Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Soru ve bilgileri paylaşalım

Katılımcı sayısı
12. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Asya 150 Elegant Hakkındaki görüşleriniz

6 50.00%
  • Ne gibi sorunlarla karşılaştınız.

3 25.00%
  • Bu motorla ilgili karşılaştırmalarınız.

3 25.00%
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Asya 150 Elegant Kullanıcıları

Motovento
    REKLAM ALANI
    kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı seyyid47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abicim motoruna hava ayarı lazım bu kadar basit...
    orta kademede deneme yaptım 3 litre benzinle 101 km gittim doğru bir ayarsızlık var ama 300 km bakımı var o zaman söylicem şu anda bir şey yapmak istemiyorum.
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    Karbüratörle ilgili genel bir bakım ve çalışma prensipleri

Orkidor61

Motosikleti
    Orkidor61

Motosikleti
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

bursaspor9 bunu beğendi.
    Orkidor61

Motosikleti
    Motosiklet fuarından bir kaç resim, ilk defa bir fuara gittim tüm fuarlar böyleyse berbat nekadar düzensizlik var, fuarla hiç alakası yok mahallede açılan sebze meyve pazarı bile burdan daha iyiydi.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    Orkidor61

Şöyle söyliyim kardeşim motorda neyin ne olduğu belli değil ben halen benzin yedek tepo tam depo ayarını bilmiyorum en üstte kullanıyorum onu söyleyeyim öncelikle jikleyide alt konumda kullanmak gerek motor ısınana kadar ortada diye biliyorum ki hava çoook eksilerdeyse en üste alınır diyorlar ben ortada ısıtırım alta alırım jikleyi genelde bu şekilde devam ederim ortada gitmeye çalıştığımda ise motor boğulur ileri geri atmalar olur benzin fazla atıldığından patlayamaz bende bu gibi sorunlar oldu ama motorun çok yaktığını doğru bulmuyorum elbet kullanışa göre değişir 10 litre benzinle 300 km yaptım ki çokta hırçın kullanıyorum yakıt pek sarsmıyor açıkçası bu arada motor kaç km de benimki 550km ye geldi ilk yağ değişimleri yapıldı çekişinde ciddi bir değişiklik var çok yazdım bu kadar yeter açıkçası söylemek istediğim motor çok yeni piyasada kimsenin bir bilgisi yok birbirimizi daha çok bilgilendirirsek çok daha iyi olacağını düşünüyorum teşekkürler iyi forumlar

Motosikleti
    Alıntı harykont adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle söyliyim kardeşim motorda neyin ne olduğu belli değil ben halen benzin yedek tepo tam depo ayarını bilmiyorum en üstte kullanıyorum onu söyleyeyim öncelikle jikleyide alt konumda kullanmak gerek motor ısınana kadar ortada diye biliyorum ki hava çoook eksilerdeyse en üste alınır diyorlar ben ortada ısıtırım alta alırım jikleyi genelde bu şekilde devam ederim ortada gitmeye çalıştığımda ise motor boğulur ileri geri atmalar olur benzin fazla atıldığından patlayamaz bende bu gibi sorunlar oldu ama motorun çok yaktığını doğru bulmuyorum elbet kullanışa göre değişir 10 litre benzinle 300 km yaptım ki çokta hırçın kullanıyorum yakıt pek sarsmıyor açıkçası bu arada motor kaç km de benimki 550km ye geldi ilk yağ değişimleri yapıldı çekişinde ciddi bir değişiklik var çok yazdım bu kadar yeter açıkçası söylemek istediğim motor çok yeni piyasada kimsenin bir bilgisi yok birbirimizi daha çok bilgilendirirsek çok daha iyi olacağını düşünüyorum teşekkürler iyi forumlar
    ben en alt konumda benzin ne kadar yakıyor diye deneme yaptım bir depo benzinle 260 km civarı yaktı, şimdi orta konumda kullanıyorum onun denemesini yapıyorum, okuduysan yukarıda da yazdım 3litre benzinle jikle orta konumda 101km gittim, yani herkez söylüyor jikle alt konumda olmalı motoru ısıtmak için yukarı al ısındıktan sonra tekrar alt konuma al diyorlar, belki benim karbüratörde sorun olabilir. jikle en üst konumda çalışmıyor orta ve alt konumda sorun yaşamadan tek marşta çalıştırıyorum. 5000-5500 devri geçmiyorum hafta sonu 300km bakımına götüreceğim motoru.benzin yedek yukarı konumu olacak, aşağı konumu ise ana depodur aşagı konuma al ok işaretini.400 km ye dayandı benim motorda.
    Orkidor61

