Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Alıntı mitmuallim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TEknik olarak ne getirir ne götürür acaba?
    1200 lira götürür. Fazladan bi 5 beygir civarı getirir. O da arka dişliyi rahatlıkla 42T yapma imkanı sunar. Top speed 140 dan 150-155 lere çıkar.

Yanında büyük ihtimalle ecu ve enjeksiyon ile ilgili sorunlar da getirir. Malzemenin kalitesine bağlı olarak, yeni gömlekte yeni silindirin tam oturmaması ile yağ yakma, Kenarların düzgün olmaması sebebiyle terletme yağ kaçırma, Krankın gücü yetmezse veya açısı tutmazsa kol çıkarma gibi sorunlar da getirebilir.

Açıkçası 125 lik bir cg motorunu 200 lira verip 200 lük motora dönüştürmek evet mantıklı.

Hepi topu masraf etsen en babasından 500 liran yanar. Ama bunun gibi tuzlu bi motora 50cc eklemek (devşirmek) için riske girmeye değmez.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Alıntı Kazım TOKMAK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1200 lira götürür. Fazladan bi 5 beygir civarı getirir. O da arka dişliyi rahatlıkla 42T yapma imkanı sunar. Top speed 140 dan 150-155 lere çıkar.

Yanında büyük ihtimalle ecu ve enjeksiyon ile ilgili sorunlar da getirir. Malzemenin kalitesine bağlı olarak, yeni gömlekte yeni silindirin tam oturmaması ile yağ yakma, Kenarların düzgün olmaması sebebiyle terletme yağ kaçırma, Krankın gücü yetmezse veya açısı tutmazsa kol çıkarma gibi sorunlar da getirebilir.

Açıkçası 125 lik bir cg motorunu 200 lira verip 200 lük motora dönüştürmek evet mantıklı.

Hepi topu masraf etsen en babasından 500 liran yanar. Ama bunun gibi tuzlu bi motora 50cc eklemek (devşirmek) için riske girmeye değmez.
    Kazım bey o zaman maceraya gerek yok..
    bursalıali bunu beğendi.
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çarşamba günü motoru, tavsiye üzerine bir ustaya bıraktım. Tabi taa cumartesiden randevu alarak. Normalde çinlilere bakmam dedi, rica-minnet okey aldık.
    Satışta olduğu halde, bu şekilde satmak içimden gelmedi, veya vazgeçersem kafam rahat bineyim diye. Bahsetmiştim, üst kapaktan hafif bir kaçak vardı. Usta şöyle birşey dedi; Bu motorlar vibrasyonlu aletler, sen ne kadar conta değişirsen değiş, özellikle motoru üstten şasiye bağlayan kulaktan motor titreşim alıp o üst kapağı gene oynatacak. Yerinde olsam üst kulağı bağlamam.
    Tabi ben bu riske giremedim, sen bağlantıyı yap, ama yapabiliyorsan tüm motor kulaklarına birer sert plastik takoz iliştir dedim, olmaz dedi ama yarın belki bir sürpriz yapar. Bu arada tam o gün farkettim, sağdaki yağ filtre kaaklarından da sızıntı var. Acaba yağı mı fazla koydum, ya da tam sıkmadım. oralara da ekstra birer conta koymak var aklımda ama nasıl yaparım bilemedim.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Kaç liraya yapacak kulbutor kapagini?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:18 ----------

Bildigim kadariyla o kapaklarin kendi contaları var. Fazla zorlamadan biraz daha sıkmayı deneyin bence. Uydurma conta sorun yaratabilir cunku
    bursalıali bunu beğendi.

Kaç liraya yapacak kulbutor kapagini?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:18 ----------

Bildigim kadariyla o kapaklarin kendi contaları var. Fazla zorlamadan biraz daha sıkmayı deneyin bence. Uydurma conta sorun yaratabilir cunku
    Conta değişimi, vites kolunun keçesinin değişimi ve gidondaki (mesnetten kaynaklı) hafif bir ayarsızlığın giderilmesi için toplam 400 TL istedi. Ben bu işi herkese yaptırmak istemedim, belki daha ucuza yapacak bir yerler bulunurdu, ama içim rahat etmezdi.
    Her zamanki gibi sıktım aslında, daha önce olmamıştı, sürekli kontrol ediyordum. Bir de, bu büyük filtrenin kapağının ortasında ben bazı resim ve videolarda bir yay görüyorum, benimkinde yok. Zaten en son servise bakım için götürüp daha sonraki yağ bakımını kendim yaptığımda, yağ tahliye tapasının olması gereken bakır pulun olmadığını, büyük yağ filtresinin ters takıldığını (kapalı kısmı içeri takılmış) görünce servise gitmeyi bıraktım. Alt tapaya teflon bant sardım, oradan herhangi bir kaçak yok. Acaba yağı da bir miktar fazla koymuş olabilir miyim?
    Kazım TOKMAK ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    400 normal bir fiyat. Aşağı yukarı o kadar istiyorlar zaten.

Geçmiş olsun dostum. Bunlarda kronik galiba külbütör kapağının contadan kaçırması. Zaten biliyorsun en son ben maktama ile birlikte açmıştım benim külbütör kapağını ve sürülen fabrikasyon conta soğan zarından biraz halliceydi. Kaçırması gayet normal yani. Usta şimdi onu güzelce sıvı contayla kapatırsa mümkün değil bir daha kaçırmaz Allahın izniyle. Hatta açmışken o kadar güzelce bir de subap ayarı yapsın. 0,06 - 0,09 yaparsa daha güzel oluyor. 0,06 -0,08 egzozu biraz kasıyor. Işıl ışıl binersin

Sen bakma külbütör kapağını şaseye bağlamayalım yine kaçırır dediğine. Kaçırsın kardeşim yine kaçırsın 400 lira canından kıymetli değil. Telafisi var ama onu oraya bağladılarsa mutlaka bi sebebi var. Allah korusun başka şeylerin telafisi yok.

Tekerin düz bassın, tekrar geçmiş olsun.
    Metehan07-70 ve bursalıali bunu beğendiler.

400 normal bir fiyat. Aşağı yukarı o kadar istiyorlar zaten.

Geçmiş olsun dostum. Bunlarda kronik galiba külbütör kapağının contadan kaçırması. Zaten biliyorsun en son ben maktama ile birlikte açmıştım benim külbütör kapağını ve sürülen fabrikasyon conta soğan zarından biraz halliceydi. Kaçırması gayet normal yani. Usta şimdi onu güzelce sıvı contayla kapatırsa mümkün değil bir daha kaçırmaz Allahın izniyle. Hatta açmışken o kadar güzelce bir de subap ayarı yapsın. 0,06 - 0,09 yaparsa daha güzel oluyor. 0,06 -0,08 egzozu biraz kasıyor. Işıl ışıl binersin

Sen bakma külbütör kapağını şaseye bağlamayalım yine kaçırır dediğine. Kaçırsın kardeşim yine kaçırsın 400 lira canından kıymetli değil. Telafisi var ama onu oraya bağladılarsa mutlaka bi sebebi var. Allah korusun başka şeylerin telafisi yok.

Tekerin düz bassın, tekrar geçmiş olsun.
    Motoru bırakırken notlar bıraktım,işte sende de olduğu gibi, soğutma sisteminin havası alınsın, sübap değerlerine bakılsın v.s. 0,06-0,09 yazmıştım not olarak. Usta kağıdı gördü, sen bu değerleri nereden aldın dedi. Kendi üreticisinin tavsiyesi dedim, yazın bu sübap aralığı ile bu motor ne yapar biliyor musun dedi, ses etmedim. Zaten benim motorda o konu ile alakalı bir sıkıntım yoktu, stop olayı falan yaşamadım, yakıtı da normaldi. Hani kontrol etsin diye yazmıştım.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    naparmış yazın ? yazın ayrı kışın ayrı mı ayarlayacaz subapları ? Bu arada radyatörün koruma kapaklarını çıkarmayı düşünüyorum. Rüzgarı yeterince alamıyor bu kapakların yüzünden radyatör. 2018 modellerde düzeltmişler o sorunu, ızgara gibi bişey takmışlar.
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Kıymetli arkadaşlar 28 mart perşembe 20 dakikalık bir operasyonla bizim kataraktı temizlediler. Hastanede bir saat istirahatten sonra eve postaladılar .
    Doktorun söylediğine göre ameliyat çok başarılı geçmiş . Bir gün sonra atladım evoya doğru kontrole. Hastaneyle ev arası 18 km . Şükürler olsun ki hiç
    problemsiz bir sürüş oldu. Doktor her şeyin iyi gittiğini tekrarladı. Bir hafta sonraya ikinci kontrol için çağırdı. Bu gün hanımla birlikte otobüsle
    döndük Bursa'ya . Yarın yurttaşlık görevimizi tamamladıktan sonra tekrar salı günü İst. Mekik dokumaya devam . Beni arayan , aramayan bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi arz ediyorum.
    Ali Çimen bunu beğendi.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kıymetli arkadaşlar 28 mart perşembe 20 dakikalık bir operasyonla bizim kataraktı temizlediler. Hastanede bir saat istirahatten sonra eve postaladılar .
    Doktorun söylediğine göre ameliyat çok başarılı geçmiş . Bir gün sonra atladım evoya doğru kontrole. Hastaneyle ev arası 18 km . Şükürler olsun ki hiç
    problemsiz bir sürüş oldu. Doktor her şeyin iyi gittiğini tekrarladı. Bir hafta sonraya ikinci kontrol için çağırdı. Bu gün hanımla birlikte otobüsle
    döndük Bursa'ya . Yarın yurttaşlık görevimizi tamamladıktan sonra tekrar salı günü İst. Mekik dokumaya devam . Beni arayan , aramayan bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi arz ediyorum.
    Geçmiş olsun gözün aydın.
    bursalıali bunu beğendi.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Ali hocam çok geçmiş olsun. Rabbim tam bir şifa versin inşallah. Ama evo'na birazcık ara ver. Allah korusun, tam iyileşmeden bir sıkıntı çıkarsa acısını sen çekersin maalesef. Tedbirli ol, bir şey olmaz deme. Selamlar.
    bursalıali bunu beğendi.
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi geçmiş olsun. En azından gözlüğünü değiştir öyle bin motora. Böyle göz çukurunu tam kapatanlardan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:45 ----------

naparmış yazın ? yazın ayrı kışın ayrı mı ayarlayacaz subapları ? Bu arada radyatörün koruma kapaklarını çıkarmayı düşünüyorum. Rüzgarı yeterince alamıyor bu kapakların yüzünden radyatör. 2018 modellerde düzeltmişler o sorunu, ızgara gibi bişey takmışlar.
    Usta çok yoğundu, tam konuşamadık. Sadece bir motor hakkında görüşünü istedim o kadar. Test et, sorun çıkarsa gel bakalım dedi. 100 km kadar bindim, herhangi bir kaçak yok. Vites kolunun keçesi de değişti, şimdilik o da sıkıntısız. Sadece kol biraz yukarıda kalmış, onu da ben evde kendim 3 dk da hallettim, şu an vites geçişleri şıkır-şıkır. Durduktan sonra bile kolaylıkla boşa alabiliyorum.

Orjinal radyatör korumaları gerçekten çok kötü. Hadi Ankara gibi bir yerde idare edebilir de, Antalya da falan motora tam bir işkence. Ben söktüm, orta kısımlardaki plastikleri kestim, temizledim, bir çerçeve kaldı. Şu ofislerde kullanılan ızgaralı eski bir çöp kovasını kestim, orjinal korumanın çerçevesine bağladım öyle taktım. İnan yazın hissedilir derecede farketti hararet olayı. Hatta bacağa vuran ısıya bile.

Motosikleti
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi geçmiş olsun. En azından gözlüğünü değiştir öyle bin motora. Böyle göz çukurunu tam kapatanlardan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:45 ----------

Usta çok yoğundu, tam konuşamadık. Sadece bir motor hakkında görüşünü istedim o kadar. Test et, sorun çıkarsa gel bakalım dedi. 100 km kadar bindim, herhangi bir kaçak yok. Vites kolunun keçesi de değişti, şimdilik o da sıkıntısız. Sadece kol biraz yukarıda kalmış, onu da ben evde kendim 3 dk da hallettim, şu an vites geçişleri şıkır-şıkır. Durduktan sonra bile kolaylıkla boşa alabiliyorum.

Orjinal radyatör korumaları gerçekten çok kötü. Hadi Ankara gibi bir yerde idare edebilir de, Antalya da falan motora tam bir işkence. Ben söktüm, orta kısımlardaki plastikleri kestim, temizledim, bir çerçeve kaldı. Şu ofislerde kullanılan ızgaralı eski bir çöp kovasını kestim, orjinal korumanın çerçevesine bağladım öyle taktım. İnan yazın hissedilir derecede farketti hararet olayı. Hatta bacağa vuran ısıya bile.
    Valla iyi fikir ben de sökecemde neyle kapatırım diye düşünüyordum çok mantıklı olmuş çerçeveyi kullanmak.
    bursalıali bunu beğendi.

Valla iyi fikir ben de sökecemde neyle kapatırım diye düşünüyordum çok mantıklı olmuş çerçeveyi kullanmak.
    Çöp kovası ile uğraşmak zor olur dersen, internette radyatör ızgarası diye arat, uygun fiyatlı senin işini görecek ebatlarda plastik ızgaralar da var.

Motosikleti
    rx3
    Arakadaşlar 2015 model evo sahibiyim ve konjektör bulamıyorum. Konjektörüm rölantide 14 14.1 volta kadar sisteme eakım sağlıyor. Devir çevirmeye başlayınca 12,4 12,8 volta kadar akımı kesiyor. Akünün şarj olması sekteye uğradığı gibi motorun diğer bileşenleri için uygun akımın manuelde 13.8 14.5 volt olduğundan sıkıntı olacağını düşünüyorum. Başka konjektör uyduran var mı? 2016 nın kablosunu soyup uydurmak istedim sargının farklı olduğunu söylediler. Ne yapmak gerekir arkadaşlar tafsiyelerinizi bekliyorum
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Çınar gözlükçü zaten arkadaşım. Yine de her defasında tekrar hatırlatıyorum motosiklet kullandığımı. Özellikle en iri camlı olan modelleri tercih ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:47 ----------

Çınar gözlükçü zaten arkadaşım. Yine de her defasında tekrar hatırlatıyorum motosiklet kullandığımı. Özellikle en iri camlı olan modelleri tercih ediyorum.

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    Alıntı odo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arakadaşlar 2015 model evo sahibiyim ve konjektör bulamıyorum. Konjektörüm rölantide 14 14.1 volta kadar sisteme eakım sağlıyor. Devir çevirmeye başlayınca 12,4 12,8 volta kadar akımı kesiyor. Akünün şarj olması sekteye uğradığı gibi motorun diğer bileşenleri için uygun akımın manuelde 13.8 14.5 volt olduğundan sıkıntı olacağını düşünüyorum. Başka konjektör uyduran var mı? 2016 nın kablosunu soyup uydurmak istedim sargının farklı olduğunu söylediler. Ne yapmak gerekir arkadaşlar tafsiyelerinizi bekliyorum
    Hocam geçmiş olsun. Şarj konusunda sıkıntınız var evet. Bir servisten sipariş edin parçayı olmadı. Ben de biraz araştırdım bulamadım.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    rx3
    Fabrika da yok ne yazık ki. Ali abi ile görüştüm 2016 modelinkini uydurmaya çalışacağız.
    bursalıali bunu beğendi.

Alıntı odo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fabrika da yok ne yazık ki. Ali abi ile görüştüm 2016 modelinkini uydurmaya çalışacağız.
    Elektrik kısmından pek anlamadığım için bişey diyemiyorum. Merak ettiğim şu;2015 ile 2016 arasında ki fark ne? Eğer sadece soket ve kablolar ise bu iş kolay.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    rx3
    Soket farklı kablo sayısı farklı. Motorun içinde dönen sargı(statör) farklı. Statörün ürettiği akım aynıysa bir problem yaşamadan konjektörü uydurabiliriz.Enjeksiyon sistemi olmasa her türlü uydurulabilir.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)