Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

valla yapıp bitirdikten sonra tüh keşke fotoğraflasaydım dedim. Ama dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım mercek montajını;
    öncelikle farı yandaki iki vidadan açıp kablo bağlantılarından ayırdım
    daha sonra farı çerçeveleyen siyah çerçeve var arkadan vidalı onu söküyorsunuz
    bu etapta yanlış bişey yaptım yukarıdan aşagıya inen ledlerin alt ve üst uçlarında vidalar var onları sakın sökmeyein çünkü far arkasıyla camını tutan bişeyler deeğil sadece led üzeri camları tutuyorlar. birde orjinal mercek yuvasının oldugu yerin arkasında 2 adet vidda var onları da sökmeyin çünkü onlarda mercek yuvasına bi kapak koymuşlar onu tututyorlar sökülünce kapak farın içene düşüyor ve şayet farı açmada başarılı olamazsanız dediğim iki parça farın içinde selbest dolaşıyorlar
    bağlantı vidaları söküldükten sonra ben mutfak fırınıın turbo modda 90 dereceye getirdim bi 15-20 dk kadar ara ara kontrol ederelk farı içerisine attım far camını tutan silikonların yumuşaması için silikon yumuşayında bi maket bıçağı ile birleşim yerlerinden geçtim daha sonrası sabırlı bi şekilde tornavida, maket bıçagı ile ayırömaya kalıyor.
    en zor iş bu camı ayırmak
    cam ayrıldıktan sonra zaten mercek yuvası için alan belirlenmiş şayet şarjlı matkaba takabileceginiz< bir punc varsa uygun olan puncla kemek en güzeli ama benim gibi buna sahip değilseniz maket mıcagını mutfak ocağında ısıtarak yacaş yavaş mercek yuvasını kesebilirsiniz.
    mercek yuvası açıldıktan sonra merceği iyice yerleştirip sabitlermek kalıyor daha sonrasındada camı kapatıp tekrar silikonlamak.
    elektrik bağlantısınada gelicek olursak zaten bir led için hat var farca lede giden hattan mercegin ledlerine, uzun fara giden hattanda mercegin ana ampülüne elektriği veriyorsunuz işlem bitiyor. ama farı sökerken dikkat edin hangi kablonun hangi kablodan ayırdığınıza.
    ben merceği takmaktaki iana amacım görseli değiştirmekti, aydınlatma anlamında pek bişey beklemeyin veya kaliteli bir mercek alaarak onuda karşılayabilirsiniz. Ama nacizyane fikrim şayet ana aydınlatma ampülünüz led değilse kesinlikle soğutmalı bir ledle değiştirin. Ben değiştirdim aydınlarmada çok fark etti.

Motoru aldığımdan beri en illet olduğum noktalardan birisi sinyal ikaz lambasının küçüklüğüydü gündüz güneşli havalarda görmek imkansız olutyorr ve çogu zaman sinyali açık unutuyordum. Naıl çözebilirim diye düşününüp araştırırken aliexpreste bu led ampülleri buldum. Benimkibi bu konudan mağdur ve uygulamak isteyen arkadaşlar olursa montaj basit. aşağıya linki bırakayım led ampül mercek ve sinyal ledlerinin.
    https://tr.aliexpress.com/item/32923855638.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.fcba4c4dCaK CtM
    https://urun.n11.com/yedek-parca/angel-kare-angelli-yeni-model-cakarli-sis-lambasi-P248764823
    https://urun.n11.com/aydinlatma-urunleri/h4-led-xenon-far-ampulu-fan-sogutmali-a-kalite-ucretsiz-kargo-P384916678
    Ali Çimen bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gokangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    JuliusneefsJD
    Arkadaşlar merhaba,
    RX3i 2016 model motorum var. 4 yıldır sorunsuz biniyorum. Dün tam park edecekken motor sustu ve tüm elektrikler gitti. Şu an anahtarı çevirdiğimde gösterge vs hiç bir şey çalışmıyor. Sigortalardan 5A, ve 15A olanların yerini buldum ve kontrol ettim. Onlarda sorun yok. Ama 20A nerede bulamadım. Bilen varsa yerini tarif edebilir mi?
    Tekerinize taş değmesin

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı gokangunes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,
    RX3i 2016 model motorum var. 4 yıldır sorunsuz biniyorum. Dün tam park edecekken motor sustu ve tüm elektrikler gitti. Şu an anahtarı çevirdiğimde gösterge vs hiç bir şey çalışmıyor. Sigortalardan 5A, ve 15A olanların yerini buldum ve kontrol ettim. Onlarda sorun yok. Ama 20A nerede bulamadım. Bilen varsa yerini tarif edebilir mi?
    Tekerinize taş değmesin
    Akünün yanında olabilir bir kontrol edin.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

merhaba arkadaşlar 2015 evo debriyaj tam ayırmıyor. marşa basınca hafif öne atıyor. tabikide boşta çalıştırmak gerekir anca bu bir sorun, bunun için ne yapmalıyım. sorun balatamı yoksa yağ falan olabilir mi.
    bir diğer sorun ise marş kaçırmaya başladı, marş rublesi değişmeden çözüm sağlayan varmı.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı medusa_0302 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar 2015 evo debriyaj tam ayırmıyor. marşa basınca hafif öne atıyor. tabikide boşta çalıştırmak gerekir anca bu bir sorun, bunun için ne yapmalıyım. sorun balatamı yoksa yağ falan olabilir mi.
    bir diğer sorun ise marş kaçırmaya başladı, marş rublesi değişmeden çözüm sağlayan varmı.
    debriyaj ayarınız ayarsız olabilir kontrol edin veya ettirin.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Medusa bütün evolarin ortak özelliğidir ,motor soğuk ve vitesde ise çalıştırma esnasinda ileriye doğru
    bir kaç santimetrelik bir hamle yapar. Sakin bu özelligini düzeltmek için uğraşıp evonuzun anasıni
    halletmeyin. Eğer o 3 santimlik ileri hamle sizi çok rahatsiz edeiyorsa, siz de çalıştırmadan önce vitesi bosa alin . Önce 2100 devir ile çalışır. 1600 lere ininceye kadar bekleyin . 1600 devre ulastigında vitese takip sürüşe başlayın. Kolay gelsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:20 ----------

Benim evo da 2015 model . O sene temmuzda bayiden sıfır km aldım . Bu gün 29 bin km lerdeyim. Marş
    kaçırması icin bir sey söyliyemem. Amma bu çalıstırma anindaki ileri hamleden dolayı debriyaj kaciriyor
    diyorsan bu ileri hamle benim evoda 6 senedir var . Ve bu güne kadar hic bir problem çıkarmadi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:53 ----------

Ayni debriyaji 6 senedir kullaniyorum. Eğer İst Anadolu yakada isen yaklasik 15 gün daha Ataşehir'deyim . Bursa'ya enaz 15 gün sonra dönecem. Yakinlarda isen bir bakarım Evo da yapılmasi
    gerekkli bir şey varmi diye.

Teşekkür ederim üstad yakında yağı değiştireceğim motul 7100 katacağım sonuçları paylaşırım.
    bursalıali bunu beğendi.
    Hızlı gitmeyin çok yakar

gokangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    JuliusneefsJD
    Teşekkrüler

Motosikleti
    Teşekkür ederim üstad yakında yağı değiştireceğim motul 7100 katacağım sonuçları paylaşırım.
    Hangi yağı kullanırsan kullan evo o ileri atılımı yapacaktır. Belki bir marka yağ 2 cm ileri yaparsa,
    bir başka marka yağ 4 cm hamle yapabilir .
    bursevi

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    Merhaba hocam. Evo'larda bu sorun var evet. Bu yüzden ben ne olursa olsun her zaman vites boşta çalıştırıyorum. Çünkü marş mendeksi dediğimiz parçası pahalı ve stoklarda her zaman bulunmuyor.
    Sizin sorununuza da gelince değişmeden çözüm olacağını sanmam hocam. Zaten yan kapağı açana kadar epey uğraşıyorsunuz. Açmışken değiştirin kafanız rahat etsin.

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    Arkadaşlar merhabalar. Buralar iyice ölmüş yahu. :( Bu RX3'le aynı motoru kullanan(ZS177mm) bazı Rus arkadaşlar makineyi 300cc yapmışlar (Youtube'da ZS177mm 300cc yazarsanız ilgili bir çok videoya ulaşablirsiniz ama Rusça ve Dyno'ya göre 31hp güç elde ediyorlar. Aliexpress'te kargosuyla beraber vergi hariç 200$ civanda 300cc silindir piston takımları. Yani bu fiyata bir üst segment motor alınamacağına ve piyasanın da durumu belli olduğuna göre bence değebilir diye düşünüyorum. Hatta gerçekten 31hp civarlarına çıkıyorsa motor dişlilerle de oynayıp son hızı artırabilir aynı hızla gidilecek devir düşeceği için titreşim de bir nebze azalacaktır diye düşünüyorum. Siz değerli ustalarım ne düşünürsünüz acaba?
    bursalıali ve Yunus Özbek bunu beğendiler.

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    EVET wattsap grupları ve paylaşımlar tekrara döndüğü için buraları seyrine bırakıldı
    BAhsettiğiniz konu ilgi ile takip edilmeye değer zira eldeki motorlar 50.000 kmlere ve daha fazlalarına ulaşmaya başladı yani ağır bakım yaptırayım diyen birileri bu konuyu düşünebilir tabi ki bu işin lojistik ve teknik olarak gönül veren bir usta var ise Türkiyede ve de ekonomik olarak ulaşılabilecek makul fiyatlarda olursa.. bakalım çıkarcak mı .. vesselam..
    Ali Çimen ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    Alıntı mitmuallim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    EVET wattsap grupları ve paylaşımlar tekrara döndüğü için buraları seyrine bırakıldı
    BAhsettiğiniz konu ilgi ile takip edilmeye değer zira eldeki motorlar 50.000 kmlere ve daha fazlalarına ulaşmaya başladı yani ağır bakım yaptırayım diyen birileri bu konuyu düşünebilir tabi ki bu işin lojistik ve teknik olarak gönül veren bir usta var ise Türkiyede ve de ekonomik olarak ulaşılabilecek makul fiyatlarda olursa.. bakalım çıkarcak mı .. vesselam..
    Kendi orijinal silindir piston takımı 1500 lira civarı şu aralar zaten hocam. Yenileme ihtiyacı olanlar ya da kitleme gibi olumsuzluk yaşayanlar düşünebilir diye düşünüyorum.
    mitmuallim ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Ali Çimen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi orijinal silindir piston takımı 1500 lira civarı şu aralar zaten hocam. Yenileme ihtiyacı olanlar ya da kitleme gibi olumsuzluk yaşayanlar düşünebilir diye düşünüyorum.
    Ali Çimen hocam bence de evo da + yüzde 20 gibi güç kazanmak çok hoş görünüyor. Şu an 30 binli kmlerde
    sıfır problemle devam ediyorum. Bilmiyorum T.C. de 300 cc lik kiti alıp da kullanan oldu mu? Bir de
    300 cc = 31 hp olursa, tork olarak da en az 25 nm olacaktır diye düşünürüm. İşte o zaman RX3S almaya
    pek de ihtiyaç kalmaz sanırım. Eğer bu evodaki 300 cc için bir link adresi bulana şimdiden dualar
    gönderiyorum. Selamlarla.
    Ali Çimen ve Yunus Özbek bunu beğendiler.
    bursevi

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    Hocam tekrardan merhabalar. Marş rublesi onarımı olarak karşıma şu video denk geldi. Paylaşayım dedim illaki faydası olur.

https://www.youtube.com/watch?v=QzyOfGw29H4

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    AliExpress ten Rx3i Evo için 300cc lik big bore kit almak istiyorum ama daha önce hiç alışveriş yapmadım. Gümrüğe yada başka bir yere takılıp elime ulaşmama ihtimali var mıdır? Ve bunun vergisi oluyormuş sanırım onu nereye ödüyoruz nasıl oluyor. Sipariş verip bekleyecek miyim yoksa siparişimle birlikte yapmam gereken başka prosedürler var mıdır?

Motosikleti
    Aynı soruların cevaplarını ben de merak ediyorum.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı Yunus Özbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    AliExpress ten Rx3i Evo için 300cc lik big bore kit almak istiyorum ama daha önce hiç alışveriş yapmadım. Gümrüğe yada başka bir yere takılıp elime ulaşmama ihtimali var mıdır? Ve bunun vergisi oluyormuş sanırım onu nereye ödüyoruz nasıl oluyor. Sipariş verip bekleyecek miyim yoksa siparişimle birlikte yapmam gereken başka prosedürler var mıdır?
    Gümrüğe takılmaz; gümrüğe girer, vergisi hesaplanır(gösterilen fiyatın %20'si, üstüne 8.0tl gümrüğe sunuş ücreti ve 0.8 tl damga vergisi eklenir), gümrükten çıkar. Adresinize teslim edilirken çıkan vergiyi vs elden kapınızda ödersiniz. Siz satıcıya "fiyatı 5$ yazar mısınız" diye ricada bulunun, yazarlar. Onun da vergisi 1$ zaten.
    Sipariş verip bekliyorsunuz, zaten takip numarası verir satıcı, aliexpress standart shipping ile yollarlarsa zaten verilen takip numarası ile https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ üzerinden takip edebilirsiniz ürünü(sisteme girmesi 1 hafta sürebiliyor). Yok, yanwen ile gönderilirse https://www.yw56.com.cn/en/ sitesinden takip edersiniz, Türkiye'ye girişte takip numarası Türkiye için değişir, yine o takip numarasını gonderitakip.ptt sitesi üstünden takip edebilirsiniz.

Ne kadar vergi çıktığı da gonderitakip.ptt sitesinde gümrükten çıktıktan sonra belirir.
    bursalıali ve Yunus Özbek bunu beğendiler.

Motosikleti
    Teşekkürler maktama bilgiler için.

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gümrüğe takılmaz; gümrüğe girer, vergisi hesaplanır(gösterilen fiyatın %20'si, üstüne 8.0tl gümrüğe sunuş ücreti ve 0.8 tl damga vergisi eklenir), gümrükten çıkar. Adresinize teslim edilirken çıkan vergiyi vs elden kapınızda ödersiniz. Siz satıcıya "fiyatı 5$ yazar mısınız" diye ricada bulunun, yazarlar. Onun da vergisi 1$ zaten.
    Sipariş verip bekliyorsunuz, zaten takip numarası verir satıcı, aliexpress standart shipping ile yollarlarsa zaten verilen takip numarası ile https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ üzerinden takip edebilirsiniz ürünü(sisteme girmesi 1 hafta sürebiliyor). Yok, yanwen ile gönderilirse https://www.yw56.com.cn/en/ sitesinden takip edersiniz, Türkiye'ye girişte takip numarası Türkiye için değişir, yine o takip numarasını gonderitakip.ptt sitesi üstünden takip edebilirsiniz.

Ne kadar vergi çıktığı da gonderitakip.ptt sitesinde gümrükten çıktıktan sonra belirir.
    Bilgi için teşekkürler. Almak istediğim ürün 1400₺ tutarında ve 1.5kg kargo ağırlığı var. 5$ diye yazdırsak gümrüktekiler anlamazmı bunun 5$ lık birşey olmadığını.

https://m.tr.aliexpress.com/item/328...640x640Q90.jpg

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)