyorum çünkü bir tanesi yalama oldu, diğeri de yalama olursa masraf çıkar...

muhtemelen sizin motorunda egzoz contası gevşemiş olabilir, ben yarın tekrardan iyice kontrol edeceğim, belkide gözden kaçan bir yer vardır.. dediğim gibi söküp geri takma işleminden sonra zırıltı gitmişti bir kaç günlüğüne...

Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    benim kesin bir bilgim yok, sürat motor öyle diyorsa doğrudur.

tokmak ile motorun her yerine vuruyordum ve ses gelmiyordu ama egzoza vurunca zırıldıyordu... tabi 180cc silindir değişiminden sonra egzoz zırıltısı gitti, 180cc silindiri takmak için komple sökmüştüm ve motoru tekrar topladıktan sonra egzozdan zırıltı gelmediğini fark ettim,

il bir kaç gün zırıltı yoktu ama sonradan yine gelmeye başladı, egzoz contası yok bende ve egzozu tutan civataları fazla sıkmak istemiyorum çünkü bir tanesi yalama oldu, diğeri de yalama olursa masraf çıkar...

muhtemelen sizin motorunda egzoz contası gevşemiş olabilir, ben yarın tekrardan iyice kontrol edeceğim, belkide gözden kaçan bir yer vardır.. dediğim gibi söküp geri takma işleminden sonra zırıltı gitmişti bir kaç günlüğüne...
    senın egzozda zırıltı motor bağlantı yerinden mi geliyor? bende arkadan gelıyor tombul kısımda katalizör olan yerde. sanırım katalizör dağılmış. apachelerde kronik gibi bişey belli kmden sonra.

Koruma demirinde çatlak var ancak sağlam kanka , önceki shibi sola yatırmış bir kez. onda zırıltı yok dırek egzozdan gelıyor egzoz saglam dış kapağı sağlam duruyor içinde ses. ondan eminim.
    Kaynak yapabılıyor musun? Yerinin fotosunu çekip atayım istersen oradan kesince katalitik konvertör çıkıyor.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    beyler bu 180 cc silisndir setlerinin hepsi mi 62 mm o zaman 160 ccye denk geliyor ki servis manuelinde çap 62 mm olarak belirtilmiş 160 cc için
    hahaha :D bu mesajı sayfa 1441 den alıntıladım, yani 2014 yılında atmışsın bu mesajı, aradan 6 yıl geçmiş, Ali bey, 180cc yapmak 6 yıldır aklınızda sanırım :D

bu arada egzoz katalizörü sökme işini birisi yaptırmış ve fotoğraflarını çekerek paylaşmış, katalizör egzozun ortalarına denk geliyor... sayfa 1441 de resimler mevcut, bakabilirsiniz.

ben yine motoru silindire kadar söktüm, pistonu biraz daha traşlayıp araya bir tane daha conta koyacağım çünkü piston vurması azaldı ama bu sefer piston kenarlarını traşlayıp ortasının bombeli olmasından dolayı üst kapağa daha fazla girip subaplara çarpıyor.. motor sökük şekilde bıraktım, yarın devam edeceğim, motoru sökme işi yaklaşık 1 saat sürdü, yavaş yavaş yaptım, toplama işi daha uzun sürüyor çünkü sente ayarı ve sıvı conta sürme oluyor fazladan..

ve benim egzoz zırıldamıyor, motora takınca sanırım bloğa bağlanan kısım gevşek kaldığı için ses yapıyor, oraya çözüm bulacağız artık. egzoz işi kolay.

hahaha :D bu mesajı sayfa 1441 den alıntıladım, yani 2014 yılında atmışsın bu mesajı, aradan 6 yıl geçmiş, Ali bey, 180cc yapmak 6 yıldır aklınızda sanırım :D

bu arada egzoz katalizörü sökme işini birisi yaptırmış ve fotoğraflarını çekerek paylaşmış, katalizör egzozun ortalarına denk geliyor... sayfa 1441 de resimler mevcut, bakabilirsiniz.

ben yine motoru silindire kadar söktüm, pistonu biraz daha traşlayıp araya bir tane daha conta koyacağım çünkü piston vurması azaldı ama bu sefer piston kenarlarını traşlayıp ortasının bombeli olmasından dolayı üst kapağa daha fazla girip subaplara çarpıyor.. motor sökük şekilde bıraktım, yarın devam edeceğim, motoru sökme işi yaklaşık 1 saat sürdü, yavaş yavaş yaptım, toplama işi daha uzun sürüyor çünkü sente ayarı ve sıvı conta sürme oluyor fazladan..

ve benim egzoz zırıldamıyor, motora takınca sanırım bloğa bağlanan kısım gevşek kaldığı için ses yapıyor, oraya çözüm bulacağız artık. egzoz işi kolay.
    Ooo 6 yıl öncesi en az o zamanlar piston silindir bulunuyordu fakat çin malı olarak üst kapak bulman imkansızdı. Katalitik konvertörü ben sökmüştüm benim koyduğum fotolar duruyor mu bilmem

Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Ooo 6 yıl öncesi en az o zamanlar piston silindir bulunuyordu fakat çin malı olarak üst kapak bulman imkansızdı. Katalitik konvertörü ben sökmüştüm benim koyduğum fotolar duruyor mu bilmem
    Katalizör bu kadar ortada ise benim zırıldayan parça başka. yani bildiğin egzozun son susturucu tarafından geliyor o üzerinde nikelaj koruma olan tombul yerden.