Motosikleti
    motora yağ doldurma tıpası ( 1 litre yağ doldurulur.)
    [IMG][/IMG]

Yağ boşaltma tıpası ( motorun alt kısmında bulunur.
    [IMG][/IMG]

Jikle motorun sol kısmında karbüratöre monte halindedir.
    [IMG][/IMG]
    Orkidor61

Full depoyken orta konuma aldığımda depo ayarını sektirmeler oldu ben alt yedek diye biliyordum hep full depoyken süreklü üstte kullandım gerçi aynı şeyler ha yedek çekmiş motor ha normal altta veya üstte kullanılabilir ama azaldığında dediğin gibi en üstte kullanıcam teşekkür ederim. Yağ değişimi konusunda bilgilendirdiğin iyi oldu birde hangi yağlar uygun olur kaç numaradır bunlar hakkında bilgilendirirsen yağ değişimlerini kendim yapabilirim.

Motosikleti
    benzin musluğunda orta konum kapalı konumdur, muslukta benzini gösteren işaret var dolu depo ful olan az depo rezerv oluyor orta konum kapalı konumdur. şimdilik 10-40 veya 15-40 veya 15-50 kullanabilirsin uzun yola gidersen 15-50 veya 20-50 kullanmanı tavsiye ederim. normalde 500-1000 km de yağ deiştirirler ama ben 200-300 km de bir yağ değiştiririm.
    Orkidor61

Motosikleti
    Mondial Sentör 150
    200-300 km çok sık 2000- 3000 aralarında değiştirsen olur artık.
    fabrika çıkışından sonraki ilk metal talaşlar artık kalmamıştır. o kadar sık değiştirmene gerek yok,
    değiştirdiğin yağın içine veya yağ filtresine bak metal atıkları yoksa artık sadece yağın kendi zaman aşımının bitiminde değiştir. o da en az 2000 km dir.5000 ne kadar da yolu var. ben monde 110 ft me 3000 den aşağı değiştirmiyorum ilk zamanlar 300km de, sonra 600km de sonra 1000 km. de değiştirdim 2005 yılından itibaren 2000- 3000 den önce değiştirmiyorum.

Motosikleti
    eğer iyi ve dikkatli kullanıcı iseniz motor yağının ne zaman değişmesi gerektiği anlarsınız. ama ben dediğim gibi en az 200km de bir değiştiririm. dün avrupa yakasına geçtim birşey fark ettim uzun yol için süper bir motor su gibi akıp gidiyor ama şehir içi biraz trafik yoruyor insanı.
    Orkidor61

Motosikleti
    Mondial Sentör 150
    dostum 200km bırak 200 ü 1000km bile yağcıları zengin etmekten başka bişey değil tabi karar sizin. yağı işaret parmağınızla baş parmağınızın arasında bir damla tuttuğunuzda yapışkanlığı kaybolmuşsa ömrü bitmiştir. karşılaştırmayı yeni ve eski yağla bu uygulamayı yaparak anlayabilirsin. ama dediğim gibi son karar tabiki sizindir.

Motosikleti
    Mondial Sentör 150
    etkinlk yok nerelerdesiniz. gezileremi cıktınız yoksa

Motosikleti
    Mondial Sentör 150
    merhabalar arkadaşlar.
    asya ultra 15o beklentisi icinde iken Falcon confort150-11 aldaı.
    nasip oymuş.
    bulunduğum ilcede şa an bu motor tek
    herkes merakla bakınıyor binerken
    Celik motorun Falkon olarak cıkarttığı bir marka.
    http://www.falconmotosiklet.com/model_detay.php?grupid=48
    buradan inceleyebilirsiniz.
    bende sizlere fotolar eşliğinde artık celik motor başlığından bilgiler vermeye calışacağım
    iki seferdir orda başlık actım ama yayınlanmadı nedense.

sa kardeş bu motoru almayı düşünüyorum biliyorum çin malı çok söylentiler var hemen bozuluyo arzalanıyo falan filan.paramız buna yetiyor şimdilik be ilk motorum . sıfır almayı düşünüyorum başım ağrımasın diye çünkü motor aksamından falan anlamam nerde tırak orda bırak yani . şimdi senden isteyim motorun kötü ve iyi yönlerini yazarmısın okudum yorumlarını.. bu arada tekerin düz bassın. teşekkür ederim şimdiden . (kider ) bu motor olup yorum yazanlarada teşekkür ederim

Motosikleti
    Mondial Sentör 150
    Motor kanuni 150 liklerin aynısı, benimki ile kahuhiyi yan yana koydum en ufak vidasına kadar her şeyi aynı.
    sadece Falcon 2800 Kanuni 3800 nereden fiyat farkı var anlamadım.
    adınıda satıyor sanırım.
    Kanuni kullanıcıları ile benimkini onlara bindirerek kıyas yaptırdım. Titreşimin kanuniye göre daha az olduğunu söylediler.
    güç derseniz evet gücü hissettiriyor. gazı verdimmi altımda giden şeyin fırlayacakmış gibi olduğunu hissediyorum.
    işçilik olarak orta diyebilirim. kaynak yerleri falan biraz orta kalite. benzin göstergesi yok kanunide de yok.
    ama alınmaz mal değil.
    ben üç günlük kullanımda memnunum nasip olursa birkaç foto koyacağım.
    15 milyonluk benzin koydum 60 km gittim hala yedeğe düşmedi.

Motosikleti
    banada öncelikle isim olarak fiyat farkı geliyor ve falcon pek fazla piyasada görünmediği için fiyatı makul olanlarla bir tutmuşlar.149 cc falcon modelleri ve son hız 120 yazıyordeneyip görmek lazım biraz abartılı gibi.17hp lik güce sahip deneyip görmek lazım hızı ve gücü, hayırlı olsun tekerin düzbazsın.
    Orkidor61

Öncelikle merhabalar yavaştan saydırmaya başlıyım İnsan kendi motorunu aşağılarmı demeyin sakın ama cidden illallah ettirecek gibi geliyor biraz daha km yapsak jikle konusuna geleyim bizim motorlarda böylemidir servis benimi kandırıyor anlamış değilim jikleyi orta seviyeye kaldırdığımda devir artması yok normalde benzin akışı artar devirde onunla birlikte artıp amaç motoru ısıtmaktır bu konuda orta alt farketmiyor motor hep geç ısınıyor zaten onun dışında motor 1400km de 600 700 km de arka kampana ötmeye başladı servise götürdüm tek söylediği arasına su kaçmışssa öter ulan her Allahın günümü su var bu dalganın arasında herneyse ciyak ciyak geziyoz motorla onun dışında 1000km civarlarında zincir kopardı 1. vitesten 2 ye attım çtaps etti zinciri kopardı uğraş dur saatlerce ek yaptık cart yaptık curt yaptık düzelttik şimdi yolda giderken debriyaja bastığımda arkadan çatur çutur sesler geliyor çok garip kanser etti bu motor cidden beni arkadaşlar kusura bakmayın Kemal arkadaşımdada durum bundan ibaretmidir bilmiyorum yürür aksamında hiçbir sıkıntı yok yapıştır uzuyor gidiyor ama bu ufak tefek yada daha farklı sıkıntıdır bezdirdi cidden beni morali bozuluyor yani insanın daha 1000km de lan motor bakım aksatmıyoruz haa bide şu var 1. viteste debriyaj kaçırıyor 1000km deki bi motor bu kadar sorunu beraberinde getiriyorsa ya kullanıcısında çok büyük sorunlar vardır ki ne yaparsan yap bu durumlara gelmesi çok kolay değil bilmiyorum artık motor hoşuma gitmiyor cidden çok erken bıktırdı kendinden beni ben bir hata yaptım diyeyim alacak arkadaşlara 2 kere düşünmelerini söylüyorum tabi yinede siz bilirsiniz Kemal kardeşim sen kaç km yaptın motor hakkındaki durumlar nedir yorumların nedir sendende dinleyelim birşeyler Bezdirdi bu motor beni hele o giderken gelen çat çut çapırt çuturt sesleri öldürücek bir gün hep kafam arkada egzozumu bıraktık zincirmi koptu :D

Motosikleti
    Mondial Sentör 150
    harykont
    kardeş, tahminimce o cart curt sesleri zincirin ön dişli ile arka dişliye tam karşılıklı oturmamış,
    debriyaja bastığın zaman zincirden çekim gücü kesilince dişlilere takılma yapıyor,
    zincirin kopmasıda o sebeble olur.
    ben çoğu bu tip işçilikleri kendim yapıyorum.
    tamirciye güvenmiyorum,
    yağını falan hava filtresini kendim değiştirir ve temizlerim.
    karbüratör temizliğinden tutun teker bakımları fren balataları.
    bunları kesinlikle güvenip ustaya bırakmam.
    karbüratör ayraların doğru yapılmamış olabilir.
    jikle görevini tam yapamıyor olabilir.
    yalnız ciklenin kullanımı konusunda yanlış biliyorsun.
    şöyle anlatayım.
    hava soğukken marşa bastığınızda motor çalışmaz, jikleyi bir kademe çekin marşa basın yine çalışmazsa ikinci kademeye çekin ve motor çalışır,
    motor iki üç dakika çalışınca hatta bu durumda biraz gaz vermeniz gerekebilir, ama bağırtmadan.
    motor ısınınca bu sefer çiklenin tekrar geri bırakılması gerekir ki bırakmazsan bu sefer motor stop eder,
    çünkü ısınmıştır ve çok benzin gelir yanma odası ısındığından gaz haline gelen benzin bu sefer oksijen yetersizliğinden yanmaz,
    cikleyi kallınam dışı haline getirdiğinizde bu sefer odaya oksijen rahat girer ve motor ısındığı içinde normal çalışır.
    jikleyi çektiğinizde devir artcak diye bir olay yok.
    yazın mesela sıcak havalarda jikleyi çekerseniz motoru çalıştıramazsınız.
    zinciri öndişli ile arka dişli nin tam altından bakın tam karşılıklı olarak birbirlerini görmeleri gerekir,
    üstden değil alttan bakarak ayarlayacaksınız.
    çünkü motor ileri giderken arka dişli alttan sarım yapar,
    eğer tam olarak birbirlerini görmezlerse zinciri, dişliyi, yer ve hatta kopartabilir.
    seste yapar,

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:11 ----------

bursaspor,
    kardeş motor benim hoşuma gitti,
    88kiloyum ve birinci viteste gaza yüklendiğimde arka tekeri patinaj yaptırıyor,
    aldığım günden bu yana henüz 300km yaptım, ve mootru zorluyorum, yani öyle klasik efendim yavaş kullanın, ilk beşyüz km yormayın falan değil,
    motora yükleniyorum rampalara vurdum, 100 e rahat çıkıyor ben korktum ve yüzden yukarı çıkmadım,
    ani firenler yapıp kampanaları iyice alıştırdım,
    yüksek hızdan bir vites aşağı düşüp kmpresör yaptırıp pistonların silindire alışmalarını sağladım yani ben öyle diyorum,
    yarın bir kaç gün sonra ilk yağ değişimini yapıcam,
    motor sıcakken yağı boşaltıp içinden çıkanlara bakıcam demir talaşı varmı ne kadar nasıl gibisinden yağın durumuna bakıcam.
    tekerlerde kayma yaşamadım özellikle anlamaya çalıştım kayma yok tabi iyice yatırdım ama kaymadı demiyorum,
    nherkesin söylediği aman tekerler kötü çok kayıyor hemen iyisi ile değiştirin denmeyecek şeklinde.
    benim sıkıntım tüm kanuni ve 150 lik chopper lerde olduğu gibi koltuğun kaldırılıp içine aparat maparat koyma gibi yapmamış olmaları,
    ben memnunum motor bindiğimi hissediyorum hanım falan artçı olarak binip gezdiğimizde çok rahat olduğunu söylüyor

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler