Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha X-Max 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    emrebayri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Herkese bir sorum var ozellikle 1 2 senedir ayni servisi kullanan arkadaslara. İstanbul en iyi yamaha servisi sizce neresi ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Waaaaay arkadaş köpük diyosunuz haaaa
    Vak o olabilir bende yazin her hafta sonu kendi sunger ve kendi aldigim kopukle yikiyodum kis geldi her hafta motoru yikama aliskanligi degismedi ama kolayina kactik yikamacinin kopugunden faydalandik oda bize kacti
    NEYSE KIYMETLI YORUMLARINIZ ICIN HERKESE COOOK TESEKKURLER

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 05:24 ----------

Alıntı emrebayri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese bir sorum var ozellikle 1 2 senedir ayni servisi kullanan arkadaslara. İstanbul en iyi yamaha servisi sizce neresi ?
    Dostum ben butun forumu 8 kere okudum yamahada oyle bisey yok malesef bulursan banada gonder ;)

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Arkadaslar yamaha tuna motoru kullaniyorum ben maltepede servis ama yinede 100 de 100 guvenemedigimden danger_fou nun da dedigi gibi cok arayip bulamadigimdan 3 bin bakimini kendim yaptim dun gece. Cmax 250 abs icin tecrubelerimi sizinle paylasmak istiyorum.

Oncelikle hava kompresoru sıvı gres balata spreyi ve grafitli gress sarjli matkap allen takimi duz ve yildiz tornavida takimi ve varsa havali matkap yoksa lokma takiminiz olmasi kolaylik acisindan sart.

Sokum ve takma videolari zaten youtube de var. Ben yasadigim zorluklari anlatayim. Varyator siyah kapagi sokerken en sagdaki vida yalama olmaya cok musait hatta butun vidalar fazla sıkmaya calismayin sakin. Dedigim gibi en sagdaki vidayi buyuk zorluklarla soktum. Bi avm nin teknik servisinde calistigim icin yerine yenisini bulmak cok zor olmadi.

İc metal kapagin vidalari cok kolay sokuluyor hic asilmayin. Asil en zor kismi havali matkabiniz yoksa cok zor olan kisim varyator ve debriyaj ana somunlari lokmayla ugrasmaktan kollarim agriyo neyseki soktum. Varyatoru sokmek icin ic kisimda cikintilariyla hansesinde bi kenari metal birsey sıkıstirip donmesini engellemek gerekiyor oncelikle. Debriyaj balatasi icinse tekerin arasina kalin sert birsey sıkıştirmak gerekiyor 13/14 anahtar denedim yamuldu demir profil sıkıstirdim en son. Eger varyatoru acip bagalari temizlemicekseniz sakin yerinden oynatmayin bile hareketli kisim fazla acilirsa bagalar yerinden kayiyor.

Benim debriaj balatasinin kapagi fazlasiyla morarmisti anladimki agresif kullaniyorum malum istanbuldayim. İzledigim bi videoda usta morarma olursa agresif kullaniyorsunuzdur ve buda titresimlere yol acar diyordu ki benimde bakimi kendim yapiyim dememin nedenide aslinda buydu titresim artmisti.

Neyse donelim konumuza once debriyaj balatasini cikardim hem kapagin tasın icini hemde balatalari zimparaldim duzlenmesini sagladi sonra hava tuttum ve birazda balata temizleyici orda mile gecen kisminin gresini cok fazla temizlemedim grafitli gres im olmadigi icin mile ve mil yuvasina berner sivi gres (200 dereceye kadar dayanikli) sıktım onunla isim bitti.

Varyatoru soktum varyator kapaginda 4 adet allen vida var nasıl sıkmışlarsa zorlamadan yalama oldular. Sarjli matkapla demir uc ile basligini yedirince biraz dondurerek elle acildilar ( kapatirken 4 numara klemens vidasi sokup attigim vidalarla ayni onlari kullandim sapasaglam oldu). Once bagalari cikardim icinden hemsini guzelce sildim. Varyator icinde asiri gres vardi ki youtube da ne kadar video izlediysem hepsi varyator icine baga basi bir damladan fazla gres surulmeyecegini soyluyorlar 100 e yakin video izledim baga degisim varyator temizligi dr pulley baga takilisi vs. Yinede gresi %80 oraninda temizledim biraz birakayim dedim. Baga yuvalarinada cok az sivi gres sıktim ve kapattim yerine oturturken yine mile ve mil yuvasina sivi gres sıktım. Hava filtrelerini hava tutarak guzelce temizledim bi 2 3 bin daha gider. Tabi sokerken herseyi sirasiyla dizdim ve tersten montaj yapmaya basladim. Dedigim gibi varyator ve debriyaj ana somunlari haric diger hic bir vidaya asilmayin sıkarken. Geriye bir tek yag kaldi oda motul 7100 10w40 4lt pazartesi geliyor onuda degistirip yag suzgecini temizledikten sonra 3000 bakimi tamamdir

