Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kuba Motor Superlight 200

Motovento
    REKLAM ALANI
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Motoru tanımıyorum ama eğer dış kısımda titreşimden kaynaklı ses yoksa, ekzoz içinde susturucu bölmelerinin kaynaklardan kurtulması sonucu ses yapabilir.

Ekzoz çıkışını çok kapatmadan sağlam bir sopa veya metal çubukla içinde titreşen, oynayan bir şey var mı diye kontrol ederdim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru tanımıyorum ama eğer dış kısımda titreşimden kaynaklı ses yoksa, ekzoz içinde susturucu bölmelerinin kaynaklardan kurtulması sonucu ses yapabilir.

Ekzoz çıkışını çok kapatmadan sağlam bir sopa veya metal çubukla içinde titreşen, oynayan bir şey var mı diye kontrol ederdim.
    onuda deneyeyim servise götürdüm ses gayet normal gelir bu ses diyor susturucudan geliyordur diyo çıkartalim dedim kaynaklı haldedir çıkmaz dedi başka bi ustaya götüreceğim müsait zamanda

Motosikleti
    Superlight 200
    herkese selamlar,

yaklaşık 2 aydır superlight kullanıyorum, 2.300 km civarındayım. bahsedilen cızırtı bende de var, önce önden geliyor diye düşünmüştüm ama sanırım ezgozda.

ben şunu merak ediyorum, bazı arkadaşlar 100-110 km hızla şehirler arası yolculuk yaptığını yazmış. benim motorum 100e zor ulaşıyor ve zaten 85ten sonra titreşim çok rahatsız ediyor. bende mi bir anormallik var acaba. 500-1000 kmlerde yağ değişimi genel bakım yapıldı, her 250 km de bir zinciri de yağlıyorum. ama o hızlarda hiç konforlu bir seyahat yapamıyorum.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı Claxs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    onuda deneyeyim servise götürdüm ses gayet normal gelir bu ses diyor susturucudan geliyordur diyo çıkartalim dedim kaynaklı haldedir çıkmaz dedi başka bi ustaya götüreceğim müsait zamanda
    Bu sese normal mi diyorlar? Sizin servisler kafayı yemiş.

Motosikleti
    sl 200
    Merhaba arkadaslar..Ben de Antalya'dan araniza katildim. Motorumda olan bir sorunla ilgili yardiminiza ihtiyacim var. Motora yan plakalik yaptirmistim ve stop lambasi da plakaligin uzerine alinmisti ancak davarin birisi yan plakaligima carpmis ve kirmis. Giderken de plakalik tamamen dustu ve o anda patlama sesiyle beraber motorun tum elektrikleri gitti. Su anda ne kontak aciliyor ne de isiklar yaniyor. Vurdurma yapinca calisiyor ancak elektrik yok. Sorun sigorta olabilir diye dusunuyorum. Bu aletin sigorta kutusu nerede bilen bir yol gosterebilir mi lutfen

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı aavvmm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar..Ben de Antalya'dan araniza katildim. Motorumda olan bir sorunla ilgili yardiminiza ihtiyacim var. Motora yan plakalik yaptirmistim ve stop lambasi da plakaligin uzerine alinmisti ancak davarin birisi yan plakaligima carpmis ve kirmis. Giderken de plakalik tamamen dustu ve o anda patlama sesiyle beraber motorun tum elektrikleri gitti. Su anda ne kontak aciliyor ne de isiklar yaniyor. Vurdurma yapinca calisiyor ancak elektrik yok. Sorun sigorta olabilir diye dusunuyorum. Bu aletin sigorta kutusu nerede bilen bir yol gosterebilir mi lutfen
    Soldaki üçgen kapağı aç, altından akü çıkacak, akünün yanında ana sigorta kutusunu göreceksin bir kablo üstünde kırmızı kapalı plastik kutu

Motosikleti
    Transalp XL650, Superlight 200
    Selamlar. Ufak bir problemim var daha önce başına böyle bir şey gelen olduysa yardımcı olabilir mi?

Motor 5000-5100 devirdeyken bir zırıltı sesi geliyor ama motordan mı dış aksamlardan mı geldiğini çözemedim. 5500 devirlerde ya da daha düşük devirlerde bu ses asla olmuyor. Motorun kendisinden böyle bir ses geliyor olabilir mi?

Motosikleti
    Süperlight 200
    Herkese iyi sürüşler dilerim. Motorumun 2k bakımı geldi ve yağını kendim değiştireceğim motul 5100 mü önerirsiniz yoksa motul 7100 mü alayım 7100 daha kaliteli diye duydum ama kullanan arkadaşlar yorumlarsa sevinirim. İyi günler herkese.

Alıntı darkNroll adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar. Ufak bir problemim var daha önce başına böyle bir şey gelen olduysa yardımcı olabilir mi?

Motor 5000-5100 devirdeyken bir zırıltı sesi geliyor ama motordan mı dış aksamlardan mı geldiğini çözemedim. 5500 devirlerde ya da daha düşük devirlerde bu ses asla olmuyor. Motorun kendisinden böyle bir ses geliyor olabilir mi?
    O devirlerde titreşim arttığı için duyuyorsun. Motoru boşa alıp sabit duruyorken gaz vererek titreşim elde edip sesin nereden geldiğini tespit edebilirsin.

Alıntı frkntbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi sürüşler dilerim. Motorumun 2k bakımı geldi ve yağını kendim değiştireceğim motul 5100 mü önerirsiniz yoksa motul 7100 mü alayım 7100 daha kaliteli diye duydum ama kullanan arkadaşlar yorumlarsa sevinirim. İyi günler herkese.
    200cc motor sonuçta, 5100 yeterli. Ben de 5100 kullanıyorum.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı frkntbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5100 metalik 7100 sentetik katkılı yağ. 5100 normal koşullarda 2.500 km rahat rahat yeter. Ben yazın sıcak hava ve uzun yola gideceğim zaman 7100 kullanıyorum, 4.500-5.000 km değişmemek adına...

Motosikleti
    Transalp XL650, Superlight 200
    Abi videoyu ekledim gelen ses tam olarak bu

https://www.youtube.com/watch?v=6NiJ7Oq-Cak
    @Claxs plakalığı sıkmayı dene. Ses oradan geliyor olabilir. Benzer sorunu bende yaşadım.

Alıntı darkNroll adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Claxs plakalığı sıkmayı dene. Ses oradan geliyor olabilir. Benzer sorunu bende yaşadım.
    Sendeki problem cözüldümü ben serviste götürmüştüm servis egzozun tekinde susturucu gitmiş dedi yeni egzoz lazım dediler fiyatı 550 tl egzozun napacam bilemiyorum plakadan gelecek kadar bi titreşim sesine benzemiyor zaten

Motosikleti
    sl 200
    Tesekkurler arkadasim. Dusundugum gibi sigorta yanmis. Neyse ki o bahsettigin kutunun icinde yedek sigorta varmis. sorun cozuldu. Herkese iyi bayramlar.

Motosikleti
    KUBA Superlight 200
    Abi videoyu ekledim gelen ses tam olarak bu

https://www.youtube.com/watch?v=6NiJ7Oq-Cak
    Kardeşim büyük ihtimal egzozun zincir gergi ayarının yapıldığı kalın civataya temas ediyor. Egzozla arasına bi sopa koy ve esnet yani o civatayla egzoz arasında ki mesafe açılsın. Benim motordan da bu tarz ses geliyordu titreşimden kaynaklı egzoz civataya temas ediyormuş. Umarım anlatabilmişimdir

Motosikleti
    Kuba süperlight 200
    ilk aldığım günden beri benim motorda da aynı ses vardı 2000km oldu bir kere yan yatırdım panik fren ile düzeldi ALLAH korusun sen sakın yatırma ekipmanlar olmasa ne bacak kol kalmıştı. Düşünce ne oldu bilemiyorum.

Motosikleti
    kuba süper light 150
    Arkadaslar merhaba debriyaj telim koptu ve sehir disinda oldugum icin orjinal ini bulamiyorum buldugum tellerde debriyaj elcigine uymuyor napabilirim sizce ??

Motosikleti
    Kuba Superlight 200
    merhaba arkadaslar, ben sl200 umun egzosun degistirmek istiyorum tekli uygun bi egzos istiyorum nereden nasil bulabilirim bilen varsa yardimci olabilir mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:49 ----------

bir de motorun devri 1800 rpm ayarli ama ilk calistiginda 1 1.5 seyrediyor bazen mars almiyir kick le calistriyorum ama isininca devri de marşida duzeliyor. acaba mars motorundami sikinti, bujidemi karburatordemi? hic bir fikrim yok. son olarak gaz telimde gevseme ve sertlesme var nereden sokebilirim temizleyip boslugunu almak icin.

Dostlar merhaba; öncelikle bu forumun gelişmesine katki sağlayan bütün arkadaşlara teşekkür ederim sizlerin sayesinde sl200 hakkında artik kafamda hic bir soru isareti kalmadi. Forumu tamamen okuyunca motoru henuz almamış olmama rağmen (Bu ay icinde almayi planliyorum)sanki sl200 ü ezbere biliyorum gibi hissediyorum. Hepinize emekleriniz için teşekkürler. Benim uzun yol deneyimi yapmış abilerime kardeşlerime bir sorum olacak. Uzun yolda yanimiza almamiz gereken tamir kitleri, ekipmanlar ve yedek parçalar nelerdir ? Nelere dikkat etmemiz gerekir ? Simdi hakli olarak diyebilirsiniz ki bunu internette her yerde bulabilirsin. Sizlere sorma amacim malumunuz her motorun her markanin her modelin farkli alışkanliklari farkli dinamikleri vardır. Bu noktada sizlere danışmamin daha dogru olacağını düşündüm. Teşekkür eder zevkli, güvenli sürüşler dilerim.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı OnderTas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostlar merhaba; öncelikle bu forumun gelişmesine katki sağlayan bütün arkadaşlara teşekkür ederim sizlerin sayesinde sl200 hakkında artik kafamda hic bir soru isareti kalmadi. Forumu tamamen okuyunca motoru henuz almamış olmama rağmen (Bu ay icinde almayi planliyorum)sanki sl200 ü ezbere biliyorum gibi hissediyorum. Hepinize emekleriniz için teşekkürler. Benim uzun yol deneyimi yapmış abilerime kardeşlerime bir sorum olacak. Uzun yolda yanimiza almamiz gereken tamir kitleri, ekipmanlar ve yedek parçalar nelerdir ? Nelere dikkat etmemiz gerekir ? Simdi hakli olarak diyebilirsiniz ki bunu internette her yerde bulabilirsin. Sizlere sorma amacim malumunuz her motorun her markanin her modelin farkli alışkanliklari farkli dinamikleri vardır. Bu noktada sizlere danışmamin daha dogru olacağını düşündüm. Teşekkür eder zevkli, güvenli sürüşler dilerim.
    Motorun periyodik bakımlarını doğru yaptığın sürece her parçanın yedeğini taşımak gibi bir ihtiyaç yok. Ben her daim çantada ;
    1-Ana sigorta yedeği,
    2-Zincir yağı,
    3-WD-40
    4-1 far 2 sinyal,1 stop ampulü,
    5-Motorun avadanlık seti,
    6-Pense
    7-1,5-2m bakır tel,
    8-1 yedek buji,
    9-Sağlam bir bant tutarım.

Uzun yolda asıl mesele, herhangi bir problem yaşandığında etrafta kimse yokken, motoru tekrar yürütebilecek kadar bilgi sahibi olmaktır. uzun yolda zincir koparsa bir şey yapamazsın. O yola kopmayacağına emin olduğun zincirle çıkacaksın. Debriyaj teli kopar mesela ama çoğu kişi bilmez ki debriyaj olmadan da vites değiştirilebilir. Bu sıradan bir sürüş olmaz elbette ama ilk tamirciye kadar gidilebilir. Aynı şekilde fren teli de kopabilir. o zaman ön frenle ilk durağa kadar gidebilecek sürüş becerin olmalıdır. Akla gelebilecek akü, beyin, debriyaj balata sıyırması vb arızalar her zaman önceden kendini belli eder. Bunun için de periyodik bakım ve motoru bilip ruhundan anlamak önemli...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:16 ----------

Alıntı BayMikrop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaslar, ben sl200 umun egzosun degistirmek istiyorum tekli uygun bi egzos istiyorum nereden nasil bulabilirim bilen varsa yardimci olabilir mi?

Sanayide egzost yapan bir usta bulup halledersen en ekonomik yol olur. Aksi halde tüm çözümler pahalıya çıkacak.

bir de motorun devri 1800 rpm ayarli ama ilk calistiginda 1 1.5 seyrediyor bazen mars almiyir kick le calistriyorum ama isininca devri de marşida duzeliyor. acaba mars motorundami sikinti, bujidemi karburatordemi? hic bir fikrim yok. son olarak gaz telimde gevseme ve sertlesme var nereden sokebilirim temizleyip boslugunu almak icin.
    Akünün zayıf olma ihtimali yüksek görünüyor. Bir de buji ömrünü tamamlamış ya da supap ayarı aşırı bozulmuş olabilir. Gaz teli ile kendin uğraşma, kritik bir ayardır o kısmı, servise gitmen en doğrusudur boşluğunu alırlar. Bu şekilde fazla gaz verme kopabilir.

Angrypower bunu beğendi.

Motosikleti
    Kuba Superlight 200
    tesekkürler @shadowmaster
    shadowmaster bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)