Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bajaj Dominar 400 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Norton772 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.kaanelektronik.com/Motosiklet-Elcik-Koruma-Takimi-Siyah-Mah-442,PR-17600.html

Ben de aynı şekilde rüzgar koruması için alacağım ve bunu almayı düşünüyorum. Cloud adlı bir arkadaşımız vardı burada, onun kullandığı elcik bu. Epey büyük duruyor, rüzgar kesmede iş yapacağını düşünüyorum.
    Bilgilendirme için teşekkür ederim. Az önce sipariş geçtin. Az kalsın aynısını yurt dışından sipariş edecektim ki daha pahalıydı. Dün motoru 20 bin bakımından aldım. Bayıldık paraları çıktık. 535 tl ödedim ve rutin bakım harici tankped uygulandı üste. Yan tankpedler söküldü, izolasyon uygulandı temizlendi falan filan. Işçilik mişçilik hepsi bereber 535 tl tuttu. neredeyse yarısı işçilik tutarın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

motosiklet bakımları araba bakımlarını fiyat olarak yakaladı son zamanlarda

Motosikleti
    Honda Dio
    Alıntı FututuRey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla benim peugeot 301 arabam var 1.6 dizel ve dışarıda yaptırdım bakımını. 4 tane filtre değişti, 4 lt yağ değişti ve 400 tl verdim. Motor bakımları çok pahalı böyle bakıldığında.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı FututuRey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakaladı mı?!!? Yakalaması için motor bakım fiyatlarının düşmesi gerekir :D Motor bakımları araç bakımlarından daha pahalıydı ben bildim bileli(Yani şu son 5 yıldır ) Motorda yağ+ yağ filtresi değişimi fiyatına arabada yağ+yağ filtresi+hava filtresi + polen filtresi değişimi yapıldığını biliyorum. Motorda 2 lastik değişimi (sök-tak-balans) 120tl Ankara'da (geçen seneden beri böyle, bu aralar artar), arabada 4 lastik değişimi + balans 60-75 tl mi neydi.
    Onun için motosiklet bakımlarını kendim yapıyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Biraz motosikletle arabanın marka ve segmentlerine bakıyor o iş; genelleme yapmak doğru değil.

Misal 2012'de Subaru Impreza aracımın 15.000'de bir olan bakımı için 1.200TL veriyordum (tarih 2012!), 6.000'de bir bakımı olan CB500F'im için bu Temmuzda 450TL verdim.

2012-2019 enflasyon farkını bile hesaba katmadan Subaru daha pahalı...

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorun 25 bin bakımı 600-tl idi.Aracın 10 bin bakımıda 600-tl idi.1 aydır motor kullanmıyorum.Yazakadarda kullanmam diye düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:03 ----------

Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zımbırtının hem kendi üzerinde tahliye hortumu var hemde motor blok kısmında debriyaj teli tarafında ucu tıpalı tahliye hortumu var onu bir kontrol et dolmuş olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:14 ----------

6000km ye yakın tur yaptım ceza kağıdı benden önce kapıya yapıştırılmış bakalım bu sefer ne kadar ceza yedik.
    Kemal baktım göremedim.Müsait zamanın olursa resim çekebilirmisin?çok sevinirim.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı mavellen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun 25 bin bakımı 600-tl idi.Aracın 10 bin bakımıda 600-tl idi.1 aydır motor kullanmıyorum.Yazakadarda kullanmam diye düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:03 ----------

Kemal baktım göremedim.Müsait zamanın olursa resim çekebilirmisin?çok sevinirim.
    emisyon tahliye hortumu biri bu.

[IMG][/IMG]

biri de bu ama ben o hortumun ucuna ek yaparak uzattım normalde göremezsin, görmek için oturduğun seleyi söküp arka amortisörün sol zincir kısmını üst kısımlarına doğru bakarsan ucu açık siyah bir hortum göreceksin daha doğrusu arkada bulunan emisyon kutusuna takılı hortumları takip edersen ulaşabilirsin.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    mavellen bunu beğendi.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

Herkese iyi haftalar...

Domi yorgun
    kdiner ve mavellen bunu beğendiler.

Motosikleti
    Üç resim de ben ekliyeyim bari, hafta sonu yine şile tarafında kamp attık.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    mavellen bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Dio
    Hangi siteden resim upload yapıyorsunuz?

Motosikleti
    Alıntı Norton772 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu siteden yapıyorum ama bazen değişkenlik gösteriyor.
    https://flashresim.com/

Alıntı Norton772 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://hizliresim.com/

Bu siteden yapıyorum bende

Motosikleti
    Honda Dio
    Hizliresim'den yükleyemedim dünden beri. 20 bin bakımı sonrası benim motor. Afrika twin tankped uygulaması

kdiner ve mavellen bunu beğendiler.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emisyon tahliye hortumu biri bu.

http://<a href="http://flashresim.co...WI.jpg</a></a>

biri de bu ama ben o hortumun ucuna ek yaparak uzattım normalde göremezsin, görmek için oturduğun seleyi söküp arka amortisörün sol zincir kısmını üst kısımlarına doğru bakarsan ucu açık siyah bir hortum göreceksin daha doğrusu arkada bulunan emisyon kutusuna takılı hortumları takip edersen ulaşabilirsin.

http://<a href="http://flashresim.co...jg.jpg</a></a>

http://<a href="http://flashresim.co...zM.jpg</a></a>
    On numarasın Kemal,çok teşekkür ederim.Ayrıca youtubeda senin amartisör yağ değişimi videonu izledim.Çok güzel olmuş,emeğine sağlık.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı mavellen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ....
    Ayrıca youtubeda senin amartisör yağ değişimi videonu izledim.Çok güzel olmuş,emeğine sağlık.
    Link verebilir misin bulamadım ben, izleyeyim ben de.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Link verebilir misin bulamadım ben, izleyeyim ben de.
    Bu galiba (başka bu renk Dominar yoktur ya da ancak 1-2 tane vardır):

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:27 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=KQRhlwjqn_I
    Videoyu hızlıca izledim, fark edemediysem şimdiden özür dilerim ANCAK; keçelerin değişmesi ile ilgili bir şey görmedim, keçeleri değiştirmediniz mi?

Öyle yapmayın; amortisör yağ değişimi sırasında mutlaka keçeleri de değiştirin. (Hatta en fazla iki yağ değişiminde bir İngilizcesi "bushing" olan teflonlu parçaların da değişmesi gerekir...) Amortisör yağı değiştirmek uzun süren zahmetli bir iş, keçeler yıprandı diye tekrarlamak zorunda kalmak yeni keçe almaktan daha pahalıya gelir...
    maktama bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar D400
    ....

Videoyu hızlıca izledim, fark edemediysem şimdiden özür dilerim ANCAK; keçelerin değişmesi ile ilgili bir şey görmedim, keçeleri değiştirmediniz mi?

Öyle yapmayın; amortisör yağ değişimi sırasında mutlaka keçeleri de değiştirin. (Hatta en fazla iki yağ değişiminde bir İngilizcesi "bushing" olan teflonlu parçaların da değişmesi gerekir...) Amortisör yağı değiştirmek uzun süren zahmetli bir iş, keçeler yıprandı diye tekrarlamak zorunda kalmak yeni keçe almaktan daha pahalıya gelir...
    Keçeleri değiştirmemişler.
    Amortisör yağını servise deiştirtirseniz evet pahalı olabiliyor, ancak kendiniz değiştirirseniz 1lt amortisör yağı ücretine halloluyor ve o da motul
    falan alırsanız 60tl civarı. Dominar toz keçesi + yağkeçesi toplam 290 tl kuralkanın sitesinde. Bunlardan 1'er çift alacaksınız =580 tl.
    yani özellikle keçe değiştirmeden kendini3-5 defa yağını değiştirseniz bile(ki farazi bir sayı bu 3-5, keçeler o kadar dayanmaz sanırım) yeni keçe alıp tekrarlamaktan daha pahalıya gelmiyor.

Şimdi, bence de amortisör yağları en geç her 2 yılda bir ya da 30-40bin km'de bir değişmeli, bu değişimlerde amortisör keçeleri de değişmeli. Ancak fiyatlar böyle olunca patlayana kadar değişmeme yoluna gidiliyor malesef.

Pulsarda 1 takımı 30 tl(yağ+toz keçesi), 1 çift takım =60 tl'ye değiştirebiliyorsunuz amortisör keçelerini , pulsarım varken değiştirmek için almıştım takımı ama değiştirmeden satınca alan arkadaşa keçe takımını da vermiştim. Dominarda niyeyse 10 katına çıkıyor birdenbire bu fiyat. Kusura bakmasın kuralkan ama muadili çıkana/bulana kadar orjinal eski keçesi + amortisör yağı değişimiyle giderim ben de sanırım. o para o keçelere verilmez zorunlu olmadıkça. Zira bizim gibi bir kaç kişiden başka kimsenin de 4-5 sene geçse de ne amortisör yağını en de keçesini değiştiğini/değişmeyi düşündüğünü görmedim eğer keçe patlamadıysa, doğru birşey değil ama durum bu. Aynı durum rulmanlar için de geçerli mesela, lastik rulmanları bir çok motorda 30-40bin km civarında değişmesi gerekiyor ama hem ustalar hem kullanıcılar dağılana kadar devam ettiriyor, sonra "rulman dağıldı yolda kaldım" oluyor, bile bile bu riski alıyoruz.

Siz, ben, kdiner gibi bilinçli çok az kişi elimizden geldiğince ve maddiyat mukabilinde bakımları uygun şekilde kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Bu fiyatlarla bazı riskleri almak durumunda kalıyoruz ne üzücü ki.

Motosikleti
    https://www.youtube.com/watch?v=KQRhlwjqn_I

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:27 ----------

Bu videodaki motor benim, bu renk olmasa da 4 5 adet benimki dahil kırmızı motor var, keçelerde sıkıntı yoktu biz o yüzden değiştirmedik sadece yağını değiştirdik, amortisör yağı değişimi uzun sürmez basit bir iş sadece keçe değişmi biraz sıkıntılı onun için bir aparat lazım üçgen uçlu metal bir parça tarzında, değişimden önce de kaçırma yoktu değişimden sonra da kaçak vb. durum yok, belli bir km de veya yılda ön arka teker rulmanları, fren hidrolikleri, amortisör yağı gibi bakımları yaparım, keçe değişimi de basit onu da gördüm sadece sökmek için aparat olması lazım. Ölçme kabınız doğru olsun yoksa bizim gibi doğru olduğunu sanıp engelden geçerken gidon küt diye geri tepki yapmasın, kabın yanlış ölçüsünden dolayı dolu plastik bardak ölçüsünde her iki amortisöre ekleme yaptık o engelden geçerken ki verdiği tepki düzeldi. Orijinal ki verdiği tepki ne ise değişimden sonraki tepki de aynı. YouTube kanalında da birden fazla bakım videosu var.
    balıkcı bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bir ekleme daha; yağ miktarı ölçümü de (hassasiyet isteniyorsa) hacimle değil amortisör tam kapalı ve yay içindeyken (yaydan sonraki diğer parçalar dışarıda iken) yağ konduğunda tepeye kaç mm kalmış (hava boşluğu ne kadar var) diye yapılır. (Servis kitapçıklarında ölçüler öyle verilir, mesela benim Showa'larda 130mm boşluk bırakmak gerekiyor. Hacim ölçüsü yaklaşık ne kadar yağ gerekeceğinin hesabı için lazım, ayar için değil...) Mühim olan içeride kalan hava miktarıdır.
    balıkcı bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keçeleri değiştirmemişler.
    Amortisör yağını servise deiştirtirseniz evet pahalı olabiliyor, ancak kendiniz değiştirirseniz 1lt amortisör yağı ücretine halloluyor ve o da motul
    falan alırsanız 60tl civarı. Dominar toz keçesi + yağkeçesi toplam 290 tl kuralkanın sitesinde. Bunlardan 1'er çift alacaksınız =580 tl.
    yani özellikle keçe değiştirmeden kendini3-5 defa yağını değiştirseniz bile(ki farazi bir sayı bu 3-5, keçeler o kadar dayanmaz sanırım) yeni keçe alıp tekrarlamaktan daha pahalıya gelmiyor.

Şimdi, bence de amortisör yağları en geç her 2 yılda bir ya da 30-40bin km'de bir değişmeli, bu değişimlerde amortisör keçeleri de değişmeli. Ancak fiyatlar böyle olunca patlayana kadar değişmeme yoluna gidiliyor malesef.

Pulsarda 1 takımı 30 tl(yağ+toz keçesi), 1 çift takım =60 tl'ye değiştirebiliyorsunuz amortisör keçelerini , pulsarım varken değiştirmek için almıştım takımı ama değiştirmeden satınca alan arkadaşa keçe takımını da vermiştim. Dominarda niyeyse 10 katına çıkıyor birdenbire bu fiyat. Kusura bakmasın kuralkan ama muadili çıkana/bulana kadar orjinal eski keçesi + amortisör yağı değişimiyle giderim ben de sanırım. o para o keçelere verilmez zorunlu olmadıkça. Zira bizim gibi bir kaç kişiden başka kimsenin de 4-5 sene geçse de ne amortisör yağını en de keçesini değiştiğini/değişmeyi düşündüğünü görmedim eğer keçe patlamadıysa, doğru birşey değil ama durum bu. Aynı durum rulmanlar için de geçerli mesela, lastik rulmanları bir çok motorda 30-40bin km civarında değişmesi gerekiyor ama hem ustalar hem kullanıcılar dağılana kadar devam ettiriyor, sonra "rulman dağıldı yolda kaldım" oluyor, bile bile bu riski alıyoruz.

Siz, ben, kdiner gibi bilinçli çok az kişi elimizden geldiğince ve maddiyat mukabilinde bakımları uygun şekilde kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Bu fiyatlarla bazı riskleri almak durumunda kalıyoruz ne üzücü ki.
    Muadil keçe var en son n11 sitesinde 110tl gibi bir rakamdı hatırladığım kadarı ile. Ölçü bu olması lazım tam hatırladığım kadarı ile
    YAMAHA XT 660 TENERE 08-12 Ari 072 43X55X9,5/10,5 Ön Amortisör Ya 139,90 TL yerine 119,90 TL
    https://urun.n11.com/bakim-ve-koruma...-ya-P375021476

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:31 ----------

Bir ekleme daha; yağ miktarı ölçümü de (hassasiyet isteniyorsa) hacimle değil amortisör tam kapalı ve yay içindeyken (yaydan sonraki diğer parçalar dışarıda iken) yağ konduğunda tepeye kaç mm kalmış (hava boşluğu ne kadar var) diye yapılır. (Servis kitapçıklarında ölçüler öyle verilir, mesela benim Showa'larda 130mm boşluk bırakmak gerekiyor. Hacim ölçüsü yaklaşık ne kadar yağ gerekeceğinin hesabı için lazım, ayar için değil...) Mühim olan içeride kalan hava miktarıdır.
    Bende kullanım kitapçığı var bizde ona göre yağ koyduk fakat ölçü kabımız yanlış değerlere sahip olduğu için eksik koymuş olduk sonra ekleme yaptım uzun zamandır bir sıkıntısını görmedim gayet akıcı kullanıyorum.
    maktama bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (1 üye ve 3 misafir)