Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Bekliyoruz, tabi ki makul fiyat olursa... Yoksa sonu hüsran...

bursalıali bunu beğendi.
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Merhaba arkadaşlar...

Temmuz 2017 den bu yana Evo ile birlikteliğimizi sayfaya not düşeyim dedim. Malum sizlerin tecrübelerinden çok faydalandık.

Arkadaşlar,

Motosikletimi Temmuz 2017 de O km olarak 13,700 TL ye aldım.

rodaj bakımını bir aylık bir süre sonunda 480 km de yaptım. Aklımda motul 5100 var iken servisimin 7100 önermesi ile Motul 7100 tam sentetik yağ koydurdum. Bu bakımda yağ değişti, yağ filtreleri temizlendi.

600 km de ilk uzun yoluma çıktım. Aynı gün içerisinde, Rize-Çamlıhemşin güzergahından Zilkale yönünde Polovit şelalesi, yaylası, trovit yaylası, elevit yaylası parkurunu oldukça sıcak bir gün içerisinde tamamladım. Motosikleti ve 15 sene öncesine dayanan motosiklet tecrübemi test ettiğim bir yol oldu. Rx3 kesinlikle testi geçmişti. Ben ise patlamadan eve dönebildiğim için şanslıydım.

Bu uzun yol sonrasında 1100 km de yeniden yağ değiştirdim. Motul 7100 motoryağı koyuldu. Yağ filtreleri temizlendi. Yan ayaklığın otomatik kapanma özelliği iptal edildi. Yağ tahliye tıpasından sızdığını düşündüğüm ancak serviste ustanın sızıntının vites pedalı-şanzıman birleşim yerinden olduğunu söylediği sıkıntıya müdahale etmedik. ustaya gelen bir başka rx3 de aynı sorun varmış ve keçe değişmiş. ben motoru indirtmek istemediğimden bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.

Aklımdaki rodajı bu bakım ile geçtikten sonra ikinci uzun yolumu Trabzon/Uzungöl güzergahına yaptım. Uzungöl den devam ile Haldizen(Demirkapı yaylası) devamında Balık gölü ve Aygır gölü ile rotayı bitirip dönüşe geçtim. Aklımda soğanlı geçidini geçip Pazaryolu-İspir-İkizdere güzergahından dönüş vardı. lakin 15 litre diye satılıp 9 litre çıkan benzin deposu nedeni ile cesaret edemedim. Rx3 ile alakalı ilk büyük hayal kırıklığım budur.

Bu güzergahta Balık gölüne çıkan patika başlangıcında selamladığım ve selamımı almayan 2 GS li arkadaşa da bir kez daha selam olsun. Beni göl kenarında motorum ile gördüklerindeki yüz ifadelerini unutmayacağım. insan olaydınız da o kadar malzemeyi sırtınızda göl kenarına kadar taşımayaydınız! (gidecek olanlara; göle iniş Balık gölü patika çıkışından sonra takriben 1 km daha yukarıda gölü saat yönü ile 1 istikametinde gördüğünüzde sağdan ayrılır.)

Bu yolculukları not düşmemin nedeni güzergahların %60 hızlı akan (90 km üzeri) asfalt yollar, %20 stabilize+beton+parke yollar ve %20 zorlu (kırma taşlı, çamur, çakıllı) arazi koşullarından oluşuyor olmasıdır. rakımın da deniz seviyesinden 2700 metrelere değiştiğini göz önüne alarak 250 cc acaba yeterli olur mu sorusu kafanızda kalmasın.

Ekim ayı sonlarında motorum 1400 km lerde iş yoğunluğu nedeni ile günlük 10 km üzeri yol yapamadım. bu süreçte stop sorunu, sadece yokuş aşağı inişlerde 3 den 2 ye veya 2 den 1 inci vitese geçişlerde debriyaj çekince baş gösterdi. Vites geçişlerinde debriyaj çekişlerinde gaz ile oynayarak bu soruna kendimce bir çözüm buldum ve servise gitmedim.

Takriben 1-1,5 ay önce motosiklet arıza ışığı yaktı. Forumdan öğrendiğim şekilde arıza kodunu öğrendim. sistemde yüksek voltaj vardı. Servise gitmeye fırsat bulamadan da ilk arıza kodundan yaklaşık 1 hafta sonra ikinci arıza kodunu verdi. Haliyle servislik olduk. Ustaya stop sorununu anlattım. arıza kodlarını söyledim. UMA da yıl sonu sayımı olduğunu parça çıkışının olmadığını ve dağıtım bittiğinde o2 sensörünü değiştireceğimizi söyleyip. o2 sensör soketini de çıkartarak yolladı. Soket sökük halde motor (uğraşmama rağmen) stop etmedi.

Aynı gün UMA ile de görüştüm. Sayımın bittiğini parça dağıtımının başladığını, servisin parça talebi geçmesi halinde ilgileneceklerini söyledi. Bende 2000 bakımında hepsini aradan çıkartırım bu arada da yüksek voltajın nedenini bulurum diye düşünerek bekledim. Hata etmişim.

3 gün önce motosiklete bindiğimde marş almadı. motor sadece iki gündür yatıyordu ve akü bitmişti. Yeni akü şarj cihazı almıştım ve deneyecek akü arıyordum isabet oldu dedim geçtim. Aküyü söküp iş yerine götürdüm. Akü üzerinde do not open yazan bir kısım vardır. akü şarj cihazı talimatnamesinde de şarj sırasında akü kapaklarını açın der. akü üzerinde neden açmamam gerektiği yazmaz. ancak akü şarj cihazı talimatnamesinde açmazsan patlar yazar. hali ile açtık ve gördük ki akü de su kalmamış!!! kalmamış derken hiç çok... kup kuru... Şırınga ile bir başka aküden çekip bizim aküye aktararak şarja taktık. %50 dolu şekilde motora gidip aküyü yerine taktık. iş yerine varıp motoru bıraktığımda tekrar arıza taraması yaptım. Nur topu gibi yeni bir arızamız vardı. sistem voltajı düşük. güzel tarafı aynı zamanda yüksek voltaj arıza kodu da veriyor olması idi...

Aküyü söküp tekrar şarja bıraktım. Tam dolu halde motora bağlayıp Naci bey sağ olsun arıza kodlarından kurtulduk. Eve dönüş yolunda yeniden arıza kodu yaktı (sistem voltajı yüksek) 1 gün sonra da O2 için arıza kodu yeniden çıktı.

İnşaat sektöründe çalışıyorum ve kış aylarında yağmursuz gün bizim için çok değerli. Yağmurlu günde de motoru servise (15 km) götürmek pek cazip gelmiyor.

Neyse Motorum ile son durum bu.

Bu arada; istisnasız motoru soğuk iken hareket ettirmedim. Kıstasım iki tık hararet çizgisi oldu. Zincir bakımını kendim yaptım. Km yada zaman kıstasım olmadı. zincir yağsız ise yağladım. zincir kirlenmiş ise temizledim. 1500 km kadar motul zincir temizleme spreyi ve C2 zincir yağı kullandım. son temizlikte gaz yağı kullandım. C2 ile yağlamaya devam ediyorum.

En kısa zamanda motoru servise bırakacağım. Gelişmeleri de burada aktarırım.

Kolay gelsin...
    bursalıali, odo ve Apices bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Geçmiş olsun. İnşallah kısa sürede eksik giderilir ve eskisinden iyi olur. Yalnız depoda en az 12-13 litre benzini kullanabilirsiniz. 9 Litre çok az. Sanırım siz tedirdgin olmuşsunuz. Selamlar.
    bursalıali bunu beğendi.
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

ebullaklaka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba,

Aranıza daha yeni katıldım. Bir sorum olacaktı. Mondial RX3i Evo düşünüyorum fakat araştırmalarım sonucunda frenlerinin çok sağlam olmadığını gördüm. Çok fazla motosiklet tecrübem yok. 50 cclik ve 125 cclik makineleri sadece şehir içinde kullanıyorum. Bu yüzden frenler bana güven sağlamadı. Acaba yanılıyor muyum? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Alıntı ebullaklaka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Aranıza daha yeni katıldım. Bir sorum olacaktı. Mondial RX3i Evo düşünüyorum fakat araştırmalarım sonucunda frenlerinin çok sağlam olmadığını gördüm. Çok fazla motosiklet tecrübem yok. 50 cclik ve 125 cclik makineleri sadece şehir içinde kullanıyorum. Bu yüzden frenler bana güven sağlamadı. Acaba yanılıyor muyum? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    Sağlam değil derken? Frenler gayet iyi. Yalnız ABS yok. Bir de motoru sıfır alırsanız, ilk 100-150 km de balata-disk alışıncaya kadar dikkat etmek gerekiyor. Selamlar.
    mitmuallim ve bursalıali bunu beğendiler.

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Alıntı ebullaklaka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

lastik dersen doğru da frenler iyi yani hatta arka bazen kızaklıyor bile.. Abs motor için gerkli vesselam..
    bursalıali bunu beğendi.
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

ebullaklaka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mitmuallim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lastik dersen doğru da frenler iyi yani hatta arka bazen kızaklıyor bile.. Abs motor için gerkli vesselam..
    Alıntı Naci63 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağlam değil derken? Frenler gayet iyi. Yalnız ABS yok. Bir de motoru sıfır alırsanız, ilk 100-150 km de balata-disk alışıncaya kadar dikkat etmek gerekiyor. Selamlar.
    Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Motoru ikinci el alacağım inşallah.
    bursalıali bunu beğendi.

Selamun Aleykum Hocalarim merhabalar bu ileti icin foruma yeni kaydoldum. Rx3i 2016 model 4400 km lik yavrucugumla yol almaktaydim ve fark ettigim (daha once oluyor muydu emin degilim) bir durumla karsilastim. Bu motosikletimin ısı gostergesinin 3 tık gostermesiydi . Bunu azaltmanin bir yolu var midir? Acep radyator suyu mu azaldi? Radyator suyunun ne kadar kaldigini ve nasil ekleyecegimi anlatabilir misiniz? Simdiden tesekkurler tekerimiz hep duz bassin insallah. Selamun Aleykum
    bursalıali ve RoDida bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Alıntı RealityOfSth adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamun Aleykum Hocalarim merhabalar bu ileti icin foruma yeni kaydoldum. Rx3i 2016 model 4400 km lik yavrucugumla yol almaktaydim ve fark ettigim (daha once oluyor muydu emin degilim) bir durumla karsilastim. Bu motosikletimin ısı gostergesinin 3 tık gostermesiydi . Bunu azaltmanin bir yolu var midir? Acep radyator suyu mu azaldi? Radyator suyunun ne kadar kaldigini ve nasil ekleyecegimi anlatabilir misiniz? Simdiden tesekkurler tekerimiz hep duz bassin insallah. Selamun Aleykum
    Büyük ihtimalle radyatör suyu azalmıştır. Radyatör kapağını sağ ön karenaj ile depo arasındaki açıklıktan elinizi sokarak açın. Biraz zordur açıp kapaması. Çok ergonomik değil. Sonra mümkünse arıtma su, yağmur suyu gibi içinde kireç olmayan bir miktar su bulup ince bir hortumla radyatör suyunu tamamlayın. Tekrar kapağı kapatırken tam oturtup dikkatlice sıkınız. Selamlar.

Not: suyu tamamlamanın en pratik yolu, hortumun bir ucunu radyatörün içine birazcık, diğerini de şişenin içine tam olarak sokup şişeyi ağzınızla alp üflediğinizde suyun kolayca dolduğunu göreceksiniz.
    bursalıali bunu beğendi.

Selamun Aleykum
    Naci63 tesekkur ederim hocam bugun Allah kismet ederse deneyecegim
    Selamun Aleykum
    bursalıali ve Naci63 bunu beğendiler.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Bizim evo normalde çalışmaya başladıktan çok kısa bir zaman sonra 3 tık haline gelir ve normal çalışma
    sıcaklığı budur. Ya da biraz zorlandığında 4. Tıkı açar ve radyatör soğutma fanı devreye girer . Birkaç dakika içinde 4 tıktan 3 tıka düşer ve fan devreden çıkar. Soğutma sisteminde bir problem olmadığı sürece 3 - 4 -3 - 4 tık şeklinde gider gelir. Bu evoların normal çalışma halidir. Sakın bunu
    değiştirmek için bir şeyler yapmayı düşünmeyin . Sonra kendi başınıza gereksiz büyük masraflar açarsınız. Ha eğer 4 tıktan uzun süreli 5 tıka ulaşırsa yine sistemde bir problem var demektir. 5. Tıkı
    gördüğünüzde hemen servise müracaat. Evonuzun tadını çıkarmaya devam.. Saygılarla.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim evo normalde çalışmaya başladıktan çok kısa bir zaman sonra 3 tık haline gelir ve normal çalışma
    sıcaklığı budur. Ya da biraz zorlandığında 4. Tıkı açar ve radyatör soğutma fanı devreye girer . Birkaç dakika içinde 4 tıktan 3 tıka düşer ve fan devreden çıkar. Soğutma sisteminde bir problem olmadığı sürece 3 - 4 -3 - 4 tık şeklinde gider gelir. Bu evoların normal çalışma halidir. Sakın bunu
    değiştirmek için bir şeyler yapmayı düşünmeyin . Sonra kendi başınıza gereksiz büyük masraflar açarsınız. Ha eğer 4 tıktan uzun süreli 5 tıka ulaşırsa yine sistemde bir problem var demektir. 5. Tıkı
    gördüğünüzde hemen servise müracaat. Evonuzun tadını çıkarmaya devam.. Saygılarla.
    Abi bi servise uğra bence eğer bu ayarlarda ise normal değil 2 çizgi normal çalışma sıcaklığı 3 çizgi belli bir sürede kalırsa sallıyorum 5 dakika fanı açması lazım yani 4 çizgiyi görmeden fan açması lazım. ben aynı dertten muzdariptim yeni aldığımda motoru garantiden fan müşürü değişti sorunum ortadan kalktı.
    bursalıali bunu beğendi.
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Bektan merhaba, hangi servise gitmiştin? Sanıyorum ben birer tik fazla yazmışım. Ya da ben 3 yazarken 2 yi kasdediyordum. Saygılar.

Motosikleti
    nc70x dct/dio/pcx
    Arka canta (topcase) satmayi dusunen varsa bana mesaj atarsa sevinirim..
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    QUOTE=RealityOfSth;4290417]Selamun Aleykum
    Naci63 tesekkur ederim hocam bugun Allah kismet ederse deneyecegim
    Selamun Aleykum[/QUOTE]

Aleykümselam arkadaşım.

Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ali hocam, normali 2 tık, fan devreye girmeden önce kısa bir süre 3 tık oluyor. Sonra fan devreye giriyor ve 2 tıka düşüyor. Ben daha 4 tık hiç görmedim çok şükür. Selamlar.
    bursalıali bunu beğendi.

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Alıntı matay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arka yaslanma desteği yok benimki atıl durumda ? olur mu?
    bursalıali ve chetaq bunu beğendiler.
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

Motosikleti
    Rx3i EVO
    Alıntı matay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba sayın forumdaşım benim çanta full orijinal durumda 45 lt ile değiştirmiştim çiziği bozuğu yok sadece üstünde sticker var onları sökersiniz isterseniz maksatım satmak değildi kullanmayı planlıyoum ama madem ihtiyacınız var o zman gönderirim istiyorsanız no veririm görüşürüz
    bursalıali ve chetaq bunu beğendiler.

Selamun Aleykum
    Naci63 hocam sagolun yaklasik 100 ml su aldi radyator ve artik 3 tik max sicaklik oluyor belli bir sure (yaklasik 5 dk) kaldiktan sonra yine 2 tika dusuyor artik. Teşekkürler
    Selamun Aleykum

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Alıntı RealityOfSth adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamun Aleykum
    Naci63 hocam sagolun yaklasik 100 ml su aldi radyator ve artik 3 tik max sicaklik oluyor belli bir sure (yaklasik 5 dk) kaldiktan sonra yine 2 tika dusuyor artik. Teşekkürler
    Selamun Aleykum
    Aleykümselam. Siz de sağolun. Allah kaza bela vermesin.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha R25
    Arkadaşlar merhaba debriyaj balatamı değiştireceğim. İnternetten aşıp ustaya değiştirtmeyi düşünüyorum. Aşağıdaki ürünü satıcıya sordum, zongshen ürünü olsugunu söyledi. Alsam bi sorun yaratırmı?

Birde motor yağı hangisini kullanmalıyız, hangisini tavsiye edersiniz?

https://urun.n11.com/yedek-parca/mondial-rx3i-evo-debriyaj-balata-benma-P215151007
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)