Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bajaj Dominar 400 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ergunerbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 Z Tenere
    Arkadaşlar merhaba 400 ug almayı düşünüyorum ama aklımda bazı sorular var.İlk olarak satılan neredeyse tüm motosikletler maksimum 2k 5k arası hatta bazısı 400,500 km.Sanırsın bayiden çıkmış eve gitmiş direk ilana koymuş neden bu şekilde? İkinci olarak saga çekme, disk yamulması,egzos kelepcesinden çıkması,stop etme durumlari kronik midir? Daha önce kawasaki,honda ve suzuki marka motorlarim oldu.Kalite olarak fiyatını hak ediyor mu?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EneS_Turker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Alıntı ergunerbaş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba 400 ug almayı düşünüyorum ama aklımda bazı sorular var.İlk olarak satılan neredeyse tüm motosikletler maksimum 2k 5k arası hatta bazısı 400,500 km.Sanırsın bayiden çıkmış eve gitmiş direk ilana koymuş neden bu şekilde? İkinci olarak saga çekme, disk yamulması,egzos kelepcesinden çıkması,stop etme durumlari kronik midir? Daha önce kawasaki,honda ve suzuki marka motorlarim oldu.Kalite olarak fiyatını hak ediyor mu?
    Bende eski kasa var. Disk yamulmasi başıma geldi. Diğer problemler bende yok çok memnunum motordan. Bir japon değil ancak parasını hak eden bir motor.
    TVS Apache 150 9Bin Km ..- Gilera Runner 200 33Bin Km ... - Honda Cbr 125r 36Bin Km ... TVS Apache 150 33Bin Km... Pulsar 200NS.. Dominar D400
    Motor surerken O AN ORADA olun..Ne o anin onunde, ne ardinda..!

Emrah M. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar400
    2017 model Dominarın zincir aşırı bollaşmış ve gergi sonda, Zincirden baklada eksiltilmiyormuş orjinallerinde.Usta komple zinciri değiştirmek lazım dedi Ancak başka bi ustada UGlerinkinin zincirinde bakla eksiltilebildiğini söyledi.
    Öncelikle; UGnin zincirin benimkinede uyacağını sanıyorum ama doğrumudur?
    İkinci olarak; UGnin zincirlere baktığımda 400-450 civarında, düz dominarın ise 1350-1800 arasında olduğunu gördüm :D .Aralarındaki fark nedendir? (eğer ikiside aynı zinciri kullanıyosa)
    Son olarak ; hangi zinciri almamı önerirsiniz?Belli bir marka vs varmı?
    1- https://www.kalyoncumotor.com/urun/bajaj-dominar-400-ug-teker-zinciri
    2- https://www.cimri.com/en-ucuz-bajaj-dominar-400-ug-teker-zinciri-fiyatlari,884043990
    3- https://www.motopit.com.tr/urun/arka-zincir-dislisi-ve-zincir-takimi-mtp0375196
    4- https://www.motosikletgaraji.com/urun/bajaj-dominar-400-ug-520-112l-gold-oringli-orijinal-motosiklet-zinciri

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Zincirden bakla eksiltmenin en ekonomik çözüm olduğunu kabul ediyorum ama iyi ve güvenli bir çözüm olmadığını düşünüyorum. Zincirin kopma ihtimali olabilir, kopan zincir bloğunuzu ya da ayağınızı parçalayabilir Allah korusun. Benin görüşüme göre yeni zincir ve dişli takımı almanız sağlıklı olacaktır. Ben kullanmakta olduğum motor için Ağustos ayında CZ 520, ön dişli Ognibene, arka dişli için Arman dişliye toplam 700 TL ödedim ve üzerine sıkıntısız 14000 km yaptım. Sizinki daha uygun olacaktır. Ön arka dişli için FB'de mutlaka Arman dişli - Serkan Arman'ı bulun derim. Zincir içinse orijinal zincirin kaç bakla olduğunu biliyorsanız ona göre İstanbul Karaköy Dinamik Zincir'den CZ zinciri bir araştırın derim.
    Emrah M. ve Cyan bunu beğendiler.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı Emrah M. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2017 model Dominarın zincir aşırı bollaşmış ve gergi sonda, Zincirden baklada eksiltilmiyormuş orjinallerinde.Usta komple zinciri değiştirmek lazım dedi Ancak başka bi ustada UGlerinkinin zincirinde bakla eksiltilebildiğini söyledi.
    Öncelikle; UGnin zincirin benimkinede uyacağını sanıyorum ama doğrumudur?
    İkinci olarak; UGnin zincirlere baktığımda 400-450 civarında, düz dominarın ise 1350-1800 arasında olduğunu gördüm :D .Aralarındaki fark nedendir? (eğer ikiside aynı zinciri kullanıyosa)
    Son olarak ; hangi zinciri almamı önerirsiniz?Belli bir marka vs varmı?
    1- https://www.kalyoncumotor.com/urun/b...-teker-zinciri
    2- https://www.cimri.com/en-ucuz-bajaj-...lari,884043990
    3- https://www.motopit.com.tr/urun/arka...imi-mtp0375196
    4- https://www.motosikletgaraji.com/uru...siklet-zinciri
    Her zincirden bakla eksiltilir nasıl eksiltilmiyor, yeni zinciri takarken kaç tane servis arka maşayı komple çıkarıp zincir takıyor bana bir söylermisiniz, eski versiyon 520 110 bakla kullanıyor yeni ug 520 ye kaç bakla kullanıyor bilmiyorum ama eski ile yeni arasında dişli farklı yok maşa farkı da yok ki zincir de farklı ebat olsun. Zincir kişiyi doğru takılırsa sıkıntı olmaz ama kontrol etmekte fayda var gerin ve bolluğunu ona göre sıkıntı olmadan kullanırsınız. En son linke baktım ug versiyon 520 112 bakla kullanıyor entersan nasıl o kadar kısa bakla kullanıyor o işte bir yanlışlık olmasın dişli aynı maşa aynı motor aynı kısalmasını gerektiren ne yapmışlar ki.
    Emrah M. bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    520 112 bakla zincir 520 110 bakla zincirden uzundur. 520, 525 ve 530 zincirlerin bakla boyları sabittir sadece pim uzunlukları (yani zincirin eni) değişir. İlk rakam 5; 1/8" cinsinden bakla uzunluğu oluyor, yani 5/8" = 15,875mm.

Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    520 112 bakla zincir 520 110 bakla zincirden uzundur. 520, 525 ve 530 zincirlerin bakla boyları sabittir sadece pim uzunlukları (yani zincirin eni) değişir. İlk rakam 5; 1/8" cinsinden bakla uzunluğu oluyor, yani 5/8" = 15,875mm.
    eski kasa dominar 520 120 bakla kemal aga yanlış yazmış. UG modeli 112 miymiş? o nasıl saçma iş ya :S
    TVS Apache 150 9Bin Km ..- Gilera Runner 200 33Bin Km ... - Honda Cbr 125r 36Bin Km ... TVS Apache 150 33Bin Km... Pulsar 200NS.. Dominar D400

Motosikleti
    Pardon yanlış yazmışım, eski dominar 520 120 bakla kullanıyor yeni versiyon da motor şase dişli aynı nasıl 520 112 bakla kullanıyor, d250 bile 520 118 bakla kullanırken enteresan ya bende yanlışlık var yada yazılanda yanlışlık var.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı EneS_Turker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eski kasa dominar 520 120 bakla kemal aga yanlış yazmış. UG modeli 112 miymiş? o nasıl saçma iş ya :S
    Dişli diş sayıları değiştiyse (arka ufaldıysa mesela) biraz da maşa kısaldıysa olabilir. Veya piyasada dolaşan bilgi yanlıştır.

Bu arada zincirden bakla çıkartılmaz arkadaşlar; dişlisiyle birlikte yenisi alınır, saçma sapan yerlerden tasarruf etmeye çalışıp da kendinizin ve motorunuzun sağlığını tehlikeye atmayın lütfen...
    tommygun ve Angrypower bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-07
    Benim zincirin kilidi kırılmıştı. Kırbaç gibi yardı motor bloğunu eski rahmetli dominarda. Şans eseri kaynak tutmuştu motor. O motorla İzmir'e gidip geldim bir şey olmamıştı ama zincir kopması sıkıntı iş. O bakla çıkarma işlemini yapmak pek mantıklı değil.

Emrah M. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar400
    Aralarındaki fark ne peki (bi kaç bakladan başka) . Birinin fiyatı ortalama 450 tl,diğerinin 1500 tl.Verilecekse yapacak bişey yokta anlamaya çalışıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:23 ----------

Aralarındaki fiyat farkı nedendir acaba (bi kaç bakladan başka) . Birinin fiyatı ortalama 450 tl,diğerinin 1500 tl.Verilecekse yapacak bişey yokta anlamaya çalışıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:25 ----------

Bide usta (yani öyle diyolar) zincir değiştirilcek dedide dişlilere hiç girmedi,berabermi değiştireyim diyosunuz?

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Zincir dişli her daim değişen malzemeler değil. Ortalama ömürlerinin 20.000 km olduğunu farzedelim, gazı hoyratça açıp ardından kompresyona bindirmek gibi zincire ilave yük getirecek sert bir sürüş tarzınız varsa o zincirin ömrü daha kısalır. Ancak daha sakin bir sürüş tarzınız varsa ve zincir temizlik ve yağlamanızı ihmal etmiyorsanız elbet zinciriniz daha uzun dayanacaktır. Buarada benim verdiğim 20.000 km ömür kendimce baklalar arası gevşeme sıkılaşma durumlarını farkettiğim, zincirin ses ve titreşim yaptığı, germe için payın azaldığı hatta kalmadığı kmlerdir. Bakla eksilte eksilte bu süreyi uzatabilirsiniz ama güvenli değildir. Zincir değiştiğinde set olarak tüm dişlileri değiştirmek adettendir. Eski dişli + yeni zincir muhtemelen yeni zincirinizin ömrünü daha kısaltacaktır. Fiyat olarak hangi zincirle hangi zinciri kıyasladığınızı bilmiyorum ama marka imajından, kar/zarar konusuna, zincir boyutundan, satış yapılan platform komisyonuna kadar pek çok şey fiyatı etkiler. Motorunuz kuvvetli bir motor değil, X marka o-ringli zincirle Did hede hödö arasındaki farkı muhtemelen gözlemleyemeden motorunuzu satacaksınız. İmkanınız varsa maddi gücünüzün yettiği en kaliteli çözüm, imkan sınırlıysa muadil çözümlerle zincir+dişli setini yenilemek sağlıklı olacaktır.

Motosikleti
    Aralarındaki fark ne peki (bi kaç bakladan başka) . Birinin fiyatı ortalama 450 tl,diğerinin 1500 tl.Verilecekse yapacak bişey yokta anlamaya çalışıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:23 ----------

Aralarındaki fiyat farkı nedendir acaba (bi kaç bakladan başka) . Birinin fiyatı ortalama 450 tl,diğerinin 1500 tl.Verilecekse yapacak bişey yokta anlamaya çalışıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:25 ----------

Bide usta (yani öyle diyolar) zincir değiştirilcek dedide dişlilere hiç girmedi,berabermi değiştireyim diyosunuz?
    Sonuçta motorunuz var sayın kaç tane bakla var ona göre net öğrenmiş olup uyguna halledebilirsiniz.

Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Yaz geliyor kamplara gidicez bol bol. Şarj sorunumuz olmasın hem de akünün sağlığını göreyim diye usb çakmaklık voltmetre aldım. Montajı tamamladım gayet güzel oldu.

ergunerbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 Z Tenere
    Arkadaşlar malzeme kalitesi olarak eski kasa mı ug mi dersiniz? Her ikisini kullanmış veya incelemiş dostların fikirlerine ihtiyacım var.Dominar almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Motosikleti
    Alıntı ergunerbaş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar malzeme kalitesi olarak eski kasa mı ug mi dersiniz? Her ikisini kullanmış veya incelemiş dostların fikirlerine ihtiyacım var.Dominar almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
    Yeni versiyon sonuçta güncel versiyon.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Şimdi servisi arayıp sordum eski veya yeni versiyon farketmiyor zincir ölçüsünde her ikisi de 520 120 bakla olduğunu söyledi.
    Emrah M. bunu beğendi.

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    2800 dolarlık motormuş bu ya. Vergisiz fiyatı güncel kurla 42 bine falan denk geliyor. Ötv si kdv si derken biz ne kadar da pahalı alıyoruz.

Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Alıntı Yunus Özbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2800 dolarlık motormuş bu ya. Vergisiz fiyatı güncel kurla 42 bine falan denk geliyor. Ötv si kdv si derken biz ne kadar da pahalı alıyoruz.
    bir tane kendine bir tane devlete
    Yunus Özbek bunu beğendi.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hey gidi hey bu Domi başlığı eskiden çok aktifti. Üstat sen de "yarınlar olmasın" tadında sürerdin. Ne yaptın ne ettin? Var mı yeni motor ufukta?
    Hayatımda yaptığım bağzı pişmanlıklar var. Bunlardan biride motoru satmakdı. Yeni motor için içimde alevler var amma şartlar henüz oluşmadı. Şöyle güzel çift silindir birşeyler olsun istiyorum, yakıt mevzu işin içinde olunca tek silindirde olursa pek üzülmem. Motor ayrı bir dünya. Motora hiç binememiş ve binmek istemeyen şahıslar için ne kadar üzülsem anlatamam. Hani derlerya, hiç pırasa yemesem, ölsem gitsem, lan neden pırasa yemeden öldün deseler, gözüm açık gitmez. Motor herdaim başka. Allah her yaşda motora binme ve onu kontrol edip güzel geziler yapma fırsatı versin. Kontrol kısmı beni aşıyor. Adanaya giderken sabaha karşı motorda uyumuşum viyadükden geçerken bir rüzgarın beni savurmasıyla uynamıştım dominarcığımla.
    tommygun, ilkaybaşaran ve Thesinner83 bunu beğendiler.
    Mal sahibi mülk sahibi, nerde bunun ilk sahibi. Malda yalan mülkte yalan. Gel de biraz sen oyalan

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Sıfır fiyatı 92.500tl oldu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 9 kullanıcı var. (1 üye ve 8 misafir)