Sonuc olarak rahatsizlik seviyesinde olan titresim gitti ilk aldigimdaki standart titresim var o normal zaten. Videolarda da dedikleri gibi debriyaj balata temizligi zimparasi ve bagalarin temizligi titresimi kesiyormus bu dogru suan yag gibi cok sukur.

Titresim icin kesin cozum arastirdigim kadariyla jcosta varyator polini debriyaj balatasi temiz benzin ve vakitli yag degisimi. Ama suan jcosta ve polini icin butcem yok 1600 civari tutuyor ikisi.

Elimden geldigince anlatmaya calistim yasadiklarimi

@emrebayri
    Benim servis çalışanı arkadaş kardeşimin arkadaşı. Her bakıma gittiğimde yer yer dillendirir. Abi senin debriyaj nasıl bir şey yaa. Titreşim diye bir şey yok. Çoğu kişi titreşim adına şikayet ediyor. Adamlar 2-3 bin de titreşim diye yakınıyorlar. Senin motor 10+ oldu hala çiçek gibi derdi. Ben de hep tanıdık olduğundan gönlümü okşuyor düşüncesinde olurdum.

Hatta, bazen bunu kendisine de dillendirirdim. Sırf tanıdığım diye söylüyorsun değil mi bunları, yeme beni şimdi diye Yok abi derdi hep.

Şimdi senin debriyajı görünce, arkadaşa hak verdim. Ben agresif kullanan biri değilim. Elimin gaz ayarı da çok iyidir diye düşünüyorum. Zaten bu yakıt tüketimime de yansıyor. Hem makinamdan, hemde yakıtından inanılmaz memnunum.

Senin 3 bindeyken debriyaj o halde, benim bu fotoğraflardaki de 20'bindeyken bu halde.

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Valla masallah biraz agresif dogru. Sacma sapan nedensiz trafikler beni deli ediyor sanirim birazda ondan kaynakli 😁

Valla masallah biraz agresif dogru. Sacma sapan nedensiz trafikler beni deli ediyor sanirim birazda ondan kaynakli ��
    Bir de hocam sen 3'bin de neden oraları söküp temizleme gereği duydun ki? Titreşim adına canını sıkıyor diye mi? Bunu söylememin nedeni orası ilk 20'bin ağır bakımda açılıyor. O yüzden...

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Hem titresim hemde 2 3 haftaya kadar dr pulley baga gelicek 11gr onu takicam kendim. Birazda o yuzden gormek istedim. Ama en buyuk nedeni titresim takinti haline gelmeye baslamisti

Hem titresim hemde 2 3 haftaya kadar dr pulley baga gelicek 11gr onu takicam kendim. Birazda o yuzden gormek istedim. Ama en buyuk nedeni titresim takinti haline gelmeye baslamisti
    Motoruna ait şu anki bagaların fotoğrafı var mı elinde? Eğer varsa benim 20'bin bagaların fotosu ile karşılaştırabiliriz. Ne kadar aşınmış, yada aşınmamış diye. Sen de biliyorsun, titreşimdeki etkide bagalar da büyük önem arz ediyor.

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Cekmedim ama bagalar cok iyi durumdaydi sadece bira toz vardi ustlerinde debriyaj balatasinin o kisimlarin gresini alfim zaten

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    ben 10000 de j-costa varyatör taktım,şuan 19 bin km oldu ogünden beri titreşimi unuttum,yukarda titreşimden söz edince titreşim olayını hatırladım
    j-costa başka bir dünya,gaz tepkisi falan mükemmel

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Aynen jcosta li xmax test ettim mukemmel ama malum butce 🤔

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    bmc filtre ve jcosta denedim jcosta iyi gelmedi sürekli yüksek devir çeviriyor hem fazla yaktırıyor hemde istenilen performansı veremedi.
    bende satıp dr pulley 11 gr baga aldım misss daha düşük devirde istenilen performans.

titreşimde yok denecek kadar az.

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Dr pulley i biri daha onerdi bana arastirdim biraz mantikli ama yok suan turkiyede 11 gr 1 aya falan gelecekmis

screamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X max Momo
    Merhaba beyler, Siteye yaklaşık 9 yıl önce üye olmuşum, o süreçte aklımdaki motosikletten, tarzıma kadar birçok değişti. Şuan kısmetse 1 ay içinde X-max 250 almayi planlıyorum, ne kadar çok okusamda pratikte motor bilgim zayıf. Bi X -maxi alirken nelere dikkat etmeliyim?, kaç model? kac km?, bakımı, extrasi vs. Tavsiyeleriniz benim için değerli Teşekkürler şimdiden

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Arkadaslar iyi aksamlar

Size bir sorum var on ve arka balada hangi marka hangi model onerirsiniz ve nerede var

Bugun 4000 bakimina gittim yag ve sanziman yagini degistirdiler
    Titresim var diyorum adam 10.000 e kadar varyator acilmaz diyor garantisi bitmesin diye 125 tl verdim evlat acisi gibi koydu bu arada egzos kullanici hatasi deilmus ama kisin yere atilan tuz ve solisyonlardanmis (yersen )
    SONUÇ:yemisim garantiyi bundan sonra motorumun ustasiyim

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Hakli olmasina haklilar ama ya o titresimde takildimi kafaya bi kere kulaklar hep orda oluyor. Bu arada ben motul 7100 10w40 170 liraya aldim 4 litresini 1 litre yaga hemen hemen okadar vermek koyuyor insana

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:43 ----------

@screamer Dostum hic 2. El almadim ama tavsiye sadece titresime lastiklere bakimlarina bak kazasiz ve mumkunse 6000 in altinda olsun butceni bilmiyorum ama sahibinden de cok var bi hevesle alip kullanamayip 2 3 binde satan ben olsam bunlara bakardim

Motosikleti
    Arkadaslar iyi aksamlar

Size bir sorum var on ve arka balada hangi marka hangi model onerirsiniz ve nerede var
    10 gün önce ön balatalardan ses gelmeye başladığında bittiğini anladım ve yamaha servise balata almaya gittim

benim motor 400 olduğundan önde çift disk var,,servisin bana verdiği fiyat her disk için 146.5 tl
    yani önde iki takım arkada 1 takım olarak toplam 3 takım balataya 439,5 tl fiyat verdiler

fiyatı duyunca dudağım uçukladı,,almadım tabiki doğru şirinevlere motosikletçilerin oraya gidip orada tavsiyeler doğrultusunda EBC marka organik balata takımını 60 tl den 3 takımını 180 tl ye aldım ve kendim taktım,böylece 260 tl cebime kaldı,,10 gündür kullanıyorum problem yok memnunum

Motosikleti
    Yamaha x-max 250 ABS
    Ebc cok aradim bulamadim tabi sirin evlere gitmedim. Bugun artik ses iyice arttigi icin mecbur kaldim yamahaya 110 liraya hallettim. Ebc distrubutoru kilerci mot. Arac. Brembo da ugur mot. Arac. İkiside kalmadigini fuardan sonr gelecegini soylediler artik bidahaki sefere ama yer ismi hatirliyosan sirin evlerde kenari not alayim bidahakine giderim

Motosikleti
    Ebc cok aradim bulamadim tabi sirin evlere gitmedim. Bugun artik ses iyice arttigi icin mecbur kaldim yamahaya 110 liraya hallettim. Ebc distrubutoru kilerci mot. Arac. Brembo da ugur mot. Arac. İkiside kalmadigini fuardan sonr gelecegini soylediler artik bidahaki sefere ama yer ismi hatirliyosan sirin evlerde kenari not alayim bidahakine giderim
    EBC xmax fren balatası yazıp internette aratsan dünya satıcı ilanı çıkıyor,nasıl bulamadın anlamadım,çok popüler bir balata hemen her satıcıda vardır
    neyse almışsın artık güle güle kullan

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler