Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha X-Max 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kaptan Bazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 250 ABS Ironmax
    Herkese merhaba, havaların ısınmasıyla diz örtüsünü (apron) demonte etmeye kalkıştım. Satın alırken montajını yetkili servis yapmıştı. Şimdi demonte ederken alyan vidaların altına takılan kayışları kolayca çıkardım ancak iki kayışın ön çamurluğun içinde aşağıdaki gibi vidaların altına takıldığını gördüm. Vidaların ortası kapalı olduğu için bunların nasıl çıkarılacağını bilemedim. Kargaburun gibi birşeylerle asılırsam zarar vermekten korktum. Bunların nasıl çıkarılıp sonra tekrar yerine takılacağını bilen bir arkadaş varsa çok makbule geçer. Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:12 ----------

Biraz kurcaladıktan sonra kendim çözdüm: ortadaki plastik pimi içeri ittirince kendiliğinden boşalıyor ve çıkıyor. Tekrar takarken de plastik pimi dübelin içine yerleştirip delikten içeri ittirmek gerekiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    XMAX 250 MOMODESIGN
    Selam arkadaşlar.
    xmax 250 momo sahibiyim. Motorda 6 aylık bir mazim var.
    Motorun 10bin bakımı yaklaşıyor. Kendim yapmak istiyorum.

Kitapçığında belirtilen yağlar aşağıdaki gibi.

motor için
    SAE 10W-30, 10W-40, 15W-40, 20W-40 veya 20W-50 SF tipi motor yağı

şanzıman için
    SAE 10W-40 veya 10W-30 SE tipi motor yağı

Seçtiğim yağlar için yorum/tavsiye istiyorum.
    Motor ve şanzıman için aşağıdaki ürünleri seçtim.

motor https://www.motul.com/tr/tr/products/7100-4t-10w30--2

şanzıman https://www.motul.com/tr/tr/products...l-expert-10w40

Birde motor ve şanzıman hava filtresi için tavsiye istiyorum. Nereden hangisi alınır?

Teşekkürler kazasız sürüşler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:23 ----------

Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    xmax momo 250 mi satıp dün itibari ile xmax momo 400 abs alarak devam ediyorum arkadaşlar,yanlız aldığım arkadaş bakım aralıkları hakkında kafamı karıştırdı,bakım aralığı 6000 dedi,xmax 400 bakım aralıkları 3000 binmi 6000 binmi arkadaşlar,durum nedir

bu arada sele açılma sorununu ben çözdüm,kilit mekanizmasıyla ilgili ,20 dakikada hallediliyor ve ebediyen kurtuluyorsunuz,yanlız takım gerekli herkesin yapabileceği iş değil,sele altı bagajın ve kilit mekanizmasının sökülmesi gerekiyor,,istanbulda olup bu sorunu yaşayan gelsin halledeyim

öyle selenin altına keçe yapıştırmak soruna geçici çözüm sağlıyor,,haliyle seleye oturuluyor ve bütün ağırlık direk keçelere bastığından,keçeler hemen deforme olup yırtılıyor,eziliyor,yerinden kayıyor pis bir görüntü oluşturup kısa zamanda eski haline dönüyor,,ben bizzat denedim bunları,,çözüm kilit mekanizmasındaki ufak bir operasyon
    Selam üstad.
    Bende XMAX 250 momo ile aranıza yeni katıldım ve aynı sorunu yaşıyorum.
    Mekanik sorun ile ilgili biraz daha ayrıntı verebilir misin arızayı düzeltmek için.

Teşekkürler, kazasız sürüşler.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı mirra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar.
    xmax 250 momo sahibiyim. Motorda 6 aylık bir mazim var.
    Motorun 10bin bakımı yaklaşıyor. Kendim yapmak istiyorum.

Kitapçığında belirtilen yağlar aşağıdaki gibi.

motor için
    SAE 10W-30, 10W-40, 15W-40, 20W-40 veya 20W-50 SF tipi motor yağı

şanzıman için
    SAE 10W-40 veya 10W-30 SE tipi motor yağı

Seçtiğim yağlar için yorum/tavsiye istiyorum.
    Motor ve şanzıman için aşağıdaki ürünleri seçtim.

motor https://www.motul.com/tr/tr/products/7100-4t-10w30--2

şanzıman https://www.motul.com/tr/tr/products...l-expert-10w40

Birde motor ve şanzıman hava filtresi için tavsiye istiyorum. Nereden hangisi alınır?

Teşekkürler kazasız sürüşler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:23 ----------

Selam üstad.
    Bende XMAX 250 momo ile aranıza yeni katıldım ve aynı sorunu yaşıyorum.
    Mekanik sorun ile ilgili biraz daha ayrıntı verebilir misin arızayı düzeltmek için.

Teşekkürler, kazasız sürüşler.
    bagaj havuzunu söküp kilide ulaşıyorsun ve kilidin vidalarını gevşetip aralarına duruma göre 1 veya 2mm kalılığında demir pul koyup vidaları sıkıyorsun,, yani kilit mekanızmasını biraz daha aşağıya alıyorsun ,böylece anahtarı çevirince sele kendiliğinden yukarı atıyor

Motosikleti
    XMAX 250 MOMODESIGN
    bagaj havuzunu söküp kilide ulaşıyorsun ve kilidin vidalarını gevşetip aralarına duruma göre 1 veya 2mm kalılığında demir pul koyup vidaları sıkıyorsun,, yani kilit mekanızmasını biraz daha aşağıya alıyorsun ,böylece anahtarı çevirince sele kendiliğinden yukarı atıyor
    Teşekkürler üstad sağolasın.

Bu arada bu yağlar bizim motorlara uygunmu?
    Bu konuda fikir verebilirmisiniz.?

Tekrar teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:59 ----------

Bu arada üstad motorunuz Integra anladığım kadarı ile.
    Hayalimdeki motor.
    1-2 sene xmax ile tecrübe ettikten sonra o motora geçmeyi düşünüyorum.
    Kullanıcı olarak tespitlerinizi öğrenmek isterim.

Teşekkürler Kazasız sürüşler.

Motosikleti
    Teşekkürler üstad sağolasın.

Bu arada bu yağlar bizim motorlara uygunmu?
    Bu konuda fikir verebilirmisiniz.?

Tekrar teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:59 ----------

Bu arada üstad motorunuz Integra anladığım kadarı ile.
    Hayalimdeki motor.
    1-2 sene xmax ile tecrübe ettikten sonra o motora geçmeyi düşünüyorum.
    Kullanıcı olarak tespitlerinizi öğrenmek isterim.

Teşekkürler Kazasız sürüşler.
    7100 yüksek devir çeviren motorlar için,scooterlere uygun değil bildiğim kadarı ile,,motulun scooterler için özel üretttiği (motul scooter expert) adlı yağı var ben onu kullanmıştım ,bence onu kullan,neden başka motorlar için üretilen yağı kullanasınki,adamlar bisürü ar-ge çalışmaları sonucunda scootere bu yağı uygun görmüş ve üretmişler,onlardan iyi bilecek değiliz herhalde değilmi

ikinci soruya gelirsek,,evet integra kullanıyorum

1 yıl xmax 250 kullandım,ama ara hızlanma sollamalarda yetersiz kalıyordu,bir aracı sollamaya kalktığımda öndeki araç az gaza dokunsa apışıp kalıyordum,veya sollarken arkadan bir araç gelse güç yetersiz geldiğinden hızlanamadığım için arada sıkışıyordum,,yani trafikte sizi geçmeyen araç yok,sidikli fiat Albea bile size sellektör yapıyor,bu durum arkaya artçı aldığımda dahada vahimleşiyor sollama yapmaya korkuyordum

