Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Zengibar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 Evo
    İşler çok yoğun abilerim kardeşlerim. Yıl sonu; sevkiyatlar ve üretim çok sıkıştı. Neler yazılıyor çiziliyor okuyamıyorum. Gecenin bu saatinde işlerimi toparlamaya çalışıyorum

En kısa zamanda aranıza döneceğim

Aşağıdaki adresten alınmıştır, ilginizi çekeceğini düşünüyorum

http://www.milliyet.com.tr/muhendisl...detay-2347848/

"
    Her biri 2.4 milyon dolar değerinde

MotoGP makineleri motosiklet endüstrisindeki en yüksek teknolojiyle imal ediliyor. Her parçaları tek tek elle yapılıyor. Tüm motosikletler bütün sezon kilit altında muhafaza ediliyor ve takımların üzerlerinde değişiklik yapmasına izin verilmiyor.

MotoGP motosikletlerinin parçaları çok sınırlı sayıda üretiliyor. Mesela bir CBR1000RR üretildiğinde, süspansiyon, fren gibi parçalarından da binlerce adet üretiliyor. Böylece parçaların maliyeti erişebilir seviyede düşüyor. Şirketler üçüncü parti üreticilerden de malzeme kullanabiliyor.

MotoGP motosikletlerindeyse o araca özel parçalar her yarışçıya göre ayrı ayarlarla yapılıyor. sıradan motosikletçiler, makinelerinin ön çatalını Ohline veya diğer markalarınkilerle yükseltmek istediğinde 3-15 bin dolar arasında bir masraf yapıyor. Yamaha’nın MotoGP motorlarının ön çatalının maliyetiyse 100 bin dolar. Motosikletlerin en pahalı parçası makineleri ki Honda’nın MotoGP makinesinin maliyeti 220 bin dolar.

MotoGP motosikletlerinin hafif olması için titanyum, magnezyum, karbon fiber gibi güçlü, egzotik ve pahalı materyaller kullanılıyor. Motosikletin birçok yerinde, piyasadakilerin aksine demir, çelik ve plastik yerine karbon fiber kullanılıyor.

MotoGP motosikletlerinde süspansiyon, fren, egzos ısısı gibi verileri toplayan 40’a yakın sensör bulunuyor. Motosiklet bir yarış veya antrenmanı tamamladığında tüm bu veriler analiz ediliyor.

Ekstrem koşullarda yarışan MotoGP motosikletlerinin birçok parçasının ömrü birkaç saat sürüyor. Mesela cadde motosikletlerinin lastikleri binlerce kilometre dayanıyor. MotoGP’deyse lastikler virajlar yoldan çıkmadan süratle alınabilsin diye daha yapışkan, yumuşak malzemeden imal ediliyor. Lastiklerin ömrü yarış sonunda doluyor.

Monster Yamaha Tech 3 garajında bir sunum yapan Milena Koerner’in ifadesine göre bir motosikletin maliyeti 2.4 milyon doları buluyor. Buna AR-GE dahil değil. Sezon sonunda motosikletler ya müze ya da imhanın yolunu tutuyor. Teknik kapasitesi adeta devlet sırrı statüsünde olduğundan bir daha kullanılmasına izin verilmiyor. Bu da motosikleti aslında paha biçilmez kılıyor.

Milena Koerner, bir MotoGP motosikletinin 0’dan 100 km’ye 1.7 saniyede, 200 km’ye 2.4 saniyede çıktığını söylüyor.

Ortalama hız 177 km/s

250 beygirlik motorlar düzlüklerde 350 km’leri görse de virajlarda düşen hızlarla yarışı ortalama 177 km hızla tamamlıyorlar.

Yarışçılar 45 dakika süren her yarışta 2 litre terliyor.

Virajlarda lastiğin asfalta temas ettiği nokta 50 kuruştan büyük değil.

Yarışçılar en elastiği olduğu için kanguru derisi kıyafetler giyiyor. İkinci bir deri hissi veren kanguru derisi motosiklet üzerinde hareket kabiliyetini kolaylaştırıyor."
    bursalıali ve Carew1928 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    pırıl pırıl güneşli ama 14-15 derece sıcaklık olan pazar sabahından herkese günaydın dostlarım.hepinize güzel sözleri için teşekkürler.ALLAH hiçbirimize kaza,bela vermesin,ağız tadımızla makinelerimizin tadını çıkaralım.
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Kıymetli arkadaşlarım bizler yaklaşık 5000 tl ile 15000 tl arası motorları kullanan sürücüleriz. Şöyle düşünüyorum ki aynı paralara al bir 15 yaşındaki sıfırının liste Fiyatı En az 35000 tl olan bir Capon motoru,
    atla üzerine ve 150 km/h yada daha fazla, gazla. Hangimizin Cenabı Hak ile 5 sene daha yaşayacağız diye teminatı var ki. Ben dahil kaçımız kontra dönüş tekniğini hakkıyla yapabiliyoruz ki. Hangimiz kullandığımız
    Motorun doğru limitlerini tam biliyoruz ki . Hepinizden özellikle istirhamım ne olur macera aramayın. Her biriniz her birimiz için o kadar degerlisiniz ki. Rabbim hepinizi her türlü kazadan korusun. SELAMLAR.
    (Gevezeligim tuttu yine.)
    Tayfun_, GÖNDEN ve Carew1928 bunu beğendiler.

gokangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    JuliusneefsJD
    Merhaba,Bu gün Jantlara kırmızı parçalı şerit taktım. Görüntü çok hoşuma gitti. Paylaşmak istedim.

polo34, bursalıali ve mitmuallim bunu beğendiler.

Zengibar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 Evo
    Küçük, minyatür bir Ankara ekibi ilk gezisini güneşli bir Ankara gününde tamamladı
    Bugün makinalarımıza bir kez daha aşık olduk ve birlikte sürmenin keyfini çıkardık.

Bir termos çay eşiliğinde sohbet, temiz hava, dinlenme... Toplam 3 saat vakit geçirdik ama inanın bir kaç günlük bir tatil kadar kıymetliydi ve dinlendik...

Çok kalabalık bir Harley ekibi ile de karşılaştık.

Tayfun_, bursalıali ve mitmuallim bunu beğendiler.

efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200
    Merhaba, ilk günlerden beri konuyu takip ediyorum fakat foruma yeni üye olabildim. 2016 model rx3 sahibiyim. Tanışma bölümünde bahsettim yaşım 19, Antalya'da yaşıyorum. Öncelikle bugüne kadar paylaştığınız bilgiler ve yorumlar için hepinize çok teşekkür ederim. Motorlarımız kendi sekmentinde ilk olduğu için kullanıcısından başka kimse doğru bir yardımda bulunamıyor. Sayenizde bir çok şeyi hallettim, bundan sonraki sorunlar da bu bilgiler ışığında hallolacaktır. Herkese kazasız sürüşler.
    Naci63, Tayfun_ ve bursalıali bunu beğendiler.

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Alıntı efemontana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, ilk günlerden beri konuyu takip ediyorum fakat foruma yeni üye olabildim. 2016 model rx3 sahibiyim. Tanışma bölümünde bahsettim yaşım 19, Antalya'da yaşıyorum. Öncelikle bugüne kadar paylaştığınız bilgiler ve yorumlar için hepinize çok teşekkür ederim. Motorlarımız kendi sekmentinde ilk olduğu için kullanıcısından başka kimse doğru bir yardımda bulunamıyor. Sayenizde bir çok şeyi hallettim, bundan sonraki sorunlar da bu bilgiler ışığında hallolacaktır. Herkese kazasız sürüşler.
    Hoş geldiniz. Hayırlı uğurlu olsun. Allah kaza bela vermesin.
    bursalıali bunu beğendi.
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

Motosikleti
    Alıntı Naci63 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoş geldiniz. Hayırlı uğurlu olsun. Allah kaza bela vermesin.
    Hoşbulduk hocam, teşekkür ederim
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Kıymetli Onur kardesim evo fotolarınızın yanına bir kaç da Harley resmi koysaydınız da o gariplerde mahzun
    olmasaydılar. Değerli Efemontana aramıza hoş geldin. Evo ile, rüzgârla beraberliğinizin senelerce ağıztadıyla
    devam etmesi dileklerimizle. SELAMLAR.

Motosikleti
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kıymetli Onur kardesim evo fotolarınızın yanına bir kaç da Harley resmi koysaydınız da o gariplerde mahzun
    olmasaydılar. Değerli Efemontana aramıza hoş geldin. Evo ile, rüzgârla beraberliğinizin senelerce ağıztadıyla
    devam etmesi dileklerimizle. SELAMLAR.
    Hoşbuldum Ali abi, 4500km'dir kullanıyorum. Düşük süratle giderken vites kolunun çıkması harici bir sorunum olmadı. Ben ona iyi baktıkça o da bana bakıyor. Vites kolu tamamen servisimin sorumsuzluğundan kaynaklanan bir durum motorla alakalı hiçbir sıkıntım yok. Iyi dileklerin için teşekkür ederim.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Değerli arkadaşlar. Bugün öğleden sonra Mondial merkezden bir yetkili aradı ve forumu takip ettiklerini, benim motorun istop etme sorununu gördüklerini ve neden daha önce kendilerini aramadığımı sordular. Ben de servisle görüştüğümü sübap ayarlarıyla sorunun çözüleceğini düşündüğümü o nedenle aramadığımı söyledim. Yetkili bana bu tür sorunlarda öncelikle Mondial müşteri hizmetlerini arayıp bilgi vermemiz gerektiğini böylece sorunun daha çabuk çözüleceğini söyledi. Daha sonra da, sağolsun, aynı yetkili tekrar arayarak benim motoru götürdüğüm servisle bağlantı kurup ilgili parçayı oraya göndereceklerini söyledi. Parça takıldıktan sonra da mutlaka kendilerini arayıp bilgi vermemi rica etti. ben de çok teşekkür ettim.

Arkadaşlar, yetkili kişi arızanın çözümü konusunda kendisinden çok emin konuştu. Bende oldukça güven uyandırdı. Sizlere naçizane tavsiyem, her türlü sorunda "Mondial Müşteri Hizmetleri"ni arayın bilgi verin. İnanın ilgileniyorlar. Artık herkesin şikayet ettiği, "eski" Mondial yok karşımızda. Müşteriyle ilgilenen bir Mondial var. Bu da beni çok memnun etti açıkçası. İnşallah aranızda sorun yaşayan tüm arkadaşların da sorunu en kısa sürede çözülür. Ben artık emin oldum. Orada bizlerle ilgilenen, çaba gösteren birileri var ve bunlar şirketin üst düzey yetkilileri.
    Paylaşayım dedim. Selamlar.
    bursalıali, maktama, Carew1928 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

Carew1928 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2017 modeli ile ilgili bilgisi olan varmı?

1 ay kalmış şunun şurasında beklesek mi hemen çıkarsa ?
    bursalıali bunu beğendi.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    veyis hocam,mondialin bu şekilde yaklaşımı,bizler ve tüm motosiklet camiası için son derece olumlu bir yaklaşım.umarım sorununuz en kısa sürede sonlanır ve yine umarım TR.deki tüm motosiklet markalarına örnek olur.zira tüm kullanıcıların hak ettiği durum budur.
    Naci63 ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Cf Moto 250 nk
    Bu tarz bir yaklaşım benim gibi takipte olanlar için güzel bir haber.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:42 ----------

Alıntı Naci63 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli arkadaşlar. Bugün öğleden sonra Mondial merkezden bir yetkili aradı ve forumu takip ettiklerini, benim motorun istop etme sorununu gördüklerini ve neden daha önce kendilerini aramadığımı sordular. Ben de servisle görüştüğümü sübap ayarlarıyla sorunun çözüleceğini düşündüğümü o nedenle aramadığımı söyledim. Yetkili bana bu tür sorunlarda öncelikle Mondial müşteri hizmetlerini arayıp bilgi vermemiz gerektiğini böylece sorunun daha çabuk çözüleceğini söyledi. Daha sonra da, sağolsun, aynı yetkili tekrar arayarak benim motoru götürdüğüm servisle bağlantı kurup ilgili parçayı oraya göndereceklerini söyledi. Parça takıldıktan sonra da mutlaka kendilerini arayıp bilgi vermemi rica etti. ben de çok teşekkür ettim.

Arkadaşlar, yetkili kişi arızanın çözümü konusunda kendisinden çok emin konuştu. Bende oldukça güven uyandırdı. Sizlere naçizane tavsiyem, her türlü sorunda "Mondial Müşteri Hizmetleri"ni arayın bilgi verin. İnanın ilgileniyorlar. Artık herkesin şikayet ettiği, "eski" Mondial yok karşımızda. Müşteriyle ilgilenen bir Mondial var. Bu da beni çok memnun etti açıkçası. İnşallah aranızda sorun yaşayan tüm arkadaşların da sorunu en kısa sürede çözülür. Ben artık emin oldum. Orada bizlerle ilgilenen, çaba gösteren birileri var ve bunlar şirketin üst düzey yetkilileri.
    Paylaşayım dedim. Selamlar.
    Bu tarz bir yaklaşım benim gibi takipte olanlar için güzel bir haber.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    mondial r3xi evo
    Arkadaşlar abiler bir konuda yardımınız lazım bi 10 gün kadar önce sol fan radyatöre sürtmüş çatlatmış serviste bakımları internete girmediği için onay alamamış garantiden o işleri hallettim ama 2250 de yaptırmam gereken bakımı 2300 de yaptırmışım garanti dışı kalma ihtimali var radyatörde 500 lira kemiksiz. Eğer garanti dışı kalırsam bu sorunu nasıl halledebilirim bi akıl verin.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    2 gün önce hiç sorunum yok derken bugün 4400 km'de olan 2016 model motosikletim stop etmeye başladı. Geçtiğimiz hafta 4000 bakımına götürdüm ve subap ayarı yapıldı. Ertesi günü 200 km'lik bir gezintiye çıktım en ufak sıkıntı olmadı fakat dün ve bugün toplam 7 defa yolda giderken 1 defa da durduğu yerde çalışırken stop etti. Forumu en başından beri okuyorum, bütün bilgileri aldım. Benim sorunum da ışığa yaklaşırken 2. viteste debriyajı çektiğim anda stop etme şeklinde. 1. ve 2. viteslerde olurken 3 ve üzerinde olmaması şaşırtıcı. Derhal UMA'yı aradım ve ilgili bir biçimde servise gidip onları aramamı söylediler. Az önce servise gittim,usta motorla bi tur attı sorun olmadığını söyledi. Durumu tekrar izah ettim ve bp'den aldığım benzinden olabileceğini, depoyu bitirdikten sonra shell'den alıp denememi söyledi. Sorun devam ederse motor bir süre onlarda kalacakmış çünkü stop ettiğini görüp teşhis koymaları gerekiyormuş. Durumlar böyle
    bursalıali bunu beğendi.

Naci bey selamlar, servise gönderdikleri parça neymiş söylediler mi ?
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Alıntı Kartal56 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Naci bey selamlar, servise gönderdikleri parça neymiş söylediler mi ?
    AS. net bir bilgim yok. Daha doğrusu söyleneni tam anlamadım. Nasıl olsa servise gelecek diye de tekrar üstelemedim.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Değerli Zangiff benim bildigim kadarıyla söz konusu km ler tavsiye bilgileri. 50 km fark için radyatör parası
    istenileceğine ihtimal vermiyorum. Öyle olsaydı daha baştan radyatörün parasını senden isterlerdi. Sen kalbini
    ferah tut, kulağının ağrım tarafına yat. İstersen UMA'YA bir teşekkür telefonu veya mesajı gönder.
    SELAMLAR.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:09 ----------

Ağrımaz tarafı
    zangiff bunu beğendi.

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Alıntı efemontana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 gün önce hiç sorunum yok derken bugün 4400 km'de olan 2016 model motosikletim stop etmeye başladı. Geçtiğimiz hafta 4000 bakımına götürdüm ve subap ayarı yapıldı. Ertesi günü 200 km'lik bir gezintiye çıktım en ufak sıkıntı olmadı fakat dün ve bugün toplam 7 defa yolda giderken 1 defa da durduğu yerde çalışırken stop etti. Forumu en başından beri okuyorum, bütün bilgileri aldım. Benim sorunum da ışığa yaklaşırken 2. viteste debriyajı çektiğim anda stop etme şeklinde. 1. ve 2. viteslerde olurken 3 ve üzerinde olmaması şaşırtıcı. Derhal UMA'yı aradım ve ilgili bir biçimde servise gidip onları aramamı söylediler. Az önce servise gittim,usta motorla bi tur attı sorun olmadığını söyledi. Durumu tekrar izah ettim ve bp'den aldığım benzinden olabileceğini, depoyu bitirdikten sonra shell'den alıp denememi söyledi. Sorun devam ederse motor bir süre onlarda kalacakmış çünkü stop ettiğini görüp teşhis koymaları gerekiyormuş. Durumlar böyle
    Usta bence son yaptıkları sübap ayarı tutmamış
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)