Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Asya / As 200 Gy-2 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Asya AS 200 GY TAY
    Alıntı yamyamaha adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sizin koltugu bizim motorlara adapte etmeli. 700 km reden sonra mor güller açmaya başladı kabalarımda
    Evet bizim motorların sele biraz daha yüksek

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Alıntı unicross adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet bizim motorların sele biraz daha yüksek
    yüksek değilde sanki daha geniş serdal hocamımında teşbih süper bu arada
    ANGARAJ

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    yaş biraz ilerledi. yıllarda çok bonkör davrandı. 103 kiloyum şuan. haliyle genişledik ve geniş koltuk çok iyi olur. bisan lifan senator vardı onun koltugu bu konuda çok iyidi. buralaeda bir asya denk gelse koltuguna bir bakaçağım neler yapa bilirim diye.

Motosikleti
    AS200GY-TAY
    Merhaba;

Klasik bi giriş olacak ama sitenizdeki yazıları okuyup AS200GY TAY aldım. Deneyimlerini paylaşan tüm arkadaslara teşekkür ediyorum. Daha önce hiç motor kullanmamıştım ama yıllardır forum sitelerini okuyordum. Dün ilk sürüşten sonra bugun 208km yol yaptım Bugun kullanırken forumdaki konunun en son kaldığı yer aklıma geldi "koltuk". Motordan indiğimde sünnet çocukları gibi yürüyodum. Alışılıyodur sanırım.
    Kitapçıktaki rodaj dönemi (500km) için yazılanlara pek uyamadım. Umarım ileride sıkıntı yaratmaz. Rolanti ayarını bi türlü tutturamadım. Işıklarda motor stop etti. Onun dışında sıkıntı yaşamadım. Yarın rodajı tamamlayım diyorum
    Geziden bi fotoğraf paylaşıyorum.

Motosikleti
    motor çok güzelmiş hemşehrim. rodaj için uya bildiğin kadar uy. ama havalar sıcak ne kadar çok uyarsan senin için o kadar iyi olur. ilk 500 km yağ değişim için. rodaj daha uzun sürer.

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Güle güle kullan.Allah kaza ve bela nasip etmesin.Salı günü bende Ankara-Sinop yapacağım.Ailem önden arabayla ben arkadan motorla geleceğim.Biraz garip ama ilk uzun yol tecrübemi yapmak istiyorum

Motosikleti
    Alıntı Soykan67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güle güle kullan.Allah kaza ve bela nasip etmesin.Salı günü bende Ankara-Sinop yapacağım.Ailem önden arabayla ben arkadan motorla geleceğim.Biraz garip ama ilk uzun yol tecrübemi yapmak istiyorum
    allah kazasız belasız tamamlamayı nasip etsin. nice keyifli uzun yollara

yeditepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ASYA TAY-200
    Saol üstad motora henüz kavuşamadım ama tavsiyelerine uyacağım,
    Umursamadığın kadar özgürsün

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    arka sinyalini de düzelt bi ara havaya bakıyo
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Motosikleti
    AS200GY-TAY
    motor çok güzelmiş hemşehrim. rodaj için uya bildiğin kadar uy. ama havalar sıcak ne kadar çok uyarsan senin için o kadar iyi olur. ilk 500 km yağ değişim için. rodaj daha uzun sürer.
    Teşekkür ederim. walla yokuş çıkma, yarım gaz gitme ama tam gaz da gitme diyor kitapçıkta Dikkat etmeye çalışıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:17 ----------

Alıntı mezit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arka sinyalini de düzelt bi ara havaya bakıyo
    Vidalar gevşiyo sürekli. Düzelttim

Alıntı Soykan67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Keyifli bi yolculuk olur umarım. Deneyimlerini paylaş mutlaka.

Motosikleti
    Asya AS 200 GY TAY
    Merhaba arkadaşlar sanırım hepimiz uzun yollardayız baksanıza kimse yok piyasada

4 günlük Isparta gezimi çok şükür kazasız, belasız ve arızasız olarak bitirdim

Ancak dönüş yolu tamamen rüzgarlıydı. Motor çok yalpalandı hep rüzgar karşımdan esti.

Sonuç olarak kuvvetli rüzgara karşı ortalama 80 Km/s gitmenin karşılığında yedek hariç bir depo benzin ile 126 Km gidebildim. Yolda benzinim bittiğinde ilk kilometre sayacına baktım. O anda yüzümün aldığı şekli görmenizi çok isterdim.

Çok şükür ki her uzun yolculuğumda yanıma ne olur ne olmaz diye 2.5 Litre şişede yedek benzin alırım. Bu yedek benzin ve depomun yedek rezervi ile yoluma devam edebildim.

Sizlere bir de sorum olacaktı arkadaşlar:

Motorumla uzun yolda giderken yola çıktıktan sonra ilk 15-20 dakka hiçbir sorun olmuyor ama sonrasında şöyle bir anormalle karşılaşıyorum:

Öeneğin 3. viteste devirde gidiyorum. 4. vitese geçmek için birden gaz veriyorum motorum önce biraz boğulur gibi olup yalpalıyor ardından gaz yiyip devri yükseliyor. Bu olay 5. vitese geçerken daha bariz oluyor. Ama 1., 2. ve 3. viteslere geçişlerde bu olmuyor. Sizce olası problem nedir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Motosikleti
    Merhaba arkadaşlar sanırım hepimiz uzun yollardayız baksanıza kimse yok piyasada

4 günlük Isparta gezimi çok şükür kazasız, belasız ve arızasız olarak bitirdim

Ancak dönüş yolu tamamen rüzgarlıydı. Motor çok yalpalandı hep rüzgar karşımdan esti.

Sonuç olarak kuvvetli rüzgara karşı ortalama 80 Km/s gitmenin karşılığında yedek hariç bir depo benzin ile 126 Km gidebildim. Yolda benzinim bittiğinde ilk kilometre sayacına baktım. O anda yüzümün aldığı şekli görmenizi çok isterdim.

Çok şükür ki her uzun yolculuğumda yanıma ne olur ne olmaz diye 2.5 Litre şişede yedek benzin alırım. Bu yedek benzin ve depomun yedek rezervi ile yoluma devam edebildim.

Sizlere bir de sorum olacaktı arkadaşlar:

Motorumla uzun yolda giderken yola çıktıktan sonra ilk 15-20 dakka hiçbir sorun olmuyor ama sonrasında şöyle bir anormalle karşılaşıyorum:

Öeneğin 3. viteste devirde gidiyorum. 4. vitese geçmek için birden gaz veriyorum motorum önce biraz boğulur gibi olup yalpalıyor ardından gaz yiyip devri yükseliyor. Bu olay 5. vitese geçerken daha bariz oluyor. Ama 1., 2. ve 3. viteslere geçişlerde bu olmuyor. Sizce olası problem nedir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
    dostum senin motorda benımki gibi somuruyor benzini desene. unicros dostum sanırım karbüratorun hava ayarından. gerçi böle uzaktan dinlemeyle ne kadar olur bilmiyorum ama az aç yada çok az kıs. hava filtren temizmi onada bir bak. eee bukadar bakmışkende bujiye bir göz at 0.7 bilemedin 0.8 olması gerek.
    yani motor ısınınca yapıyorsa bu sorunu aklıma hemen siboplar geliyor sanırım ayar yaparlarkrn çok sıkı yapmışlar. normalde sibopta başka emarelerde olması gerekirdi ama sanırım biraz gevşese fena olmaz.

Motosikleti
    Asya AS 200 GY TAY
    dostum senin motorda benımki gibi somuruyor benzini desene. unicros dostum sanırım karbüratorun hava ayarından. gerçi böle uzaktan dinlemeyle ne kadar olur bilmiyorum ama az aç yada çok az kıs. hava filtren temizmi onada bir bak. eee bukadar bakmışkende bujiye bir göz at 0.7 bilemedin 0.8 olması gerek.
    yani motor ısınınca yapıyorsa bu sorunu aklıma hemen siboplar geliyor sanırım ayar yaparlarkrn çok sıkı yapmışlar. normalde sibopta başka emarelerde olması gerekirdi ama sanırım biraz gevşese fena olmaz.
    Çok teşekkür ederim Yamyamaha dostum söylediklerine dikkat edeceğim. En son motorumu 1000 Km bakımı yaptırdığımda ustama bujiyi de değiştirmesini söylemiştim ama gerek yok demişti. Aslında böylesi daha iyi oldu istediğim bujiyi(NGK Iridium) kendim alıp takarım inşallah.

Sana danışmak istediğim bi konu daha vardı:

Motorumun zincirini 1000 Km'de temizleyip Castrol'un zncir yağı ile yağlamıştım. Şuan motor 2000'de tekrar zincirime bakım yapacağım. Ama zincirin ön dişliye girdiği sol motor kapağı etrafında, ön dişliden püskürdüğü belli olan kırmızımsı lekeler var. Bunlar Castrol'un yağı aşındıkça olan lekeler olduğunu varsaydım ama sana da sormak istedim.

Bir de motoruma siyah bir motor koruma demiri taktırıp bunun da iki tarafına sis lambası taktırmayı düşünüyorum. Isparta'ya gidip gelirken karşı tarafdan gelen endurocularda bu tip lambalar var ve farla beraber yaktıklarında çok hoş duruyor

AYRICA KONYA'DA İKAMET EDEN ARKADAŞLARA SESLENİYORUM: GELİN BİR GÜN MOTORLARIMIZLA BULUŞUP GÜNÜ BİRLİK BİR GEZİ YAPALIM. KONYA ETRAFINDA GÜNÜBİRLİK GEZEBİLECEĞİMİZ ÇOK GÜZEL GÜZERGAHLAR VAR. MESELA BU HAFTASONU BEN BİR TANE YAPACAĞIM. GÜZERGAHIM: KONYA MERKEZ-DERBENT-ILGIN-GÜNEYPINAR-KONYA MERKEZ(212 KM)

---------- Post added at 22:55 ---------- Previous post was at 22:53 ----------

Yamyamaha dostum bujiyi değiştirmekle ilgili "0.7-0.8" derken neyden bahsettiğini sorabilir miyim? Pek bilgim yok o konuda.

---------- Post added at 23:10 ---------- Previous post was at 22:55 ----------

ARKADAŞLAR GÜZERGAHIMI DAHA İYİ GÖSTEREYİM BUYRUN LİNKİNİ
    http://maps.google.com/maps/ms?ie=UT...8b2d67b864a535

Motosikleti
    0.6 0.7 0.8 bunlar buji tırnağının aralıkları mm olarak. yani sentil ( sentil çakısıda deniyor ) ölçdüğünde sentil çakısının tatlı sert geçdiği ölçü. yoksa mekanik kalem uçlarıylada fikir sahibi olabilirsin. 0.7 denen kalem ucunun kalınlığı adı üstün de 0.7 dir. katolok değerine bak. bazen ustalarımız aceleyle iş yaparken, bujinin dibini silindir kısmına hafif de olsa vurdurduklarında orijinal de olması gereken değerin altına düşüyor ( tırnak aralıgı daralıyor ). aşırı uzun kullanımda ise tırnak aralıgı aşınmalardan dolayı açılıyor. kitapcıgında yazan deyer senin için önemlidir. alman gereken buji odur yeni aldıgın bujiyi ölçmeye gerek yoktur mutlaka doğrudur.
    sen gezmeyi seven birisin onun için zinciri daha sık yağlamayı tavsiye ederim. yağlamayı bilemedin 500 km de bir temizlemeyide 1000 km de bir yap. yağmurlu havalarda tozlu yollarda bunu 300 km debire düşür. castrolun zincir yağını bilmiyorum aslında hazır zincir yağlarını kullanmıyorum. basınçlı siprey kutularda satılan sıvı gresler var ben onlardan kullanıyorum. aman zinciri yağlarken arka diske ve lastiğe dikkat et yağ sıçrarsa mutlaka hareket etmeden temizle kayar düşer yada frene bastığında adrenalini tavana yapıştıracak bir süprüzle karşılaşırsın. koruma demirleri şart bizim motorlara nikalaj pek gitmiyor ama sizin motorlarda nikelajda siyah kadar güzel dura bilir. benim tercihim genede siyahtan yanadır.
    sis lambası şart nekar görünür olabiliyorsan okadar iyi. ama motorun ürettigi bir güç var onu aşmamaya dikkat et. tesisatı üzer aküyü boşaltır. ama çok güzel yakışacağına eminim.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Çok teşekkür ederim Yamyamaha dostum söylediklerine dikkat edeceğim. En son motorumu 1000 Km bakımı yaptırdığımda ustama bujiyi de değiştirmesini söylemiştim ama gerek yok demişti. Aslında böylesi daha iyi oldu istediğim bujiyi(NGK Iridium) kendim alıp takarım inşallah.

Sana danışmak istediğim bi konu daha vardı:

Motorumun zincirini 1000 Km'de temizleyip Castrol'un zncir yağı ile yağlamıştım. Şuan motor 2000'de tekrar zincirime bakım yapacağım. Ama zincirin ön dişliye girdiği sol motor kapağı etrafında, ön dişliden püskürdüğü belli olan kırmızımsı lekeler var. Bunlar Castrol'un yağı aşındıkça olan lekeler olduğunu varsaydım ama sana da sormak istedim.

Bir de motoruma siyah bir motor koruma demiri taktırıp bunun da iki tarafına sis lambası taktırmayı düşünüyorum. Isparta'ya gidip gelirken karşı tarafdan gelen endurocularda bu tip lambalar var ve farla beraber yaktıklarında çok hoş duruyor

AYRICA KONYA'DA İKAMET EDEN ARKADAŞLARA SESLENİYORUM: GELİN BİR GÜN MOTORLARIMIZLA BULUŞUP GÜNÜ BİRLİK BİR GEZİ YAPALIM. KONYA ETRAFINDA GÜNÜBİRLİK GEZEBİLECEĞİMİZ ÇOK GÜZEL GÜZERGAHLAR VAR. MESELA BU HAFTASONU BEN BİR TANE YAPACAĞIM. GÜZERGAHIM: KONYA MERKEZ-DERBENT-ILGIN-GÜNEYPINAR-KONYA MERKEZ(212 KM)

---------- Post added at 22:55 ---------- Previous post was at 22:53 ----------

Yamyamaha dostum bujiyi değiştirmekle ilgili "0.7-0.8" derken neyden bahsettiğini sorabilir miyim? Pek bilgim yok o konuda.

---------- Post added at 23:10 ---------- Previous post was at 22:55 ----------

ARKADAŞLAR GÜZERGAHIMI DAHA İYİ GÖSTEREYİM BUYRUN LİNKİNİ
    http://maps.google.com/maps/ms?ie=UT...8b2d67b864a535
    toprağım rotan çok güzel ben bile o derece gezmemişimdir oraları benim ilçeninde 7km ilerisinden kadınhanına çıkıyorsun nkeşke bende oralarda olabilsemde beraber yapabilseydik :(
    ANGARAJ

Motosikleti
    Asya AS 200 GY TAY
    0.6 0.7 0.8 bunlar buji tırnağının aralıkları mm olarak. yani sentil ( sentil çakısıda deniyor ) ölçdüğünde sentil çakısının tatlı sert geçdiği ölçü. yoksa mekanik kalem uçlarıylada fikir sahibi olabilirsin. 0.7 denen kalem ucunun kalınlığı adı üstün de 0.7 dir. katolok değerine bak. bazen ustalarımız aceleyle iş yaparken, bujinin dibini silindir kısmına hafif de olsa vurdurduklarında orijinal de olması gereken değerin altına düşüyor ( tırnak aralıgı daralıyor ). aşırı uzun kullanımda ise tırnak aralıgı aşınmalardan dolayı açılıyor. kitapcıgında yazan deyer senin için önemlidir. alman gereken buji odur yeni aldıgın bujiyi ölçmeye gerek yoktur mutlaka doğrudur.
    sen gezmeyi seven birisin onun için zinciri daha sık yağlamayı tavsiye ederim. yağlamayı bilemedin 500 km de bir temizlemeyide 1000 km de bir yap. yağmurlu havalarda tozlu yollarda bunu 300 km debire düşür. castrolun zincir yağını bilmiyorum aslında hazır zincir yağlarını kullanmıyorum. basınçlı siprey kutularda satılan sıvı gresler var ben onlardan kullanıyorum. aman zinciri yağlarken arka diske ve lastiğe dikkat et yağ sıçrarsa mutlaka hareket etmeden temizle kayar düşer yada frene bastığında adrenalini tavana yapıştıracak bir süprüzle karşılaşırsın. koruma demirleri şart bizim motorlara nikalaj pek gitmiyor ama sizin motorlarda nikelajda siyah kadar güzel dura bilir. benim tercihim genede siyahtan yanadır.
    sis lambası şart nekar görünür olabiliyorsan okadar iyi. ama motorun ürettigi bir güç var onu aşmamaya dikkat et. tesisatı üzer aküyü boşaltır. ama çok güzel yakışacağına eminim.
    Verdiğin kıymetli bilgiler ve ayırdığın vakit için çok teşekkür ederim dostum. Zincirime daha sık bakacağım bundan sonra

---------- Post added at 22:19 ---------- Previous post was at 22:17 ----------

Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    toprağım rotan çok güzel ben bile o derece gezmemişimdir oraları benim ilçeninde 7km ilerisinden kadınhanına çıkıyorsun nkeşke bende oralarda olabilsemde beraber yapabilseydik :(
    Keşke toprağım bende daha ne rotalar var ama hep kendim gidiyorum müsait oldukça. Kendi başına da güzel oluyor ama birkaç kişiyle eminim daha güzel olur.

ARKADAŞLAR CUMARTESİ GİDECEĞİM İNŞALLAH. GELMEK İSTEYEN OLURSA BURDAN HABER ETSİN.

Motosikleti
    Asya AS 200 GY TAY
    Slm ASYA'lı arkadaşlar.

Sizlere bahsettiğim geziyi gerçekleştirdim şükür sorunsuz geçti. Geziden önce motorumun tüm bakımlarını yaptım çünkü 2000 Km'ye gelmişti. Yaptığım bakımlar:

Yağ değişimi (Castrol 4T 15W-40) (1000 Km'de koyduğum yağı değiştirdim ama bir 1000 Km daha giderdi sanırım ben çok memnunum)
    Yağ ve hava filtreleri temizliği (Yağ filtresi gaz yağı ile; hava filtresi benzin ile temizlendi, temizlenip kuruyan hava filtresi makina yağına batırılıp sıkıldıktan sonra takıldı)
    Buji değişimi (Aldığımdan beri bujiyi değiştirmedim. Üzerinde gelen bujinin dandik olabileceğini düşünerek 2000 Km'de bujimi NGK Iridyum ile değiştirdim)
    Zincir bakımı (Gazyağı ve diş fırçası ile güzelce temizleyerek Castrol zincir yağı ile yağladım)
    Çevre somun ve vidaların kontrolü (motorumu tamamen çıplak hale getirip tüm vida, somun kısımlarını lokma takımıyla sıktım ve kontrol ettim)

Son olarak biraz modifikasyon yaptım. Yamyamaha dostum benim eski motoru bilir eski motorumun elcik korumalarını ve amörtisör kapaklarını şimdiki motoruma taktım. Sanırım pek yakışmadı kısa zamanda eskilerini takarım herhalde

İşte fotolar
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Motosikleti
    aslında yakışmış ama sanırım kırmızının tonundan biraz kaybediyor. biraz daha mat bir kırmızı olsa daha hoş olurdu.
    denge çok önemli sol çantadan sağ çantaya biraz eşya transfer et. alet çantası senin gezilerde olmazsa olmazı onada birkaç 3m kaliteli reflektör takıştır. gezilerin herdaim güzeldi ve hep güzel olacak. nasip belki birgün birlikte gezeriz.

Motosikleti
    Asya AS 200 GY TAY
    aslında yakışmış ama sanırım kırmızının tonundan biraz kaybediyor. biraz daha mat bir kırmızı olsa daha hoş olurdu.
    denge çok önemli sol çantadan sağ çantaya biraz eşya transfer et. alet çantası senin gezilerde olmazsa olmazı onada birkaç 3m kaliteli reflektör takıştır. gezilerin herdaim güzeldi ve hep güzel olacak. nasip belki birgün birlikte gezeriz.
    Değerli görüşlerin için çok teşekkür ederim dostum. Bunda öncekiler gibi bunlara da dikkat edeceğim. Eğer Konya'ya gelirsen şöyle birkaç hafta önceden haber et hemen ayarlarız inşallah bir gezi.

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Merhaba arkadaşlar 1 haftadır yoktum motosikletimle biryerlere gitmiştim.Ankara-Sinop-Ankara şeklinde toplam gidip dönüş 800 km'lik yol.Motosikelt sorun çıkarmadı.100 km'de bir dinlendirdim fakat dikkatimi çekti bayırlarda motor güçsüz kalıyor.Ayrıca kaliteli km göstergemin ibresi sağa sola sallanıyordu.Bazen hız denemesi yaptım fakat 115'i geçemedim.Toplam harcadığım benzin 800 km'de 130 lira.Bana pek normal gelmedi şehir içiyle aynı idi.400 km 5-6 mola yaparak beni hiç yormadı sadece kıçım biraz acıdı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler