Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha X-Max 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    tamyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA X-MAX 250 ABS
    Pek fark yok aslında sadece enjeksiyonluların benzin tüketimi biraz daha düşük...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Merhaba Arkadaşlar
    İlgilerinden dolayı tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bunlar benim tespitlerimdi. Tekerlekler 9 binde (spin buradan kaynaklı olabilir) ama bayatlamış olabilir. Bir de pirelliyi oldum olası sevmem zaten. Arabama asla takmam fakat motorun orijinal tekerleği... Yalnızca bu sorunum yüzünden tekerleği (yeni göründüğü halde) değiştirmeyi düşünüyorum. Dunlop veya metzeler için karar veremedim (kullananlar varsa fikir almak isterim). Amortisör zaten en yumuşak modda. Fakat başka bir yolu (ayar haricinde) varsa bilmek isterim. En küçük bir kasiste bile seleden fırlıyorum adeta. Her ne olursa olsun seviyorum xmax' ımı. Kendine göre birçok artısı var.

emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Alıntı xmaxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar
    İlgilerinden dolayı tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bunlar benim tespitlerimdi. Tekerlekler 9 binde (spin buradan kaynaklı olabilir) ama bayatlamış olabilir. Bir de pirelliyi oldum olası sevmem zaten. Arabama asla takmam fakat motorun orijinal tekerleği... Yalnızca bu sorunum yüzünden tekerleği (yeni göründüğü halde) değiştirmeyi düşünüyorum. Dunlop veya metzeler için karar veremedim (kullananlar varsa fikir almak isterim). Amortisör zaten en yumuşak modda. Fakat başka bir yolu (ayar haricinde) varsa bilmek isterim. En küçük bir kasiste bile seleden fırlıyorum adeta. Her ne olursa olsun seviyorum xmax' ımı. Kendine göre birçok artısı var.
    Orijinal lastiği Michelin Gold Standard'tır. Çok da güzel lastiklerdir. Bostancı Buz Motor'dan alabilirsin. www.buzmotor.com
    Ağır metal insanı...

Emrello arkadaşım çok teşekkür ederim. Ben Aydın'da oturuyorum. Fakat İzmir'e gidip alabilirim yada siparişle getirtebilirim. Oldum olası motorun arka tarafının yere basmadığı gibi bir hisse kapılıyorum. Mesela motoru virajda istediğim gibi yatıramıyorum (artçı olduğu halde bile hafiften kayıyor). Sizde de böyle şeyler oluyor mu? Scooterlara özgü birşey mi bu? Motorun arkası sürekli geziyor gibi oluyor veya bana öyle geliyor. Benzin işinde de arkadaşları anlayamadım. 20 milyonluk (5,4 l) benzinle 100 km gidiyor (şehir içi). Hava filtresi, buji yeniyken de denedim sonuç aynı. Ben öyle devirli de sürmem. Onların dediğine göre bu benzinle 130 km şehiriçi yol gitmem lazım. Bir senedir ben odometrede bu rakamı görmedim doğrusu. Ve 65 kg bir adamım.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:04 ----------

Yağ ibaresini sizlerin yardımıyla kaldırmayı başardım. Bu arada şunu sormak istiyorum tecrübeli olan arkadaşlara. Bazıları yağı 2000 de bir değiştir diyor. Buna gerek var mı? Ben castrol 10-40 scooter kullanıyorum (iki kez değiştirdim) fakat son değişimde yağın çok da iyi durumda olmadığını farkettim.

Motosikleti
    YAMAHA X-MAX 250 ABS
    Emrello arkadaşım çok teşekkür ederim. Ben Aydın'da oturuyorum. Fakat İzmir'e gidip alabilirim yada siparişle getirtebilirim. Oldum olası motorun arka tarafının yere basmadığı gibi bir hisse kapılıyorum. Mesela motoru virajda istediğim gibi yatıramıyorum (artçı olduğu halde bile hafiften kayıyor). Sizde de böyle şeyler oluyor mu? Scooterlara özgü birşey mi bu? Motorun arkası sürekli geziyor gibi oluyor veya bana öyle geliyor. Benzin işinde de arkadaşları anlayamadım. 20 milyonluk (5,4 l) benzinle 100 km gidiyor (şehir içi). Hava filtresi, buji yeniyken de denedim sonuç aynı. Ben öyle devirli de sürmem. Onların dediğine göre bu benzinle 130 km şehiriçi yol gitmem lazım. Bir senedir ben odometrede bu rakamı görmedim doğrusu. Ve 65 kg bir adamım.
    Slm , michelin gold standardların yerini michelin city grip lastikleri aldı...Buz motora giderseniz özellikle size gold standard takmak isteyecekler stokları bitirmeye çalışıyorlar...Ama hem en son üretim hemde daha yeni teknoloji olan city grip taktırmanızı şiddetle tavsiye ederim...Ben city grip taktırdım oldukça memnunum bu virajlarda arkadan kaydırma olayı kalktı bir de yol çizgileridenden geçerken oluşan hafif kaymadan eser kalmadı...Bu arada benim eski lastikler de görünüm olarak son derece iyi diş derinliğide fazlaydı ama dediğim gibi 2005 sonu üretimi bayatlamış lastikti...

Yağ ı 3000 km de bir değiştiriyorum...

Not : 3000 km de bir yağı değiştiriyorum ben...

bu verdiğim linkten michelin in sizin motorunuz için önerdiği lastiği öğrenebilirsiniz...
    şahsen motoruma 2 marka dışında lastik takmam metzeller ve michelin...
    http://www.michelin.fr/selecteur-pne...eSelector.html

Arkadan kayma ile ilgili birde motorun arka bağlantı yerinde kulakçık denilen bi yer var onların değişmesi gerekebilir ustalara sor onlar anlarlar bi baksınlar gerekiyorsa değiştirin...

benzine gelince istanbul şehiriçi yoğun trafikte kullanmamam rağmen 100 km de 4,1 lt civarı tüketiyorum şehirler arası daha da düşer...İyi bi ustanın motorunuza bakması gerekirse karbüratör ayarlarını kontrol etmesi lazım...

Esmercan59 nikli arkadaşım. Bizim motorlar gibi düşük hacimli motorlarda enjeksiyonun benzin tüketimi açısından 0,3-0,4 l'den fazla (o da en fazla) fark yaratması pek mümkün değil. 800 cc motor olsa tamam. Fakat olayın gözden kaçan ve belki de en önemli yönü enjeksiyonlu motorların daha kısa sürede tepki verebilmeleri ve buna bağlı olarak ta torklarının yüksek olması. Yoksa 100 km de 0,4 l fazla yaksa sana bunun maliyeti 2 milyon etmez. Çok km yapıyorsan o zaman belki önem kazanabilir. Bununla birlikte enjeksiyonlu motorlarda beyin denilen yazılım hataları bahsedildiği kadar çok değil. Enjeksiyonda ısrarcıysan rahatlıkla al kullan. Arkadaşımda enj xmax var ve hiç sorun yaşamadı.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:24 ----------

Teşekkürler Tamyak nikli arkadaşım,
    Dediğim gibi Aydın'da oturuyorum. Aydın'da Yamaha servisi zaten yok. İzmir'de bir motorcuya gidip baktırsam iyi olacak. Bende şu an tüketim 20 milyon (5,4 l)= 100 km. Tekerlek işini ihmal etmeden michelin city grip olarak değiştireceğim. İnşallah fazla para değildir. Çok teşekkürler ilginize.

emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:04 ----------

Yağ ibaresini sizlerin yardımıyla kaldırmayı başardım. Bu arada şunu sormak istiyorum tecrübeli olan arkadaşlara. Bazıları yağı 2000 de bir değiştir diyor. Buna gerek var mı? Ben castrol 10-40 scooter kullanıyorum (iki kez değiştirdim) fakat son değişimde yağın çok da iyi durumda olmadığını farkettim.
    Arkası bazı zeminlerde hafif hissettirebiliyordu bende de, ama genelde tutuşu iyiydi diye hatırlıyorum. Belki lastiklerden olabilir.

Ben 85 kg'yim + ful yükle (tek kişi) uzun yolda 3 lt yakıyordu. Şehir içinde ise 4 lt'yi nadiren geçmiştir. Bence senin motorun ayarlarda bir sorun olabilir.
    Ağır metal insanı...

Motosikleti
    YAMAHA X-MAX 250 ABS
    Esmercan59 nikli arkadaşım. Bizim motorlar gibi düşük hacimli motorlarda enjeksiyonun benzin tüketimi açısından 0,3-0,4 l'den fazla (o da en fazla) fark yaratması pek mümkün değil. 800 cc motor olsa tamam. Fakat olayın gözden kaçan ve belki de en önemli yönü enjeksiyonlu motorların daha kısa sürede tepki verebilmeleri ve buna bağlı olarak ta torklarının yüksek olması. Yoksa 100 km de 0,4 l fazla yaksa sana bunun maliyeti 2 milyon etmez. Çok km yapıyorsan o zaman belki önem kazanabilir. Bununla birlikte enjeksiyonlu motorlarda beyin denilen yazılım hataları bahsedildiği kadar çok değil. Enjeksiyonda ısrarcıysan rahatlıkla al kullan. Arkadaşımda enj xmax var ve hiç sorun yaşamadı.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:24 ----------

Teşekkürler Tamyak nikli arkadaşım,
    Dediğim gibi Aydın'da oturuyorum. Aydın'da Yamaha servisi zaten yok. İzmir'de bir motorcuya gidip baktırsam iyi olacak. Bende şu an tüketim 20 milyon (5,4 l)= 100 km. Tekerlek işini ihmal etmeden michelin city grip olarak değiştireceğim. İnşallah fazla para değildir. Çok teşekkürler ilginize.
    Rica ederim ... 330-340 tl tutar 2 si...Lastik konusun da cimri olma daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsin...Bu arada arka kulakçıklar bilen arkadaşlar daha iyi belirtir motorun arka taraf ta sağda ve solda şase ile birleştiği noktadır...Geçen benim tanıdığım bi usta yamaha ustası değildir bu arada benim motorun kulakçıklarına bakınca hafiften gitmiş viraj da savrulma ve kayma yapar dedi.Ustanın dediği senin anlattığın olayla örtüşyor.. istersen değiştir dedi vakit bulup bi yamaha servisine danışamadım olayı o yüzden mutlaka sende ilk fırsatta kontrol ettir...

Arkadaşlar sizin dedikleriniz aynen benim yaşadığım sorunlar ile örtüşüyor. Virajda kayma belirtileri ve fazla yakıt tüketimi için İzmir'e gidip göçmen motor varmış orada bir baktıracağım.

esmercan59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sağolun arkadaşlar bilgileriniz için sanırım ikinci el 2008 enjeksiyonlu çok km yapmamış bi xmax başıma bela olmadan huzur verebilcek 3 ay içindede askere gidip gitmiyecegim belli olcak daha fazla ertelemek istemiyorum ama gitmezsem alıcam gidersem 15 ay sonra he he

Tolme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMAX 400ABS, Motoran Vento 100
    Alıntı esmercan59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağolun arkadaşlar bilgileriniz için sanırım ikinci el 2008 enjeksiyonlu çok km yapmamış bi xmax başıma bela olmadan huzur verebilcek 3 ay içindede askere gidip gitmiyecegim belli olcak daha fazla ertelemek istemiyorum ama gitmezsem alıcam gidersem 15 ay sonra he he
    enjeksiyonludan şaşma derim bende ,

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:44 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:37 ----------

Arkadaşlar sizin dedikleriniz aynen benim yaşadığım sorunlar ile örtüşüyor. Virajda kayma belirtileri ve fazla yakıt tüketimi için İzmir'e gidip göçmen motor varmış orada bir baktıracağım.
    bu arada göçmenden uzak dur bence ,akdemir yetkili servis olmuş toyota plaza var çınarlıda oradaymış serviside
    İnsanlarıda Para Gibi Işığa Tutun, İçinde "ATATÜRK" Yoksa Sahtedir!!! - "Don't ride faster than your angels can fly"

esmercan59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar bu motoru test etme imkanımız yokmu bizzat nerde kullanabiliriz her güzelin bir kusuru vardır xmax'ta öle ufak tefek sorunlar çıkabiliyo bi üstündeyken gidişatını göremedik

kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50
    Merhaba Değerli xmax kullanıcıları,
    Bir yıldır xmax kullanıyorum. Bu motoru almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmıştım. Tahminlerimin çoğu doğru çıktı. Bu motor çok ama çok keyifli. Ben BMW F 650 den geçmiştim (hanım ağır bastı segment değiştirdim). Bu iki motoru karşılaştırmak çok saçma olur fakat insan karşılaştırmaktan da geri durmuyor. Bununla birlikte yeni xmax alacaklara faydası olur ümidiyle tespit ettiğim bazı noktaları bildirmek istiyorum.
    Olumlu yanlar:
    1. Geniş bagaj hacmi (topcase gereksiz)
    2. Ön tarafa çocuğu (6 yaş) bindirebilmek (yasal değil ama mecburum)
    3. Zincir derdi yok
    4. Vites değiştirme derdi yok
    Olumsuz yanlar:
    1. Yakıt tüketimi fazla (4,5 litre-sehirdışı, 5,5 lt şehiriçi) iki kişi (top 130 kg civarı) ile 100 km ort sürat)
    2. Frenler zayıf (frenleme mesafesini uzun tutmak zorundasınız)
    3. Çok kolay spin atıyor- asfaltta bile iki kişi olduğu halde spin atabiliyor.
    4. Elektrik donanımı zayıf. Hiç sorun yokken geçen gün kontağı kapattığım halde motor stop etmedi. Mesala yağ lambasını söndüremiyorum.
    5. Amortisörler çok sert (iki kişi ile dahi yaylanmıyor).

İşte arkadaşlar bir yıllık bilanço böyle. Şunu da söylemek gerekiyor ki, scooterların çoğunda süspansiyon diye birşey yok (takır tukur sürülüyor).
    1.maddeye yorum yapmıyorumgöreceli bir konu..
    2-3 ve 5. maddedeki sorunlarınız arkadaşlarında belirttiği gibi lastik probleminizden kaynaklanıyor.ön arka ne kadar hava basıyorsunuz acaba?frenleme konusunda x maxlar oldukça başarılı ama düzgün balata ve lastik kullanıldığı sürece!
    4. konudaki sorun akü için parça takıldıktan sonra bi kaç kere başıma geldi ama ben daha sonra hep ayaklıktan stop etmeye alışmıştım,sorun yaşamıyordum.yağ lambası bir arıza değil uyarıdır,arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmışlar.kolaygele.
    ·sevgi eylem ister·

Arkadaşlar İzmir'deki Göçmen motor uyarısı için çok teşekkür ederim. Aydın'da tesadüfen bir usta buldum. Antalya'da yamaha servisinde 5 yıl çalışmış. Daha önce yazdığım bir benzin tüketimi sorunum vardı. Karbüratör hava ayarı ve diğer tüm ayarlar motoru en hızlı sürmek için ayarlanmış meğer. Ayarları düzelttik bakalım göreceğiz. Sibop ayarı iyiymiş. Bununla birlikte usta, karbüratör memesinin değiştirilmiş olabileceğini söyledi. Bir arkadaşımın söylediği kulakçık işine de baktırdım daha yeniymiş. Kayma sorunum bana göre bir ölçüde pirelli tekerlekten kaynaklanıyor. Pirelli sert geliyor bu motora yol tutmuyor. Bununla birlikte, bu motorun (belki de genel olarak scooterlerin) bir kayma ve spin atma sorunu var. Çünkü diğer forumlarda da arka teker ebadını bile değiştirenler olduğunu gördüm. Millet arayışa girmiş kendince. Ben motoru her zaman kontaktan kapatıyorum. Fakat bugüne kadar iki kez kapanmadı (Hemen yan ayağı açtım da durdurabildim). Arkadaşlar belirli bir konu üzerinde yoğunlaşamadım kusura bakmayın. Motoru tanımaya çalışıyorum yalnızca.

Motosikleti
    YAMAHA X-MAX 250 ABS
    Sana artık michelin city grip lastikler yakışır...Ben çok memnunum...Umarım benzin tüketimi falan da düşer...

erdemka07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha x-max 250
    Alıntı tamyak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sana artık michelin city grip lastikler yakışır...Ben çok memnunum...Umarım benzin tüketimi falan da düşer...
    bende lastikleri değistireceğim ölçüler gene aynı olacak dimi hocam(ön:120/70-15
    56S arka:140/7014 68S) fiyat olarak ne kadara aldınız?

Motosikleti
    YAMAHA X-MAX 250 ABS
    Alıntı erdemka07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende lastikleri değistireceğim ölçüler gene aynı olacak dimi hocam(ön:120/70-15
    56S arka:140/7014 68S) fiyat olarak ne kadara aldınız?
    Evet ölçüler aynı olucak...Burdan kontrol edebilirsin...
    http://www.michelin.fr/selecteur-pne...eSelector.html
    yanlış hatırlamıyorsam 340 tl + montaj dediler , ben sıkı bi pazarlıkla 310 tl nkt bitirdim 2 lastiği...

kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50
    dün akşam haberlerde bir motosiklet kazası vardı,konusu hastanenin yakınında olupta ambulansın 20 dk da geldiği..xmax le kaza yaptığı gördüm,Allah şifa versin.. http://www.beyazgazete.com/video/201...di-kanald.html
    ·sevgi eylem ister·

Motosikleti
    YAMAHA X-MAX 250 ABS
    Alıntı kdzli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün akşam haberlerde bir motosiklet kazası vardı,konusu hastanenin yakınında olupta ambulansın 20 dk da geldiği..xmax le kaza yaptığı gördüm,Allah şifa versin.. http://www.beyazgazete.com/video/201...di-kanald.html
    Kaza yapan arkadaşa geçmiş olsun en azından hayati tehlikesi yokmuş ...

Arkadaşlar bugün de bir motorsiklet kazası haberi vardı. Bu türden haberleri duyduğumda çok kötü oluyorum. Kurallara uyan arkadaşların yanısıra birçok arkadaşımız maalesef kurallara uymuyor. Motorsiklet sürmeyi bisiklet sürmekle eş tutuyorlar (kaldı ki onun da kuralları var). Motorsiklet üzerinde giderken cep telefonuyla konuşanlar var ya... Örneğin hiçbir kırmızı ışıkta durmuyorlar. Bir karış yerden sollamaya kalkıyorlar. Zaten toplumda yeteri kadar motorsiklet fobisi hakim. Bu fobiyi daha da körüklemeye çalışmayalım. Motorsiklet sürmenin sınırsız bir özgürlük olduğunu düşünmemek gerekir. Düşünenler bunun hazin sonunu da düşünmek zorundalar. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.
    Bu arada benim benzin tüketimi sorunu herhalde düzeliyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler