Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

DADYW DD250E-9 Regal Raptor Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Regal raptor 250 CC su soğutmalı
    Dostum akü suyu durup dururken taşmaz büyük bir ihtimalle fazla şarz ediyordur, hemen bir elektrikçye ölçtür, bu arada farlarını mutlaka açki fazla şarz biraz da olsa harcansın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    De-Javu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçen gün yine raptor ziyareti için Aykondaydım, saolsunlar Murat ve Tuncay beyler her zamanki gibi ilgi alakalarını esirgemediler, Ali usta yine yogun (Kolay gelsin), gitmişten GreatWhiteShark ın 4 bin km deki sıfır gibi görünen motorunu inceledim bu kadar özenli bir bakım için kendisini tebrik etmek istiyorum, RR bunu hak ediyor. Motor un üzerine konan bir iki tozuda ben sildim için rahat olsun gayet güzel bakılıyor darısı bizim başımıza(inşallah).
    Release Yourself !!!

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    http://www.ajsmotorcycles.co.uk/docs...ame%20set1.htm

bu linkte çok hoş RR fotoları var...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

EMREUZESEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ÖNEMLİ
    bugün bende rr ıma kavuştum. plaka işleri beni baya uğraştıracağından dolayı ikinici el makina buldum. 2800 km de. ve yener abi sağolsun motora o kadar güzel bakmışki yenisinden farksız.

gelelim esas konuya. alır almaz 150 km yol yaptım.
    sonuç: 0 problem sıfır dert.

6 senedir motorsiklet kullanıcısıyım. en ufağından en büyüğüne kadar sahipi olduğum motorlar oldu. bunun haricinde arkadaşlarımın şu çok övünülen harley honda vb motorlarına bindim.

faklar: 1 parasına bağlı olarak cc olayı yükseliyor. tabi yedek parça masrafıda. ve tabiki egzos seside.

bunun haricinde arkadaşlar rahat olun. 130 km hız yapıyor bu motor. chopperdan beklenende bu zaten.

ARTIK BENDE RR CIYIM... ARANIZA HOŞGELDİM

fevkalbesher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal Raptor DADYW 250E-9
    buyrun bakalım
    taze taze Regal Raptor
    taze taze Regal Raptor kullanıcısı
    yollara hayırlı olsun...

herkese merhaba,
    sevgiler,
    AA.
    34 GS xxxx, may the force be with you...
    MoER, MoMMO

GreatWhiteShark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DADYW Regal_Raptor DD250E-9

331 Kg.

powerone

net ağrlık:160 kg
    azami yük kapasitesi:sürücü dahil 171kg
    Arkadaşlar bu motora 11 Kg lık yolcu nasıl bulacaz bu ne demek ben yanlışmı anladım acaba ?
    Sen 70 Kg. isen artçın 101 kg. olabilir demek oluyor...

Sen 100 Kg. isen arkana aldığın şahıs 72 Kg. ise Çinliler bu işe çok kızıyorlar...

Sen 171 Kg. azami yük kapasitesi yazdığına bakma... Ben 90 Kg. geliyorum... Artçım 100 Kg. dan fazla idi... Çin'den bana herhangi bir uyarı gelmedi..

Ona bakarsan ruhsatlarda istiap haddi 1 kişi yazıyor... Bazı polisler ceza bile kesiyormuş artçı var diye öyle duymuştum...
    Geçen gün trafik polisine sordum, artçım olursa ceza yermiyim diye... Olur mu öyle şey dedi... İkinizin de kaskı oldumu tamam dedi...

De-Javu

Geçen gün yine raptor ziyareti için Aykondaydım, saolsunlar Murat ve Tuncay beyler her zamanki gibi ilgi alakalarını esirgemediler, Ali usta yine yogun (Kolay gelsin), gitmişten GreatWhiteShark ın 4 bin km deki sıfır gibi görünen motorunu inceledim bu kadar özenli bir bakım için kendisini tebrik etmek istiyorum, RR bunu hak ediyor. Motor un üzerine konan bir iki tozuda ben sildim için rahat olsun gayet güzel bakılıyor darısı bizim başımıza(inşallah).
    Teşekkür ettim... Sonyakuza' da pasta cila da vardı... Bir dahaki sefere pasta da atarsan sevaba geçer dostum...
    Regal Raptor
    DADYW
    DD250E-9
    34 SIU 67

erdem.gunduz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    RR cilerin haberleşmesini hızlandırmak için yahoo mail grubu açmak istedim, RR ci bir arkadaşımız 27 nisanda bunu gerçekleştirmiş bile sitenin adresi
    http://autos.groups.yahoo.com/group/RegalRaptor/

üye olmak isteyenler de aşağıdaki adrese boş mail göndersinler

RegalRaptor-subscribe@yahoogroups.com

Magico_SortE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR DADYW CLASS 250cc
    arkadaşlar çarşamba günü rr classıma kavuştum

biraz sorunları var ama ufak tefek en kısa zamanda teknik servisine götürecem

müthiş bir zevk gören hayran

ALLAH olamayanlarada nasip etsin

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Emre kardeşim bir foto koyda şenlenelim...aksesursız olursa doğal halini merak ediyorum RR nin...esasında ülkemizde çok yetenekli ve yaratıcı yetenekler olsa RR ile oynasalar...gidonu yükseltme...ön takımları biraz daha öne itme gibi şeyler yapılsa...hatta dahada uzatılsa millet deli gibi bakar...hani customlar varya...hepsi özel üretim zaten...bizde iskelet var motorun babası var yaratıcılık ve motorunu elletecek kimsede cesaret yok...

magico hayırlı olsun...foto isterük...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

stenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    değişik segmentlerde var
    Alıntı cynt adlı üyeden alıntı
    ArkadaŞlar AkÜ Suyu TaŞan Varmi HİÇ Aranizda Acep ??

motor bu tip problemi varsa baba motor demektir şarjı full olduğu için cynt bu durumu yaşıyorsun diğer çinlilerde hiçbir zaman göremeyeceğin bir olay değerini bil . Uzun far yak yolda problemi gidermiş olursun . bir de herkese kuru akü öneririm . bende regal yok ama o fiyat aralığında tek kalem regal dir . diğerlerinide denedim Regal tek kelime ile sınavı tek geçen motor fiyatında tekdir . Yeni alacaklar eskileri dinlesinler ve doğru motoru alsınlar 250 cc lik 4300 gibi bir fiyatı var şu an . alın başınız ağrımasın diğer çinlilerin çoğunda olamayan teknik aksam ve yapı bu alette mevcut .
    Bastığın yerleri \'toprak!\' diyerek geçme, tanı:
    Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
    Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
    Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Aziz Üstad Mehmed Akif Ersoy

From: tufan@...
    Date: Tue Sep 21, 2004 12:48 pm
    Subject: Dikkat Düsersiniz... hetaires
    Send Email
    Invite to Yahoo! 360º

1 - Yan çatalı açık zannedip inerseniz, düşersiniz.
    2 - Duruş anında bir çukura denk gelirseniz, düşersiniz.
    3 - Durduğunuz yerde kayganlık varsa, düşersiniz.
    4 - Sıcak asfalt, ıslak toprak veya gevşek zeminde, yan çatalın altına sert bir cisim koymazsanız, motosikleti düşürürsünüz.
    5 - Kick Starter motorlarda, motoru viteste unutursanız, marşlama anında düşersiniz.
    6 - Kum veya kaygan zeminde, yüksek devirde dönüş yaparsanız, düşersiniz.
    7 - Blok ön fren yaparsanız, düşersiniz.
    8 - Dönüşlerde yoldan çıkıp çimen veya gevşek zemine ön tekeri denk getirirseniz, düşersiniz.
    9 - Motosiklet tecrübesi olmayan heyecanlı bir yolcuyu arkanıza alırsanız, düşersiniz.
    10- Trafik ışıklarında geçiş anında vitesi boşta unutup ayakları pedala koyarak kalkış yaparsanız, düşersiniz.
    11- Dönüşlerde motosikleti ağırlık merkezinden kaçırırsanız, düşersiniz.

12- Serin havalarda eldivensiz uzun kullanımda, elin hassasiyetini kaybetmesi sonucu düşersiniz.
    13- Araçların asfalta döktüğü yağlara denk gelirseniz, düşersiniz.
    14- Yazın yol kenarındaki tozların, kışın tuzlanmış yolların, rüzgarın etkisiyle asfaltın üzerine yaydığı toz ve kum tanecikleri kaygan zemin yaratır ve bu zeminlerde düşersiniz.
    15- Motordan inerken çalışır vaziyette viteste unutursanız, düşersiniz.
    16- Botunuzun bağcıklarına dikkat edin. En iyisi bağcıksız bot giymektir.
    17- Duruş anında bağcıklarınız pedala takılırsa, düşersiniz.
    18- Ekstra emniyet için taktığınız disk kilidini takılı unutup, hareket ederseniz, düşersiniz.
    19- Gidon klilidi boyunda olan motosikletlerde, gidonu kilitli unutup hareket ederseniz, düşersiniz.
    20- Duruş anında pantolonunuzun paçası pedal ve çubuklara takılırsa, düşersiniz.
    21- Köşeli dönüşlerde limitlerdeyken, yandaki aracı geçmek için biraz daha gaz verirseniz, düşersiniz.
    22- Sürüş esnasında selenin arkasına kayıp, motosikletin yanlarına veya yerdeki bir cisme bakarsanız, düşersiniz.
    23- Motordan inerken sürücünün veya arka yolcunun ayağının motosiklet çantalarına takılması halinde, düşersiniz.
    24- Durma noktasına geç frenaj yaptığınız takdirde, düşersiniz.
    25- Kabak lastik ve yağış bir arada olursa, düşersiniz.
    26- Yokuştaki virajın görünmeyen bölümünde, kum, çakıl gibi sürprizler varsa düşersiniz.
    27- Uzun cisim taşıyan tedbir alınmamış aracı takip ederseniz, dokunup düşersiniz.
    28- Tek teker yapmaya özenirseniz, düşersiniz.
    29- Oto parklarda motosikletinizi otomobillerin arkasına yakın park ederseniz, motosikletinize çarpıp, düşürebilirler.
    30- Sağ virajlarda sert arka frenle spin atarsanız, karşıdan gelen araçla çarpışırsınız.
    31- Çimen üzerine cadde lastiği ile gitmek, buzlu zeminde gitmekle aynıdır, düşersiniz.
    32- Islak asfaltta çamurlu lastikle gitmek, buzlu zeminde gitmekle aynıdır, düşersiniz.
    33- Yüksek seleli motosikletlerle yokuş aşağı inerken ayağınızı yere koyma anında boşlukta kalırsa, düşersiniz.
    34- Uzun yolda sık sık dinlenin. Çok uzun sürüşlerde durma esnasında denge unsuru zayıflar, düşersiniz.
    35- Grup seyahatleri disipline edilmezse, karambol olur. Sağdan geçiş yaparsanız çarpışırsınız.
    36- Yeni başlayan yağış asfaltı buzlu zemin gibi yapar, düşersiniz.
    37- Her zaman kullandığınız, bildiğiniz yolda sizi kum, çakıl yağ gibi sürprizler bekleyebilir. Güvenmeyin, düşersiniz.
    38- Limit giderken viraj içinde vites düşürür veya fren yaparsanız, düşersiniz.
    39- Kask yada korumalı giysileriniz sadece bir kere lazımdır. Düşerseniz hem hasarı hem de haklı olduğumu görürsünüz.
    40- Yeni lastiklerin yola alışma kilometresi vardır. En az 100 km. dikkatli sürün. Aksi halde kayıp düşersiniz.
    41- Sele yüksekliği bacak boyunuzu aşıyorsa, özellikle duruşlarda düşersiniz.
    42- Arka yolcuyu ikaz etmeden hareket etmeyin. Ani kalkışta arka yolcuyu düşürebilirsiniz.
    43- Yanında yürüyerek motorunuzu garaja sokarken, ağırlık merkezini kaçırmayın, motosikletinizi düşürürsünüz.
    44- Daha önce tecrübesi olmayan birine motosikletinizle deneme sürüşü yaptırmayınız, Düşerler. Ayrıca motosiklet düşürenindir.
    45- Yoldaki cisimlere dikkat ediniz. Erimiş çikolata, meyva kabuğu gibi şeyler sizi düşürebillir.
    46- Motorunuzun bakımı esnasında, arka tekerleğin yağlanması hareken halinde iken sizi düşürebilir.
    47- 120 mil hızla bir otobüsün arkasına yaklaştığınızda türbülasyona girersiniz, akşam haberlerine konu olursunuz.
    48- Devamlı limit giderseniz, sonunda düşersiniz.
    49- Açık ve rüzgarlı alanda, motosiklet örtünüz yelken gibidir, motorunuz devrilebilir.
    50- Yeni motosikletinize alışmadan arka yolcu alırsanız, beraber düşebilirsiniz.
    51- Sert kumaşlı dar pantolon giyerseniz, ayağınızı atarken motora çarpıp beraber düşebilirsiniz.
    52- Hareket ettikten sonra, kaskınızın kilidini veya giysinizin düğmelerini kapatmaya kalkarsanız düşebilirsiniz.
    53- Kısa mesafeyi, iki ayak solda seleye yan oturup sürerseniz, düşebilirsiniz.
    54- Alkollü motosiklete binerseniz, sonunda düşersiniz.
    55- Hareket halinde gözlük, eldiven takmak gibi çabalarda bulunursanız, düşersiniz.
    56- Gösterge paneline devamlı bakarsanız, önden bihaber olur, kaza yaparsınız.
    57- Çamlık alandan geçerken, yola serpilen çam yaprakları buz gibi kaygandır. Dikkat ediniz, düşebilirsiniz.
    58- Dar alanda Motoru yatırarak dönerseniz, düşersiniz.
    59- Motosikletinizi rampa ile bir yere çıkarırken, yardım aldığınız kişiye ön bilgi vermezseniz, rampa ortasında motoru düşürebilirsiniz.
    60- Uzun yolda kaska veya ceketin içine arı girdiğinde debelinirseniz, düşebilirsiniz.
    61- Arka yolcuya hareket halinde gidonu emanet ederseniz, düşersiniz.
    62- Uzun yolda mola vermeden giderseniz, uyuklama halinde yoldan çıkablilirsiniz.
    63- Kaza geçirmiş bir motosiklete onarım yapmadan binerseniz, düşersiniz.

Date: Tue Sep 21, 2004 1:01 pm
    Subject: Yararlı Geyikler

FAYDALI GEYİKLER

Kaskınızı Kilitleyin

Kaskın kilitli olmaması ile kask takmamak aynı şeydir. Kilidin amacı düşme çarpışma anında kaskın kafadan çıkmasını önleyip, darbelerin kask tarafından karşılanmasını sağlamaktır. Kaskın kilitli olmaması halinde belki ilk darbeyi karşılar ama, o darbeyle de fırlayabilir ve başımız korumasız kalır. Kask, eldivenden önce takılıp, kilitlenmelidir. Önce eldiven giyerseniz bağlamakta zorlanır, hatta bunalıp boşver bile diyebilirsiniz. Mümkün olduğunca kolay bağlanabilen çeşitli kask sistemleri vardır. Birde kilitsiz kayışları iki çelik halkadan geçirmek suretiyle bağlanan profesyonel sistem vardır ki, zor gibi görünmesine rağmen alışınca en kolay bağlantı şeklidir. Amatör de olsa, profesyonel de olsa kaskımızı mutlaka kilitlemeliyiz.

Motosikletinizi Örtün

O sevimli minik pisi pisilerin bilmeyerek motosikletlerimize zarar verebilecekleri hiç aklınıza geldi mi? Çünkü onlar sadece kıvrılıp mışıl mışıl uyuyabilecekleri yumuşacık bir yer arıyorlar. Bu tarife uygun, motosiklet selesinden başka daha uygun bir yer olabilir mi? Olay şöyle gelişiyor. Önce park edip gitmenizi bekliyorlar. Sonra oraya çıkabileceği yeri kestirip zıplıyorlar. Bu zıplama esnasında, tırnakları nereye denk gelirse oralar çiziliyor. Eğer seleye gelirse yırtılıyor. Bir güzel uykudan sonra sizin gelmenize yakın uyanıp, tırnaklarını uzata uzata geriniyorlar. Hatta tırnaklarını selenin üzerinde bir güzel kaşıyarak, tek sıçrayışta motosikletten atlayıp, mutlu bir geceden sonra arkalarında biraz sonra kahrolacak bir motosikletçi bırakarak güzel bir güne başlıyorlar. O motosikletçi siz olmak istemiyorsanız motosikletinizi mutlaka örtün.

Kışın da Gezilir

Temmuz ayında kayak takımlarımızı kullanamayız ama, kar yağmadığı müddetçe motosikletlerimize binebiliriz. Yaz sonu motosikletleri garajlara kilitleyip, gelecek bahara kadar çıkarmamak fikri bana ters geliyor. "Yok canım ara sıra gidip olduğu yerde çalıştırıyorum" demenin anlamı ise, öbür yaza doksan dolar akü parası ödemeyeceğim olmalı. Peki motosikletin yatmaktan bozulacak başka parçaları yok mu? Disklerin paslanması, lastiklerin çatlaması, eklem yerlerinin sıkışıp ani çalışmayla deforme olması, krom yerlerinin için için oksitlenmesi mühim değil mi? Benim için mühim. İşleyen demir ışıldar. Giyerim kışlık giysilerimi; keyifle, efil efil gezerim.

Haddimizi Bilelim

Özellikle enduro motosikletlerin vazgeçilmez rahatlığı olan Top Case'ler (arka çamurluk üstü çantalar), küçük bir ayrıntıyı kaçırdığımız için, kuyruk şasilerinin kırılmalarına yol açıyor. Hacim birimi litre olan bu çantaların istiab haddi ise kilogram olarak belirtilmiş. Bazılarının içine yapıştırılan "Important" (Önemli) etiketinde şöyle yazıyor:

"Maksimum 5 kilogramdan fazla yüklemeyiniz, 130 kilometre sürati aşmayınız"

Şimdi 50 litrelik bir çantada akü taşımaya kalkarsanız, kuyruk şasisini kırarsınız ama, 50 litreye dünyanın giysisi sığar; hem de 5 kilogramı geçmeden. 130 kilometre sürat sınırına gelince, gerçekten de bu kilometrede motosikletin arkası türbülansa giriyor. Gidiş etkileniyor. Eğer böyle bir bagaj kullanıyorsak, istiab haddimizi ve hız sınırımızı bilmekte fayda var diye düşünüyorum.

Ya... İşte böyle...

Date: Wed Sep 22, 2004 4:17 pm
    Subject: Grup Halinde Yolculuk Ederken

KİMLERLE MOTORSİKLET KULLANIYORSUNUZ ?

Birlikte motorsiklet kullandıgınız insanları yeterince tanımanız size yararlı olacaktır.Çünki herkezin kendine göre bir stili vardır.Gruptakileri yeteri kadar iyi tanıyorsanız hangi şartlarda nasıl tepki vereceklerini de tahmin edebilir ve siz de kendinizi güvenceye almış olursunuz.Aynı zamanda tehlikeli haraketler yaparak yaparak becerilerini sergilemek isteyenleri'de uyarmalısınız.Çünkü bu tip gösteriler bir grupla yolculuk yaparken tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Üstelik bunun faturasınıda yalnızca gösteri yapan değil gruptakilerden birkaç kişide ödeyebilir.Tehlikesiz güvenli ve keyifli bir grup yolculuğu yapmak istiyorsanız motorsikletinizi kurallara uyarak kullanmalısınız,unutmayınki bir tehlike durumunda yalnızca siz degil,başkalarıda zarar görebilir.

ANİ HAREKETLER YAPMAYIN

Çevrenizdeki diger motorsikletli arkadaşlarınızı düşünün.Manevralarınızın sonuçlarından digerleride etkileneceklerdir.Yüzede yüz emin olmadıkca ani fren yapmayın,unutmayınki arkanızda başka motorlarda var ve böyle ani bir frenlemenin sonucu bir faciaya dönüşebilir.Yalnızca tehlikeli bir durumdan nasıl kurtulabilirim diye düşünerek yapacagınız bir fren size yardımcı olmayacaktır, aksine arkanızdaki size hızla çarpabilir ve siz kendinizi korumak isterken daha büyük bir faciaya yol açmış olursunuz.

GİDİŞ DÜZENİ

Bir grupla yola çıkmadan önce mutlaka bir gidiş düzeni yapmalısınız.Kimin önde kimin arkada gidecegi yani herkezi gidiş pozisyonu ayarlı olmalıdır.Yola çıkıldıgındada bu gidiş düzenine eger herhangi bir aksilik olmassa mutlaka uyulmalıdır.Gruptaki hiç kimse ani hızlanmalar bir digerini geçmeye çalışmamalıdır.Eger arkanızdakinin yüzünü aynanızdan görebiliyorsanız,gerçeken arkanızdaki kişi ile uyumlu bir şekilde gidiyorsunuz demektir.

YETERLİ BOŞLUK BIRAKIN

Eger grubun önünde gidiyorsanız arkanızda birinin daha oldugunu unutmayın.Arkanızdakilere aranızda bırakmanız gereken mesafeyi ayarlayın.Hız yaparak gruptan kopmayın.Durdugunuz zaman arkanızdakilerin'de size çarpmadan rahatlıkla durabilecegi mesafeyi korumaya çalışın.Eger önde giden siz degilseniz,öndeki kişi ile aranızdaki güvenlik mesafesini korumaya gayret edin.

KARAR VERİN

Grup içinde motor kullanan insanlar için en büyük tehlike öndeki binicinin çeşitli durumlardaki tavırlarını iyi anlayamamalarıdır.Bu tehlike durumunda önde giden arkadaşınızın reaksiyonunu hiçe sayıp bagamsız olarak haraket etmeye kalkışırsanız tehlikenin boyutları'da çok daha büyüyecektir.Bu tip durumlarda karşılaştıgınızda ne zaman hızlanacagınıza yada yavaşlayacagınıza iyi karar verin.

AYNI HIZDA GİDİN

Grup içinde herkezin hızı yaklaşık olarak birbirleri ile aynı olmalıdır.Bu hız sürüş konforunuzu bozmayacak şekilde ayarlanmalıdır.Aşırı hızlı gitmenin yada çok yavaş bir anlamı yoktur.Herkez birbiri ile uyum içinde olmalıdır.Düz yolda giderken bu uyumu sağlamak zor degildir.Asıl problem virajları alırken çıkabilir.Çünkü herkez virajı aynı ızla alamayabilir,yada herkezin viraj alma tekniği aynı olmayabilir.Virajı aldıktan sonra aradaki mesafelerde açılma olmuşsa bir an önce eski haline getirilmelidir.Kimse grupdan kopmadan sürüş devam etmelidir.

ROTANIZA KARAR VERİN

Yola çıkmadan önce mutlaka gideceginiz yere ve buraya ulaşmak için izleyeceginiz rota hakkında konuşun ve ortak karar alın.Böylece her kavşakta durup ne tarafa gideceginizi tartışmak zorunda kalmassınız, ve mutlaka duracagınız yeri belirleyin.Çünkü gruptaki motorlardan birinde yada birkaçında sorun çıkabilir.Böylebir durumda buluşma noktasında tekrar bir araya gelmiş olursunuz.

YARIŞMAYIN

Bir grup halinde giderken asla birbirinizle yarışmaya kalkmayın özellikle şehir içi yollarda buna asla teşebbüs etmeyin.Unutmayınki yolda sizden başka taşıtlarda var.Yarışmak tehlikeli sonuçlarıda beraberinde getirir.Ani hızlanmalardan ani frenler özellikle grupla giderken tehlikeli sonuçlar dogurabilir.Unutmayınki kimin ne kadar hız yapacagını ne zaman fren yapacagını tahmin edemessiniz.Yarış durumunda bütün bunlar bir dezavantaj haline gelir ve durup duruken sırf heyecan ugruna canınızdan olabilirsiniz.

Date: Wed Sep 22, 2004 5:17 pm
    Subject: Motor kış uykusuna yatar mı Yatar ama nasıl...

Motoru olan ve bu işe gönül vermiş motorcuları bir topluluk olarak düşünürsek, kışın bu topluluk iki ayrı gruba ayrılır. 1) Tatlı su motorcuları. 2) Harbi motorcular. Birinci grup içinde de iki grup vardır. Bir, kış geldiğinde, ‘‘Aaa seneye de aynı motora bincek değilim heralde...’’ deyip, motorunu hemen satan ‘‘sezoncu’’ grup, iki, ‘‘Ah gülüm, sen şimdi burada kuzu kuzu uyu, ben yaz gediğinde gene gelicem. Tamam mı?’’ diye motoruyla vedalaşıp uygun bir yerde motorunu kış uykusuna yatıran, ‘‘garajcı’’ grup. Vallaha ben hem ‘‘tatlı su motorcusu’’ olup hem de ‘‘sezoncu’’ olanlara hiçbir mana ve ehemmiyet veremiyorum. ‘‘Harbi motorcu’’lara gelince, bunlar motorlarına gerekli önlem ve tedbirleri almak ve gerekli bakımlarını yaptırmak suretiyle, sürüş stillerine kadar her ayrıntıyı kışa göre programlayıp motorlarından ayrılmayan kişilerden oluşuyor. Bu haftayı ‘‘Tatlı Su Motorcuları’’ nın ‘‘garajcı’’ grubuna ithafen yazıyorum...

TATLI SU MOTORCUSU

Evet kış yaklaşmakta ve sizin, bir ‘‘garajcı, tatlı su motorcusu’’ olarak yavaş yavaş motosikletinizin koca kışı sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçireceği, yazın tekrar size gülümseyecek enerjide kalabileceği ortam ve şartları ayarlamanız gerekiyor. Peki nedir bu ortam ve şartlar kısaca bir göz gezdirelim.

1) YER: Öncelikle motosikletinizi güvenle bırakabileceğiniz kuru ve nemden uzak bir yer ayarlamanız gerekir. Kapalı otoparkınız varsa pek şanslısınız. Eğer kapalı otopark lüksünüz benim gibi, sizin de yoksa, mümkün olduğu kadar apartman boşluğu ya da saçak altı vs. gibi yağmur,kar ve rüzgardan daha az etkilenen bir yer bulmaya çalışın. Ayrıca güvenlik açısından motorunuzu kilitleyebileceğiniz, (zincir, özel çelik telli kilitler vs. ile) bir demir, parmaklık vs.de varsa yakınlarında içiniz daha rahat edebilir. Garajda ya da dışarıda mutlaka en uygun ebatlısından bir branda edinin.

2) LASTİKLER: Tüm kış boyunca kullanılmayacak lastikler için de birkaç önlem almanız gerekecek. En ideali lastiklerin yerden temasının kesilmesidir. ‘‘Yapma yaaa.. Nasıl becericez o işi? Asıcak mıyız yani koca aleti?’’ dediğinizi duyar gibi oldum. Evet biliyorum zor bir iş. Şöyle ki en ideali tamir için kullanılan, kendinden krikolu özel motosiklet sehpalarından bir adet edinmek. Ancak motor bu sehpanın üzerinde sabitlenemeyeceğinden insanların kurcalayabileceği ya da motorun bir şekilde ellenebileceği yerlerde çok sağlıklı olmayabilir. Lastiğin betonla teması, özellikle de tüm kış aynı noktanın temas etmesi, yazın çok hayra alamet olmayacaktır haberiniz olsun. Yerle temas eden bölge sırt yapacağından, motoru kullandığınızda lastiğin, o sırtı her yere değdiğinde periyodik olarak, anlamlandıramadığınız bir ses duyup ‘‘Noldu len şindi bu motora?’’ diye, sesin nerden geldiğini bulana kadar kafayı yiyebilirsiniz. Bu yüzden lastiğin yerle temas ettiği yüzeye ahşap bir levha koymak ve sık sık lastiği çevirmek en azından manen içinizi rahatlatır. Ayrıca yüzde 20 kadar lastik havalarını indirmek de lastiğin hayrına olacaktır..Sehpa olayına girecek yer yoksa, motorunuzu mutlak suretle orta sehpaya alın. Lastiğin yere temas yüzeyine ahşap bişiler ayarlayın. Üstünü brandayla bir güzel kapatıp, mümkünse uçuşmasın diye uygun bir aparatla bağlayın. Çalınmaya karşı, koyduğunuz yere göre güvenlik önlemlerinizi de alın.

3) AKÜ: Motosikletlerin kışın en belalı parçalarından biridir akü... Hele yan gelip yatacak motorlar için ‘‘Amman’’ diyeyim... Akünüzü, kışın motora cidden hiç binmeyecekseniz yerinden sökün. Aranızda motorunun aküsünün nerde olduğunu bile bilmeyenler olduğunu biliyorum. Bilmemek ayıp değil ki öğrenin. Sökmesi de çok basit bir iş. Söktük mü aküyü? Tamamm... Bakın bakalım suyunda bir eksiklik var mı? Varsa o kapakçıkları açıp saf su ile doldurun. Aman dikkat, akünün üstündeki ayar çizgisini aşmasın. Kapatın kapakları ve tercihen çok sıcaklık değişimi olmayan bir yerde, yine tercihen oda sıcaklığında muhafaza edin. Bir diğer yol da arada bir motoru çalıştırmaktır ama ben şahsen kilometre yapılmadığı sürece bunun çok yararlı olduğunu görmedim. Gerçi motosikletinizin motorunun ömrü ve verimliliği açısından arada bir çalıştırmak her halükarda faydalı bir harakettir ya... Eğer arada bir çalıştırırım, ilgilenirim derseniz akünün bakımını yapıp yerine takabilirsiniz. Ancak eksi kutup başını çıkartıp, çalıştıracağınız zaman takmanızı öneririm. Bu arada akü başlarına gres sürmek de pek faydalıdır. Aklınızda olsun...

4) ZİNCİR: Duran motosikletinizin zinciri tozdan yapış yapış olacak ve eğer bir de nem varsa paslanacaktır. Pek kimse yapmaz ama benim tavsiyem tüm kış yatacak bile olsa motorunuzun zincirini arada bir iyice (geçen hafta anlattığım gibi) temizleyip yağlayın. Hatta sadece zincirini değil tüm genel temizlik ve kontrolünü yapıp, arada motorunuzla ilgilenmek hem kafa dağıtır hem de yaza kafanızın ağrımasına engel olur.

5) RADYATÖR: Eğer su soğutmalı bir motora sahipseniz, radyatörün içini normal su yerine antifirizle doldurun. Çünkü normal su sıfır derecenin altında donacağından, genleşecek, bu değişen hacim de motorunuzda ciddi sorunlar yaratacaktır. Maazallah patlar bile vallaha. Düşünsenize bir arkadaşınız soruyor,'' Abdülrezzak abi ya, senin motor vardı noldu ona?'' ‘‘Patladı!’’ Nasıl yaaa? )) Ayrıca antifiriz radyatörün içten çürümesine de karşı duracaktır. Bunlar dışında; debriyaj ve kilometre tellerini açıp yağlayarak muhafaza etmek, gözünüzle motorun her yerinin ince ince incelenip paslanma ihtimali yüksek yer ve bölgelere gerekli görüldüğünde temizleyerek antipas spreyleri sıkmak, 3 ay binmeseniz de arada bir yanına uğrayıp hal hatır sormak, öpüp sevmek, bir iki güzel söz söylemek yerinde bir davranış olacaktır.

Date: Mon Oct 4, 2004 5:10 pm
    Subject: Bir Grup Bla Bla Daha...

Hareket halinde ve kafanda kask varken kulağın kaşınırsa bu sorununu gözlük sapıyla gidermeye çalışma. Ya çek bi kenara adam gibi kaşı kulağını ya da bir Sikorsky pilotu arkadaşımın dediği gibi, kulağına niyet başka yerini kaşı.
    Bol paçalı pantolon giyme. 100 km. üzerinde paça rüzgarla yukarı doğru sıvanıp antikarizmatik bir hal alıyor ve ikide bir düzeltmekle olmuyor. Çek kenara. Adam gibi sok paçanı çorabın içine. Kendi karizmanı kendin boz, rüzgara bırakma.
    İs stresi, aşk acısı, hicran yarası, patron sendromu, eş fırçası, arkadaş kazığı, bunalım, depresyon, jat lag, yetişme telaşı, alkol etkisi, geç kalma endişesi, yağmur korkusuyla motora binme. Kısaca, binmeden aynaya bak. Gülümsüyorsan, tak bire devam et.
    Unutma, iki çanta arasındaki beş kilodan fazla ağırlık farkı bele ve viraja zararlıdır. Belinle ilgili imali sorulardan kaçınmak için çantanı orantılı yükle.
    Trafik açıldığında yanındaki aracın seni sıkıştırmasını istemiyorsan kırmızı ışığa bak, önde oturan bayana değil.
    Cuma ve cumartesi geceleri ilerleyen saatlerde Ortakoy, Taksim, Kordonboyu gibi yerlerde şapsal şapsal gezinme. O sırada trafikteki ortalama promil 150 civarında, unutma.
    "Aha da saga dönecektim" dediysen düz git. Git 30 km ileriden don.
    "Nassı döndüm ama helal olsun bana" sendromuna kapılırsın. Alışkanlık yapar,
    Düz gidip 30 km ileriden dönersen salaklığına hayıflanıp bir dahakine kavşağa gelmeden uyanık olur, kararını erken verirsin.
    Benzin aldıktan sonra hemen gazlayıp gitme. Karının arkanda olduğundan emin ol. Tuvaletteki eşini benzincide unutmak bir motorcunun basina gelebilecek en feci olaylardan birisidir.
    Chopper tarzı klasik motosiklet ile toprak yola girme, hele yokuş hiç çıkma, hele hele toprak yokuşta asla durma. On tekerlek frende kaya kaya geri gelir bir yerden sonra da yatarsın. Bunları yaşadıysan ve arkanda partnerin varsa, birine anlatırken "Kız arkadaşımla yattık" cümlesini kullanıp milletin aklini karıştırma.
    Sadece kalın kafalılar kask kullanmaz, onların mazereti makul. Bir de ele güne daha karizmatik gözükeceğim diye kafanın daha kolay kırılmasını sağlayan taslardan asla kullanma. O, nazi turu şeylerin kafana takacağın ortadan kesilmiş beş litrelik pet şişe kabı kadar seni koruyacağını unutma.

clint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı
    Emre kardeşim bir foto koyda şenlenelim...aksesursız olursa doğal halini merak ediyorum RR nin...esasında ülkemizde çok yetenekli ve yaratıcı yetenekler olsa RR ile oynasalar...gidonu yükseltme...ön takımları biraz daha öne itme gibi şeyler yapılsa...hatta dahada uzatılsa millet deli gibi bakar...hani customlar varya...hepsi özel üretim zaten...bizde iskelet var motorun babası var yaratıcılık ve motorunu elletecek kimsede cesaret yok...

magico hayırlı olsun...foto isterük...

Usta, aletin aksesuarsız hali hem de iki farklı renk olarak forum'un ilk sayfasında Great White Shark tarafından konmuştur.... Oradan görebilirsin...

erdem.gunduz, kardeş bu bilgilere eyvallah ama zaten bu bilgilere hem sitenin ilgili yerlerinde hem de nette pek çok yerde rastlanabilir, iyi niyetle koyduğuna inanıyorum ama burası RR topicli forum burayı şişirince Moderatörler kırpıyor bu tip şeyleri... Mesela ben bu verdiğin bilgileri zaten en az üç kere okumuştum bu sitede ve başka sitelerde... Bilgiye ulaşmanın heyecanıyla paylaşmışsın ama forum şişmekte diye silinecek cinsten olmuş. İşin komiği muhtemelen benim bu yazı da silinecek çünkü hakikaten konu dışı... Bu ne yaman çelişki dostlar modunda bir mesaj oldu valla...
    "Bir adamın makosenleriyle bir kilometre yürümeden onun hakkında karar verme." (Kızılderili Atasözü) - (Clint is Cloud)

bozkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ VZ 800 MARADUER
    Edem.gündüz merhaba siteye hoşgeldin.Önce adımı yanlış yazmışsın.''bozkurt'' olacak.Şimdi gelelim arka koltuğa;tam istediğim gibi olmadı.Ama sevgili eşim eski koltuğa bir kere bindi ve ''bir daha binmem '' dedi.Ben denedim kadın yerden göğe kadar haklı.Balıkesir'de ustalara resmen yalvardım.En sonunda birisine 50 YTL'ye yaptırdım.Biraz pahallı oldu ama eşim rahat etti gerisi mühim değil.Arka sisi barı da tahtasını ben kestim.Vidalarını değiştirdim.Kaplamasını aynı ustaya 10 YTL ye yaptırdım.Rüzgarlık ise motoru aldığım arkadaşın hadiyesi idi.Yanılmıyorsam 25 YTL civarı.Eğer koltuğu ve sisi barı yaptırmak isterseniz her ikisinide söküp göndermeniz gerekiyor.Ben üstüme düşen vazifeyi yaparım.Saygılarımla.Sağlıcakla kalın.
    BOZKURT
    KUBA 150-25

MACGYVER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal&Raptor 250cc
    Eline sağlık erdem bilgimize bilgi eklemiş oldun.
    Ayrıca herşeyden haberdarım deyip duruyordum ama eksiklerim yani bilgisiz olduğum birçok konu çıktı banada böylelikle katkın olmuş olduğundan dolayı sana teşekkür ederim.
    Ama asıl teşekkür borçlu olduğum konu ise;
    Gurup gezi sürüşlerde defelarca anlatılmasına rağmen, olmadı bir kağıdada yazılıp ellerine verilmesinede rağmen, yolda hatalarını farkedenlerin ikazlarına rağmen.......... grup sürüşlerde riskli hareket eden ve grup sürüş kurallarını ihlal eden, kendilerini ve gruptaki diğer kişileri büyük risk ve tehlikeye sokan benim tabirimce ''BALTALAR'' dediğim kişilerin kulağınada bir küpe olması dileği ile...;)

murathol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250
    arakadaşlar dadyw regal 250 en uygun fiyat hangi bayide bilginiz varsa yazarmısınız (istanbul bayileri olacak)

Motosikleti
    Regal raptor 250 CC su soğutmalı

al bir regal yolda kalma rahat et

Dostum ben de 2 gün oldu alalı, çok memnunum. Ben motorumu maslak atürk sanayi sitesindeki katrancı otomativden aldım.Serdar Kardeşim sağolsun çok yardımcı oldu, hatta plaka çıkmadığından kendi kamyonetiyle motorumu eve kadar getirdi sağolsun, sende oradan alabilirsin. Reklam olmasındiye telefonunu vermiyorum kurallara uymak gerek ama istersen beni ara 0532 228 08 59.Şimdiden hayırlı olsun.

murathol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250

dadyw regal 250 alamak istiyorum

ruhsat işlemlerini kendimiz yapabilirmiyiz kendimiz yaparsak trafik plaka ruhsat işlemleri toplam kaça mal oluyor en son güncel bilgisi olan varsa rica etsem bilgi verebilirlermi

Alıntı clint adlı üyeden alıntı
    erdem.gunduz, kardeş bu bilgilere eyvallah ama zaten bu bilgilere hem sitenin ilgili yerlerinde hem de nette pek çok yerde rastlanabilir, iyi niyetle koyduğuna inanıyorum ama burası RR topicli forum burayı şişirince Moderatörler kırpıyor bu tip şeyleri... Mesela ben bu verdiğin bilgileri zaten en az üç kere okumuştum bu sitede ve başka sitelerde... Bilgiye ulaşmanın heyecanıyla paylaşmışsın ama forum şişmekte diye silinecek cinsten olmuş. İşin komiği muhtemelen benim bu yazı da silinecek çünkü hakikaten konu dışı... Bu ne yaman çelişki dostlar modunda bir mesaj oldu valla...
    clint, bilgiler bu sitede veya başka yerlerde tabiki bulunabilir. sen başka yerlerde okumuşsun, ben 12-13 yıl ara vermiş olmama rağmen daha önce 3 yıl 750cc cop. kullandım ve bunları o dönemden beri bilirim. ama buradaki birçok arkadaş yeni başlıyor herkes heryeri dolaşmıyor olabilir, bunları bilmiyor olmaları yüksek ihtimal. yarın da gezi var bilenlerin bilgi tazelemesi bilmeyenlerinde öğrenmesi için faydası olduğuna inanıyorum.

forumun şişmesi konusuna gelince 122 sayfa olmuş bunda haklısın. sabah RR cilerin haberleşmesini hızlandırmak için yahoo mail grubu açmak istedim ama başka bir RR ci benden hızlı davranmış ve 27 nisanda e-mail grubunu aktifleştirmiş bile sitenin adresi

http://autos.groups.yahoo.com/group/RegalRaptor/

üye olmak isteyenler de aşağıdaki adrese boş mail göndersinler

RegalRaptor-subscribe@yahoogroups.com

bence hepimiz buraya üye olalım ve daha rahat herşeyi yazarız ve fotoğraf eklemede de sıkıntımız olmaz

ben ayrıca özellikle istanbuldaki arkadaşların gezi yada başka organizasyonlar da haberleşebilmeleri için http://groups.yahoo.com/group/RegalRaptor-Istanbul grubunu kurdum

üye olmak için ya bana erdem.gunduz@mynet.com adresine mail atın yada RegalRaptor-Istanbul-subscribe@yahoogroups.com adresine boş mail atın

Alıntı bozkurt adlı üyeden alıntı
    Edem.gündüz merhaba siteye hoşgeldin.Önce adımı yanlış yazmışsın.''bozkurt'' olacak
    Rüzgarlık ise motoru aldığım arkadaşın hadiyesi idi.Yanılmıyorsam 25 YTL civarı.
    bozkurt isminin yazımındaki hata için özür dilerim. arka koltuk işini bende burada çözeceğim sanırım. sisi bara gelince ondada da değişiklik yapacağım, şimdiki yüksekliğini iki katına çıkaracağımki arkada oturan daha rahat etsin.

Rüzgarlık fotoğrafda tam seçilmiyor ama anladığım kadarıyla sende titiz birisin. eğer senin motora yakıştıysa bende almak isterim. ücretini sana EFT yapayım kargoyla karşı ödemeli gönderirsen memnun olurum.

erdem.gunduz@mynet.com veya erdem.gunduz@coretech.com.tr adresine banka bilgilerini gönderebilirsin.

yardımcı olduğun için teşekkür ederim.
    saygılar

Alıntı MACGYVER adlı üyeden alıntı
    Eline sağlık erdem bilgimize bilgi eklemiş oldun.

grup sürüşlerde riskli hareket eden ve grup sürüş kurallarını ihlal eden, kendilerini ve gruptaki diğer kişileri büyük risk ve tehlikeye sokan benim tabirimce ''BALTALAR'' dediğim kişilerin kulağınada bir küpe olması dileği ile...;)

MCGYVER,
    motor kullanan birinin başına gelen yada gelebilecek her türlü olumsuzluk bütün motorcuların yaşaması olası olaylar. bildiğimiz yada duyduğumuz bilgileri paylaşmak gerektiğine inanıyorum.

Grup sürüşlerle ilgili yakınmaların da sonuna kadar haklısın. Grup sürüş kurallarını ihlal edip başkalarını da tehlikeye atan arkadaşlar ya zamanla kurallara uyacaklar ya da toplu geziler de aramıza katılamayacaklar.

Adı üstün de "gezi", yani eğlenmek keyif almak için yapılan bir eylem. kimsenin bilerek ve umursamazlıkla kendi dışın da kalan kişilerin gezisini olumsuzluk haline çevirmeye hakkı yok.

yellowrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MACGYVER;
    merhaba devir saatinin etrafına ne tip bir macun sürdünüz?

GWS;
    Foruma daha önce atmış olduğum service manual'i nin elinizde orjinalinin olduğunu görüyorum, scan edip göndermeniz mümkün mü?

SONYAKUZA
    Deponun altında bir hortum var aşağılara bir yere gidiyor fazla sökemedim, takip edemedim o deponun altında ki hortum ne işe yarıyor?
    Hasan "Dark_Prince" KORKMAZ
    REGAL RAPTOR 250 CC - 45 YN 003

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    bir sorum var. topiği tekrar okuyorum da (üstünden geçiyoz artıkın) bazı arkadaşlar motorun boğulmasından bahsetmiş (motoru çalıştırırken). motoru nasıl boğuyoruz? boğduğumuzu nasıl anlıyoruz? ve hayata nasıl geri döndürüyoruz?
    May the Force be with McLaren Mercedes

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler