Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial Rx3 Enduro Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Sevgili kaldere ilgin için bir kez daha teşekkürler gaz kelebeği parçası servise gelmiş ancak cuma günü servise(arasmotor) gidebileceğim. bu teknik verileri biliyor mu bilmiyorum ama onunla paylaşacağım, usta tanıdığım kadarıyla araştırmacı bir ruha sahip .. umarım bu gidişim bu sorun için son olur...

yaşadıklarımı paylaşmaya devam edeceğim.

Ali hocam oyakıt aralığı ne öyle bu motorlarda km arttıkça yakıt yakma zalıyor mu ne ? bem 3,5 / 4 lt aralığına her zaman kabulumdur..
    vesselam..
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj yaylarınız plakalarınız vs aşağıdaki motorlarla aynı ürün kullanılmış.
    Honda XR650L
    Honda XR600R
    Honda NX650
    Honda CR500R
    Honda CR480R
    Honda CR250R
    Eski bir ZS177MM (rx3 ile aynı blok ayak marşlı ve 5 vitesli ve karbüratörlü version ,apachi xz250rm.)kullanıcısı olarak ikaz etmeliyim , debriyaj balatası araştırdığım sıralarda kendim bulup tecrübe ettiğim bir durumdur, belkide dünyada ilk defa

Chinariders'ada yazmıştım o sıralarda, durum şu Dominatör nx650 debriyaj balatalrı çok sıkı tolerans ile tasa oturmakta , ancak ve ancak orjinal debriyaj balatarı bulamaz iseniz zord kalındığında tercih etmeniz gereken balatalardır, kullanırken fark etmedim gibi ancak ne bileyim gerek takar ken , gerek kullanımda çok haifi bir hiss veriyordu uyumsuzluğuna dair, dikkat edin bunu buraya not düşeyim.
    bursalıali ve maktama bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    tekrar olmuş
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Mithat Hocam Çeşme'ye giderken 6000-8000 devir aralığında yaklaşık olarak 260 kg ile
    100 km 4 litre oldu. Dönüşte ise kuvvetli rüzgar sebebiyle 5000-7000 devir aralığından
    yukarıya çıkamadım. Artı dönerken yüküm 30 kilo daha hafif idi. Bu yüzden 100 km yi
    3.540 litre ile tamamlayabildim. Yine giderken km saati 4200-4700 de idi. Dönüşte ise
    5200-5700 de idi. Belkide rodaj yeni yeni tamamlanıyor. Ne olursa olsun bence sonuç
    muhteşem. Ukalalık yapmış olmayayım amma EVO larınızın değerini bilin. Selam.
    MANKU, mitmuallim ve Naci63 bunu beğendiler.

MANKU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia & YAMAHA
    dün akşam motoru bi sündürdüm vututut tut tut 2.vites hız 95 te kesiye girdi.
    bursalıali bunu beğendi.

CumhurAYAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    otorunuz EFİ sistemi olarak Delphi yi tercih edip kullanmış.Delphi Enjeksiyon yakıt sistemlerinde kaliteli bir dünya markasıdır.
    Motorunuzda Kullanılmış olan Delphi markasına ait EFİ sistem parçalarını ekledim.
    Verdiğiniz ayrıntılı arşivlik bilgiler için teşekkürler. Size ve tüm arkadaşlara tekrar soruyorum; Fabrika yada firma destekli olarak yazılım güncelleme yada özellikle RX3i Evo modeline ait yada mondial modellerine ait universal olmayan arıza kontrolü yada çeşitli sistem ayarlarının yapılması konusu ile ilgili olarak bildiğiniz el terminali yada buna benzer bir bilgisayar kullanan servis var mı bildiğiniz ? yada bu bilgiye sahip misiniz ?
    bursalıali bunu beğendi.

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Alıntı CumhurAYAS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verdiğiniz ayrıntılı arşivlik bilgiler için teşekkürler. Size ve tüm arkadaşlara tekrar soruyorum; Fabrika yada firma destekli olarak yazılım güncelleme yada özellikle RX3i Evo modeline ait yada mondial modellerine ait universal olmayan arıza kontrolü yada çeşitli sistem ayarlarının yapılması konusu ile ilgili olarak bildiğiniz el terminali yada buna benzer bir bilgisayar kullanan servis var mı bildiğiniz ? yada bu bilgiye sahip misiniz ?
    arıza tesbit cihazların bir çoğu üniversaldir.Laptop pc lere yazılım olarak yüklenen modelleride var.
    tablet pc tarzıda çeşitli modeller var.yazılım updateleri bu cihazlarla ,pc lerle yapılır.
    cihazların marka modelleri aralarında arıza kodları ve onarımı konusunda farklılıklar gösterir.

örneğin motorda EFİ sistemde bir arıza var. gittiniz servise..cihazı bağladı..
    hiç bir arıza kodu alamadı..bu adamın yapacağı çok bir şey yok.deneme yanılma yöntemiyle sistemi tek tek dolaşarak parça değişerek arızayı bulmaya çalışacak..örnek verdiğim arızayı sittin sene bulup yapamaz. çünkü parça arızası yok. gerilim güç arızası var.ve bu arıza bir süre sonra ortaya çıkıyor..Misal yanii

Bu vatandaş test cihazında versiy on güncellemesi yapacak..başka yolu yok..
    tabii bunlar yüksek rakamlar olabiliyor.

başka servise gittiniz cihazı güncel olan..cihaz arıza kodu olarak P0031 hata kodunu verdi
    hata kodunu aldıktan sonra çözümünü cihaz verecek zaten..diyecekki lambda sensörü yani oksijen sensöründe yüksek gerilim var..yani sensör arızalı değil..

herneyse sizin motorun cihaz bağlantı soketi aşağıdaki şekilde

bu cihaz bağlantı meselesini laptoplada yapabilinir.test cihazının yazılımı laptopa yüklenir..
    şu aşağıda görülen data kabloları temin edilir.

ve sonra kendi ekranında şöyle bir arayüzle çalışacak..aşğıdaki fotoda sarı okla işaretlenmiş olan yerde 49 nolu arıza kodu verilmiş.bu arıza kodu hangi parça ile ilgili ise oraya bakılacak örneğin.

veya şu aşağıdaki gibi basit bir el terminali sadece RX3 lerin arıza kodlarını distribütor firma servislerine dağıtacak. ve belli zamanlarda seminerler eğitimler verecek örneğin.

tabiiki tüm bunları insan yapacak.eğitimleri olacak.Konularında bilgili olacaklar.
    cihaz kullanmayı, temel pc bilgileri vs altyapıları olacak..

EFİ sistemlerde bir lokma takımıyla anahtar takımıyla servis hizmeti veremezler..bu otolardada böyledir.
    mesleğim gereği bütün türkiyede ve arap ülkelerinde 15 yıldan fazla mercedes,bmw,volkswagen in yazılımlarıyle özel servislerinde kullanabilmeleri için onların pclerinde kullanılabilir hale getirdim.Her nekadar emekli olup artık uğraşmasamda Konuyu iyi biliyorum..

umarım bu konuyla ilgili bir önbilginiz olmuştur..
    bursalıali, mitmuallim, MANKU ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Arkadaşlar daha önce açıklandı mı bilmiyorum ama, internetten öğrendiğim kadarıyla arıza kodunu aletsiz tespit edebiliyorsunuz. Yalnız bundan sonra o kodun ne anlama geldiğini gösteren bir de açıklama listesi lazım. Bu tür motorlar için yapılmış arıza kod listeleri var ama ne derece doğru bilmiyorum. Şimdi gelelim arıza kodunu aletsiz tespit etmeye. (tabi okuduğum kadarıyla konunun uzmanı kaldera arkadaşımızın affına sığınarak): Kod tespitinde yapılması gereken kontak açıldığında ekranın yan tarafında bulunan sinyali, uzn far vb gibi işaretleri gösteren kutucuklardan en alttaki işaret. Hani kontak açıldığında yanan motor çalıştığında ise sönen yamuk bir turuncu renkli şekilden bahsediyorum. yapacağımız iş bunun kaç defa yanıp söndüğünü saymak. İşlem sırası şöyle: Kontak 2 defa üst üste önce açılıp hemen arkasından kapatılacak, sonra bir kez daha açılıp açık bırakılacak (marşa basılmayacak). bundan sonra o işaretin kaç defa yanıp söndüğünü sayacaksınız. işlem 4 grup olarak gerçekleşiyor. bir grubu tamamlayıp diğerine 1 saniye sonra geçiyor. Lamba en fazla 10 kez yanıp sönüyor sonra 2 gruba, sonra 3. gruba ve sonra da 4 gruba geçiyor. Çünkü arıza kodu 4 haneli bir rakamdan oluşuyor. Örneğin kontak açma kapama işleminden sonra bu işaret 1. gruba başlıyor ve diyelim ki 10 kez yanıp söndü. Bu sıfır demek. sonra 2. gruba geçiyor ve tekrar örneğin 3 kere yanıp söndü bu 3 demek. Sonra 3. gruba sonra da 4. gruba geçerek yanıp sönmeleri sayıyorsunuz. Ortaya çıkan size 4 haneli arıza kodunu veriyor. Listeden bu kodu bularak arızayı anlayabiliyorsunuz.

ben denemedim ama aşağıya videosunu ekliyorum. Arızasız ve kazasız günler dilerim. Selamlar.

https://www.youtube.com/watch?v=UkJ5vu_uSC4

Şurda da kodların listesi var. Ama tam doğrumu bilmiyorum: Site bu:( http://www.rx3adventure.com/rx3_error_codes.html )

Site diyor ki bu kodlar çift silindirli motorlar için kullanılıyor. Ancak rx3 için sadece tek silindir olan kodlara bakmalısınız diyor (bobin ve enjektör gibi). Liste ise şu: http://www.rx3adventure.com/rx3_error_codes.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:39 ----------

Arkadaşlar tüm kodların olduğu linki buldum. Hatta arıza durumlarının kodlarını arıza yerine göre gruplamışlar. Kodun harf ve rakamlarının motorda nereyi işaret ettiği linkin ilk sayfasında açıklanmış. Ama ingilizce. selamlar.

link: https://www.dmv.de.gov/services/Vehi...s/dtc_list.pdf
    bursalıali, GÖNDEN, KALDERA ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    teknik anlamda bilgilendirmeler için,kaldera'ya ve Naci63'e emekleri ve katkılarından dolayı teşekkürler.
    Naci63, KALDERA ve bursalıali bunu beğendiler.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı Naci63 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar tüm kodların olduğu linki buldum. Hatta arıza durumlarının kodlarını arıza yerine göre gruplamışlar. Kodun harf ve rakamlarının motorda nereyi işaret ettiği linkin ilk sayfasında açıklanmış. Ama ingilizce. selamlar.

link: https://www.dmv.de.gov/services/Vehi...s/dtc_list.pdf
    Bilgilendirme icin cok tesekkurler. Gercekten teknik anlamda cok faydali bir mesaj olmus. Hatta mesaji sabitlemenin bir yolu da olursa gelecekte bulmak icin zorlanmayiz.

Bu arada benim de bir sorum var, belirtilen yontemle ariza bulunamazsa gostergedeki isik ne sekilde yanar acaba? Mesela araliksiz yanmaya devam mi eder yoksa tamamen mi soner?
    Naci63 ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada benim de bir sorum var, belirtilen yontemle ariza bulunamazsa gostergedeki isik ne sekilde yanar acaba? Mesela araliksiz yanmaya devam mi eder yoksa tamamen mi soner?
    Yukarıda açıkladıklarım sadece internet araştırmalarım sonucudur. Bu konuda sadece fikir yürütebilirim. Bence eğer o ışık yukarıda belirtildiği şekilde kontak açıp kapama işleminden sonra kesintisiz yanıyorsa sorun olmadığını düşünürüm. Bildiğim kadarıyla o ışığın tamamen sönmesi için motorun çalışıyor olması lazım. Selamlar.
    Deadly Sto(R)m ve bursalıali bunu beğendiler.
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

Motosikleti
    MONDİAL RX3İ EVO
    Ve tekrardan ben deniz sevgili dostlar kardeşler abiler

Yaklaşık 10 gün kadar önce evo'ma kavuştum 2016 model turuncu renk evo'mu aldım aranıza resmi olarak katılmış bulunuyorum ikinci el aldım ve 1400 küsür km de idi ki şuan 3400 km de sanırım 10 günlük süreçte biraz abartmışım Şuana kadar benzin almayı unutup da yolda kalmam haricinde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadım yakıt olarak ta 202 km de 31 TL lik benzin tüketmişim hesap ettiğim an itibariyle bir küçük te arkadan tıklama diye tabir ettiğimiz bir kaza ya karıştım ki ben durur halde iken sağ çanta bölümüne ufaktan çarptılar küçük bir kısım çatlama yaptı onun haricinde sizlerinde bilgi desteğiyle gayet güzel bir seçim yaptığımı tekrar anlamış oldum herkese selamlar olsun Allah'a emanet olun dostlar ...

kdiner, Naci63, mitmuallim ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    2016 evo için lastik konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bildiğiniz gibi bizim arka lastik 130/70-17 ama piyasada bu ölçüde arka lastik yok. Ben de 130/80-17 almayı düşünüyorum. Doğru bir karar mı yoksa yanlış mı?

2. sorum, piyasadaki tüm lastikler (tourance, tkc70, vb.) şambrelle kullanıma uygun mudur?
    3, yaptığım araştırmalarda Heidenau K60 ile Continental TKC70 arasında kaldım. seçim konusunda fikir beyan edebilirseniz sevinirim. (Bu iki lastik de M+S ibaresi taşıyor.) Motoru neredeyse tamamen asfaltta kullanıyorum ama yılda bir iki de yoldan çıkarım

motolastik.com adresinde bir sürü K60 seçeneği var. 65T vb sayılar yük ve hız endeksi bildiriyor, silica olan kışlık, M+S dört mevsim demek ama RF ve TT nedir? bu lastiklerin hepsi şambrele uygun mu?
    Concrete ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2016 evo için lastik konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bildiğiniz gibi bizim arka lastik 130/70-17 ama piyasada bu ölçüde arka lastik yok. Ben de 130/80-17 almayı düşünüyorum. Doğru bir karar mı yoksa yanlış mı?

2. sorum, piyasadaki tüm lastikler (tourance, tkc70, vb.) şambrelle kullanıma uygun mudur?
    3, yaptığım araştırmalarda Heidenau K60 ile Continental TKC70 arasında kaldım. seçim konusunda fikir beyan edebilirseniz sevinirim. Bu iki lastik de M+S dört mevsim demek ama RF ve TT nedir? bu lastiklerin hepsi şambrele uygun mu?
    Selamlar..mitmuallimin stop sorunu ile gelişme varmı diye bakındım ama forum akıyo.NAci63 güzel bilgiler paylaşmış.
    videodaki arıza bulma yöntemi tabiiki olabilir...en azından sizlerin denemesi gerek..eğer düzgün çalışan bir teşhis koyma yöntemi ise menfaatinizedir.
    arıza kodları listeside elinizde olduktan sonra doğru teşhis doğru tedavi uygulandığını sizde onaylarsınız..Yapılan işlerden emin olursunuz..
    bu arıza kodlarının bir çıktısını alıp motorun bir köşesinde bulunsun derim..

lastik konusu ile ilgili bildiklerimi paylaşayım..
    1-sırt genişliği veya yanak genişliği kullanımda çok fark etmez.önemli olan lastiğin bu genişlik farkından dolayı motorun arka maşa,çamurluk vs gibi bir yerlere temas etmemesidir.temas yoksa çok problem olmaz.mühendislik açıdan farklar vardır ama sizde zorunlusunuz bir bakıma. çünkü lastik yokmuş

2-tüm lastikler şamriyel ile kullanılır. bu fark lastik özelliği değil canttandır.cant tubeles değildir.

3-diğer harfler ise R radyal olduğunu gösterir. diğer harflar ise en yüksek güvenli sürüşün km sini temsil eder.Atıyorum T harfi 190 km işte F harfi 160 km güvenli en yüksek sürat gibi..
    Alıntı Concrete adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 10 gün kadar önce evo'ma kavuştum 2016 model turuncu renk evo'mu aldım
    motorun hayırlı olsun.. 16 plaka trafik sigortası kaç lira çıktı acaba..
    benimde 16 plaka geçen sene 110 lira idi.bu ay bitiyor.yenileyeceğim.

Motosikleti
    MONDİAL RX3İ EVO
    RF denilen run flat demektir ve yanak kısmı güçlendirilmiş lastik anlamındadır yani patlasa dahi jantın üzerine çökmeyeceği için lastik bir kısım daha yol alabilmenizi sağlar TT ise (Tubed Type Tyre) tube-type lastik demek ki oda iç lastikli demek tir... yani evo lar için tt lastik almak gerekli ... TL olanlar ise iç lastik olmayan anlamına gelir

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

motorun hayırlı olsun.. 16 plaka trafik sigortası kaç lira çıktı acaba..
    benimde 16 plaka geçen sene 110 lira idi.bu ay bitiyor.yenileyeceğim.
    Teşekkür ederim
    578 TL ödedim trafik sigortama ancak bu size bir ölçü olmasın ki ben sigortacıyım zaten geçmiş indirim yaş yaşanılan il ilçe hep farklılık göstermektedir... plakada etkendir primlerde evet ama eskisi kadar çok değildir bilginize...

Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Concrete arkadaşım hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin.

Lastik konusunda ben mitas e08 modelini düşünüyorum. Michelin anakee 2 lastiğinin uygun ölçüsü yok. Olsaydı ilk sırada o vardı kafamda. Metzeler ise düşünmüyorum çünkü önceki tecrübem olumlu değil metzeler hakkında. Çabuk sertleşiyor. Enduro tipi lastiklerde seçenek mecburen arka için 130/80-17 olmak zorunda. Çünkü 130/70-17 ebatlar yol lastiği, enduro değil. Mitas hakkında tecrübesi olan varmı? Selamlar.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    "Selamlar..mitmuallimin stop sorunu ile gelişme varmı diye bakındım ama forum akıyo."

Değerli kaldera ,bugün servisde idim. sorunla ilgili gaz kelebeği ikinci kez değişti.bahsini yaptığınız arıza tespit aleti ustada var.
    Hatta daha gelişmiş bir aleti de var.enjeksiyonlu sistemlere müdahele etmek için yatırım ve eğitimi önemsiyor usta.
    gel gelelim benim bahtsızlığım sözkonusu galiba.
    dönüş yolunda mola verdim.5-10 dakika sonra motoru çalıştırdım.10 sn kadar sonra yine stop etti. Sonra eve geldik. biz yine çetele tutmaya devam ..
    ekleyebilirsem videosu var..
    bursalıali bunu beğendi.
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

Motosikleti
    Alıntı mitmuallim adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Değerli kaldera ,bugün servisde idim. sorunla ilgili gaz kelebeği ikinci kez değişti.bahsini yaptığınız arıza tespit aleti ustada var.
    Hatta daha gelişmiş bir aleti de var.enjeksiyonlu sistemlere müdahele etmek için yatırım ve eğitimi önemsiyor usta.
    gel gelelim benim bahtsızlığım sözkonusu galiba.
    dönüş yolunda mola verdim.5-10 dakika sonra motoru çalıştırdım.10 sn kadar sonra yine stop etti. .
    Tekrar gittiğinizde şu beyini bir resetleyip tekrar başlatsinlar.ikinci olarak ayakliktaki müşürü bir kontrol ettirin.arızalı olabilir.komple iptal edin yada..ayaklikta iken bazı durumlarda motorun çalışır olması gerekiyor. .
    Neymiş bu kadar...
    Benzinmi gelmiyor arada sırada yakıtı mi kesiyor nedir....
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Degerli Kaldera Bursa 24.07.2015 tescilli evomu geçen yıl 11 yıllık
    hasarsızlık indirimi ile 79.88 tl ye sigortalanmıştı. Bu sene 362 tl ye ergo sigorta armada sigortacılık şefik eledağ bursa 0224 2354747 ye
    yaptırabildim. Bilgilerinize saygılarla SELAMLAR.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:36 ----------

Kiymeti Kaldera bizim rx3i evoların hiçbir modelinde yansehpa müşiri
    yok. Bazen dikkatsiz davranıp sehpanızı kaldırmadan yola çıkabiliyoruz. Oda çok büyük kazaihtimali doğuruyo.
    ,Concrete kardeşim EVO nu en guzel günlerde kazasız belasız cezasız
    kullanman temennilerimizle.
    Concrete bunu beğendi.

Motosikleti
    2015 MONDİAL RXİEVO/ SUZUKİ DL 650
    hayırlı olsun
    Concrete ve bursalıali bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)