Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kuba Motor Superlight 200

Motovento
    REKLAM ALANI
    darknife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Atala Bike
    Alıntı Cruiser İron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar.

Motosikletin zinvirini değiştirmeyi düşünüyorum. İnterenetten sipariş vereceğim. Bunun için bilgis olan varsa zincir ölçüsünü yazabilir mi? 520h oringli uyar mı ve kaç baklalı?
    Geçmiş sayfaları incelersen pdf dosyası içerisinde yazıyordu diye hatırlıyorum.
    http://www.atala.it
    Founded1921 !

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    @cruseriron; dokuyucu.com üzerinden sipariş ver en sağlıklısı olur. Yalnız daha önce de hatırlattığım gibi an/arka dişli + zincir değişirsen ömrü uzun olur ve maksimum verim alırsın.

Şenol abi fırat usta sayesinde bu gün motorunun garanti girişinin olmadığını öğrendim gerçekten çok iyi ustalar teşekkür ediyorum önerinin için
    Gelelim asıl konuya dediğim gibi garanti girişi daha yapılmamış bayii aradım acmadilar ne yapabilirim acaba ben şimdi ne yapabilirim nasıl bir yok izleyebilirim ??

Cruiser İron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Superlight 200
    @shadowmaster arka dişliyi değiştirdim daha önceden 1 diş küçülttüm. Şimdi ön dişliyi orjinal ebatta ve zincir oring almayı düşünüyorum. Fakat dokuyucu 1 kaç siparişim oldu ve kimi 1 hafta kimisi de hiç gelmedi. Biraz sıkıntılı yer benim nezdimde. Teşeşkkür ederim.

@Atala kitapçıkta yazmıyor...
    Yotube kanalıma davetlisiniz. https://www.youtube.com/c/suruyorumbenabi

Alıntı birkanbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şenol abi fırat usta sayesinde bu gün motorunun garanti girişinin olmadığını öğrendim gerçekten çok iyi ustalar teşekkür ediyorum önerinin için
    Gelelim asıl konuya dediğim gibi garanti girişi daha yapılmamış bayii aradım acmadilar ne yapabilirim acaba ben şimdi ne yapabilirim nasıl bir yok izleyebilirim ??
    Bildiğim kadarı ile motosikletin faturası kesildiği andan itibaren fabrika için garanti başlamış oluyor haberin olsun. Bi fabrikayı bizzat kendin ara istersen.

Sistemde fabrikaya satış bildirilmemis görünüyor

Cümleten herkese merhaba öncelikle. kuba superlight 200 almayı düşünüyorum ve 2. el alacağım. 2. El alacağım bu motor da dikkat etmem özenle kontrol etmem gereken yerler varmıdır acaba. Ve şu yıl ki modellerde daha fazla sıkıntı var gibi bir durum varmıdır acaba. Şimdiden teşekkürler.

superlight 200 su anda ikinci el 15bin km ve daha fazlasi ve 2 senelik makinalar 5500-6500 arasi satiliyor. bazi kuba magzalarinda yenisi 7900-8100 arasi kampanyada iken o paraya ne oldugu ne yasadigi bilinmeyen bir ikinci el motor almak ne kadar mantikli bilemiyorum. yenide garantin var taksit yaptirabilirsin vs vs vs. tabi rodaj ilk bakim filan ugrasman gerekicek.

Alıntı Exnor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cümleten herkese merhaba öncelikle. kuba superlight 200 almayı düşünüyorum ve 2. el alacağım. 2. El alacağım bu motor da dikkat etmem özenle kontrol etmem gereken yerler varmıdır acaba. Ve şu yıl ki modellerde daha fazla sıkıntı var gibi bir durum varmıdır acaba. Şimdiden teşekkürler.
    Geçmişi olan bi motor olduğu için şu yılda sıkıntı var denmesi zor senin dikkat etmenden ziyade bulunduğu ilde bi servis araştırması yapıp motoru almadan önce servise kontrol ettirmen daha mantıklı olur. Motor hakkında merak ettiğin ilgili bir çok şeyi de pdf dosyasını inceleyerek öğrenebilirsin.

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Mevsimsel ihtiyaç üzerine, 2.el alacak arkadaşlara genel notlar

1-Her şeyden önce alacağınız motorun kilometresinden çok o kilometreye nasıl geldiği önemlidir. Kullanım şekli, yeteneksiz ustalar elinde heba olan onlarca düşük kilometrede motor gördüm. Daha önce bir çok kez yazdım. Benim motorum 32.500 km'de. Zincir ve bozulan düğme yüzünden değişen kumanda kolları dışında her şey orijinal. Bu yüzden "10.000km kötüdür, 3.500 olanını al" diyemeyiz,
    2-Motorun rodajının bilinçli yapılması önemlidir. Bu yüzden nasıl bir sahibi olduğuna dikkat edin. 13 beygir 200cc bir motora otobanda allah ne verdiyse asılan tiplerden uzak durun,
    3-Motoru leş gibi gezdirip, satmadan önce cillop gibi tazyikli su ile yıkatan adamlara şüphe ile bakın,
    4-Motorun lastiklerine bakın. Orjinal ise ek 500-600 TL masraf etmeniz gerekeceğini unutmayın,
    5-Motorun üstüne oturun, gidonu bastırıp amortisötlerin rahat bir şekilde esneyip esnemediğine bakın,
    6-Motoru orta sehpaya alın. Önünü kaldırın ve tekeri çevirin, yalpa yapıp yapmadığına bakın. Gidonu birisi sabit tutsun. Lastiği yukarı aşağı ve sağa sola sallayıp merkezden bir boşluk olup olmadığına bakın. Teker yere değsin, birisi tekeri bacaklarının arasına alsın siz gidonu sağa sola sallayın ve gidon merkezinde boşluk olup olmadığına bakın,
    7-Arka tekeri boşta çevirin, yapalayıp yalpalamadığına bakın. Teker boşta dönerken zincirin dişli üzerindeki hareketine dikkat edin. Ufak kesintiler gözlemliyorsanızi zincir-dişli seti değişmek gerekecektir,
    8-Arka dişlinin ardındaki gergi vidasına bakın. Gergi ilerideyse zincir eskidir,
    9-Arka fren ayar vidasına bakın. Ayar somunu motora ne kadar yakınsa, arka fren balatası da o kadar aşınmıştır,
    10-Tüm far ve sinyalleri kontrol edin. Ön fren manetini sıkın fren ışığına bakın, arka fren pedalına basın ve fren ışığına tekrar bakın,
    11-Motorun modelini öğrenin. Akü 2 yıldan eski ise şu an çalışsa bile kışın değişmeniz gerekecek,
    12-Motoru çalıştırın, sesini dinleyin ve sahibine "en son ne zaman supap ayarı yapıldı?" diye sorun. Her 10.000km'de yapılmalı. Buna göre adamın motoruna olan özenini de anlarsınız. Aynı şekilde "hava filtresini ne zaman değiştin, temizledin?" sorusu da iyi bir referans olur,
    13-Motor bloğunun etrafında ve altında bir yağ kaçağı olup olmadığını kontrol edin,
    14-Sol tarafa geçin, vites kolunu elinizle oynatın mafsallarda aşırı boşluk olup olmadığına bakın, oradan ayrılmadan "yağ filtesi değişti mi?" diye sorun. Evet yanıtı alırsanız motorundan anlamayan biri ile karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız (SL'de yağ filtresi değişmez, temizlenip takılır),
    15-Fren / debriyaj manetlerinin ve gaz/debriyaj tarafındaki elciklerin ucuna bakın. Sürtünme varsa motor düştü demektir,
    16-Sağ ve sol ayaklıklara bakın, altlarını kontrol edin. Sürtünme, eğilme/bükülme varsa motor devrilmiş demektir,
    17-Aynı şekilde koruma demirinin hem en dışta kalan kısımlarını hem de şase bağlantı yerlerini kontrol edin,
    18-Alacağınız motorda sahibi tarafından hangi parçaların değiştirildiğini, kaç kilometrede değiştiğini ve parçanın nereden alındığını mutlaka öğrenin,
    19-Az ihtimal de olsa "yakında debriyaj ister hocam" diyen biri ile karşılaşırsanız mutlu olun ama önce İstanbul Dudullu / Aktaş Motor ya da internet üzerinden dokuyucu.com üzerinden değişecek parçalar var mı ve fiyatı ne kadar diye sorup motor başı pazarlığınızı ona göre yapın,

20-Motoru bir servisten alıyorsanız servis size "bizde kullanım kitapçığı var" derse küfür edin İstanbul'dan bir çok kişi benim yazdığım belgeyi kendilerinin malı gibi dağıtıyor. Ben zaten bunu, Kuba Temsilcisinin hıyarlığı yüzünden elde hiçbir kaynak olmadığı için genç arkadaşlarla bilgi paylaşımı için yaptım sıkıntı yok. Ama para ile satanları elime geçirirsem var yaaa....

Tüm motor alacaklara bol şans ...
    tarhkan, ufukoral, kovboy03 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

selamun aleykum forum halkı, yıllardır aktif bisiklet kullanıcısıyım, bisiklet diyince çocuk bisikleti, sepetli bisikletler gelmesin aklınıza yol bisikleti. ameliyat oldum sağlık neden dolaylarından dolayı bisiklet yasaklandı, ama 2 tekerlek sevdası bitmiyor motor almaya karar verdim ve bana uygun motor un bu olacağına kanaat getirdim ama borca da girmek istemiyorum, sorum şu; motoru 0 alacağım diyelim fiyatı 7500 TL, sürücü kursu +ehliyet +plaka +sigorta+kasko+ ekipman+bilmediğim belge vs herşey ne kadara mal oluyor ? eminim bu konuda biyerlerde yazıyordur ama 200 sayfayı da bi anda okumam mümkün değil )

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Kurs, ehliyet, evraklar, sigorta, ekipman SL alacaksan + lastik 3.500-4.000 TL minimum...

Alıntı shadowmaster adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurs, ehliyet, evraklar, sigorta, ekipman SL alacaksan + lastik 3.500-4.000 TL minimum...
    cevap için teşekkürler hocam, lastiği ilk bi kaç ay değiştirmiyim diyodum ama yazıları okudukça alır almaz değiştirmeye karar verdim en kısa zamanda aranıza katılcam inşallah

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı thememo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cevap için teşekkürler hocam, lastiği ilk bi kaç ay değiştirmiyim diyodum ama yazıları okudukça alır almaz değiştirmeye karar verdim en kısa zamanda aranıza katılcam inşallah
    Hayırlısı olsun

Ya Ben superlight a egzoz nerden alırım yada yaptirabilirim maliyeti ne olur ??

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alıntı birkanbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya Ben superlight a egzoz nerden alırım yada yaptirabilirim maliyeti ne olur ??
    https://www.dokuyucu.com.tr/asp/prod...PERLIGHT-EGZOZ

Abi orjinal değil farklı bir model düşünüyorum biraz ötsün

Motosikleti
    Kuba SL 200
    200 cc, tek silindir ve bu sıkıştırma oranından nasıl bir ötüş bekliyorsan artık ...

Aslında tüm susturuculari sokturdum fırat ustaya gayet yok ama çok yüksek bir ses veriyor aşırı yüksek başka bir egzozla düşürebilir miyim diye düşünüyorum olmazsa bu şekil devam

tarhkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    izmirde superlight kullanıcılarının toplanıp ortak bi etkinliği var mıdır? haftada 1 ayda 1? veya ortak gidilip bakımlarını yaptırdığınız usta ? veya istanbul'daki bi motosiklet grubunun yapmış oldukları pratik eğitim benzeri bi oluşum izmir'de mevcut mudur?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)