Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 125 ZN Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Znu 125
    Merhaba arkadaşlar,
    Ben de motorumu geçen hafta Motostar'dan aldım. Evden işe işten eve kullanıyorum şimdilik. Çok keyifli bir motor, düşünenlere tavsiye ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güle güle kullan hocam. Lastik mevzusunu sakın es geçme. Kask, mont, eldiven bot vs tam takım motora bin, "bana bir şey olmaz" deme sakın.

Tek teker yapma, arka tekeri kaldırma sakın

https://www.youtube.com/watch?v=IIJ9gYqmIdo
    https://www.youtube.com/watch?v=IIJ9gYqmIdo" width=320 height=288 type=application/x-mplayer2 controller="true" loop="0" transparentstart="1" autostart="false">

https://www.youtube.com/watch?v=iBkjwLpHoWk
    https://www.youtube.com/watch?v=iBkjwLpHoWk" width=320 height=288 type=application/x-mplayer2 controller="true" loop="0" transparentstart="1" autostart="false">

Motosikleti
    Mondial Znu 125
    Benim scooter 60'ta filan hafiften yalpalıyor biraz rüzgar olduğunda. Acaba sorun tekerleklerde midir (henüz değiştirmedim, ne alacağımı bilemiyorum) yada ön siperlik camı taktırsam düzelir mi ?

S.a arkadaşlar znu 125 in gidonu kaç cm kuba superlight 200 e takmayı düşünüyorum da uyarmi uymazmi bi yardımcı ola bilirmisiniz

Hocam bu motorlar fazla sürate gelmiyor. Yüksek süratte en ufak bir rüzgarda sağa sola yalpalıyor. Yapabileceğiniz şeyler: Jantta eğrilik var mı kontrol etmek, mümkün olan en iyi lastiği taktırmak, tekerlere balans yaptırmak.

125znu'nun gidonunun çapı diğerlerine göre fazlaydı yanlış hatırlamıyorsam. Bir ara ölçersem dış çapını söylerim.

Bu arada geçende şeytan dürttü gittim motorun yağını değiştirdim. İyi ki de değiştirmişim. Ayak marşı yumuşadı, motordaki titreşim azaldı. Kısacası yağ değişimi candır şifadır.

(Not: 20TL'ye Castrol Power 1 Scooter 10w40 aldım ve kendim şırınga ile çektirip yeni yağ koydum, temin edebildiğiniz en iyi yağ neyse araca onu koyun)

Bir modifiye de Türkiye'den gelsin o zaman :)) 125 zn ve nostaji 125 tutkunlarına..

http://www.motosiklet.net/forum/mt-k...-nostalji.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:42 ----------

selamlar,

Gidonu 25mm..
    Scooter için pek kullanışlı olmadığından modifiye ettim ben de..

Hocam paylaşım için teşekkürler. Gidonu kendiniz mi imal ettirdiniz yoksa hazır mı aldınız?

Arayanların daha kolay bulması adına tekrar yazalım.

Mondial 125ZN 125ZNU, Asya Nostalji ve türevlerinin gidon dış çapı 25mm. Piyasada satılan gidonların büyük bir kısmı 22mm.

Yani Honda CG CBF, Yamaha YBR gidonları elcikleri manetleri (komple manetten bahsediyorum, yoksa manet kolları uyabilir) Mondial 125ZN 125ZNU, Asya Nostalji ve türevlerine uymaz.

Sukuter çalışmıyor, marş basmıyor... ama neden?

Geçende fren basılı halde marşa bastım bastım motor çalışmıyordu (frene basmadan motor marş almaz) arkaya baktım frene basınca stop lambası yanmıyordu.

Bizim sukuterkerde ön fren müşürü (sensörü, switch'i anahtarı artık ne derseniz) açıkta. Titreşimden konnektörleri çıkmış geri taktım sorun çözüldü.

Bir süre sonra yine aynısı oldu. Bu sefer Yağmur su vs'den konnektörler (hem erkek hem dişi kısmı) paslanmış balata speyi sıktım, pası çıkardım taktım sorun çözüldü.

Bir seferinde de sağanak yağmura yakalandıktan sonra marşa basınca çalışmadı. Bu sefer de marş düğmesinin içine su girmiş (fren kütüğü, komütatör artık ne derseniz) Bir iki denemeden sonra çalıştı. Allahtan bu gibi durumlar için kütükte su tahliye deliği var. Eve gidince biraz WD40 sıktım, nolur nolmaz içi paslanmasın.

Zaten elektrikli marş çalışmasaydı da dert değil, kick-start var

Bu gibi sorunlar her motorda olur örneğin:

Kawasaki Ninja 636 (Motorcu Muhabbeti)
    https://www.youtube.com/watch?v=RNlWINNoIPQ

https://www.youtube.com/watch?v=O6Iss-FsMSE

Bu videoda gaz kolu nasıl yağlanır, kütük nasıl sökülür gösteriyor. İhtiyacınız olanlar birazcık yağ bir adet kaliteli (izeltaş, altaş vs)yıldız tornavida
    https://www.youtube.com/watch?v=lm3QXAjlj2M

erenedip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial znu 125
    merhaba 2 aylık znu kullanıcısıyım. motosiklette de yeniyim lakin birkaç sıkıntım var yardımcı olursanı sevinirim. motor aldığım günden beri marşı hemen almıyor. ya uzun süre düğmeye basılı tutmam gerek ya da gaz vermem gerek. o sıralar normal sanıyordum araba gibi ancak sonradan öğrendim motorda basınca çalışıyormuş. bir deönceden motoru yokuş aşağı saldığımda sanki motor freni yapıyordu yani vitesi küçülterek motorun tamamen salınımını ve dengesizliğini engelliyordu. şimdi ise ya full boşta iniyor ya da kararsız bir şekilde motor bir yığılıyor bir boşa alıyor. umarım anlatabilmişimdir. sıfır 2016 model aldım 170. km de servise sordum 500 kadar olur rodajı bkleyin dediler. bilgisi olan varsa çok makbule geçer

Merhaba,

Sorunun düşük rölanti ayarından kaynaklanıyor. Birkaç önceki sayfada nasıl yapılacağını detaylıca anlatmıştım. Oldukça kolay, yalnızca yıldız tornavida gerekli.

Motorun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız gaz vermeden çalıştırın. Hatta ayak marşı ile çalıştırmayı öğrenirseniz daha da iyi, hem çok kolay çalışır hem de akünün yükünü epeyce hafifletirsiniz.

el atmışken gaz kolunu yağlar gaz teli boşluğunu da ayarlarsın, çiçek gibi olur. Yapamazsan mesaj atarsın yardımcı olurum.

Bu arada hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Tavsiyeler:Mutlaka tam koruma ile motora binin, sık sık yağ değiştirin (rodajda 300-500km de bir) kaliteli yağ kullanın ve mutlaka kaliteli bir çift lastik ve balata alın derim. Farkı göreceksiniz.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    arkadaşlar bu gün ön tekerden sürtünme sesi gelmeye başladı sehpaya aldığımda ön tekeri elimle çevirince sürtünme sesi yapıyor disk tenmi bu durum aceba ?

Diskten. Sürtme eğer çok çok az ise sorun değil. Ama eepeyce fazla ise, misal motor orta ayakta ön teker hava iken elinle çevirdiğinde dönmüyorsa ön disk ve balataları değiştirirsen iyi olur.

Ön disk Honda Spaccy 110 orjinal: (Mondial-Asya orjinali de 20-30TL aradaki farka değmez)
    http://www.dokuyucu.com.tr/asp/produ...0-ON-DISK-ORJ-

Ön balata EBC SFA086 (Sakın çin malı 5tl'lik balata alıp taktırma, kaliteli bilinen markaların dışına çıkma sakın EBC, Goldfren, Bosch, Nissin vs)
    http://www.kmadepo.com/ebc-sfa086-or...r-balatasi-233

Hatta el atmışken arka balatayı da kaliteli yumuşak bir balata ile değiştirirsin:

Honda CG125 eski tip arka kampana balatası (EBC H330 KMA'dan temin edebilirsin)

KMA'yı aradığında mutlaka model no vermen gerekir aksi taktirde (mesela motorum Asya Nostalji dersen) ilgilenmeyebilirler.

bunları taktırdıktan sonra fren performansına inanamayacaksın. Hele bir de önde arkada kaliteli lastiklerin varsa

Selam Herkese...

Yardımınıza ihtiyacım var.

Yavaş yavaş kendi motorumu tamir etmeye başladım. Yağını zaten değiştiriyordum kendim. İlk defa hava filtresini değiştirdim.
    Ön taraftan sesler geliyordu. Ön fren balatası aldım değiştiririm herhalde diye ama ne yazık ki başaramadım.
    "Scooter Ön fren balatası değişimi" adı altında çok video izledim fakat bizim motorlarının söküm işlemi farklı herhalde.
    Bir türlü ön fren balatalarını tutan kısmı sökemedim.

Sizlere sorum bizim motorda komple ön tekerleği mi sökmemiz gerekiyor ön fren balatası değişimi için?

Hayır komple ön tekeri sökmene gerek yok.

10mm altıgen anahtar ile fren kaliperini sökersin sonra kaliteli bir alyan anahtar ile kaliper vidalarını söküp balatayı değiştiriyorsun.

https://www.youtube.com/watch?v=9GX1lB2cyWw

EBC marka balatayı şiddetle tavsiye ederim. ver 20-30TL fren canavar gibi tutsun. Ön disk yamulmuşsa onu da Honda Spaccy 110'un ki ile değiştir. Farkı göreceksin.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    bizim motorlarda teker çıkmadan kaliper çıkmaz çünkü jant ufak. Ön teker sesinide çözdüm km sayacından geliyormuş başlık değişecek yada yağlanacak.

Haklısın, yanlış yazmışım. Ön teker çıkmadan kaliper çıkarılamıyor ne yazık ki

Kilometre dişlisini yağlarken aman dikkat et. Öncelikle içindeki eski gresi bir bezle al, ısıya dayanıklı rulman gresi ile 3'de ikisini yağla. Gerikalan kısmın yağlamasını elinle çevirerek yap.

Isıya dayanıklı olmayan gres sürersen ve fazla sürersen aradan yağ sızıp janda damlıyor. Allah korusun, kazaya yol açar.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısın, yanlış yazmışım. Ön teker çıkmadan kaliper çıkarılamıyor ne yazık ki

Kilometre dişlisini yağlarken aman dikkat et. Öncelikle içindeki eski gresi bir bezle al, ısıya dayanıklı rulman gresi ile 3'de ikisini yağla. Gerikalan kısmın yağlamasını elinle çevirerek yap.

Isıya dayanıklı olmayan gres sürersen ve fazla sürersen aradan yağ sızıp janda damlıyor. Allah korusun, kazaya yol açar.
    gresle hiç uğraşmadım dostum gresi tamamen temizleyip içine wd40 sıktım 2 gündür ne ses var ne problem bakalım nolcak !!! tek sıkıntım bujiiyi sökmek kaldı onuda yapabilirsem tüm bakımlarını kendim yapıcam kmsi geldiğinde ustalara para vermicem.

Motosikleti
    bajaj avenger 150 street
    arkadaşlar kendi bujisini değiştiren varmı aramızda ?

Alıntı ilkhe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar kendi bujisini değiştiren varmı aramızda ?
    Ben NGK CR7HSA ile değiştirmiştim, sorun çıkarmadı.

Değişim için sadece buji anahtarı lazım. (10-15TL bir şey, önce bujiyi alıp giderseniz bulmak daha kolay.)

Sıfır bujiyi ilk sefer takarken elle takıp sıkıştırıp elle sıkılmaz hale gelince anahtar ile 45 derece (çeyrek tur) çeviriyoruz işlem tamam.

Önceden takılmış bujiyi takarken de aynı şekilde ancak sıkma kısmını yarı yarıya az yapıyoruz (çeyrek turun yarısı)

Buji kutusunun üstünde de yazar zaten.

El atmışken buji piposunu da NGK marka olanla değiştirmekte fayda olabilir. Ben aldım ama henüz takmadım.

Detaylı anlatım: Scooter'de buji değişimi nasıl yapılır

http://www.scooter.web.tr/index.php/...-nasil-degisir

Bu işlemlerin hepsi motor soğukken yapılır. En azından 1 saat civarı beklemek lazım. Bir de bujiyi takarken diş atlatmamaya çok çok dikkat etmek lazım.

Çin malı sukuterlerde servis kitapçığı (service manual) bulmak çok da kolay değil.

Bu yüzden Kymco veya SYM 'lerin 125cc'lik modellerinin servis kitapçıkları faydalı olabilir. Zira Kymco ve SYM de 125 ve 150cc'lik scooterlerinde GY6 tipi motor kullanıyor.

Örneğin SYM Fiddle 125 Service Manual diye aratabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler