Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bajaj Dominar 400 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    arkadaşlar altta boşta ufak bir hortum var normalde görmemiştim bu hortumu ama sakalın kenardan dışa doğru çıkmış yere doğru sarkıyor ben bunun benzin tahliye hortumu olduğunu düşünerekten görünmüycek bir yere sıkıştırdım yine aşağı doğru sarkıyor boşta yani umarım tahmin ettiğim gibidir bir sorunda farketmedim motorda

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Merhaba,
    3000 km'de dominar 400 motorum var ekim sonu sıfır olarak aldım daha önce de yazmıştım.
    Bu gece sokağa çıkma yasağı açıklanınca havalanından hızlı şekilde dönmem gerekiyordu eve yaklaşık 7-8 dakika civarı 145 civarı hızlarda devam ederek kullandım hiç devir kesiciye sokmadım.
    Şehir içine girdiğimde yavaşladığımda viteste debriyajı çektiğimde hafif bir rolanti değişikliği olduğunu farkettim, kenara çekip boşa aldım kapadım motoru tekrar çalıştırdım ve rolanti düzeldi otoparka geldiğimde etraflıca kontrol ettim ses, yağ conta kısımları vb yerlerde hiçbir yerde bir akıntı veya problem olmadığını gördüm. Yıllardır çeşitli motosikletler kullandım ve mühendisim bu tarz şeylerde aman aman olmasa da bilgim iyidir herhangi bir sorun görmedim.
    Gel gelelim asıl probleme Sarı Motor İkaz lambası yanıyor otoparkta çalıştırdım kapadım sonra tekrar çalıştırdım 4500 devir civarında sesini tekrar dinledim herhangi ses veya bir şey yok soğutma sıvısı ve yağı da kontrol ettim orada da bir problem yok diğer ikaz lambaları da yanmadı motor sıcaklığıda fan açacak seviyede ama fazlasında değildi malum havalar da giderken hararet yapabilecek kadar yüksek değil.
    Ne gibi problem olabilir çok içime dert oldu bujilerde problem olduğunda falan bu lamba yanıyor mu bu motorda.

Ek olarak 2500 ara yağ bakımı dahil tüm bakımları tam son koydurduğum yağ da motul hatta mekanik bir problem olacağını düşünmüyorum güç veya torkta bir düşüş çalışmada herhangi bir yanlı hissetmedim seste gayet lineerdi.

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    rölantide dalgalanma olduğu ve motor ışığının önce yanıp, motoru stop edip çalıştırdıktan sonra söndüğünümü söylüyorsun yani?

bende pulsar varken bu motor ikazı yanma işi bikaç kez oldu sonra söndü. her seferinde cihaza bağlandığında lambda sondasından geçici kayıt olduğunu gördük.

dominar da birkere denk geldik, ondada lambda sondası arıza kaydı göründü. geçici arıza kaydı olduğu için sorun etmedik. yakıt kaynaklı olabiliyor.

sende bi ara cihaza bağlat istersen, ama önemli birşey çıkacağını tahmin etmiyorum, sıkma canını yani

Hocam kapadım açtım sönmedi de hocam çok da zamanım yoktu zaten iş yerinden çıkıp eve gidene kadar akla karayı seçtim 2-3 kez aç kapa yapıp sesi dinledim en son motorda bir problem yoktu sadece lamba yanık kaldı kapayıp açtığımda lamba dışında kalan her şey normale döndü. Vallahi sorma içime dert oldu.

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    yok yok dert etme. benimde dominarda sönmemişti. cihaza bağlayıp söndürdük. pulsarda daha sık yanıyodu ama kendiliğinden sönüyodu, dominarda bir kere yandı, bende birkaç kere stop edip çalıştırdım, baktım sönmüyo gittim serviste söndürdüm. üstüne bayadırda zaman geçti hala yanmadı.

sabaha kontrol ettiğinde kendiliğindende sönebilir, yanık kalabilirde, ama önemli bişey olmasını beklemiyorum. sesi soluğu normal ise ve yağ lambasıda yanmadığına göre bi sıkıntı olmaz. zaten garantisi devam eden motor.

Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok yok dert etme. benimde dominarda sönmemişti. cihaza bağlayıp söndürdük. pulsarda daha sık yanıyodu ama kendiliğinden sönüyodu, dominarda bir kere yandı, bende birkaç kere stop edip çalıştırdım, baktım sönmüyo gittim serviste söndürdüm. üstüne bayadırda zaman geçti hala yanmadı.

sabaha kontrol ettiğinde kendiliğindende sönebilir, yanık kalabilirde, ama önemli bişey olmasını beklemiyorum. sesi soluğu normal ise ve yağ lambasıda yanmadığına göre bi sıkıntı olmaz. zaten garantisi devam eden motor.
    Çok teşekkür ederim iki gün içim rahat edecek sayenizde

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Dediğin gibi tahliye hortumu olduğu gibi kalsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Alıntı Elektron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    3000 km'de dominar 400 motorum var ekim sonu sıfır olarak aldım daha önce de yazmıştım.
    Bu gece sokağa çıkma yasağı açıklanınca havalanından hızlı şekilde dönmem gerekiyordu eve yaklaşık 7-8 dakika civarı 145 civarı hızlarda devam ederek kullandım hiç devir kesiciye sokmadım.
    Şehir içine girdiğimde yavaşladığımda viteste debriyajı çektiğimde hafif bir rolanti değişikliği olduğunu farkettim, kenara çekip boşa aldım kapadım motoru tekrar çalıştırdım ve rolanti düzeldi otoparka geldiğimde etraflıca kontrol ettim ses, yağ conta kısımları vb yerlerde hiçbir yerde bir akıntı veya problem olmadığını gördüm. Yıllardır çeşitli motosikletler kullandım ve mühendisim bu tarz şeylerde aman aman olmasa da bilgim iyidir herhangi bir sorun görmedim.
    Gel gelelim asıl probleme Sarı Motor İkaz lambası yanıyor otoparkta çalıştırdım kapadım sonra tekrar çalıştırdım 4500 devir civarında sesini tekrar dinledim herhangi ses veya bir şey yok soğutma sıvısı ve yağı da kontrol ettim orada da bir problem yok diğer ikaz lambaları da yanmadı motor sıcaklığıda fan açacak seviyede ama fazlasında değildi malum havalar da giderken hararet yapabilecek kadar yüksek değil.
    Ne gibi problem olabilir çok içime dert oldu bujilerde problem olduğunda falan bu lamba yanıyor mu bu motorda.

Ek olarak 2500 ara yağ bakımı dahil tüm bakımları tam son koydurduğum yağ da motul hatta mekanik bir problem olacağını düşünmüyorum güç veya torkta bir düşüş çalışmada herhangi bir yanlı hissetmedim seste gayet lineerdi.
    Sabit yandı galiba sıkıntı yok Air idle hatası vermiştir yani anlık hava kontrolü hatasıdır belli bir km kullandıktan sonra kontak aç kapa yaptığınız zaman söner sorun yok devam.
    ozan1991 bunu beğendi.

y.selimbatu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şun An Yok.
    Bu motosikletle dünyayı gezen youtuber,gezgin,bloger vs vs vs birileri varmı takip edebileceğimiz.

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Alıntı y.selimbatu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motosikletle dünyayı gezen youtuber,gezgin,bloger vs vs vs birileri varmı takip edebileceğimiz.
    Yabancılardan var sanırım. Bajaj Instagram'da reklam olarak gösterip duruyordu.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Yaa pek çok video izkeyip yorum okudum.
    Burada, gerçekten iyi olan bir usta var. ( ülke genelinde de bilinen suzuki, kawa fabrikalarının tanıdığı bir ustadır )
    Onunla görüştüm, orjinal halitle test etti..
    Kısa sürede kesiciye giriyor diye önü 16 yap dedi, arka dişliyle oynama son hız düşer dedi ( son hızla pek işim olmaz ama yine de yazayım dedim )
    Videolarda 16-43 tavsiye ediliyor.
    Ustaya bunu da söyledim 16 dene bir, olmazsa konuşuruz dedi..
    Yakıtım yüksek gibi, çabuk vites istiyor.
    Ben de herkes gibi ilk üç vites aralığı uzasın istiyorum.
    Ön dişli 16 yeterli mi?
    Arka 43 de almalı mıyım. 300km sonra bakıma girecek. 2200km de motor. Sık sık servise girmek istemiyorum. 1 defada olup bitsin.
    Bir de gidon yükseltme konusu var. Boy 1.83
    Gönlüm uzundan yana..

2 model var

Servis, kısa olan uyar dedi ama İlanlardaki motorlara bakınca ikisinden de takan var.
    Kablo boyları yeterli mi yoksa uzun olan için fren cs kablolar değiştiriliyor mu??

Birisi 5.5cm. Standart yükseltme aparatı.

https://m.trendyol.com/knmaster/gido...RoCSOAQAvD_BwE

Diğeri, ayarlı model, 7-8 cm.

https://www.gittigidiyor.com/otomobi..._pdp_514493085

Sorun şu ki, netten getirteceğim.
    Hangisini almam uygundur.
    Servise zerre güvenemiyorum ama garanti olayını da atlamak istemiyorum.
    Bir de bu dişlileri takarsam ( 16-43 ) garantiden çıkar mı? Test eden usta ' isterse bahane edip çıkartabilir ' dedi

Hadi bana yardım edin de bitireyim şu işi..

Motosikleti
    MT-07
    Ön diş 16 yeter. Tüm kombinasyonları ile denedim o aleti. Hatta içinden geçtim

Garantiden düşmez. Arkayı 43 yaparsan da çok bir fark olmaz. Önü 16 yapıp, arkayı 43 yapman da hemen hemen arkayı 40 yapman ile eş değer. O zaman rüzgarlı havada çok vitesle oynatıyor.

Vel hasıl-ı kelâm sen önü 16 yap ve rahatına bak. incirinden de bakla çıkarmana gerek kalmaz.

Bende nc750’nin yükseltme aparatı vardı. 5cm yeter. Benim boyda 183cm.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön diş 16 yeter. Tüm kombinasyonları ile denedim o aleti. Hatta içinden geçtim

Garantiden düşmez. Arkayı 43 yaparsan da çok bir fark olmaz. Önü 16 yapıp, arkayı 43 yapman da hemen hemen arkayı 40 yapman ile eş değer. O zaman rüzgarlı havada çok vitesle oynatıyor.

Vel hasıl-ı kelâm sen önü 16 yap ve rahatına bak. incirinden de bakla çıkarmana gerek kalmaz.

Bende nc750’nin yükseltme aparatı vardı. 5cm yeter. Benim boyda 183cm.
    Ön 16
    Arka 43 olunca

6.vitesi unut modu.

16 ya 44 biraz daha iyi gibi.

Arka 43 kalsin denilirse,ön mecbur 15 olacak.

Kullanan arkadasim tum yontemleri denedi.

Bu arada 44T dişlisinide baska bir modelden uyarladi.

Göbek merkezini genişletti.

Bir sorayim hangi markanin dişlisini almis.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Çok tşk arkadaşlar..
    Yorum ve fikirlere açığım.

Motosikleti
    ......
    Edit:

Arkadaşimla konuştum,

Dominara özel 44T dişli yok dedi.

Mondial rx3 evo 44T arka dişliyi ustasina taktirmiş.

Bijon bölüm dairesi tutuyor,gobek çapini ayarlatmiş.

Ama detaylari bilmiyor.

Motosikleti
    MT-07
    Hiç uğraşmadan önü 16 yapmak en sağlıklısı. Son hız 174’te kesici, 120’de aynaları az da olsa görebiliyorsun. Fazlada zorlamamak gerekiyor çünkü yarım debriyajla kalkmak zorunda kalmaya sebebiyet veriyor. En uygun varyasyonu 16t ön dişli.

Motosikleti
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön 16
    Arka 43 olunca

6.vitesi unut modu.

16 ya 44 biraz daha iyi gibi.

Arka 43 kalsin denilirse,ön mecbur 15 olacak.

Kullanan arkadasim tum yontemleri denedi.

Bu arada 44T dişlisinide baska bir modelden uyarladi.

Göbek merkezini genişletti.

Bir sorayim hangi markanin dişlisini almis.
    İki dişliden birini unut 16 43 diye birşey yok anlattık bunları, önü 16 yapmak arkayı 43 yapmak ile aynı sadece ön dişli daha uygun fiyatlı, önü 16 yap arka 45 orjinal kalsın veya ön 15 orjinal kalsın arkayı 43 yap, her iki dişliyi de 16 43 yaparak birşey elde edemezsin boşuna kendini avutmuş olursun, daha da vites arasını uzatmak istersen ön 15 orjinal arka 40 yap ama torktan feragat etmen gerekecek.

Motosikleti
    ......
    Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki dişliden birini unut 16 43 diye birşey yok anlattık bunları, önü 16 yapmak arkayı 43 yapmak ile aynı sadece ön dişli daha uygun fiyatlı, önü 16 yap arka 45 orjinal kalsın veya ön 15 orjinal kalsın arkayı 43 yap, her iki dişliyi de 16 43 yaparak birşey elde edemezsin boşuna kendini avutmuş olursun, daha da vites arasını uzatmak istersen ön 15 orjinal arka 40 yap ama torktan feragat etmen gerekecek.
    Valla hacim,

Arkadas ugrasti bu islerle,ben uzun soluklu domi kullanmadim

Ama 16 44 te bir yokladim motoru yol hafif yokuştu 6.viteste haldir haldir bayilmadan çikti.

Motosikleti
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaa pek çok video izkeyip yorum okudum.
    Burada, gerçekten iyi olan bir usta var. ( ülke genelinde de bilinen suzuki, kawa fabrikalarının tanıdığı bir ustadır )
    Onunla görüştüm, orjinal halitle test etti..
    Kısa sürede kesiciye giriyor diye önü 16 yap dedi, arka dişliyle oynama son hız düşer dedi ( son hızla pek işim olmaz ama yine de yazayım dedim )
    Videolarda 16-43 tavsiye ediliyor.
    Ustaya bunu da söyledim 16 dene bir, olmazsa konuşuruz dedi..
    Yakıtım yüksek gibi, çabuk vites istiyor.
    Ben de herkes gibi ilk üç vites aralığı uzasın istiyorum.
    Ön dişli 16 yeterli mi?
    Arka 43 de almalı mıyım. 300km sonra bakıma girecek. 2200km de motor. Sık sık servise girmek istemiyorum. 1 defada olup bitsin.
    Bir de gidon yükseltme konusu var. Boy 1.83
    Gönlüm uzundan yana..

2 model var

Servis, kısa olan uyar dedi ama İlanlardaki motorlara bakınca ikisinden de takan var.
    Kablo boyları yeterli mi yoksa uzun olan için fren cs kablolar değiştiriliyor mu??

Birisi 5.5cm. Standart yükseltme aparatı.

https://m.trendyol.com/knmaster/gido...RoCSOAQAvD_BwE

Diğeri, ayarlı model, 7-8 cm.

https://www.gittigidiyor.com/otomobi..._pdp_514493085

Sorun şu ki, netten getirteceğim.
    Hangisini almam uygundur.
    Servise zerre güvenemiyorum ama garanti olayını da atlamak istemiyorum.
    Bir de bu dişlileri takarsam ( 16-43 ) garantiden çıkar mı? Test eden usta ' isterse bahane edip çıkartabilir ' dedi

Hadi bana yardım edin de bitireyim şu işi..
    Knmaster olanı alacaksan şayet 3cm olanı alın 5cm olanı debriyaj kablosu kurtarmıyor ve Pulsar 200ns debriyaj teli kullanmanız gerekli, diğer yükseltme ile ilgili bilgim yok. Videolarda 16 veya 43 tavsiye ediliyor her iki dişliyi değiştirerek kullanın diye tavsiye edilmiyor eden varsa dikkate almayın, sadece ya 16 takıp kullanın yada 43 takıp kullanın aynı anda iki dişliyi de takıp kullanmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:12 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla hacim,

Arkadas ugrasti bu islerle,ben uzun soluklu domi kullanmadim

Ama 16 44 te bir yokladim motoru yol hafif yokuştu 6.viteste haldir haldir bayilmadan çikti.
    Ben 15 40, 15 42, 15 43 ve 16 45 dişliyi kullandım bana en ideali 15 42 gelmişti benim fikrim, kullanabilir sıkıntı yok ama her iki dişli ile ağım şahım bir fark olmaz hatta bir safya vardı bunları karşılaştırmak olarak, hepsi 6 viteste gider ama dişli düştükce bu oran biraz daha düşüyor torkunu aldığın için ben 46000km kullandım iki defa 4250 ve 6357km lik tur yaptım.

Uygunluk belgesi yahut faturada ne yazıyor?
    Hocam motorun faturası vardı ama hatırlamıyorum ne yazdığını. Motor ve belgeler işyerinde otoparkta duruyor ben ise evde mahsur kaldım. Haftaya işyerine gidince bakarım.

Motosikleti
    MT-07
    Uygunluk belgesi yahut faturada ne yazıyor?

Ahanda bu yazıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:07 ----------

Bu da faturası eski dominarın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 12 kullanıcı var. (0 üye ve 12 misafir)