Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    rx3
    Ben 8000 km de 42 diş olarak değiştirdim. Arka dişliyi 42 ye düşürdüm. Ali abinin dediği gibi dişliyi 3000 km de temin etmeme rağmen rodajın bitmesini bekledim. Her ne kadar rodaj 1000 km dense de ben 5000 km den sonra motorun kendine geldiği kanaatindeyim. bunu yaşayarak ta tespit ettiğimi düşünüyorum. 42 dişten memnunum çekiş kaybı olacağını düşünmüyorum.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Degerli evocular
    Son 2 haftada yaptigim 360km sonucunda maalesef evoya alisamadigim icin zararina satiliga koydum
    İlanda gorulmeyen sis fari ve elcik korumada mevcuttur
    Simdiden hayirlisi olsun

İlan no 692533497
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Hakan çok çabuk vaz geçtin evodan. Her neyse mühim olan severek bineceğin bir iki teker. İnsanın gönlü ısınmayınca hiç sürmek istemiyor. Allah hayırlı
    müşteri versin.

Ali abim fazla para harcamadan bir motor alayim dedim
    Ama alismisim yuksek motora
    Olur sandim olmadi
    Satilana kadar binmeye devam edecem
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Merhaba abilerim,

Cümleten hayırlı Ramazanlar,

Bir konu hakkında hem bilgi vermek hem de fikir almak için yazıyorum,

Malumunuz 2016 evo sahibiyim, 5 kişilik de bir whatsapp grubumuz var.

Grubumuzda bulunan bir kardeşimizin sahibi olduğu 2015 evo sunun motorundan gelen sesi beğenmemesi sonucu ortaya çıkan bir sorunu neyse ki çok geç olmadan çözmüş ve bu sorun grubun diğer üyeleri olarak bizim de kafamızı karıştırmıştır.

Motorun sağ karter kapağı açıldığında krank milini tutan somunun gevşek olduğu ve bu somunu sabitleyen sabitleme elemanının fabrika tarafından somunun üzerine bükülmediği için somunun gevşediği ortaya çıkmış ve zamanında müdahale edilmiş, büyük bir faciadan kıl payı dönülmüştür. Şayet farkedilmeseydi sağ krank kapağını paramparça yapabilirdi. Bloğu patlatabilirdi. Pistonun asimetrik hareket etmesine sebep olup, piston, gömlek ve tüm elemanları paramparça edebilirdi.

Bunun üzerine 2016 ve 2018 modellerde bunun düzeltilip düzeldilmediğini öğrenmek adına Mondial sitesinden iletişim formu ile konu hakkında bilgi talep ettim.

Biraz önce gelen telefonda, Müşteri hizmetleri aynen şöyle söyledi : ''2015 modellerimizde böyle bir kaç sorunla karşılaşmamız üzerine 2016 ve 2018 modellerdeki motor blokları revize olmuş ve bu sorun ortadan kaldırılmıştır''

Ben: Yani karter kapağını açıp kontrol etmemize gerek var mı?
    MH: Hayır daha önce ilgili yeri açıp herhangi bir işlem yapmadıysanız kontrol amaçlı açmanıza gerek yok.

Konuyu olduğu gibi siz değerli abilerim ile paylaştım.

Takdir sizindir.

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Bende 2016 model var. facebook grublarinda yan kapağı kıran bir 2016 evo var. 45 gündür yan kapak bekliyor. yan kapak kıran evo da, somun kilidi atılmış vaziyette idi...

8 bin bakımında yan kapak contasını bulamadığım için açıp kontrolünü yapmamıştım. 10 bin bakımında bir şekilde temin edip kontrolümü yapacağım.
    Kazım TOKMAK bunu beğendi.

Motosikleti
    rx3
    Conta beklemenize gerek yok. Ben hem krank somununu hemde debriyaj tasının somununu vida sabitleyici sürerek kapattırdım. Söküp takması tekrar yağını suyunu koymamamıź 2 saat surmedi. 1 yıl kadar oldu bir sıkintım yağ kacağı olmadı. Motorun sesinde bir miktar azalma oldu. Civata sabitleyici pullar olması gerktiği gibiydi. Civatalarda sabitleyicide gözüküyordu söktüğümüzde. Kaliteli bir civata sabitleyicisi sürüp yeniden yükledik..
    Kazım TOKMAK ve U uR bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı U uR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende 2016 model var. facebook grublarinda yan kapağı kıran bir 2016 evo var. 45 gündür yan kapak bekliyor. yan kapak kıran evo da, somun kilidi atılmış vaziyette idi...

8 bin bakımında yan kapak contasını bulamadığım için açıp kontrolünü yapmamıştım. 10 bin bakımında bir şekilde temin edip kontrolümü yapacağım.
    O motoru ben de gördüm, evet somun kilidi atılmış olarak görünüyor. Buna rağmen kapağın neden patladığını anlayabilmiş değilim. Devirdaim contası var ama yan kapak contasını ben de bulamadım yoksa gözümü karartıp ben de açacaktım.

Mertcan ile bizim evoları kontrol edebilmek için yağ doldurma kapağını açıp parmağımızı sokarak, el yordamı ile dişlinin gevşek olup olmadığını kontrol edebildik sadece.

Mondialin ''revize edildi'' açıklamasına güveniyorum, ama 2015 evo sahiplerinin mümkün ise ilk fırsatta ve ilk bakımda kontrol ettirmesini ve motordan gelen her türlü değişik sesi dikkate almalarını tavsiye ederim.

Bu motora neden bmw logosu takıyorsunuz?
    Amaç bmw ise zaten onu aldığınız paraya bmw motorlar var oda alına bilir (2.el)
    Deadly Sto(R)m bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı motohazar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motora neden bmw logosu takıyorsunuz?
    Amaç bmw ise zaten onu aldığınız paraya bmw motorlar var oda alına bilir (2.el)
    Son zamanlardaki en doğru tespit
    antikor bunu beğendi.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

Motosikleti
    Evo kullanıcısı pek çok arkadaşımız motorlarına BMW arması taktı . Yan çantalardaki mondial amblemlerini de söküp attı. Benim çantalardaki yazılar aynı
    şekilde duruyor . Amblem ise damadım oraya uygun Transformers işareti almış . Kendisi uğraştı taktı yerine. Heves etmiş ben de eline sağlık güzel oldu
    dedim . Neşesini kırmak istemedim. Bence hem oraya hem de çantalara en çok yakışacak şey ZONGSHEN amblemi ve yazısı. Eğer çantalara uygun 2 tane Zongshen
    yazısı netten bulabilirsem yazdırıp Mondiali söker onu yapıştırırım. Selamlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:12 ----------

Sevgili ölümcül fırtına , O kadar iyiydi de niye sattın o zaman F 650 yi ?
    odo bunu beğendi.

Motosikleti
    R25
    Artçım çok rahatsız top case çok önde duruyor 15-20 cm geride olması gerektiği kanatiindeyim istanbulda tavsiye ettiğiniz bi usta varmı ve ön tarafa uzun cam önerilerinizi bekliyorum...

Motosikleti
    Sevgili Mehmet kardeşim önce top case orijinali mi başka bir marka mı ? Aslında çok da fark etmiyor . Normalde çok kolay bir işlem . Eli birazcık anahtar tutan her kez yapabilir . Tap keyzin üzerine oturduğu , yaklaşık 30 x 30 cm boyutlarında düz ( yaklaşık yere paralel gibi ) bir saç levha var. O
    kutunun cıvata ve somunlarını söküyorsun bulunduğu yerden 5 - 6 cm arkaya monte ediyorsun . İşlem tamam. Yalnız bu abin evo ile İzmir Çeşmeye ilk gidişimde Hanım Sultan artçımdı. O gün bendeniz 127 kilo , arkamda babamın gelini 86 kilo hiç sıkıntısız 450 km yolu tamamladık . Bir ay sonra da aynı
    şekilde geri döndük . Evo önden arkaya sele uzunluğu yaklaşık 71-72 cm gibi . Her keze yetmesi gerek diye düşünüyorum. Çocuklarım İst da .yaşıyorlar .
    Ramazan başında döndüm İst'dan Bursa'ya. 15 gün önce yazsaydın buluşur bir yerde hallederdik.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:37 ----------

Sevgili Mehmet kardeşim önce top case orijinali mi başka bir marka mı ? Aslında çok da fark etmiyor . Normalde çok kolay bir işlem . Eli birazcık anahtar tutan her kez yapabilir . Tap keyzin üzerine oturduğu , yaklaşık 30 x 30 cm boyutlarında düz ( yaklaşık yere paralel gibi ) bir saç levha var. O
    kutunun cıvata ve somunlarını söküyorsun bulunduğu yerden 5 - 6 cm arkaya monte ediyorsun . İşlem tamam. Yalnız bu abin evo ile İzmir Çeşmeye ilk gidişimde Hanım Sultan artçımdı. O gün bendeniz 127 kilo , arkamda babamın gelini 86 kilo hiç sıkıntısız 450 km yolu tamamladık . Bir ay sonra da aynı
    şekilde geri döndük . Evo önden arkaya sele uzunluğu yaklaşık 71-72 cm gibi . Her keze yetmesi gerek diye düşünüyorum. Çocuklarım İst da .yaşıyorlar .
    Ramazan başında döndüm İst'dan Bursa'ya. 15 gün önce yazsaydın buluşur bir yerde hallederdik.

Motosikleti
    R25
    Motosiklet kendi top case var bana 5-6 cm den daha fazla gerekiyor çanta değiştirmelimiyim 90 ben artcı 65 sevgiler
    bursalıali bunu beğendi.

TKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Rx3i Evo
    Merhaba,

Yaklaşık 1 ay evvel 7000km'de 2016 model Mondial RX3i alarak ben de aranıza katılmmış bulunmaktayım.

https://drive.google.com/open?id=1Id...HoQK_kyJzKAA0s

Benim ilk motorum oldu. Geçtiğimiz sene düzgün bir yerden eğitim alarak ehliyetimi almıştım fakat yaklaşık 10 ay boyunca hangi motoru alacağıma bir türlü karar verememiştim. Ağır biri olduğumu , İstanbul'da kullanacağımı, skutere hiç bir şekilde ısınamadığımı göz önüne alarak vitesli 250cc ancak çok da gitmeyen bir model arıyordum. Bir kaç alternatifim vardı fakat biraz da başka işlerin etkisiyle bir şekilde bu motoru satın aldım.

Yılda yaklaşık 50bin ila 60bin kilometre yapmaktayım otomobille. Amacım 10bin kadarını bir şekilde motosiklet üzerinde geçirmek. Bakalım, hayırlısı

Motoru tek başıma almaya gittim fakat satın alırken dikkat edilecekler konusunda çok da bir tecrübem olmadığından ve borç nedeniyle biraz da değerinin altında aldığımdan bir kaç eksikliklerini daha sonra farkettim. Geçtiğimiz hafta sıkı bir bakıma aldım. Bakımda yaşadıklarımı ve aklımdaki soruları yazacağım.

https://drive.google.com/open?id=1j2TsxC7AWvzTvArjPP76yJGYEQhN8v6h

1- 2018 Şubat ayı trafiğe çıkışı gözüküyor. Ancak 7000km'den sanki biraz daha fazla yapmış gibi. Emin olamıyorum tabi ama bu motosiklette km düşürme yapılabiliyor mu?

2- Motosiklet sola doğru yatarak bir kaza geçirmiş. Sadece düşmüş de olabilir. Satıcı kazasız olduğunu iddia ediyor ama koruma demiri kırılmış, debriyaj maneti ucu kopmuş gidonda demiri çok hafif eğri, arka çanta korumasında izler var. Yatmamış olması imkansız anlayacağınız.

https://drive.google.com/open?id=1ZG...Lfek7UiLN5bIDY

3- Bir miktar arazi deneyimi yaşamak için ilk aldığım günlerde Şile tarafında hafif araziye girdim. Güzel geçti çok da zorlamadım ama ön tekerden sürekli bir dengesizlik hissi ve furş yatağının oradan ani duruşlarda ya da tümseklerde tık tık vurma sesi geldiğini hissettim. Dengesizliği ön tekerin fabrika lastiği olmasına bağladım ama furştaki ses canımı sıktı. Aynı gün eve geldiğimde sol ön amortisörden yağ kaçağını gördüm. Var mıydı ben mi yaptım bilemiyorum inanın. Satın alırken kontrol etmediğim bir diğer nokta.

Bakımda keçe değişimi yapmaya karar verdim. Motoru bakım sehpasına alıp ön tekeri söktüğümde Furş milinin (doğru tabir midir bilmiyorum) gidon ile beraber bazen dönüp bazen dönmediğini ve elimle sertçe salladığımda amortisörleri üstten birbirine bağlayan ve merkezden furş miline oturan ana gidon bağlantı parçasının boşluklu olup oynadığını gördüm. Halbuki merkez civatası sıkılıydı. Ancak bu beni sevindirdi zira furş bilyasında bir problem yoktu.

Amortisörleri söktüğümde ise olay anlaşıldı. Amortisör daha önce sökülmüştü. Ve muhtemelen takarken, merkez parçayı furş miline sıkmadan amortisör sabileyici civatalarını sıktılar. Bu sebeple merkez civatayı ne kadar sıkarsak sıkalım, altındaki faturanın furş miline oturması imkansız oldu. Tık tık sesi de buradan kaynaklanıyordu.

https://drive.google.com/open?id=1Hy...SzDs6T34o_u9Te

4- Sıra amortisörleri dağıtmaya geldi ve şüphelerim haklı çıktı. Sol amortisör daha önce muhtemelen keçe değişimi için sökülmüştü. Ve geçekten berbat bir işçilik yapmışlardı sağolsunlar. Yağ miktarını doğru ayarlayabilmek adına ve yağ değişimi sağlamak için sağ sağlam amortisörü de söktüm ve ikisininde yağlarını boşalttım. Sol amortisörden epeyi az bir yağ aktı fakat sağ amortisörden akan yağın tipi ve rengi gerçekten çamur gibiydi. Biraz ilginç geldi açıkçası.
    Sanayiden temin ettiğim kaliteli keçeler ile her iki amortisörün de keçesini değiştirdim. Sadece meraktan mondial servisini arayıp keçe fiyatını sordum. Onlar da ayrı sağolsun, keçenin aslında değişmeyeceğini amortisörün komple değişmesi gerektiğini, ama beni kırmayıp kontrol ettiğini, keçe fiyatının tanesinin 50TL olduğunu ve stoklarında bulunduğunu söyledi. Madem değişmiyor stokta ne işi var diye sorduğumda kem küm edip ya sizi kıramadığım için satıyorum yoksa satmam dedi. Değişik kafalar. Her ikisini son derece kaliteli bir marka olan Freundenberg ile toplamda 25tl'ye değiştirdim
    Ve daha saçma kısmı, amortisörü toplarken yayı ters takmışlardı.
    https://drive.google.com/open?id=1HY...KipNVQbPz2lxdE

Normalde daha sıkı sarılı kısmın aşağıya bakması gerekiyor.

Amortisörleri topladım, 330cc Motul 10W Fork Oil ile doldurdum. (Bu noktada 10numara hidrolik yağı da doldurulabilir. Ben motor yağı da aldığım için bunu da aradan çıkardım. Hidrolik yağı ile çok daha ucuza çıkacaktır.)

5- Aldığımda satıcı benzin göstergesinin çalışmadığını Ümraniye servisinin problemin şamandıradan kaynaklandığını ve değişmesi gerektiğini söylediğini belirtmişti. Bu sebeple yeni bir şamandıra aldım ve değiştirdim. Depoyu takarken montaj sırasında motor tarafındaki şamandıra soketinin bir bacağının tırnağından ayrılıp geriye düştüğünü gördüm. Depoyu takmadım, tırnağı düzeltip eski şamandıra ile denedim merakımdan. Ve tabiki çalıştı Servis gerçekten oraya kadar incelediyse bulamamış ya da görmemiş. Satıcıya da güvenmediğimden bir şey diyemiyorum tabi.

6- Şu anda çözemediğim tek sorunum kaldı. Hepsinde böyle mi bilemiyorum bilgi verebilirseniz sevinirim. Eski debriyaj maneti çok yukarıda kavrıyordu. Satıcı bunun kronik bir problemden kaynaklandığını söyledi. Problem şu; motor özellikle soğukken 1. viteste debriyajı tam çekseniz dahi çalıştırırken öne doğru gitme eğiliminde davranıyor ve marş motoru hafiften zorlanıyor. Çalıştıktan sonra bir sıkıntı yok. Ayrıca sıcakken de bir sıkıntı yok. Servis de bunun kronik problem olduğunu belirtmiş. Sizin de fikirlerinizi almak isterim.
    Debriaj manetini değiştirdim. Kendi isteğime göre daha dipte kavramaya göre ayarladım. Üstten yaklaşık 1cm kadar boşluk kaldı ve tam geriye çekemiyor kendini debriyaj. Bilmiyorum sıkıntı yaratır mı ama kavrama ve ayırma tarafında bir problem yok. Ancak bahsedilen problem bir miktar daha güçlü bir şekilde hissediliyor artık. Vites boştayken çalıştırmada hiç bir sıkıntımız yok.

Yarın motor yağını Motul 7100 10/40 ile değiştireceğim. Belki bir etkisi olabilir problemle alakalı. En sonra ne zaman yağının değiştiğini bilmiyorum açıkcası.

Ben şimdilik epeyi eğleniyorum bu motosikletle. İlk motorum olduğundan dolayı da olabilir tabi ama güzel motor be Titreşimi de hiç öyle korktuğum kadar yok. Uzun bir süre kullanırım diye düşünüyorum.

Selamlar herkese.
    bursalıali, maktama ve Ali Çimen bunu beğendiler.

Tanzer KAY
    2016 Mondial RX3i EVO

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı TKAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Yaklaşık 1 ay evvel 7000km'de 2016 model Mondial RX3i alarak ben de aranıza katılmmış bulunmaktayım.

Benim ilk motorum oldu. Geçtiğimiz sene düzgün bir yerden eğitim alarak ehliyetimi almıştım fakat yaklaşık 10 ay boyunca hangi motoru alacağıma bir türlü karar verememiştim. Ağır biri olduğumu , İstanbul'da kullanacağımı, skutere hiç bir şekilde ısınamadığımı göz önüne alarak vitesli 250cc ancak çok da gitmeyen bir model arıyordum. Bir kaç alternatifim vardı fakat biraz da başka işlerin etkisiyle bir şekilde bu motoru satın aldım.

Yılda yaklaşık 50bin ila 60bin kilometre yapmaktayım otomobille. Amacım 10bin kadarını bir şekilde motosiklet üzerinde geçirmek. Bakalım, hayırlısı

Motoru tek başıma almaya gittim fakat satın alırken dikkat edilecekler konusunda çok da bir tecrübem olmadığından ve borç nedeniyle biraz da değerinin altında aldığımdan bir kaç eksikliklerini daha sonra farkettim. Geçtiğimiz hafta sıkı bir bakıma aldım. Bakımda yaşadıklarımı ve aklımdaki soruları yazacağım.

1- 2018 Şubat ayı trafiğe çıkışı gözüküyor. Ancak 7000km'den sanki biraz daha fazla yapmış gibi. Emin olamıyorum tabi ama bu motosiklette km düşürme yapılabiliyor mu?

2- Motosiklet sola doğru yatarak bir kaza geçirmiş. Sadece düşmüş de olabilir. Satıcı kazasız olduğunu iddia ediyor ama koruma demiri kırılmış, debriyaj maneti ucu kopmuş gidonda demiri çok hafif eğri, arka çanta korumasında izler var. Yatmamış olması imkansız anlayacağınız.

3- Bir miktar arazi deneyimi yaşamak için ilk aldığım günlerde Şile tarafında hafif araziye girdim. Güzel geçti çok da zorlamadım ama ön tekerden sürekli bir dengesizlik hissi ve furş yatağının oradan ani duruşlarda ya da tümseklerde tık tık vurma sesi geldiğini hissettim. Dengesizliği ön tekerin fabrika lastiği olmasına bağladım ama furştaki ses canımı sıktı. Aynı gün eve geldiğimde sol ön amortisörden yağ kaçağını gördüm. Var mıydı ben mi yaptım bilemiyorum inanın. Satın alırken kontrol etmediğim bir diğer nokta.

Bakımda keçe değişimi yapmaya karar verdim. Motoru bakım sehpasına alıp ön tekeri söktüğümde Furş milinin (doğru tabir midir bilmiyorum) gidon ile beraber bazen dönüp bazen dönmediğini ve elimle sertçe salladığımda amortisörleri üstten birbirine bağlayan ve merkezden furş miline oturan ana gidon bağlantı parçasının boşluklu olup oynadığını gördüm. Halbuki merkez civatası sıkılıydı. Ancak bu beni sevindirdi zira furş bilyasında bir problem yoktu.

Amortisörleri söktüğümde ise olay anlaşıldı. Amortisör daha önce sökülmüştü. Ve muhtemelen takarken, merkez parçayı furş miline sıkmadan amortisör sabileyici civatalarını sıktılar. Bu sebeple merkez civatayı ne kadar sıkarsak sıkalım, altındaki faturanın furş miline oturması imkansız oldu. Tık tık sesi de buradan kaynaklanıyordu.

4- Sıra amortisörleri dağıtmaya geldi ve şüphelerim haklı çıktı. Sol amortisör daha önce muhtemelen keçe değişimi için sökülmüştü. Ve geçekten berbat bir işçilik yapmışlardı sağolsunlar. Yağ miktarını doğru ayarlayabilmek adına ve yağ değişimi sağlamak için sağ sağlam amortisörü de söktüm ve ikisininde yağlarını boşalttım. Sol amortisörden epeyi az bir yağ aktı fakat sağ amortisörden akan yağın tipi ve rengi gerçekten çamur gibiydi. Biraz ilginç geldi açıkçası.
    Sanayiden temin ettiğim kaliteli keçeler ile her iki amortisörün de keçesini değiştirdim. Sadece meraktan mondial servisini arayıp keçe fiyatını sordum. Onlar da ayrı sağolsun, keçenin aslında değişmeyeceğini amortisörün komple değişmesi gerektiğini, ama beni kırmayıp kontrol ettiğini, keçe fiyatının tanesinin 50TL olduğunu ve stoklarında bulunduğunu söyledi. Madem değişmiyor stokta ne işi var diye sorduğumda kem küm edip ya sizi kıramadığım için satıyorum yoksa satmam dedi. Değişik kafalar. Her ikisini son derece kaliteli bir marka olan Freundenberg ile toplamda 25tl'ye değiştirdim

Amortisörleri topladım, 330cc Motul 10W Fork Oil ile doldurdum. (Bu noktada 10numara hidrolik yağı da doldurulabilir. Ben motor yağı da aldığım için bunu da aradan çıkardım. Hidrolik yağı ile çok daha ucuza çıkacaktır.)

5- Aldığımda satıcı benzin göstergesinin çalışmadığını Ümraniye servisinin problemin şamandıradan kaynaklandığını ve değişmesi gerektiğini söylediğini belirtmişti. Bu sebeple yeni bir şamandıra aldım ve değiştirdim. Depoyu takarken montaj sırasında motor tarafındaki şamandıra soketinin bir bacağının tırnağından ayrılıp geriye düştüğünü gördüm. Depoyu takmadım, tırnağı düzeltip eski şamandıra ile denedim merakımdan. Ve tabiki çalıştı Servis gerçekten oraya kadar incelediyse bulamamış ya da görmemiş. Satıcıya da güvenmediğimden bir şey diyemiyorum tabi.

6- Şu anda çözemediğim tek sorunum kaldı. Hepsinde böyle mi bilemiyorum bilgi verebilirseniz sevinirim. Eski debriyaj maneti çok yukarıda kavrıyordu. Satıcı bunun kronik bir problemden kaynaklandığını söyledi. Problem şu; motor özellikle soğukken 1. viteste debriyajı tam çekseniz dahi çalıştırırken öne doğru gitme eğiliminde davranıyor ve marş motoru hafiften zorlanıyor. Çalıştıktan sonra bir sıkıntı yok. Ayrıca sıcakken de bir sıkıntı yok. Servis de bunun kronik problem olduğunu belirtmiş. Sizin de fikirlerinizi almak isterim.
    Debriaj manetini değiştirdim. Kendi isteğime göre daha dipte kavramaya göre ayarladım. Üstten yaklaşık 1cm kadar boşluk kaldı ve tam geriye çekemiyor kendini debriyaj. Bilmiyorum sıkıntı yaratır mı ama kavrama ve ayırma tarafında bir problem yok. Ancak bahsedilen problem bir miktar daha güçlü bir şekilde hissediliyor artık. Vites boştayken çalıştırmada hiç bir sıkıntımız yok.

Yarın motor yağını Motul 7100 10/40 ile değiştireceğim. Belki bir etkisi olabilir problemle alakalı. En sonra ne zaman yağının değiştiğini bilmiyorum açıkcası.

Ben şimdilik epeyi eğleniyorum bu motosikletle. İlk motorum olduğundan dolayı da olabilir tabi ama güzel motor be Titreşimi de hiç öyle korktuğum kadar yok. Uzun bir süre kullanırım diye düşünüyorum.

Selamlar herkese.
    Öncelikle hayırlı olsun hoş geldiniz aramıza 6. sorunuz aslında problem değil bizim motorlar yağlı debriyaj motor soğuk olunca yağsız jalınca ilk çalıştırmada ayırmıyor debriyaja basıp azcık ileri iterek problemi çözebilirsinşz ayrıca bizim motorların marş rublesi zayıf vitesteyken çalıştırmanızı önermiyorum boşa alıp debriyajı çekip çalıştırmak daha mantıklı
    bursalıali ve TKAY bunu beğendiler.

TKAY, İlk motorun oldugunu belirtmissin...hayirli olsun, kazasiz surusler dilerim..tamir islerine bu yatkinlik nereden geliyor? ... ben de 2 hafta once 2016 model 5binkm'de turuncu renkli, anlas lastik, gidon yukseltme aparatlı, 45lt top case, sis farı, elcik koruma ve sele kiliflı bir evo'yu 12'ye aldim...Piyasasina gore ne pahali ne ucuz tam degerinde bir fiyatta aldigimi dusunuyorum...Sehir ici ortalama 4-5k devirle 3,36lt yakit tuketimi var...oldukca memnunum...fakat garantisi devam ettigi icin serviste bakimini yaptirinca biraz keyfim kacti...mondial servislerinin bu fiyat politikasi tek kelimeyle firsatcilik!!!.1,6lt 10-40 castrol yağ (120TL)+hava filtresi (50TL)+kagıt yağ filtresi(65TL) ve 100TL iscilikle toplamda 335TL odedim...ayrica iscilik diye yaptiklari da, sadece filtre - yağ degisimi ve zincirin gerginligini ayarlamak...kritik yerlere wd40 sikip, civatalari kontrol etmek, zincire bakim yapmak yok!...ellerinde arka ve on fren balatasi da yoktu!.."fabrikasina siparis verin" dememe rağmen, fabrikanin stoklarinda balata kalmadigini benim satin alacagim urunu takabileceklerini soylediler...bir firma sattigi urune ancak bu kadar sahip cikar?!..garantim bitince kapilarinin onunden gecmemeye calisacagim...
    bursalıali bunu beğendi.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    arkadaşlar,

bu motor için hangi lastiği öneriyorsunuz? büthçe dostu ve kaliteli bir lastik arıyorum. 2016 model için.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar,

bu motor için hangi lastiği öneriyorsunuz? büthçe dostu ve kaliteli bir lastik arıyorum. 2016 model için.
    anlas çapralar iyi gibi ben de onlardan düşünüyorum
    atillatopal9 bunu beğendi.
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Motosikleti
    Alıntı TKAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Selamlar herkese.
    Abicim bu nasıl ilk motor. İlk motor için nasıl bir teknik bilgi bu böyle ? Valla şaştım kaldım .
    maktama, bursalıali ve KENAN82 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 8 kullanıcı var. (0 üye ve 8 misafir)