Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Alıntı Testament adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar motorumun debriyaj tarafından orjinal sesi haricinde bir metal sesi geliyor neden olabilir bilgisi olan varmı teşekkürler.
    Ses düzenli mi? aynı şekilde mi tekrar ediyor? Rulman sesi gibi ise bizim motorlarda da var. "şıkır şıkır şıkır" şeklinde...

Arkadaşlar,

Dün arka frene wd-40 bulaştırdım. hali ile arka fren tutmaz oldu. bir ihtimal kurtarırım diye firen balatalarını söktüm. balata spreyi olmadığından gaz yağı ile temizledim. Elim değmişken ön fireni de söküp temizleyeyim balataları kontrol edeyim dedim.

Arka fren balatası ömrünü tamamlamak üzere olduğundan, ön fren de ise balata değiştirerek performans artışı sağlar mıyım düşüncesi ile uyumlu balata arayışına girdim. Başlık altında Fren balatası konusu işlenmiş. Ancak 2016 modeller için arka fren balatası bilgileri yanlış. Ön fren balatası için önerilen balata ise orijinal balatadan daha iyi değil.

Arka fren balatası için uygun örnekler buldum. Ön fren için araştırmaya devam edeceğim.

2016 modeller için arka fren balatası marka ve modelleri:

EBC FA140
    Vesrah VD-147
    Dunlopad DP 115 (CSC motorcycler ön arka bunu kullanıyor)
    SBS 614
    Pyramid PP140
    Ferodo FDB531

Resimde yazımı okuyabiliyorsanız balata ölçülerini yazdım.

arka fren için yukarıda da örneklerini verdiğim modeller için 86x40x10,5 mm ve 86x40x8,9 ölçülerinde balatalar var.
    Ön ölçüleri (1 mm oynayabilir kumpas ile ölçtüm ve küsüratları sıfırladım) 98x33x? mm

Önler içinde marka model bulunca paylaşırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

CSC Rx3 Cyclone 250 de,

EBC fren balatalarından,

Ön FA664 / Arka FA140 Kullanılmış.

Arka balata işi tamam. bir çok kaliteli markanın balata arkaya oluyor. ön hala şarampolturizm :/

Testament, bursalıali, RoDida ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RX3İ EVO
    Debriyaj tarafından gelen ses bir zırıltı şeklinde bazen az bazen çok gelebiliyor.Yardım için teşekkürler.Bu arada 1700km de motor.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    rx3
    Bugün debriyaj tasından gelen maneti sıkıp bırakınca gelen ses ve blok patlamasının ana unsuru olan krank somunu gevşemesini engellemek için sağ kapağı açtık. Hem debriyaj somununu hemde krank somununu söküp kontrollerimizi yaptıktan sonra civata sabitleyici uygulayıp geri taktık. Ustam sabitleyici pulların her iki kanadınıda somunun üstüne bükerek topladı. Kendisi aynı zamana bizim motor bloğunun aynısını kulllanan apache kros model kullanıcısı. Bir miktar boşluk olması gerektiğini ama fazla olduğun söylemişti. Sonuca gelirsek debriyaj tasından gelen ses tamamen kesildi. Somunları havalı tabancayla sonuna kadar sıktı. Tork anahtarı kullanılmadı. İçim daha rahat diyebilirim. Genel olarak bloktan gelen gürültüde bir azalma var. 10450 kmdeyim motorum 2015 model.
    U uR, bursalıali ve RoDida bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Alıntı odo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün debriyaj tasından gelen maneti sıkıp bırakınca gelen ses ve blok patlamasının ana unsuru olan krank somunu gevşemesini engellemek için sağ kapağı açtık. Hem debriyaj somununu hemde krank somununu söküp kontrollerimizi yaptıktan sonra civata sabitleyici uygulayıp geri taktık. Ustam sabitleyici pulların her iki kanadınıda somunun üstüne bükerek topladı. Kendisi aynı zamana bizim motor bloğunun aynısını kulllanan apache kros model kullanıcısı. Bir miktar boşluk olması gerektiğini ama fazla olduğun söylemişti. Sonuca gelirsek debriyaj tasından gelen ses tamamen kesildi. Somunları havalı tabancayla sonuna kadar sıktı. Tork anahtarı kullanılmadı. İçim daha rahat diyebilirim. Genel olarak bloktan gelen gürültüde bir azalma var. 10450 kmdeyim motorum 2015 model.
    Üstat, somunda gevşeme var mıydı? Makinede tasın boşluk toleransını bir miktar fazla vermişler. siz bu boşluğu almak için ek pul mu attınız yoksa sadece somunu sıkarak mı hallettiniz?
    bursalıali ve Testament bunu beğendiler.

Motosikleti
    rx3
    Sadece sıktık. Somunlarda gri bir civata yapıstırıcı vardı. Havalı tabancayla tek hamlede çözüldü ikiside. Çıkan pullar iyi durumda olduğundan değişmeden taktık. Usta kendi motoruna ekstra pul koyduğunu bir değişim elde edemediğini söyledi bende baska çözüm aramadım. Amacım tastan gelen zangırtıyı kesmek degildi açarken. Somunları sağlam bir civata yapıstırıcısıyla sıkmak amacıyla açtık. Tastan gelen ses tamamen kesildi . Birde stop ettiğimde çoğunlukla bir kütürtü geliyordu oda ya olmuyor oluncada biryer kırılıyormuş gibi ses yapmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:57 ----------

Arkadaslar putoline ipone gibi markaların radyatör sıvıları hakkında bir bilginiz var mı? Kullanıp fayda gördünüz mü?

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Sadece sıktık. Somunlarda gri bir civata yapıstırıcı vardı. Havalı tabancayla tek hamlede çözüldü ikiside. Çıkan pullar iyi durumda olduğundan değişmeden taktık. Usta kendi motoruna ekstra pul koyduğunu bir değişim elde edemediğini söyledi bende baska çözüm aramadım. Amacım tastan gelen zangırtıyı kesmek degildi açarken. Somunları sağlam bir civata yapıstırıcısıyla sıkmak amacıyla açtık. Tastan gelen ses tamamen kesildi . Birde stop ettiğimde çoğunlukla bir kütürtü geliyordu oda ya olmuyor oluncada biryer kırılıyormuş gibi ses yapmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:57 ----------

Arkadaslar putoline ipone gibi markaların radyatör sıvıları hakkında bir bilginiz var mı? Kullanıp fayda gördünüz mü?
    Bendeki makine henüz 4 bin km de. 2016 model. Anladığım kadarı ile senin makine de aşınma yok. 14 bin km de bir başka rx3 de aynı şekilde şıkırtılı ancak söküldüğünde aşınma vs. olmadığını gözlemlemiştim. garanti bitene kadar motoru açmayı düşünmüyorum. umarım gerek de olmaz.

Bende radyatör sıvısını komple değiştireceğim. aklımda motul ün radyatör sıvısı vardı. dediğin gibi kullanan birileri varsa morul castrol ipone putoline vs. bilgi verirse makbule geçer.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba ahali, bizim motorun ön amortisör ayarını kendimiz yapabiliyor muyuz? Eğer cevabınız evet ise bir püf noktası var mı? Benim sıkıntım ön iki amortisörün aynı sertlikte olmaması, asıl halletmem gereken ikisini aynı ayara getirtmek.

Motosikleti
    rx3
    Ön amortisörlerde geri sekme ayarı yapılabiliyor sadece. Gidon tarafında düz tornavida uyan ayar yeri var. Saga doğru cevirdikce salınımı çabuk toparlar. Sola çevirilince salınıma daha cok musade eder. Her çevirmede bir çıt sesi yapıyor. Sağa her ikisinide sona kadar çevir. Sonra sola 4 çıt aç. Biraz daha açabilirsin istersen. Bunlar bir ise yaramıyor hala sıkıntı varsa. Keceden yağ kaçırmış olabilir. Yahut fabrika yağ miktarını eşit koymamış olabilir.
    Metehan07-70, U uR, bursalıali ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ön amortisörlerde geri sekme ayarı yapılabiliyor sadece. Gidon tarafında düz tornavida uyan ayar yeri var. Saga doğru cevirdikce salınımı çabuk toparlar. Sola çevirilince salınıma daha cok musade eder. Her çevirmede bir çıt sesi yapıyor. Sağa her ikisinide sona kadar çevir. Sonra sola 4 çıt aç. Biraz daha açabilirsin istersen. Bunlar bir ise yaramıyor hala sıkıntı varsa. Keceden yağ kaçırmış olabilir. Yahut fabrika yağ miktarını eşit koymamış olabilir.
    Eyvallah, yağ kaçağı yok, yani görünmüyor. Sıkıntı şu; elleri serbest bırakınca motor sağa yöneliyor, frene asılınca sanki arabadaki gibi, kafayı hafif bi sağa atıyor, ve iki kez yüksek bir yerden aşağı inip sola dönmek isterken motoru yatırma tehhlikesi atlatttım, zannedersem sağ daki daha yumuşak.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial Rx3i Evo
    Merhabalar.Motor 1000 km oldu.Sübap ayari ne zaman yapilmasi gerekli ?önceden azdı ama havalarda ısınınca sanki dahada bi şıkırtılı çalışıyor motor.

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Alıntı Skyf4ll4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar.Motor 1000 km oldu.Sübap ayari ne zaman yapilmasi gerekli ?önceden azdı ama havalarda ısınınca sanki dahada bi şıkırtılı çalışıyor motor.
    Kazasız belasız... Keyif ile nice bin kilometrelere inşallah.

Bence, bin km motoru indirmek için erken bir zaman. henüz rodajda sayılır. Tabi bu işlemi yapıp sonucunu görenler daha iyisini bilir.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Arkadaşlar radyatör sıvısında marka derdine hiç düşmeyin . Her antifriz aynı görevi yapar . Siz yalnız motorunuzun radyatör suyunu eksik
    bırakmayın. Bir hafta sonra İzmir Çeşme Çiftlikköy'de görüşmek üzere. Selamlarla.
    Metehan07-70 ve Testament bunu beğendiler.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Arkadaşlar selam uzun zamandır yoktum döndüm Pulsar NS200den sonra anca fırsat buldum

2016 - 3900 km de rx3i evo buldum sıkıntısız dedi ama exper için bilge motordan destek alıcam maslak yetkili servis mondial 11,000TL civarına garantili . deneyimleriniz doğrultusunda fiyata göre değerlendirme yaparmısınız ? sizin yorumlarınız değerlidir benim için .
    hepinize teşekkürler.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Alıntı HakanSAHIN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selam uzun zamandır yoktum döndüm Pulsar NS200den sonra anca fırsat buldum

2016 - 3900 km de rx3i evo buldum sıkıntısız dedi ama exper için bilge motordan destek alıcam maslak yetkili servis mondial 11,000TL civarına garantili . deneyimleriniz doğrultusunda fiyata göre değerlendirme yaparmısınız ? sizin yorumlarınız değerlidir benim için .
    hepinize teşekkürler.
    Garantisini servisten kontrol ettir mutlaka. Parça değişmiş mi? bakımları zamanında yapılmış mı garantisi devam ediyor mu? Motora herhangi bir işlem yapılmış mı (sis farı gidon yükseltme vs. gibi).

Fiyat konusu bütçe ile alakalı. Bütçem maksimum 11 bin liradır. Makine de temizdir, alırım. Bütçem 3-4 bin lirada daha verebilecek durumda ise de gider sıfırını alırım. Bütçem uygun olduğu halde sıfır ayarında makine 3-4 bin lira daha ucuz diye 11 bin lira vermem.

Sizin verdiğiniz örnek ile kıyasladım ancak şunu da belirteyim. 8000-9000 binlik bir bütçem olsa yine işin ehli birine motoru göstererek 2015 model 20 bin km de bir makineyi de alırdım.

3 gün önce 23300 liraya sıfır crf250 rally aldık. plaka ruhsat sigorta ne tuttu bilmiyorum arkadaş yaptırdı. makine çıplak geliyor. lastikleri daha asfalta uygun bir model ile değişmek gerek. Benim gibi motur yatma eğilimi gösterdiğinde belime gelecek motura gelsin diyenlerdenseniz koruma demiri şart. 250 L ye göre sele biraz daha konforlu mu yoksa yeni motur diye bana mı öyle geldi bilmiyorum ama uzun yolda pek tat vermeye bilir. Bir takım da çanta yaptık 25 bin lira bir maliyeti buluyor. Kullanımda rx3 ayarına anca geliyor. Honda kalitesine 10 bin lira fark veriyorsun. Değer mi? Bence evet.

Niyeyse... uzun uzun yazdım.

Rx3i evo günümüz Türkiye şartlarında 14 bin lira eder arkadaşlar.
    bursalıali, Testament ve HakanSAHIN bunu beğendiler.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Kıymetli motodaşlarım , perşembe (dün ) sabah 9.30 atladım Bursa'dan evonun tepesine , ver elini İzmir Çeşme . 450 km. 3 tane yarımşar saatlik
    mola ile birlikte saat 16,50 de Çeşme'deydim. Yaklaşık saatte 80 km sürat ortalamasına denk geliyor ki harika . Bu benim motorumla üçüncü Çeşme
    gezim oluyor. 6500 - 7000 devir, 100 - 120 sürat aralığında keyifli bir seyahat oldu . EVO SENİ ÇOK SEVİYOM. Daha güzel tatilleri Rabbim hepinize
    nasip etsin. Niyet ağustos ortası gibi Bursa'ya dönüş. Herhangi bir aksilik çıkmazsa ömrümün en uzun tatilini yapmış olacağım.
    chetaq, U uR, Testament ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    RX3İ EVO
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kıymetli motodaşlarım , perşembe (dün ) sabah 9.30 atladım Bursa'dan evonun tepesine , ver elini İzmir Çeşme . 450 km. 3 tane yarımşar saatlik
    mola ile birlikte saat 16,50 de Çeşme'deydim. Yaklaşık saatte 80 km sürat ortalamasına denk geliyor ki harika . Bu benim motorumla üçüncü Çeşme
    gezim oluyor. 6500 - 7000 devir, 100 - 120 sürat aralığında keyifli bir seyahat oldu . EVO SENİ ÇOK SEVİYOM. Daha güzel tatilleri Rabbim hepinize
    nasip etsin. Niyet ağustos ortası gibi Bursa'ya dönüş. Herhangi bir aksilik çıkmazsa ömrümün en uzun tatilini yapmış olacağım.
    Evo ile herşey gönlünüzce olsun.İyi tatiller...
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    2015 MONDİAL RXİEVO/ SUZUKİ DL 650
    iyi tatiller ali bey
    bursalıali bunu beğendi.

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Gönlünüzce bir yaz geçirmeniz dualarımla
    bursalıali bunu beğendi.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    iyi tatiller, evet bayaaaa uzun bir tatil.
    bursalıali bunu beğendi.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    ali abi iyi tatiller.
    bursalıali bunu beğendi.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)