sonunda 250 yi satıp xmax 400 aldım,birde j-costa varyatör taktırdım,motor canavar gibi oldu ara hızlanma sollama vs xmax 250 ile mukayese edilemez şöyleki,xmax 250 nin 0-100 hızlanması 13-14 saniye xmax 400 ünkü 8 saniye ve j-costa varyatör ve akrapoviç egzosla 6-6,5 saniyeye indi
    artçılı artçısız yeterli geliyordu

ancak bir müddet sonra buda yetersiz gelmeye başladı,çünkü 140 dan sonra yavaş yavaş nefesi kesiliyor 165-170 e gelmesi uzun zaman alıyordu,birde yakıt olarak biraz fazla yakıyordu,,ama 2 yıla yakında onu kullandım,sonunda onuda satıp hayalimdeki motor integrayı aldım

xmax ile integra ayrı dünyalar kıyaslanma yapılacak katagoride değil,integrayı her türlü kullanabiliyorsun,ister otomatik ister manuel ister normal mod ister spor mod ve spor modun 3 kademeside var,az spor orta spor ve tam spor diye,yani motora hertürlü müdahale edebiliyorsun,zaten xmax ten sonra geçilecek motor integradır
    ayrıca integranın torku çok yüksek güç olarakta 55 hp xmax 400 ün 2 katından fazla torku var güç olarakta 2 katına yakın gücü var,,her türlü yeterli geliyor,gazı açtığında hemen 180-190 lara geliyor,,ayrıca yakıt olarakta xmax 250 nin yaktığı yakıt kadar yakıyor çok memnunum

Motosikleti
    XMAX 250 MOMODESIGN
    Teşekkürler üstadım, sağolasın verdiğin bilgiler için.
    Allah kazasız belasız binmek nasip etsin.
    Bende xmax den sonra kesinlikle integra düşünüyorum.
    Xmax de tecrübe edinip birde bu hafta sonu Yamaha Riding Academy de alacağım eğitimle iyice pekiştireyim istiyorum.
    Kısmetse bu hafta sonu İstanbul a İLERİ SEVİYE SCOOTER EĞİTİMİ ne geliyorum.
    1-2 seneye integrayı alırım inşallah o zamana kadar çıldırmazsam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:13 ----------

Arkadaşlar xmax 250 momo için İstanbul da hava filtrelerini nereden bulabiliriz?
    Bu konuda tavsiye verirmisinz.
    Teşekkürler.

Motosikleti
    Teşekkürler üstadım, sağolasın verdiğin bilgiler için.
    Allah kazasız belasız binmek nasip etsin.
    Bende xmax den sonra kesinlikle integra düşünüyorum.
    Xmax de tecrübe edinip birde bu hafta sonu Yamaha Riding Academy de alacağım eğitimle iyice pekiştireyim istiyorum.
    Kısmetse bu hafta sonu İstanbul a İLERİ SEVİYE SCOOTER EĞİTİMİ ne geliyorum.
    1-2 seneye integrayı alırım inşallah o zamana kadar çıldırmazsam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:13 ----------

Arkadaşlar xmax 250 momo için İstanbul da hava filtrelerini nereden bulabiliriz?
    Bu konuda tavsiye verirmisinz.
    Teşekkürler.
    İstanbul şirinevlerde motosikletçiler var orda bulabilirsiniz ,ben zamanında ordan almıştım,birde kadıköyde evlendirme dairesinin orda motosikletçiler var ordada bulursunuz,,internette n11 veya hepsi burada alışveriş sitelerindende alabilirsiniz,zaten nette satılanlar bu dediğim yerlerin verdiği ilan

Motosikleti
    XMAX 250 MOMODESIGN
    İstanbul şirinevlerde motosikletçiler var orda bulabilirsiniz ,ben zamanında ordan almıştım,birde kadıköyde evlendirme dairesinin orda motosikletçiler var ordada bulursunuz,,internette n11 veya hepsi burada alışveriş sitelerindende alabilirsiniz,zaten nette satılanlar bu dediğim yerlerin verdiği ilan
    Teşekkürler üstad.
    Bu konuda benim aklımı karıştıran 30 TL yde filtre var 100 TL yede.
    Hangisini alacağıma karar veremedim.

