Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
11. sayfa BirinciBirinci ... 910111213 ... SonuncuSonuncu

2019 Mondial Nevada 250 - V Twin Cruiser

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Şuraya yazayım kenarda dursun. Akü teknolojisinde devrim niteliğinde bir ilerleme olmazsa elektrikli motosiklet yalandır. 150 - 200 km menzil ve en az 4 saat şarj süresi ile şehir içi kullanımı hariç bir kullanım alanları bulunmuyor. Mevcut lityum iyon akülerde akü kapasitesi kütleye bağlı olduğundan şu anda genellikle cüsseli ve pahalı araçlar ön plana çıkıyorlar. Tesla da öncelikle "pahalı" araçlarıyla bu işin ekmeğini iyi yedi, zaten ucuzunu da yapması mümkün değildi. Fiyatı 100000 $ olan bir otomobilde istediğiniz gibi at koşturursunuz çünkü maliyet kaygınız çok olmaz ama kaç kişi bu otomobillere sahip olabiliyor ? Herkesin alabileceği bir otomobilde ise akü de büyük olamayacağından menzil yerlerde sürünecektir. Motosikletlerde ise durum daha da vahim. O yüzden ne zaman ki bizim tüy siklet elektrikli bisikletler ufacık bir motosiklet aküsüyle 300 km kadar yol yapacaklar, o zaman bu iş olmaya başlar. Onun için de yeni bir akü tipi gerekiyor. Firmalar yıllardır bu konuda çalışıyorlar ancak çok ilerleme kaydedilemedi.

Hızlı şarj olan aküler bu işi kısmen çözebilir ama bu da elektrik darboğazı yaratacaktır.
    YasinC bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    "nevada 250" konusuna da bu cevabı yazdım ve yazarken bile gerildim 41 yaşındayım kabul edilebilir olmaktan çıktı her şey paylaşmak istedim burada da;

Amerika Birleşik Devletlerinde 29,800 dolara 2021 model harley davidson livewire alabiliyorsunuz TL'ye çevirirsek 220 bin lira gibi bir rakama geliyor motorun menzili 235 km. Bu da demek oluyor ki istanbul-ankara arası uzun yol yapmak isteseniz hedefe varabilmek için yolun tam ortasında motoru şarj etmeniz gerekiyor.

Ve motoru hızlı şarj ile şarj ettiğinizde 40 dakikada tam olarak piller şarj oluyor. Bu da müthiş bir değer. İstanbul-Ankara ve diğer tüm otoyollarda hızlı şarj noktaları var. Yani Elektrikli motorlar senin güzel hükümetin istese, desteklese ülkemizde rağbet görür. Ama sen daha yeni elektrikli araçlara ek %30 vergi getirdin hükümet olarak. Bunlara benim söyleyecek lafım edecek küfürüm kalmadı sürekli içimden ve arada sırada da dışımdan ediyorum. Neden çünkü sözün bittiği yerdeyiz. Elektrikli araçlara sen neden %30 ek vergi getiriyorsun neden yahu bir kere de getirme şaşırt bizi.

Arkadaşlar içtiğiniz suyu ayrı, döktüğünüz suyu ayrı, o suyun geçtiği tesisatı kullanmanızı ayrı ücretlendiren bir sistem var. O da yetmiyormuş gibi o faturaya TRT payı ekliyorlar ve tabii ki katma değer vergisi de sos olarak üzerine servis ediliyor

Telefonda durum nasıl?
    Özel İletişim vergisi, telsiz kullanım bedeli, Katma Değer vergisi vs..vs.. Bu arada en maliyetli mobil telefon kullanım ücreti dünyada Türkiye'de... İkinci sırada GABON var üçüncü sırada da SRİ LANKA... Siz hesap edin gerisini.

Daha yazayım mı? Hepinizin bildiği şeyler bunlar ama kimse kral çıplak diyemiyor. Ama artık diyecek herkes kral çıplak diye 2023 bu ülkenin dönüm noktası olacak. Ben de Indian almak, Harley Davidson almak, Triumph almak niyeti ile tekrar motor defterini açtım 2 sene sonra ve hem arabam olsun, hem evim olsun bir tane de motorum olsun dedim. Ama motoru premium marka bir şey almak için arabamı satmam gerekecekti bu fikirden vazgeçtim araba dursun dedim bu sebeple gidip Nevada 250 aldım.

Millet 29 bin birim paraya ülkesinde sıfır km elektrikli Harley Davidson alıyor. Ben aynı birim paraya 29 bin birim paraya ülkemde Nevada 250 alıyorum. Şaka gibi bir ülkeyiz. Amerika'da en düşük asgari ücret benim ülkemin parası ile 12 bin lira. O ülkede o kişi 20 ay çalışarak Livewire alabilir. Benim ülkemde ise 78 ay çalışmak zorunda.

Peki neden? Amerika'da devleti yöneten kişilerin üstün yetenekleri mi var? Büyü mü yapıyorlar piyasalara. Nasıl oluyor da bunu başarabiliyorlar. Sadece Amerika değil Avrupa'daki herhangi bir ülke bile bizim hayal bile edemeyeceğimiz bir ekonomik düzene sahip. Biz millet olarak bunu mu hak ediyoruz? Vergi denen şey ülkemizde hükümetin poposunu toparlaması için insanlardan ekstra ekstra alınan dünyada hiçbir ülkede örneği olmayacak kadar fahiş oranlarda alınan bir kavram haline geldi son 20 yılda.

Bütçede açık mı var, Yapın elektrikli otomobillere ek vergi %30, Googledan herkes çok reklam veriyor getirin google'a ek %15 vergi. Facebookta da durumlar böyleymiş çok para kaldırıyorlarmış koyun oraya da ek %15... Ama bunlar o kurumlara değil de o mecraları kullananların bir tarafına kaçsın. Kurumları ürkütmeyin. Kaçmasınlar çünkü onları sağmaya devam etmemiz gerekiyor bu çarkın dönmeye devam edebilmesi için.

Uzun lafın kısası kendi adıma şunu söyleyeyim. İbni Haldunun çok sevdiğim bire sözü var; COĞRAFYA KADERDİR.
    Mr.wind bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "nevada 250" konusuna da bu cevabı yazdım ve yazarken bile gerildim 41 yaşındayım kabul edilebilir olmaktan çıktı her şey paylaşmak istedim burada da;

Amerika Birleşik Devletlerinde 29,800 dolara 2021 model harley davidson livewire alabiliyorsunuz TL'ye çevirirsek 220 bin lira gibi bir rakama geliyor motorun menzili 235 km. Bu da demek oluyor ki istanbul-ankara arası uzun yol yapmak isteseniz hedefe varabilmek için yolun tam ortasında motoru şarj etmeniz gerekiyor.

Ve motoru hızlı şarj ile şarj ettiğinizde 40 dakikada tam olarak piller şarj oluyor. Bu da müthiş bir değer. İstanbul-Ankara ve diğer tüm otoyollarda hızlı şarj noktaları var. Yani Elektrikli motorlar senin güzel hükümetin istese, desteklese ülkemizde rağbet görür. Ama sen daha yeni elektrikli araçlara ek %30 vergi getirdin hükümet olarak. Bunlara benim söyleyecek lafım edecek küfürüm kalmadı sürekli içimden ve arada sırada da dışımdan ediyorum. Neden çünkü sözün bittiği yerdeyiz. Elektrikli araçlara sen neden %30 ek vergi getiriyorsun neden yahu bir kere de getirme şaşırt bizi.

Arkadaşlar içtiğiniz suyu ayrı, döktüğünüz suyu ayrı, o suyun geçtiği tesisatı kullanmanızı ayrı ücretlendiren bir sistem var. O da yetmiyormuş gibi o faturaya TRT payı ekliyorlar ve tabii ki katma değer vergisi de sos olarak üzerine servis ediliyor

Telefonda durum nasıl?
    Özel İletişim vergisi, telsiz kullanım bedeli, Katma Değer vergisi vs..vs.. Bu arada en maliyetli mobil telefon kullanım ücreti dünyada Türkiye'de... İkinci sırada GABON var üçüncü sırada da SRİ LANKA... Siz hesap edin gerisini.

Daha yazayım mı? Hepinizin bildiği şeyler bunlar ama kimse kral çıplak diyemiyor. Ama artık diyecek herkes kral çıplak diye 2023 bu ülkenin dönüm noktası olacak. Ben de Indian almak, Harley Davidson almak, Triumph almak niyeti ile tekrar motor defterini açtım 2 sene sonra ve hem arabam olsun, hem evim olsun bir tane de motorum olsun dedim. Ama motoru premium marka bir şey almak için arabamı satmam gerekecekti bu fikirden vazgeçtim araba dursun dedim bu sebeple gidip Nevada 250 aldım.

Millet 29 bin birim paraya ülkesinde sıfır km elektrikli Harley Davidson alıyor. Ben aynı birim paraya 29 bin birim paraya ülkemde Nevada 250 alıyorum. Şaka gibi bir ülkeyiz. Amerika'da en düşük asgari ücret benim ülkemin parası ile 12 bin lira. O ülkede o kişi 20 ay çalışarak Livewire alabilir. Benim ülkemde ise 78 ay çalışmak zorunda.

Peki neden? Amerika'da devleti yöneten kişilerin üstün yetenekleri mi var? Büyü mü yapıyorlar piyasalara. Nasıl oluyor da bunu başarabiliyorlar. Sadece Amerika değil Avrupa'daki herhangi bir ülke bile bizim hayal bile edemeyeceğimiz bir ekonomik düzene sahip. Biz millet olarak bunu mu hak ediyoruz? Vergi denen şey ülkemizde hükümetin poposunu toparlaması için insanlardan ekstra ekstra alınan dünyada hiçbir ülkede örneği olmayacak kadar fahiş oranlarda alınan bir kavram haline geldi son 20 yılda.

Bütçede açık mı var, Yapın elektrikli otomobillere ek vergi %30, Googledan herkes çok reklam veriyor getirin google'a ek %15 vergi. Facebookta da durumlar böyleymiş çok para kaldırıyorlarmış koyun oraya da ek %15... Ama bunlar o kurumlara değil de o mecraları kullananların bir tarafına kaçsın. Kurumları ürkütmeyin. Kaçmasınlar çünkü onları sağmaya devam etmemiz gerekiyor bu çarkın dönmeye devam edebilmesi için.

Uzun lafın kısası kendi adıma şunu söyleyeyim. İbni Haldunun çok sevdiğim bire sözü var; COĞRAFYA KADERDİR.
    Birim para konusuna hiç girme. Birim para hesabı bordo klavyelilerin romantik ve ıslak hayallerinden ibaret.

Birim para konuşacaksak İsveç Kronu'nu konuşalım, Japon Yeni'ni konuşalım. Hindistan Rupi'sini konuşalım. Neden bunları konuşmuyorsunuz?

Hesaplayın bakalım yeni Honda Rebel kaç Japon Yeni? Birim para ise birim para. Motosiklet nerede üretiliyor ise oranın parasını konuşalım.

Bu konuları, sokaktaki ahmet amcaya, mehmet ustaya söylesek daha iyi olur. burada kendimiz çalar kendimiz oynarız. %51'e anlatacaksın derdini. Sallarlar mı seni orası tartışılır. mehmet usta sana "Adam yol yabdı" der. banane senin motorundan der.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ben yorum yazarken Türkiye'yi zaten hiç hesaba bile katmadım. Bizde bunlar ancak hayallerde olur. Vergi yüksek olmasa, fiyatı da ucuz olsa bile, bizde ucuz elektrikli aracı satacak olan adam gidip üşenmez, o motor benzinli olsa akü menzilinde yakacağı benzini hesaplar gider motorun fiyatına bindirir, elektrikten yapılacak tasarrufu önceden bize ödetir. Bakın göreceksiniz bir gün gelecek dünyanın en pahalı elektrikli araçları bizde satılıyor olacak. Hem de öyle böyle değil, dünyanın iki katı paraya satılacak. Bu ülkenin başına adam gibi yöneticiler gelirse belki bu durum düzelir.

Bu arada o elektrikli Harley'in test sürüşünü izlemiştim. Test eden adam da yine Harley motor kullanıcısıydı. İncelemenin sonunda "Motoru çok beğendim ama 30000 $ verir miyim derseniz, açıkçası vermem" şeklinde bitirdi. Amerika gibi benzinin üç kuruşa satıldığı memleketlerde bu araçları sattırabilmenin tek yolu diğerlerine anormal vergiler getirmek olacaktır. Türkiye olsa kolay da orası ABD, yemez yani...

Ben bir tarihten sonra içten yanmalı motor kalmayacak türünden hedefleri şu an için öngörüsüz bir hayal, fantazi olarak görüyorum. Sadece şehir içi kullanımı kapsayacaksa olabilir. Ya da bakarsınız artık kimse araç almaz, olay Martı scooterlarını kiralama şekline döner. Yani bir yere kadar kiralık bir araçla gidip orada şarjı dolu bir araçla değiştirirsiniz, o zaman olabilir.

Hızlı şarj konusunda da yukarıdaki fikrimde ısrarcıyım. Bir şehirde aynı anda 1 milyon aracın 40 dakikalık hızlı şarja takıldığını bir düşünün. Bu korkunç bir anlık tüketim anlamına geliyor. O 40 dakika kabus olur.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Birim para mantığı şu; Benim ülkemin birim parası ile Amerikada yaşayan vatandaşın birim parasının daha kıyaslanabilir olması yüzünden bu örneği veriyoruz. Amerika'da ayda 10 bin usd kazanan biri ile Türkeye'de 10 bin TL kazanan birini mi mukayese etmek kolay yoksa Japonya'da 190.000 yen olan asgari ücretliyi mi (14 bin TL) mukayese etmek kolay?? Japonya'nın para biriminin değeri o ülkeyi veya vatandaşını fakir mi yapıyor? Aksine adamlar bu sene %0,5 enflasyon açıkladılar ve dünyanın en büyük 3.ekonomisine sahipler. Lütfen bunları bir anlayın artık. Japon yeni ile "birim para örneği" nasıl vereyim? Amaç anlaşılır olabilmek.

Harley Davidson Livewire japonya satış fiyatı 3.500.00 YEN
    Japonya asgari ücret 190.000 YEN
    Böl bu ikisini birbirine = 18 ay çalışarak alınabiliyor.
    Demek ki neymiş. 78 ay çalışmak gerekmiyormuş bizim ülkemizdeki gibi. Demagojiye gerek yok.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Birim para mantığı şu; Benim ülkemin birim parası ile Amerikada yaşayan vatandaşın birim parasının daha kıyaslanabilir olması yüzünden bu örneği veriyoruz. Amerika'da ayda 10 bin usd kazanan biri ile Türkeye'de 10 bin TL kazanan birini mi mukayese etmek kolay yoksa Japonya'da 190.000 yen olan asgari ücretliyi mi (14 bin TL) mukayese etmek kolay?? Japonya'nın para biriminin değeri o ülkeyi veya vatandaşını fakir mi yapıyor? Aksine adamlar bu sene %0,5 enflasyon açıkladılar ve dünyanın en büyük 3.ekonomisine sahipler. Lütfen bunları bir anlayın artık. Japon yeni ile "birim para örneği" nasıl vereyim? Amaç anlaşılır olabilmek.

Harley Davidson Livewire japonya satış fiyatı 3.500.00 YEN
    Japonya asgari ücret 190.000 YEN
    Böl bu ikisini birbirine = 18 ay çalışarak alınabiliyor.
    Demek ki neymiş. 78 ay çalışmak gerekmiyormuş bizim ülkemizdeki gibi. Demagojiye gerek yok.
    Azıcık ekonomi bilseydin bu işlerin birim para gibi saçma bir örnekle değil, Big Mag Index adında bir teoriyle açıklandığını bilirdin.

Tavsiyem Big Mac Index'i araştırman.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Ülkelerdeki insanların minimum kazançlarını birbiri ile mukayese edip onların ülkelerindeki satış fiyatlarını baz alıp asgari ücrete bölüp kaç ay çalışarak o araçları alabilecekleri hesabı yapmak yanlış yani öyle mi? Bir japonun 18 ay, bir amerikalının 20 ay çalışarak aldığı motosikleti bir Türk 78 ay çalışarak alabiliyor. Bu hesaptan bahsediyorum sen gelmişsin Big mac index diyorsun. Konuyu ve ne anlatılmak isteneni herkes anladı sen hariç. Neyse tavsiyen için teşekkür ederim onu da araştıracağım. Benim için her dialog bir iletişim, her iletişim bir kazanımdır.
    hussain bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Azıcık ekonomi bilseydin bu işlerin birim para gibi saçma bir örnekle değil, Big Mag Index adında bir teoriyle açıklandığını bilirdin.

Tavsiyem Big Mac Index'i araştırman.
    big mac index, calisanin bir ulkede big mac icin ne kadar emek vermesi gerektigini gosteren index ise;

arkadasimiz da harley icin ne kadar emek verilmesi gerektigini gostermis. yani yapilan hesap, big mac index mantigi ile ayni.

bu durumda siz bilmeden konusmus oluyorsunuz.
    hussain ve atalayalper bunu beğendiler.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Bugünü boş geçmek olmazdı hava nihayet düzeldi aynalarımı ve plakalığımı da hazır takmışken güzelce motoru temizleyip lastikleri parlatıp yola koyuldum 2 saat kadar gezdim sonuç muazzam viraj keyfi ayrıca hangi viteste olursanız olun çekiyor motor bugün bir kaç kez 2.viteste kalkmışım daha sonradan ekrana vites göstergesine bakınca fark ettim.

Tümseklerden geçerken birinci veya ikinci vitese düşürmenize gerek yok 3.ve 4. Vitesi bile kaldırıyor motorda vurma veya tekleme yok bunu çok sevdim. Motor torku 18nm güya ama sanki çok daha fazla gibi hissettiriyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:54 ----------

Green Arrow ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj boxer (Cafe racer) sym jet 14 200i
    Bugünü boş geçmek olmazdı hava nihayet düzeldi aynalarımı ve plakalığımı da hazır takmışken güzelce motoru temizleyip lastikleri parlatıp yola koyuldum 2 saat kadar gezdim sonuç muazzam viraj keyfi ayrıca hangi viteste olursanız olun çekiyor motor bugün bir kaç kez 2.viteste kalkmışım daha sonradan ekrana vites göstergesine bakınca fark ettim.

Tümseklerden geçerken birinci veya ikinci vitese düşürmenize gerek yok 3.ve 4. Vitesi bile kaldırıyor motorda vurma veya tekleme yok bunu çok sevdim. Motor torku 18nm güya ama sanki çok daha fazla gibi hissettiriyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:54 ----------

https://i.hizliresim.com/v6RLnJ.jpg
    Şanzıman 5 vites ve aralıkları ona göredir muhtemelen . Bu motoru almak için aradım bayiyi ne indirim yaptı ne kredi kartına taksit 😅 bende scooter aldım hayırlısı artık

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG

https://i.hizliresim.com/v6RLnJ.jpg
    Alet çok güzel duruyor ama beh. Nazar deymesin. Maşallah.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Teşekkür ederim sizin mat dominar 400 de cidden fenaa 👌🏻👌🏻 Nazar değmesin 🧿

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:06 ----------

Hayırlı olsun İstanbul içi şehir içinde en mantıklı seçim aslında 250’lik maxi scooter mesela bende piaggio x-evo 250 varken çok memnundum çok iyi gidiyordu duruyordu az yakıyordu ama viraja giremiyorsun ara gazı yok ayaklar ortada falan işin keyif unsuru biraz geride pratiklik ön planda.

Motosikleti
    Bajaj boxer (Cafe racer) sym jet 14 200i
    Öyle valla bende Cafe racer yapılmış bajaj boxer da var ama trafik için scooter biçilmiş kaftan

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Youtube'dan ve özelden o kadar çok bu motorla ilgili istek geliyor ki fırsat buldukça eklemeye çalışıyorum kısa kısa videolar ve fotolar.

Motosikleti
    R125 >> MT25
    bu egzozdan ceza yersin gibi duruyor hocam :D

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Orjinal ama egzoz ben hiç bir değişiklik yapmadım ki Üstünde de yazıyor orjinal olduğu zaten durdururlarsa gösteririm artık ne yapayım.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Konuyu aktif tutalım Bu arada pahalılığından şikayetçi olduğum ama vazgeçemediğim apple ürünleriden şu anda kullanıyor olduğum iphone 11'in imaj kalitesi cidden muazzam!

YasinC bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    acaba bu alette ape hanger nasıl durur

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Ape Hanger bence Bobber motorlara daha çok yakışıyor çünkü ön lastik kalın olduğu için daha iyi gözüküyor. Cruiser motorların ön lastikleri bobblerlar kadar kalın olmadığı için bence yakışmıyor bu gidon türü. Ayrıca manevra kabiliyeti de düşüyor olmalı bir an o pozisyonda sürdüğümü ve dönüş yapıyor olduğumu hayal ettim de

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Artçı alınabiliyor mu acaba. Yükleme için bir uyarı vs var mı kitapçıkta?

REKLAM ALANI
11. sayfa BirinciBirinci ... 910111213 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)