Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
24. sayfa BirinciBirinci ... 142223242526 ... SonuncuSonuncu

Hero Hunk Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    selçuk sezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym hd2
    Hayırlı olsun güle güle kullanın güzel seçim kıymetini bilene😊

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı nebri_1986 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar 7000 km oldu dahaca hunk ile aramizda büyük sorunlar cikmadi şükür. Daha once kaza sonrasi lastik alacagimdan bahsetmistim anlas capra takim aldim on arka ve yaklasik 4 bin kilometredir kullaniyorum sikinti yasamadik. Hatta bir kac kez panik frenle kullanma durumu oldu allaha sukur fren mesafesi ve benim tepkilerimi kazaya donusturmemesi hoşuma gitti. Bu aralar soguklardan dolayi cok birlikte olamiyoruz. Ilk yanina gidip marş denedigimde beyin gidiyor geri geliyor. Sanirim akülerimiz kış icin pek uygun değil. Bur arkadasin 4 mah yerine 5 mah taktigini ve memnun oldugunu duymustum ilkbahara dogru belki aküyü degistiririm. Bu arada soğuk havalarda kontağı acip direkt marş denemeyin biraz akü kendine gelsin sonra kontağı kapatip tekrar acin 5 ya da 10 saniye sonra marşa basarsaniz daha az sikintili çalışma sağlamış olursunuz. Çok sukur simdiye kadar ayak marsini hiç kullanmadim. Kazasiz belasiz surusler.
    Bildiğim kadarıyla Capra serisinde bizim orjinal ölçülere uygun ebat yok. Önler 80-100-18 arkkalar 100-90-18 Capra da bu seri var mı?

Bizim motorun orjinal ölçüsüne uygun seri;

Ön Anlas NF-28 model 80-100-18
    Arka Anlas NR-47 100-90-18

Ben bu lastikleri kullanıyorum. Pek çok kişiye tavsiye ettim ve hemen herkes memnun kaldı. Yumuşak hamurlu, virajı-freni iyi bir lastik.

Bu arada Hero Türkiye'ye de bir çift laf söylemek lazım. Eskiden Bajaj mı Hero mu diye insanlar tereddütte kalırdı. 2017 senesinde Bajaj Euro 4 uyumlu modellerini, NS 150-NS 160-NS 200-Dominar 400 yok V15 bilmem ne doldurdular. Servislerinde kendilerini geliştirdiler. Ücretsiz servis günleri Türkiye turları yaptılar. Fuar öncesi internet sitelerinde reklamlar-güncellemeler.

Hero 2017 de ne yaptı arkadaşlar???? Türkiye'de satılan modellerde yenilik yaptı mı soruyorum? 2016 da getirdiği stokları satmakla geçiştirdi. Defalarca facebook hesabından kendilerine ulaştık. Sorular sorduk. Yeni model gelecek mi diye. Mayıs 2017 de gelecek, Temmuz 2017 de gelecek diye cevaplar aldık. Yeni model de gelmedi. Örneğin Benelli firmasına bakın. Yeni modellerin satış tarihlerini internet sitelerine koymuşlar. BAngır bangır 125 250 cc motorlarla geliyorlar. Hero'da var mı böyle bir duyuru-reklam? Yıl oldu 2018 halen daha eski modelleri satmaya çalışıyorlar.

Sözlerim kızgınlık-hakaret olarak algılanmasın. Kullanmış olduğum motosiklet markasının 1 yılı bana yansıyacak hiçbir çalışma yapmadan geçirmesinden sitemkarım. Bomboş geçen bir yılın ardından marka iyice unutulmaya yüz tuttu. Şimdilerde diğer Hintli marka ile Hero'yu karşılaştırsak hangisinin bilinirliği ve kalite algısı daha fazla? 2018 de Hero'nun gerçekten çok çalışması lazım.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Hero Türkiye konusunda söylenenlere ben de katılıyorum. Garanti olayı da reklamdan öteye gitmiyor.

İlk zamanlar bakımları ve onarımları servislerde yaptırmaya çalıştım ama servis abilerimiz çok meşguller. Pizzacılara verdikleri 2000 adet motoru mu düşünecekler yoksa benim gibi bakımdan bakıma gelecek müşteriyi mi. Doğal olarak ya parça yok sipariş edeceğiz deyip zora koşuyorlar, yada motoru bırak 3 gün sonra al diyorlar. Büyük bir işlem yapılacak olsa eyvallah, ufak tefek işlemlerde bile muamele bu şekilde.

Bir kaç kez hero servislerinde asker edildikten sonra, sizle mi uğaraşacağım dedim, gittim bütün işlerimi bulduğum iyi bir ustaya yaptırdım. Insanlar garantiyi bozmak istemiyorlar ama heronun garantisinden parça değiştirebileceğinize inanıyorsanız bir şey demiyorum.

Serviste en son debriyaj balatası değiştirttim motor 2 gün yattı serviste, parça yok dediler, gittim başka servisten balata aldım getirdim, o balatalar da motora olmadı (o servisten kazık yedim, iade de almadılar), sonra motorun yattığı servis ellerindeki bir debriyaj tasından balata çıkarıp taktılar, o da 2000 km sonra tekrar kaçırmaya başladı, konuları forumda mevcut.

Hunk ve Karizmanın slideshare de parça listesi var. Servislere ve heroya mahkum kalmayın. Tüm parçaların kodları honda parça kodları ile verilmiş. İhtiyacınız olan herhangi bir parçayı kodundan aratarak bulabilirsiniz. Parçaların bir kısmı yeni bir kısmı eski honda modellerinde var. Aşağıda parça listesinin linkini veriyorum.

https://www.slideshare.net/shanaka9999/hero-honda-hunk

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ysahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hero Türkiye konusunda söylenenlere ben de katılıyorum. Garanti olayı da reklamdan öteye gitmiyor.

İlk zamanlar bakımları ve onarımları servislerde yaptırmaya çalıştım ama servis abilerimiz çok meşguller. Pizzacılara verdikleri 2000 adet motoru mu düşünecekler yoksa benim gibi bakımdan bakıma gelecek müşteriyi mi. Doğal olarak ya parça yok sipariş edeceğiz deyip zora koşuyorlar, yada motoru bırak 3 gün sonra al diyorlar. Büyük bir işlem yapılacak olsa eyvallah, ufak tefek işlemlerde bile muamele bu şekilde.

Bir kaç kez hero servislerinde asker edildikten sonra, sizle mi uğaraşacağım dedim, gittim bütün işlerimi bulduğum iyi bir ustaya yaptırdım. Insanlar garantiyi bozmak istemiyorlar ama heronun garantisinden parça değiştirebileceğinize inanıyorsanız bir şey demiyorum.

Serviste en son debriyaj balatası değiştirttim motor 2 gün yattı serviste, parça yok dediler, gittim başka servisten balata aldım getirdim, o balatalar da motora olmadı (o servisten kazık yedim, iade de almadılar), sonra motorun yattığı servis ellerindeki bir debriyaj tasından balata çıkarıp taktılar, o da 2000 km sonra tekrar kaçırmaya başladı, konuları forumda mevcut.

Hunk ve Karizmanın slideshare de parça listesi var. Servislere ve heroya mahkum kalmayın. Tüm parçaların kodları honda parça kodları ile verilmiş. İhtiyacınız olan herhangi bir parçayı kodundan aratarak bulabilirsiniz. Parçaların bir kısmı yeni bir kısmı eski honda modellerinde var. Aşağıda parça listesinin linkini veriyorum.