Katalizör bu kadar ortada ise benim zırıldayan parça başka. yani bildiğin egzozun son susturucu tarafından geliyor o üzerinde nikelaj koruma olan tombul yerden.
    Onun ucununda perçinler var içeriden kopmuş olmasın içinde zırlayacak parça yok çünkü orjinaline baktım çok paraymış ucuzdur diye tahmin ediyordum

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    senın egzozda zırıltı motor bağlantı yerinden mi geliyor? bende arkadan gelıyor tombul kısımda katalizör olan yerde. sanırım katalizör dağılmış. apachelerde kronik gibi bişey belli kmden sonra.
    benim egzozun zırıltısını buldum... 6 mart 2020 kazasından sonra egzozda ki katalitik konverter ve motora bağlanan ucu arasında ki boru kısımda 2 katman var.. içeride ki katman kırılmış ve içeride sallanıyormuş..

kaynakçı arkadaşlara rica ettim ve egzoz manifolta giren bölüme kaynak attılar ve içeride sallanma olayı gitti.. şimdi zırıltı yok..

benim egzozun zırıltısını buldum... 6 mart 2020 kazasından sonra egzozda ki katalitik konverter ve motora bağlanan ucu arasında ki boru kısımda 2 katman var.. içeride ki katman kırılmış ve içeride sallanıyormuş..

kaynakçı arkadaşlara rica ettim ve egzoz manifolta giren bölüme kaynak attılar ve içeride sallanma olayı gitti.. şimdi zırıltı yok..
    Fatih senin egzozda conta çıktı mı? Benim egzozda conta çıkmamıştı söktüğümde

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Fatih senin egzozda conta çıktı mı? Benim egzozda conta çıkmamıştı söktüğümde
    motor dibine bağlanan yeri diyorsan orada conta vardı, hemde alttakileri görmeden ben oraya üst üste 3 conta koymuşum ve ezile ezile motor bloğu ile tümleşmiş ve pense ile kopartarak aldım en son..

10 lira bir şey zaten, şu anda contasız kullanıyorum ve çokta rahatsız edici bir egzoz sesi yok.. katalizörü de söktüm iptal ettim ve süngerimsi bir metal parça çıktı, yani o kadar sağlam ki ömürlük bir şey yapmışlar diyebilirim.

dediğim gibi egzoz contasının olduğu bölüm motor bloğunda içeride kalıyor, düz tornavida ile orayı kazımaya çalışın, orada conta vardır ama belli olmuyordur... ben öyle fark ettim, motorun egzoz giren bölümünde biraz yamukluk vardı ve ben onu motor bloğu sanıyordum ama kopartıp kazıdıktan sonra conta olduğunu anladım..

motor dibine bağlanan yeri diyorsan orada conta vardı, hemde alttakileri görmeden ben oraya üst üste 3 conta koymuşum ve ezile ezile motor bloğu ile tümleşmiş ve pense ile kopartarak aldım en son..

10 lira bir şey zaten, şu anda contasız kullanıyorum ve çokta rahatsız edici bir egzoz sesi yok.. katalizörü de söktüm iptal ettim ve süngerimsi bir metal parça çıktı, yani o kadar sağlam ki ömürlük bir şey yapmışlar diyebilirim.

dediğim gibi egzoz contasının olduğu bölüm motor bloğunda içeride kalıyor, düz tornavida ile orayı kazımaya çalışın, orada conta vardır ama belli olmuyordur... ben öyle fark ettim, motorun egzoz giren bölümünde biraz yamukluk vardı ve ben onu motor bloğu sanıyordum ama kopartıp kazıdıktan sonra conta olduğunu anladım..
    Bende öyle zannediyorum tekrar söküp bakayım daha önce baktığımda alüminyum blok rengi var ama yamukluk vs yoktu. Benimde seste problem yok katalitik konvertörü sökünce ses bir miktar artıyor sadece birde kışın ısınması daha geç oluyor. İçi bal peteğini andırıyor benimki metal gibiydi sünger gibi yumuşak değil. Aslında sökmesi kolayda takarken egzozu aynı acıya getirmek iş.

Beyler tavsiye edeceğiniz akü var mı? Vlm aküler 320-350 olmuş arabaya aldım geçen 72 amper inci 420 tl kocaman akü yumruk kadar şeye en aşağı 320 istediler

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ben anlamıyom ki aküden, bizimkiler habire tutturmuş "mutlu akü" alıyorlar, ben zaten motosikletime 7 yada 9 amper olan ne varsa alıyorum en ucuzundan.

Muayane sokucamda %45 indirimli 422 tl sigorta 320 tl akü geçiktiği için 227 tlde muayene bin tlyi bulacak

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    sokacam muayeneye

benim motor muayenesiz, aküyü 140 liraya aldım 2 ay falan olmuştur, 7 amper yazıyor ama ne kadar o gücü verebilir bilmem.. sigorta 6 martta bitiyor, hayırlısı bakalım, allah büyüktür. bize müstahak, daha beterlerini hak ediyoruz. bu saçma salak sisteme karşı çıkmayan herkes hak ediyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 11 kullanıcı var. (0 üye ve 11 misafir)

Bu Konudaki Etiketler