Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağda artış, radyatörde kaçak, hortumlarda çatlak yoksa ya buhar olup gidiyor yada radyatöründe sıkıntı var, radyöterde kaçakları önlemek için bir sıvı kullanıyorlar onu kullanın yada servise gösterin motor sıfır garantiden değiştirsinler.
    yağda beyazlık yok benimde aklıma gelmişti kaçakta gözlemleyemiyorum işin tuhafı su bu seviyede hep duruyor daha aşağı düşme olmuyor
    bursalıali bunu beğendi.
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağda beyazlık yok benimde aklıma gelmişti kaçakta gözlemleyemiyorum işin tuhafı su bu seviyede hep duruyor daha aşağı düşme olmuyor
    büyük ihtimal radyatör dür tabi motor blok kısmında conta falan sıkıntısı yoksa.
    bursalıali bunu beğendi.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

Motosikleti
    büyük ihtimal radyatör dür tabi motor blok kısmında conta falan sıkıntısı yoksa.
    radyatörde kaçak olsa oradaki su bitmez mi ? bana biter gibi geliyor
    bursalıali bunu beğendi.
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    radyatörde kaçak olsa oradaki su bitmez mi ? bana biter gibi geliyor
    radyatör çekebildiğini çekiyor demek ki, radyatörü de kontrol edin içinde sıvı varmı, sen bir servise göster gerekirse garantiden değiştirsinler radyatörü.
    bursalıali bunu beğendi.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

Motosikleti
    radyatör çekebildiğini çekiyor demek ki, radyatörü de kontrol edin içinde sıvı varmı, sen bir servise göster gerekirse garantiden değiştirsinler radyatörü.
    radyatör kapağını açtım komple boşaldı �� radyatör fulmüş
    bursalıali bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O zaman şöyle bir durum var bence, zaten olması gereken seviye o mavi çizgi hizası. Sen doldurunca, ısınıp genleşme sonrası fazlası buhar olarak sistemden atılıyor.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    benim anladığım mavide durmuyormuş maksimum koysada siyaha düşüyormuş yani olması gereken seviyedede durmuyormuş .. o su haznesinde kılcal bir çatlak olabilir özellikle mavi kısmın oralarda dolduruğunda oralarda ata ata siyah seviyeye geliyor olabilir. bir varsayım .. yada motorun orjinali o kadar su alıyor.. rx3 de çift radyatör var değilmi sağ ve sol ..

servisde bence komple hattı kontrol etsinler sağıda soluda hazneyide ..hatta suyu ağzına kadar doldurup askıda bir motoru çalıştırıp gaz açsınlar vitesde atarsa zaten bir yerden atar suyu.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim anladığım mavide durmuyormuş maksimum koysada siyaha düşüyormuş yani olması gereken seviyedede durmuyormuş .. o su haznesinde kılcal bir çatlak olabilir özellikle mavi kısmın oralarda dolduruğunda oralarda ata ata siyah seviyeye geliyor olabilir. bir varsayım .. yada motorun orjinali o kadar su alıyor.. rx3 de çift radyatör var değilmi sağ ve sol ..

servisde bence komple hattı kontrol etsinler sağıda soluda hazneyide ..hatta suyu ağzına kadar doldurup askıda bir motoru çalıştırıp gaz açsınlar vitesde atarsa zaten bir yerden atar suyu.
    kırmızıya kadar su dolduruyorum kendiliğinden mavi kısma geliyor siyah yer ise min seviyesi su oraya düşmüyor hiç hep mavide

normalmi değil mi anlayabilsem servise başvurcam

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:55 ----------

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman şöyle bir durum var bence, zaten olması gereken seviye o mavi çizgi hizası. Sen doldurunca, ısınıp genleşme sonrası fazlası buhar olarak sistemden atılıyor.
    öylemi diyorsun hocam çünkü su atma olmuyor kapağından
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    o zaman normal fazla suyu tahliye ediyor ya genleştirerek ya direk suyu atarak.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman normal fazla suyu tahliye ediyor ya genleştirerek ya direk suyu atarak.
    teşekkürler hocam sağolun bayadır kafama takılmıştı
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    teknik olarak düşünülmesi gerekirse motorun fazla suyu bu şekilde atması aslında bir nimet. Fazla ısınan motorun içindeki su düdüklü tencereden farksızdır. Ve içinde buhar olan her cihazda mutlaka bir aşırı basınç tahliye birimi vardır. Düdüklü tencerede bile var mesela. Kombilerde genleşme bölümünde tahliye olamayan aşırı basınçlı suyu atmak için bile kombinin altında bi boru vardır fazlasını oradan atar. Sen suyu maximuma kadar doldurduğunda demekki içindeki suyla oluşan basıncı kaldıramayan su dolaşım ünitesi mutlaka fazla basıncı bir yerden atıyor. Zaten mavinin altına inmemesi de bunu açıklar nitelikte. Eğer bir yerden kaçak olsa (Genleşme kabının en üstünde bile olsa ) Bu basınçta dolaşan bi su genleşme kabında hiç bir şey bırakmazdı. Bırak siyah çizgiyi su bile göremezdin orada. Ayrıca motoru çalıştırıp 5 km gittikten sonra hava soğuk ya da sıcak olsun yine de fan açardı (Benim arabanın termostattaki su kaçağını kış günü öyle tespit etmiştim)
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Kazım TOKMAK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teknik olarak düşünülmesi gerekirse motorun fazla suyu bu şekilde atması aslında bir nimet. Fazla ısınan motorun içindeki su düdüklü tencereden farksızdır. Ve içinde buhar olan her cihazda mutlaka bir aşırı basınç tahliye birimi vardır. Düdüklü tencerede bile var mesela. Kombilerde genleşme bölümünde tahliye olamayan aşırı basınçlı suyu atmak için bile kombinin altında bi boru vardır fazlasını oradan atar. Sen suyu maximuma kadar doldurduğunda demekki içindeki suyla oluşan basıncı kaldıramayan su dolaşım ünitesi mutlaka fazla basıncı bir yerden atıyor. Zaten mavinin altına inmemesi de bunu açıklar nitelikte. Eğer bir yerden kaçak olsa (Genleşme kabının en üstünde bile olsa ) Bu basınçta dolaşan bi su genleşme kabında hiç bir şey bırakmazdı. Bırak siyah çizgiyi su bile göremezdin orada. Ayrıca motoru çalıştırıp 5 km gittikten sonra hava soğuk ya da sıcak olsun yine de fan açardı (Benim arabanın termostattaki su kaçağını kış günü öyle tespit etmiştim)
    haklısınız sanırım teşekkür ederim bir sorun olmadığını anladım
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Merhaba arkadaşlar,

Pazartesi başladığım bakım işlerini bu gün itibari ile tamamlamış bulunmaktayım...

Makine soğukken sönme problemi, tekleme problemi, güçte düşüş gibi problemler vardı.

İlk olarak buji elden geçti. Bildiğiniz üzere ben makineyi sıfır Km de almıştım. Kutusundan çıkartılıp montajı ve servis bakımlarında da hep başında durdum. Bunu neden söylüyorum. Makinenin üzerinde gelen buji NGK CR8E idi. Üzerinde bu bujinin geldiğini hiç duymamıştım. benim aklımda yine NGK nın CR7E kodlu bujisi vardı. ne farkları var diye araştırınca, 8 ve 7 rakamları ısıyı temsil ettiğini öğrendim. yani CR8E soğuk Buji tabir edilen. daha geç ısınan bir buji. CR7E ise daha sıcak çalışan bir model. Benim makine de ısınınca sorun çıkarmadığı için bujiyi CR7E ile değiştirmeyi uygun gördüm.

Buji değişikliğinden sonra makineyi denemedim. Problemlerime nasıl bir etkisi oldu bilmiyorum. Elim değmişken hava ve benzin filitresine enjektörlere O2 ve hava emiş sensörüne kadar söktüm. sonrasında, bu kadar dağıtmışken subap ayarlarını da en azından kontrol etmek istedim. CSC nin dökümanlarından faydalanarak radyatörleri çözüp geriye doğru açarak hortum bağlantılarını sökmeden egzoz subaplarına eriştim. Bunun için ön üst koruma demirini de söktüm. koruma demiri takılı iken radyatörler yeterince açılmıyordu.

Subapları emme 0,08mm sentil ile, sentil çok sıkı olacak şekilde keza egzoz 0,10 mm yine çok sıkı şekilde ayarladım. Egzoz subaplarını ayarlarken servisimin ve diğer ustaların "motoru indirip ayar çekeceğiz" sözlerine hak verdim. Para için yapılacak iş değil.

Subap ayarından sonra Makineyi toplamaya başladım ve elime gelen her parçayı temizledim o şekilde taktım. hava emiş semsörünü wd40 ile yıkayıp üfleyerek kuruttum. herhangi bir şekilde sensör ucuna bir şey temas ettirmedim.

o2 sensörüm zaten garantiden değiştiği ve temiz olduğu için herhangi bir kimyasal kullanmadan üzerindeki az miktarda kurumu silerek yerine taktım.

Hava filitresini yıkadım. 2 gün kurumasını bekledim ve wd40 ile çok hafif yağlayıp yerine taktım.

benzin filitresini değişirim diye düşünüyordum ancak sökünce oldukça temiz halde olduğunu görünce herhangi bir işlem yapmadan geri taktım.

Resetleme yaptıktan sonra bir süre rolantide çalıştırıp farklı ses geliyor mu diye kontrol ettikten sonra deneme turu yaptım.

sonuç olarak motorumun tüm problemleri çözüldü. motor soğuk iken marş basıp ikinci bir deneme turuna çıkmama rağmen tekleme yapmıyor (tekleme dediğim yokuş aşağı gaz kapalı giderken motosikletin kendi kendine gaz verip kesmesi. motor üzerinde ileri geri gidip gelmeler)

Motor tüm bu işlemlerden sonra henüz sönmedi. stop sorununu ikinci kez halletmiş oldum. ivmelenmesi çok fark etti. sağır sağır gidiyormuşum motosiklet ile haberim yokmuş.

Bir de benim makine aldığım günden beri vites pedalı bağlantı keçesinden yağ sızdırır. motor 3 gün yattığı için sabredemeyip makineyi topladım. benzini bitirip motoru yan yatırarak keçeyi değişmeyi düşünüyorum. Yağ boşaltmadan bu şekilde yan kapağı da açabileceğim söylendi. açıp somunları kontrol etmek de istiyorum. Malum debriyaj bölümünden gelen şırıltı sesi bende de başladı. Somun kilidi atılmış mı kontrol etmek lazım.

Motosiklet bir şekilde sorun çıkartmaya bende sorunları çözmeye devam ediyorum. akü dışında bu sorunların hiç biri beni yolda bırakmadı. patlak lastikle bile yol aldım yolda kalmadım. Tek sıkıntım sorunlarımı büyük oranda benim halletmem. Sorunu ve çözümünü araştırmak ve bulmak zorunda kalmam. bazen 10 yaşında bir GS alsaydım daha az mı uğraşırdım diyorum.

Son durum budur. Hepinize kolay gelsin.

Motosikleti
    Artık Yok...
    sizin makine kaç model.. eli anahtar tutan adam için gs zor makine değildir.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Alıntı U uR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

Pazartesi başladığım bakım işlerini bu gün itibari ile tamamlamış bulunmaktayım...

Makine soğukken sönme problemi, tekleme problemi, güçte düşüş gibi problemler vardı.

İlk olarak buji elden geçti. Bildiğiniz üzere ben makineyi sıfır Km de almıştım. Kutusundan çıkartılıp montajı ve servis bakımlarında da hep başında durdum. Bunu neden söylüyorum. Makinenin üzerinde gelen buji NGK CR8E idi. Üzerinde bu bujinin geldiğini hiç duymamıştım. benim aklımda yine NGK nın CR7E kodlu bujisi vardı. ne farkları var diye araştırınca, 8 ve 7 rakamları ısıyı temsil ettiğini öğrendim. yani CR8E soğuk Buji tabir edilen. daha geç ısınan bir buji. CR7E ise daha sıcak çalışan bir model. Benim makine de ısınınca sorun çıkarmadığı için bujiyi CR7E ile değiştirmeyi uygun gördüm.

Buji değişikliğinden sonra makineyi denemedim. Problemlerime nasıl bir etkisi oldu bilmiyorum. Elim değmişken hava ve benzin filitresine enjektörlere O2 ve hava emiş sensörüne kadar söktüm. sonrasında, bu kadar dağıtmışken subap ayarlarını da en azından kontrol etmek istedim. CSC nin dökümanlarından faydalanarak radyatörleri çözüp geriye doğru açarak hortum bağlantılarını sökmeden egzoz subaplarına eriştim. Bunun için ön üst koruma demirini de söktüm. koruma demiri takılı iken radyatörler yeterince açılmıyordu.

Subapları emme 0,08mm sentil ile, sentil çok sıkı olacak şekilde keza egzoz 0,10 mm yine çok sıkı şekilde ayarladım. Egzoz subaplarını ayarlarken servisimin ve diğer ustaların "motoru indirip ayar çekeceğiz" sözlerine hak verdim. Para için yapılacak iş değil.

Subap ayarından sonra Makineyi toplamaya başladım ve elime gelen her parçayı temizledim o şekilde taktım. hava emiş semsörünü wd40 ile yıkayıp üfleyerek kuruttum. herhangi bir şekilde sensör ucuna bir şey temas ettirmedim.

o2 sensörüm zaten garantiden değiştiği ve temiz olduğu için herhangi bir kimyasal kullanmadan üzerindeki az miktarda kurumu silerek yerine taktım.

Hava filitresini yıkadım. 2 gün kurumasını bekledim ve wd40 ile çok hafif yağlayıp yerine taktım.

benzin filitresini değişirim diye düşünüyordum ancak sökünce oldukça temiz halde olduğunu görünce herhangi bir işlem yapmadan geri taktım.

Resetleme yaptıktan sonra bir süre rolantide çalıştırıp farklı ses geliyor mu diye kontrol ettikten sonra deneme turu yaptım.

sonuç olarak motorumun tüm problemleri çözüldü. motor soğuk iken marş basıp ikinci bir deneme turuna çıkmama rağmen tekleme yapmıyor (tekleme dediğim yokuş aşağı gaz kapalı giderken motosikletin kendi kendine gaz verip kesmesi. motor üzerinde ileri geri gidip gelmeler)

Motor tüm bu işlemlerden sonra henüz sönmedi. stop sorununu ikinci kez halletmiş oldum. ivmelenmesi çok fark etti. sağır sağır gidiyormuşum motosiklet ile haberim yokmuş.

Bir de benim makine aldığım günden beri vites pedalı bağlantı keçesinden yağ sızdırır. motor 3 gün yattığı için sabredemeyip makineyi topladım. benzini bitirip motoru yan yatırarak keçeyi değişmeyi düşünüyorum. Yağ boşaltmadan bu şekilde yan kapağı da açabileceğim söylendi. açıp somunları kontrol etmek de istiyorum. Malum debriyaj bölümünden gelen şırıltı sesi bende de başladı. Somun kilidi atılmış mı kontrol etmek lazım.

Motosiklet bir şekilde sorun çıkartmaya bende sorunları çözmeye devam ediyorum. akü dışında bu sorunların hiç biri beni yolda bırakmadı. patlak lastikle bile yol aldım yolda kalmadım. Tek sıkıntım sorunlarımı büyük oranda benim halletmem. Sorunu ve çözümünü araştırmak ve bulmak zorunda kalmam. bazen 10 yaşında bir GS alsaydım daha az mı uğraşırdım diyorum.

Son durum budur. Hepinize kolay gelsin.
    Valla helal olsun hocam. Gayet güzel çalışmışsın. Paylaştığın için teşekkür ederim
    bursalıali bunu beğendi.

mitmuallim ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    güzel ama bence vergi dilimden ötürü tuzlu bir rakamı olucakdır.. tuzlu derken çinlilere oranla baya baya tuzlu normaldede japonlara oranla giriş seviyesi bir fiyatı olucakdır.. insanlarda klasik onu alıcağıma japondan şunu alırım mantığına giricektir.. birde tabi marka prestiji var konuşduğumuz markada mondial.. bir japon yada bmw değil..

Bence mondial akıllı davranıp Rx1 ve Rx3 e geliştirtip ağırlık vermeli hatta 180c.c lik ara bir Rx2 trazı bir kasada getirtebilir.. bu alanda marka olarak segmentte nerdeyse tek ve lider.. güzel bir kullanıcı kesmide yakaladı.. bence bunlara yönelmeli ağırlık vermeli..

kehanette de bulınıyım yakıt fiyatları şu anda normal ama olaki ibr dünya krizinde bir sıkıntıda dünya olarak global olarak misal amerikanın irana saldırması yada iran arabistan yada israil iran saldırısı durumu olabilir yakıt fiyatları bir anda 2 tl bile zıplaya bilir aniden.. o zaman pek çok insan zorunlu mecburi 150-250 cc hacmine inicekler inerkende bu segmentte endurocu adamın alabiliceği tek motor rx3 başka yok arasanda yok..

mondialin bence öncelik göstermesi gereken şey yakıt ekonomisi ve mümkün mertebe mevcut motorlardan performans arttırma..

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:10 ----------

bence bunu bir kaç kez daha yazdım çinli motorlarda bu daha rahat olması mümkün yedek parça ve ucuz donanım fiyatlarından ötürü..

firmaların özellikle çinden motor getirten firmaların artık bence upgrade edilebilir motorlar getirtmeleri lazım yani motor 250cc ise çok rahat 300 yada 350c.c ye upgrade edilebilir olması lazım.. keza 125 cc ise 150 - 150 cc ise 200 c.c falan..

bunu vatandaş kendi yaptımı sıkıntılar oluyor teknik olarak ama firma getirtse kendi resmi servisinde kendi gözetiminde yapsa bu işlemi daha sağlıklı ve kaliteli bir iş çıkar çünkü servis belki yeni hacim üstünden beyne yeni bir yazılım atması gerekebilir falan bu işden hem servis kazanır hem firma kazanır parça satışından hemde müşteri memnuniyeti müşterin gene sende kalır.. kazan kazan durumu herkes için..
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Fiyatı ne olursa olsun Rx3s in gelmesi iyi oldu.

videoda dediği gibi arka 17" olursa, tüm fren merkezi ve jantlar ile rx3 e uygulanabilir. Farları yedek parça stoğuna girer girmez almak lazım zaten.

Benim gibi 2016 kullanıcıları için, fiyatınında 2007 üzeri temiz bir F650GS fiyatında olacağını öngördüğümden yeni motor olarak tercih edilmeyeceğini düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Motosikleti
    Artık Yok...
    şahsi fikrim rx3 ün farı bundan çok daha güzel ve özgün bu tam bir bmw r1200 gs benzeri çakması demiyim nazik olıyım duruyor .. biraz bile demiyorum tam .. sanki o kasaya ait değilde bmw den sökülüp takılmış gibi duruyor.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Rx3i EVO
    radyatör kapağını açtım komple boşaldı �� radyatör fulmüş
    Hiç.kurcalama hocam benimde öyle eğer onun altına inerse o zman sorun var demektir bu motorun yapısı bu bnde kaç kere fulledim hep minde kalıyo hatta ya yemeyelim motpru bi bakıyım suyuna dedim 1gün hiç çalıştırmamıştım bakım yapıyım dedim aöktüm radyatör full ee antifriz burdaysa nasıl olur dedim ama problem yok bnun yapısı bu
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)