Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı erdogani2004 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2016 rx3i ile yaklaşık 1000km sonunda bazı düşünceler :

önce olumsuz:

- otoyol/şehiriçi karışık benzin tüketimi 4.5-5.0 litrelerde geziyor.. belki yüksek sürat ve devir alışkanlığından..
    - arka amortisör gıcırdıyor, servis biraz sıktı saplamalarını azıcık azalma var.. takoz lastiklerinden dendi
    - çakmak/usb şarj çıkışlarının salakça bir algoritması var.. önce kontak aç sonra fişi tak şeklinde.. tersi durumda şarj etmiyor ve güneş altında farkedemiyorsunuz şarj olmadığını..
    - motor/egzos çok gürültülü ve düşük devirler pancar motor sesi üretiyor :D çok sevimsiz.. egzos saplamalarının bir tanesini 3 tur sıktım ses ve yağ terlemesi biraz kesildi gibi..
    - led h4 ampul takmak için fanı yüzünden far arka plastik delindi ve takıldı, ancak far ayarı için yükseltmek imkansız hale geldi, on metre önüme düşüyor kısa hüzme.. uzun iyi gibi, sis farları da mükemmel destek ve farkedilme sağlıyor.. gündüz herşeyim uzun ve açık..
    - ön fren stop lamba sensörü çok uzun müdahalelerden sonra ancak idare eder hale geldi.. merkezi garantiden değiştireceklerdi ama 4-5 gün serviste yatacağını söyledikleri için vazgeçtim.. fren fonksiyonu kusursuz..
    - kontak/direksiyon kilidi zor ve sert..
    - viteste boşu bulmak bir dert, boştan vitese geçirmek iki dert.. ama debriyajsız vites çok seri yükseltilebiliyor :D (tersi imkansız)
    - aşırı girinti çıkıntı yüzünden ciddi bir temizlik zaman alıyor
    - sinyal kapatma (orta konumda basarak) çok sert ve zor. sevimsiz ve dikkat dağıtıcı..

olumlu yönleri:
    - çok güzel tasarlanmış, havalı ve yakışıklı bir motor
    - sollamalarda bile gücü ve torku yeterli, tabi yarışçı değilseniz.. benim seyir süratip otoyolda 110-120 tek şeritli asfalt duruma göre 80-100.. 4-5000 devrin altına düşmemek gerekiyor, vitesle aktif oynamak lazım..
    - ağır oturaklı ve dengeli, sert yan rüzgarlarda bile..
    - sesi, kornası ve farlarıyla farkedilmemesi imkansız.. birkaç hayvan haricinde kimse beni zor durumda bırakmadı
    - süspansiyonu jantları ve hatta fabrika lastikleri çok rahat ve konforlu
    - dev bir top-case, depo çantası ve orj. yan çantaları ile nefis kampçı bir kapasiteye sahip..
    - vites göstergesi harika bir ayrıntı
    - stop mtop da etmiyor hiç (ben ettirmezsem :D )
    - şortla bile sağ ayağım aşırı sıcaklamıyor (özel sıcak günlerde yavaş seyir hariç)
    - uzun yol için selenin biraz daha desteklenmesi lazım

sonra devam ederiz.. önce bir fikirlerinizi alalım da.. ;)

Bir çok görüşüne katılıyorum, ama bazılarının senin motora özel olduğu kanaatindeyim.
    -İlk zamanlar (2600-3000 km) benim motorda 4,5 - 5 arası yakıyordu. Şu an 5.800 küsür km deyim, sürekli ölçüyorum, son üç yakıt alımımın ortalaması 3,95 lt.
    -Evet arka amortisor özellikle ıslanınca gıcırtı yapabiliyor, ama o arkada gıcırdama hep amortisöre ait değil, arka fren hortumunun dışındaki yaylarda gıcırdıyor.
    -Yağ terlemesi derken? Benim en dikkat ettiğim hususlardan biridir, sürekli bloğu kontrol ediyorum, herhangi bir kaçak var mı diye, şimdiye dek karşılaşmadım, senin motorda bu terleme nerede. Ayrıca bazıları buna terleme dese de bu resmen yağ kaçağıdır.
    -Gidon kilidi sert değil aslında, gidonu tam sola yatırıp çok ama çok hafif geriye çekince tık diye kilitlenir.
    -Boşu bulmak, çoğu motorda zordur, hele ki dururken. Kolayı durmaya 2-3 mt kala hafif bir dokunuşla kolayca boşa geçer. Debriyajsız vites değiştirme işinden vazgeçmeni öneririm, uzun vadede hoş sonuçları olmaz, bunun ayarını tutturmak her zaman mümkün değil. (uygun devir, hız vs.)
    -Seleye en basitinden bir fileli sele kılıfı alınmalı, terlemeye bire bir.

kazasız-belasız inşallah...
    erdogani2004 ve bursalıali bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Rx3i Evo 2016
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir çok görüşüne katılıyorum, ama bazılarının senin motora özel olduğu kanaatindeyim.
    -İlk zamanlar (2600-3000 km) benim motorda 4,5 - 5 arası yakıyordu. Şu an 5.800 küsür km deyim, sürekli ölçüyorum, son üç yakıt alımımın ortalaması 3,95 lt.
    -Evet arka amortisor özellikle ıslanınca gıcırtı yapabiliyor, ama o arkada gıcırdama hep amortisöre ait değil, arka fren hortumunun dışındaki yaylarda gıcırdıyor.
    -Yağ terlemesi derken? Benim en dikkat ettiğim hususlardan biridir, sürekli bloğu kontrol ediyorum, herhangi bir kaçak var mı diye, şimdiye dek karşılaşmadım, senin motorda bu terleme nerede. Ayrıca bazıları buna terleme dese de bu resmen yağ kaçağıdır.
    -Gidon kilidi sert değil aslında, gidonu tam sola yatırıp çok ama çok hafif geriye çekince tık diye kilitlenir.
    -Boşu bulmak, çoğu motorda zordur, hele ki dururken. Kolayı durmaya 2-3 mt kala hafif bir dokunuşla kolayca boşa geçer. Debriyajsız vites değiştirme işinden vazgeçmeni öneririm, uzun vadede hoş sonuçları olmaz, bunun ayarını tutturmak her zaman mümkün değil. (uygun devir, hız vs.)
    -Seleye en basitinden bir fileli sele kılıfı alınmalı, terlemeye bire bir.

kazasız-belasız inşallah...
    Bende birazına katılmakla birlikte katılmadıgım noktalarda var
    Şu anda 2045 km deyimŞehiriçi 3.7lt civarlarındayım..
    Arka amortısorde gıcırdama vs gibi şeyler olmuyor
    Çakmak şarjında da herhangıbır sıkıntı yok,motorun çalışması yada çalışmadan önce takılması farketmıyro
    Motorun egzos sesine hastayım
    Direksiyon kılıdı aksıne çok kolay bıçımde kılıtlenıyor.Nazıkçe dıreksoyunu sola kırıp anahtarı sola çevırdınızmı hemen kılıtlenıyor
    Boşu bulmak bazen sorun olabılıuor.Oyle olunca debrıyaja basıp motoru hafıf ılerleterek deneyın o zaman daha kolay geçiyor
    Sinyal kapamada basıtçe oluyor
    Ayrıca terleme vs gibi durumlada hıc karşılaşmadım henuz...
    2016 Mondial RX3İ EVO 250 CC

Motosikleti
    RX3 EVO, CRF 250 RALLY
    Herkese merhaba..motorum 5600 küsür km de. 3 hafta önce bakımını kendim yaptım. İyi de oldu zannedersem.
    rx3 bakım videosunda önerilen MOTUL 5100 10W40 yağ kullandım. Vitesler sanki daha rahat ayrılıyor.
    Zinciri temizledim gaz yağı ile yeniden yağladım vs. Ben de yakıtın biraz fazla olduğunu düşünmekteyim.
    Bu yıl ölçüm yapmadım fakat geçen yıl 5 lt civarı idi.Ama genel olarak motordan çok memnunum. Sadece yazları
    kullanan biri olarak her türlü işimi görüyor. Benim de üstatlara sormak istediğim gösterge ile sıkıntısı olan oldu mu?
    Son iki haftadır gösterge km kaç km hızda olursa olsun sıfır göstermekte. Ara ara vites değiştirince km görünüyor tekrar
    0 gösteriyor. Nedendir acaba? Birde zincirin bittiği yerde (motor bloğu kısmında) siyah kalın yağ birikintisi oluyor arada.
    Silip temizliyorum. Zincir dendir diye çok takmıyordum. Ta ki yukarıda arkadaşların bahsettiği yağ terlemesi yazılarını okuyuncaya
    kadar. Umarım zincirden dir. Herkese iyi sürüşler...
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 180 Zone S & Mondial RT 100
    - çakmak/usb şarj çıkışlarının salakça bir algoritması var.. önce kontak aç sonra fişi tak şeklinde.. tersi durumda şarj etmiyor ve güneş altında farkedemiyorsunuz şarj olmadığını..
    Bence hiçte salakça değil! Farz edin siz yok iken biri geldi sarj ediyor yada çoluk cocuk herhangi bir cisim sokuyor yada şalteri kapatmayı unuttunuz, ozamam aküyü her seferinde bitirirsiniz...Arabalarda dahi kontağı açmadan 12 V ceyran gelmez!

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:43 ----------

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hs1 35 watt philips marka orjinali acaba osramın yada philipsin daha fazla ışık yapan ampulleri var taksak nasıl olur birse far çok yere bakıyor :(
    Farı ayarlama cıvatası yokmu? Benim 100 RT scooterin bile var,yeni keşfettim
    bursalıali bunu beğendi.

erdogani2004 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3i EVO 2016
    gamalulu, beni anlamamışsınız, sorun kontağın devreyi kesmesi kadar basit değil, şarjı taktıktan sonra kontağı açsan da akım gelmiyor ama.. ille de sırayla olacak...
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Tam iyi okumamışım. Sarj kablosu takılı iken kontağı açınca ceyran gerçekten gelmiyorsa çok tuhaf bir durum

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:52 ----------

- led h4 ampul takmak için fanı yüzünden far arka plastik delindi ve takıldı
    Fazla yer yokmu?

Bende hayal ediyordum elimdeki fanlı LED i takmayı
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı gamalulu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence hiçte salakça değil! Farz edin siz yok iken biri geldi sarj ediyor yada çoluk cocuk herhangi bir cisim sokuyor yada şalteri kapatmayı unuttunuz, ozamam aküyü her seferinde bitirirsiniz...Arabalarda dahi kontağı açmadan 12 V ceyran gelmez!

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:43 ----------

Farı ayarlama cıvatası yokmu? Benim 100 RT scooterin bile var,yeni keşfettim
    varsada ben göremedim driftinde var
    bursalıali bunu beğendi.
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Motosikleti
    Mondial Rx3i Evo 2016
    Bu arada Motorun gidişi,çekişi ara hızlanmaları gayet iyi..
    Fren mesafeside bana göre yeterli.Tabıkı araba performansı beklememek lazım frenden
    Virajlarada gırmeden önce gazı kesıp gırersenız gayet ıyı dönuyor vırajları.Vıraj ıcınde gazı kesmeyı denemeyın çünkü motorun dengesını bozuyor.Bizzat denemışlığım var
    bursalıali bunu beğendi.

efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    varsada ben göremedim driftinde var
    Far kafasının sağ ve sol tarafında büyük alyen başlı 2 tane cıvata var. Onları birer tur gevşeltip yüksekliği ayarladıktan sonra yeniden sıkabilirsin
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı efemontana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Far kafasının sağ ve sol tarafında büyük alyen başlı 2 tane cıvata var. Onları birer tur gevşeltip yüksekliği ayarladıktan sonra yeniden sıkabilirsin
    benim kafa 1 cm oynuyor yukarı kaldırdım kısa farı kullanamıyorum o kadar yere bakıyor uzun eh işte :(
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Motosikleti
    Alıntı efemontana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Henüz motor elimde değil ama komple lamba sökülmeden ayar yapma imkanı olmalı

Benim scooter de extra tornavıda sokma yeri bırakmışlar,40 cm lık torna vıda aldım ve sorunsuz ayar yaptım
    bursalıali bunu beğendi.

antikor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 gv 250 ,2018 rx3i evo , 2019 agility 125
    Selamlar, Yağ değişimin kendi yapan arkadaşlar. Normalde serviste tork anahtarıyla alttaki vidayı sıkıştırıyorlar diye biliyorum. Ben de yağ değişimini kendim yapmak istiyorum ancak bu tork anahtarı ile sıkma işi kafamı karıştırıyor.
    Tüm işlemleri motor soğukken yapmamız gerekiyor diye biliyorum. Peki alttaki vidayı allah ne verdiyse sıkalım mı ? �� Tavsiyeniz nedir.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    RX3 EVO, CRF 250 RALLY
    Bakım videosundaki usta da aynı şeyden bahsediyordu. Ama bende tork anahtarı olmadığından elimdeki anahtarla sıkmak zorunda kaldım. Orada anlatıldığı gibi motor soğukken yaptım. Birde buradaki üstatların paylaştığı Amerikan rx3 culerin paylaştığı Türkçe ye tercüme edilen bilgiler de bana çok yardımcı oldu. Resimlerle anlatım işimi kolaylaştırdı. Servise gidip sinir harbi yaşamaktansa (benim bulunduğum yerdeki servisler , işini iyi yapanlari tenzih ederim) kendim yaptım. Servislik bir işim olmadıktan sonra, umarım ki olmaz bakımları kendim yapmayı düşünüyorum.
    bursalıali ve antikor bunu beğendiler.

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    https://www.youtube.com/watch?v=l7_V1_9JpTk

Merhaba arkadaşlar,malum bizim motorlar iç lastikli ve patlamsı korkularımızdan,hem çabuk inmesi hemde tamirinin zor olması,
    ben sıvı jel (formulax) uygulatmıştıum ama daha önceki iki patlamada istediğim sonucu alamamam rağmen yine uyguladım bir ay önce , bu sabah göz kontrolü yaparken çiviyi farkettim arka lastikde ve usulune uygun bir deneyeyim dedim.. sonuç mükemmel, çıkardıktan sonra 50 yol aldım sorun yok, daha havasını bile tamamlamadım..
    antikor ve bursalıali bunu beğendiler.

travel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an yok.
    Merhaba,

Şu an ehliyet alma sürecindeyim ve yakın zamanda Mondial RX3i Evo alarak motosiklet camisanıa eşimle birlikte katılacağım.

Bu süreçte siz değerli deneyim sahibi arkadaşlardan destek almak istiyorum.

Haftaya eşim ve kendim için ekipman alacağım.

Kask, mont ve koruma ekipmanları için desteğe ihtiyacım var. Toplam bütçem 6000 - 7000 TL. Daha fazla üzerine çıkmak istemiyorum.

Güvenlik konusunda takıntılı bir insanım o yüzden bütçemi elimden geldiğince yüksek tutmaya çalıştım.

İstanbul'da kazıklanmadan tek seferde alışveriş yapabileceğim ve indirim yapacak yer var mı? Nakit ya da KK alabilirim.

Kask için eşim AGV K3 modellerini begeniyor. Ben de güvenlik testlerince onaylanmış başka kask var mı araştırma içindeyim. Sizlerin yorumları nelerdir?

Mont konusunu kesinlikle çözemedim. Deri al diyen var tekstil al diyen var Çok karanlıkta kaldım, aydnlatırsanız sevinirim

Ayrıca eşimle birlikte artçılı sürüş eğitimlerine katılacağız. Bunun için de eğitim veren kaliteli kurumlar varsa öğrenmek isteriz.

Şimdiden desteğiniz için teşekkürler
    bursalıali bunu beğendi.

Merhaba pulsar ns200 den RX e geçmek istiyorum şehir içi genel kullanımım ama kafamda yaklaşık 10 bin km ilk bir mesafe var 20günlük bir tur tabi maliyeti en aza indirmek için kamp yapa yapa gideceğim sizce RX e bakmalımıyım yoksa pulsar la devam mı etmeliyim
    İstediğim rahat olsun 120km de sabit rahat seyahat edebileyim
    Sollamaya çıkınca 140 lara ulaşsın ve beni üzmesin
    Artçılı sürüşlerim olacak bu turumda sorun yaşamayım
    Beni yolda bırakmasın
    Birde yakıt 5lt yakıyor diyorlar doğru mu 🙄 ben pulsarda 3.5 tl ye çok yakıyor diyen adamım
    ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER
    bursalıali bunu beğendi.

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Alıntı MertDastan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba pulsar ns200 den RX e geçmek istiyorum şehir içi genel kullanımım ama kafamda yaklaşık 10 bin km ilk bir mesafe var 20günlük bir tur tabi maliyeti en aza indirmek için kamp yapa yapa gideceğim sizce RX e bakmalımıyım yoksa pulsar la devam mı etmeliyim
    İstediğim rahat olsun 120km de sabit rahat seyahat edebileyim
    Sollamaya çıkınca 140 lara ulaşsın ve beni üzmesin
    Artçılı sürüşlerim olacak bu turumda sorun yaşamayım
    Beni yolda bırakmasın
    Birde yakıt 5lt yakıyor diyorlar doğru mu �� ben pulsarda 3.5 tl ye çok yakıyor diyen adamım
    ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER
    fabrika verisi azami 120 km/h
    her depo ölçerim 3,7 / 4,2 lt arasında gider gelir
    pulsarla tarz farkı var bu daha rahat gibi..
    artçılı 2500 km yol yaptım sorun yok..
    bursalıali bunu beğendi.
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Değerli MertDastan sürücü açısından çok fazla bir şey fark etmez. Ancak artçı için çok şey değişecektir. Evo daki artçı rahatlığı , pek çok Japon motoruna kafa tutabilecek seviyededir. Eğer artçının konforlu bir yolculuk yapmasını istiyorsan ,kesinlikle evoyu tercih etmelisin. Sevgilerle .

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:11 ----------

Bir de az yukarıda mitmuallim Mithat Hocamın yazdıklarının altına ben de imzamı atıyorum.

Motosikleti
    Mondial Rx3i Evo 2016
    Alıntı travel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Şu an ehliyet alma sürecindeyim ve yakın zamanda Mondial RX3i Evo alarak motosiklet camisanıa eşimle birlikte katılacağım.

Bu süreçte siz değerli deneyim sahibi arkadaşlardan destek almak istiyorum.

Haftaya eşim ve kendim için ekipman alacağım.

Kask, mont ve koruma ekipmanları için desteğe ihtiyacım var. Toplam bütçem 6000 - 7000 TL. Daha fazla üzerine çıkmak istemiyorum.

Güvenlik konusunda takıntılı bir insanım o yüzden bütçemi elimden geldiğince yüksek tutmaya çalıştım.

İstanbul'da kazıklanmadan tek seferde alışveriş yapabileceğim ve indirim yapacak yer var mı? Nakit ya da KK alabilirim.

Kask için eşim AGV K3 modellerini begeniyor. Ben de güvenlik testlerince onaylanmış başka kask var mı araştırma içindeyim. Sizlerin yorumları nelerdir?

Mont konusunu kesinlikle çözemedim. Deri al diyen var tekstil al diyen var Çok karanlıkta kaldım, aydnlatırsanız sevinirim

Ayrıca eşimle birlikte artçılı sürüş eğitimlerine katılacağız. Bunun için de eğitim veren kaliteli kurumlar varsa öğrenmek isteriz.

Şimdiden desteğiniz için teşekkürler
    Öncelıkle hayırlı olsun.Bütçeniz bayagı iyiymiş
    Bende aynı butçe olsa Nolan kask,Danıese mont,Danıese korumalı pantolanlardan alırdım.Birde tabıkıı kalıtelı ve korumalaı bot
    bursalıali bunu beğendi.
    2016 Mondial RX3İ EVO 250 CC

travel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an yok.
    Alıntı erolkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelıkle hayırlı olsun.Bütçeniz bayagı iyiymiş
    Bende aynı butçe olsa Nolan kask,Danıese mont,Danıese korumalı pantolanlardan alırdım.Birde tabıkıı kalıtelı ve korumalaı bot
    Teşekkürler

Eşim internetten baktığı kadarıyla dainese mont beğenmiş. Haftasonu deneyerek alacağız. Kask konusundan AGV K3'den vazgeçiremedim. Malum görsellik bayanlar için bayaa önemli

motosikletaksesuarları.com, feyizoglu ve motomax'a bakacağız haftasonu. Bunlar dışında önereceğiniz bir mağaza varsa sevinirim.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)