https://www.slideshare.net/shanaka9999/hero-honda-hunk
    Hero TR distribütörü kaynaklı problemler. Ama çözmediği değil çözmediği için aynı zamanda Hero Motocorp' un sorumluluğundaki problemler. Soruna müdahale etmiyorlar.
    Yıl 2018 hala Tr de 2016 model motor satıyorlar. Yedek parça konusunda çalışanları tarafından zamanında uyarıldılar. Tüm satış sonrası işten çıkarıldı yada çıkmak zorunda kaldı. Bu günler 2 sene önceden belliydi. Hindistan Hero en başından beri bu durumlara müdahale etmedi. Geçen sene bu zamanlarda bu sitede 2017 yazı yeni model gelecek diyen arkadaşlar vardı. Israrla gelmeyecek dedim. Çünkü firmayı tanıyorum. Bu sene de sadece elden geçirilmiş Enjeksiyonlu Glamour var. Başka da bişey yok. Heronun Hindistanda lanse ettiği Thriller 200 daha satılmaya başlanmadı, Euro 4 versiyonu TR ye ne zaman gelir Allah bilir. Fuarda Bu sene bir şeyler görürsünüz o kadar. dash 125 , duet 125,glamour falan. Sonrası banttan yayın geçtiğimiz senelerdeki gibi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla Capra serisinde bizim orjinal ölçülere uygun ebat yok. Önler 80-100-18 arkkalar 100-90-18 Capra da bu seri var mı?

Bizim motorun orjinal ölçüsüne uygun seri;

Ön Anlas NF-28 model 80-100-18
    Arka Anlas NR-47 100-90-18

Ben bu lastikleri kullanıyorum. Pek çok kişiye tavsiye ettim ve hemen herkes memnun kaldı. Yumuşak hamurlu, virajı-freni iyi bir lastik.

Bu arada Hero Türkiye'ye de bir çift laf söylemek lazım. Eskiden Bajaj mı Hero mu diye insanlar tereddütte kalırdı. 2017 senesinde Bajaj Euro 4 uyumlu modellerini, NS 150-NS 160-NS 200-Dominar 400 yok V15 bilmem ne doldurdular. Servislerinde kendilerini geliştirdiler. Ücretsiz servis günleri Türkiye turları yaptılar. Fuar öncesi internet sitelerinde reklamlar-güncellemeler.

Hero 2017 de ne yaptı arkadaşlar???? Türkiye'de satılan modellerde yenilik yaptı mı soruyorum? 2016 da getirdiği stokları satmakla geçiştirdi. Defalarca facebook hesabından kendilerine ulaştık. Sorular sorduk. Yeni model gelecek mi diye. Mayıs 2017 de gelecek, Temmuz 2017 de gelecek diye cevaplar aldık. Yeni model de gelmedi. Örneğin Benelli firmasına bakın. Yeni modellerin satış tarihlerini internet sitelerine koymuşlar. BAngır bangır 125 250 cc motorlarla geliyorlar. Hero'da var mı böyle bir duyuru-reklam? Yıl oldu 2018 halen daha eski modelleri satmaya çalışıyorlar.

Sözlerim kızgınlık-hakaret olarak algılanmasın. Kullanmış olduğum motosiklet markasının 1 yılı bana yansıyacak hiçbir çalışma yapmadan geçirmesinden sitemkarım. Bomboş geçen bir yılın ardından marka iyice unutulmaya yüz tuttu. Şimdilerde diğer Hintli marka ile Hero'yu karşılaştırsak hangisinin bilinirliği ve kalite algısı daha fazla? 2018 de Hero'nun gerçekten çok çalışması lazım.
    Haklısınız, Mesela Hero extreme 200R modelini getirmediler. Halbuki Bajaj 200 NS'den neredeyse %25 daha ucuz. Kalitesi de baş ağrıtmaz. Ama nedense getirmediler.

Teknik Özellikleri
    Bir de Xpulse 200'e bak. Fiyatı Karizma ile aynı

Motosikleti
    PULSAR 200NS
    Hero 200r gelmis onder motor paylasti facebookta.

Alıntı mirliva2012 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hero 200r gelmis onder motor paylasti facebookta.
    Bunlar fuar için teşhir motorları. tekli paketler halinde gelmiş. Tekli paket sadece teşhir motosikletlerinde kullanılır Hero Motocorp ta. Mayıs Hazirandan önce beklemeyin derim.
    İyi yanı e4 çalışmaları var. Birde ignitor güzel motosiklettir.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

xtreme 200' ün enjeksiyonlu modeli henüz Hindistanda satışa sunulmadı. Zaten yukarıdaki karşılaştırmada "beklenen fiyat" ibaresi var.
    satışa sunulması en erken yaz başı. Daha öncesi için beklentiye girmeyin derim.
    kaan898 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Ya arkadaş Haziran'da motor mu getirilir... Sezon ortasında. Bakın Benelli ne yaptı, yeni modeller gelmeden önce sitede tanıttı, satış tarihlerini hemen fuar sonu olacak şekilde lanse etti. Hero? Birşey yok.

Yahu sitesinde "bize ulaşın" kısmı var, mail attım "alparslan anıl kişisi bulunamadı" diye ulaşmadı maili döndü. Yani hangi devirdeyiz kardeşim sitenden sana ulaşamıyoruz? İnsanlar fuarda veya fuar bitince Nisan-MAyıs gibi motorları alıyor en geç. Geçen sene de "Temmuz'da enjeksiyonlu Glamur gelecek" dediler, koca 2017 boş boş geçti. Markayı unutturdu.

Yukarıdaki fiyatlara göre Bajaj ile Hero arasında 700 TL fark var. (Hindistan'da) Bajaj'ın sıvı soğutmalı ve güçlü motoru daha avantajlı gibi.

Bilmiyorum ya. Kullanıcısını üzmeyen, sağlam ve ucuz motosikletlere sahip marka, ülkemizde bence iyi yönetilemediği için hakedebileceği yere gelemedi, getirilemedi. 1 numaralı rakibi Bajaj, kronik sorunları, arızaları ve tüketici şikayetleri olmasına rağmen, yeni ürünler, servislerin güç bela adam edilmesi sayesinde Hero'nun çok önüne geçti. Oysa iyi yönetimle tam tersi olabilirdi. Bakın 11 bin km dir Hunk'a biniyorum. Yağmur-kar dere-tepe bindim tık demedi. Ama ne arayan var ne soran-haber veren.

Ya arkadaş stajer öğrenci tutup şu forumu takip ettirsen 10 numara iş yaparsın da hiç işteç
    retox70 bunu beğendi.

nebri_1986 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HERO HUNK 150 mucize alet
    https://m.sabah.com.tr/otomobil/2018...gaza-basti/amp
    Arkadaslar bugunaki haber sanirim ciddi biseyler yapmaya karar vermisler. Isabetli olur.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı nebri_1986 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://m.sabah.com.tr/otomobil/2018...gaza-basti/amp
    Arkadaslar bugunaki haber sanirim ciddi biseyler yapmaya karar vermisler. Isabetli olur.
    Sabah gazetesi zaman, zaman ülkemizde fabrika açılıyor, maden bulundu veya işsizlik de şok düşüş. %0,1 düşüş oldu gibi haberler yapabiliyor

Ben dün fuara gittim. Hero standında halen daha Karizma R yok Duet yok Hunk. Abi napıyonuz ya? Görevliye gitim arkadaş dedim Hero 2017 de ne yaptı. Samimi ve ilgili arkadaş evet hiçbir şey yapmadık dedi. Haziran ayında Xtreme 200 getirilmemeli, daha erken getirilmeli yorumum var 1-2 mesaj üstte. Ne zaman gelecekmiş biliyor musunuz? Kasım!!! Enjeksiyonlu Glamur Temmuz 2017 de gelecek dendi, Mart 2018 e gireceğiz daha gelecek. Karizma ZMR ne oldu? Kasım'da Xtreme gelirse kim alacak sezon sonunda? Dedim "bari Aralık sonu getirin de yılbaşı hediyesi olarak alalım" KAsım dendiyse zaten o motorun gelişi 2019!!! İnşallah daha erken getirirler de hepimiz binebiliriz.

Ya arkadaşlar. Diğer markalar kronik sorunlarla dolu, giderken-yürürken stop eden motorları, yağ yakan, gitmeyen dandik motorları adam gibi pazarlama stratejileriyle satıp duruyorlar. Markanın bilinirliğini arttırıyorlar. Hunk modelini 11 bin km dir kullanıyorum. 70-80 bine gelen arkadaşlar biliyorum. Böylesini sorunsuz, dere-tepe keçi gibi giden, vur kırbacı gitsin bir sağlamlıkta ürün var elinde markanın, 2018 de tek bir yenilik hedefleri var o da Kasım deniyor. Hero gibi kaliteli, sağlam, sorunsuz, ucuzve bozulmayan bir marka ülkemizde çok daha iyi yerlere gelebilmeli. Amacım karalamak değil. Hep dediğim gibi kullanıcısı olduğum markanın daha iyi yerlerde olabileceğini düşünüyorum.

Bilenler bilir Mitsuba ateşleme, Mikuni karburatör, Nissin frenler kimde var? Ama işte kime diyorum.

sariasker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Bir commuter / touring motosikletinden daha fazlası...
    Bir enduro kadar olmasa da güçlü ve dayanıklı...
    Malzeme kalitesi, düşük bakım maliyeti ve parça fiytları + 5 yıl garanti
    HERO HUNK tam bir fiyat / performans motoru...

https://www.facebook.com/ramazanakincisarisker/
    https://www.youtube.com/user/ramazanakinci

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bir videoda benden olsun.

Bu alemde en detaylı anlatımın bu olduğunu düşünüyorum
    NeDemekŞakir bunu beğendi.

taneru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Hunk
    Ben de üç gün önce Hero Hunk sahibi oldum. Vitesli ve benzinli ilk motorum. Yıllar önce üye olduğum bu siteye motor sahibi olarak ilk mesajımı yazmak çok keyifli doğrusu.

İşyerinden bir arkadaşla iki adet kırmızıHunk aldık. Sevdik kendisini. Ama vites tecrübem bile olmadığından tecrübelerimi aktarma şansım şimdilik maalesef yok. Mayıs sonu da enliyeti alacağız kısmetse. Stop ede ede alışmaya çalışıyorum bu aralar. 😀

Başlığı takip edeceğim. Umarım memnuniyet içeren mesajlarımızla büyür topiğimiz.

Uygun bir topcase önerisi istiyorum sizlerden. Ve olursa disk kilidi önerisi.Link verebilirseniz çok sevinirim.

Herkese kazasız sürüşler dilerim. 👍

fantasik34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt07 abs Titanium akrapovic-Apache rtr 150
    Merhaba arkadaslar 2.el hero hunk yada hero tsports arıyorum. Fakat hero hunk forumları ve kullanıcısı gayet fazla iken aynı blogu kullanan aynı ozelliklerde gözüken t-sports kullanıcısı tek tük çok az bunun sebebi nedir.Bir arkadas hunk modelinin titreşiminin daha az oldugundan bahsetmiş.Buhafta içi Bir motor alacağım.hero hunk modelinin daha fazla tutulmasının sebebi nedir ?

Motosikleti
    Hero Hunk
    Hondanın öne çıkan motoru gibi Hunk da Hero'nun öne çıkan modeli. Genelde Hunk veya Karizma hangisi olursa olsun başlangıç motoru olarak alınabilir diyordu yorumlarda. Ön arka disk fren ve daha çok satıldığı için daha çok memnuniyet bildirildiğini düşündüğümüz için arkadaşımla beraber Hunk'u tercih ettik biz. Ama deneyimli arkadaşlar daha iyi bilgi vereceklerdir.

Bu arada topcase ve bağlantı demiri önerisi bekliyorum kullanıcı arkadaşlardan.

fantasik34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt07 abs Titanium akrapovic-Apache rtr 150
    Merhaba arkadaşlar bugün 10750 km de 2017 hero hunk aldım ...serviste iki hafta once yapılan supap ayarının tam yapılmamış olduğu tekrar sogukken yapılması lazım genel olarak motor temiz ama sokmeden net bişey diyemeyiz denildi motoru aldım..anayola çıktım 10 dk sonra ses gelmeye başladı . Yarım saat mesafe sonra kendi ustama geldiğimde.krank veya piston kolu yatağından sürtünme sesi var açılması lazım dedi.basina bu tür bı arıza gelen varmi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı fantasik34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar bugün 10750 km de 2017 hero hunk aldım ...serviste iki hafta once yapılan supap ayarının tam yapılmamış olduğu tekrar sogukken yapılması lazım genel olarak motor temiz ama sokmeden net bişey diyemeyiz denildi motoru aldım..anayola çıktım 10 dk sonra ses gelmeye başladı . Yarım saat mesafe sonra kendi ustama geldiğimde.krank veya piston kolu yatağından sürtünme sesi var açılması lazım dedi.basina bu tür bı arıza gelen varmi.
    Dostum subap ayarı zor iş. Teoride herkes atıp tutar ama pratikte kimse anlamaz-bilmez-yapamaz-beceremez.

Subap ayarı yaptırmak da zordur. Ustayla aranı bozar. Yapılması gereken işi yapamayan adamlar da senin sinirini bozar. Neden? Çünkü "20 yıllık ustayım yeğenim" diyen bir adamın, bilmediği şeyi öğretmek zorunda olduğun için.

Subap ayarı için motor akşamdan bırakılır. Usta geceden kalmış, iyice soğumuş motora bakmalıdır. 1-2 saatlik soğumaya bırakılmış motorda olmaz, tutmaz. Kullanım kitabında yazar. Yukarıdaki videomda da sık sık bahsediyorum. İlk emir nedir? Oku! Kitapçıkta yazdığı gibi emme:0.08 egzos:0.12 aralığında olmalıdır. Ustalar bunu bilmez. Ellerinde alet yoksa ölçemezler. Sentil aleti kullanmadan ayar yapamazlar. Yapılamaz. Terzi cetvel kullanmadan ölçü alabilir mi? Makas kullanmadan kumaşı kesebilir mi? Alamaz. Kesemez. Aynı şey. Aletle ölçerek bu değerleri sağlatmalısın. Bitti mi? Bitti der toplar motoru verir sana. Hayır bitmedi. Elle krankı birkaç kez çevirecek, ayar iyice oturmuş mu bakacak. Düzgün yaptıktan sonra motoru toplar, iyi yapılmamışsa marşa bastıktan 30 saniye sonra ayar kaçar. Elle birkaç tur motoru çevirmek önemli.

Yukarıdaki gibi yapılmayacaksa, hiç subap ayarı yaptırmayın. Sorduğunuzda herkes usta, herkes filozof. Bilgiye, iş yapmaya, çalışıp öğrenmeye gelince herkes tısss.

İmzamı seviyorum.
    fantasik34 bunu beğendi.

Motosikleti
    Hero Hunk
    Bayilere mail gitmiş; Hero Hunk'a zam gelmiş arkadaşlar. Dün bayi söylemişti. Bugün de sitesinde bu şekilde verilmiş. Ek olarak Hunk 200 için de Kasım ayında bayilerde yazıyor sitede.

HUNK
    Nakit Özel Fiyat Taksitli Fiyatı
    7.976 TL (Arka Kampana) 8.396 TL (Arka Kampana)
    8.263 TL (Arka Disk) 8.676 TL (Arka Disk)
    Anlaşmalı kredi kartlarına 12 ay taksit avantajı.

Fiyatlarımıza KDV(%18) ve ÖTV (%8) dahildir.

Tavsiye edilen satış fiyatıdır.

Fiyatlar böyle.

REKLAM ALANI
24. sayfa BirinciBirinci ... 142223242526 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)