Motosikleti
    Teşekkürler üstad.
    Bu konuda benim aklımı karıştıran 30 TL yde filtre var 100 TL yede.
    Hangisini alacağıma karar veremedim.
    ben orjinaline 100 tl verip almadım 35 tl ye yan sanayi aldım,,gerçi orjinali ile yan sanayi arasında görsel olarak kalite farkı var ama filtre aynı ikiside kağıt filtre,,ucuzundan alıp en kötü her bakımda değişirsin her türlü kafan rahat olur

Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    Son şanzıman yağı olarak da motor yağını kullanabilir miyiz? Örneğin IPONE Scoot 4?

Motosikleti
    XMAX 250 MOMODESIGN
    Alıntı quad_65 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son şanzıman yağı olarak da motor yağını kullanabilir miyiz? Örneğin IPONE Scoot 4?
    Servise gittim yağları özellikle şanzıman yağlarını araştırdım. Benim 2015 MOMO için şasiden sorgulatarak baktırdım. Kitabında da yazdığı gibi çıktı yağ çeşitleri. Aşağıdaki gibi. Ama eski modellerde şanzıman yağı olarak 80-90 kullananlar olduğunuda servis elemanı belitti.
    Bunlara dikkat edin. Varsa kitapçığından yoksa modelinizin kitapçığını internet ten bularak emin olun.

Geçen hafta gittiğim Yamaha Riding Academy mideki eğitmen arkadaşlara motul yağları sorduğumda hiç fantazi yapmaya gerek olmadığını yamalube nin bu motorlar için en iyisi olduğuna dair beni ikna ettiler. Bende yamalube den devam ediyorum

Motor yağı olarak
    YAMALUBE 10W-40 FULL SENTETİK 4 ZAMANLI 1LT MOTOR YAĞI
    https://urun.n11.com/yag/yamalube-10...agi-P239959177

Şanzıman yağı olarak da
    YAMALUBE GL-4 SCOOTER DİŞLİ YAĞI , YARI SENTETİK 10W-40
    https://urun.n11.com/bakim-ve-koruma...-40-P103049662

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:30 ----------

Alıntı quad_65 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Dişli yağı ambalajları üzerinde görülen GL-4 veya GL-5 ne anlama gelir?
    Her ikisi de dişli yağları için kullanılan API sınıflandırmasıdır. GL-5'te aşırı basınç katığı daha fazladır ve genellikle ağır çalışma koşullarında kullanılır. Araç üreticisi tarafından aksi belirtilmediği sürece GL-4 dişli yağı tavsiye edilen yerlerde GL-5 kullanılmamalıdır. Çünkü GL-5'te bulunan aşırı basınç katığındaki kükürt, sarı metalleri aşındırır. "

www.motor-yagi.com/?p=motor-yagi-ozellikleri den alıntıdır.

Bizim motorlarda kesinlikle GL-4 olmalı.

Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    Dişli yağı GL-4 devam etmek mantıklı görünüyor, teşekkürler.
    Yamalube vitesli motorlar için uygun olabilir, ben bu sefer garantim bittiği için denemek için JASO MB spesifikasyonunda motor yağı koymayı düşünüyorum. Hissedilir bir fark olursa bilgi veririm.

redboxer82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x-max 250
    Evet arkadaşlar geçtiğimiz hafta 2017 model 5300 km'de x-max aldım, satıcı ile yetkili servis önünde buluştuk bir baktım çok sıra var satıcıya güvenip direk notere gittik motoru aldım.

Bugün farkettim ki ön tekerin üst kısmına baktığım zaman orada boşta bir soket duruyor, elektrik bantı ile başka bir kabloya kaynak yapılmış gibi. Fikri olan var mı? (motorun bütün elektrik aksamı düzgün çalışıyor)

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı redboxer82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaşlar geçtiğimiz hafta 2017 model 5300 km'de x-max aldım, satıcı ile yetkili servis önünde buluştuk bir baktım çok sıra var satıcıya güvenip direk notere gittik motoru aldım.

Bugün farkettim ki ön tekerin üst kısmına baktığım zaman orada boşta bir soket duruyor, elektrik bantı ile başka bir kabloya kaynak yapılmış gibi. Fikri olan var mı? (motorun bütün elektrik aksamı düzgün çalışıyor)
    https://i.hizliresim.com/nlPMA5.png
    Çakar takmış arka lambalara. Bende de var aynısı. Motoru satarken çakar modulunu sökmüş. Bagajı yerinden çıkarırsanız daha net görürsünüz.

Motosikleti
    x-max 250
    Teşekkür ederim dostum, valla 5binde diye motor aldım, 30 ve 50km/sa civarında giderken ellerimi bıraktım mı gidon yalpalıyor, bütün hızlarda ise sağa doğru gitme/yatma eğilimi var.
    Bagajı kaldırdım şaselere filan baktım hiç darbe yada düzeltme yok, grenajlar ellenmemiş orj, civataların başları düzgün anahtar değmemiş, Yere düz çizgi çizip motoru sehpaya aldım gidon düz dururken ön-arka lastikler aynı hizada neyse ki. Zannediyorum ön tekeri bi şeye çarpıp ön mesneti (ya da çatalı) eğmiş bu yalpalama ve sağa yatma bu yüzden oluyor sanki.
    Bir de bana çizik bile yok demişti, neyse böyle idare edeceğim şimdilik. Kimseye güvenmeyin arkadaş, kimseye..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Çizik yokmuş işte, doğru söylemiş

Motor_Derili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nmax 155 / Fazer8 / NC750X2018
    Alıntı redboxer82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim dostum, valla 5binde diye motor aldım, 30 ve 50km/sa civarında giderken ellerimi bıraktım mı gidon yalpalıyor, bütün hızlarda ise sağa doğru gitme/yatma eğilimi var.
    Bagajı kaldırdım şaselere filan baktım hiç darbe yada düzeltme yok, grenajlar ellenmemiş orj, civataların başları düzgün anahtar değmemiş, Yere düz çizgi çizip motoru sehpaya aldım gidon düz dururken ön-arka lastikler aynı hizada neyse ki. Zannediyorum ön tekeri bi şeye çarpıp ön mesneti (ya da çatalı) eğmiş bu yalpalama ve sağa yatma bu yüzden oluyor sanki.
    Bir de bana çizik bile yok demişti, neyse böyle idare edeceğim şimdilik. Kimseye güvenmeyin arkadaş, kimseye..
    Xmaxlerin genelinde sağa çekme eğilimi var. İciniz rahat olsun.
    M otorcuyum ben, O na yürekten bağlıyım, T ek tekerde şahlanırken, O nun gidişine hastayım, R acing değil belki ama, EN GEÇ AKŞAMA YANINDAYIM

benim motordada var aynı olay sağa meyilli😊

Motosikleti
    x-max 250
    Yalnız değilmişim : ) Teşekkürler arkadaşlar, Bu arada bir önceki motorum pcx idi 11bin km yapıp sattım. Pcx'teki malzeme&boya kalitesi, montaj işçiliği & trim boşlukları malesef yamahadan fersah fersah önde. Bu kadar fark beklemiyodum hayret..

Arkadaşlar herkese merhaba. Yaklaşık 3 aydir xmax250 araştırıyorum. Son zamanlardaki fiyat artışının farkındasınızdır. Benim 18bin TL butçem var ve 2.5-3 bin tl'yi kask monta ayirmayi düşünüyorum. Geri kalan kısıma da alabilecegim xmax250 lerin kilometreleri çok yüksek oluyor. Benim merakım mesela 2014 model bir xmax250 nin alinabilecek km si maksimum kaç olmalı? Makinenin 4-5 yaşinda olmasi büyük sorun teşkil eder mi?
    Aranıza yeni katıldım bu arada. Inş yakinda xmaximi de alırım. Saygılar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler